LEED 3 JAAR AAN RHiUMATIEJC KLOOSTERBALSEM Op en om het Binnenhof. toSiïT* gifte" ZÜ" Radio-programma GEMENGD NIEUWS KON ZICH NIET BEWEGEN AKKERS De daling der Noordzeekust Land' en tuinbouw. Laat SI EG E RS uw reparateur zijn Weekkroniek sgL °rr5ei" Gasverstikking. Ontvanger der directe belastingen gearresteerd. Poging tot doodslag. De hevige aardbeving van Woensdagmorgen. De strijd tegen menscheiv roovers in de Ver. Staten. In twee uren de wereld rond. Corruptie bij verleenen van luchtpost-contracten. De Amer. minister van posterijen, Far- HELDERSCHE COURANT VAN 7ATERDAG 17 FEBRUARI 1134. Dank zij KLOOSTERBALSEM kan bij weer wandelen en fietsen Het kwam in eens, maar 3 jaar lang 'was het of ik die pijn in mjjn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mg teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer a/ zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan. S. SI. te H. ORIGINEEL TER iNZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand- en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheuniatiek, spit en pUnl^ke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— 1216 cm in 100 jaar. Het Duitsche wetenschappelijke tijd schrift „Forsehuugen und Fortschritte" schrijft: Sedert ongeveer 20 jaar houdt de weten- schao zich bezig met de vraag, of de Noordzeekust geleidelijk daalt en. zoo ja, hoeveel. Daar de waarnemingen en bere keningen nogal uiteenloopen, is het wen- 8chelijk op zóó uitgebreide gebieden waar nemingen te doen, dat locale dalingen niet op een dwaalspoor kunnen leiden. Prof. dr. Siegfried Passarge en drs. Werner Haarnagel van de universiteit te Ham burg, hebben nu oude „cultuurlagen" be studeerd. die in het Wad der Beneden- Elbe door verschuivingen in den bodem zijn hlootgekomen. Deze lagen, tusschen Glückstadt en Bielenberg (Holstein), lig gen thans ver beneden den gemiddelden hoogwaterstand. Dat men met een plaat selijke daling te doen heeft is vrijwel uit gesloten, omdat de lagen op diluvialen ondergrond rusten. De bedoelde „cultuur lagen" toonen akker-voren, sporen van gegraven slooten, wagensporen en boom stompen. De voren en slooten liggen 77 cm, de wagensporen en boomstompen 1.70 m onder het huidige gemiddelde hoog- waterpeil. Potscherven, die er gevonden zijn, stelden de onderzoekers in staat, den ouderdom van een en ander te bepalen. Zij kwamen tot de slotsom, dat de akker voren en slooten uit de 15e eeuw dagtee- kenen, de wagensporen en boomstompen uit de 9e eeuw. Uit oorkonden is geble ken, dat omstreeks het jaar 1400 inder daad groote landstreken aan den Eiber- mond zijn overstroomd. Het slib, dat er in den loop der eeuwen op was gekomen, is nu door de grondverschuivingen weer verwijderd. Aangezien hoornen slechts kunnen groeien op grond, die boven het gemiddelde hoogwaterpeil ligt, en de mensch in de negende eeuw slechts boven dat peil land kon bebouwen, kon men uit deze gegevens de geleidelijke daling van de Noordzeekust in dit gebied berekenen. Zij bedraagt 12 tot 16 cm in de 100 jaar. Overdaad schaadt. I e veel kali is evenmin goed als te weinig. Er dreigt een lang niet denkbeeldig ge vaar. Enkele jaren aaneen zijn de prijzen van kali, in vergelijking met andere kunst meststoffen zeer hoog geweest. Ze werden geregeld op hetzelfde peil gehouden, ter wijl de prijzen der andere kunstmeststof fen met vele percenten daalden. Dat de kalimijnen alle in handen waren van één groote combinatie, was aan dezen hoogen prijs niet vreemd. Toen echter in Spanje een belangrijk kaligebied in exploitatie kwam en men vandaar ook de Nederlandsche markt ging voorzien, kwam al spoedig verandering. oor de gebruikers, boeren en tuinders, is het te hopen, dat pogingen om deze nieuwe producenten n de combinatie op te nemen, mislukken. De resultaten hebben de kunstmestge- bruikers ervaren; de prijzen daalden tot ongeveer de helft van voorheen. Nu kan weer kali gebruikt worden, wat in de laatste jaren veel te wenschen over liet. Lr wordt dan ook heel druk gekocht. Men moet echter niet gaan overdrijven en nu maar eens dubbel en dwars gaan geven. Zoo ergens, dan is bij het bemesten met kali de maat kostelijk. Dat wil niet zeggen, dat men als bij den uitgehonger de, beginnen moet met mondjesmaat. Men kan gerust geven de giften, die men vroe- htLf de n!eest re»dabele wist. Hier «uigt zoo \eel van grondsoort en gewas ooseven 'h" "loeiUik hoeveelheden kan \V ii waarschuwen er echter tegen dat geven wïïT'f Kr°°,e h*»eelheden zal komt dit^ten 'eifeWa8, n0ch den l,od™> j ait kn goede en soms. zooals h» aardappelen, zal het de kwaliteit schaden. Een goede gift is een practische gift. Zoowel Senaat als Lagerhuis weer aan den slag! - Minister De Wilde verdedigt zijn beleid in de Eerste Kamer, waarbij ook de radio ter sprake kwam. - Verschillende wetsontwerp pen in de Tweede Kamer. - De verscherping van het Re- glement van orde. - Wat zij beoogt. - Medewerking van de Sociaal-Democraten. Den Haag, 15 Februari '34. Op het Binnenhof is 't parlementaire leven weer ten volle ontwaakt! J.l. Dins dag-middag opende de Tweede Kamer oin één uur haar deuren en precies had de groote wijzer van de klok een toertje m liet rond gemaakt, toen de militaire wacht van het Senaatsgebouw naar buiten trad, ten teeken, dat ook de leden van ons Hoo- gerhuis een begin hadden gemaakt met de openbare beraadslagingen. De Tweede Kamer kwam bijeen na een welverdiende rustperiode van ruim zes weken, waarin echter bijna gestadig het veelomvattende afdeelingsonderzoek een plaats heeft gevonden. De Senaat is doen de in vlug tempo het begrootingswerk af te doen. De budgets van Binnenlandsche Zaken en de Postbegrooting werden reeds voor de Koninklijke sanctie in gereedheid gebracht. Bij laatstgenoemde materie kwam eenigszins uitvoerig de houding van minister De Wilde inzake de radio ter sprake. Ook bij „Binnenlandsche Zaken werd vrij-omstandig gediscussieerd, doch na hetgeen over de gemeentelijke autono mie en over de houding van sommige bur gemeesters bij vorige gelegenheden werd opgemerkt door de leden en door de Re geering, kwam thans niet veel nieuws meer tot uiting. Mr. Mendels (s.d.a.p.) had het zeer spe ciaal voor de gemeentelijke autonomie op genomen, doch de minister liet verstaan, dat hii de soci's niet tot „de ware broe ders" betreffende het hooghouden der autonomie rekende. Want zij toch willen allerlei belangriike gemeentelijke finan- cieele lasten (o.a. werkloozensteun) door het Rijk doen dragen, aldus Z. Exc. De tijd dringt tot scherper toezicht, zoo ver zekerde de minister verder, de Regeering moet waken, dat de gemeenten niet vast loopen. De ministerieele circulaires heb ben een waarschuwend, dus behoedend karakter. En de klachten van mr. Mendels en zijn partijgenoot Hermans over eigen gereide burgemeesters wees de bewinds man eveneens af. Bij de Postbegrooting bracht de heer Mendels het radioreglement ter sprake en trachtte hii breedvoerig aan te toonen, dat veel wat daarin voorkomt niet op de wet steunt, zooals o.a. de beperking van de politiek. De afgevaardigde was van mee ning, dat we hier op radiogebied erg licht geraakt zijn, dat men maar dadelijk klaar staat om bij den minister te gaan klagen. Wie zich ergert aan een uitzending moet het toestel uitschakelen!, vond mr. Men dels, die verzekerde, dat ook heel velen zich ergeren aan de uitzendingen van den K.R.O. Zijn vooral juridisch bedoeld betoog aangaande de onwettigheid van het radio reglement en de verdere ministerieele maatregelen scheen op den minister niet veel indruk te hebben gemaakt, evenmin de klachten van den heer De Zeeuw (s.d. a.p.) inzake de straf aan de V.A.R.A. voor haar vijf minuten zwijgen na het bekend worden van de executie van Van der Lubbe. Integendeel, hii vatte de gelegen heid kennelijk gaarne aan om eens even nader zijn inzichten uiteen te zetten. De minister begon met in 't algemeen op te merken, dat weinigen zich de ge weldige beteekenis van de radio realisee- ren. Het is een uitvinding van minstens evenveel beteekenis als de boekdrukkunst! riep mr. De Wilde uit. Daarom mag in deze het woord van Da Costa gelden: het is een geweldige stap ten hemel, doch ookter helle. Geef zoo vervolgde Z.Exc. een re- volutionnair van de daad de vrije beschik king over de radio en binnen een halve minuut kan hü liet geheele land op stelten zetten. De verdeeling van den zendtijd en de vrijheid van zenden, gelijk die hier be staan, vindt men in geen enkel land. Het is daarom vond Z. Exc. een „gedurfd systeem". En de methode kan alleen dan worden gehandhaafd, indien de diverse omroepvereenigingen zich nauwgezet hou den aan de gegeven voorschriften. Mr. De Wilde toonde op breedvoerige wijze aan, dat het schorsingsreclit op de besluiten der contröle-commissie en ook het vernietigingsrecht niet onwettig is. Evenmin liet K. B., waarbij het houden van politieke redevoeringen aan bepaalde voorwaarden is gebonden. Wel gaf Z. Exc. toe, dat dit laatste K. B. een dubiuin vertoont, dat slechts door wetswijziging te verwijderen is. Doch kregen de sociaal-democraten te hoo- ren van wetswijziging zal de V.A.R.A. er zeker niet beter aan toe worden. I)e Minister toonde zich verbaasd, dat over de straf aan de V.A.R.A., waarvoor in den lande een geweldige actie is ge voerd, in den Senaat zoo „tam" gesproken werd. 1'och was hü verheugd nog even op deze zaak terug te kunnen komen. De V.A.R.A. zei mr. de Wilde heeft het tot een systeem gemaakt om steeds maar weer opnieuw te probeeren hoe ver ze gaan kan. Telkens en telkens gaat ze weer over de schreef. Met stemverheffing vervolgde de Mi nister: de .A.R.A. heeft 5 minuten ge zwegen bij het bekend worden van de executie van v. d. Lubbe. Waarom? Uit eerbied voor den doode, zeggen de heeren. °.p tdei1 ze'Men dag schreef „Het dat de V.A.R.A. 5 minuten had gezwegen uit protest tegen de executie! De „schijnheiligheid van de V.A.R.A. Ïn£r0nwaïf voorstelling, alsof "zij" zweeg enkel en alleen uit eerbied doode", dat voor den Riepst tt3' den Minister het meest irriteerde. Het publiek weet im mers wel beter. De V.A.R.A is de een omroepvereniging, die een voortdurende vlrHo meJ de Overheid onderhoudt, aldus erder de Minister, doch in den striid Z.Lxc. verzekerde met klem, dat de Over- eid zeer streng zal blijven waken tegen elke pogmg van de V.A.R.A. om de een" maal gegeven en daargestelde voorschrif ten ter zijde te stellen. Minister De Wilde kreeg ziin budgets zonder stemming mee! Het behandelde in ons Lagerhuis heeft, wat de Regeerings-ontwerpen betreft, niet heel veel publieke belanstelling getrok ken. Ik gewaag hier speciaal van Regee- ringsonwerpen, omdat een andere mate rie, het initiatief-voorstel van prof. Aal- berse c.s. tot wijziging (lees verscherping) van het Reglement van Orde der Tweede Tweede Kamer in veel sterkere mate de algemeene attentie gaande maakte. Ministerieele verdediging behoefden de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Veiligheid tot het tegengaan van lint bebouwing langs Rijkswegen niet. Beliou dens eenig verzet om een schadevergoe dingskwestie vond laatstgenoemd ont werp evenals trouwens het andere algemeene instemming, want de lintbe bouwing is werkelijk gevaarlijk voor het verkeer met het oog op de uitzichtbelem mering, schadelijk voor de gemeenschap, omdat de openbare diensten moeten reke nen met de groote afstanden, waarop de huizen van de bebouwde kom eener ge meente komen te staan. Het ontwerp verbiedt te bouwen binnen een afstand van 5 M. van de Rijkswegen en wil verder in bijzondere gevallen een verbreeding geven tot 30 M. van den weg, een en ander te bepalen door den Minis ter van Waterstaat. Voorts zal het ver boden zijn uitwegen te hebben op Rijks wegen, doch ook behoudens bijzondere ministerieele vergunning. De materie omtrent het Reglement van Orde heeft men in één middag afgedaan Het was onderteekend door de vüf voor zitters der „burgerlijke" fracties en had de strekking, de macht des voorzitters zeer sterk te vergrooten in dien zin, dat hü meer effectief kan optreden tegen leden, die op de een of andere wijze uiting geven aan hun sympathie met onwettige handelingen. Dit allereerst. Ook beleedi gende uitdrukkingen en verstoring der orde zullen door het nieuwe regle ment op meer afdoende wijze bestre den kunnen worden. Naar de voorstellers in hun toelichting hebben verduidelijkt, heeft de nieuwe regeling voornamelijk be teekenis voor eventualiteiten in de ver dere toekomst; is zii niet bepaald gericht tegen thans in de Kamer zittende leden. Kennelijk wordt hier gedacht aan de mo gelijkheid, dat bü de volgende verkiezin gen groepen in de Kamer worden ver tegenwoordigd, wier doel het is, de parle mentaire werkzaamheden te sabotteeren. Natuurlijk heeft men ook wel rekening gehouden met de thans zittende revolutio nairen van roode kleur, maar de commu nist De Visser was er niet zoover naast, toen hij opmerkte, dat het verleden toch weinig speciale aanleiding heeft gegeven om thans het Reglement van Orde zoo zeer te gaan verscherpen. Doch prof. Aalberse, als eerste onderteekenaar het voorstel verdedigend, zette uiteen, dat de heer De Visser inet ziin opmerking over de steeds getoonde bedaardheid van het Nederlandsche parlementhet beste argument aan de hand had gedaan ter ondersteuning van den maatregel! Juist de groote rust en kalmte is de goede sfeer om te zorgen voor de toekomst, aldus de Katholieke afgevaardigde. Veel te „verdedigen" kreeg hü overi gens niet, want ook de Sociaal-Democra ten hadden bü monde van hun leider, ir. Albarda, doen blijken, dat mede op hun steun kon gerekend worden. Waarom de fractie-voorzitter oorspronkelijk niet had willen meewerken aan de verscherping van het reglement? Omdat men aanvan kelijk volgens de Socialisten te ver ging. Na het uitstel van de behandeling der wij ziging in December j.l. zijn verschillende belangrijke verzachtingen aangebracht, waardoor de op één na grootste fractie in de Kamer voor het novum gewonnen werd. Wèl bleven enkele bezwaren be staan, die men zou trachten via amende menten te ondervangen. Het ovërgroote deel der Kamer steunde dus de wijziging en dat maakte de taak van prof. Aalberse zeer licht. In hoofd zaak had hii de aanvallen te pareeren, welke van communistische en rev.-socia- llstische zijde waren ondernomen. Heel vreemd deed het aan, den heer De Visser te zien en vooral te hooren op treden als de verdediger van goede, oude parlementaire zeden en rechten! Hij treurde over de Grondwet, welke men bezig was aan te tasten, omdat z.i. het nieuwe reglement elke vrije meenings- uiting in de Kamer zou verstikken. Hij noemde t zelfs typisch, dat een commu nist voor de burgerlijke vloksvertegen- woordiging moest optreden.... De communist scheen niet te begrijpen, dat de verscherping van het reglement slechts bedoeld is als een rem voor leden, die de kunst niet verstaan of niet willen beoefenen om de "dingen op beschaafde wijze te zeggen, zonder beleedigende woorden te gebruiken en eveneens zonder propaganda te voeren voor onwettige acties. at toch houdt de thans reeds van kracht geworden wijziging in? Dit- De voorzitter kan een lid. dat zich op boven genoemde wijze te buiten gaat. verzoeken zqn woorden terug te nemen, in welk ge val bedoelde uitlatingen uit de Handelin gen worden geschrapt. Neemt het lid de geïncrimineerde woorden niet terug of gaat hü voort de orde te verstoren, dan kan de voorzitter hem het woord ont nemen en naderhand toch de ongewenseh- te woorden uit de Handelingen doen schrappen in overleg met de stenografi sche commissie. En: een het woord ont- holïlf1!- niae n5et meer over het in be handeling zunde voorstel beraadslagen. T-orrtpre bijwoning der vergadering t sn dien dag Ongetwijfeld gaat deze bevoegd- Md 2 ver, doch als men eleh het «vat herinnert, waarbij de eommunist l* spr het zóó bont maakte, dat hu moe. worden uitgesloten, dan wordt tevens duidelijk hoe ongewenscht het is, dat d Kamer gaat stemmen tudens het rumoe van het rebelleerende lid. Ook moet worden vermeld, dat debe- sluiten van den voorzitter onherroepelijk zijn. De Kamer blijf er dus verder buiten. Voorts is er nog een maatregel mogelijk geworden, waartoe echter de medewer king der Kamer noodzakelijk is. name lijk, als een bepaald lid voor méér dan één dag uitgesloten zou dienen te worden. Doch langer dan één zittingsperiode zal de uitsluiting nooit kunnen gelden. De voorzitter moet, indien hu verlen ging der uitsluiting begeert, twee uur na de sluiting der vergadering daarvan schriftelijk aan de leden medede ling doen waarna in de eerstvolgende vergadering over het presidiale voorstel wordt beslist. Ten slotte heeft de voorzitter er voor te waken, dat een uitgesloten lid gedurende zijn „straftijd" het Kamer-gebouw niet betreedt. Men ziet, dat ons Lagerhuis voortaan kwalijk meer kan worden gebezigd als de plaats waar revolutionaire leden onge straft en beloond door gratis „reclame' in de Handelingen kunnen optreden als „beroeps-opruiers". Het zal stellig wel niet „toevallig" zijn geweest, dat de heer De Visser, en na hem de heer Sneevliet, zoo optornden tegen liet voorstel. Zij zagen een voortwoekerend fascisme, een „klasserecht", een „inflatie der democra tie", een „curateele over de Kamerleden", ënzoovoorts! Prof. Aalberse verzekerde, dat de hee ren niets dan spoken zien. De grondge dachte is: op te komen voor de waardig heid van het Parlement, tegen losbandig heid van volksvertegenwoordigers. Het recht van vrije meeningsuiting brengt mee den plicht om er behoorlijk gebruik van te maken, zoo zei de afgevaardigde, er tegen op komend, dat gelijk de heer De Visser had gezegd de bedoeling voorgezeten heeft om de meening der minderheid te smoren. Wii staan als eer lijke mannen tegenover elkaar en willen elkaar loyaal behandelen, aldus ongeveer Prof. Aalberse. Het voorstel is er ten slotte met groote meerderheid gekomen alleen de com munisten en de heer Sneevliet waren tegen, zoodat de sociaal-democraten on danks het feit, dat men aan ernstige be zwaren niet tegemoet is willen komen (een amendement werd o.a. afgewezen) - al hun best hebben gedaan om mee te werken aan het hooghouden van de zuivere par lementaire democratie! Parlementariër. Binnenland Bü een alleenwonenden heer R. E. aan den Schans te Lemmer bleef Woensdag de deur van zijn woning gesloten. De fa milie, die een ongeluk vermoedde, ver schafte zich toegang. Het bleek, dat een gummislang van de gasleiding was losge raakt, tengevolge waarvan het huis met ggs was volgestroomd. De heer E. werd liggende voor zijn bed aangetroffen. Hij bleek te zijn overleden. Op last van den officier van justitie is Donderdag de ontvanger van de directe belastingen, P. S. uit Horst aangehouden en naar de strafgevangenis te Roermond gebracht. S. had gedurende de laatste zeven jaren malversaties gepleegd, zoodat een tekort van enkele duizenden ontstaan is, wat door den belastingcontroledienst werd geconstateerd. De gemeente-veldwachter Dierx te Gra- tham wilde, in samenwerking met den rijksveldwachter Hetterscheid uit Kelpen, een dezer avonden een auto, die op ver schillende wijzen de verkeersvoorschrif- ten overtrad, aanhouden- De chauffeur reed in volle vaart op den zich op den weg geposteerden veldwachter in, zoodat deze zich genoodzaakt zag ter zyde te -pringen, om niet overreden te worden. Een ingesteld onderzoek leidde tot op sporing en aanhouding van den chauf feur J. L. uit Weert. Deze bekende de daad te hebben gepleegd, waarna hij naar het huis van bewaring te Roermond is ge bracht. 6 Zij is gevoeld op Formosa doch ook op het zuidelijk gedeelte van Sachalin. Woensdag is op het eiland Formosa een hevige aardbeving gevoeld. Verscheidene huizen zijn vernield. Ook in het zuidelijk deel van Sachalin moeten aardschokken gevoeld zijn» Het is nog niet bekend, of ook inen- sehen zijn omgekomen. Uit Baltimore wordt gemeld: De ontvoerde millionair Jacob Factor, die per vliegtuig uit Chicago te Baltimore was aangekomen, heeft de twee personen, die op 11 Februari gearresteerd waren, herkend als leden van de bende, die hem ontvoerd had. De twee ontvoerders waren gearres teerd in een prachtige flat, waarin ook twee machinegeweren, een geweer, zeven pistolen en 13.000 dollar aan geld werd gevonden. Zooals men weet heeft Engeland de uit levering van Jacob Factor gevraagd in verband met fraude met effecten voor een bedrag van bijna VA millioen pond. Op Zondag 11 Februari werd door de Duitsche stations, een zeer interessant programma geboden, hetwelk weer eens de verbluffende mogelijkheden van de radio demonstreert. Van 11.2012.15 uur, werden achtereenvolgens programma's van de volgende stations opnieuw uitge zonden: Brussel, Praag, Stockholm, Zwit serland, Kopenhagen, Italië, Nederland, Spanje, Hongarije, Noorwegen, Engeland en Zuidslavië. Van 14.50-15.50 uur volgden daarna de alle zeer goed geslaagde her uitzendingen uit de volgende buiten-Euro- peesche gebieden: Brazilië, Argentinië, Paraguay, Egypte, Japan en Indië. Zou het recalcitrante lid dóórgaan niet zon ongewilde actie, dan kan de ^örzit- i ,iVrt',eTr was een besluit der Kamer noodig!) den schuldige uitsluiten van de Buitenland 16 millioen dollar ongeoorloofd opgestoken. f-1' '.'eeft.(m e.en hrief aan senator Black, die voorziter is van de Senaatscommissie vanenquête naar de contracten, meege deeld, dat alle contracten voor het vervoer van luchtpost waren tot stand gekomen door omkooping. Slechts voor één kleine maatschappij gold dat niet. Van de op deze wijze tot stand gekomen contracten hadden de betrokken maat schappijen in drie jaar tijds meer dan 16.000.000 aan ongeoorloofd profijt op gestoken. 1 ZONDAG 18 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, 5 00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Voetbalnieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje. 9-30 Gramofoonpl. 10.00 Sluiting. 10.30 Kerkd. uit de Re. Kerk te Amersfoort o.l.v. Dr. J. C. A. Fetter. 2.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. *,2.30 Dajos Bela en zijn orkest. I.30 Gen. E. J. Higgens: The Salvation Army -nd present worldcondition. 2.00 Boekenhalfuur door Mr. H. M. Merkel- bacht. 2.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. Bruno Wal- ter m.m.v. Bruno Walter (piano). 4.00 Haagsche Luistervinkenkoor o.l.v. P. Mostert. 4.20 Gramofoonpl. In de pauze om 4.45 Vaz Dias. S.oo VAR A-Kinderkoor o.l.v. Leida Hulscher. 5.15 Kinderhalfuurtje. S 45 Vervolg kinderkoorconcert. 6.00 Voetbalnieuws. 6.20 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 700 „Wakker Tropenduit". 7.20 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Dajos Bela en zijn orkest. 900 Zang door J. Patzak (tenor). Aan den vleugel: E. Veen. 9-30 Omroeporkest o.l.v. Treep, m.m.v. Hé- lène Cals (sopraan) en J. Patzak (tenor). 10.15 AV RO-Radio-Journaal. TO30 Omroeporkest o.l.v. Treep. II.00 Aansl. met „Atlanta" te Rotterdam: Cassanova en haar orkest. 1130.12.00 Gramofoonpl. Huizen, 30V M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— I T'.oo KRO. 8.30 Morgen wijd'ng o.l.v. Ds. J. C. V. Meisch- ke, m.m.v. Mej. D. Mijnhout (sopraan) en M. F. Jurjaanz (orgel). 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. II 15 Gramofoonpl. 12.00 Causerie. 12.15 Orkestconcert. 1.00 Causerie. I.20 Vervolg concert. 2.10 Lezing. 2.30 Gramofoonpl. 3 30 Schlagermuziek en gramofoonpl. a.30 Voor de zieken. 5.00 Kerkd. uit de Geref. Kerk te Heemstede, bpr.: Drs. A. Dondorp. M.m.v. H. J. Dirk- sen (orgel). Na afloop tot 7.45 Orgelspel. 7-45 Sportnieuws. 7-50 Lezing. 8.15 Orkestconcert. ?:45 Voordracht. 9.00 Vaz Dias. 1020 Orkestconcert. ."0.4011.00 Epiloog. MAANDAG 19 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. VARA"166" PrOSrr;lmma' verzorgd door de 8.00 Gramofoonpl. 1000 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie M. Beversluis i°35 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, II.00 ervolg declamatie. 11.10 ervolg orkestconcert 11.50 Vervolg declamatie. '2oTrVARA"Klein°rkest olv' H* de Groot -.00 Causerie met gr.pl door F. v. Duin. 300 Pianorecital C. Vis. .-■30 Declamatie M. Beversluis, jV'v 3-45 Pauze. MEJUFFROUW E. TE LEIDEN LEED AAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN. In maanden pijnen geheel verdwenen. Ongevraagd komen de brieven biüuen, die steeds weer bewijzen, dat rheunia tiek voor Kruschen Salts moet wijken. Uit onderstaand schrijven van Mejuffrouw F P. E te Leiden blijkt tevens, hoe be langrijk het is, 0111 met Kruschen Salts door te zetten, wanneer het een bijzonder liardnekkige rheuniatiek betreft. Mej. E. schrijft ons o.a.: „Het was een geval van zware rheumatische pijn. Ik wist geen raad meer. Het was zelfs zoo erg. dat ik mijn werk niet meer kon doen, maar het gebruik van Kruschen Salts lieeft mij ge heel van mijn zware rheumatische pijnen afgeholpen. In 6 maanden was de pijn verdwenen. Steeds zal ik doorgaan Kru schen Salts te gebruiken, hoewel ik met zekerheid kan zeggen, daf ik voorgoed van de pijn af ben." Mej. I. P. E. te L. Rheuniatiek wordt veroorzaakt door on voldoende werking der inwendige orga nen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproduc ten en een daarmee gepaard gaande vor ming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen gezondheidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele ge stel. Kruschen Salts is het natuurlijke re cept tot behoud van een inwendige zui verheid. De zes zouten in Kruschen spo ren nieren en ingewanden aan tot gemak kelijke geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzui verheden, welke indien zij zicli kunnen oplioopen, ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine, dageljjksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten ia Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen u nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam voorkomt. (Adv.) 34 4.00 Gramofoonpl. 4 30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-Kleinorkest o.l v. H. de Groot. 6.1*5 Zang door Low Skaya. 6.30 Muzikale causerie P. Liggers. 7.10 VervoLg orkestconcert. 7.30 Vervolg zang. 7 45 Vervolg orkestconcert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dias. 8.15 Uit de Doelenzaal te R'dam: „De Stern des Volks", Philh. Orkest te R'dain, en solisten. Leiding: P. van 't Hart. 9.15 S. Franke: Sagen en legenden rond de Zuiderzee. 9 35 Gramofoonpl. 9-45 Vervolg uitz. uit Rotterdam. 10.50 Vaz Dias. 11.00 Eddy Walis en zijn ensemble. Huizen, 301 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159 30 Gramofoonpl. *0.30 Morgendienst o.l.v. Ds. YV. J. v. Lok horst, n.oo Chr Lectuur. 11.30 Uit N. O.-Indië: Ds. K. Kostelijk te Soerabaia spreekt tot alle predikanten ia Nederland. 1 ..4012.00 Gramofoonpl. 12.15 Gramofoonpl 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Tuinbouwpraatje door A. J. Ferwig. 3-153 45 Kniples. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. ter Schegget, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en F. Gor ter (orgel). Soo Concert door het Instrumentaal Ensemble en Gramofoonpl. 6.30 Vragenuurtje. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 Septetconcert o.l v. P. v. d. Hurk, m.m.v. een Utrechtsch Dubbelkwartet o.l.v. Schuilc- man en L. Blaauw (orgel). Ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011 30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 20 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 5.306.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. io.oo Morgenwijding. 10 15 Gramofoonpl. 0.30 Kookpraatje mevr. R. Lotgeringllitle- brand. 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v. A Hermes (alt). 12.00 Ensemble Otto Hendriks en Gramofoonpl 4 30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeudghalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 7-30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Dajos Bela en zijn orkest. 8.45 Gramofoonpl. S.oo Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. J. v. d. Woude (viool). 9.30 iste en ade bedrijf van „De Treinduivel" van A. Ridley en B. Merivale. Regie: IC/ Kleyn. 10.15 Dajos Bela en zijn orkest. 11 00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 1 *5 12.00 Dajos Bela en zijn orkesi. Huizen, 30/ M. KRO-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. S.oo—9.1S en 10.00 Gramofoonpl. H-30 Godsd. halfuur. 12.15 Populair concert en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw, 3-00 Kniples. 4 00 HIRO. 5-10 Orkestconcert. 6.40 Cursus. 7-15 Lezing. 7-35 Gramofoonpl. 7-45 Causerie. 8.00 Lijdensmeditatie. 9.30 Vaz Dias. 9-35 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35:*2.oo Gramofooupl,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2