MAISON GERRITS Op en om het Binnenhof. Van links en rechts. li ragfijne «Iraadjes bestaat Uw linnengoed een pak Persil op 1 3 emmers water GEMENGD NIEUWS De handel tusschen Nederland en Rusland. Verdachte branden te Amsterdam en Haarlem. Het drama te weert. SALON DE COIFFURE I SALON DE BEAUTÉ Tel. 457 Spoorstraat 104-106 8' (a"ly HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1^34 op deze gunstige regeling geen aanspraak zal kunnen maken: a. hij. tegen wien. blijkens door den Inspecteur gedane schriftelijke mede- deeling, een navordering van belasting loopende is; b. hij, te wiens aanzien het openbaar ministerie is verwittigd, dat de aangifte opzettelijk onjuist of onvolledig is ge daan; w a c. hij, die zich op of na 1 Maart 19J4 aanmeldt; d. hij, die zich vóór dien datum heeft aangemeld, doch zijn betrekking tot den fiscus toch nog niet geheel in het reine heeft gebracht. Kan de belastingplichtige het bedrag van de te weinig geheven belasting be zwaarlijk dadelijk en ineens voldoen, dan kan hü in overleg treden met den ont vanger om het verschuldigde op eenigs- zins langen termijn aan te zuiveren. Een voorloopige overeenkomst. Naar het Hbld. verneemt, is een voorloopige overeenkomst gesloten tusschen de Russische vertegenwoor digers en de commissie samen gesteld uit vertegenwoordigers van het Nederlandsche zakenleven, ten einde het handelsverkeer tusschen Nederland en Rusland te bevorderen. Naar men weet, zijn daarover gerui- men tijd onderhandelingen gevoerd. Deze overeenkomst, die reeds geteekend is, zal mede een einde maken aan de ongun stige behandeling van Nederlandsche zee schepen in Russische havens. Tot nu toe betaalden Nederlandsche schepen eenige malen zooveel aan haven rechten als schepen die een handelsv er- drag met Rusland hebben. jongen stond gunstig bekend, evenals het gezin. Nog is komen vast te staan, dat er Dins dagnacht tijdens een feestje in een café twist tusschen de beide broers is ont; staan. Het is toen tot een handgemeen gekomen, dat echter nog goed is afgeloo- pen. K. heeft toen tegen zijn broer ge zegd, dat hij hem niet langer in huis wil de hebben en dat hij a.s. Zaterdag zijn huis moest verlaten. Waarschijnlijk zal de jeugdige L. ter beschikking van de regeering worden gesteld. Gelijk wij in ons vorig nummer hebben gemeld, waren in verband met een aan tal verdachte branden welke in het vorige jaar te Amsterdam en te Haarlem zijn voorgekomen, te Haarlem twee personen aangehouden. Thans heeft de politie al daar ook den gezochten verzekerings agent, tegen wien ernstige verdenking bestaat, dat hij in deze branden de hand heeft gehad, gearresteerd en aan de Am- sterdamsche politie overgegeven, terwijl deze in verband met deze aangelegen heid nog een vrbuw in bewaring heeft gesteld. Bij zijn verhoor door de politie ont kent de aangehouden verzekeringsagent de B., hoe dan ook, de hand te hebben ge had in het ontstaan van een der branden, naar welker oorzaak thans een onderzoek in de richting van brandstichting gaan de is. DE OVERVAL MET ROOF IN* DE DISCUSSTRAAT TE AMSTERDAM. Wederom twee verdachten ge arresteerd. De recherche van het Bureau Overtoom te Amsterdam heeft Donderdag opuieuw twee. mannen aangehouden in verband met den mislukten overval, die Zaterdag morgen in de Discusstraat is gepleegd met het doel om een penningmeester van een metaalbewerkersorganisatie te be- rooven van een tasch, waarin zich 5000 bevonden. Er bevinden zich, zooals men weet, twee personen in arrest, een kellner en een chauffeur. Zij, die thans zijn aange houden, zijn beiden steuntrekkenden van den Metaalbewerkersbond. De eene is 37 jaar en van beroep losse werkman, vroeger binnenschipper; de tweede is zijn 28-jarige zwager. De politie zoekt nu nog naar een vijf de persoon, die ook bij het complot be trokken moet zijn geweest. De vier gearresteerde personen zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Weekkroniek Stilte in den stormHet werk achter de schermen. - Maatregelen tegen het communisme gevraagd. - Men gaat te ver - Het verbod tegen de Mussert-fascisten. - Regeerders voor den microfoon. - België. - Tegen de uitverkoop-euvelf. De grove, met de hand geweven stoffen, zooals onze grootmoeders die nog droegen, zijn er bijna niet meer. Daarom dient men tegenwoordig, voor die fijne weefsels, een waschmethode toe te passen waarbij het goed volkomen gespaard blijft. Vóór alles moet hard wrijven en boenen vermeden worden. Met Persil, het eenige zelfwerkende wasch- middel. krijgt U - met eenmaal kort koken - zónder wrijven en boenen een hagelwitte en heerlijk frisch ruikende wasch. Gebruikt Persil echter steeds alléén. zon^cr eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder, bn zooals de gebruiksaanwijzing het aangeeftt (Eerst oplossen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten!- Binnenland De verslagene een lastig heerschap. Omtrent het drama te Weert, waarover wjj in het vorig nummer hebben ge meld, verneemt V. D. nog de volgende bijzonderheden: De verslagene stond bij de politie on gunstig bekend. Hfl is meermalen bij vechtpartijen betrokken geweest. Vooral als hij in beschonken toestand verkeerde, was hij erg lastig. Bij een vechtpartij in het Belgische grensplaatsje Lose, vorig jaar in een café aldaar, heeft hij een schotwonde in het hoofd gekregen, door dat de kastelein een revolver op hem af vuurde. Ook had de man gevangenisstraf ondergaan, wegens bedreiging. Hij was los werkman en werkte den laatsten tijd op een baggermolen bij de kanaalwerken te Weert. Wegens de vorst was hij op het oogenblik werkloos. Zijn broer, bij wien hij in huis woonde, is werkzaam op de zinkfabriek te Budel, waar ook diens zoon werkzaam is. De jongen is altijd iets eerder thuis dan zijn vader. Zoo ook Woensdagmiddag, toen liij omstreeks vijf uur in de ouderlijke woning terugkeerde. De moeder heeft toen gezegd: „Ik ben blij, dat jij er bent, want oom Bert was weer zoo lastig." De jongen is toen naar boven gegaan om zich te verkleeden, waarna zich het drama heeft afgespeeld. Daarna is de jongen beneden geko men, heeft zijn moeder het gebeurde ver teld en is toen de straat op gegaan. Eerst daarna is zijn vader thuisgekomen, die zfjn broer gedood vond. Hij heeft de po litie van het gebeurde in kennis gesteld en een dokter gewaarschuwd. Deze dok ter. Francken, kon niet anders dan den dood van het slachtoffer constajeeren. De jongen is later weer thuisgekomen en heeft zich daarna bij de politie gemeld. Hij is opgesloten. Op hem werd een revolver, een brow ning, met vier scherpe patronen gevon den en twee ledige hulzen. De jongen heeft verklaard deze revolver met Nieuw jaar in Maesijck voor de aardigheid te hebben gekocht. Vijanden had hij, naar hij zeide, niet. Naast het bed, waarop de jongen het slachtoffer had neergelegd, heeft men een geopend mes gevonden. Hiermede zou de man den knaap hebben bedreigd. De ge troffene was geraakt boven en achter het linkeroor. Het ljjk is in beslag genomen. Het onderzoek door de justitie. De justitie is Donderdag met het onder zoek begonnen naar den moord. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie op het lijk verricht. Gebleken is, dat het slachtoffer achter het linkeroor en in de hartstreek door een kogel is getroffen. Na confrontatie met liet stoffelijk over schot van den verslagene. aldus V. D„ heeft de jongen bekend niet uit zelfver dediging, maar in drift te hebben gehan deld. Toen zijn moeder hem van den twist met zijn 00111 had verteld, is de jongen naar boven gegaan en heeft den man. die op bed lag te rusten, met twee revolver schoten van liet leven beroofd. De moe der van den jongen is daarop naar boven gesneld, waarop de jongen een laken over het ontzielde lichaam heeft gespreid en een mes naast het bed heeft neerge legd. De jongen betoont weinig berouw over het gebeurde. De volle portee van zijn daad is niet tot hem doorgedrongen. De Den Haag, 18 Januari '33. In deze stormachtige dagen is het merkwaardig kalm in onze „politieke keuken"! Op het Binnenhof zijn de leden van de beide takken onzer Volksvertegen woordiging in de afdeelingen hard aan den arbeid, want onophoudelijk verschij nen er Voorloopige Verslagen. De Sena toren hebben de Riiksbegrooting onder handen, terwijl de heeren aan den over kant behalve de Indische begrooting al lerlei andere wetsontwerpen aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen. Men heeft daar overigens nog den tijd, want niet vóór 13 Februari zullen de openbare vergaderingen weer een aanvang nemen. Met de Eerste Kamer is het een ander geval. Als de Regeering op het V.V. be treffende Hoofdstuk I zal hebben geant woord, kan het spel beginnen, wat spoe dig te wachten is-. Of de komende debat ten zeer belangwekkend zullen zün is iets, dat zal dienen te worden afgewacht. Het genoemde V. V. maakt het de Regeering niet moeilijk, al wordt natuurlijk hier en daar vrij scherpe critiek gevoerd, het geen voornamelijk te wijten is aan het optreden van minister De Wilde tegen de wijze, waarop de socialistische V.A.R.A. den politieken strijd in den aether pleegt of liever pleegde te brengen. Men zal zich herinneren, dat de bewindsman in de Tweede Kamer heeft utigeroepen, dat de V.A.R.A. zich moest matigen of anders verboden zou worden. Dat optreden acht ten „sommige leden" bruusk. Tot welke partij genoemde leden behooren, zal wel voor niemand een geheim uitmaken! „Verscheidene leden" drongen met kracht aan op het nemen van de noodige maatregelen tegen het communisme en kon het zijn tot opheffing van die partij. Deze wensch is zeker niet nieuw, want ook in de Tweede Kamer kwam zij ter tafel. Het is een feit, dat velen in den lande niet kunnen begrijpen, waarom onze Regeering de stelselmatige commu nistische oproerkraaierii maar kalm haar gang laat gaan. Doch men mag niet uit het oog verliezen, dat opheffing van de partij allerminst beteekent het einde van op omverwerping onzer samenwerking gerichte actie. De communist De Visser heeft eens in de Tweede Kamer uitgeroe pen, dat men het communisme geen grooter dienst kan bewijzen dan door met een verbod voor den dag te komen. Nu zou men kunnen zeggen: welnu, als dat zoo is, waarom houdt de heer De Visser dan niet zijn mond en laat hü de Regee ring niet kalm haar gang gaan? Dr. Colün wees er bii de algemeene beschou wingen op, dat een v- rbod maar „zoo een voudig" niet is. Ench de vuurroode heeren moeten het onzen minister-presi dent toch niet al te moeilijk gaan maken! Men kent nu wel de meer dan „gepeper de" taal in de immer scheldende en ver- daclitmakende „Tribune", welke op den duur stellig geen voorden meer zal kun nen vinden om haar lezers te „boeien". Daarom vervalt men gaandeweg in excla maties, die eigenlijk lachwekkend wor den om haar gewild-opruiend karakter. Er zijn echter grenzen. Zooals het blad jkort geleden weer eens uit den hoek jkwam over de straffen tegen de muiters i van „De Zeven Provinciën", loopt het I toch de spuigaten uit. Een kleine „bloem lezing' van het fraais moge hier een plaats vinden. Zoo raasde men: „In stinkende gevangenisholen worden onze makkers in Indonesië vastgehouden. 'Horten vrij! Het klagelijke gejammer \an de sociaal-democratie kan hen niet hel pep. Daar lacht de bourgeoisie om! Het daadwerkelijke verzet van de blanke en bruine proletarische nissa's zal de I blanda s moeten dwingen om onze ge- ei kerde makkers uit liun holen te halen. eze strijd zal hand in hand moeten gaan met liet optreden van liet marineperso- neel zelf. Het moet uit zün met de angst voor de goudkragenterreur! Het moet uit zün met de vrees voor sabelpoenen en broodroof- bureaucraten! Strijdt gemeenschappelük met de Indonesische massa's tegen liet Hollandsche imperialisme. Wü kunnen de schande met dragen, dat onze makkers door de brooddronken olie-potentaten en hun knechten tusschen de tralies gestopt blyven, door tropisch ongedierte opge vreten vorden! Jongens van de marine! Arbeiders, werkenden en werkloozen, op voor den strüd tegen de broodrooversü Dit alles moet op touw worden gezet om „de bom van Colün" (minister Colün was destijds nog geen lid der Kroon, doch dat hindert niet!) te wreken. Zonder de toevlucht te nemen tot „extra-ordinaire" maatregelen als het ge heel verbieden van een politieke party", treedt premier Colün stevig op tegen allerhande extremisten van links en van rechts. Voor de Rüksambtenaren zijn een reeks partijen en vereenigingen verboden verklaard welke reeds kort geleden werd uitgebreid en waarbij zoowel communistische als fascistische ambtena ren verplicht worden, den dienst te ver laten. Voor Defensie is de schifting nog heel wat strenger, want in dat verband staat ook de S.D.A.P. nog steeds op het zwarte lijstje. Aangaande het verbod voor de Mussert- fascisten wordt nog hier en daar betwy'- feld, of dr. Colijn wel genoegzame redenen heeft gehad, zün maatregel door te voe ren. Op een desbetreffende vraag van het Tweede Kamerlid Westerman heeft 'de premier geantwoord, dat 't door den heer Mussert geven van geheime instructies aan Burgerwachtleden voldoende aanlei ding is, de volgelingen van dén Utrecht- schen ingenieur uit het ambtenarencorps te weren. Deze uiteenzetting leed zeker niet aan een overmaat van argumentee ring en daarom heeft het Tweede Kamer lid Du.vs (s.d.) noodig gevonden den mi mister nog eens nader schriftelijk aan den tand te voelen over de zaak. Hij vraagt of het waar is, wat de heer Mussert heeft beweerd, namelijk, dat hij aan zijn volge lingen slechts deze instructie deed toe komen „Het uiterste wat gevraagd mag worden is: open en eerlijk belijden het lidmaat schap van den N.S.B., en wanneer men dan zonder een woord van dank uit B.V.L. of Burgerwacht zün ontslag krijgt, dit correct en waardig aanvaarden. Ontslag nemen kunt Ge m.i. niet, want daardoor verklaart Gij U zelf onwaardig om in Uw korps te blijven dienen"? De heer Duys vraagt dan indien die bewering juist is op welke gronden de minister kon verklaren, dat zulk een ad vies genoemd kan worden „een instructie, lijnrecht in strüd met een door de Regee ring uitgevaardigd voorschrift?" Genoem de afgevaardigde verzoekt voorts opgave van de „preciese feiten en omstandighe den", welke zich bij de N.S.B.(Mussert- fascisten) hebben voorgedaan sedert on langs in de Tweede Kamer de alg be schouwingen werden gehouden en waarbij dr. Colijn immers verklaarde, nog geen termen aanwezig te achten voor een ver bod tegen de N.S.B. Het kan zeker geen kwaad, dat de kwestie voor een ieder dui- u(?U]k en onomwonden wordt uiteengezet doch het mag de vraag worden genoemd of het niet beter ware geweest, een en ander ter sprake te brengen bii de alge meen beschouwingen over de Riiksbe grooting in de Eerste Kamer? De heer Mussert zal toch wel even hebben moeten glimlachen toen hij bedacht, dat de be langen van zün partij in het door hem ver foeide parlement en dan nog wel door een sociaal-democraat behartiging vinden al voeg ik hier dadelijk bij. dat mr. Duys' optieóen natuurlijk andere motieven ten giondslag had dan svmpathie Mussert-fascisten! Fabrieken Jutphaas bij Utrecht. Év Ostërmonn Co. Mondei Mij. N.V., Amsterdam Om de wasch in de week te zetten en schraal water zacht te „Henco Henkel's wasch- en bleeksoda. maken: met de We zullen den loop der dingen omtrent communisten en fascisten - de nHerste On/Aaar raken! dicnen af wachten' ,Oi ze Regeering gaat rustig voort het volk j volkomen in te lichten aangaande haar jzienswyze betreffende de voornaamste 'heeffto 4 nfVau den dag' Minister Oud heeft te Amsterdam voor de Vrijzinnig Democratische Vereeniging een S! houden over „Regeeren in crisistijd" hnnrp" ®.1}Reveer ReUike woorden 'liet hooren als by gelegenheid zijner radio rede onlangs. Maar de mensch is veïgeet acbtig en ook wel zeer hardleersch en daarom kan het geen kwaad als onze hui eeTs i?nunt'iPser la'1(*e sr'uitkist nog Ook hehhPn KPa 1 komt bittatsen. uokhebberwy deze week minister De rt» j- Va" B,ntenlandsche Zaken voor de radio-microfoon gehad. Dat mag zeer stellig een „unicum" in de historie van ons „Foreign Office" worden genoemd' aren in vroeger jaren de ministers van Buitenlandsche Zaken al heel weinig ge- neigd, in de Kamer opening van zaken te j geven, voor een „praatje" door de radio zouden zy' natuurly'k heelemaal niets heb-1 ben gevoeld. Doch het „contact" tusschen de Regeering en de landgenooten is in de 1 latere en laatste jaren zooveel beduiden- der geworden, hetgeen ongetwijfeld op de creditzijde van den nieuwen ty'd mag wor den geboekt. Dat ook de minister van Bui tenlandsche Zaken de „populaire metho de" gaat volgen wijst er ondubbelzinnig op, dat sedert de periode, toen in de Tweede Kamer een bekend Kamerlid uit riep, doelend op de „geheimzinnige sfeer" in het Buitenlandsche ministerie aan het Haagsche Plein: „De gordijnen weg, de ramen open!" er zoo het een eii ander ge wijzigd, en in gunstigen zin gewijzigd is Naar minister De Graeff in zün genoemd^ radiorede deed begrijpen, is Nederland niet voor een eventueele herziening van het Volkenbondsverdrag, al zal het zich zoo noodig niet afzijdig houden. Z. Exc. l.Vfk gelukkig niet te wanhopen aan de taak van den bond te Genève, erop wij zend, dat men de vertoonde feilen niet in de eerste plaats moet zoeken bij het Vcl- kenbonds b e s t u u r, doch eerder l ij de Volkenbonds 1 e d e n. Op omzichtige, doch ondubbelzinnige wijze trad onze minister op als censro morum, doch een Neder landsche minister kan dat doen, wijl ons land zich ten aanzien van het Volken- bondswerk gelukkig niets, maar dan ook niets te verwijten heeft! Zeer prettig klonk de duidelijk: verkla ring, t| Nedc/crid zich met alle kracht zal verzetten tegen elk voorstel, dat in zou gaan tegen de rechtsgelijkheid der soeve reine staten. Daar was geen woord „Fransch" by'! Buiten het eigenlijke parlementaire werk, doch in den kring der politiekertj is er nog heel wat te melden, te veel voor het bestek van dit weekoverzicht. Met de Belgen zijn we weer aan het kibbelen ge raakt over wat minister Kalff in de M. v. A. op het ontwerp tot verbetering van het Kanaal van Zuid-Beveland heeft gezegd, namelijk, dat Nederland „als naar het ver koos" kan handelen. Senator Paul Segers, de Belgische mi nister van Staat, noemde het optreden van minister Kalff „teleurstellend" en hii zag er geen bemoedigend teeken in voor een hechtere samenwerking tusschen de beide buurlanden. De „Belgische kwestie" zal inderdaad wel niet spoedig uit de we reld geholpen kunnen worden Ten slotte wil ik niet onvermeld laten, dat minister Verschuur een voor-ontwerp betreffende het uitverkoop-wezen aan verschillende colleges ter advies heeft ge zonden. Hier heeft men nu een materie, welke voor den middenstand van het al lergrootste belang is. De hoofdzaak van het ontwerp komt hierop neer, dat de uit- verkoopen en de opruimingen tusschen beide wordt een groot onderscheid ge maakt aan vergunningen van de Ka mers van Koophandel zullen worden on derworpen, zoodat het goochelen met schün-uitverkoopen e.z.m. onmogelijk zal zün. Belanghebbenden zullen goed doen, het „ontwerp-ontwerp" eens deugdelijk te bestudeeren. Parlementariër. ZONDAG 2i JANUARI. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA, -.0.30 VPRO, 12.00 AVRO s l VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Tuinbomvpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gramofoonpl. 9.40 Orgelspel J. Jong. 10.00 Sluiting. 10.30 Kerkdienst uit den N.P.B. te Heemstede. Spr. Dr. G". Horrëus de Haas. M.m.v. koor o.l.v. C. Tgesz. Orgel: P. Zwaansdijk. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan t2.30 IIja Livschakoff en zijn orkest en gra mofoonpl. 2.00 Boekbesrpeking door Prof. A. G. van Hamel. 22.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. C. de Groot (piano). 3.15 Zang door Engel Lund. Aan den vleugel: Ferd. Reauter, 330 Uit het Geb. v. K. W., Den Haag: Pianoduetten door Jean Viener en Clément Doucet. 4.15 Vervolg zangvoordracht. 430 Vaz Dias. Gramofoonpl. 5.00 Orgelspel C. Steyn. 6.00 Voetbalnieuws. 6 20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00' „Wakker Tropeniduit". 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Operette concert m.m.v het Omreop- orkest, Dubbelniannenkwartet en solistdn o.l.v Marco Ibanez. 9.05 Clinge Doorenbos. 9.25 Omroeporkest o.l.v. M. Ibanez. 10.00 Gramofoonpl. ro.15 Ilja Livschakoff's orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuzïek. Huizen, 302 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. E. G. Buitenbos m.m.v. mevr. C. v. d. Bergh-v. Lunteren (zang) en G. Metz (harmonium). 9-30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 12.00 Causerie. 12.15 Sextetconcert en lezing. 1.50 Gramofoonpl. 2.10 Lezing. 2.30 Trioconcert. 4.00 Orkestconcert. 4.30 Ziekenheluur. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk te Middelburg o.l.v. Ds. C. P. Holte, m.m.v. C. J. v. Vlaanderen (orgel), de Chr. Geheel- onthoudersvereeniging o.l.v. A. Bosdijk en mej. R. Caro (sopjaan). Hierna: Duetten door M. Hagenbeek (sopraan) en R. v. d Man (alt), m.m.v. F. Kloek (orgel). 7-45 Voetbalnieuws. 7 50 Lezing. 8.15 Orkestconcert m.m.v. cellosoüst. 9.00 Vaz Dias. 9-50 Hoorspel. 9-25 Vervolg concert. 9.50 Hoorsepl. io.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 10.30 Lezing. ',•0.4011.00 Epiloog. MAANDAG 22 JANUARI. Hilversum, 1875 M. Programma, verzorgd door de 20 Januari. - Geen vindingryker land Turkiie tegenwoordig. Sedert de «nnctiesputter Moestafa Kemal er de lakens en hoeden uitdeelt (op de fez staat de doodstraf, en waarom zou men zyn hoofd ervoor wagen om een fez te dra- rtie in dat geval tóch geen reden SS' bestaan meer beeft?) sedert de fihazi de gazen sluiers der Turksche dames beeft .fgerukt, omdat tU te on- Europeesch waren, en den zieken man van Enropa aan een verjongingskuur onderwierp, neemt men byna geen krant 0 of er staat een verhaal over Turkye i„ dat uit Amerika kon komen. Nu weer die fantastische geschiedenis van den groenen lucifer. Turküe heeft een lucifemionopolie. Maar het schijnt niet te bloeien Gebrek aan kapitaal blykbaar. E11 misschien ook concurrentie van die aardige benzine- aanstekertjes, die soms heusch wei ken. Koning Carol heeft die indertijd verbo den gewoon verboden, zooals je iemand zou verbieden met een vulpenhouder te schrijven als je geïnteresseerd was in kroontjespennen of een kunstmatige hoog- tezon te gebruiken als je aandeelen had in een berghotel. Maar of zoo'n geestig verbod ook in Turkye bestaat Men zou het aan de noodlydende lucifer-industrie niet zeggen. Hoe het zy, deze industrie had een duwtje noodig, en daar wisten de fabrikanten raad op. Zy stelden de regeering voor, op elke party van zestig doozen dén^ groenen lucifer te verpakken, die bü inlevering een bedrag aan geld zou opleveren. Top, zei de regeering en sedert dien zoekt de bevolking zich groen. Want zoo'n groene lucifer kan verlichting brengen, daar is geen twyfel aan, waarmee niets on gunstigs gezegd wil zijn over de kwaliteit der roode. Valt er uit het Turksche voorbeeld voor ons iets te leeren Zeker. Al beeft onze regeering niet veel monopolies, zü heeft toch bijvoor beeld de „Nederlandsche Staatscourant", Die kan nog heel wat lezers gebruiken! Hebt u dit amusante blad vol primeurs wel eens by kennissen zien liggen? In de tram zien lezen Aan het station hooren uitroepen Hebt u er wel eens om zien vechten aan een leestafel in een café. Nooit! En hoe komt dat? Omdat de „Nederlandsche Staatscourant" er bij het publiek niet in zit. Dat kan ver anderen. Het middel Men verberge in sommige Staatscouranten een paar zetfouten, love 100 gulden voor de vinders uit en late er de jeugd naar zoeken. Het is minder gevaarlijk dan haar met lucifers te laten spelen en zelfs van het feuilleton der Stcrt. zal zy niets kunnen leeren. Wed den dat de krant der regeering er met één slag is en een Daily Mail-achtige oplaag krijgt? J. v. d. Horst. Groot. Algemeen VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie door A. Bouwmeester, 10.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, 11.00 Vervolg declamatie. it.15 Vervolg concert. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot 1.30 Gramofoonpl. 2.00 De Flierefluiters o.l.v. m.m.v. R. King (zang). 3.00 Gramofoonpl. 3.45 Zenderwisseling. 4.00 Orgelspel C. Steyn. 4-30 Gramofoonpl. 5-oo VARA-orkest o.l.v. H. d 5.30 Gramofoonpl. 5-45 Vervolg orkestconcert. 0.30 Muzikale causerie P. Tigg."-S 7--o Vervolg orkestconcert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dias 8.15 Uitz. uit het Geb. v. K. w Den Haa«- De Stem des Volks, Residetnié-"rke" en solisten. Leiding: P. Zwager I.30 Declamatie R. Mulder (orgel). •.50 Vervolg uitz. uit Den Haag 1.00 az Dias. 1.05—12.CO Gramooonmuziek. Huizen, 302 M. 1CR V-u:t zending. 8.00 Shriftlezing en meditatie. «•Ï59.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds Röder. n.00 Chr. lectuur. II.30 Gramofoonpl .■2.30 Orgelconcert J. Zwart. 00 oor de scholen. m.m.v. C. Steyn D. G. \V. L. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.15 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. H. C. Kamsteeg, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Concert d. h. Hartvelt-trio. 6.30 Vragenuur. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vragenuur. 8,00 Knapenkoor o.l.v. A. G. v. d. Voort. 9-00 A._ J. L. Looyen: Nederlands oudste be roep. 9.20 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door M. L. Bouwmeester. In de pauze om 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 33 JANUARI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert door P. v. Egmond Jr^ m.m.v. J. Hendrichs-Zalsman (sopraan). 11.00 RVU. Causerie door Zuster F. Meyboom 12.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonpl. 2.00 Pianorecital D. Schipper. 2.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. M. Kodriguez (cello). 3 004.00 Knipcursus. 4-15 Gramofoonpl. 4 30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J Hamel 5.oo Verhalen voor de kinderen 5..TO Jeugdhalfuur v. d. VPRO o l.v. Ds B J. Aris. 6.00 Gramofoonpl. 6 grplX)U' Causerie door W- Landré. (Met 7 00 Ilja Livschakoff en zijn orkest 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.ooVaz Dias. 8.05 Ilja Livschakoff en zijn orkest. In d« pauze: Louis Noiret in zijn repertoire. mvWnf °tHrlSef ol'v' Emil C°PPer m.m.v. Oda Slobodskaya (sopraan en Kipras Piotrofski (tenor) 10.15 3de acte van „De jacht naar het goud Schelde""61? K'd" S"el Van R' Schneider- Vert P mr m"ZJf Van Eddy NoordijT Vaz DiaZs°PP- K°mmer K,eyn" 11.io12.00 Gramofoonpl. Huizen, 302 M. KRO-uitzending. i°30~I ezing Gram°f°°npl. ,2nISv eXtetC°ncert en Sramooonpl. 2,00 v rouwenuur. 3.oo Modecursus. h'40 Cursus00"061"*' ZanSV00rdracht e» lezing. 7-15 Causerie. 7-45 Gramofoonpl. "■45 Causerie '0.50-12.00 Schlagermuziek en gramofoonpl.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2