1 Wij vertrekken naar Indië! Jb. Harjer 2 Zoon De communisten en de N S.B. Oplichting voor een bedrag van f 62.000 Radi ïo-programma Van links en rechts. GEMENGD NIEUWS UURWERKEN boven 100,000 inwoners ö^was en voor [J3 j$JBSÏ3 SlJCl Het schandaal Stawisky. Het motorschip „Aagtekerk" stoomt proef. Auto te water. De aanvaring op den Nieuwen Waterweg. N.V Behangerijen Stoffeerder ij SPOORSTRAAT 49. TEL. INTERC. 46. KONIJN'S Vleeschwaren Een Japansche prinses pleegt zelfmoord. Het schandaal Alexandre ïO-35 Cabaretliedjes. Hilversum wordt niet uitgezonden. de croep van minder dan 2001 inwoners] a m f 50 beliep terwijl voor alle gemeente L gemiddeld ƒ297 gevonden "Ntot inbegrepen i, WJfÜïj! de'gemeenten "gewaarborgde leeningen; dit bedrag beliep in 1932 in totaal voor X gemeenten te zamen 81 millioen. Kraai stond nog met een vierden persoon in verbinding, die tweede secr. van de groep Den Haag der nat.-soc. was; die nrrtprp inkomsten voorts het benoodigde geld zou geven en Belastingen en andere Inkomsten m>g oaderholKi met ir. Mus- de opbrengst van elk der be- sert van de N.S.B. moest hebben. Vóór onderhoud kwam, hadden Pphalve lastingen wordt'voor de groepen van ge- ÏÏS voor alle gemeenten te zamen vermeld het aantal gemeenten, waarin élkê belasting geheven wordt en, voor zoover de belastingen l bestaan in het heffen van opcenten op de_Rij_k^shelastin gen. een verdeeling der gemeenten naar het aantal geheven opcenten. Zonder di in het gemeentefonds gestorte belastin- een beliep de geraamde opbrengst van alle gemeentebelastingen te ani« over 1932 176 mililoen en met inbegrip van de in liet fonds gestorte beiastmgen 261 millioen. Van laatstgenoemd bediag be droeg het aandeel der zakelijke belastin gen 58, van de persoonlijke belastingen naar het inkomen en het vermogen 1-9 millioen en van de verteringsbelastingen 73 millioen. Hoe belangrijk de winsten en restribu- tie3 der gemeentebedrijven zijn, vooral in de grootere gemeenten, blijkt wel hier uit, dat voor de groep genieenten boven 100.000 inwoners deze opbrengst over 1930 per hoofd der bevolking -0 beliep, terwijl alle belastingen tezamen voor deze groep f 56 per hoofd opbrachten. Voor alle gemeenten tezamen was de ver hooging een geheel andere, n.1. ïesp. J en 33. De uitkeeringen uit het ge meentefonds. Ken aantal bijzonderheden worden ver der medegedeeld over het op 1 Mei lJol ingestelde gemeentefonds en de uitkee ringen, die de gemeenten daaruit ontvan gen ter vervanging van de vervallen ge meentelijke inkomstenbelasting en de ge meentelijke opcenten op de Rijksinkom stenbelasting. Uit den aard der zaak is de uitkeering uit dit finds van 75 pet. der salarissen van burgemeester en secretaris tot een maximum van 3000 voor de klei nere gemeenten van meer belang dan voor de grootere, terwijl de uitkeering uit dit fonds, die verband houdt met de uit gaven voor politie, lager onderwijs en armenzorg en met de draagkracht der gemeenten per hoofd der bevolking juist, voor de grootere gemeenten grooter is dan voor de kleinere. Nagegaan wordt, hoeveel gemeenten laatstgenoemde uit keering onverzwakt ontvangen en hoeveel gemeenten vallen onder elk der in de Financieele verhoudingswet 1929 genoem de garantie- en limietbepalingen, als mede welke bedragen deze HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1934. ieder geval zouden de reddingsmogelijk heden "er grooter door geworden zijn De Raad achtte het echter met noodig den kapitein zijn bevoegdheden te ont nemen. Buitenland Schippers en van Dijk zich terug getrok ken, waarop zij besloten de zaak rucht baar te maken. De heer Schalker heeft zich in naam van de comm. Tweede Kamerfractie naar den voorzitter der Tweede Kamer en den minister van justitie begeven en het ori gineel van de verklaring van Schippers en Van Dijk bij hen gedeponeerd. Het in de vragen mede genoemde m terview van den lieer Mussert met de Telegraaf had betrekking op het dezer dagen ook in vragen van het Tweede Kamerlid mr. Boon ter sprake gebrachte en in groot aantal te Amsterdam ver spreide strooibiljet van de N.S.B., waar mede ir. Mussert zijn volkomen instem ming heeft betuigd. Daarin staat, dat in Amsterdam „de communistische misdadi gers, die uit Duitschland verdreven zijn?' in samenwerking met de Comniu nistische Partij Holland en andere revo lutionnaire partijen, op Vrijdag 22 De cember 1933 de telefooncentrale in brand hebben gestoken ter voorbereiding van het plan om op Zaterdag 23 December 1933 in Amsterdam oproer en plunderin gen te verwekken. Het daarmee beoogde gevolg van oproer en plunderingen was ditmaal nog niet ingetreden wegens uit gebreide politiemaatregelen, hoezeer overigens de Overheid in Nederland bang „voor dit bandietengespuis" is. En voorts had de heer Mussert verklaard: „Als er gezegd wordt: wat brandt er mor gen? wil ik er nog aan toe voegen: welk spoorwegongeluk is er eerstdaags te ver wachten?" Een mooie aanwinst voor de vloot der. Vereen. Ned. Scheepvaartmij, hierdoor meer of minder ontvangen. Ter wijl er 4 gemeenten zijn, die over het jaar 1931/1932 een uitkeering per inwoner ont vangen .uit liet gemeentefonds van min der dan 1, zijn er 5 gemeenten, die per inwoner meer dan 20 krijgen uitge keerd. De meergenoemde uitkeering per in woner uit het fonds wordt tenslotte ver geleken met de uitkeering, die de ge meenten nóór 1931 ontvingen ingevolge de vervallen wet 1897 en met de uitkee ring zooals deze zou zijn geweest zonder de werking van bovengenoemde garan tie- en limietbepalingen. 12 gemeenten blijken ingevolge de wet van 1929 per in woner evenveel te ontvangen als inge volge de wet van 1897, daarnaast zijn er 15 gemeenten, die een meer dan tienmaal zoo hooge uitkeering ontvangen. Door de garantie- en limietbepalingen ontvangen 8 gemeenten tenminste 200 pet. meer en 4 gemeenten tenminste 80 pet- minder dan het geval zou zijn, indien deze bepalingen niet golden. Van de vier motor-, vracht- en passa giersschepen, door de Vereenigde Ned. Scheepvaartmij. te 's-Gravenhage besteld bij de Ned. Scheepsbouwmij. te Amster dam, is het eerste, het motorschip Aagtekerk Dinsdag op een officieelen proeftocht aan de reederij overgedragen. De Aagtekerk is bestemd voor den gemeenten djenst 0p Australië, en zal op 31 Januari van Rotterdam af zijn eerste reis naar dit werelddeel aanvaarden. De Aagtekerk is een prachtig modern schip, dat wel alleen om zijn verschil lende installaties vanmachinekamer, los- en laadinrichtingen en passagiersver- blijven, maar ook en niet in het minst om zijn ranke stroomlijn uitwending een voortreffelijken indruk maakt, waarvan die van snelheid wel het sterkst is. Zij is gebouwd naar de hoogste klasse en onder toezicht van Lloyds Register óf Shipping en heeft den zoogenaamden Maler-vorm, Het ontwerp is van het Bouwbureau van de Kon. Ned. Stoomboot- mij. onder leiding van ir. F. v. Dieren. ONZE VISCHEXPORT NAAR ENGELAND. In 1933. Gedurende het jaar 1933 bedroeg onze uitvoer van visch naar Engeland 74.190 cwts, ter waarde van 136757 p.st., tegen 91.969 cwts, ter waarde van 193.203 p.st. in 1932. Plannen tot spoorwegaanslagen door de Fascisten? Om de communisten onder verdenking te brengen. Het communistische Tweede Kamerlid Sc \lker heeft, naar de Tribune meldt, de volgende vragen gericht tot den mi nister van justitie: 1. Heeft de minister kennis genomen van de publiciteit in het dagblad De Tri bune van 22 Januari 1934, alsmede van de bij deze vragen door ondergeteekende overgelegde docementen, betreffende een door fascistische elementen beraamde^ spoorwegaanslag? 2. Is de minister niet van meening, dat deze feiten en de door A. Mussert, als leider van de N.S.BB., in zijn interview met het dagblad de Telegraaf van Woens dag 10 Januari 1934 uitgesproken ver wachting van spoorwegongelukken in de toekomst, ernstige verdenking wekken, dat de N.S.B. in deze plannen is betrok ken? 3. Welke maatregelen denkt de minis ter te nemen, om de bevolking voor het gevaar, dat blijkens al deze feiten, van de zyde der fascistische organisaties dreigt, voor de toekomst te vrijwaren? Volgens de genoemde publicaties in De T ribune heeft een zekere G. Schippers uit Dordrecht, wiens verklaring v k dt bevestigd door W. van Dijk aldaar, be zoeken gehad van een provocateur onder den naam H. H. Kraai, die van plan was den Parijschen exprestrein te laten ont sporen. Zijn voorgewend oogmerk was, dat de G.P. dan verboden zou worden, zoodat zy illegaal moest gaan werken, hetgeen volgens hem eerst een goede comm. partij zou opleveren. Zijn werke lijke bedoeling zou alleen zijn geweest dezen aanslag aan de Comm. Party toe te laten schrijven. Schippers moest zich dan eerst hij die party aansluiten om het be wijs van haar schuld te fourneeren. Binnenland VERDRONKEN. Te Vlissingen is de 28-jarige parlevin ker C. in de Binnenhaven uit zijn bootje gevallen en verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. De bestuurder verdronken. Dinsdagmiddag is een auto, komende uit een zystraat van den Zuidergrachts- wal te Leeuwarden, in de gracht gereden. Pogingen om den bestuurder, den .Al- jarigen M. Kaspersma, te redden, faal den. Na een half uur had een kraan- wagen den verongelukten auto met het lijk van den chauffeur op den wal ge trokken. De politie heeft den auto in beslag ge nomen. BRAND IN FREERICKS TE HILLEGERSBERG. I>e bekende uitspanning te Hil- legersberg ls Dinsdagavond groo- tendeels uitgebrand. Dinsdagavond omstreeks kwart over acht is brand uitgebroken in de bekende uitspanning Freericks aan de Dorpstraat te Hillegersberg. Het vuur heeft de bo venverdieping, den zolder, het dak en den wintertuin grootendeels verwoest. De rest heeft zeer veel waterschade gekre- gen. L it het pand kon slechts weinig wor den gered; persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De heer Van Santen was verzekerd- de inboedel van den heer Van Kleef is voor 3000 verzekerd. De oorzaak van den brand wordt toe geschreven aan kortsluiting. BEHANDELING DER ZAAK-ONNES. De Vy'fde Kanier der Amsterdamsehe Rechtbank zal 13 Februari beginnen met de Behandeling van de zaak betreffende de gefingeerde inbraak in het kasteel Nyenrode. De zaken tegen de verdach ten zullen gescheiden worden behandeld de heer Onnes zal als laatste in de serie terecht staan. Arrestatie van een zaakwaarnemer te Amsterdam. De centrale recherche te Amster dam heeft een grootscheepsche op lichtingsaffaire ontdekt en beëindigd door de arrestatie van den zaakwaar nemer J. C. O. Door middel van een groot aantal valsche papieren zou deze man ruim 62.000 machtig zijn geworden van een 62-jarigen koopman in ruste te Amsterdam. Deze laatste was sedert eenige jaren in een scheidingsproces met zijn vrouw gewikkeld. De afwikkeling van de zaak had hij toevertrouwd aan den zaak waarnemer O., deze vond blijkbaar dat zijn cliënt hem niet voldoende betaalde en om hierin te voorzien maakte hij een groot aantal papieren na, zooals beschik kingen en arresten van het hof, benevens deur-waarders-exploiten. Deze laatste onderteekende hij met een naam van den bekenden deurwaarder Joh. M. van In deze exploiten stonden groote bed ra ■gen genoemd, die de koopman zou moe ten betalen om de scheiding tot een goed einde te brengen. Hij betaalde steeds in goed vertrouwen aan den zaakwaarnemer uit zonder eenige achterdocht te koeste ren. De scheiding is echter thans nog steeds niet uitgesproken. Tenslotte was het bedrag dat de koopman aan O. be taald had opgeloopen tot 62.000 en nog steeds ging deze voort zijn slag te slaan, Tenslotte kwam de familie van den koopman achter het geval en enkele leden hiervan kregen al spoedig achter docht toen zij de papieren zagen. Zij to gen naar de centrale recherche, waar in7 specteur A. T. Kapinga een onderzoek instelde, hierbij geassisteerd door deur waarder van T. De handteekeningen on der de exploiten bleken zeer weinig op die van den deurwaarder te gelijken en ook de andere papieren waren voor hot meerendeel valsch. De zaakwaarnemer is in zijn woning aan de Admiralengeracht gearresteerd. Hy legde een volledige bekentenis af en zal ter beschikking van de justitie wór den gesteld. Tusschcn de Ceres en de Chagres. De Raad voor de Scheepvaart te Bremerhaven heeft uitspraak ge daan inzake de aanvaring tusschen het Duitsche stoomschip „Ceres" en het Engelsche stoomschip „Chagres" welke aanvaring op 4 Januari 1.1. voor den Waterweg geschiedde en tengevolge waarvan de „Ceres" is ge zonken. De eerste officier heeft daar bij, zooals bekend, let leven gelaten. De Raad was van oordeel, dat de „Ceres" geen schuld had aan de aanva ring het schip heeft de voorgeschreven mistsignalen afgegeven. Niet vastgesteld kan worden of eii in hoeverre de „Cha gres" aansprakelijk gesteld moet worden voor het ongeluk, aangezien de getuigen van dit schip niet bii de behandeling van de zaak aanwezig waren. De Raad gaf verder als zyn meening te kennen, dat het verlaten van de Ceres" na de aanvaring te verdedigen was, al had zulks niet op zoo'n over haaste wijze dienen te geschieden. Kritiek werd geoefend op het ontbre ken van een bootsrolverdeeling. Ook het dagboek is onvoldoende bijgehouden. De kapitein is tenslotte berispt wegens zijn optreden bii het verlaten van het schip. Wanneer hy als laatste man van boord gegaan was, zoo verklaarde de Raad, en zelf toezicht gehouden had op het bemannen van de booten, zou deze manoeuvre rustig verloopen zyn en had het verlies van den eersten officier waar- schynlyk vermeden kunnen worden In Een motie van rechts. Naar V.D, uit Parijs verneemt zal een groep rechtsche leden by de Kamer een motie indienen met verzoek om directe behandeling. De motie luidt als volgt: „Met het oog op de nieuwe feiten, die in den loop der Kamerdebatten aan den dag zyn gekomen en gezien de omstandig heden, waaronder het gerechtelijk onder zoek en het onderzoek der regeering ge schiedt, besluit de Kamer een commissie van 44 leden te benoemen, door de groe pen aan te wijzen. Deze commissie moet de schuldigen en verantwoordelijken aan wijzen in alle kwesties, welke door het schandaal-Stawisky zyn gerezen." De motie is onderteekend door meer dan de vereischte vijftig leden, o.a. door Ybarnegaray, Fraklin Bouillon, Louis Marin, Tardieu, Mandel en Henriot. een aan Een nieuwe aanhouding. De juweelen. De rechtbank van de Seiue heeft Dins- dagvond van den rechter van instructie te Bayonne opdracht gekregen, een nieuw bevel tot aanhouding uit te vaar digen tegen Paul Guépin, den 53-jarigen directeur van de verzekeringsmaatschap pij Confiance, die dadelijk in hechtenis is genomen en naar Bayonne zou worden gebracht. Te Bayonne is alles in gereedheid voor de schatting der waarde van de panden uit de bank van leening. De Parysche ju weliers, die de rechtbank als deskundigen heeft aangewezen, bevinden zich reeds te Bayonne. Drie-en-vyftig pakken met de kostbaarste sieraden zijn uit de kluis van het Crédit Yyonnais gehaald en naar een der kantoren van het Crédit Mimici pal gebracht voor het onderzoek. Nieuwe relletjes In de Kamer en daarbuiten. De Kamer heeft Dinsdagochtend het debat voortgezet over /het wetsontwerp inzake het uitsluiten van financieele transacties van lieden, die veroordeeld zyn wegens misdrijven tegen het spaar kapitaal. In de Kamer was het kalm. In de vergadering kwam men met het wetsontwerp tot, bescherming van de spaarders gereed. In de middagvergade ring kwam daarop de begrooting voor de gevangenissen enz. aan de orde. Een nieuwe aanval van Henriot. Henriot vond hierin aanleiding tot een nieuwen aanval op de regeering inzake het schandaal van Stawisky. Toen hij het spreekgestoelte betrad, ontstond er in het Huis een groote beweging. Er werd ge schreeuwd en gesist. Henriot kondigde aan, dat hy nieuwe bezwarende stukken openbaar zou ma ken. Hij trachtte den minister-president zelf in het schandaal te betrekken door er zyn leedweezen over uit te spreken, Jat Chautemps in 1932 de advocaat is ge weest van generaal Barbier Defortou, die commissaris is geweest in een der onder nemingen van Stawisky. Maar over mijn inboedel ben ik GERUST, die staat wel verzorgd en veilig bij de Ruim 1000 M' opslagruimte, vrij te bezichtigen. Chautemps aan het woord. Toen minister-president Chautemps het spreekgestoelte had beklommen om op de aanvallen van Henriot te antwoorden, moest hij zich eveneens laten welgeval len, dat men hem voortdurend met groot lawaai trachtte te overstemmen. Een votum van vertrouwen. Ten slotte ging de Kamer over tot be handeling van een voorstel om een der artikelen van de begrooting van justitie, die aan de orde was het gevangenis wezen is een onderdeel van justitie naar de commissie terug te zenden. De minister-president had daarbij de kwes tie van vertrouwen gesteld om dadelijk Opheldering te krijgen over de verhou ding van haar voor- en tegenstanders. Met 367 tegen 201 stemmen verwierp de Kamer het voorstel, waarmee zij dus haar vertrouwen in de regeering uitsprak. Spi'&K, Nieuwe relletjes op de boule vards St. Germain en Raspail. De hoek van de boulevards St. Ger main en Raspail is ook Dinsdagavond weer het tooneel geweest van luidruch tige betoogingen, waaraan duizenden menschen onder leiding van de Action 11 anijaise hebben deelgenomen. De betoogingen waren echter om een uur of negen afgeloopen. De politie had ,f gew',n.ri?n- De prefect van politie had zelf de leiding van den veldslag geno men. De boulevard St- Germain leek een omgeploegd slagveld. Overal lagen uitge rukte hoornen, kapotte banken, roostfrs By de relletjes hebben verscheidene menschen verwondingen opgeloopen en de politie heeft heel wat heethoofden in hechtenis genomen. OUD-MINISTER VAN NEWFOUND- LAND GEARRESTEERD WEGENS ERDUISTERING VAN POSTZEGELS De minister voor landbouw en mijnwe- binet" W T Newfoundlandsehe ka- néü n' m-' 1S gearresteerd onder beschuldiging van verduistering van drie albums met kostbare postzegels ter waarde van 5 a 6000 dollar. De drie dee- en, die een volledige collectie van de In ternationale Postunie bevatten, waren eenigen tyd geleden uit het museum ver- (1 wenen. Na de ontdekking van valsche luchtpostzegels stelde de* politie een nauwkeurig onderzoek is, waarbij liet spoor naar den oud-minister leidde. Het museum, waaruit de drie deelen ontbra- zjjn toch goedkooper ken, werd in 1930 voor het publh* ge- v^hê/i^iteterie van landbouw en Srie'haïdentr'aküsch altijd toegang tot de museumzalen. De 22-jarige zuster van den Japau^tht'i prins Iwakoea heeft de hand aan - zelve geslagen. Zy heeft zich met scheermes ernstige verwondingen,, den hals toegebracht en is in - toestand in het huis van haar bioei ge vonden. Zij was verleden jaar geai e teerd daar zii er van verdacht weid, na te zyn van een revolutionaire beweging tegen de grondwet. Men neemt thans aan, dat zy, na lid te zyn geworden van de Japansche .commu nistische party, de overtuiging heeft go kregen daardoor haar familie geschaad te hebben. Tal van autoriteiten gedupeerd. Niet minder dan drie Kamerleden, 18 prefecten, 12 rechtbankpresidenten, twee ambtenaren O.M., twee senatoren, 50 rechters, 12 commissarissen van politie en verder de noodige officieren, kleine amb tenaren en personeel van handelszaken zouden hun spaarduitjes aan Alexandre hebben toevertrouwd. Deze moet zelfs Stawisky's leermeester geweest zyn, daar Stawisky een jaar bij een zijner onder nemingen in dienst is geweest. WEER EEN BANKIER GEARRESTEERD. Charles Neunberger, directeur van een bank met een kapitaal van 7 millioen is Maandag te Parijs, beschuldigd van mis bruik van vertrouwen, gearresteerd. EEN MUNITIE-DEPOT BIJ RIO DE JANEIRO IN DE LUCHT GEVLOGEN. Vele dooden. Een op een eiland gelegen munitie depot in de buur van Rio de Janeiro is in de lucht gevlogen. Volgens de eerste berichten zouden er tal van doóden zyn. Bijzonderheden ontbre ken nog. Het munitie-depót behoorde aan een particuliere firma. Voor naar M. Mounier-Nagtegaal. VRIJDAG 36 JANUAR. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonpl. xi-.oo Orgelspel C. Steyn. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Ensemble Otto Hendriks en gramo foonpl. .15 Gramofoonpl. 2.30 Voordracht d-oor 3.00 Gramofoonpl. 4-15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel J. Jong. 5-30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 H. Verwey—Jonker: Wat kapitalisme en socialisme zijn. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Mr. C. P. v. Rossem: Twee occulte pro blemen. 8.30 Concert door het Hofstad-strijkkwartet. 9.00 Cuaserie Ds. F. H. G. v. Iterson. 9-30 Vervolg concert. 10.00 rijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. ■0.15 Declamatie W. Hessels. 10.45 Gramofoonpl. 1.001-2.00 Orgelspel J. Jong. Huizen, 301- M. Algemeen Program-ma, KRO. verzorgd door den 9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 1.30 Voor zieken en ouden-van-dagen, 12.15 Sextetconcert en gramofoonpl. ",00 Gramofoonpl. 00 Voordracht. 15 Gramofoonpl. .30 Pianorecital. •45 Gramofoonpl. •00 Schlagermuziek en gramofoonpl •30 Lezing. 6.00 Schlagermuziek en gramofoonpl •30 Lezing. •Oo Schlagermuziek. 20 Lezing. 6.40 ervolg concert. 7-15 Lezing. 7-35 Gramofoonpl. 7-5o Causerie. 8 d£T" C°nCCrt" In de pauze 8-30 Vaz 9.00 Orkestconcert 9.50 Lezing. 10.05 Pianorecital. 10..5 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Vervolg concert. 11.00 Gevar. concert. 11.30—12.00 Gramofoonpl. 25 Jan. Nederlandscho schrijvers hebben weinig fantasie, heeft de burgo- feester van Amsterdam eens ter gelegen, eid van een congres in een rede gede. iteerd en de Nederlandsche schrijvers ziin er' nog niet heelemaal over heen. Feu bekend historicus te Rotterdam heeft het deze week nog een tikje erger ge makt door zijn verzekering dat - ''hriiver of niet Nederlanders heele maal geen fantasie hebben. Wij waren er iuist over aan het debatteeren, of dit von nis op juiste gronden berustte, toen een bekende Amsterdamsehe figuur, de heer P„ binnenstapte. jullie raden nooit, wie er den heelen middag by me geweest is, zei hy. Wij raadden het inderdaad niet. 'sjotang, zei hij. Een van ons begreep dat hy Ohautemps den Franschen minister-president be doelde. Ja, het moet onder ons blijven (ver volgde 'hy) maar hy wou weten wal ik van de laatste Duitsche nota dacht. Hjj zegt jij kent de Duitschers beter dan ik, en feitelijk is het lot van Frankrijk nu in jouw handen. Want van jouw advies hangt ons antwoord aan Hitier af. Ik zeg myn advies kost twee millioen. Hy zegt je kan het Louvre krijgen. Ik zeg kryg het zelf. Hij zegt goed, twee millioen. Toen heb ik myn advies aan z'n veertig typisten gedicteerd. Een dorst dat ik er van gekregen heb! Kellner, kan ik niet een kwast krijgen? Hoe is het met je poes, vroeg een onzer. M'n kat is nu gekeerd, dat weten jullie. Nee? Ja, Mengelberg was onlangs by 111e, en die vond dat m'n kat niet by m'n meu bels kleurde. Ik zeg: nou, wat zou dat! Hy zegt je moet je kat laten keeren. Ik zeg, daar moet je een beul voor zyn! Welnee, zegt-ie, dat vinden katten ont zettend aardig. Goed, ik heb dien kerel laten komen dien hy my had aanbevo len, en 't was in een kwartier gebeurd! En een schik dat liet beest hadm'n bovenburen belden by 111e aan en vroe gen: Meneer, waarom lacht uw kat toch zoo? Is 't heusch? Toen kwam het gesprek op visschen. Jullie weten, ik ben een hartstoch- telyk visscher, maar ik vind het eigen- lyk een wreed vermaak. Onlangs had ik een baars gevangen, maar het beest had een kiespyn.... niet 0111 aan te zien! Ik ermee naar den tandarts. De heele wacht kamer zat vol. Ik zeg: Pardon, dames en heeren, 't is voor een beest, en hy moet vóór zes uur in de pan. Iedereen vond het natuurlijk onmiddellijk goed dat ik voorging. En toen heeft de tandarts hem nog nèt bijtijds een vulling kunnen geven. Maar onlangs had ik iets aan den haakzóó iets zwaars, ik denk dat is minstens het zeemonster van Locli Ness. Jullie raadt nooit wat ik ophaalde. Een antieke linnenkast uit het jaar 2! En het linnengoed dat er nog inzat Het moeten toen wel reuzen geweest zijn... onderbroeken zoo lang als de Leidsche- straat, zakdoeken zoo groot als het Fre- derikspleinDe commissaris zegt tegen me: Houdt u die dinge maar, die menschen zyn toch al doodTja, als ik nog denk aan die haring die ik heb ge had en die ik had geleerd op het droge te leve... Jullie weten toch wel?... 0 nee?Nou. ik nam iederen dag wat water uit z'n kom, net zoo lang tot-ie aan de droogte gewend was. Het ging uitste kend; ik toonde 'm vol trots aan m'n vrienden, nam 'm aan de lyn mee uit wandelen. Maar op een dag wou ik te veelik neem 'm mee naar Schevenin- gen, ga met 'm flaneeren op de Pier ik gljj uit over een bananenschil, het arme dier valt in zee... en verdrinkt! W ij waren even stil van het droevige erhaal. Toen zei iemand: „Componeer je nog wel eens?" zeker. Ik was gisteren nog bij Mengelberg met een heel bijzondere noviteit, een symphonie die geen begin heeft. Die man heeft gewoon zitten hui- len zoo mooi als ie het vond... Maar heb ik jullie eigenlijk verteld wat 111e verle den week in de Kalverstraat is overko mend Ik heb mezèlf ontmoet!! Zóó een krankzmmge gewaarwording.. Ik kijk., en ik kijk ook ik neem m'n hoed af m-wo ™em óók m'n hoed af... en wat binkt? We zyn het geen van tweeën! eze verhalen, gevolgd door dat van een zelfstandig naamwoord dat hij ge- l e.sseerd had, van een weeskind dat door iemische fabriek in Chicago was ctnmnfe - der"g millioen ge- fen Ju merschalen en van nieuwe pil- 'e 'iad ontdekt 0111 jarig te wor- c-idpfltiv cadpaux zonder min, met !,e. Jv' duurden tot ver na ant rnacb^ Dn toen had niemand meer deHanu n(!° op de vraa« of er Ne- deilanders bestaan met phantasie. m.m.y. pianosolist. ZATERDAG 27 JANUARI. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.is en io.oo Gramofoonol. ii«30 Godsd. halfuur. é™SvSeXte,tC°nCert en sramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.00 Orkestconcert en lezingen. 0.20 Causerie. 6.45 Gramofoonpl. 7-15 Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7-45 Causerie. 8.00 Militair concert. 8.30 Vaz Dias. 8-35 Vervolg concert. 8-SO Cabaretliedjes. 9.io Vervolg concert. 9-50 Lezingen, m.05 Schlagennuzick. 10.30 Vaz Dias. ■«■SS Schlagermuziek. 11.00 12.00 Cramofoonmuziek. ■1

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2