Amsterdamsche Brieven. Modepraatje JUTTE RT JE Bonte tafereelen van 's werelds schouw- tooneel Drs. W. van Zutlem He< bestellen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat 5 B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Goedpassende knippatronen het halve werk. Nu is het de tijd om onze kleeding te maken. In onze gezellige huiskamer brandt de haard. Er heerscht een behaaglijke temperatuur en niets kan ons naar bui ten doen verlangen. Dan kijken wij onze kleeren en die van de "."kinderen eens na, komen wel licht tot de ontdekking dat een van de kinderen een manteltje of een jurkje noodig heeft. Daarom geven wij deze week een paar aardige modellen, die bij onze dames zeker wel in de smaak zullen vallen. Aan onze kleinen hebben wij ook ge dacht. De goedpassende knippatronen kun nen aan bovenstaand adres en in alle maten verkrijgbaar, aangevraagd wor den. Japon voor aanstaande moeders. (3014) Bijgaande soepele wollen Stof, leent zich uitstekend o mdoor a.s. moeders gedragen te worden. De beide groepen plooitjes aan het lijfje worden met de hand met een kleine rijgsteek aan den binnenkant ge naaid. De japon sluit met 2 knoopen, terwijl de sluiting aan de rok met drukknoo- pen geschiedt. Zoo noodig kan men de Imoopen aan het lijfje naar het midden toe verzetten. De plooien aan den rok worden niet gestikt, doch goed geperst. Wil men.de japon later weer nauwer maken, dan worden de plooien gedeel telijk weder opgestikt. De mooie, smal toeloopende vorm van een shawlkraag geeft een goede lijn aan het geheel. Patronen zijn in alle gewenschte maten verkrijgbaar en kan men aan vragen onder nr. 3014. De prijs be draagt 0.58. Overgotier voor meisjes van 812 jaar. (3017) Een overgocier is uitstekend ge schikt om over flanellen blouses en jumpers gedragen te worden, die b.v. te kort zijn voor een gewoon rokje. Zooals nevenstaande afbeelding te zien geeft is de jurk open en kan zeer gemakkelijk aangeschoten worden. De overslag sluit met ee nknoop, ter wijl het ondergedeelte aan de zijnaad bevestigd wordt met een paar bandjes, waarvan één aan de band, die het mid del omsluit en één aan de zijnaad ge zet wordt. Onder deze jurk wordt b.v. een donkere directoire gedragen, liefst van dezelfde stof. Patronen voor den leeftijd van 8—12 jaar kaji men aanvragen onder nr. 3017 De prijs van dit patroon bedraagt 0.58. Speelpakjes voor kleintjes van 1—3 jaar. (3010) Rood flanel, liefst van stevige kwali teit, leent zich het best voor een speel- pakje, vooral omdat dit waschbaar is. Het voorgedeelte bestaat uit twee stukken met een naad in het midden. evenals de rugzijde, waaraan de ban den gezet zijn, die aan de voorkant op geknoopt worden. De omtrek wordt met een biesje afgewerkt, dat aan de buitenkant met onzichtbare steekjes wordt opgezoomd. Patronen voor den leeftijd van 13 jaar kan men bestellen onder nr. 3010 en kost slechts 0.40. Gekleede blouse. (3013) Hoewel het model heel eenvoudig is, geeft het materiaal, dat we gebruiken, n.1. velours of velours transparant een gekleed aanzien aan deze blouse. In dien de halsuitsnijding een weinig te ver open mocht vallen, maken wij een zacht rose crêpe georgette vest, dat op de onderjurk gespeld wordt. Heeft men een onderjurk met een kanten boven stuk, dan is het niet noodig een apart vest te dragen. De ruimte aan de schouders is inge- rimpeld, terwijl de blouse, met een of twee mooie knoopen simt. Patronen tot en met maat 48. Dit pa troon kost 0.48. door In China zijn er nog millioenen men- schen, die denken, dat de aarde een platte koek is, hetzij rond, hetzij vier kant; anderen denken, dat zij den vorm van een soepbord heeft. En onlangs heeft zelfs in Amerika nog iemand be weerd, dat de aarde toch niet rond kan zijn Een geheimzinnige aardbeving. Onlangs meldden de seismografen, dat er een ongewoon heftige aard beving had plaats gehad in een van de meest afgelegen deelen der wereld, n.1. in de omgeving van de Baffins Baai. Men zal eerst in het a.s. voor jaar berichten kunnen verwachten over de aangerichte verwoestingen, wan neer deze althans ooit binnenkomen. De betrokken streek is op het oogen- blik geheel door ijs bedekt; waar er zich geen radiozender in de buurt be vindt, is het onmogelijk om voorloopig nadere inlichtingen in te winnen. Men vraagt zich af of de aardbeving, welke even hevig was als de bevingen, die indertijd San Francisco, Messina en Tokio hebben verwoest, in de natuur van het poolgebied nog veranderingen heeft teweeggebracht. Het meer onder de kathedraal. De St. Paulus-kathedraal te Londen is nog slechts enkele jaren geleden nauwkeurig onderzocht, omdat de fun damenten het gebouw niet langer vol doende steun gaven. Men vreesde het ergste voor den grooten, fraaien koe pel, die in bedenkelijke mate was ge scheurd. De destijds verrichte restau ratie h^eft, naar blijkt, helaas geen blijvend resultaat gehad. De kathe draal, die voor het geheele Epische i iik van zoo groote ideëele beteekenh. is, wordt nog steeds met den onder gang bedreigd. De fundamenten liggen n.1. slechts 3 m boven een onderaardsch meei. waardoor het machtige bouwwerk van Wren wordt ondergraven. Dit ge schiedt weliswaar zeer langzaam, doch op den duur kunnen de noodlottige ge volgen niet uitblijven. Een middel, om het gevaar te keeren is tot dusverre nog niet gevonden. Hoeden voor mandendragers. Bij het Engelsche marktplaatsje Bil- lingsgate woont de hoedenmaker Smith, die uitsluitend werkt voor de markt- en straathandelaars, die hun waren in manden op het hoofd dragen. Geen ander kan hoeden maken, die zoo goed het hoofd der mandendragers be schermen en bovendien een mensehen- leven lang goed blijven. Van buiten zijn de hoeden met leer afgedekt en van binnen met een laag karton, die zich reeds in de eerste dagen van het gebruik onder de inwerking van het zweet volkomen aanpast bij den vorm van het hoofd. Het gewicht der hoeden varieert 's zomers tusschen de 3l/s en 4 pond, terwijl het 's winters nog groo- ter is, omdat zij dan meer vocht opne men. In een hoed worden 00 m. ge gomd hennepband en ongeveer 30o spijkertjes verwerkt. Deze hoeden wor den reeds sedert ongeveer twee eeuwen door de Engelsche mandendragers ge dragen. Onze straat-artisten. Laat ik dezen keer maar beginnen met datgene waar ik mijn vorigen brief mee eindigde: met het onderwerp der Amsterdamsche straatmuziek en bij wijze van openings-fanfare een en an der vertellen over de hoofdstedelijke wereld der straat-toonkunstenaars, die een vrij uitgebreide wereld is en, zoo goed ais elke wereld in deze moderne tijden, voor een groot deel streng ge organiseerd is. Om met die, voor velen onbekende organisatie van illegale mu sici, een vakbond, die den plechtstati- gen naam draagt van „Vereeniging van Straatmuzikanten en -Zangers Verbe tering zij ons Streven". De vergade ringen van dezen Bond plegen gehou den te worden in een kelder onder een café in de Haarlemmerstraat en wie de kans krijgt deze vergaderingen, die be halve aan de vakbelangen, ook aan de gezelligheid en de ontspanning zijn ge wijd, als gast mee te maken, kriigt wèl een kijkje in een stuk echt Amster- damsch volksleven en als men speciaal eens volbloed en sterk-gepeperd Am- sterdamsch wil hooren spreken, kan men daar terecht! Vrouwen worden niet in de organisatie toegelaten; zii is principieel tegen vrouwen- en kinder exploitatie. Evenmin worden de z.g. „platzan- gers" toegelaten;; de platzaiigers ziin geen werkelijke artisten, laten zich niet door een „accordeonist" begelei den, zooals de echte broeders dat wel plegen te doen, maar door een of ander bleek en armetierig meisje of jongetje, teneinde het medelijden van de voorbijgangers op te wekken.... Zelfs het zingen met ongeorganiseer den is voor de leden verboden. Deze leden voelen zich nu eenmaal als een soort „keurkorps" en men heeft dan ook een deballotage-commissie, die moet onderzoeken of de adspiranten wel waardig zijn, als artist genoeg standing hebben, om de onderscheiding van het lidmaatschap te verdienen. Een persoon die ook' wel niet tot meer genoemde organisatie wordt toegelaten, maar toch allerminst door de artist- leden min of meer met den nek wordt aangezien, zooals de platzanger dat wel wordt, is de geld-ophaler of z.g. „man- semaker", die men dan ook inderdaad tct een van de belangrijkste, zoo niet de belangrijkste persoon van ieder straat-ensemble kan rekenen. Hii is de man van wie de verdiensten moeten komen en die daartoe over een keur- collectie van voortreffelijke kwaliteiten moet beschikken; hii moet beschikken over uitgebreid en diep-peilende men- schenkennis, over een aardig smoesje, liefst ook over een prettig uiterlijk, een haarscherp gevoel hebben voor het juiste psychologische momentbe nevens het vermogen steeds het juiste evenwicht te bewaren tusschen die soort vrijmoedigheid, die aanstoot geeft en een onderdanigheid, die al teveel met regelrechte bedelarij vergeleken kan worden. Het waarnemingsvermo gen des mansemakers moet, zooals een collega, die destijds het leven der straatmuzikanten enkele dagen achter een als dilettant-zanger van nabü mee leefde, eens schreef, gelijk staan met clat van een adelaar, die hoog in de lucht een grauw konijntje op aarde ziet rondhuppelen In één oogopslag ziet hij een dienstmeisje voor het raam, een meneer, die even opmerkzaam geluis terd heeft en heel in de verte een agent.... Is hij goed geschoold, dan heeft hij zelfs op honderden meters in de gaten, of deze gezagsdrager „Tom Mix „Jantje Chocola". „Kippekop- nie' de „Gaperd", het „Hobbelpaard" of de „Stierennek" is. Alle agenten hebben, bi.i hen, hun biiaam en veelal is deze wonderlijk raak gekozen.... Het moeilijkste „mansen" is, volgens de ingewijden, het z.g. „mansen met een preveitje", dat, waarbij een liedje met een vlot praatje aan den man moet worden gebracht. Burgemeester Huysmans bezoek. Het is nog altijd, al hoort men onze Beurs en andere handelsgoden dan de laatste weken steeds mompelen, dat er nu toch eindelijk „eenigen ondergrond in de markt is gekomen", geen tijd om een Amsterdamschen brief met een muzikale fanfare te beginnen. Dat ik het ditmaal toch deed, moet wellicht op rekening geschoven worden van de onderbewuste associaties, die met mijn volgend onderwerpje, het bezoek van Antwerpens burgemeester aan onze stad, bestonden. Antwerpen: stad der sinjoren met hun vele optochten en muziekcorpsen; burgemeester Ka- miel Huysmans: met zijn zonnig en op timistisch temperament.... De eerste burger van de Vlaamsche havenstad, heeft hier de laatste dagen, vergezeld van vijf van zijn „schepenen", als gast van ons gemeentebestuur, min of meer officieus vertoefd. De Antwerpensche gasten hebben hier, naar hun leider in een persgesprek mededeelde, op hun studiereis veel gezien, dat zii hoogelijk bewonderen en waarmede zii, weer thuis, hun voordeel hopen te kunnen doen. Onze verkeers-lichtsignalen, de wetenschappelijke standing en lei- ders-qualiteiten van onze hoofdambte naren en vooral van de directeuren onzer gemeentebedrijven, vooral ook onze scholenbouw en woning-voorzie ning (de laatste, volgens hun, in geen stad ter wereld, behalve dan misschien in Weenen, zoo goed als hier), dit alles wekte hun bewondering en Ant werpen was in die opzichten, ook dit verklaarden zij openhartig, nog een stuk achter. Even openhartig stipte burgemeester Huysmans echter de punten aan ten opzichte waarvan wij achter zijn.... Daar hebben wij dan in de eerste plaats: de tunnelbouw, Ant werpen doet wat betreft de verbinding met het stadsgedeelte aan den ovrekant (van de Schelde) precies het omgekeer de als wij met onze verbinding met den overkant (van het IJ). Daar zorgde men door een tunnelbouw, die, naar men weet, onlangs gereed kwam, eerst voor een goede communicatie, waarna de uitbreiding van het stadskwartier aan de overzijde eerst pas goed zal worden aangepakt; hier kwam dat kwartier al tot ver voortgeschreden ontwikkeling en blijft men wat een beter communi catiemiddel dan de punten betreft, al tijd nog maar de kat uit den boom kijkenEn nu zeide Antwerpen's burgemeester ons met zooveel woor den: blijf toch niet langer wikken en wegen, maar kom nu eindelijk ook eens met u w tunnelbouw, waarvoor de plannen toch al zoolang gereed lig gen, voor den dag! Werkelijk, u zult zien, de kat valt mee, als u haar nu maar eens uit den boom laat ko men.... Spiegel u aan hetgeen wii met dien bouw ondervonden hebben; het werk kwam ver binnen den gecontrac- teerden termijn tot stand en de kosten vielen tenslotte mee! Het valt te hopen, dat deze woorden, bedoeld om ons op dit punt over het doode punt heen te helpen, inderdaad eenig gevolg mogen hebben en onze IJ-tunnel een van de eerste door de Regeering nog niet lang geleden aangekondigde groote openbare werken zal ziin, die zullen worden uit gevoerd. Een tweede goedgemeend advies van burgemeester Huysmans was dat aan gaande onze haventarieven. Het wordt tijd, dat de groote Nederlandsche Noordzeehavens zich eens gaan ver staan met de Belgische zusterhaven,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16