Stadsnieuws Gemeenteraad van Den Helder DERDE BLAD. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JANUARI 193*. De omzetbelasting en de winkeliers. Lezing van den heer J. Elte. KONIJN's Vleeschwaren Uit het politie-rapport. BEGRAFENIS KAP.-LUÏT. TER ZEE 4. B. H. BLOM. Aangrijpende militaire plech tigheid. Monotoon en klagelijk zenden de pypers hun mineur-wijzen in de lucht en de om floerste trommen van de tamboers voegen hun dof suggestief gerommel erbij. Bij den ingang van de kerkhoflaan heeft de stafmuziek een treurmarsch ingezet, maar bij het betreden van den doódenakker is de muziek verstond én het woord geko men aan de tamboers en pijpers. Hier ontbindt zich de lange stoet om zich opnieuw te regelen voor de plechtig heid der ter-aarde-bestelling: de. mannen van het vuurpeloton scharen zich en haie op het plein, de speciale wagen met de enorme hoeveelheid bloemstukken wordt ontladen maririiere begeven zich aan het hoofd van den stoet, ieder met een bloemstuk in de hand, en de staf muziek heeft zich inmiddels om de ge opende groeve geschaard. Een aangrijpend oogenblik breekt aan: door de dubbele haag van mariniers wordt de doode, op wiens laatste verblijfplaats de uiterlijke eereteekenen van zijn ambt: sabel, helm en verdere onderscheidings teekenen zijn neergelegd, gedragen; reeds zijn de geweren in aanslag om het stoffe lijk overschot de laatste eer te bewijzen. Commando's klinken en dan wordt het eerste salvo over de kist geschoten. Op nieuw vallen de pijpers en tamboers in, aan de groeve opgewacht door de muziek, die een aangrijpenden; treurmarsch inzet. Zóó was de laatste gang van den Zater dag j.1. onverwacht overleden kapitein- luitenant der mariniers J. B. H. Blom, wiens stoffelijk overschot Maandagmid dag: te Huisduinen ter aarde we'rd besteld. Ontzaglijk 'was'dë belangstelling van de zijde van het publiek;'van de burger lijke autoriteiten was onze burgemeester aanwezig. Zijne Excellentie, vicë-adirti- raal Brutel de la Rivière was er in zijn functie van opperste clïef der marine, en teveiis als vertegenwoordiger van dén mi nister van Defensie. Van de zeemacht waren zeer veel officieren tegenwoordig; van 'de landmacht de garnizoenscomman dant'-en diverse officieren. Buitengewoon groot was het aantal marischappèn eh ge gradueerden, dat bij deze plechtigheid aanwezig was; gróót' ook hét vuurpelo ton, dat de laatste eerbewijzen bracht, en stond onder commando van den kap, der mariniers Rave'lli. Een enorme stoet Was. het alzoo, die den doodenakker vulde. Nadat nogmaals salvo's waren afgevuurd boven het graf, zakte, onder het spelen van treurmuziek en terwijl allen hun hoofd ontblootten,,'de kist met het stoffelijk overschot lang zaam naar omlaag. Een laatste salvo wordt afgevuurd; de kransen worden op het graf gelegd; de ordeteekenen van den overledene op de vlag uitgespreid, sabel en koppel, helm en ridderorde, en dan treedt de heer H. P. Peteri uit Enschedé, des. overledenen geboorteplaats, naar voren om namens den eenigen broer vin wijlen overste Blom, die zelf door een ernstige ziekte verhinderd is aanwezig te zijn, een laatsten groet- te brengen. Tweede spreker was de Stelling-com mandant, vice-admiraal, Brutel de la Rivière, die, zooals wij zeiden,; mede na mens den minister de ter-aarde-bestelling bijwoonde. Hij herdacht den overledene als een braaf kameraad met een eerlijk karakter en met hart en ziel aan de ma rine toegewijd. Persoonlijk heeft spr. ondervonden overste Blom was de laat ste maanden op de directie werkzaam 1 welk een nauwgezet werker hij was. Het moet voor hem, die zoo aan de ma rine was toegewijd, wel een groote vol doening t zijn geweest, .dat - hem het com mando over een onzer modernste-schepen opgedragen is geweest (Hr. Ms. „Banckert", red.). Met ontroerde stem herdacht spr. vervolgens -het leed voor zijn nog jonge vrouw, voor het jeugdige kind, dat zoo aan zijn vader was gehecht Voor zóóveel leed past slechts eerbledm zwijgen, zegt spr. Kap.-luit. ter zee van de Sande Lacoste sprak namens de officieren en als jaar genoot van den overledene een woonjl van afspheid, Hij stelde, hooge eischën aan hét leven, zoo zeide hij. De marine had hij innig lief. wie onder hem gesteld waren, konden steeds op zjjn steun ..rede nen. Eert' mooie herinnering' laat hij ons, na aan zijiï levert1 én zijn Vriendschap. De héér Ranneft, Den Haag, sprak na mens velé vrienden, wij hebben je In de marine gekend kis iémand, die veel eischte, zoo zeide 'spr., maar wij begre pen al 'spoedig, dat je nog'meer van jezelf eischte. Maar allen, die je gekend heb ben, hebben je gewaardeerd om je recht schapenheid en de zekerheid van het weten, dat de scheiding slechts bestaat aan dén kant van hen, die nog op aarde verblijven. Mede namens velé theosofische broeders en leden van dé co-maconnieke órde „Les droits de 1'homme" brengt spr. een laatsten groet. Door de aanwezigen werden vervol gens bloemen op de groeve gestrooid. ZILVEREN JUBILEUM VAN VADER GREIDANUS. Maandag 15 Jan. werd op treffende wijze het zilveren jubileum gevierd van den heer Greidanus, als broeder, Diacoon en Vader van het Verpleeghuis1, aan de Kerk gracht. Al vroeg in den morgen hadden de de ouden van dagen, door hun "geluk- wenschen, en een stoffelijk blijk van be langstelling uiting gegeven aan hun ge zindheid voor Vader en Moeder Greidanus. Er beerschte al spoedig een prettige feeststemming, die nog verhoogd werd door de vele bloemen en andere stoffe lijke blijken van belangstelling, die den jubilaris werden overhandigd. 's Middags om 2 uur kwamen de heeren L. Bandsma, directeur van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Den Helder, P. A. Smits, wethouder en voorzitter van het Verpleeghuis» en de dames en heeren bestuursleden vader G. gelukwenschen. Het was dan ook wel te begrijpen, dat ie jubilaris en moeder Greidanus een oogenblik ontroerd werden door deze spontane hulde en hartelijkheid. Hieruit bleek weer, dat er tussclien het bestuur van het huis en vader en moeder een aangename samenwerking is, om met vereende krachten en naar beste weten, de verzorging der verpleegden op zich te nemen. Als eerste spreker nam de heer Smits het woord en zeide zeker de tolk van alle aanwezigen te zijn, wanneer hij den heer Greidanus hartelijk gelukwenschte met dezen dag en hem dankte voor alles wat hij voor de oudjes had gedaan. Als blijk van waardeering bood spreker den jubilaris een gemakkelijken stoel aan, terwijl moeder Greidanus een mooie vaas met bloemen werd overhandigd. De heer Boot van Heemstede, afge vaardigde van de Broederschap van Diaconen te Heemstede, wensclite daarna den jubilaris hartelijk geluk met dezen dag en liet zijn gelukwensch eveneens vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardeering. Hij hoopte dat het vader en moeder G. gegeven moge zijn, nog vele jaren op den ingeslagen weg voort te gaan. De WelEd. Zeergel. heer Dr. Rienks, de huis-arts, gaf weer blijk van zijn vader lijke vriendschap jegens de bewoners van het huis, en gaf uiting van zijn sympathie voor den jubilaris en diens vrouw. Ook Ds. Borgers, Luth. predikant van Den Helder, was gekomen om den jubi laris van dezen dag de hand te drukken. Den geheelen middag bleef men verder gezellig bijeen. INog vele gelukwenschen kwamen binnen ook van buiten de ge meente, o.a. een zeer waardeerend schrij ven van den heer A. G. A. Verstegen, oud-wethouder van Den Helder. Ongetwijfeld zal 15 Jan. voor den jubi laris, zooals hij dat met eigen woorden weergaf, een kleurige bladzijde blijven in zijn levensboek. Ook wij willen besluiten met den wensch uit te spreken dat het den jubilaris met zijn vróuw nog vele jaren moge gegeven zijn met toewijding hun taak te vervullen. Wij hebben medegedeeld, dat de heer J. Elte, accountant, voor de leden der Hel- dersche Middenstandsvereeniging Maan dagavond een uiteenzetting heeft gegot ven van de voornaamste bepalingen der- nieuwe Omzetbelasting. Wij zullen er, daar deze zaak ongetwijfeld van groot belang is voor onzen middenstand, een korte samenvatting van trachten te geven, hoewel dat niet zoo gemakkelijk is. Zoo'n lezing op zichzelf is al onvolledig en aan een krantenuittreksel hebben de belang hebbenden dan ook niet al te veel. im mers, er doen zich hierbij zoo veel aspec ten voor, dat het ondanks alle uiteenzet tingen toch noodig zal zijn, bij voortdu ring informaties in te winnen bij de be voegde autoriteit, in casu de nieuwe sub inspectie aan de Buitenhaven. Niettemin kap het zijn put hebben op enkele spe ciale dingen de aandacht te vestigen. Nadat de heer Elte een korte historische uiteenzetting had gegeven zoo'n Om zetbelasting is volstrekt niet iets nieuws, maar werd reeds in de oudheid geheveh, terwijl men ze ook in het buitenland in tal van vormen kent, ging de spr. verschil lende artikelen der wet na. De belasting wordt geheven bij de bron, nil. den fabrikant. Wie hieronder ver staan wordt, zegt art. 1, n.1. zij, die goe deren vervaardigen enz., een schoen maker, die naast reparaties ook nieuwe schoenen vervaardigt, een slager, die een koe bewerkt, een bakker, die koekjes ver vaardigt, enz. Daarentegen zijn geen fa brikanten, zij die herstellingen verrich ten, zooals rijwielherstellers, e.d. Ook theemengen, koffiemengen, enz. valt hier niet onder. Alleen roerende goederen zijn belast; een aannemer dus, die een huis bouwt, behoeft bij de aflevering daarvoor geen omzetbelasting te betalen. Er zijn bepalingen ontworpen,, die het mogelijk maken, dat zij, die sporadisch eens iets vervaardigen, niet onder de be lasting vallen. Een bakker bijv., die naast brood eigen vervaardigde koekjes ver koopt, behoeft voor den: verkoop geen omzetbelasting te betalen, indien deze per jaar beneden de 1000 blijft. De betaling is verschuldigd over den verkoopsprijs der goéderen. Voor zoover de fabrikant levert aan derden zal de vaststelling van wat als verkoopsprijs moet worden be- .schouwd, geen moeilijkheden opleveren. Anders wordt het als de fabrikant tevens detaillist is, b.v. een confeetiefabrikant, tevens winkelier. Spr. zet met voorbeel den uiteen hoe deze zaak geregeld wordt. De belasting behoeft slechts eenmaal te worden betaald, d.w.z. dat voor fabri katen, waarvan bijv. onderdeelen als ge heel zijn afgewerkt en belastingplichtig waren, teruggave kan worden verlangd van de voor die onderdeelen betaalde belasting. Een fabrikant van scheepslieren bijv. moet van zijn fabrikaat omzetbelasting betalen, maar in dien prijs is reeds ge calculeerd de door de omzetbelasting ver hoogde prijs van de frames, zoodat dus tweemaal belasting zou worden betaald. In dat geval kan terugbetaling worden gevorderd van de betaalde belasting voor de frames. De belasting wordt betaald door middel van zegels, maar kan ook als aanslag worden opgelegd. Hiervoor zijn regelen ontworpen, waardoor het mogelijk is te bewijzen, dat voor eenig onderdeel belas ting kan worden teruggevorderde De wet brengt dus nogal wat adminis tratieve moeilijkheden mee voor de be trokkenen; het is dus zaak dat goed wordt boekgehouden van de gevallen waarin en waarvan belasting betaald wordt. Tenslotte behandelde de lieer Elte de gevallen van uit- resp. invoer, die hier ter plaatse echter weinig zullen voorkomen. Met tal van voorbeelden werd zijn betoog toegelicht. Na afloop werden diverse vragen gesteld, die door hem werden beantwoord en dikwijls vele dingen nog weder nieuw betichtten. Deze vragen betroffen uit den aard der zaak speciale gevallen den winkelier betreffende. De heer Elte wees er speciaal op, dat win keliers, die zelf ook als fabrikant optre- zijn toch voordeeliger. den (zooals de voorbeelden, die wij hier boven gaven) het best doen zich op te ge ven als „fabrikant detaillist", omdat dit voor de belastingheffing het meest econo mische is. Zoo'n fabrikant verkoopt dan aan zichzelf als detaillist de waar, die hii vervaardigd heeft. De betrokken instantie, de reeds ge noemde sub-inspectie zal thans wel met vragen om inlichtingen worden bestormd; zij staat thans voor allerlei moeilijkheden. Immers, er bestaat voor deze wet nog geen jurisprudentie, d.w.z. dat ieder ge val nieuw is en hieromtrent voor het eerst moet worden beslist. Als de wet een jaar of zoo in werking is< zal de uitleg ging van allerlei lastige en ingewikkelde kwesties ongetwijfeld veel gemakkelijker zijn. En ingewikkelde kwesties zullen zich voordoen, dat bleek reeds bij deze uiteenzettingen. In ieder geval, de heer Elte heeft velen aan zich verplicht, en hij heeft de verschillende kwesties Maandagavond duidelijk belicht. Terecht bracht hem de Voorzitter, de heer van Willigen, dan ook een woord van hartelijken dank. TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Het gezelschap Louis Davids oogst veel succes. Een echt ge zellige, vroolijke avond. In één van zijn bekende praatjes hield Louis Davids zich even bezig niet het wezen der kunst. Wat is kunst, zoo vroeg hij zich af, en wat is kleinkunst? En met het antwoord, dat hij zich zélf op die, vraag gaf, zijn wij het volkomen eens: (kleinkunst bestaat niet, kunst is kunst, en, als het woordje klein er voor gezet wordt' is er van kunst geen sprake meer. Ook of het al dan niet met een kleine of hoofd letter geschreven wordt, of het „vet" of gespatieerd gezet wordt doet aan het wezen niets af. We zijn het er dus over ëens, dat alleen „kunst" bestaat; maar wat ié nu eigenlijk kunst en wat niet? In dit verband denken we dan even aan hetgeen Willem Kloos ervan gezegd heeft n weet wel, dat alieïimpressionalisme ijln hij bedoelt hiermee, dat hij ware; kunst biedt, die bij de menschen een ontroering kan opwekken, door mede lijden, smart of armoede uit te beelden, maar ookde vroollikheid, de zonnige kant van het leven. En daarmede zeggen wij dan tegelijk, dat hetgeen bovengenoemd gezelschap Dinsdagavond in Casino gaf, de ware kunst is. Immers de gevoelens, die bij de vele aanwezigen opgewekt werd, uitte, zich niet in een snik maar in een gulle, zelfs gierende lach, zoodanig, dat gespro kén kan worden van een groot succes in dit genré der tooneelspeelkunst. Succes voor het spel, succes voor de vertolkers. Met de eerste stap, die hij dezen avond op het podium deed, met het eerste woord, dat hij sprak, had de kleine, groote man het contact met zijn Heldersehe bewon deraars gekregen. Dat geestige woord, die oèr-komische beeld- en zinvorming, dat naïve gebaar met het witte zakdoekje, dat is Louis Davids, dat „kan hij alleen! Z'n „wanstaltig-lage entréeprijzen", z'n „mon cliéri, mijn Dirrekie", dat zijn zoo een tweetal grepen uit de van overvloed uitpuilende, dikwijls rag-geestige woord- formuleering, Louis Davids is een conférencier, een cabarettier, die in Holland alleen staat. Was hij dezen avond de „groote" man., Fientje de la Mar was het die voor het woordje vrouw het zelfde bijvoeglijk naamwoord verdient. Haar liedjes werden met een vrijmoedigheid, een zwier, een zegging gegeven, zoo als alleen een groot kunstenaresse dat kan. Hoe prachtig waren de typen, die ze elk op zijn wijze het wijsje van den kleinen man liet zin gen! Het „pyrement", de sjofele orgel man, de typisch-Amsterdamsche omstan ders, je zag ze toch zóó voor je op het Leidsche plein staan? Wel niet op die groote hoogte, maar op zeer goed Nederlandsch tooneelpeil, stonden Jan van Ees, Joh. Kaart Jr. en de pianist Han Beuker. Het zou te veel ruimte vergen, ze alle drie uitvoerig onder de loupe te nemen. Maar alle drie droegen toch het hunne er bij, dat dit gezelschap van 6 Hollandsche acteurs, met recht een van de sterkste combinaties, in den lande genoemd mag worden, dat in staat is'het publiek een kostelijken avond te bezorgen. We spraken van zes menschen, en noemden er nog maar vijf. No. 6 dan is de heer H. Davids, die zijn broers repertoire muzikaal te illustreeren had, en deze moeilijke (we kunnen dit woord toch zeker gebruiken, dames en, heeren-pianisten?) taak op voortreffelijke wijze vervulde. Deze avond was er niet een van lange tooneelstukken, neen, het was een proef niet een drietal korte schetsen, die heel modern een geheel onverwacht, verras send einde namen, afgewisseld door 'de liedjes en praatjes van Davids en de !a Mar. Jan v. Ees vroeg ons of dit, zijn idee insloeg, waarop we spontaan beves tigend antwoordden. Het is dan ook iets speciaals een handige gebruikmaking van den tijdgeest, waarin men nu eenmaal geen zin meer heeft in lange tooneelstuk ken, maar roef. roef wéér wat an ders wil zien. Natuurlijk werd er zoo het één en an der gehekeld in de diverse „chansons nationales", de crisis en met name de crisis in de tooneelwereld, de buitenland- sche concurrentie op dit gebied, enz. Maar het zij hier ten overvloede nog eens vastgesteld, dat Dinsdagavond be wezen is (en naar Jan van Ees ons ver zekerde is het in alle steden, waar zij op treden zoo), dat goede Hollandsche ar- tisten met gezonde Hollandsche kost volle schouwburgen kunnen trekken! Wy kunnen er hiervan getuigen, dat dit Hollandsche werk ons stukken heter be viel, dan het vele buitenlandsehe dat op onze planken gegeven wordt en dat dik wijls niet meer verdienste heeft, dan de charme, dat het „buitenlandsch" is. Het plaatselijk crisis-eoipité maakte dezen avond ook een goede beurt. Een collecte even voor het optreden van Louis Davids zelf door eenige dames ge- staanden dames gehouden, leverde ruim houden leverde ruim 90.op! GEMEENTERAAD. De verdere behandeling van de agenda der vergadering van den Raad der ge meente Den Heider van 16 Januari 1934, zal plaats vinden op Donderdag, 18 Ja nuari 1934, des namiddags 3 uur, zoo- noodig voort te zetten in een avondver gadering, welke te 8 uur zal aanvangen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand December werd*de Lees zaal bezocht door 1375 mannen en 96 vrouwen, totaal 1471 personen. Uitgeleend werden 2358 romans, 2095 kinderboeken en 1008 studieboeken, totaal 5461 banden. j De navolgende werken werden aange schaft: Brown: Handboek voor den automobi list; Bulthuis: Robinsono Kruso; Ulaes: Kobeke; de Clercq: Huisbrandstoffen; van der Does: Christian science als sociaal verschijnsel; Eekhout: De boer zonder God; Goudriaan: Socialisme zonder dog ma's; Hine: The ladder of lolly; Kers: Onze keuken, dl. 2; Kolbenheyer: Kerst verhalen; Kuenkel: Karaktervorming door zelfopvoeding; de Mérode: De stijle tocht; Ortega y Gasset: De opstand der horden; de la Roehe: The master of Jalna; Thom son Peters: Het gevaar uit de lucht; Vogt: Radioleven. Ten geschenke ontvangen: de Balzac: Les Chouans; Bartling: De structuur van het aestetisch a priori bij Kant; de la Brète: Un vaincu; Fockeina: Dé werkloosheid en hare bestrijding; id.: De -socialistische propagandaredevoerin- gen in Eerste en Tweede Kamer; id.: De werkloosheid bij de Staatsbegrooting; id.: De werkloosheid en de voor Nederland dreigende economische ondergang; Hoe men goede foto's maakt; Marie Madeleine: Auf Kypros; Linschoten-vereen. dl. 12: Reizen in Zuid-Afrika; id. dl. 14: Ottsen Journaal van de reis naar Zuid-Amerika, 1Ö981601; Mededeelingen van de Neder- landsche mycologische vereen, dl. 21 22; d ela Motte Fouqué: Undine; Posthumus Meyjes: De Fransehe buitenlandsehe poli tiek sedert 1919; Proosdij: Heilig het hu welijk; van Prooijen: Schetsen uit de ge schiedenis der drogerijen; van Wicke- voort Crommelin: Wereldwetgevers; Jaar verslagen van den hoofdingenieur der mijnen over 1932; Verslag van de Com missie tot voorlichting bij de beroepskeuze ovep 1932; Instituut voor doofstommen te Groningen; Wat wij willen; richtlijnen van het Verbond voor Nationaal herstel; Kerkopbouw. CONCERT „KUNOT AAN HET VOLK". Betreffende den tenor Even Miedema, die medewerking verleent bii het concert op Dinsdag den 23en Jan. a.s., vermel den wij de volgende recensies: -'ipe Nieuwe Courant: ,1'Evert Miedema, en tenor van het zuiverste water..-.alles klinkt zoo {gemakkelijk, dat hetj een lust is Om te hooien. Beschaafd in hoöge mate en met een adembehëersching en Articulatie om te benijden. Ik zal den jóngen tefior onmiddellijk rangschikken onder onze uitstekende 'oratorium- en liederenzangërs." Handelsblad: „Zijn stijlvolle „canto", algeheel ontbloot van vibrato £n portamento, beveelt zich nog aap door een uiterst verstaanbare zegging; op Lzuiver muzikaal gebied kwamen zijn rythmi- sche zin en zijn intonatie ons als onberispe lijk voor." Toonkunst. Utrecht („Die Geisterbraut" van Dvorak): Voor dezen (Ev. Miedema) niets dan lof. (Uitvoering „De lachende Cavalier" van Jul. Röntgen: „Mijn hulde voor de wijze, waarop hij (Ev. Miedema) zijn partij zong, die enorme eischen stelt. Vooral zijn intonatie, voordracht, en duidelijke uitspraak (men kon hem zonder tekstboekje verstaan) mogen wel vermeld Wórden". Concert „Haarlemsche Örkestvereeniging" (ópera-programma) f„De jónge tenor Ev. Miedema mocht een welverdiend succes boeken. Hij bezit een goed geschoold aangenaam aandoend tenor geluid, dat vooral in de hooge tonen ons zeer kön bekoren.... De laatste aria (uit „Tosca") moest hij herhalen om het opge togen publiek te voïdoènc" N.V. NATIONALE REVUE „O... BEDOEL JE DAT". Na Bouwmeester's revue heeft Den Helder eigenlijk geen groote revue meer gehad, tenminste geen grootsch opgezette met volledige bezetting en een uiterst kostbare monteering, zooals we dit voor heen gewend waren. Het is de Casino-directie nu eindelijk gelukt, weer zulk een eerste rangs revue naai" Den Helder te brengen. De N.V. Nationale Revue, welke het in de enkele jaren van haar bestaan heeft gebracht tot ééh der eerste gezelschappen in den lan de, komt half Februari een serie voorstel lingen geven van de revue „O! bedoel je dat" met Lou Bandy, welke revue nu al bijna een halfjaar achtereen in Rot- tei'dam, Carré Amsterdam, Scala Den Haag en verder in de voornaamste plaat sen in de provincie wordt opgevoerd, met het bekende enorme succes. De juiste datum wordt binnenkort bekend gemaakt. MOED, BELEID EN TROUW. Dat is het onderwerp, dat zal worden behandeld op de Openbare Vergadering, die a.s. Vrijdag 19 Jan., 's avonds 8 uur, zal worden gehouden in het Bondsge- bonw, Prins Hendriklaan. Deze vergadering wordt belegd door de samenwerkende vredesvereenigingen, t.w. Intern. Anti-Militairistisch Verbond, Jon geren Vredes Actie en Kerk en Vrede. Spreker is de heer John Pront uit Rot terdam, die o.a. redacteur is van het blad „Vredesstrijd" orgaan van de Jongeren Vredes Actie en de Studenten Vredes Actie. We raden allen, die willen strijden voor de zaak van den vrede, en zij die daarin belang stellen, dringend aan om déze vergadering te bezoeken. Entrée- geld wordt niet geheven, delxat is vrij en gewenseht. (Men zie voorts de adv. in dit blad). „DE DOOFPOT" MET ESTHER DE BOER—VAN RIJK. Ondank s de buitengewoon geslaagde tournée, welke de tegenwoordigheid van mevrouw de Boervan Rijk in tal van plaatsen vorderde, is men er in geslaagd toch nog een voorstelling door het De Boer van Rijk ensemble te doen geven in Casino. Dit is de derde keer van het seizoen dat een tooneelstuk met de ge vierde actrice in de hoofdrol alhier zal worden opgevoerd. En welk een tooneel stuk: volgens liet Handelsblad is het een der tooneelsuccessen van het seizoen; een brok gejond Hollandseh realisme; zeer geslaagd als zedeschildering, enz. „De Doofpot" beleeft a.s. Zondag reeds de 91e opvoering. Altijd trok het stuk stampvolle zalen en dit is geen wonder, want er gaat een roep over de buitengewoon geestige en origineele scènes. Men zie de advertentie voor prijzen etc. PAUL OSTRA MET ZIJN GEZEL SCHAP IN „MUSIS SACRUM". Wy vestigen nogmaals de aandacht op dit eerste rangs gezelschap, dat Zondag 21 Januari in „Musis Sacrum" optreedt. Byna elke courant van beteekenis bevat zeer vleiende critieken en het spreekt boekdeelen, dat de voornaamste theaters des lands (w.o. die van het „Tuschinsky- concern") deze artistcn regelmatig enga- geeren. Zondag a.s. wordt in „Musis Sacrum" een programma gegeven, dat klinkt ali een klok. Volgens de advertentie in dit blad be gint de plaatsbespreking lieden van 3- i uur. Op avontuur. Dinsdag 16 dezer werden door de Rot- terdamsche politie aldaar aangehouden en naar het Hoofdbureau van politie alhier overgebracht, twee minderjarige jongens, die de ouderlqke woning alhier hadden verlaten. Na over hunne handel wijze te zyn onderhouden, werden zy aan de ouders teruggegeven. Inbraak. Dinsdagmiddag werd tijdens de afwe zigheid der bewoners ingebroken in een perceel aan dé Huygenstraat alhier Toegang werd verschaft door het verbre ken van een ruit aan de achterzyde dei woning. Er wordt een bedrag aan geM vermist. Door de recherche wordt een onderzoek ingesteld. Aanrijding In de Krugerstraat had Dinsdagmiddag een aanrijding plaats tussclien een luxe auto en een autobus, tengevolge waarvan de luxe auto eenigszins werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Vergadering van den Raad der ge meente, op Dinsdagavond, 16 Januari, 8 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Bot. De notulen van 20 en 24 Oct. worden vastgesteld; die van 21 Nov. aangehouden wegens de afwezigheid van den hëer Bot, die daarop nog correctie wilde aan brengen. Een aantal Ingekomen Stukken, meestal goedkeuringen van raadsbesluiten, enz., passeeren zonder discussie of stemming den hamer. Grenswijziging Donkere Duinen. Het voorstel betreffende grenswijziging Donkere Duinen wordt z.h.s. aangenomen. Grondbedrijf, ex art. HM». Vergoeding Eveneens voorstellen tot in- en afvoer van gronden en tot het toekennen van ver goeding overeenkomstig art. 100 L.O.-wet. Tweede en derde wijzigings- begrooting. Bij de behandeling dezer beide voorstel len protesteert de heer Biersteker er tegen, dat het hier slechts kleine, oube- teekenende postjes betreft. Al in October heeft spr. gëvraagd hoe het staat met den post voor werkverruiming, enz., de 175.000 waren al met 150.000 over schreden voor Maatschappelijk Hulpbe toon, zonder dat de Raad hier iets van afwist. Er is toen van de zijde van B. en W. gezegd, dat de opmerking formeel juist was, doch dat het niet gemakkelijk was dekking voor dezen post aan te wij zen. Spr. acht het, in 't belang van de autonomie van den Raad wenscheliik, dat deze hier nu toch eens kennis van krlige en een beslissing kan nemen. De heer Van der Vaart: De zaak is, dat als de Raad de gelden wil voteeren, hii ook zal moeten aanwijzen waaruit ze zullen moeten worden bestreden. In Juli 1933 kon niemand onzer aangeven op welke andere wijze dan door de grootst mogelijke beperking der uitgaven deze dekking kon worden aangewezen. De Raad weet, dat wij onze uitgaven thans tot het uiterste beperken. Overigens zal de Raad dienen af te wachten tot wli de cijfers hebben voor een aanvullende be grooting. De heer Biersteker kan met deze uiteenzetting van den wethouder geen ge noegen nemen. De woorden van den wet houder wekken den schijn alsof bii spr. wantrouwen bestaat omtrent de besteding der gelden. Dit nu is geenszins het geval. B. en W. hadden niet het recht tot deze uitgaaf over te gaan zonder den Raad erin te kennen. Als de wethouder zich incom petent verklaart, moeten wii dan den weg van Beerta op? Het is het recht van den Raad die gelden aan te wijzen. Thans heb ben we weer de Kerstgave. Ook hiervoor is geen raadsbesluit genomen. Niet dat spr. er tegen is, maar een raadsbesluit be staat er niet van. Om nu de thans gedane uitgaven te kunnen financieren, moesten allerlei dingen, als straatverlichting e.d., die de Raad destijds gevoteerd had, ach terwege bly ven. De Voorzitter: Formeel is de heer Biersteker juist; lili vergeet evenwel, dat we een economische crisis doormaken, die ons wel eens op banen voert, waar we in normale omstandigheden niet komen. Dat er geen raadsbesluit voor bestaat, is zoo, maar dat de Raad er in 't geheel niet van weet ,is niet waar, er is wel over deze din gen gesproken. Men moet hier nu niet de voorstelling wekken alsof de Raad er on kundig van is. De heer Van der Vaart protesteert tegen de methode van den heer Bierste ker; het optreden van dezen heer jegens B. en W. gaat alle perken te huiten. Ieder onzer weet, dat de Raad onmachtig was met juist omlijnde voorstellen ter dekking te komen en dat de maatregelen met me dewerking van den Raad tot stand zijn gekomen. Als we gedaan hadden, vat de heer B. wilde, hadden we aan de werk- loozen-ondersteuning moeten knibbelen. Over de Kerstgave is wel degelijk gespro ken; daarvoor zijn op de begrooting 1933 gelden uitgetrokken. Formeel moge deze werkmethode niet vrij zijn voor kritiek, wy gaan daarmee accoord, maar wy heb ben in het belang der gemeente gehan deld. Beide voorstellen worden aangenomen. Radio-storingen gasfabriek- Voorstel betreffende opheffingen radio storingen gasfabriek. Dr. Feenstra Kuiper vindt de kosten wel wat hoog. Die storingen zijn voor de betrokkenen uiterst onaange naam, maar ze komen in meerdere plaat sen voor. Nochtans is de kwestie om voor de opheffing ervan 5400 uit te geven, een zaak van min of meer luxe. Is er niet nog een goedkoopere oplossing te vinden? vraagt spr. In de stukken worden ver schillende experimenten genoemd, maar geen van alle zijn tot het einde toe door gezet en het frappeert spr., dat alleen die firma's geraadpleegd zijn, die belang had den bij de zaak. Spr. zou nog eens enkele buitenstaande deskundigen willen raad plegen, wil er desnoods een commissie voor benoemen. Spr. noemt de namen van de irs. Moree en Bijvoet, die zeker vel zoo'n onderzoek zouden villen instellen. De zaak is moeilijk, maar omdat wy in crisistijden leven, is een dergelijke, min of meer luxe uitgaaf, toch wel wat hoog. De Voorzitter merkt op, dat de storing het gevolg is van de aanschaffing van een kolen-transporteur. Hadden wij destijds de kosten gesplitst opgegeven en bijvoorbeeld 5000 meer voor dien trans porteur gevraagd, dan had er geen haan naar gekraaid. De heer Boogaard merkt op, dat de zaak uitvoerig in de Commissie-vergade ringen is besproken. Uitstel kwam haar ongewenscht voor; alles is gedaan om de storing op te heffen, nog steeds is de di recteur bezig met experimenteeren voor een goedkooper oplossing. De proeven, die Philips namen, waren toen al door den directeur genomen. Unaniem was de Com missie van meening, dat het standpunt een eind aan deze storingen te maken, het juiste zou zyn. De heer Van der Vaart is het met de redeneering van dr. Feenstra Kuiper eens, dat het hier een min of meer luxe uitgaaf betreft. B. en W. kwamen ten slotte met dit voorstel, met restrictie, dat Teléfunken nog eens een poging zou doen. Diverse stadgenooten hebben de gelegen heid gehad er hun krachten op te beproe ven en spr. wil dan ook gaarne de toezeg ging geven ook met de heeren Bijvoet en Moree deze zaak te bepraten. Maar we dienen klaar te zyn voor maatregelen en daarvoor hebben we deze credieten noo dig. Het is waar, dat het een zekere luxe betreft, maar liet publiek mag geen over last hebben vay een gemeentelijk bedrijf. Omgekeerd, zou het van een particulier niet worden geduld, dat hy de gemeente dezen overlast aandeed. Laat de Raad ons de opdracht geven af te wachten welke resultaten het onderzoek van Telefunken heeft en, als er geen nieuwe inzichten komen, tot liet uitvoeren van dit voorstel onder de absolute garantie, dat het af doende is. De heer Van Z w y n d r e c h t merkt op, dat dat juist de kwestie was, n.1. dat wy' nooit gaarantie konden krijgen voor een volkomen opheffing. Met deze oplos sing krijgen we die wel, laten we dus niet meer experimenteeren. De heer Feenstra Kuiper kan zich, na des wethouders uiteenzetting, met liet voorstel vereenigen. De heer Van der Mast zou gaarne zien, dat het College rekening hield met de bezwaren van spr. fractie tegen Duitsch werk. De heer E y 1 d e r s is het daarniet mee eens. Spr. gaat waar het het goedkoopst is. al ware het in Rusland. De heer Biersteker wil hierom trent een uitspraak van het College, maar dit weigert de Voorzitter en het voor stel wordt vervolgens met alg. stemmen aangenomen- Tewerkstelling werkloozen bij woningbouw. Voorstel inzake tewerkstelling van werkloozen bij woningbouw. De heer Kraak wijst op de groote be teekenis van het bouwbedrijf voor onze gemeente. Hoewel wij zeer vele goede vak- menschen ter beschikking hebben, wordt veel gebruik gemaakt van niet-Heldersche werklieden. Toch zijn de loonen hier vol strekt niet buitengewoon hoog. Het erge is, dat de menschen dan twee drie maan den bij een patroon werken en dan te rechtkomen bii Maatschappelijk Hulpbe toon. Zoo gaat het met 80 van de 100. Het zou dan ook aanbeveling verdienen eens na te gaan hoe hoog de post voor werkloo- zen-ondersteuning op deze wijze door der gelijke speciale uitgaven verhoogd is ge-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9