Sport BUITENLAND De inbraak in het kasteel Nijenrode. Vechtpartij te Vreeswijk met doodelijken afloop. Twee prinsen tot levens- Muiterij in een gevangenis 'anSe gevangenisstaf Dronken achter het stuur. Verduistering van f 4000.- Door een auto gedood. Weer twee inbraken te Css. Een lynch-schandaal verijdeld. Ernstige aanva-ing in het Kanaa Het proces tegen de communisten van Warna. veroordeeld. De droogmakerij van de Pontijnsche moerassen. Nieuwe aardschokken in Britsch-lndië. De Bulgaarsche gevangenen. De Fransche socialisten zullen tegen kabinet stemmen. Een Duitsch-socialist bewonderaar van het Fascisme. Een en-twintig dooden bij scheepsbotsing. Groote aardverschuiving in de Apenijnen. Ernstig auto-ongeluk. Ongeluk te Niïgata. De gezondheidstoestand van president Lebrun. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934. 7 zij weifelde, tegen een motorwagen van lijn 11, die uit de richting Hoogesluis kwam, geloopen. De vrouw werd tegen den grond gesmakt en werd ernstig aan het hoofd gewond. Zij is naar het Ned. Isr. ziekenhuis vervoerd, waar zij enkele minuten na aankomst is overleden. Gisterenmorgen is voor de rechtbank te Amsterdam de behandeling van de zaak! van de inbraak in het kasteel Nijenrode aangevangen. De publieke tribune was tot de laatste plaats bezet. Ook de pers had een groot aantal ver tegenwoordigers gezonden. Den verdachte C. A. K.. renstalbezitter, met wiens verhoor de rechtbank begonnen is, was medeplichtigheid aan oplichting ten laste gelegd. Verdachte K. zegt Onnes van Nijen- rode sinds lange jaren te kennen. Sinds 1925 echter had hij hem niet gesproken, I tot Februari 1932. Hij hoorde toen. dat O. weer in goeden doen was en heeft weer contact met hem gezocht over een zaak. waar wel iets in zat; het betrof de belee- ning van schilderijen. Verdachte weet niet j met zekerheid of het bij de eerste of bij j de tweede conferentie is geweest, dat O. gesproken heeft over massa's kunstvoor werpen en schilderijen van groote waarde. Verdachte heeft nog gezegd dat was naar aanleiding van het kapotsnijden van de Nachtwacht in het Rijksmuseum je mag wel voorzichtig zijn, dat ze je. den boel niet vernielen. Och, antwoordde O., daarvoor is de verzekering goed. De boel is ook tegen diefstal verzekerd. Later is O. er op teruggekomen en is gekomen met het voorstel om een dertig of zestig minia turen weg te halen, ermede op de boot naar Engeland te gaan en ze overboord te zetten. Wanneer moet dat dan wegge haald worden? had verdachte gevraagd. Het antwoord hierop had geluid: 's nachts om 12 uur, half één. O. had verdachte den weg gewezen, dien hij gaan moest, en hem een belooning aangeboden. Ver dachte had echter gezegd, dat hij het niet deed, het was hem te gevaarlijk. Hij heeft tenslotte de onderhandelingen gevoerd, die zijn uitgeloopen op overeenstemming over een belooning van 8000, uit te be talen zoodra het verzekeringsbedrag be taald zou zijn. Met O. heb ik, aldus verd., afgesproken dat weggehaald zou worden al het kleine goed van den wand in de twee vertrek ken, alles in de vitrines, drie of vier klei ne schilderijen in de groote zaal en eeni- ge kleine dingen in de hall. O. heeft een situatieteekening van het kasteel en den omtrek gemaakt, waarop ook aangewezen stonden het ruitje, dat de verhuizers'' gemakkelijk zouden kun nen opmaken en waardoor zij het kasteel zouden kunnen binnengaan. W., een der drie medeplichtigen, is er driemaal geweest, om het terrein te ver kennen. Het duurde echter wat lang, voordat er iets gebeurde. O. heeft toen een termijn genoemd, waarbinnen het ge beuren moest, anders behoefde het niet meer. De bedoeling is eerst geweest, zoo deelt verd. verder mede, dat ik de kunst werken zou vernietigen, maar de „uit voerders" vroegen een hoogere belooning, en toen is een nieuwe afspraak gemaakt; zij mochten den boel behouden, mits zij binnen 6 maanden geen pogingen zou den doen om de voorwerpen te verkoo- pen. Na de inbraak heb ik eerst uitkeering gedaan aan W., zegt verdachte. Er is een ontmoeting afgesproken in het Von delpark; vandaar is hij met O. naar een café gegaan en daar heeft hij onder de tafel door een bundeltje papiergeld toe gestoken. Rechter mr. de Gaay Fortman vraagt of verd., toen hij het eerst weer met O. sprak, den indruk had, dat deze weer ver mogend of in goeden doen was. Verd.: Toen wel. Toen hij met ziin voorstel kwam, begreep ik, dat hij g noodig had. De president: Is dat nu allemaal waar, wat ge gezegd hebt? Verd: Ik mag wel zeggen: helaas ja! President: Het voorstel is van O. uit gegaan? Verd: Inderdaad. Thans wordt de bloemenkoopman W. voorgeleid. Deze deelt mede, dat K. hem bij de eerste ontmoeting reeds heeft medege deeld, dat de voorwerpen bij O. moesten worden weggehaald. Verd. weet echter niet, waar dat gesprek heeft plaats ge had. De boel moest worden weggehaald. Verd. heeft K. in den waan gelaten, dat hij zelf de zaak alleen zou opknap pen; verd. heeft hem niet medegedeeld, dat hij anderen erin zou halen. Hij is vervolgens naar M. G. gegaan. Die verwees hem naar B. B. nam genoe gen met het schetsteekeningetje en een mes met een champagnehaak. K. had precies opgegeven wat meege nomen moest worden. K. heeft hem 1000 gegeven, hijzelf kreeg van die 1000 500. De rest was voor degenen, die achter hem stonden. President: Wat zou de belooning zijn. Verd.: 12.000 binnen de vier of vijf weken. Met die 1000 hadden we niets meer te maken. Hij wist niet, dat het om de verzeke ringsdubbeltjes ging. Toen had het in alle kranten gestaan, toen wist iedereen het. Maar vroeger niet. Ik wist niet beter of die vent van Nijenrode had bonjer met zijn vrouw. Ze zouden met z n drieën ieder 4000 krijgen. B., K. en verd. President: Heeft K. u niet uitgelegd, dat het ging om een gefingeerde in braak. Verd: Naderhand kwam dit wel uit, maar op het moment van de afspraak had ik het gevoel, dat de boel misschien weggehaald moest worden, dat er mis schien crediteuren beslag wilden leggen. Dan komt de president tot den tijd, waarop de inbraak het best zou kunnen gebeuren. Verd.: Het personeel zou uitgestuurd worden en met het oog op de melkrijders, moest het voor den vroegen morgen af- geloopen zijn. Daarna worden de z.g. verhuisknechts, dat zijn J. K. M., J. H. v. Bn en H. Gr., die de gefingeerde inbraak gepleegd hebben, gehoord. De eerste. M.. vertelt, dat de verdach- te in de vorige zaak op zekeren dag bij hem gekomen is met een verhaal. Wat dat verhaal precies was, weet hij niet meer, maar er waren zestig rooie ruggen te verdienen; waarmede wist W. zelf niet. Dan ga ik eens met je mee, had ver dachte gezegd; en samen zijn ze toen naar B...g gegaan. Hij vroeg hoe dat in elkaar zat met die 60 mille, en hoorde toen dat er goed van een kasteelheer weggehaald moest wor den. Er was sprake over een graaf... nooit over O.; maar wel over kasteel Nijenrode. Het moest gebeuren in den nacht; er moesten schilderijen, miniaturen en kost baarheden worden weggenomen. Jan en hij (dat is de verdachte v. B...n) zouden tien „rooie" krijgen. Verdachte heeft toen zijn mede-ver dachte Gr. er in gehaald. Deze gevoelde er niets voor, en toen heeft verdachte gezegd: Kom, 't is toch geen misdrijf! Op een gegeven dag is er een bood schap gekomen van W., dat het nu ge beuren moest, anders was het te laat. Te gelijkertijd werd verdachte een champag nehaak overhandigd, en toen zijn ze ge gaan. Verdachte is per trein naar Utrecht en op de fiets naar Nyenrode gegaan; bij het kasteel kwam hij de twee andere jon- gens. die op de fiets uit Amsterdam waren gekomen, tegen; en met z'n drieën zijn zij toen, geheel volgens de ontvangen in structies, in het kasteel binnengedron gen. Verdachte wist precies welke schil derijen, miniaturen enz. hij hebben moest. Den volgenden avond hoorde hij dat de diefstal door de radio omgeroepen werd. Verdachte: 't Was geen diefstal. President: Nu ja, de verhuizing dan. Ook hoorde u dat de verzekeringsmaat schappijen 10.000 belooning uitloofden, voor terugbezorging van de goederen. Verdachte: Juist. En toen we geen cen ten kregen, hebben we op betaling aan gedrongen, en toen hebben we 500 ge kregen. De officier van justitie vraagt verdach- te of hij het niet vreemd vond, dat die „verhuizing" 's nachts moest gebeuren. Verdachte: Ik heb er B. nog naar ge- vraagd, die zei, dat het een familiekwestie j was. Ik kon er geen kwaad mee; als ik gedacht had, dat het om de verzekering ging, was ik er niet aan begonnen. Hoe kan ik nou weten, dat die groote; meneer van het kasteel verlegen zat om die twee centen van de verzekering? j Zoo'n familiekwestie komt meer voor bij 1 die groote lui. Verdachte v. B...n wordt eerst een uit treksel uit zijn zeer omvangrijk strafre gister voorgehouden. De beide anderen hebben trouwens ook qeen schoone straf lijst. Aan de ondervraging van aezen ver dachte door den president, ontleenen wij, dat hij, M. en Gr. 800 hebben gekregen; dat was eerst voor hen drieën, maar later moesten B. en Gr. er in mededeelen. Ook deze verdachte had, naar hij zegt. geen flauw idee, dat hij iets deed wat niet door den beugel kon. Anders had hij het boel tje toch daar ergens in de buurt verstopt, en was hij met dat vrachtje toch niet heelemaal op de fiets naar Amsterdam gesjouwd. De derde verdachte, Gr., vindt het niet noodig dat zijn 'neele verhoor door den rechter-commissaris nog eens voorgelezen wordt. Verdachte M. had hem in de zaak gehaald en telkens andere bedragen ge noemd die er aan vastzaten. Er was niet het minste gevaar bij, had M. gezegd, en er zat in het minst geen luchtje aan de zaak. De anderen hadden zijn geweten gesust. Toen verdachte later bleek, dat hij voor een inbraak gebruikt was, heeft hij ge weigerd om het goed, dat toen onder zijn bewaring was, terug te geven. Daarover is toen groote ruzie geweest. Verdachte heeft geen verraad willen plegen, door de goederen aan de verze kering terug te geven, ook niet toen deze 10.000 voor de goederen uitloofde. Ik ben er heelemaal ingeloopen, zegt ver dachte, ik heb nooit een cent willen aan pakken. Verdachte zegt tenslotte geheel te goe der trouw te hebben gehandeld; toen hij naderhand ontdekt had, dat hij fout ge handeld had, heeft hij getracht de zaak goed te maken. Rechter mr. de Gaay Fortman: Toen u wist, dat de zaak niet zuiver was, hebt u toch van de verzekering nog 2000 aan genomen. Dan was u toch zoo onschul dig niet. Daarop vraagt mr. B. J. Stokvis, de on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, die slechts éénmaal in zijn leven met de justitie in aanraking gekomen is en slechts zeer toevallig de beide andere verdachten heeft ontmoet. Ze hebben hem meegenomen, omdat Gr. een aardige jongen was, dien men iets wilde laten verdienen. Dit verzoek wordt met dezelfde argu menten ondersteund door mr. Franken- huis en mr. Schreuder ten behoeve van hun cliënten B...n en M. De officier van justitie, mr. van Dulle- man acht het verzoek tot invrijheidsstel- ling praematuur, vooral omdat nog niet eens de getuigen in deze zaken zijn ge hoord. Verdachte vrijgesproken. Buitenland Voor de Utrechtsche rechtbank heeft gisteren terechtgestaan de 24-jarige ijzer werker T. J. v. H. uit Vreeswijk, ver dacht van doodslag subsidiair het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel den dood tengevolge hebbende aan C. v. S. te Vreeswijk. Op 13 November 1.1. hadden van H. en van S. gevochten op den Lekdijk te Vreeswijk, waar van S- met een vijl in den buik gestoken was; Van S. kreeg daardoor een inwendige verbloeding, waaraan hij is overleden. Mr. Kamphuis, officier van justitie, wees er in zijn requisitoir op, dat uit de verklaringen van verdachte is gebleken, dat verdachte heeft gestoken. Hiermede is. z.i. niet bewezen, dat verdachte het slachtoffer met opzet heeft mishandeld. Spr. was van meening, dat verdachte zich had verdedigd tegen aanvallen van Van S. en zoodoende de vijl had gebruikt. Doodslag achtte spr. niet bewezen. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 27 dezer- Een Jongkheer tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Utrechtsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen jbr. mr. H. F. L. van V., gezantschaps attaché in Den Haag, tegen wien 14 dagen geleden wegens het veroorzaken van licha melijk letsel, den dood tengevolge heb bend, een gevangenisstraf van 6 maanden en ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen voor den tijd van een jaar was geëischt. Op Zondag 12 November had verdachte onder invloed van sterken drank op den weg van Zeist naar Utrecht bij de Seliar- weydelaan met zijn auto een 22-jarigen melkrijder uit Zeist, die met een meisje op het rijwielpad wandelde, aangereden, aan de gevolgen waarvan deze kort daarop is overleden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 4 maanden gevangenisstraf, met ontzeg ging van het rijbewijs voor den tijd vdn een jaar. De politie te Vlissingen heeft een amb tenaar der P.Z.E.M. aangehouden, ver dacht van verduistering van 4000. Hij is ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld. Dinsdagmorgen halfacht is de 19-jarige P. D. uit Zwolle in de Diezerstraat aldaar aangereden door een vrachtauto, bestuurd door K. v. d. Ploeg uit Grijpskerk. Een van de wielen ging haar over het hoofd, zoodat zij op slag gedood werd. Men meldt uit Oss aan de „Nw. Rott. Crt.": Het is thans wel op zeer duidelijke wijze aan het licht gekomen, dat het inbrekers gilde te Oss een uitgebreid aantal leden telt. Nadat in de afgeloopen week niet minder dan acht dieven zijn gearresteerd, en in het huis van bewaring te 's-Herto- genbosch zijn opgesloten, is de reeks in braken ter plaatse ook in dit weekend voortgezet, alsof er niets was gebeurd. De hoop van de bevolking te Oss, dat er nu eindelijk na deze arrestaties eens een eind aan de tallooze inbraken zou komen, is ijdel gebleken. Tijdens afwezigheid dei- bewoners is Zondagavond ingebroken ten huize van den heer Van Bakel in de Ru- waardsche straat aldaar. Het geheele huis was overhoop gehaald en verscheidene kasten waren opengebroken. De indrin gers, die zich door het uitsnijden van een ruit toegang tot het perceel hadden ver- schatf, hebben een bedrag aan geld en eenige kleedingstukken buit gemaakt. Ook de muntgasmeter is door hen opengebro ken en geledigd. Van B. deed na ontdek king aangifte bij de politie. Een onder zoek volgde, dat echter geen resultaat op leverde. Even later werd bij de politie aangifte gedaan van een soortgelijke inbraak. Ook daar hebben de dieven gebruik gemaakt van de afwezigheid van de bewoners, die elders Vastenavond hadden gevierd. De familie Van Heek, wonende aan de Kra- kenburg, bemerkte bij haar thuiskomst, na een afwezigheid van enkele uren, dat indringers zich door het openscliuiven van een keukenraam toegang tot de woning hadden verschaft. In de benedenverdie ping heersehte de grootste wanorde. Een kast en een buffet waren opengebroken, waaruit een bedrag aan geld en eengie kleedingstukken waren ontvreemd. Ook hier was de muntgasmeter geforceerd en van de daarin aanwezige munten beroofd. Daar deze beide inbraken een opval lende gelijkenis vertoonen, vermoedt men, dat hier dezelfde personen aan het werk zijn geweest. De gemeentepolitie stelt een onderzoek in, dat nog niet tot opsporing van de dieven heeft geleid. Weer een inbraak te Oss. Maandagnacht is opnieuw ingebroken te Oss. Onbekend gebleven personen hebben zich vermoedelijk door gebruikmaking van een valschen sleutel toegang verschaft tot het patronaatsgebouw van het rectoraat aldaar. De contributiebusjes werden open gebroken en geledigd. De politie stelt een onderzoek in. Tien dooden. De strafgevangenis van den staat Washington, den noordwestelijken staat der Unie, ligt te Walla Walla. Daar nu is Maandag een muiterij uit gebroken. Bij de onderdrukking van het oproer werden negen gevangenen en één bewaker gedood. Nog twee be wakers kregen dolkstooten. Het oproer ontstond juist voordat de ge vangenen na het middagmaal ieder in hun .cel zouden worden gesloten. Toen brak tegelijkertijd aan de einden der beide vleugels van de gevangenis het oproer los. Gewapend met messen drongen de gevan genen naar de centrale hal, waar zij ech- j ter met machinegeweervuur werden ont- I vangen. De messen der gevangenen wa- i ren voor een deel door hen zelf in het ge- I heim vervaardigd, voor een deel binnen- I gesmokkeld. Te Hernando, een plaats in Missouri, |zün drie negers ter dood veroordeeld we gens aanranding van een blank meisje. Terwijl het proces nog aan den gang was, verzamelde zich een menigte van zoowat 500 mensehen voor het gerechts gebouw, met de bedoeling de drie negers te lynchen. Een afdeeling negertroepen, 'gewapend met machinegeweren en ge wone geweren, alsmede met traangasbom- men, verdedigde echter het gebouw en de bedreigde negers. Tot tweemaal toe deed jde menigte een poging om door het cor don heen te breken, doch werd terugge slagen. Om het gerechtsgebouw is een prikkel draadversperring aangelegd. Het Grieksche stoomschip „Mean- ros", een schip van 4000 ton, is Maan dagavond in het Kanaal ter hoogte van St. Oatherine Point in een dikken mist in aanvaring gekomen met het i Engelsche stoomschip „Dartford", van dezelfde grootte. Het Grieksche vaartuig is gezonken. Een lid der bemanning van de „Meau- dros" werd door de Dartford gered. Men vreesde eerst, dat de overigen waren ver dronken, doch het s.s. „Eleth" van Liver- pool heeft vanochtend bij de nadering van Portland gemeld, dat zij 27 schipbreu kelingen van de „Meandros" aan boord had. Men vreest nu nog, dat er twee men- schenlevens bij deze aanvaring verloren zijn gegaan. De mijnveger „Panbourne" is bij Port land Bill omboog gevaren, doch op eigen kracht vlot gekomen. Zij is met een klein lek in het droogdok opgenomen. Het Russische s.s. „Rosa Luxemburg", één schip van 3193 ton, gaf vanochtend voor de kust van Sussex noodseinen. De kapitein weigerde echter het schip op te geven en vroeg om sleepboothulp. De Ka- naalboot „Worthing" zocht naar het schip, |doch kon het niet vinden. Een sleepboot j vond het later ten anker bij Worthing. Naar aanleiding van den opstand van het vorig najaar in Siam, zijn prins Sithipowa en nog een prins van den bloe de, beiden neven des konings, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Men meldt uit Rome, dat de onlangs gestichte stad Littoria, in de voormalige Pontijnsche moerassen, thans door een nieuwe spoorlijn verbonden is met de hoofdstad. Hierdoor kan men van het station Roma-Termini, het centrum van Littoria binnen het uur bereiken. Van daar leiden verschillende autobuslijnen naar andere deelen van deze groote droog makerij. Reuter meldt uit Patna; Een nieuwe vrij hevige aardschok is te Sitmarhi (Bihar en Orissa) waargenomen. Op verscheidene plaatsen is de grond ge scheurd en tal van huizen zijn ingestort. Een lichtere schok is te Darbhanga gevoeld. SLACHTOFFERS DER AARDBEVING IN RRITSCH-INDIÊ. Meer dan zesduizend. In het Engelsche Lagerhuis heelt de minister voor Indië medegedeeld dat het aantal slachtoffers der jongste aardbe ving in Britsch-lndië 6582 bedraagt. Dimitrof is te gevaarlijk om hem nu al vrij te laten. Oorlogsverklaring aan Doumergue. De sociaal-democratische Kamer fractie heeft Woensdag vergaderd en een resolutie aargenomen, waarin op uiterst scherpe wijze de strijd tegen het kabinet-Doumergue wordt aange kondigd. De fractie zal Donderdag vast aaneengesloten tegen de regee ring stemmen en de onverwijlde ont binding der Kamer eischen. Zij verlangen bovendien dat aan de nog samen te stellen commissie van onderzoek juridische bevoegdhedn i'i'len worden ge- geven. De socialisten zullen zich overigens verzetten tegen elke poging om. gelijk dit in het voornemen ligt, de behandeling der begrooting te bespoedigen door over le begrooting van elk departement éénmaal te stemmen zonder tot artikelsgewijze be handeling ovïr te gaan. Verder heeft de fractie besloten in de komende maanden in een groot aantal openbare vergaderingen tegen de regee- nng propaganda ic me ken. De Duitsche Sociaaldemocratie heeft afgedaan. Twaalf doodvonnissen. Het militair gerechtshof te Warna heeft na een zitting van verscheidene weken gisterenavond vonnis geveld in het pro ces tegen zeventig Bulgaarsche commu nisten, hoofdzakelijk marinepersoneel, die wegens het vormen van communistische cellen in het garnizoen van Warna werden vervolgd. Twaalf verdachten werden ter dood veroordeeld. Bij vier anderen werd de uitgesproken doodstraf, wegens min derjarigheid, gewijzigd in 15 jaar gevan- jgenisstraf. Vijftien verdachten kregen ge vangenisstraffen tusschen 5 en 7 jaar. De overige 39 werden vrijgesproken. Nabij Amoy is een Chineesche mijnleg- jger in aanvaring gekomen met een Chi- j neesch vrachtschip dat ook passagiers aan j boord had en onmiddellijk zonk. Tachtig opvarenden konden gered worden, maar 21 zijn Verdronken- Zes huizen bedolven, elf dooden. Dinsdag heeft zich te Fossombrone in Midden-Italië tengevolge van den grooten sneeuwval der laatste dagen een aard- massa van naar schatting een half mil- lioen m3, van ongeveer 100 m hoogte los gescheurd. In het dal werden over een breedte van 150 m zes huizen bedolven. Tot nu toe zijn elf dooden en verscheidene gekwetsten onder de aardmassa vandaan gehaald. Het straat- en telefoonverkeer is op de plaats des onheils geheel onmogelijk. Vol gens berichten van ooggetuigen was de ramp in enkele minuten voltrokken. De Berlijnsche correspondent van de Evening Standard heeft een vertegen woordiger van het ministerie van buiten- landsche zaken gevraagd, waarom de drie I Bulgaren (Dimitrof, Popof en Tanef) on danks hun vrijspraak niet op vrije voeten worden gesteld. Ministerialrat Erbe ant- j woordde o.m.Wij beschouwen Dimitrof I als een gevaarlijken, internationalen com- j uiunistischen opruier. Als wij ham nu i vrijlaten, zou dit een stroom van gruwel- i propaganda ontketenen, zoodra hij in het buitenland is aangekomen. Wij kunnen hem echter niet tot zijn dood gevangen houden en uit politieke overwegingen zou dit ook. niet verstandig zijn. „Wij zullen hem daarom vasthouden tot de opwinding over deze zaak is geluwd". Dinsdagmiddag is te Viareggio. de stad vande beroemde carnavalsoptochten, een ernstig auto-ongeiuk gebeurd, j Een autobus met 30 menschen reed door 'het drukke verkeer in volle vaart op een luxe auto, welke geheel werd vernield. Vijftien menschen hebben ten deele ern stige kwetsuren opgeloopen. Dertien dooden. Uit Tokio wordt gemeldt, dat te Niïgata tengevolge van den hevigen sneeuwval een i ernstig ongeluk heeft plaats gehad. Op J liet dak van een tehuis aldaar, waarin .19 meisjes, die op een zijdefabriek werkzaam waren, sliepen, had zich een zóó groote hoeveelheid sneeuw verzameld, dat het dak instortte. Slechts zes meisjes konden I gered worden, de andere dertien kwamen om het leven. EEN ERNSTIG MISDRIJF. Naar Reuter uit Johannesburg meldt, hebben twee Europeanen en zes inboor- jlingen vijf inboorlingen, die bü een rniin- i brand waren gewond, om het leven ge bracht. j22 De Berlijnsche correspondent van de 'Libre Belgique», zoo deelde de Brussel- sche correspondent van het 'Handelsblad* mede, heeft een onderhoud gehad met Paul Loebe, den sociaaldemocratischen oud-president van den Rijksdag, naar men weet een der leiders van den radicalen linkervleugel van zijn vroegere partij. De verklaringen van den heer Loebe lijken ons merkwaardig genoeg om er hier met een enkel woord melding van te maken. Hij deelde den correspondent mede, dat hij tevergeefs getracht heeft, in zijn oude beroep van drukker werk te vinden. Hij had zich daarna bij verschillende bladen, waaronder de «Frankfurter Zeitung* en de «Vossische Zeitung*, als corrector aangeboden, maar was met een kluitje in het rietje gestuurd. Op het oogenblik moet hij leven van de werkloozenonder- steuning, die voor hem en zijn vrouw M. 1.50 per dag bedraagt. Op de vraag van den correspondent, op welke voorwaarden men hem in vrij heid had gesteld, antwoordde de heer Loebe „Ik heb moeten beloven mij niet meer met politiek te zullen bezig houden, en dit viel mij des te gemakkelijker, omdat ik van meening ben dat de politiek van mij en mijn vrienden voorgoed heeft af gedaan. In dat opzicht ben ik het met Hitier eens: het verleden keert niet weer. Men zou mij voor een ellendigen over- looper kunnen houden, indien ik, na mijn geheele leven aan een ander ideaal te hebben gewijd, mij plotseling ontpopte als een geestdriftig aanhanger van het natio- naal-socialisme. Maar toch ben ik objectief genoeg om te kunnen bekennen, dat de j leiders van het nieuwe Duitschland met j een prachtige onstuimigheid problemen hebben aangepakt, die wij niet hebben kunnen oplossen. Mocht de nieuwe regee ring er in slagen de zes millioen werk- loozen aan werk te helpen, dan zou ik voor zulk een geweldige prestatie diepen eerbied koesteren". HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten is gisteren te Venetië aange komen. Een presidentieele crisis? Het blad „1'Ordre" verspreidt het ge rucht, dat de gezondheidstoestand van Lebrun, tengevolge van de groote drukte van den laatsten tijd, aanleiding tot be zorgdheid geeft. Bepaalde kringen beweren zelfs, dat men binnenkort een presidentieele crisis kan verwachten. Het bericht van ziekte tegen gesproken- Te Parijs is Dinsdag officieus het be licht van het blad L'Ordre, dat president Lebrun ziek zou zijn en aan aftreden zou denken, tegengesproken. De gezondheids toestand van den president der republiek laat niets te wenschen over. VOETBAL-COMPETITIE DER M.S.V. „ZEEMACHT". De wedstrijden voor a.s. Zaterdag 17 Fe bruari zijn: v. Speijk 2Schorpioen, terrein O.Z.D., aan vang 1.30 uur. v. Speijk 1Stafmuziek, terrein De Kooij, aanvang 2 uur. Ond.off.O.Z.D., terrein Werf, aanvang 2 uur. De uitslagen van Zaterdag 3 Februari zijn: Ond.off.Schorpioen 25; O.Z.D.v. Speijk 1 14; v. Speijk 2De Kooij 50, we gens niet opkomen van De Kooij. De uitslagen van Zaterdag 10 Februari zijn: Schorpioenv. Speijk 1 43; De Kooij Ond.off. 29; Kon. Inst. 1Stafm. 32; O.Z.D.v. Speijk 2 niet doorgegaan. HELDERSCHE DAMCLUB. Donderdagavond j.1. speelden een tiental leden van de Held. Damclub tc Alkmaar tegen de Damclub Zaandam, in het lokaal van onze A'kmaarsche damvriendeu, welke weer zoo bereidwillig waren om hun speellokaal voor dezen wedstrijd disponibel te stellen. Held. Damclub verloor met 713. De uitslag is als volgt; Den Helder. Zaandam 2. J. Stoll 2o C. G. Grabyn D. C. W. Rab 02 J. Garenstown D. Dissel 11 P. D. Pos A. A. Bremer 11 J. Albers P. J. Smolenaars o2 J. Kuiper J. C. Kossen 1—1 D. J. Jupijn L. Simonse 1G. S. Vries P. Kwast 1—1 J. Dekker P.H.C.Groenemeyer 02 D. Onrust W. Wieren o2 C. van Dijk 7—13

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7