Julianadorp Schagen. Texel. Breezand Wieringen. Zaterdag zwijgt de Hilversumsche zender. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS W ieringermeerpolder' manieren. Wijziging van den Raad van State. Burgerlijke Stand Verlaging der verlof- tractementen. Drama te Amsterdam. Wederom vorst. Ernstige vechtpartij te Oss. De kwestie met de Urk^r visschers. Verduistering van f 1500. de zorg van een geliefde, met zijn vieren zoo at te takelen. Myndert de Boer trouwens heelemaal geen persona grata op het eiland der ballonbroeken Hh werkt nu 111 Westzaan, dus buitpn n» vuurlinie De dulcinea van De Boer een leuk meiske, gaf verslag van het onaS genaam avontuur en de onbehouwen ma nier waarop haar Kloris werd afgedroogd Een der combattanten riep zelfs- We wil len bloed zien. Op het gegil Van het meisje kwam een oudere visseher Miin dert de Boer toesnellen en was nog in de gelegenheid een en ander te constateeren Het was een ergerlijke mishandeling Toen De Boer nader kwam, ging het hel denkwartet op de vlucht. Ook de turf schipper Cornelis de Boer bevond zich op „Urkslop", waar het grand spectakelstuk werd gespeeld en had een en ander der bewerking van het slachtoffer waarge nomen. De officier vond het geval erg genoeg om tegen iederen vechtjas 25 boete of 25 dagen te requireeren. „Veul te veul", decreteerde de 20-jarige Jan M., de eenige gedelegeerde van het slagvaardige kwartet, die met zijn dich terlijke ondulatie 'n zeer presentabel lid van een Urker accordeonclub had kunnen voorstellen. W i e r i n g e n. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1934. Len moordzuchtig trio. Een drietal ooseure individuen, die ver moedelijk het leven van een meuemensch niet als oiizonüer waardevol beschouwden en wel de Liei-jarige Harm M. te Wielin gen, de 41-jarige 'rake lv. uit Kolhorn en üe 21-jarige Adriaan lman R., ook te Wieringen, thans allen gedeponeerd in het Huis van Bewaring, stonden heden gezamenlijk terecht wegens een voorge nomen moordaanslag op hun medeploe teraar Gerrit Scholtens, welken heer zij te Wieringen op tl Nov. gezamenlijk op het lijf vielen met schoppen en een schroef- sleutel en zoo ongezouten op hem los beukten, dat het slachtoffer een lichte hersenschudding, 'n arm- en ribbenbreuk en eenige bloedende wonden bekwam en nu verkeert in het aangename vooruitzicht op levenslange invaliditeit. Den heer Scholtens was de aangename taak be- j deeld, met de leiding en loonuitbetaling van een aantal werklieden, waaronder vele ongure elementen schoolden, die lang niet vies waren van opruiing. Er ontstond dan ook op tl November een conflict, met j het hierboven gereleveerde gevolg. Het was Harm M., die het offensief opende I door Scholtens met het bladijzer van een schop op het hoofd te slaan. Adriaan lman R. liet zich ook niet onbetuigd en timmerde Scholtens met 'n schroefsleutel op het hoofd. De heer Scholtens trachtte zich door een overhaaste vlucht in veilig- j lieid te brengen, doch hij kwam te vallen en toen werd hem met schoppen arm en ribben stukgeslagen. Scholtens trachtte zich nog met een hamer te verdedigen, doch had niet veel tegen de woestelingen in te brengen. Hij vluchtte zoo goed als het ging nog verder, tot hij bewusteloos neerviel en hij werd opgenomen en in de woning van dokter Hoogkamer zijn vele kwetsuren werden verzorgd. Omstreeks C weken was Scholtens bed legerig. Door Harm M. werd het slaan met de schop ontkend. Hij was er heelemaal niet bij geweest en wist ook niet van een vecht partij met Scholtens af. Getuige Schol tens bleef echter pertinent bii zijn ver klaring. De verdachte Take, no. 2 van het nobel drietal, ontkende niet beslist en erkende misschien met de schop te hebben gesla gen, doch hij wist niet of SchcUens op den grond had gelegen. Bij de rijksveld- wacht had verdachte echter toch wat méér losgelaten. Derde verdachte, de heer Adriaan lman R., was zoo openhartig te erkennen, Scholtens met een sleutel te hebben gesla- j gen, omdat Scholtens de arbeiders bij de uitkeering van hun uurloon zou hebben benadeeld. Hij keerde 30 ets. uit en ont ving zelf 35 ets. Voorts beweerde R. het eerst van Scholtens een klap te hebben gekregen, het bleek echter, dat Scholtens toen alreeds op klappen was onthaald. Volgens Scholtens hadden de heeren te kennen gegeven: We zullen hem dood slaan! Verdachte R. zette den toestand uiteen en beweerde, dat Scholtens zoo ongeveer een bedrag van 22 van de arbeiders in zijn eigen zak had gestoken, het kwam echter naar voren, dat de arbeiders over eengekomen waren het werk voor 30 ets. per kubieke meter uit te voeren. De mishandelde aannemer deelde nog mede, dat hy Harm M. als de belhamel beschouwt. Hij had de beide andere ver dachten opgesnord en gezamenlijk waren zij toen tegen hem opgetreden. Jn een vraaggesprek met mr. v. d. Loos, een der drie verdedigers, die hen waren toebedeeld, ontkende de heer Scholtens de arbeiders te hebben benadeeld. Wel gaf hij toe in een mishandelingszaak ver dachte te zijn geweest, maar toen was hij zelf óók gestoken en van het geïncrimi neerde feit vrijgesproken. Dr. A. P. Hoogkamer, arts te Slootdorp in de Wieringermeer, gaf, na op zijn ambtsgeheim te hebben gewezen, verslag van zijn medische bevindingen betreffen de getuige Scholtens, die hii bebloed op den Slootweg had gevonden en per auto haar zijn woning vervoerd. De beschrij vingen van de diverse lichamelijke letse- len zullen onze lezers ons wel schenken. Dat is geen geschikte lectuur voor bevor dering der nachtrust. De algemeene conclusie van den des kundige was, dat Scholtens was blootge steld geweest aan een hevig uiterlijk ge weld en volkomen herstel niet was uit gesloten. Hij had echter zwaar lichamelijk letsel ondergaan met kans op blijvende invaliditeit De 26-jarige uitvoerder F. J. W. Ver- weij als getuige gehoord, verklaarde, dat Scholtens het graafwerk had aangenomen tegen hem onbekende condities. Het liep met het graafwerk niet op rolletjes, doch getuige wist niet, dat menschen waren ESrr.Wèl had h« vernomen, dat en zipif t ^ierse w»ren weggeloopen Toen *üeer ha(lden aangemeld, meer c k u eCh,tei' V00r hen Keen P'aats tentfó ui8 aan getuige om assis- ma «IerZ0C. en aangetroffen bii den drie f fantal werklieden, waaronder de en v t had gezien, dat M. hadden geslagen met een schop en l'nemfe ee,n sehroefsleutel. Scholtens i f11 kwam te vallen en kreeg toen ook nog klappen. Gr?nnjS*w- *?rd eehoord getuige Jb. nnao leringen, deze had ook een en wnnLI311»?61' aanval op Scholtens waar- mi r? an K- sloegen met een schop zL ni,/a iUc le ,een schroefsleutel. Hij dat Scholtens is gevallen en toen klappe,n kreeg. Hij vond het te gevaarlijk om Scholtens te hulp te komen. overdut heer officier werd een kort ove zicht gegeven van de rumoerige ge- op het werk in den Wieringer- i Polder, de oorzaak en gevolgen van ontstane oneenigheid tusschen arbei- en aannemer. Uit de duidelijke ver- de!" getuigen, voldoend in aantal, riio-n ans ,andere verzwarende omstan- igheden, achtte de officier het een bui tengewoon ernstig, schandalig en beest achtig feit. Wegens de primair ten laste ge egde poging tot doodslag requireerde de officier tegen Harm M. 2 jaar gevan genisstraf, tegen Take K. i jaar en 8 maanden en tegen Adriaan lman R„ de man met den schroefsleutel, 1 jaar ge vangenisstraf. Hierop kwamen de drie heeren verde digers mrs. Verdam, Schuurman en v. d. ïh actie voor hun prodeanen om naar de mate hunner welsprekendheid vrijspraak of voorwaardelijke veroordee- hng te verzoeken, of zich te refereeren aan het oordeel der rechtbank. OPVOERING VAN DE OPERETTE „DOORNROOSJE". Woensdagavond werd bovengenoemde operette opgevoerd in de zaal van het café „Prins Hendrik", van den heer A. Kossen, door leerlingen van de O. L. School I. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet met belangstellenden. De heer I. J. Schroevers opende met een hartelijk welkomstwoord dezen avondook de leiding van het geheel berustte bij genoemden heer. Daarna werd de operette „Doornroosje'', welke uit 7 bedrijven be stond, opgevoerd. De opvoering viel in den smaak van de aanwezigen, getuige de spontane bijvalsbetuigingen. Tot slot werd nog een tooneelstukje in één be drijf, getiteld „Een kwast", opgevoerd. Zonder aan de waarde van het voor gaande ook maar iets te kort te willen doen, moeten wij toch zeggen, dat het laatste een juist beeld, uit het leven ge grepen, weergaf, en met een steeds stij- gender belangsteiling werd er naar ge luisterd. Wij kunnen dan ook zeggen, dat deze avond schitterend is geslaagd, en voldoening heeft gegeven aan die genen, die er naar luisterden. De opvoed kundige waarde die van zulk werk uit gaat mag men niet te licht schatten en doet men dat wel, dan heeft men de strekking ervan niet begrepen, dat is in het kort onze conclusie. Aan het einde dankte de heer Schroevers allen die aan het welslagen van een en ander hadden medegewerkt. Mej. A. de Wit Gd., alhier, is aange steld als employé bij de Rundvee-Centrale te Alkmaar. IRIS-SANEERING? In een bij den heer Borst gehouden vergadering van kweekers, bijeengeroepen om hun standpunt te leeren kennen over saneering van de iristeelt, sprak een zeventig-tal zich vóór saneering uit, 13 stemden tegen of verlieten voor de stem ming de vergadering. Binnenkort zal we derom een vergadering belegd worden tot vaststelling van een uitgewerkt plan tot saneering. Hlppolytushoel. POLITIE. Gevonden: een rijwielbelastingmerk, een Lipssleuteltje en een mandje. Inlichtingen bij den gem.-bode. SCHAKEN. UITSLAG SIMULTAAN SEANCE. Gisteren had de simultaan-séance plaats tusschen den heer K. Geus uit Den Helder en de Wieringer schaakclub. De heer Geus werd verwelkomd door den heer Zandstra, waarna de séance kwart voor acht aanving. De heer Geus stelde zich op tegenover 18 borden. Ongeveer 12 uur is het spel beslist en is de volgende stand het resul taat: Gewonnen 14 partijen, remise 3 par tijen, en wel tegen de heeren J. de Ruijter, S. Minnes en C. C. Bakker, verloren 1 partij en wel tegen de heer G. Steging. Tevens werd het plan opgevat om een driehoek-competitie samen te stellen tus schen Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen. HET DIEVENCOMPLOT. Brigadier Bergsma en zijn mannen zetten nog steeds hun onderzoek in de 13 inbraakzaken voort en telkens worden bij de verschillende gearresteerden nog goederen gevonden en in beslag genomen. Thans zijn weer goederen in beslag ge nomen bij een zekeren A. Ottens, waar gearresteerde W. Bos in de kost was. In hoeverre O. met deze zsken te maken heeft, moet nog worden onderzocht. Ook schijnen er nog goederen hier en daar verstopt te zijn, welke binnenkort op aanwijzing der daders zullen worden op gegraven. RADIOTECHNIEK. Voor leden en introducé's van de Alg. Texelsche Middenstandsvereen. werd Dinsdagavond in Pen's Bioscoop, de film „Radio-techniek" van Jores Ivens en Lou Lichtveld gegeven. Een vrij talrijk pu bliek woonde deze filmvertooning bij. De film is opgenomen in de Philips fa brieken, en geeft een vluchtig overzicht van 't vervaardigen der verschillende onderdeelen van radio-ontvangtoestellen, lampen en luidsprekers. Bijzonder komt in deze film den gewel digen omvang van Philips bedrijf op den voorgrond; alles wat maar eenigszins machinaal kan gaan wordt door machi nes verricht, zoodat men bij 't aanschou wen der film tusschen de machtige ma chines, 't soms te vervaardigen kleine onderdeel geheel uit 't oog verliest. In de glasblazerijen schijnt men evenwel nog veel op persoonlijke arbeidskracht te zijn aangewezen. Zeer waarschijnlijk, om de fabrieksge heimen te bewaren, wordt slechts een zeer zuinige toelichting op de film gegeven, waardoor zeer moeilijk voor 't publiek 't bedrijf in zijn vollen omvang is te vol gen; allerduidelijkst komt echter aan den dag, dat aan 't vervaardigen van toestel len, lampen en onderdeelen de grootste accuratesse wordt besteed. Interessant is ook 't vluchtig overzicht dat men krijgt van de moeilijke werkzaamheden in 't reusachtig laboratorium. De transport inrichting door de fabriek van onderdee len en geheel afgewerkte toestellen is als 't ware een technisch wonder. 't Bijprogramma dat werd gegeven maakte deze filmvertooning tevens tot een gezelligen avond voor de Midden standers, gegeven werd nog een volle dige week-revue, een alleraardigste tee kenfilm en ten slotte de groote film „De draak van Quayle Manor"; zoodat eerst te ruim elf uur deze film-avond eindigde. NED. HERV. KERK. Beroepen: De Cocksdorp op Texel (toez.), cand. J. Papineau Salm te Amster dam. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE OMGEKOMEN SCHEPELINGEN. De burgemeester strandvonder van Texel deelt ons mede: Het stoffelijk overschot van de 10 dren kelingen van het Engelsche stoomschip „Oakford" zal Vrijdag a.s., begeleid dooi de bemanning van de reddingboot „Eierland" met auto's overgebracht wor den naar Oudeschild. Op het haventerrein zullen de kisten met eenige plechtigheid overgebracht worden aan boord van een vaartuig ('t staat nog niet vast welk schip) dat de lijken naar Amsterdam zal vervoeren, van waar zij Zaterdag naar Engeland zullen scheep gaan. De overbrenging geschiedt door be middeling van het Britsche Consulaat te Amsterdam op verzoek van de familie van de afgestorvenen. Door den Burgemeester van Texel werd ons medegedeeld, dat de lijken van de bemanning van het gestrande stoomschip »Oakfcrd« zuilen worden vervoerd van De Cocksdorp naar Oudeschild op Vrij dag 27 Januari 1934, des voormiddags te 11.30 uur. Het vervoer heeft plaats op twee zwart gedrapeerde vrachtauto's. Bij aankomst te Oudeschild, om 12 uur, zullen de lijken op het Haventerrein bij het ge bouw van T.E.S.O. worden opgebaard en bedekt met rouwkleuren en de Engelsche vlag. Tevens zullen daar op de kisten de kransen worden gelegd. Nadat door een drietal sprekers het woord is gevoerd, worden de kisten aan boord van het Motorschip van Zuidewind geplaatst, die de lijken zal overbrengen naar Amsterdam. Het publiek wordt verzocht stipt de bevelen der aanwezige poiitie op te volgen, opdat alles een rustig en kalm verloop zal hebben. Naar wij vernemen zullen waarschijn lijk als sprekers optreden Burgem. Oort, Ds. Plug en de heer De Booy. 't Zal on getwijfeld een indrukwekkende plechtig heid zijndit droevig gebeuren nabij onze kust heeft hier diepen indruk ge maakt, zoodat ongetwijfeld honderden belangstelling zullen toonen. Gister is op een bijeenkomst van Texelsch Fanfarecorps besloten aan den Burgemeester medewerking aan te bieden bij de droeve plechtigheidheid bij de ha ven te Oudeschild. Uitgevoerd zouden dan worden: Treurmarsch Wallach e Psalm 42 id. Gebed Mozart. Die Ehre Gottes aus der Natur Beethoven. BEGRAFENIS A. C. BOS. Het stoffelijk overschot van den heer A. C. Bos, administrateur van het Cen traal Genootschap van kinder-vacantie- kolonies is gistermiddag onder buiten gewone belangstelling te Bergen ter aarde besteld. PELIKAAN-COMITE. Een gift van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft aan het Pelikaan comité ten behoeve van het Nationaal Luchtvaart Fonds een belangrijke bij drage doen toekomen. MINISTER DECKERS TERUG IN ONS LAND. De minister van defensie, mr. dr. Deckers, is gisteravond van zijn buiten- landsché reis in de residentie terug gekeerd. I)e minister, die vergezeld was van zijn adjudant, luitenant ter zee 1ste klasse Post Uiterweer, arriveerde met den Pull- mantrein van 6 uur uit Parijs. Ter begroeting waren op het station aanwezig de secretaris-generaal van het departement van defensie, de heer van Ginkel, en 's ministers adjudant, luite nant Tielens. DISTRIBUTIE RUNDVLEESCH IN BLIK. Nieuwe circulaire van minister De Wilde. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen ten ver volge op het ministerieel schrijven van 4 November j.1. betreffende distributie van rundvleesch, medegedeeld: Onder steuntrekkenden zullen naast de in de circulaire van 4 November genoem de groepen ten aanzien van de distribu tie van rundvleesch in blik door de cri sis-rundvee-centrale voortaan ook ge acht worden te behooren personen, die uitkeering ontvangen uit de werkloozen- kas hunner organisatie. Wetsontwerp tot terugbrenging van het aantal leden van veertien op tien. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend De drang naar versobering leidt tot het voorstel het aantal leden van den Raad van State te verminderen. Het wets ontwerp brengt dit terug van veertien tot tien, een aantal, naar het oordeel der regeering voldoende om den Raad de goede uitvoering van zijn taak mogelijk te maken. Er moet uiteraard gelegenheid zijn tot aanpassing. Een overgangsbepa ling waakt er daarom voor, dat deze terug brenging niet ineens geschiedt. Opdat de juiste verhouding bewaard blijve, wordt tevens het maximum aantal staatsraden in buitengewonen dienst verlaagd. van Den Helder. van 23 en 24 Januari 1934. ONDERTROUWD: J. Groot en A. Grootveld; Th. J. v. Rooij en M. E. A. Peters; M. Schriekcn en J. C. J. Bakker. BEVALLEN: A. W. v. Hecke—Böese- ken, d.; J. C. HommesReusen, z.; N. UipkesSmit, d.; A. M. v. Hulsbergen Boxmeer, d. OVERLEDEN: J. M. v. d. Wijk—v. Twisk, 52 j.; J. W. Clowting, 3 dagen; M. E. Schermer, 15 j.; J. Mantel, 73 j.; C. Vermeulen, 88 j. De vrijgekomen zendtijd van de V.A.R.A. niet verdeeld. In aansluiting aan het bericht op pag. 1 van het le blad, dat de minister van binnenlandsche zaken een beslissing ge nomen heeft inzake de verdeeling van den zendtijd, welke op Zaterdag 27 dezer door de uitsluiting van de V.A.R.A. is vrijgekomen, kan thans worden gemeld, dat aan de belanghebbende omroepver- eenigingen vandaag deze beschikking is medegedeeld. De minister heeft besloten, onder intrekking van het bepaalde onder b van zijn beschikking van 17 Januari, dat de vrijgekomen zendtijd niet zal worden verdeeld. De minister overweegt, dat uit den brief van den Radioraad van 24 Januari, alsmede uit een telegram van de be sturen der A.V.R.O. en der N.C.R.V. blijkt, dat genoemde omroepvereenigin- gen, die Zaterdag 27 Januari, overeen komstig de geldende zendtijdverdeeling, niet met het doen van uitzendingen zijn belast, verzoeken op grond van sportieve overwegingen niet voor toedeeling van zendtijd in aanmerking te komen, die vrijgekomen is, doordat de V.A.R.A. de bevoegdheid tot. het doen van uitzendin gen op dezen Zaterdag is ontnomen. Nu op deze gronden genoemde om- roepvereenigingen niet op toekenning van zendtijd prijs stellen, bestaat er voor den minister geen aanleiding tot toe passing van artikel 11, 2e lid van het Radio-Contröle Reglement, over te gaan. Artikel li- 2e lid van het Reglement, voorziet in de verdeeling van den zend tijd, rtte u„rr omroepvereenigingen is ont- nomea» Zaterda zal dus de Hilversumsche zender zwijgen. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN- ZAANDAM VOOR 1934. Nog meer loonsverlagingen. B. en W. van Zaandam hebben, ten einde te voorzien in het nog ongedekte tekort op de gemeentebegrooting voor 1934, voorstellen aanhangig gemaakt om opnieuw een korting toe te passen op de salarissen en loonen der ambtenaren en werklieden. Ook zal het aantal verlofdagen met 6 worden ingekrompen. Op deze wijze zal 107.000 per jaar op het gemeentepersoneel worden bezuinigd. 30 Januari a.s. zullen deze voorstellen aan het oordeel van het georganiseerd overleg worden onderworpen. Het ligt in het voornemen een ver laging der buitenlandsch-verloftracte- menten voor te stellen, waartoe een wijziging van het buitenlandsch-ver- lofreglement wordt gereedgemaakt. Het ontwerp is aan de commissie voor georganiseerd overleg aangeboden. De bedoeling is de nieuwe verlofstrac- tementen zoodanig te bepalen, dat 90 pet. van de eerste f 100, 80 pet. van de tweede f .100, 60 pet. van de volgende f 300, 40 pet. van de daarop volgend9 f 300 en 30 pet. van het resteerende salaris als ver- lofstractement zal worden toegekend, zoo dat iemand met f 1000 verlofstractement thans zou ontvangen f 575. (Aneta). Binnenland Een meisje neergeschoten. In de rustige Bonairestraat te Am sterdam-West heeft zich Woensdag avond een drama afgespeeld, dat aan een jong meisje het leven heeft gekost. Op de tweede etage van perceel 65 woont de wed. S. met een dochter van 17 jaar en een kostganger. Het meisje was verloofd en haar verloofde, een jon geman van 22 jaar, was 's avonds bij hen aan huis en had aldaar het avondeten gebruikt. Verleden week was er tusschen hem en het meisje oneenigheid ontstaan en was de verloving verbroken. De twist was echter weer bijgelegd, en alles scheen weer normaal te zijn. Na het eten verzocht dejongeman het meisje hem even naar de keuken te willen vergezellen, daar hij haar over eenige zaken wilde spreken. Toen zij zich daar bevonden, greep hij plotseling uit zijn binnenzak een revolver en vuurde eenige schoten op het niets vermoedende meisje af. Zij zakte dood ineen; ver volgens richtte hij het wapen op zich zelf. Het schieten was door de moeder ge hoord, die naar de keuken liep en toen ze zag wat er geheurd was, riep zij de benedenwonende buren te hulp. De man was ondertusschen het huis ontvlucht. Hij had zich naar de Rorger- straat begeven, waar hij voor het politie posthuis ineenzakte. Burgers droegen hem hier naar binnen en vandaar werd hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht. Het doktersonderzoek wees uit, dat een kogel hem in de linkerborst getroffen heeft. De jongeman werd dadelijk ge opereerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Inspecteur Glasius heeft zich dadelijk na het geval naar het Wilhelminagasthuis begeven en heeft den man een verhoor kunnen afnemen. Nader verneemt de »Nw. Rott. Ct.«, dat de dader tijdens zijn verhoor door inspec teur Glasius heeft verklaard, dat de twist tusschen hem en zijn verloofde nog niet was bijgelegd en dat hij in verband daar mee een onderhoud met haar heeft willen hebben. De antwoorden van het meisje hebben hem niet bevredigd, waarin de oorzaak van zijn daad gezocht moet worden. In Friesland 10 graden Fahrenheit gevroren. Woestelingen. Dinsdagavoud heeft, in en nabij het café van L. aan de Korenstraat te Oss een hevige vechtpartij plaats gehad. Omstreeks vijf uur wilde zekere H., die geruimen tijd in het café had vertoefd, zich naar buiten begeven, toen hy vooi het café a- esproken werd door zekerer van der Er volg een twistgesprek, waarop Van der W. in zijn woede zijn woning, welke tegenover het café lag, binnenging en daar alles kort en klein sloeg. Door de stukgeslagen ramen sprong hij ver volgens weer naar buiten en begon een hevige worsteling met H. Omstanders hebben Van der W. zijn woning inge- sleurd, terwijl H. het café binnenging. Van der W. wist zich echter los te ruk ken, doch de deur van het café bleek gesloten te zijn. De woesteling sloeg daarop drie caféramen stuk en vond H. tenslotte in de keuken, waar Van der W. zijn tegenstander met een mes te lijf ging. Hij bracht hem verwondingen toe aan den hals. H. vluchtte om erger te voor komen. De politie was inmiddels gewaarschuwd en onder hevig verzet kon Van der W. tenslotte worden aangehouden en naar het politiebureau te Oss worden over gebracht. Daar is hij opgesloten. De verwondingen van H. zijn niet levensgevaarlijk. Voor de kantonrechter te Haarlem. Het heeft Dinsdagnacht in Friesland ongeveer 10° Fahrenheit gevroren. Alle rijkswerkverschaffingen moesten worden stopgezet. De zeilvaart is gestremd. Het ijs op het IJselmeer. Uit Enkbuizen: De nieuw ingevallen vorst beteekent voor de pas vrijgekomen scheepvaart op het IJselmeer een zwaren tegenslag. Aan het nog ronddrijvende oude ijs hecht zich nieuw ijs vast en volgens mededeelingen uit Urk, Stavoren, Enkhuizen en Amster dam, was Woensdagmorgen het geheele meer reeds met grondijs bedekt. Voorde visscherij levert dit groote moeilijkheden op. De zeilvaart is gestremd. De veerdienst EnkhuizenStavoren had vanmorgen nog geen vertraging. De postboot uit Urk kwam een kwartier te laat in Enkhuizen aan. De gezagvoerders rapporteeren dat zij op de geheele route door ijs gevaren zijn. Zoolang de temperatuur niet verder daalt en de wind zwak blijft, zullen de stoombooten hun diensten kunnen onder houden. Een kleine daling van de tempe ratuur zal echter aanstonds stremming van alle verkeer op het IJselmeer tenge volge hebbe*' Voor den kantonrechter te Haarlem werden gisteren zes zaken behandeld tegen Urker visschers, die in het najaar van 1933 de haven van IJmuiden hadden verlaten, zonder dat zij in het bezit waren van een certificaat, bedoeld in art. 1 sub a van de Schepenwet, van deugdelijkheid en een schriftelijke vergunning bedoeld in art. 4 der Zee-ongevallenwet. De ondergrond van deze zaken is dat de Urkers de premie voor de Zee-onge vallenwet, die zij te hoog vonden, niet wilden betalen, waardoor de hun verleen de certificaten en vergunningen werden ingetrokkeu Bij de beliandeliug van gisteten zette de voorzitter van de Urker visschersor- ganisatie, die als gemachtigde voor de verdachten optrad, de zaak nog eens uit een, doch de kantonrechter zeide, dat hij alleen te doen had met de feitelijke over tredingen. De oorzaak van het feit, dat de visschers de wettelijk vereischte papie ren niet in hun bezit hadden, stond niet aan hem ter beoordeeling. Deze aange legenheid moeten de Urkers met de be voegde instanties uitmaken. Een inspecteur van de zeevaart, die als getuige gehoord werd, verklaarde, dat gisteren is uitgemaakt, dat de Urkers als regel hun bedrijf uitoefenen in het ge zicht van de Nederlandsche kust, in welk geval zij niet meer onder de Zee-onge vallenwet zouden vallen, doch onder de rijksverzekeringsbank. Tegen deze beslis sing heeft de rijksverzekeringsbank echter reeds beroep aangeteekend bij den Cen- tralen Raad van Beroep. De inspecteur voor de scheepvaart zeide voorts nog, dat tusschen de Urker vis schers en Zeerisico thans overeenstem ming is bereikt, nadat er eenige veroor deelingen waren gevallen. De ambtenaar van het O.M. had in zijn vorig requisitoir gezegd, dat de Urkers blijkbaar liever de wet overtreden, dan dat zij ongelijk bekennen. Daarom had hij, mede op aandrang van hoogerhand, zware straffen geëischt. Sinds de overtreders zijn aangepakt heeft de wetgever het pleit gewonnen De strafvervolging heeft blijkbaar ge holpen, hetgeen ook de bedoeling was Daarom wilde de ambtenaar in de verzet zaken de opgelegde hechtenisstraffen van 7 dagen verminderen tot 5 dagen en de geldboeten van f 50.— tot f 25. In de nieuwe zaken eischte hij eveneens vooi de overtreding van de Schepenwet 5 dagen hechtenis en voor de overtredingen van de Zee-ongevallenwet f 25.— of 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde de Urkers conform dezen eisch. De gemachtigde van de Urkers zeide, dat men zich niet tegen de wet wilde verzetten, doch dat men onmachtig was om de hooge premie te betalen. Hij wees er echter op, dat voortaan bij ongevallen op zee de Urkers aangewezen zullen zijn op de publieke kassen, omdat de uit- keeringen h.i. niet hoog genoeg zijn. De politie te Bussum heeft gisteren den controleur H. van de commissie tot regeling van den handel in aardappelen, groenten en fruit in het Gooi gearres teerd, verdacht van verduistering. H. was tevens met de inning van vorderingen der commissie belast. Toen men dezer dagen aandrong op afrekening van de laatste drie maanden bleek het, dat hij 1500 had geïnd en voor eigen doeleinden had gebruikt. Hy is naar het huis van bewa ring gebracht. BRANDSTICHTING. In den vroegen morgen van 7 Januari is in een leegstaande woning van M. D. te Sint Pancras brand uitgebroken. Het vuur breidde zich door den hevigen wind snel uit, maar het gelukte ten slotte de brandweer de vlammen meester te wor den voor het geheele pand uitgebrand was. De politie heeft naar de oorzaak van dezen brand een onderzoek ingesteld en is daarna overgegaan tot de arrestatie van den eigenaar van het pand, die thans naar het huis van bewaring te Alkmaar is ge bracht.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7