Buitenlandsch Overzicht. De burgeroorlog in Oostenrijk. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. DIA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bak- en Braadvet No. 7393 EERSTE BLAD DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 62ste JAARGANG Voor ECHTE Geldersche Vleeschwaren J. J. v. d. Plaat, Spoorstraat 53, KONIJN's Vleeschwaren Voor alle Uurwerkreparatie naar SIEGERS De regeering den toestand meester. Het Tsjechoslowaksche kabinet treedt af. Liefde in de Wildernis Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, VVieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.-NederL Oost- en West-Indië per zeepost i 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse ni s. 4ct.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.- Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, Jl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De ernstige en tragische gebeurtenissen in Oostenrijk. De Engelsche pers over de Engelsch-Fransche handelsoorlog. - Men vreest een breuk tusschen Duitschland en het Vaticaan. is nu eenmaal de haat tusschen. stad en land in Oostenrijk. 1 De ernstige gebeurtenissen Oostenrijk in Wel tragisch is de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Oostenrijk, waar het krachtig optreden van de regeering tegen de socialisten, tal van menschenlevens ge- eischt en waar de rust nog verre van her- iteld is. Oostenrijk is een land, aan tragisch lot *ewjjd schrijft de „N. R. Ct." In tra giek gedrenkt is eerst het lot van zijn dynastie geweest: De dood van kroonprins Rudolf, den eenigen zoon van keizer Frans Jozef, de moord op keizerin Elisa- beth, de vereenzaming van den ouden kei zer en dan tenslotte, als het begin van de rampzalige ontkooping, de moord op aartshertog Frans Ferdinand en zijn ge malin, het zijn alles dramatische hoogte punten geweest in een groot treurspel. Een naspel vormde nog de vroege dood van den jongen onttroonden keizer Karei als balling op Madeira. Even rustig en tenslotte even droevig als de lotgevallen der dynastie, ziin de lotgevallen der dynastie, zijn de lotge vallen van het Rijk der Habsburgers ge weest. De tragedie, die nu te Weenen gaande geschiedenis van Oostenrijk. Nu woedt de is, is een voortzetting van de tragische burgeroorlog, die feitelijk een strijd tus schen stad en land is, met alle onverbid delijkheid, welke de broedertwisten tus schen de Duitsche stammen zoo vaak heeft gekenmerkt. Natuurlijk kan de uitslag tenslotte niet twijfelachtig zijn zegt het blad. Maar wat dan? Het oude ongeluk van Oostenrijk is ook hner weer niet uitgebleven. De fascisti- verzet, dat de verzetplegers niet baten zal en hevig ongeluk over het land zal bren gen, maar dat voor andere landen als af schrikwekkend voorbeeld wel eens niet zonder beteekenis kon blijken. Het was totnogtoe altijd zoo gemakkelijk gegaan! Het eigenaardige van het tafereel is, dat de opstandelingen te Weenen nu vechten tegen de eigenlijke revolutionnairen. Dit te constateeren is een eisc-h voor een bil lijk oordeel. De socialisten hebben zich, hoezeer wantrouwig en grommend ook, langen tijd erin geschikt dat Dollfuss zeer vrijmoedig met de grondwettelijke recb- De Engelsch- Fransche handelsoorlog Comestibles - Delicatessen. Telefoon 420. n>e Engelsche maat- regelen van weer- [Treiburg mocht hebben, is hem duidelijk wraak tegen de i gebleken, dat de H. Stoel niet langer uit- Franscbe contingen- j^el wenscht en de genoemde vraagstuk Dr. ENGELBERT DOLLFUSS, Bondskanselier van Oostenrijk. sche revoluties zijn overal tamelijk kalm in hun werk gegaan. Te Weenen heeft dat niet zoo mogen zijn. Daar vindt zii een zijn toch heerlijker Prins STAHREMB.E11G, de leider van de Oostenrijksche Heimwehr. ten omsprong, omdat hij daarmede de nu evenzeer gevreesde als vroeger begeerde inlijving bij Duitschland scheen te ver hinderen. Het had zoo door kunnen gaan, als Dollfuss niet al te zeer onder den druk van de burgerwachten ware gekomen. Dollfuss zelf begreep wel, dat het er op aankwam, over alle tegenover de natio- naal-socialisten staande krachten te kun nen beschikken. Prins Starhemberg ech ter dwong hem met de materieele macht van de burgerwachten in de richting van het integrale fascisme. In deze dagen zouden de dingen onder leiding van Fey, den trawant van Star hemberg in de regeering, geforceerd worden. Toen hebben de socialisten naai de wapenen gegrepen, die ondanks alle maatregelen iedere partij in Oostenrijk blijkt te bezitten. Zij vechten, op het oogenblik tenminste, niet voor een so ciale revolutie, maar, zooals gezegd, tegen de fascistische revolutie. Eens hebben zij hun Duitsche partij- genooten verweten, dat zij zich als lam meren politiek hebben laten opdrijven; toen ook voor hen het uur sloeg hebben zij daaruit blijkbaar de consequenties ge trokken. Ware Dollfuss vrij geweest in zijn beleid, hij zou dit alles zeker hebben willen vermijden. Prins Star hemberg en Fey hebben vooral van de reis van Dollfuss naar Budapest partij getrokken om het conflict, dat zjj zochten, door te drijven. Zoo groot teeringspolitiek, be staande in een extra tarief van 20 pet op zekere Fransche ar tikelen, vooral zijde, zijn Maandagnacht in werking getreden, in weerwil van het Fransche verzoek om uitstel teneinde tijd te geven voor onderhandelingen. De En gelsche regeering heeft niet willen uit stellen en wil niet onderhandelen, zoo lang Frankrijk de gewraakte contingen- teering handhaaft. Daarop heeft Frankrijk het scheep vaartverdrag van 1826 en het handels verdrag van 1882 opgezegd en de han delsoorlog is nu uitgebroken, ofschoon voor die verdragen nog een termijn van drie maanden staat. ür. Burgh, de parlementaire secretaris van het departement van handel, heeft in een rede gisteren gezegd: „Met landen, die onderscheid tus schen Groot Brittanië en anderen trachten te maken, hebben wij korte metten gemaakt. Als er tusschen ons en Frankrijk een krachtmeting plaats vinden moet, laat ons dan hoe eer hoe liever tot de feiten komen." De geheele liberale en labour pers laakt, zonder de Fransche contiiigeiitee- ring te billijken, de lichtvaardige strijd lust van de Engelsche regeering. De News Chronicle zegt dat haar houding doet vreezen voor een Fransch-Engel- schen handelsoorlog. Dé Manch. Guardian herhaalt dat Runciman zoo koppig opge treden is tegen den wenseh van biet foreign office en beweert, dat ook in conservatieve kringen zijn overhaasting, die geen rekening met de Fransche in wendige moeilijkheden gehouden heeft, •ifgekeurd wordt. ken als uiterst accuut beschouwt. Er is ten Vaticane n.L in de afge- loopen week een Witboek sainenge- 1 steld, waarin alle grieven ten op zichte van de overtredingen van het Concordaat zijn opgenomen en breed voerig van feitenmateriaal voorzien. Dit Witboek, dat eerstdaags aan de Duitsche regeering overhandigd zal wor den, indien dr. Buttmann niet met tege moetkomende voorstellen komt, is een do cument waarin uitvoerig is uiteengezet, dat het Concordaat gedurende de laatste 5 maanden op nagenoeg alle vyf punten, schromelijk is overtreden. Vooral Paus Pius XI is uiterst ontevre den over de houding der regeering ten opzichte van de R.-K. organisaties in Duitschland, alsmede over de voortdu rende arrestaties van geestelijken en de opvoeding van de jeugd binnen het kader van de Hitler^jeugd-groepen. Naar wij persoonlijk konden vaststellen is deze on tevredenheid in alle kringen algemeen en staat zij op het punt tot een felle uitbar sting te komen, die tenslotte tot een breuk tusschen de kerk en Duitschland zou kun nen leiden. In ieder geval wenscht men in Vati- caansche kringen niet meer dat de meest acute vraagstukken nog meer op de lange baan worden geschoven. De rede van den rijkskanselier van 30 Januari omtrent de sterilisatiewet heeft te Rome een buitenge wonen ongunstigen indruk gemaakt, aangezien deze wet voor de Duitsche regeering slechts een geld kwestie blijkt Ie zijn. Uit die feiten con cludeert men een volkomen materialisti sche levensopvatting van het nationaal der republiek het aftreden van het ge heele kabinet aanbieden. Dit collectieve aftreden zal echter slechts een formeel karakter hebben, omdat in het huidige re- geeringsprogram de regeling der valuta- kwestie niet is vervat. Een officieel bericht over den toestand. Over den toestand in Oostenrijk werd Dinsdagochtend het volgende officieelc bericht bekend gemaakt: De stad Linz is op het oogenblik ge zuiverd. De spoorwegiieden zijn reeds van het reizigersstation verdreven, dat dooi de burgerwacht wordt bezet. De striid om het goederenstation is aan den gang. Te Steyr hebben de marxisten een di recteur van de Steyr-fabrieken doodge schoten. Afdeelingen militairen en de burgerwacht zijn bezig met de zuiverings actie. Te Bruck a/d. Mur werd, na artillerie voorbereiding, de Schlossberg bestormd. In de straten zijn hevige gevechten ont staan. De leden van den Schutzbond heb ben zich met machinegeweren in hun huizen teruggetrokken. Ook hier wordt met kracht opruiming gehouden. Te Kapsenberg in Stiermarken wordt het gendarmerie-commando belegerd. Op het oogenblik zijn afdeelingen van de Oostenrijksche burgerwacht uit Neder- Oostenrijk ter bevrijding van het com mando onderweg. Ook te Eggenberg bü Graz, waar de leden van den Schuttersbond zich zwaar gewapend in de fabrieken van Wagner en Biro en in een ijzerfabriek hebben terug getrokken, is de zuiveringsactie aan den gang. Te Graz heerscht volkomen rust. Het schutterscorps van de burgerwacht staat met afdeelingen van het bondsleger Duitschland en het Vaticaan het Concordaat tot uiting zou komen. Voor het laatst wil liet Vaticaan daarom nog een poging doen, om de Duitsche regeering te wiizen op de fundamenteele zienswijze, waarop van de ziide van het Vaticaan in Juli 1933 een Concordaat tusschen Rome en Berlijn werd aangegaan. Er is al maanden lang een gespannen verhouding tusschen Duitschland en het Vaticaan. En dat is geen wonder. Wie op deze plaats gevolgd heeft de maatregelen, die de Duit sche regeering genomen heeft ten op zichte van de Katholieke jeugdorganisa ties en ook tegenover verschillende pries ters, zal er zich geenszins over verwonde ren, dat er in den laatsten tijd nu juist niet gesproken kan worden van een vriendschappelijke verhouding tusschen Berlijn en het Vaticaan. Aan de Residentiebode werd uit Rome gemeld: - Dezer dagen zijn de nieuwe onderhan delingen tusschén den H. Stoel en den vertegenwoordiger der Duitsche regee ring, dr. Buttmann, begonnen, over een betere toepassing van het Concordaat en de uitwerking van eenige nadere bepa lingen omtrent het jeugdvraagstuk en t behoud der R K. organisaties en de rechten en vrijheden der R.K. pers. Intusschen is gebleken dat de Duitsche De Tsjechoslowaksche eerste minister regeering over deze punten voorals nog Malypetr heeft Dinsdai .ivond de partijen niet wenscht te onderhandelen, doch deze meegedeeld, dat de onderhandelingen op de lange maan wil schuiven. over zijn oeconomische plannen positief Doch reeds tijdens zijn reis naar Rome zijn uitgevallen, behalve die met de en het korte onderhoud dat de Duitsche Tsjechische nationaal democraten. Gis- vertegenwoordiger met Mgr. Gröbber te teren (Woensdag) zou hij den president socialisme. Men vreest, dat deze houding marschklaar. |in de toepassing van de bepalingen van Te Judenburg had de republikeinsche De crisis heeft volgens den eersten minister in hoofdzaak een formeel karakter. Schutzbond zich gebarricadeerd. Het I bondsleger heeft de barricaden bestormd. In Neder-Oostenrijk is het rustig. 1 Te St. Poelten is het tehuis der kinder vrienden van marxisten gezuiverd. I Te Weenen hebben de marxisten zich voornamelijk in het 19e district in den jKarl Marx-Hof in de Heiligenstaedter stedelijke woningcomplex Sandleiten en in het arbeidersgebouw, in het 11de district en in het 21ste district zwaar ge wapend met machinegeweren en hand granaten teruggetrokken en van daar uit hevig vuur op politie, militairen en bur gerwacht geopend. Artillerie is bezig de rooden te bestrijden. In het 16e district is de zuivering bereids voltrokken, in de andere districten staat zii op het punt van voltooiing. Het arbeiderstehuis van Otta- kring ingenomen. De dagbladen verschijnen weer. Om half drie in den nacht was het Ar- beiterheim van Ottakring, dat, zooals reeds gemeld is, door liouwitservuur stormrijp was gemaakt, ingenomen. Vice- kanselier Fey had zich persoonlijk aan het hoofd gesteld van de stormcolonnes. Op hetzelfde tijdstip weerklonken de doffe knallen van de granaten in het Karl Marx-Hof in de Heliigenstaedter Strasse. Ondanks de technische moeilijkheden, die het gevolg zijn van de tiidelijke uit schakeling van den electrfschen stroom in de drukkerijen, is reeds thans hei grootste deel van de Weensche dagbladen verschenen. Zij mogen slechst de offi- cieele berichten over de gebeurtenissen brengen. In hoofdartikelen leveren zij commentaar daarop, waarbij zij aanspo ren tot inkeer en bezonnenheid. Het standpunt «Ier Ooslenrljk- sche Nazi's. De leiding der N.S.D.A.P. voor Oosten rijk publiceert het volgende bericht: Over de gebeurtenissen in Oostenrijk: De poging van Prins Starhemberg en zekere christ.-sociale kringen om met be hulp van gewapende benden de formeel nog bestaande grondwet van Oostenrijk geheel ter zijde te stellen en in haar plaats de naakte Heimwehrdictatur in te stellen, beeft te Weenen, Linz en op an dere plaatsen geleid tot het uitbreken van bloedige gevechten, welke reeds tal van dooden hebben geëischt. Tegelijkertijd werd in geheel Oos tenrijk de algemeene staking gepro clameerd. In dit resultaat openbaart zich de geheele waanzin van een re- geeringspolitiek, welke zonder eenigen aanhang in het volk en alleen gesteund door de gewapende macht en door betaalde benden sedert maanden het nationaal-socialisme, de grootste en geweldigste volksbewe ging van Oostenrijk, vervolgde en onderdrukte, doch daarbii volkomen over het hoofd zag of niet wilde zien, dat tegelijkertijd het bolsjewisme en zijn organisatie achter haar rug, ;ja onder haar bescherming, met alle macht wapenden. De gevolgen dezer politiek konden niet uitblijven en thans moeten brave politie beambten en in het verdere verloop ook leden der weermacht hun leven op het spel zetten en ten offer brengen, terwijl de onmiddellijke veroorzakers der actie, de laffe terroristische henden van de Heimwehr van het tooneel zijn verdwenen. De strijd der nat.-socialistische bewe ging was van het begin af tegen dit even waanzinnige als misdadige systeem ge richt. De N.S.B. weigert zich solidair te verklaren met de soc.-democratie of zich 45 ets p. pond - 22) ets p. hall pond Depot Den Helder M. A. GRUNWALD Feu111eto n Naar het Engelsch van Ottwell Binns 43) De oevers van de rivier werden lager en hielden plotseling op. De ijzige wind kwam hem tegemoet, de sneeuw sloeg hem in het gezicht en een oogenblik bleef hii staan; toen ging de wind even liggen en flauw zag hji door de vallende neeuw iets schemeren, dat als een schaduw voor hem opdaagde. Het was de rots, die hii zocht en terwijl hij er heen liep, werd de wind, die er door gebroken werd, minder onstui mig, hoewel voortdurend fijne, harde sneeuw van boven af op hem neerviel. De sneeuw bedekte alles en hij kon niets on derscheiden; toen hoorde hii een hond blaffen en strompelde voort in de richting waar het geluid vandaan kwam. Na een minuut zag hii, in de luwte van een paar hooge rotsen, een kampvuur, waarnaast een span honden in het tuig in de sneeuw lagen vastgelegd aan de slede, die op één kant gelegd was, en hii het vuur zat een man, ineengedoken te staren naar de be sneeuwde wildernis. Toen Stane hem zag, nam hij het geweer van den schouder en strompelde voorwaarts als een dronken man. Toen de man bij het vuur hem ont waarde, sprong hij plotseling op. In een ommezien legde hij aan en door het wilde volle geluid van den wind heen, hoorde Stane zijn roep: „Handen omhoog! Moordenaar!" De stem kwam hem bekend voor en hij hoorde onmidddellijk, dat dit niet de roep was van iemand, die even tevoren een vreeselijke misdaad gepleegd had. Hij liet het geweer vallen en hief de handen om hoog. De man verwisselde snel zijn ge weer tegen een pistool en begon hem te naderen. Op twee meter afstand bleef hii staan. „Stane! Bij....!" Toen herkende Stane hem. Het was Dandy Anderton, van de bereden politie, en in de opluchting van dat oogenblik lachte hij plotseling. „Jii, Dandy!" „Ja! Wat heeft dit in 's hemelsnaam te beteekenen? Heb je iets gezien? Het schieten gehoord? Er liggen daar twee mannen dood in de sneeuw." Hii knikte met het hoofd in de richting van het meer. „En er was een span hon den, maar dat heb ik in den storm uit het oog verloren. Weet je er iets van, Stane? Ik hoop, dat jij niet betrokken bent bii die moordgeschiedenis?" De vragen werden de een voor, de an der na, alle in één adem gesteld en toen de ander zweeg, antwoordde Stane nog hügend: „Neen, ik ben niet betrokken bii dien moord. Ik begreep er niets van, maar de slede moeten we vinden, want als ik het goed heb, is juffrouw Yardeley daar op." „Juffrouw Yardeley! Wat ter wereld „Dat is een heel verhaal. Ik heb geen t.iid om alles uit te leggen. We zijn aange vallen en zij is ontvoerd. Kom, Dandy, help me haar te zoeken." De politiedienaar schudde het hoofd en wees naar de jagende sneeuw. „Dat geeft niets, vriend; we zouden zelfs geen berg kunnen vinden bij dit weer en we zouden gek zijn als we het probeerden. We weten niet waar we haar zoeken moeten en we zouden alleen ver dwalen en van koude omkomen." „Maar man, ik zeg je toch, dat Helen. „Helen is op het oogenblik aan de zorg van den goeden God opgedragen. Ik wist niet, dat ze op die slede was en al heb ik haar maar even gezien, toch wil ik er op zweren, dat ze leeg was." „Twee mannen liepen er heen na het vuren", riep Stane uit. „Ik zag ze net voordat het begon te sneeuwen. Ze liepen naar de slede. Misschien hebben ze Helen meegenomen „Ga zitten, Stane, en vertel me alles. We kunnen er niet aan denken bii dit beesten weer er op uit te gaan. Je zou even goed op den Mount, Robson kunnen gaan staan springen om bij de maan te komen! Ga zitten en leg me de zaak uit, dan kunnen we, als de storm bedaart, aan den slag gaan." Stane keek naar den sneeuwstorm voor hem en ziin verstand zegevierde. Het was waar, wat Anderton zei. Op het oogenblik kon er niets gedaan worden; de storm vér- hinderde iedere poging. Zich uit de luwte van de rots wagen op de open vlakte van het meer, beteekende verdwalen en ver dwalen onder deze omstandigheden be duidde omkomen van koude. Hoe vurig hy verlangde iets voor zijn geliefde te doen, hij moest toch het onzinnige inzien van nu al iets te wagen. Met een gebaar van wanhoop veegde hii de sneeuw van een blok hout en liet er zich op neervallen. Anderton strekte de hand uit naar een hoopje smeulende asch, waarin een pan stond en schonk wat kokende koffie in een tinnen kroes, dien hij Stane overhan digde. „Drink dit, Hubert, het zal je opfleu ren. Dan kan je me alles eens van a tot z vertellen." Stane begon de koffie op te slurpen en door de warmte van het vuur en van de koffie, begon ziin bloed weer sneller te stroomen. Alle sufheid week uit zijn hoofd en daarmee het gevoel van wanhoop, dat er in zijn beweging geweest was, en zijn hoop herleefde. „Eén ding is een feit", begon hij. „Als wij niet verder kunnen, kan een ander het ook niet." „Niet ver, tenminste", gaf Anderton toe. „Iemand kan met ziin rug tegen den wind gaan staan, maar dan zal hij binnen kort zijn voeten niet meer op den grond kunnen houden; ook kan je dieper het bosch ingaan, maar met een span honden kan je niet ver of hard gaan, tenzij er een behoorlijk pad is. „Dat zullen ze waarschijnlijk zoeken", zei Stane in een nieuwe vlaag van wan hoop. „Ze wie? Vertel het me nu en zeur niet over het bosch. Dat strekt zich hier minstens over een paar honderd mijl uit en voordat we een spoor kunnen gaan zoeken, geeft het niets, of je tobt. Wie zijn die menschen?" „Dat weet ik niet", antwoordde stane, „maar ik zal je vertellen wat ik weet." Levendig en beknopt verhaalde hij de gebeurtenissen, die plaats hadden gegre pen sinds het vertrek van den politie dienaar uit het kamp van het opperhoofd George ter vervolging van Cliigmok. An derton luisterde aandachtig. Twee maal viel hii in de rede. Den eersten keer, toen hii hoorde, dat de man, dien hij zocht, ten slotte toch in het kamp geweest was. „Dat dacht ik al", legde hij uit. „nadat ik naar de ijsvelden vertrokken was, te meer, toen ik geen sporen van een kamp vond langs den weg, dien men gewoonlijk volgt, wanneer men daarheen gaat. Ik keerde gisteren weer terug met het plan het opperhoofd George te verrassen en zijn tenten te doorzoeken." De tweede maal was, toen hij hoorde van den blanken man, die de belooning van geweren en dekens voor den aanval op de hut en het rooven van het meisje uitgeloofd had. „Wie kan dat in Godsnaam gedaan heb ben?" vroeg hij. „Dat weet ik niet", antwoordde Stane en gaf als ziin meening te kennen, dat het iemand was, die belust was op de beloo ning, uitgeloofd door Sir James. „Maar waarom zou jii dan gedood moe ten worden?" „Vraag dat aan den man, die het be volen heeft", antwoordde Stane met een bitteren lach. „Dat zal ik doen, als ik hem tegen kom. Maar ga door, vriend." Stane vervolgde zijn verhaal en toen hij klaar was, sprak Anderton weer: „Dien eenzamen man, dien je langs het meer hebt zien gaan, moet ik geweest zijn. Ik ben een paar mijl aan den anderen kant van deze rots in het bosch in gegaan, om buiten de sneeuw, die ik aan zag ko men, te kampeeren. Toen viel het me in, dat ik beter aan deze zijde kon gaan en ik werkte me er heen. Ik was juist aan den anderen kant toen het schieten begon en ik liep snel naar voren, maar de sneeuw kwam en maakte alles onzichtbaar, hoewel ik toch den indruk kreeg, dat er nog een tweede span honden aan den oever stond, toen ik er aankwam. Toen ik er naar zocht, kon ik het niet vinden; ik kwam toevallig in dit kamp en omdat er niets gedaan kon worden, voordat het sneeuwen bedaarde, spande ik uit." Stane keek rond. „Dit moet de plaats zijn, waar de man, die den roovers hun loon moest uitbetalen, gewacht heeft." „Hii heeft met lood betaald, zonder twij fel met de bedoeling om alle sporen van zijn misdaad uit te wisschen." „Dat schijnt zoo", stemde Stane toe. „Maar wie Anderton zweeg plotse ling en sprong overeind. „Heilige Chris- toffel! Kiik daar eens". Stane keek snel in de aangeduide richting en toen de sneeuw- sluier een oogenblik optrok, zag hij een kruipende gedaante door de sneeuw sluipen. „Wat begon hy. „Het is een man. Ik zag hem duidelijk", viel de politiedienaar hem in de rede, en toen de sneeuw weer neersloeg, verliet hij de luwte van het kamp. Anderhalve minuut later kwam de poli tiedienaar terug strompelen, een man met zich meesleurend. „Hier, drink, het zal je...." hij zweeg plotseling en riep toen op blijden toon: „Cliigmok „Oui!" antwoordde de man. „Ik ben Cliigmok en jij?" „Ik ben de man der wet", antwoordde Anderton, „die je sinds weken achter volgt." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1