2.000 dooden en 10.000 gewonden. Ernstige treinramp bij Stalingrad. BINNENLAND Indië en het Moeder land in crisistijd. BUITENLAND LUCHTVAART Marineberichten. Marktberichten. HELDERSCHE CORANT VAN DONDERDAG 18 JANUARI 1934. 7 Drama te Weert- 1 6-jarige knaap schiet zijn oom dood. Buitenland De aardbeving in Britsclv Indië. Nadere berichten omtrent de slachtoffers en den omvang. Boos weer in Zuid-Afrika. Vee gedood, veldgewassen vernield. Het lot van Dimitrof. Nog voor onbepaalde tijd in hechtenis Bij de aardbeving in Britsch- Indië. Driehonderd dooden en gewonden. De mist doorboord. Belangwekkende uitvinding voor de scheepvaart. Reeds 70.000 drachtige koeien afgemaakt. Nederlandsche nota aan den Volkenbond. Radiorede van Minister de Graaff. Uitvoer van bloembollen en bloemen. Schapen-uitvoer naar België. Zonderlinge regeling? Een scherp oordeel van P. A. Djajadiningrat. Burgerlijke Stand van Den Helder. Aanbouw van Enselsche torpedobootjagers. Duitschland weigert deelneming Aan de Volkenbondsvergadering. Na de revolutie op Cuba Nog steeds onlusten. De goede voornemens van Hevia. Botsing van twee militaire vliegtuigen. Een vliegenier te pletter gevallen. Het ongeluk met de Smaragd. De storm de oorzaak. Militaire vlieg-opleiding bij Nat. Luchtvaartschool. Wat de commissie-Indenbu» g zal voorstellen. Haven van Nieuwediep. EE VERDUISTERINGEN DIJ DE MIDDEKSTAX DSBAN K TE 'S-HERTOGENBOSCH. De voortvluchtige beambte te Weenen gearresteerd. De Weensche politie heeft op verzoek van de Amsterdamsche politie de beambte vau de Middenstandsbank te 's-Hertogen- boseh E. M. v. d. P. gevangen genomen, die voortvluchtig was, nadat de dooi hem gepleegde verduisteringen aan het licht waren 'gekomen. V. d. P. woonde onder den naam van den bekenden schrijver van geschriften op sexueel gebied, van der Velde in een pension te Weenen, al waar hij gevangen werd genomen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. G isterenmiddag omstreeks half zes heeft zich in de Kanaalstraat te Weert een vreeselijk drama afgespeeld. De 16-jarige Lambert K. heeft in de ouderlijke woning zijn oom, den 35- jarigen Lambert K., die als ongehuwd kostganger aldaar bij de familie in woonde, met twee revolverschoten gedood. De jongen, die vrijwel ui i onder den indruk van het gebeurde scheen te zijn heeft verklaard, dat, toen hij zich op zijn slaapkamer bevond, waar hij zich had verkleed, zijn oom hem van zjjn slaap kamer uit met een mes had bedreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen gescho ten hebben. De man werd in het achter hoofd geraakt en was onmiddellijk dood. Merkwaardig is wel, dat de jongen, toen het slachtoffer reergestort was het ontzielde lichaam op een bed heeft gelegd en met een laken heeft bede'Jt en daarna kalm naar beneden is gegaan, waar zijn ouders juist kwamen toesnellen- De politie waarschijnlijk gewaarschuwd door omwonenden, die hadden veniomen wat geschied was, was spoedig ter plaatse. Het voorloopige onderzoek staat onder leiding van den inspecteur van de ge- meente-politie Horch. Aan dezen heeft de jongen verklaard, dat, hoewel hij bedreigd werd, toch wel veilig naar beneden had kunnen komen. De verslagene moet een lastig heer schap zijn geweest, 's Morgens had hij hevige ruzie met de moeder van zijn neefje gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw uit de woning was gevlucht en het grootste deel van den dag bü de bu ren had doorgebracht. Of er tusschen dit voorval en de daad van den knaap eenig vérband bestaat, is nog niet uitgemaakt. De jongen is gearresteerd. Het parket uit Roermond wordt van ochtend verwacht. De ouders van den jeugdigen K. waren geheel verslagen. Ook in het stadje heerschte alom groote verslagenheid over deze. tragische ge beurtenis. BRANDSTICHTINGEN TE HAARLEM EN AMSTERDAM. Een complot? Aussurantle- bezerger in het spel. De centrale recherche en de politie van drie bureaux in de hoofdstad houden zich sedert eenigen tijd bezig met het onderzoek naar de oorzaak van een aan tal branden, dat het vorig jaar in Amster- damsche perceelen heeft gewoed. Het vermoeden bestaat namelijk, dat deze branden gesticht zijn ten einde de ver zekeringsmaatschappijen tot uitbetaling van de verzekeringssommen te nood zaken. In dit verband zoekt de politie naai de verblijfplaats van een verzekerings agent te dezer stede, die voor de be woners-familieleden of vrienden van hen van eenige van die perceelen, welke na derhand zwaar door brand werden geteis terd, de verzekering zou hebben bezorgd. Ook te Haarlem hebben zich dergelijke feiten voorgedaan en naar thans is be kend geworden, zijn als gevolg daarvan op verzoek der Haarlemsche politie te Amsterdam, ongeveer 14 dagen geleden, twee personen gearresteerd. De feiten, die de politie tot nu toe ontdekt heeft, wijzen in de richting van een complot. DE MAZELEN EPIDEMIE TE ALEM. De mazelen-epidemie te Alem woedt onverminderd voort en heeft opnieuw een slachtoffer geëischt. Het eenigst dochter tje van de familie B. is gisteren in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch gestor ven. Van het gezin waren vorige week twee zoontjes aan de kwaadaardige ziekte bezweken. De lataste dagen zijn weer nieuwe ge vallen voorgekomen, waaronder eenige van ernstigen aard. Te Beuningen, waar de mazelen-epi demie eveneens heerscht, zijn de laatste dagen geen nieuwe gevallen voorge komen. De hevige aardbeving, welke het Midden- en Oostelijk deel van Br.- Indië heeft geteisterd, heeft tot nu toe meer dan 100 menschen het leven gekost, terwijl er meer dan 1000 ge wond zijn. Door de herhaalde aardschokken, welke zich ook Dinsdag nog op verschillende plaatsen hebben voorgedaan, is de be volking in een paniek stemming geraakt. In het district Patna zijn meer dan 00 personen gedood en 407 gewond. Te Gaya zyn 15 gedood en te Amalpur 33. Ook uit verschillende andere plaatsen zijn berichten ontvangen aangaande dooden en gewonden. Te Amalpur zijn van de 180 huizen 130 ingestort. Pef extra-trein zyn genees- en voe dingsmiddelen naar de stad gezonden. Te Allahabad is ernstige schade aange richt. De spoorlijnen zijn ernstig bescha digd. Het centrum der beving was waar schijnlijk Nepal, althans volgens de aard- bevingswacht vau Poena. Volgens een bericht uit Patria is Muzaffarpur, benoorden Bahar, totaal verwoest en zijn er honderden doo den. De straten liggen vol lijken en de verbinding met de buitenwereld is verbroken. Naar Reuter uit Kaapstad meldt, heb ben stormen en wolkbreuken groote schade aangericht aan de landerijen en eigendommen der boeren en veel vee ge dood. In den Oranje-Vrijstaat werden meer dan 4000 schapen gedood door ha- gelsteenen, zoo groot als tennisballen. Door den overvloedigen regenval is bij Jackson en Rietvlei de oogst totaal ver woest, hetgeen een schade beteekent van ruim 35.000 gulden, terwijl tal van scha pen ter waarde van 10.000 gulden zijn verdronken. De schade is nog vergroot, doordat verscheidene dijken zijn bezweken. Dimitrof's moeder heeft Dinsdag na aankomst te Berlijn een bezoek gebracht aan het rijksministerie van binnenland- sche zaken, waar zij, met behulp van een tolk, een onderhoud had met den afdee- lingschef, dr. Erber, die deze zaak behan delt. Dr. Erber verklaarde, aldus meldt V.D. uit Berlijn, tot zyn leedwezen te moeten mededeelen, dat het mogeliik was, dat de Bulgaren, evenals Torgler, voor onbepaalden tijd In arrest zou den moeten blijven. Op een vraag naar de redenen, die men had om Dimitrof en de andere Bulgaren vast te houden, antwoordde dr. Erber, dat Dimitrof een gevaarlijk communist was, die had deelgenomen aan tal van illegale acties in Duitschland en indien hij werd vrijgelaten, zijn propaganda tegen de nationaal-socialistische regeering zou voortzetten als hij buiten Duitschland was. Volgens de inlichtingen, die Reu ter bij zijn correspondenten in de ge troffen streken heeft ingewonnen, moet het aantal slachtoffers van de aardbeving in Br.-Indië geschat wor den op ongeveer 2000 dooden en meer dan 10.000 gewonden. De stad Muzafarpur. Naar Reuter uit de stad Muzafarpur in de provincie Bihar meldt, zijn daar alleen al 300 dooden te betreuren. Het zieken huis is vol gewonden. Reuter meldt uit RigaBij een spoor wegcatastrofe dicht bij Stalingrad (het vroegere Tsaritsin) zijn 300 personen gedood of zwaar gewond. Een passa- gierstrein werd versplinterd door een goederentrein. HET BANDIETISME IN DE VER. STATEN. Met machinegeweren gewapende ban dieten hebben een overval gepleegd op het filiaal van de First National Bank te East Chicago, in den staat Indiana. Zij schoten een politie-acrent neer en wisten te vluchten met een buit van 25.000 dollar. CHINEESCHE ZEESCHUIMERS. Negen rijke gijzelaars. In volle zee tusschen Sjanghai en Tsingtao is het Chineesohe stoomschip „Poean", dat honderd Chineesche passa giers vervoerde, voorwerp geworden van zeeschuimery. Vijftien piraten, die al3 passagiers aan boord waren gekomen, overmanden de officieren, dwongen den Oostenriikschen kapitein, genaamd Raks, den steven te wenden naar een baai bij Swatau, waar zy met hun buit van boord gingen, onder medevoering van negen rijke passagiers als gijzelaars. De „Poean" wordt thans morgen te Sjanghai verwacht. Wij lezen in het «Hbl.«: Een van de grootste vijanden van d scheepvaart trouwens ook van het weg en het luchtverkeer is de mist. Uit IJ muiden hooien wij vaak van schepen, die niet kunnen binnenloopen omdat de haven «dicht* zit; de mist-ellende van Schiphol is maar al te zeer bekend. Thans is naar wij in de Amerikaansche bladen lezen, een uitvinding gedaan (en reeds toegepast op het mailschip «Man hattan*) om den mist te doorboren langs fotograflschen weg. Op de commando-brug staat een camera waarmee foto's worden genomen met be hulp van infra-roode stralen, welke in staat zijn mist en rook te doorboren. Het ontwikkelen en afdrukken van de fllin kan in 45 seconden geschieden. De officier van de wacht kan voor een haven of waar ook als het mist een foto nemen, en met den afdruk de situatie bepalen. Ook is het mogelijk, met behulp van de infra-roode stralen in dichten mist, langs fotograflschen weg de positie te bepalen van andere schepen tot op een afstand van drie tot vyf mijlen. Over de ontwikkeling nog dit. Zij ge schiedt automatisch en reflecteert op een glas, waarop men voorwerpen kan onder scheiden, die voor het bloote oog, wegens den mist niet zijn waar te nemen. Om de vyftig seconden kan men een nieuwe foto nemen. Weldra zullen andere Amerikaansche schepen zulke camera's krijgen. Men wil de camera's ook inrichten voor het ge bruik in vliegtuigen. RUSLAND BESTELT METALEN IN NEDERLAND. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Berlijn telefoneerde gisterenochtend: Uit Moskou wordt gemeld, dat Rusland door tusschenkomst van de Exportclub in Nederland metalen heeft besteld. Er is sprake van orders voor een bedrag van 600.000, hetwelk gedeeltelijk met Russi sche goederen zal worden betaald. Men vraagt ons, schrijft hetHbld.,hoe ver men nu reeds is met de inkrimping door-opruiming van den veestapel. Op 1 Januari jl. waren in totaal 62.000 stuks rundvee (alle drachtige koeien) op gekocht en afgemaakt, zoodat men thans reeds over de 70.000 heen is. De gemiddeld daarvoor betaalde prijs heeft f 120 (119.50) bedragen. Volgens het programma moeten op 15 Mei a.s. 140.000 beesten zijn opgeruimd. Mocht dat aantal dan niet zijn bereikt, dan zal de vrijwillige inlevering worden vervangen door een gedwongene. Werden tot voor kort alleen drachtige beesten overgenomen, thans worden ook nuchtere kuischkal veren, benevens versch afgekalfde koeien in ontvangst genomen. Voor de laatste wordt per kilo twee cents meer betaald dan voor drachtige. De teelt-beperking, waarvan wij reeds geruimen tijd geleden den inhoud publi ceerden, is nog steeds niet in werking... Minister De Graeff heeft gisteravond in een radiorede de regeeringsnota aan den Volkenbond bekend gemaakt, waarin het Nederlandsche standpunt ten aanzien van eventueele herziening van het volken bondsverdrag wordt ontwikkeld. Onze regeering verdedigt in het algemeen den Bond zooals die is ontstaan en thans be staat^ als het best bereikbare onder de gegeven omstandigheden. In elk geval wil zij het beginsel der rechtsgelijkheid voor alle bondsleden gehandhaafd zien Bij losmaking van den Bond uit de vredes verdragen zouden ernstige moeilijkheden kunnen rijzen. Bij grooteren wil tot inter nationale samenwerking zou de bond geen herziening behoeven. In elk geval is het wenschelijk dat zij, die herziening willen, concrete voorstellen doen. Onze uitvoer van bloembollen, knolsier gewassen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels)heeft volgensde maand- statistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in December bedragen 846 ton (waarvan 340 ton naar Groot-Britan- nië en 184 ton naar Frankrijk) ter waarde van f 389,000, tegen 986 ton ter waarde van f 456,000 in December 1932. De jaarcijfers zijn 42,446 ton ter waarde van f 19,373,000, tegen 47,438 ton ter waar de van f19,172,000. Aan afgesneden bloemen, bladeren, groen, takken, enz. van siergewassen beeft ons land in December uitgevoerd 154 ton (waarvan 59 ton naar Duitschland en 53 ton naar Groot-Brittannië, ter waar de van f 354.000, tegen 132 ton ter waarde van f 332,000. Jaarcijfers: 2236 ton ter waarde van f 2,851,000, tegen 3747 ton ter waarde Aan f3,934,000. Men vestigt er onze aandacht op, schrijft het »Hbl.«, dat het met den uit voer van schapen eenigszins zonderling gesteld is. Reeds geruimen tijd vóór Nederland dezen uitvoer beperkte, had België den invoer van schapen gecontingenteerd. Ons land kon dus daar een bepaalde hoeveelheid plaatsen, die niet nóg eens vastgesteld behoefde te worden van Ne derlandsche zijde. Dit nu is wèl geschied en het eigenaardige zou zijn, dat de beide hoeveelheden lang niet met elkaar klop pen. Die van Nederland is nl. veel kleiner dan die van België! Het gevolg zou zijn, dat de Ned. exporteurs veel minder naar België kunnen uitvoeren dan dit land van hen zou willen toelaten. Wij hoorden in dit verhand de verhouding 1:4 noe men. De vraag of het Nederlandsche belang met een dergelijke regeling ge diend is, verdient zeker onder oogen te worden gezien. Ik verwacht van Nederland niets om Indië te helpen. Een vertegenwoordiger van de „Loc." maakt bij een verslag van een onderhoud met Pangeran A. Djajadiningrat, oud-lid van den Raad van Indië en oud-regent van Serang, een vergelijking tusschen dezen en den ouden Clémenceau. Aan den energieken Franschman Clé menceau met zijn scherpen kop, zijn scherpe tong en zijn scherpen geest deed deze zoon van een van Indië's oudste re- genten-geslachten ons denken, zegt het blad. Moeilijk verheft hij zich van den stoel voor zijn nog altijd volle schrijftafel, waar aan hü gezeten is. „U ziet, ik ben ziek. Mijn lichaam wil niet meer. Ik heb afgedaan." Met deze woorden ontvangt hij ons. Op onze vraag naar de vordering van zijn herstel antwoordt hij ons, dat het langzaam-aan gaat. Alleen geestelijk scheelt hem niets. „Ik ben nu bezig met miin herinneringen te schrijven." Zoo komen we op het onderwerp van ons bezoek. „Ik verwacht van Nederland niets om Indië te helpen uit den oeconomi- schen nood, waarin Indië op het oogenblik verkeert. Daarvoor zijn Nederlanders te egoïstisch." „Zeker, ze komen met genoeg plannen. Als Indië maar betalen wil. Als voorzitter van de oeconomische commissie heb ik alle mogelijke plannen voor mü gehad en als we ze dan gingen uitzoeken, ja, dan kwamen ze allemaal op hetzelfde neer. De regeering moest betalen, al het risico ne men en als er dan winsten zouden komen, ja, dan waren de heeren wel zoo vriende lijk om die op te strijken." „Het spijt me, dat ik het zeggen moet: er is niets meer over van het besef, dat Holland Indië moet opvoe den, den weg moet wijzen naar groo- tere zelfstandigheid. Halen wat er uit te halen is, dat is het eenige wat ge beurt. Dat is de leeningpolitiek, dat is de salarispolitiek, dat is de oeco nomische politiek, dat is alles wat we zien." „De maatregelen, welke u hier voor oogen heeft, zijn toch in hoofdzaak crisis maatregelen", merkten wij op, „maatrege len welke men nemen moest om aan een noodtoestand het hoofd te bieden". „Ja, maar ze werden zoodanig geno men, dat men er in Holland het minst last van had. En als Indië niet oppast, moeten we hier straks allen dure Hollandsche ar tikelen koopen, terwijl we voor weinig geld andere artikelen kunnen krijgen. Ik weet niet hoe u dat zou noemen, maar ik vind dat weer Hollandsch egoïsme, waar bij men het belang van Indië heelemaal niet ziet of voorgeeft niet te zien." „Wat doet men om Indië oeconomisch weerbaarder te maken? Besnoeien op diensten, welke van vitaal belang zijn voor de ontwikkeling van den landbouw en de andere middelen van bestaan. Wat ge beurt er aan werkelijke bevordering van Inheemsche nijverheid? Praten en schrijven er over, daaraan is geen gebrek. Maar als het op daden aan komt, op het verschaffen van de midde len, dan is men niet thuis. Ik heb het lang genoeg gezien en achter de schermen ge keken. Ik verwacht er niets van." van 16 en 17 Januart 1934. ONDERTROUWD: B. Zoon en J. A. Dito, N. Plooij en A. Schilt, W. W. H. Peeters en C. H. Schutte, A. Quak en E. N. Thyssen, A. C. Breemes en O. W. v. Vooren. GETROUWD: A. A. F. Snel en M. E. Jonker. BEVALLEN: A. C. Kater—Jongman, A.FeikenLeen burg, d., E. v. Mourik H'im, d., G. Walch—Timmer, z. OVERLEDENI. J. Block, 7 jaar. Reuter meldt uit Londen De Britsche Admiraliieit heeft aan zienlijk eerder dan verwacht werd, aan vier particuliere firma's opdracht gege ven, tot het bouwen van acht torpedo jagers, volgens het vlootprogramma van 1933. Deze schepen zullen ieder een water verplaatsing hebben van 1.375 ton, en voortbewogen worden door turbines van elk 3.600 p.k., die de schepen een snelheid van ruim 35 knoopen per uur geven moeten. De prijs van deze torpedo jagers wordt op 288.000 pond sterling per stuk geschat. De opdrachten voor twee kruisers, elk vau 8 000 ton, een kruiser van 5.200 ton, een flottieljeleider, twee duikbooten en drie flottieljevaartuigen zullen, wellicht alleen met uitzondering van de duikboo ten, eveneens aan particuliere werven gegeven worden. De Duitsche consul te Genève, Dr. Krauel, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende antwoord der Rijksregeering overhandigd: «Mijnheer de secretaris-generaal Terwijl ik de ontvangst van uw schrij ven van 15 Januari met vriendelijken dank bevestig, heb ik de eer u in ant woord daarop mede te deelen dat de Duit sche regeering, met alle waardeering voor de in de zitting van den Volkenbonds raad van 15 Januari naar voren gebrachte gezichtspunten, tot haar leedwezen uit principieele overwegingen er van moet afzien, aan de beraadslagingen der bij eenkomst van den Volkenbondsraad over punt 26 der agenda deel te nemen. Aanvaard enz. w.g. Freiherr v. Neuiath.« De rust, die dezer dagen op Cuba schijnbaar intrad na de beëediging van den nieuw gekozen Carlos Hevia, is in middels weer verstoord door ernstige onlusten in de provincie. Buiten Havana vonden ook Dinsdag op tal van plaatsen schietpartijen plaats en kon de orde slechts met moeite gehandhaafd worden. Hevia is slechts 34 jaar oud en de jongste president in de geschiedenis van Cuba. In een interview verklaarde hij, dat hij zich volkomen gerust voelde wat den steun van het leger betreft, ondanks de kleine meeningsverschillen, die er bestonden tusschen hem en den chef van den staf kolonel Fulgencio Batista. Het was zijn plan zoo spoedig mogelijk nor male toestanden op Cuba te herstellen en alle bestaande problemen, de vele stakingen enz. op bevredigende wijze op te lossen. Batista neemt de macht ln handen. Naar Reuter uit Havanna meldt, heeft Batista, vroeger sergeant, thans kolonel, de man die aan het hoofd stond van de revolutie tegen de regeering-Cespedes, na den val van Machado, opnieuw de macht in handen genomen. Twee Fransche militaire vliegtuigen van het derde vliegerregiment te Cbatelle- rault z(jn op een oefenvlucht op 2500 m. hoogte met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een der vliegtuigen slaagde er door groote tegenwoordigheid van geest nog een noodlanding te maken en er het leven af te brengen. De bestuurder van het andere vliegtuig sprong met een parachute uit zijn ma chine, doch het scherm ging niet open, zoodat hij te pletter viel. Gisterennacht werd uit Parijs ge meld, dat het onderzoek naar de ramp met het vliegtuig «Smaragd* heeft uitgewezen, dat de hevige storm de oorzaak is geweest. Het vliegtuig moet in de lucht een deel van zijn roer verloren hebben. Men vermoedt, dat de inzittenden dadelijk dood zijn geweest. Op li KM. van de plaats waar het wrak ligt, zijn nog onderdeelen gevonden. Naar het Hbl. van w»l i: gelicht» zijde verneemt zal in het rapport vau de commissieTdenbtirg, die tot taak heeft voorstellen re 'oen ter zake van beperking d^i gaven voor 'slands defensie, n. rongen wor den op een nauwere samenwerking tusschen militaire luchtvaart-oplei ding en de Nationale Luchtvaart- school. De bezuiniging in dezen ligt voor de hand. De lichte machines van de N.L.S. zijn veel economischer in het gebruik dan de van zware motoren voorziene militaire tweedekkers. Mocht bet hier genoemde plan van de commissie-Idenburg ingang vinden dan zal daarmede aan de Nationale Lucht vaartschool een semi officieel karakter worden gegeven. H. MS. „HERTOG HENDRIK" TE VALENTIA. Minister Deckers reist van ochtend naar Madrid. De Nederlandsche minister van defen sie, Deckers, is gisteren aan boord van H. Ms. kruiser „Hertog Hendrik" te Va- lencia aangekomen. Vergezeld van zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Post Uiterweer zal mi nister Deckers vanochtend naar Madrid reizen, waar hij ongeveer 4 dagen zal blijven. Daarna zal hij over land naar Nederland terugkeeren. H. Ms. „Hertog Hendrik" zal op 22 Jan. van Valencia vertrekken en zijn tocht naar de Middellandsche zeehavens Pa- lerino, Venetië en Tripolis voortzetten en via Malaga naar Nederland terugkeeren. DE „BANCKERT" EN „VAN NES". Hr. Ms. torpedobootjagers „Banckert" en „Van Nes" zijn gisterochtend te Co lombo gearriveerd. IIR. MS. „EVERTSEN" EN „PIET HEIN". Gisteren zijn de torpedobootjagers Evertsen en Piet Hein, onder bevel van lcap.-luit .ter zee K. W. F. M. Doorman en luit. ter zee le kl. A. G. Vromans te Colombo aangekomen. BEGRAFENIS GEP. LUIT. TER ZEE G. S. P. BURGERHOUT. Op Oud-Eikenduinen te 's-Gravenlhage is gisteren het stoffelijk overschot teraardebe- steld van den heer G. S. P. Burgerhout, gep. luit. ter zee ie kl. Belangstellenden waren o.m. de gep. schout bij-nacht A. W. Pulle, oud-inspetceur van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht, jhr. J, P. F. van der Mieden van Opmeer, oud-direc teur van het Kon, Ned, Meteorologisch Insti tuut, notaris M. G. Bon uit Leiden en de oud- zeeofficierj hr. C. E. Dittlinger. Eenige bloemstukken dekten de baar, toe spraken werden niet gehouden. Een familielid dankte voor de belangstelling. Hoofdoff. van adm. ie kl. der zeemacht W. H. Heeris, onlangs uit Oosi-ïndië terugge keerd, wordt na afoop van het aan hem ver leende verlof belast met de functie van inten dant in de stelling van Den Helder, tevens chef der marinebakkerij. Off. van den M.S.D. ie kl. D. J. Monté, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 19 Februari geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. AMSTERDAM, 17 Jan. Veemarkt. 315 vette kalveren, ie kw. 50 56 ct., 2e kw. 4248 et, 3e kw. 3040 ct. per kg, levend gewicht; 20 nuchtere kalveren 6 :o; 321 varenks, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg, 4344 ct., zware varkens 42 43 ct., vette varkens 4243 ct.; per kg, slacht- gewicht. Uit Denemarken waren 2 wagons ge slachte runderen aangevoerd. BROEK OP LANGEN DIJK, 17 Jan. 55.000 kg roode kool 13.90; 70.000 kg gele kool 12.30; 21.000 kg Deensche witte kool 23.60; 15.000 kg uien: uien 2.50—- i.90. gele drielingen 1.20—1.40. gele nep 2.70; 1100 kg peen 2.70-3.20; 700 kg bie ten 2.10, alles per 100 kg. PURMEREND, 16 Jan. 512 kg boter 1.601.65, weiboter 1.45— 1.60 pr kg. SCHAGEN, 18 Jan. 50 paarden 80180; 43 geldekoeien (ma gere) 90—160; 30 id. (vette) 150205; 7 kalfkoeien 180^240; graskalveren 30 45; 38 nuchtere kalveren 8.7; schapen (vette) 18; 168 overhouders 913; 26 var kens (mager) 1316; 24 id. (vette) p. kg 0.36—0.38; 80 biggen 711; konijnen 0.50 -1.50; 10 kippen 0.501; Eierenveiling. 50.000 kipeieren 5254 kg 3.303.50; 55 57 3.40—370; 61—63 kg 3.90—4.30; 58 —60 kg 3.603.80; 6467 kg 4.10—4.30. Kleine 3.20. Eendeieren 3-90— 4.30. '•'5 Jan. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Leeuwar den". Aangekomen van Scheveningen en bestemd voor Gdynia Nederl. m.s. „Eben Ilaezer". 16 Jan. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Ned. m.s. „Novatie". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. stoomschip „Leeuwar den". Aangekomen van Spiek en bestemd \oot Stettin de Ned. motor „Stella".

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7