si sssr-hff Êiss: Visscherij. Gemeenteraad Uit het politie-rapport. Eerste Kamer. Wat voor weer vandaag? Tweede Kamer. Burgerlijke Stand GEMENGD NIEUWS Meubelzaak te Helmond in vlammen. Door een vrachauto overreden en gedood. Vechtpartij te Oss. Poging tot doodslag. Dooreen tram aangereden en gedood. HELDERSCHE rmiRANTVAN DONOFPOAr. ,5 FEBRUARI 1-U. Omroep. Zelfs de directeur was weer mee komen en had weer veel te verteder» Ta» het enthousiasme, waarmede Kovacs overal begroet wordt, van het enorme ledental (ruim 200.000!) en van den strijd j„ den aether. De heer Vogt bracht speciaal hulde aan het plaatselyk actie comité en noemde daarbij de namen van de heeren Mr. Zegers, lr. BUI en van den iiverieen scriba, den heer l ithol. lir werden heel wal .moppengegeven; in deze sfeer van vroolykheid en muziek .-n zang vliegt de tijd om, en zoo kon t bestaan, dat 't reeds over elven was, toen eerst een uitbundig toegejuichte Kovacs Lajos door het doek van zijn volgelingen gescheiden werd. Begunstigd door het buitengewoon mooie weer der laatste dagen is de haring visscherij in allen ernst begonnen. De haringvletten, hetzij onder de zeilen of toegerust met motor, ziet men dagelijks overgaan naar Texels strand, waai de haringvisscherij wordt beoefend, evenals aan het strand bij Huisduinen. Ook wordt aan de haringvisscherij deel genomen door de kotters en de grootere botters, die met de kuul (kuilnet) hun geluk be proeven langs den Afsluitdijk. Het geeft aan het Hoofd, alwaar de haringafslag is gevestigd, een ongewonen aanblik van drukte en bedrijvigheid, wan neer het bedrijf in vollen gang is. Kooplui uit verschillende plaatsen van ons land, benevens onze plaatselijke kooplui, komen naar hier met hun auto's om haring te halen. Vletten, kotters, bottere en kom- visschers, allen voeren zij daar ter plaatse hun haring aan. Het is een aardig ge- zicht zoo'n vlet met de hokken vol mooie groote haring te zien binnenkomen en aanleggen. Tafels worden op den steiger geplaatst waarop de haring wordt uit gestort, om geteld en gesorteerd in de haringkisten geworpen te worden, om vervolgens bij afslag per tal te worden verkocht. Het is haast onbegrijpelijk wat een bergruimte of liever laadruimte, zoo n haringviet heeft, als men bedenkt, dat een flinke haringviet bij goede vangst soms meer dan 4 last (1 last is 50 tal) mee brengt, benevens het groote net plus de bemanning, 12 a 18 man. Voor het begin van de teelt was de aanvoer niet kwaad. Dinsdag zelfs 12last. De haring is prachtig van kwaliteit, groot en gelijk matig van stuk. Ook de prijs is heel be vredigend, f 4.50 tot f 5.20 per tal. Hopen we dat het weer wat meewerkt, dan wordt er door onze visschers stellig een weekgeld verdiend. De kleinere vaartuigen zijn dagelijks aan het garnalenvisschen, de aanvoer is echter niet groot en de kwaliteit slecht, het is alles even klein toch wordt er nog gemiddeld 20 ct. per kilo voor betaald. Scharren en bot was er alle dagen wat, hoewel de aanvoer niet groot is, de prijs was bevredigend. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 20 Fe bruari 1934, des namiddags 8 uur, ten Kaadhuize. Agenda: Notulen en 'ingekomen stukken. Waar onder: Schrijven van Gedeputeerde Staten, dat zij het raadsbesluit tot het aanvragen van een voorschot uit 's Rijks kas voor den bouw van 12 eenvoudige woningen voor kennisgeving hebben aangenomen. Afschriften van besluiten van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waar hij de aan H. A Mensink verleende machtiging voor radiodistributie in deze gemeente wordt ingetrokken resp. waar hij aan de firma E. N. Heyligenberg zoo danige machtiging wordt verleend. Verzoek van den Bond (en van den Xed. R.K. Bond) van Loodgieters- en Fit- terspatroons enz. om te bevorderen, dat in deze gemeente de „Regeling voor de erkenning van Gas (of water) fitters" ten spoedigste wordt ingevoerd. (Voorgesteld wordt dit stuk ter afdoe ning te stellen in handen van B. en W.). Verzoek om ontslag van J. van der Borden als leeraar aan de Zeevaart school Verbetering Hoofdgracht enz. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het verbeteren van Hoofd gracht en Weststraat. Verlaging electriciteit. Voorstel inzake tijdelijke tariefsverla ging voor electriciteitslevering. Gemeentebedrijven. oorstel tot vaststelling van een ver ordening op het beheer der gemeente bedrijven. Zweminrichting. Voorstel tot het verleenen van een cre diet voor het oprichten van een zwem inrichting. Vervoer van leerlingen. Verzoek van de ouderconimissie van school l om subsidie voor het vervoer van leerlingen van school 1, met afwij zend advies van Burgemeester en Wet houders. Wijzlgingsbegrooting. oorstel tot vaststelling van de vierde ijzigingsbegrooting 1933 Verkoop van grond. oorstel tot verkoop van grond aan H Koovers. Plaatsvervangende hoofden. Voorstel tot wijziging van de verorde ning tot toekenning van een belooning aan de plaatsvervangende hoofden van scholen. Coupon belasting. oorstel om de couponbelasting van Remeenteleeningen niet ten laste van de gemeente te nemen. Crediet Zeebad Huisduinen. Voorstel inzake het verleenen van cre diet aan de N.V. Zeebad Huisduinen. Ambtenaren- en werklieden-reglement. Voorstel tot het wijzigen van het amb tenaren- en werklieden-reglement. Wijziging salarisverordening. Vooretellen tot wijziging van de sala risverordening Vergoeding schoolbesturen. Voorstellen tot het verleenen van ver goeding ingevolge art. 101 der L.<>. 1920 aan de bijzondere schoolbesturen over 1930 en 1931. Voorschot idem. Voorstel tot het toekennen van een voorschot op de vergoeding ex art. 101 der L.O. Wet over 1934 aan de bijzondere schoolbesturen. Subsidie bewaarscholen. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan besturen van bewaarscholen. Grondverkoop. Voorstel tot verkoop van Grond aan A. J de Vries. Sehoolartsendienst. Voorstel tot het wijzigen van de ge meenschappelijke regeling voor den sehoolartsendienst. Inkoop pensioenen. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening tot verhaal van inkoopsomnien voor pensioenen. Precario-verordenlng. Voorstel tot het vaststellen van een precarioverordening. Wegenbelasting. Reclame tegen den aanslag in de We genbelasting over het jaar 1933. Ter inzage. Ter inzage zijn nedergelegd: 1. een opgaaf van namen der patiënten, die gedurende het 4e kwartaal 1933 voor gemeenterekening in de R.K. Ziekenver pleging St. Lidwina zijn verpleegd ge weest; 2. overzicht van de uitgaven voor zie- kenhuisverpieging gedurende het jaar 1933; 3- het antwoord op de vraag van den heer Th. A. A. Terra inzake de vernieling van de belanting in het Tuindorp; 4. het antwoord op de vraag van den heer Th. A. A. Terra inzake het betreden van landerijen tijdens voetbalwedstrij den; 5. Het antwoord op de vraag van den heer Dr. P. Feenstra Kuiper betreffende het verfwerk van de Handelsschool Kweekschool; 6. het antwoord op de vraag van den heer R. Boogaard betreffende verbete ring van den Bonselaarsweg. HET TEKORT OP HET GEMEENTE BUDGET GEVONDEN! Hoera, we zijn uit de impasse! We heb ben 't gevonden. Voortaan zullen Ge meenteraadsleden elkaar niet meer in de haren behoeven te vliegen, als lieve broertjes van elkaar zullen zij rustig met elkaar kunnen debatteeren over koetjes en kalfjes. Gelukkig, die tijd is voorbij, dat men elkaar eiken koperen cent beknib belde, dat elke gulden, zoo intens be vochten werd als waren 't er 100.000. Dat is voorbij, geachte medeburgers! Geen centje zal er voortaan aan de be grooting mankeeren, hoe groot ook de eiscben van uw vertegen'woordiger(s) in den Raad zullen zijn. Zón zal 't voortaan zijn: De Voorzitter: „Post die en die wordt op 256.000.geraamd. Deze uit gaaf wordt gedekt door 175.000 uit zus en zoo, 25.000 uit hier en daar en voor het nog mankeerende laten we tien werk- loozen Helders grachten afvisschen. Al dus, Mijne Heeren, de post sluit." Bovenstaande blijde boodschap bren gen wij onzen lezers, naar aanleiding van het feit, dat iemand Dinsdag in het Helderscbe stkanaaltje een zestal echte Hollandsche rijksdaalders vond. Heuscb waar, hoe ongeloovig 't u mischien in de ooren klinke. Een jongetje vond er toe'valig één in den modder, maakte er een man opmerk zaam op, die ijverig aan 't zoeken ging en er nog 5 (gedateerd 1870) uit den mod der haalde! WIE HEEFT DE FIETS GESTOLEN? Een bewoner van Anna Paulowna, die de Zaterdagavondmarkt te Den Helder bezocht had, bemerkte tot zijn grooten schrik, dat zijn fiets, die hij onbeheerd had laten staan, er niet meer was. De man, de heer A. Glim, te Anna Paulowna, een arme arbeider, doet een beroep op dengene, die deze fiets heeft meegeno- nomen, om deze bij hem terug te bezor gen. Inbraak In consumptietent. Aangifte is gedaan dat uit een tent, staande op een der voetbalterreinen eenige consumptieartikelen zijn ont vreemd. Brand. In den nacht van Maandag op Dinsdag nad een binnenbrandje plaats in een perceel aan de Wachtstraat, dat door bu ren met emmers water werd gebluscht- De brand ontstond, doordat het hout van den zolder, waarvan een gedeelte over den schoorsteen loopt, vlam had ge vat- De bewoner, die het perceel dien dag voor het eerste betrok en niet was ver zekerd, kreeg aan zijn inboedel geen schade. Persoonlijke ongelukken kwamen nici voor# Aanrijding. Dinsdagmiddag had op den hoek spoorstraatKeizerstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wielrijder. Persoonlijke ongelukken had- Men niet plaats. Het rijwiel werd beschif- jdigd. Diefstal? Door een groentenhandelaar werd bij de politie aangifte gedaan van verniis- i sing van eenige gewichten van zyn groentenwagen. CHAUFFEUR DOOR SLAAP OVERMAND AUTO RIJDT BIJ JULIANADORP TE WATER. Woensdagmorgen, half vijf, is ter hoog- i te van de boerderij van den heer A. Hoogschagen aan den Rijksweg, nabij •lulianadorp, een vrachtauto, gemerkt G. 21114, van de fa. v Os. in de Stort ge reden. De wagen was geladen met stukgoede ren en kwam van Alkmaar. De firma on derhoudt n.1 den dienst Amsterdam- Den Helder. Door slaap overmand raakte de chauf feur het stuur kwijt, de wagen reed naar links en kwam in de Stort terecht. De chauffeur wist zich in veiligheid te stel len. Veldwachter Vroom werd gewaar schuwd, die op zijn beurt naar de garage van Maarten Smit ging. Met behulp van diens bergingswagen werd de vrachtwa gen op het droge getrokken. De wagen noch de goederen bleken eenige schade opgeloopen te hebben. Om half acht kon de chauffeur, die alleen over een stijf been klaagde, zyn rit vervolgen. VERKEERSSTREMMING. Een zwaar, met steenen beladen vracht schip is aan den grond geraakt, ongeluk kigerwijs juist daar, waar een brug de Westgracht met de Spoorgracht ver bindt. Dit gebeurde om ongeveer 6 uur gisteravond en hedenmorgen half tien lag de schuit er nog. Voor alle rij- en voer tuigen was het verkeer gestremd; ter wille van de voetgangers maakte men de verbinding wal-plank-schip-plank-wal. Men was druk bezig het schip te ontla den om het zoodoende van den grond te krijgen. Het zag er naar uit, dat met een uurtje het verkeer wel weer geheel her steld zou zyn. De Eerste Kamer heeft de begrooting van binnenlandsche zaken Dinsdag af gehandeld. De heer M e n d e 1 s (s.d.) keurt af de practijk van den minister van Binnen landsche Zaken, welke zich slecht met onze staatsrechtelijke verhoudingen ver draagt. Spr. heeft daarbij het oog op 's ministers houding tegenover burgemees ters, die openbare vergaderingen onmo gelijk maken, zooals de burgemeester van Geldermalsen. De heer Kranenburg (v.d.) bespreekt de circulaire van den minister aan Ged. Staten over het toezicht van de gemeente- fin ancien. Ged. Staten hebben zich op het standpunt gesteld, dat de begrooting behoorlijk in evenwicht moet zijn. De circulaire heeft spr. ernstig ver ontrust, want zij maakt de vrijheid der gemeenten illusoir en mengt zich in de gestie van den gemeenteraad. De heer Van Leeuwen heeft vroeger gezegd, dat de burgemeester niet onder geschikt is aan den minister, en hij stond daarbij zeer sterk met de Gemeentewet in de hand. Stelt men den burgemeester aansprakelijk jegens den minister van Binnenlandsche Zaken, dan tast men de positie van den burgemeester ais gem.- orgaan aan. Daar blijft dan weinig van over. De heer Hermans (s.d.) bespreekt de burgerwacht. Deze levert een gevaar op door de toetreding van fascisten. Spr. beklaagt zich, dat aan sociaal democraten wordt, verboden, strooibiljet ten uit te reiken bij fascisteuvergade- ringen te Arnhem. Spr. keurt verder het optreden van bepaalde burgemeesters af. Wat betreft de leeftijdsgrens van toe lating tot bioscopen, betoogt spr., dat bioscoop-exploitanten herhaaldelijk om den tuin worden geleid door jongelui, die zeggen, dat zij 18 jaar zijn. Bemerkt de politie hun aanwezigheid, dan is de bios coopeigenaar aansprakelijk, maar gaan de jongelui en hun ouders vrij uit. Dit laatste worde veranderd. De heer van Sasse van Ysselt (r.k.) deelt niet de bezwaren tegen de cir culaire van den minister aan Ged. Staten inzake de financiën der gemeenten. Minister De Wilde verdedigt zijn beleid. Het optreden der s.-d. voor de gemeen telijke autonomie is voor spr. in hooge mate verdacht. Het zijn op dit gebied de ware broeders niet. Overleg wordt gepleegd met Ged. Staten. De burgemeester is den gemeenteraad geen verantwoording schuldig als hoofd der politie. De burgemeester is niet ge bonden aan den minister van binnen landsche zaken. Deze kan wel zeggen, dat hij hem voor ontslag zal voordragen of dat hij hem niet zal herbenoemen. Spr. is het met den heer Kranenburg eens, dat het standpunt van een burge meester zooveel mogelijk moet strooken met de bovendrijvende richting in een gemeente, maar hij moet ook bekwaam zijn. De burgerwachten zijn nu gezuiverd en de regeering kan ze vertrouwen. Van de officieele instanties heeft spr. medewer king gehad. De Kamer keurt tenslotte de begrooting van Binnenlandsche Zaken zonder hoofde lijke stemming goed. In de Woensdag gehouden zitting van de Eerste Kanier is de begrooting van de Algemeene Landsdrukkerij goedgekeurd. Aan de orde is daarna de begrooting van Posterijen, T. T. voor 1934. De heer M e n d e 1 s (s.-d.) zegt, iets te willen opmerken over de door hem be twijfelde wettigheid van een bepaling in het radio-reglement. Dat mededeelingen van politieken aard b v met andere mogen inhouden dan een stellige uiteenzetting van politieke be- ginselen. heteekent, dat verboden is elke "ictueele, politieke vraagstukken, zy hiectief en zelfs zonder polemiek. Spr. heeft nooit begrepen hel£PeJjjJ t tegen zekere omroep vereenigingen, omdat men zoogenaamd geërgerd wordt Dan kan men de radio toch afzetten De heer van der Hoeven (c.h.)ze0t, dat men, na wat hij het vorige jaar heeft ^geSkü strenger is gaan «P'"^ te-mu de politiek in den aether. bpi. ka" rich volkomen het standpunt der regeer.ng indenken, die ten aanzien van de X .A.K-A. eenige onaangename ervaring heeft op- gDeaheer De Zeeuw (S. D.)behandelt eveneens de radio-kwestie en zegt o.a.. Ook als men principieel voor handha ving van de V.A.R.A. is kan men door forineele maatregelen het voor zulk een vereeniging onmogelijk 1"ak.e"if'CfotPjJ" tiek, cultureel en met betrekking tot den godsdienst uitteleven. Tedeze,?.?Pz'®J?^ ks spr. gaan twijfelen aan gelyk ïechl 1 "welke"redelijke grond is er voor het verbod van uitzending van de Internatio nale9 De minister zegt, dat het in andere landen in de radio ook niet toegelaten is. Dit is geen reden om het hier ook te doen. Er moet een onpartijdig lichaam zyn, waarbij de hoogste beslissing is. V.A.K A. worde gelijk berechtigd. Minister de Wilde over de Vara. Minister de Wilde beantwoordt de aemaakte opmerkingen. Het radio-vraagstuk is een der moei lijkste vraagstukken van dezen tyd, in verband met het internationale gedrang in de lucht, de moeilijkheden met zenders technisch is het het beste dat alles zooveel mogelijk in één hand is de moeilijkheden met de zendtydverdeelmg en met de controle. Weinigen zien in de ontzaggelyke be- teekenis van wat de radio aan de mensch- heid biedt. De uitvinding staat op één liin met die der boekdrukkunst. Het is een prachtig middel voor broe derschap onder de volkeren, maar ook een schitterend middel voor prediking van revolutie, ondermijning van het ge zag en landverraad (in tijd van oorlog). De radio is in vele opzichten van meer beteekenis dan de boekdrukkunst, meer ook dan telegraaf en telefoon. Een revo- lutionnair kan in tijd van beroering in een halve minuut langs de radio heel het land op stelten zetten. Daarom geschiedt in de meeste landen de uitzending recht streeks vanwege den staat of door per sonen, staande onder de striktste controle van den staat. Er is maar één land ter wereld met een systeem van omvoepvereenigingen. Dit is Nederland. Het systeem hangt samen met den vrijheidszin van ons volk. Er kleven buitengewoon groote bezwaren aan dit gedurfde systeem. Vrijheid is alleen mogelijk bij orde en tucht. Over verkeerdheid van voorschriften kan men spreken in het parlement, maar niet in de studio. De overheid heeft middelen noodigom de vrijheid te leiden. Vandaar de radio- contröle-commissie en de omschrijving van haar bevoegdheid. De heer Mendels beeft er destijds zelf op aangedrongen, dat er een beroepsinstantie zou komen. Op 6 Dec. 1933 is er in de Tweede Kamer een sterke aandrang geoefend tot afschaffing van de politiek in den aether. Het gevolg was de aanvulling. Zij is door minister Reymer juist bedoeld als een middel om de V.A.R.A. in het leven te houden. De straï aan de V.A.R.A. Spr. hunkerde naar het oogenblik waar op hij zich voor het parlement zou kunnen verantwoorden voorde straf,der V.A.R A. opgelegd.Tot zijn verbazing heeft niemand in de Tweede Kamer een interpellatie er over aangevraagd. Hier heeft de heer De Zeeuw er eenige woorden aan gewijd, die in geen verhouding hebben gestaan tot de actie in het land. De radio-contrölecommissie heeft aan spr. op 17 Januari medegedeeld, wat er 10 Januari was gebeurd. Spr. leest de brief der commissie aan hem gericht, voor. De vijf minuten stilte, onderdeel van het programma, was geen punt van overleg geweest tusschen V.A.R.A. en commissie. De V.A.R.A. zeide, dat het geen politieke beteekenis had, maar dit is onaannemelijk. Te voren heeft de V.A.R.A. eigener beweging aan de com missie gevraagd, of zij de uitspraak van het doodvonnis van Van der Lubbe mocht mededeelen, toen dat vonnis bekend ge worden was. Daartoe heeft de V.A.R.A. verlof gekregen, nadat zij den tekst van het bericht had voorgelezen. »Het Volk» zelf van 10 Januari heeft geschreven, dat de vijf minuten stilte ingelascht waren »bij wijze van protest tegen de ten uitvoerlegging van het von nis van Van der Lubbe«. (Beweging). Als men iets gevaarlijks doet, wees dan daarna ten minste kerels! Wie zal in den aether baas zijn, de omroepvereeniging of de overheid? De laatste. De teugels moeten strak worden gehouden. In het belang der V.A.R.A. zelve. De heeren voelen het zelve wel. Vandaar de flauwe weerklank in de Kamer van de actie in het land. Minister De Wilde: „Het is altijd weer juist de V.A R.A. waarmede stapels brieven moeten worden gewisseld. Het systeem van vrijheid in ons land is alleen vol te houden als de omroepvereenigingeu zich onderwerpen aan de bepalingen van wet en verordening. Doen zij dit niet, dan kan het systeem niet worden gehand haafd. Spr. zegt het ronduit. Men zegt, dat hij geniepig is, maar hij isditheele- maal niet." De andere vereenigingen hebben uit sportieve overwegingen bedankt voor den zendtijd, aan de Vara ontnomen. Ook dit zal niet meer gebeuren. Het is geen sport, maar ernst. Spr. moet optreden gelijk hij doet, om de vrijheid te be schermen. !e hebben aai' «en knuppelende rede- "%"tr een inpeekinj van de^eid komt als waaraan nu de eene derworpen, beteekent dit een algemeene gelijkschakeling, waarvan ook de (h ifike vereenigingen de gevolgen zullen ondervinden. Spr. heeft nog hoop. dat de Minister zich niet zal laten meesleept n door den waan van den dag, die de po i- tiek uit den aether wil. „.pfQnnf. De Kamer keurt hierna het uetsont werp zonder stemming goed. Naar waarnemingen verlicht in den morgen van 15 Februari. Medegedeeld dooi het Koninklijk Meteorologisch Instituut Hoogste stand 785-4 te Blacksod. Laagste stand 744.8 te Janmayen. Verwachting: Zwakke tot matige N.O., later veran derlijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om liet vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. In de Dinsdag gehouden vergadering der Tweede Kamer werd o.a. goedgekeurd liet wetsontwero tot regeling van den in voer van niet-hóutvormende siergewas sen, alsmede betreffende renteloos voor schot voor waterleidingsmaatschappi) „Zeeuwsch-VIaanderen". Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen tot tiet tegengaan van lintbebouwing van vvege». De heer Van der Waerden (s.d.) wy'st op de groote bezwaren, aan de lint bebouwing verbonden, o.a. het beden en van het natuurschoon en de groote kosten voor de gemeenten ten aanzien van de kosten van aanleg van water-, gas- en electriciteitsleidingen. De heer Van Rappard wyst er op, dat de door het hier beoogde bouwverbod getroffen terreinen in koop- en liuui- waarde achteruit zullen gaan. Het wetsontwerp wordt ten slotte aan genomen met 74 tegen 7 stemmen. Wijziging van de Veiligheidswet. Aan de orde is het wetsontwerp „Be palingen tot beveiliging bij den arbeid in het algemeen en bij het verblijven in fa brieken of werkplaatsen in het bijzon der". De heer Kupers (s.d.a.p.) noemt de wet van 1895, de Veiligheidswet, een van de beste arbeidswetten, die wij hebben. De resultaten van deze wet zijn, naar ieder moet erkennen, zeer gunstig ge weest. De instelling van de vrijwillige veihg- heidscommissies, een nieuw beginsel in de gewijzigde wet, is toe te juichen mits de Regeering een oog in het zeil houdt, dat deze vrijwillige commissies aan het doel, waarvoor zii zijn ingesteld, voldoen. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slote m aker de Bruine, zegt o.a., in antwoord op de gemaakte opmerkin gen, dat aan uitbreiding der arbeids inspectie thans niet kan worden gedacht. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Aan de orde was hierna de begrooting voor Sur in ar» Woensdag werd o.a. behandeld het voorstel-Aalberse c.s. tot wijziging van het reglement van orde der Kamer. De heer De Visser (c.p.) bestrijdt dit voorstel en betoogt, dat de leden van het parlement onbelemmerd, vrij uit hun meening moeten kunnen uitspreken. Het eerste voorgestelde artikel houdt in, dat, wanneer een lid aanspoort tot on wettige handelingen, zyn woorden uit het stenografisch verslag kunnen worden achterwege gelaten. Spr. stelt in dit ver hand de vraag, of een lid hier geen critiek mag oefenen op het misdadige régime van Hitier. De Voorzitter kan deze uiting niet toelaten. De heer De V is s e r „Gewelddadig régime dan". De Voorzitter: „Régime". De heer De Visser: „Régime dan". Voortgaande vraagt spr. of ds. Kersten zich niet meer mag uitspreken tegen het zegeltjes plakken, dat toch ook wettelijk is voorgeschreven. Spr. beschouwt het voorstel-Aalberse als een, dat gericht is tegen een partij. De heer Sneevliet (r.s.) vraagt, of het een toevallige coïncidentie is, dat dit voorstel wordt behandeld vóór de behan deling van de Indische begrooting. Vreest men een gebruik van de volledige Han delingen van dit parlement in Indië? Spr. eindigt met zich met klem te ver zetten tegen de voorgestelde verminking van het parlement. De heer A1 b a r d a (s.d.) brengt in herinnering, dat aanvankelijk zijn fractie afwijzend stond tegenover dit voorstel. In het voorstel, zooals het thans luidt, zien zij geen aantasting van parlemen taire rechten; derhalve zullen zij voor stemmen. Prof. A a 1 b e r s e, de sprekers beant woordend, zegt, met weinig woorden te kunnen volstaan. De bedoeling van het voorstel is om ook naar buiten op te komen voor de waardigheid van het parlement, Wie hier meer achter zoekt, ziet spoken. Het be knot de rechten vón het parlement geens zins; geen enkel lid wordt in zijn vrijheid van meeningsuiting belemmerd. De aangebrachte wijzigingen hebben het doel van het voorstel niet veranderd, zii zyn slechts van formeelen aard. Bii art. 74 maakt de heer Al bar da fs.d.) bezwaar tegen het weglaten van be paalde gedeelten uit de Handelingen, die aaardoor geen zuiver beeld zouden geven van het gesprokene. Art. 74, op verzoek van den heer Al- barda in stemming gebracht, wordt met 51 tegen 22 stemmen aangenomen Een amendament-Aalberda op art. 74 wordt verworpen. Het^geheele voorstel-Aalberse c.s. wordt met 67 tegen 4 stemmen aangenomen. Na afhandeling van het voorstel-Aal berse c.s- is het debat over de Surinaam- sche begrooting voor 1934, dat Dinsdag was afgebroken, voortgezet, doch nog niet beénidigd. van Den Helder Van 13 en 14 Febr. ONDERTROUWD: D. Bais en P. O. Westenberg. BEVALLEN: W. A. Schot—Dijkstra, z.; I A HoogendokBakker, d.; \V. v. d. Plaat—Leijen, d.; M. A. de Wit-Hein- richs, z.; A. v. d. Vliet—Kuiper, z.; A. Ram Ier—Jacobs, z.; P. A. L. M. Bosch— Michielsen, d. OVERLEDEN: P. v. Garderen, 41 j.; C. v. d. Vis—Dijker, 69 j. Binnenland Tweemaal uitgebrand in vier maanden. In den afgeloopen nacht te kwart voor drie is brand ontstaan in den meubel winkel „De Duif" in de Zeestraat te Helmond. Dit is de tweede maal in vier maanden, dat deze meubelzaak, welke vroeger in de Molenstraat gevestigd was, uitbrandde; enkele weken geleden moest voorts een begin van brand worden ge- gebluscht. Een groote voorraad tafels, stoelen, kasten en kleeden werd een prooi der vlammen. De naastgelegen schoenwinkel Mels Pols kreeg eenige waterschade. Gisterenmiddag is de 23-jarige W. v d. Hoek uit Leeuwarden, die met zijn vrouw op een open vrachtauto zat, in een bocht van den Rijksstraatweg te Willemsoord bij Steen wijk by het pas- seeren van een anderen auto eraf ge vallen. Hij kwam voor een der achter wielen terecht, dat hem over den hals reed. De man werd in een nabijgelegen woning binnengedragen, waar hij spoe dig is overleden. Dinsdagavond wandelde zekere L. in de Kromstraat te Oss, toen hij twee ge meentelijke nachtwakers ontmoette. L. sprak een der beambten aan en maakte hem een verwijt over een onbeduidend geval. Hierdoor ontstond een twist, die op een worsteling uitliep. Tijdens dit handgemeen maakte de nacht vaker van den gummistok gebruikom zich te ver weren. Het geval zou daarmee afgeloopen zijn geweest als de tweede nachtwaker zich niet in de ruzie had gemengd. Hij trok zijn revolver en bracht L. daarmee een bloedende verwonding in den hals toe. Tot 8 jaar veroordeeld. Dinsdagochtend heeft de rechtbank te Rotterdam voortgezet de behandeling van de zaak tegen den handelaar in kalveren uit Barneveld, die vorig jaar in de Colonia- straat te Rotterdam-Delfshaven een poging tot doodslag heeft gepleegd op twee Duit- sche vrouwen. Bij de behandeling van deze zaak in December gedroeg de verdachte zich zeer eigenaardig. De man gedroeg zich hedenochtend vrij normaal. De psychiater, dr. J. J. Visser, die rapport had uitgebracht over den toestand van den verdachte tijdens diens verblijf in de inrichting „Maasoord", was tot de conclusie gekomen, dat de verdachte niet direct krankzinnig was. Zijn gedrag moet een gevolg zijn geweest van gtvan- genispsychose en een zucht totsimuleeren. De gffleier van justitie eiseht, gezien het psychiatrisch rapport, wederom twaalf jaar gevangenisstraf. De verdediger sloot zich bij het rapport en het requisitoir aan. Des middags heeft de rechtbank von nis gewezen. Overwegend, dat de daad den verdachte ten volle kan worden toegekend, veroordeelde zij hem tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van drie maanden preventieve hech tenis. Dinsdagmiddag is op het Frederiks- plein te Amsterdam een bejaarde vrouw hij het oversteken van den weg, doordat

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6