Kimmmmm GESPRONGEN TPat w'Mli Uxcnï IVoa» gaar, n? binnenland buitenland Oost-Indië. West-Indië. De stranding van de Oakford bij Texel. Efj LIPPEN TWEEDE BLA.D burgemeester ja.vso.viu8 uit de s.d.a.p. pensioenfonds voor de grafische vakken. De V.A.R.A. gestraft. Krijgt de gemeente Veen (N-^B.) een regeeringscommissaris Uitvoering van de Landbouwcrisiswet. De bezuinigingen bij Defensie. steen geplaatst op t graf van den serg.-majoor der mar. a. C. de wildt, De Ontwapenings conferentie. GEMENGD NIEUWS Nadere bijzonderheden. De „Dorus Rijkers" zocht tevergeefs Zeer felle brand te Lujewinkel. ELK JAAR OPNiEUW HAD ZiJ AKKER'S Doodslag te Hommerts- Jutrijp. Verduistering door kassier. diefstal van spiritualiën». Zware brand te Obdam. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JANUARI 1934 Kaar. uit Leeuwarden wordt gemeld, heeft de heer J. G. Jansonius, burgemees ter van Leeuwarderadeel, bedankt als lid van de S. 1). A. P., daar hij zich niet meer met de taktiek en de strijdwijze van de partij kan vereenigen. Crisis-zetmeelbesluit 1933. Teneinde den verbouw van fabrieks aardappelen op de meest juiste wijze te kunnen steunen, bleek heit noodzakelijk over te gaan tot het heffen van een zeker bedrag op alle in Nederland geprodu ceerd en geïmporteerd zetmeel. 11 Het bestuur van het Pensioenfonds in de Grafische vakken heeft besloten om, behoudens goedkeuring aan de leden der betrokken organisaties, van 1 Januari j.l. af het uit te keeren pensioen van 9 tot 10 per week te verhoogen. i Voor 5 minuten pauze na de terechtstelling van Van der Lubbe. Naar de voorzitter van de Vara, de heer A. de Vries, heeft bekendgemaakt, zal de Vara Zaterdag 27 Januari den geheelen dag niet mogen uitzenden. Op den dag, dat Marinus van der Lubbe werd onthoofd, heeft n.1. de Vara, na omroeping van het bericht der terecht stelling, vijf minuten gepauseerd. Dat was een afwijking van het programma, waarover het voorgeschreven overleg met de Radio Controle Commissie niet was gepleegd. Naar de heer de Vries mededeelde, heeft men met deze pauze geen protest bedoeld tegen het Duitsche régime, maar alleen eerbied willen toonen voor den doode en door onderbreking van het amusementsprogramma voor enkele mi nuten de gevoelens der luisteraars willen ontzien. Gisterenmorgen is te Veen (N.B.) een raadsvergadering gehouden, die uitslui tend belegd was in verband met een brief van de ministers van binnenlandsche za ken en financiën naar aanleiding van de door den raad in zijn vorige vergadering vastgestelde gemeentebegrooting 1934. De ministers stelden den eisch dat aan hun verlangen moet worden voldaan aangezien rij anders alle rijkssubsidies van heden af zullen inhouden. Burgemeester Land weer waarschuwde ernstig tegen verwer ping van de eischen van de regeering, omdat de gemeente Veen dan zeer waar-: schijnlijk de eerste opvolgster van de ge meente Beerta zou zijn en van heden aL alle uitkeeringen aan armlastigen, werk-| verschafffng en stetfrïverleening zou op houden. Met 4 tegen 2 stemmen besloot de raad de eischen van de regeering te verwerpen. Alleen de beide wethou ders stemden voor inwilliging van de regeeringseischen. 27 millioen, waarvan 15 millioen voor Indië. De »Java-Bode* meldt, dat de D -fensie- commissie er in geslaagd is bezuinigin gen op leger en vloot te vinden tot een totaal bedrag van f 27.000.000, zooals in de opdracht van den minister was be doeld. Volgens het rapport der commissie komen van dit totaal-bedr. van f 27.000 000 f 12.000.000 ten voordeele van Nederland en 16.000.000 ten voordeele van Indië, in welk laatste bedrag tevens de voor Indië eenigszins voordeeliger kostenver- deeJing verdisconteerd is. (Aneta.) reddingboot Eierland de op den Vliehors gevonden lijken in De Cocksdorp aan land gebracht. Men heeft niet negen, doch Uien slachtoffers aangetroffen. Een dei- lijken lag namelijk onder de gekenterde sloep. Het lijk van den kapitein Perlitt i is geïdentificeerd. Op hetoogenblik wordt nog één lid van de Oakford vermist. De lijken zijn opgebaard in het lijken- i huis van De Cocksdorp. Twee op de slachtoffers gevonden i horloges zijn blijven stilstaan resp. op 'o uur en op 6 minuten voor vijf. De deelneming van de eilandbewoners met de ramp is algemeen. correspondent meldt In een brief van den minister van Eco nomische Zaken aan deü Voorzitter van de Tweede Kamer, wordt mededeeling ge daan van de vaststelling van koninklijke besluiten tot uitvoering en toepassing van eenige artikelen der landbouw-crisiswet. De vroeger geldende, in de praktijk be proefde regeling van de heffing bij de j slachting is in hoofdzaak behouden. Zij j had echter deze leemte, dat hij, die een i varken deed slachten en de heffing niet betaalde, niet strafbaar was. Hierin wordt voorzien door artikel 10, hetwelk het ver voer van een geslacht varken, voordat daarop de heffing betaald is, verbiedt. Crlsis-aardappelenbesluiten. Sedert het in werking treden van het Crisis-aardappelenbealuit, 1933 I, had de practqk uitgewezen, dat het vrije vervoer van hoeveelheden aardappelen van ten hoogste 10 kg tot omvangrijke ontduiking van de heffing op aardappelen had geleid. Deze wijzigingen nn h.eV -n ten doel dit en nog enkele andere bezwaren tegen de j bestaande regeling op te heffen. Crisis-vervoerbesluit 1933. De toenemende smokkelhandel aan de grens heeft het noodzakelijk gemaakt krachtige maatregelen daartegen te tref fen. Eieren-monopolicbesluit 1933. Bij liet eieren-monopoliebesluit 1933 is de invoer gemonopoliseerd van eenden en kippeneieren in schaal en van niet meer in schaal aanwezige bestanddeelen van vogeleieren, bewerkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt. Crisis-Pluimveebesluit 1933. Het crisis-pluimveebesluit heeft ten doel de gezondmaking van de pluimveehouderij en verbetering en inperking van den pluimveestapel. De kosten van de rege ling zullen worden gedekt door een hef fing op eieren, welke in broedmachines worden uitgebroed. Crisis-harlngbesluit 1933. Bii liet crisis-haringbesluit 1933 wordt de aanvoer van pekel- en steurharlng in Nederland verboden. Deze maatregel was noodzakelijk om te voorkomen, dat de markt met dit product zou worden over voerd en de prijzen daardoor te sterk zou den dalen. Men schrijft ons uit Curagao: Woensdag, den 20en December 1931 is alhier overleden de sergeant-majoor der mariniers A. C. de Wildt, dienende bij de Compagnie Mariniers in het Waterfort. Dat deze onderofficier niet vergeten is bij dit korps blijkt wel uit het feit, dat Woensdag 20 December 1933, dus zijn sterfdag, door de aanwezigen van dit korps te Curagao een steen op het graf is geplaatst. Vertegenwordigers van ver schillende korpsen waren aanwezig, waar onder ook de Commandant van het Vrij willigers Korps Curagao, Kapitein Win kel en de le luitenant Isbrücker, waaruit dus wel het medeleven blijkt. De Commandant van de C ompagnie Mariniers, Kapitein Th. C. W. Michaëlis onthulde den steen met de volgende woor den: „Heden twee jaar geleden was de sterf dag van den sergeant-majoor der mari niers Arie Cornelis de Wildt. Slechts kor ten tijd heeft hij deel uit mogen maken van de Compagnie Mariniers te Cura?ao, een plotselinge ziekte heeft een einde ge maakt aan dit leven, hetwelk geheel ge wijd was aan den dienst voor Koningin en Vaderland. Met diepen weemoed scha ren wij ons om dit graf. Onze gedachten gaan naar Holland, waar zeker zijn we duwe en kinderen dezen dag in droefenis zullen gedenken. Een dag toch waarop hun man en vader voor altijd is heenge gaan. Ik hoop, dat het Opperwezen hun kracht en sterkte moge geven in lijdzaam heid dit groote leed te dragen. Een daad van piëteit wordt thans door ons ver richt. Eindelijk ontvangt zijn graf den steen als dank van het Korps, waar hij alles voor over gehad heeft. Gaarne aan vaard ik deze laatste hulde voor den he laas te vroeg ontslapene en zal zijn wedu we hiervan berichten, daarbij de hoop uit sprekende, dat zij den troost moge vinden in de wetenschap, dat haar man niet voor niets geleefd heeft, dat zijn nagedachtenis als van een goed, plichtsgetrouw onder officier der mariniers steeds bij alles, die het voorrecht gehad hebben met boven en onder hem te dienen, in dankbare herin nering zal voortleven. Ik dank de afgevaardigden van de ver schillende korpsen voor hun tegenwoor digheid en roep u, De Wildt, een laatst „Rust in vrede" toe". Merkbaar aangedaan verlieten velen het kerkhof. Ook Henderson acht voorloopig uitstel van de hervatting der ontwapeningsconferentie raadzaam. De correspondent van de »Nw. Rott. Crt.« te Genève meldt: Henderson is Donderdag hier aange komen en heeft gisteren natuurlijk tal van besprekingen over den verderen gang van zaken op de ontwapeningsconferentie gehad. Henderson schijnt thans ook volkomen in te zien dat de ontwapeningszaak het beste gediend wordt door een voortzet ting der diplomatieke besprekingen, en dat een nieuwe bijeenroeping van de al- gemeene commissie onder de tegenwoor dige omstandigheden slechts schadelijk zal zijn. Van een dreigement om ontslag te nemen als de conferentie niet spoedig haar werk hervat, is dan ook gelukkig gsenerlei sprake meer. Henderson is dan ook van plan het bureau binnen niet al te langen tijd (men sprak van begin of midden Februari) te doen bijeenkomen, om dan door het bureau gemachtigd te worden voorloopig den gang van de diplo matieke onderhandelingen nog af te wach ten en zoo lang van een bijeenkomst der algemeene commissie af te zien- Binnenland De secretaris van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingsmaatschappij deelt nog de volgende bijzonderheden aan de »Nw. Rott. Crt.« mede, in verband met de stranding van het Engelsche stoom schip. Nadat door het Engelsche schip nood seinen waren gegeven, is de motorred dingboot "Eierland* van De Cocksdorp naar het gestrande schip gevaren en daar te ongeveer kwart voor 11 aangekomen. De "Eierland* is geruimen tijd ft» de nabijheid van het Engelsche schip gebleven. De bemanning van dit schip wilde evenwel niet van boord. Het gaf den indimk alsof zij zich over hun toestand heelemaal niet ongerust maakten. De bemanning van de "Eier land* heeft getracht met hen te spre ken en hun medewerking te krijgen-- om aan boord van het gestrande schip te komen, doch de bemanning wilde geen vanglijn van de reddingboot aan nemen. Hierop is de motorredding boot «Eierland* naar De Cocksdorp teruggekeerd alwaar zq te 2 uur 's nachts aankwam. De motorreddingboot »Brandaris« van Terschelling is te omstreeks 11 uur even eens1 bij het gestrande schip aangekomen en is dtn geheelen nacht in de nabijheid gebleven. Om 1 uur des nachts heeft de »Brandaris« gevraagd of de bemanning het schip wilde verlaten. Zij kreeg hier op een ontkennend antwoord. De »Bran- daris* is daarna gedurende den geheelen nacht in de nabijheid van het gestrande schip gebleven. De positie van het schip was toen niet gevaarlijk. Bij het aanbreken van den dag is de «Brandaris« het gestrande Engelsche schip zoo dicht mogelijk genaderd en heeft geconstateerd, dat een der sloepen was verdwenen, dat geen leven meer aan boord was te bekennen. Het vermoeden rees toen, dat de bemanning op onver antwoordelijke wijze met de eigen sloepen het schip in den nanacht had verlaten, niettegenstaande de reddingboot in de nabijheid lag. Hiervan is rapport uitge bracht aan de plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij te Texel, die daarop de mo torreddingboot »Eierland« wederom heeft uitgezonden om een onderzoek in te stel len naar de sloep van het gestrande schip. De positie van de Oakford. Het gestrande schip zit thans niet ge vaarlijk. Er slaan geen golven overheen. Men kan van den vuurtoren op Texel waarnemen, dat er stoom ontsnapt. De kans dat zich nog iemand aan boord be vindt is zeer gering. De reddingboot zal zich hiervan zoo spoedig mogelijk op de hoogte stellen. Tengevolge van den lagen waterstanden de branding, kan de Eier land op het oogenblik niet langszij -het schip komen. Allereerst zal thans getracht worden de lijken te bergen. Op de zandbank Vliehors is op eenigen afstand van de gevonden negen lijken, later ook de sloep van bet gestrande stoomschip ontdekt. De bemanning door eigen schuld omgekomen. De noodlottige afloop van deze stranding is geheel aan de beman ning van het stoomschip zelf te wijten. Toen de reddingbooten Eier land en Brandaris in de nabijheid van het schip waren, zou het moge lijk geweest zijn alle opvarenden van boord te haleu. De bemanning wilde toen echter bet schip niet verlaten. Thans tien lijken aan land gebracht. Donderdagmiddag om half vijf heeft dei Onze Texelsche ous nog: De bemanning van de reddingsboot (ook de heer De Booy, bevond zich aan j boord) trof het schip gisterenmiddag nog I vrij gaaf aan; alles was afgesloten, de j koffers van de leden der bemanning I waren alle gepakt. Uit het scheepsjournaal kon worden I opgemaakt, dat men den 17den met lossen te Gent was gereed gekomen, tijd om opnieuw lading in te nemen was er dus niet geweest. Men was op weg naar Delfzijl om stroo te laden, bet jouraal was bij gehouden tot op het moment van de stranding en het bleek dat men inde meening verkeerde, dat men zich in de Haaksgronden bevond. De brieven, die men op de lijken heeft gevonden, zijn, om de identiteit te bewijzen, in den loop van den nacht van Donderdag op Vrijdag, door iemand die de Engelsche taal vol komen machtig is, vertaald, waardoor men de namen der schepelingen allen heeft kunnen vaststellen. De jongste is 23, de oudste 60 jaar, deze laatste was een gepensionneerde, die nog eens een reis meemaakte. Door gemeente-personeel, onder toe zicht van Rijks- en Gemeente-politie zijn Vrijdagmiddag de schepelingen gekist en naar de garage van den heer Barends overgebracht. Heden (Zaterdag) verwacht men overkomst van personen uit Enge land die met deze stranding iets hebben uit te staan, 't Is een droevig aanzien de tien zwart gelakte kisten in de gara ge, die zich midden in 't dorp bevindt geen wonder dat de bevolking van 't dorp geweldig onder den indruk verkeert. -Bizonder vreemd doet 't aan, dat geen der verongelukten een uitgesproken En- gelsch type heeft, 't Zijn alle zeer don kere personen, die ver beneden de nor male lengte blijven. Het is vier uur in den namiddag. Uit de zee en uit het gordijn van den dichter en dichter wordenden mist doemt het ranke bootje op, met z'n springnet en helderen blauwen boordsrand Het stoomt de haven binnen en laat zich weer op hetzelfde plekje boeien, waarvandaan het zoo vaak vertrok en dikwijls terugkwam, met kostbare lading.... De Dorus* is weer gemeerd en de loop plank heeft de verbinding met den vasten wal tot een feit gemaakt Nieuwsgierig zjjn velen van de visschersbevolking toe- geloopen onr te vernemen, of er misschien toch nog iemand gered is. Negen zijn Cr immers aangespoeld, elf zaten er aan boord.... Maar dra is de illusie in rook opgegaanbehalve de schipper en zijn bemanning is niemand aan boord.... Een vergeefsche tocht dus, helaas 1 Lang hebben schipper Goen Bot en zijn man netjes gezocht, misschien was de sloep wel naar de wadden afgedrevenzoo redeneerde men, dus daar naar toe- Voortdurend stond de schipper met zijn kijker aan de oojgen.... tuurde.... en tuurde. Ja, daar zag hij wat.... den steven erheen gewend... .het komt nader bij.... Teleurstelling in zijn hart.... geen sloep, een ton.... Dan plotseling door de radio: "Schipper Bot, keert U maar terug. Negen lijken zijn op Vliehorst aangespoeld*. »Die woorden sneden me door de ziel« zoo vertelde de schipper ons En inderdaad kon men het hem en zijn mannetjes aanzien, dat zij hevig teleui'gesteld waren, dat zij hier geen redding hadden kunnen brengen. Onver- richterzake keerde men terug. De hoozen werden uitgedaan en toen ging de be manning even naar huis om wat te eten, om dadelijk daarop weer naar de «Dorus* te gaan en het vaartuig in orde te maken, zoodat, mocht het plotseling noodig zijn, onmiddellijk weer te hulp geschoten kon worden Twee boerderijen afgebrand. In den nacht van Woensdag op Don derdag, pl.m. half één, ontstond door on bekende oorzaak brand in de kapitale hof stede van den heer S. Veltman, te Lutj'e- winkel. De bewoners konden tijdig ge waarschuwd worden en vonden een on derdak bij de omwonenden. Door den buitengewoon feilen wind wakkerde het vuur snel aan en weldra sloegen huizenhooge vlammen over op de naastgelegen hofstede van den heer A. Nobel. De spoedig gerequireerde brandweer van Lutjewinkel kon niets uitrichten tegen het aanwakkerende vuur en nadat Bur gemeester Koster, van Winkel, verschenen was, werd de motorspuit van Barsingèr- horn ter assistentie ingeroepen. De toestand werd zeer précair, want de vlammen sloegen herhaaldelijk over den straatweg op de boerderij en smederij van den heer De Geus. Tot vijfmaal toe vloog laatstgenoemde boerderij in brand, maar steeds wist de brandweer het vuur te doo- ven. Dit is als een geluk te beschouwen, want anders was de ramp niet te overzien geweest. De beide kapitale boerderijen van de heeren Vethman en A. Nobel brandden tot den grond toe af en eerst Dank zij den KLC0STERGAISEE4 heeft zij die nu nooit meer! ,'tWas een gruwelijke last en het leed geweldig zeer. het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crimes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Au wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad in gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." H de J u ,s H ORIGINEEL TER INZAG! „Geen ff oud zoo ffoed" Onovertroffenbjj brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bfj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— tegen den morgen was het gevaar gewe ken. De heer De Geus kreeg zeer ernstige waterschade. Al het vee kon tijdig gered worden. De schade schat men op 30 a 40.000. Uit noodweer gehandeld? Gisterennacht drie uur heeft een zekere J. V., te Hommerts-Jutrijp, zijn buurman Stevenga gestoken. De halsader werd geraakt en de dood trad spoedig in. .T. V., woonde bij zjjn ouders in. Deze hadden reeds eenige jaren last van Jochem die hen op allerlei manieren het leven lastig maakte. De politie kwam er dan ook dikwijls aan te pas. Donderdagavond tijdens een uitvoering werd J. V. weer door Jochem gesard. Zij gingen echter samen in vrede naar huis. J. V. was reeds in zijn woning, toen Jochem te kennen gaf hem nog een hand te willen geven. Dit geschiedde. Later is Jochem woedend geworden want hij ging weer naar buiten, lichtte de deur van zijn buurman uit de hengsels en drong de woning binnen. Hij sloeg de oude moeder van V. met een klomp op het hoofd, zoodat deze in elkaar zakte. Daarna vloog hq den 75-jarigen be woner van het huis naar de keel en dreigde hem met een mes. Toen heeft de jonge V. de woesteling, die onder in vloed van sterken drank verkeerde, aan gevallen en met een mes een snede in den hals toegebracht. Het slachtoffer werd den halsslagader doorgesneden en tengevolge daarvan bloedde hq dood. De verslagene staat slecht bekend. Hq is onlangs uit de gevangenis ontslagen. De dader staat daarentegen gunstig aan geschreven. De bux-gemeester heeft hem meegenomen. Het parket van Leeuwarden is telefonisch met het gebeurde in kennis gesteld. Te Dalfsen zou f 119.000 zijn verduisterd. De rijkspolitie te Lemelerveld en Raalte heeft ontdekt, dat de in 1932 geschorste en daarna ontslagen kassier van de Boerenleenbank te Dalmsholte, gemeente Dalfsen, de landbouwer H. R., sedert jaren verduisteringen zou hebben ge pleegd, mede mogelqk gemaakt door het opmaken en voor controle overleggen van valsche schuldbekentenissen en valsche boekingen ten bedrage van ongeveer f 119.000. Een deel der vervalschingen zou reeds verjaard zqn. De te Raalte wonende man is Donderdag naar het huis van bewaring te Zutphen gebracht. Vermoedelijk zullen de spaarders geringe schade iqden. De borgen echter des te meer. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Velserweg te Beverwqk is Woensdag de 78-jarige heer S. Duiriker, inwoner van het Tehuis De Westerburcht en afkomstig uit Den Helder, aangereden door een auto. De heer D. liep zware hoofdwonden en inwendige kneuzingen op. In zorgwek- kenden toestand is hq overgebracht naar het Roode Kruisziekenhuis, waar hq Don derdag is overleden. De justitie heeft te Uitgeest de elf fusten jenever, brandewqn en cognac, welke 10 Januari bq een handelaar aldaar gestolen werden en waarvoor nog onge veer f 5000 accijns betaald moest worden, gevonden in betMollenveld.een bollenland te Uitgeest, waarvan een deel in huur was bq een der verdachten, den 40-jarigen H. d. M„ die in verband daarmee met den 30-jarigen A. S. naar het huis van bewaring te Alkmaar is overgebracht. Een derde verdachte, T. V., bevindt zich nog in arrest te Uitgeest. De fusten waren ingegraven. De drie verdachten zqn allen te Uitgeest woonachtige arbei ders, die daar niet gunstig bekend staan. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma pag. 1 l 2 Voorontwerp automatenwet. Waf de automaar mag verstrek ken II Krijgt de gemeente Veen. N.-Br ook een regeeringscommissaris 5 Door een kassier van de boeren leenbank te Dalfsen is 119.000 gulden verduisterd fjt (j 5 De V.A.R.A. mag 27 Januari niet uitzenden als straf voor 5 minuten pauze na de terechtstelling van Van der Lubbe5 Tengevolge van 'n zwaren brand te Obdam zijn vijf gezinnen dak loos geworden5 Gisterennacht is te Homerts-Jut- rijp een man doodgestoken5 Uitsprak van den Centr. Raad van Beroep in verband met de ontslagen bij de marine 1 Een voorloopige overeenkomst is getroffen voor den handel tus- schen Nederland en Rusland 2 Bizonderhedcn over het drama te Weert, waar een 16-jarige jon gen zijn oom dood schoot «2 Gunstige regeling om onjuiste be lastingaangifte te verbeteren et> 1 Het aantal dooden bij de aard beving in Britsch-Indië wordt ge schat op eenige duizenden JSFT 6 De stranding van het Engelsche s.s. bij Texel. De bemanning door eigen schuld omgekomen «5 Omtrek-nieuws6 Marktberichten 6 Marineberichten 6 Sportnieuws6 Zaterdag 20 Januari. Soirée Voetbalvereen. Helder", Musis Sacrum, 8 u. Feestavond BurgerkringHarmonie"Café „Central", Kanaalweg, 8 uur. Soirée, Operette, „Harmonie", Casino, 8 uur. Zendag 21 .ra^utnl Ensemble Esther de Boer—vhj'c. Casino, 8.15 uur. Cabaretvoorstelling gezelschap Paul Ostra c.q., Musis-Sacrum. 8 uur. Lezing met lichtbeelden over het Missie werk te Suriname. Spreker Mgr, Ros malen, R.K. Volksbond, 8.15 uur. Postduivententoonstelling Hollands Noordpunt"bovenzaal Mit. Tehuis, Spoorstraat, pan 10. dot 10 uur. Maandag 22 Januari: Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, 8 u, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Dinsdag 23 Januari. Concert „Kunst aan het Volk", Casino, 8 uur. N cderlandsche Reisvereen. Chineesche avond. Musis Sacrum, St/g u. Woensdag 24 Januari; Poppenkastvoorstelling, Casino, 2]/j uur. Vierde Marine-Concert, Casino, 8]/^ uur. Donderdag 25 Januari; Feestavond „Herv. Kerkkoor"gebouw U.S.O., Kanaalweg, 8 uur. Zondag 28 Januari. Liefdadigheidsvoorstelling der Israël. Tooneelvereeniging „Onder Ons". Op voering van „Hans Hopper maakt car rière", Casino, u. Wij verzoeken de medewerking van de ties om ons zooveel mogelijk opgave voor deze rubriek te verstrekken. Het is in het belang zoowel van de vereenigingen als van de lezers, dat wij haar zoo volledig mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau: zoo beknopt mo gelijk datum, zaal, soort van uitvoering en uur van aanvang. Op de envelop of de copie s.v.p. te vermelden, dat het voor deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van „openbare" Vijf gezinnen dakloos. Donderdagavond omstreeks tien uur, brak, door tot dusver onbekende oorzaak, brand uit in de bakkerq van den heer J. Swagerman te Obdam, welk perceel, een oude boerderq en door twee gezinnen bewoond, door een hevigen wind in zeer korten tqd afgebrand was. Door het overwaaien van vonken ge raakte de 400 meter verder gelegen boer derq van den heer Feld ook in brand. Ook dit huis, bewoond door drie gezinnen, brandde tot den grond af. De Obdamsche brandweer kon met moeite het daarnaast gelegen perceel behouden. Uit geen van de afgebrande perceelen kon ook maar iets gered worden. De be woners zelf moesten zich door overhaaste vlucht in veiligheid stellen. De schade wordt door verzekering gedekt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5