Uit de Gemeente- huishouding tweede blad mi post, die in vergelijking met vroe- rapport commissie- idenburg. de a.s. amsterdamsche supfle- toire begrooting. Looncontract in het bollenbedrijf. Industriemelk f 2.56 per 100 K G. Beperking van de haring- visscherij in 1943. De Rijkssteun voor den tuinbouw. De wijziging van de Woningwet. Nat. Soc. boeken verboden door den Paus. Vaticaan verbreekt discussie met Berlijn. Het Fransche antwoord op het Duitsche memorandum. Na de gebeurtenissen in Oostenrijk. "Wat utiU li Imnl Gebeurtenissen in Caricatuur* HELDERSCHÉ COURANT VAN TERDAG 17 FEBRUARI 1934. 0 „De levensstandaard moet dalen. Be- ,,ter, zich hiervan rekenschap te geven, ,,dan de noodzakelijke maatregelen uit „te stellen, in de hoop, dat de welvaart „weldra zal terugkeeren. Wi) moeten „de werkelijkheid onder de oogen zien, anders zullen later veel ingrijpender „maatregelen noodig zijn. Wij moeten „terug naar een lager levenspeil, omdat „de volkswelvaart in ons land ver hinderd is." Minister Mr. P. J. Oud. (jolden deze woorden in liet algemeen, (,or het Rijk, ook voor de Gemeenten zijn van toepassing. Het is niet overdreven beweren, dat de uitgaven voor de Ge meenten, vooral in de laatste jaren, schrik barend zijn opgevoerd. Terstond willen we hier uitspreken, dat veel maatregelen door de Gemeenten genomen, voortvloeien Ult voorschriften door 's Rijks overheid opgelegd. Vaak zelfs zijn aan de Gemeen ten verplichtingen opgelegd, die de draag kracht van sommige Gemeenten schier te boven gaan. Het is met onze bedoeling in een eriti- s,.j)(> beschouwing thans hierover te tre den, we willen alleen dit feit maar even eonslateeren, om vooral te doen uitkomen, dat. niet alleen de Gemeenten schuld treft.. Dat vooral in de laatste 10 jaren de las ten, gewone zoowel als buitengewone uit gaven, der Gemeenten onrustbarend zijn gestegen, staat vast. Wat aangaat de Schuldenlast der Gemeenten heeft men dezer dagen in de couranten (ook in de H, o. van 26 Januari 1.1. vermeld) kunnen lezen", dat die van 1925 tot 1983 is gestegen van H70 tot 2476 millioen gulden. Als men aanneemt, een gemiddelde rente van 4! 2 en 2Vi aflossing, dait vordert dit ren jaarlijksehe uitgave van 359 millioen. Voor onze Gemeente is de stijging in de jaren van 1925 tot 1933 niet zoo groot ge weest, de groote toeneming van den schul denlast vinden we hier in de jaren van 1918 tot 1925. Ter verduidelijking ver melden we, dat de schulden onzer Ge meente bedroegen: 1 Januari 1916 1 1919 .1 1926 1 1927 1 1933 1.655.400 2.251.100 5.282.900 5.796.300 5.853.700 In 1919 was de schuld per hoofd der be volking 75.—, in 1932 is dit geworden 181.—. Hier moet de aandacht allereerst er op gevestigd worden, dat ongeveer 60% hier van komt ten laste van de productieve be dreven. .Als vanzelf drukt ook op onze gemeente- begroot) ng de groote post voor rente en aflossingen. Voor 1933 werd hiervoor uit getrokken: 540.429, d. i. dus ruim een halt' millioen. Stellen we dit bedrag tegenover het be drag dat in 1919 voor hetzelfde doel werd vereischt, dan zien we een toename der uitgaven van ruim 363.000. Ook hier van komt een groot deel weer ten laste van de bedrijven, doch het overige moet worden geput uit de belastingen. Dat in de jaren 1925—1930 de belasting druk in onze gemeente ontzettend hoog was, weet ieder en wordt nu wel door iedereen toegegeven. Was over het jaar 1918 de totale opbrengst der belastingen in onze gemeente 451.897, d. i. per hoofd der bevolking 15.10, in 1927 was het totaal der voor de Gemeente geheven be lastingen 1.257.517 of per hoofd 43.08. Het was dan ook vooral voor onze Ge meente een uitkomst, dat in 1931 de voor al zwaar drukkende plaatselijke Inkom stenbelasting werd afgeschaft en dat daarvoor in de plaats kwam de uitkeering uit de Rijks Fondsbelasting. De opbreng sten in 1932 geven aan, dat de verlichting voor onze burgerij vrij beteekenend was. In dat jaar toch werd aan uitkeering van het Rijk ontvangen 643.581, terwijl uit gemeentelijke belastingen werd geput 646.314. Dit laatste is per hoofd 20.77. Jn vergelijking met 1918 is dit toch nog een verhooging van ruim 25 I)e wet op de finantieele verhouding van Rijk en Gemeenten, in 1931 voor het eerst toegepast, heeft voor onze Gemeente wel veel verlichting gebracht. Toch blijft ook voor onze Gemeente waar, dat gewone •en buitengewone uitgaven onrustbarend zijn gestegen. Een enkele blik op de be grootingen stelt dit duidelijk in het licht. Voor 1918 was het eindcijfer 1.348.955, 1927 2.556.180 en voor 1932 J 3.043.192. Naast de reeds vermelde bedragen voor venten en aflossing, zijn het vooral ook de uitgaven voor onderwijs, gezondheids dienst, werkloosheid en armenzorg (thans samengevat in den dienst voor sociale zaken), die groote bedragen vorderen. Hat de personeelsuitgaven hiervan een zeer belangrijk deel vormen, spreekt wel vanzelf. Over enkelen willen we nog een verge lijking maken. Bedroegen in 1918 de uit gaven voor, wat nu is samengevat onder sociale zaken, 120.097, voor 1933 was hiervoor noodig 5 414.700. In 1918 werd aan bezoldigingen, behalve onderwijs, uitbetaald ongeveer 310.000. Over 1932 is dit ongeveer 600.000 gewor den. Dit laatste bedrag nog te verhoogen uiet pl.m. 100.000 aan premiën voor pensioen. Niettegenstaande door bet Bestuur van den Bond van G. A. dit cijfer is bestre den, handhaven we dit, omdat we dit ont leenden aan de begrooling 1933. We vin den daar vermeld, dat in 1931 is uitgege ven 95.937, in 1932 is begroot 97.000 en in 1933 96.268. De volgnummers 44, 45, 47 en 50-dier begrooting geven dit aan. He uitgaven voor onderwijs hebben door de pacificatie op onderwijsgebied een zoo danige verandering ondergaan, dat een vergelijking met voorbeen niet wel doen lijk is.' Kwamen voorheen alle kosten van 'iet openbaar onderwijs, inclusief de sala rissen, op de gemeenterekening vooi 'hans zijn alle salarissen voor 's Rijks- 'kening, doch komen de kosten van stie,ri ng en onderhoud der gebouwen, ook van t bijzonder onderwijs, ten laste van de meenten. hr!itn?.^i!)el!inKri.lk is KesteKen' is die der 1 bestuurskosten (B. en W. en Raad). Was daarvoor b.v in 1918 noodig ongeveer J' "O 000 m up,(1 uitgegeven ruim Zeer belangrijke verschillen zijn op te merken ten aanzien van publieke werken. Volgens het verslag over 1918 is aan kos ten van onderhoud van gemeente-eigen- uommen en uitgaven voor gemeentelijke ,noouvcu 1,estee(' s 91.089. Het verslag vermeldt, dat de rekening over dat o- Van Dienst der Gemeentewerken t T'/Lv benevens een kapiaaldienst van J 103.776 heeft bedragen. We hebben enkele der voornaamste posten eens vergeleken, dat ook in onze Gemeente de kosten der gemeentehuis- houding onrustbarend zijn toegenomen, tiet is thans niet onze bedoeling om hier over beschouwingen te houden, noch na te vorschen waardoor al die verhoogingen zijn onts \\e willen alleen maar deze feiten c eren, om aan te toonen, dat ook vooi Gemeente het noodzakelijk is, om, naar het. hierboven vermelde woord van Minister Oud, „de werkelijkheid on- „der de oogen te durven zien, en dat ook „wij, in onze gemeentehuisliouding, terug „moeten naar een lager levenspeil". Het is nu toch wel onomstOoteliik vast staande, dat voor ieder burger der samen leving, onverschillig of bij ambtenaar, boer, visscher, arbeider of neringdoende is, de inkomsten belangrijk minder zijn geworden, terwijl daarentegen juist de uit gaven voor belastingen en opbrengsten voor Gemeente en Rijk belangrijk zijn toegenomen. Voor onze Gemeente is nu al bekend, dat. de aanslagen voor liet jaar 1934 voor de Fondsbelasting en Wegenbelasting, 0111 van de kleine verhoogingen maar niet te gewagen, niet onbelangrijk liooger zullen zijn, terwijl nog te wachten is verhooging van gas- en electriciteitsprijzen. Voeg hierbij de meerdere opbrengsten voor het Rijk aan omzet en couponbelasting, ver hoogde prijzen voor verschillende levens middelen, b.v. boter, dan mogen we, zon der beducht te zijn op tegenspraak, ge rust zeggen, dat de belastingschroef niet verder mag worden aangedraaid. Voor leder onzer is de levensstandaard reeds gedaald en velen moeten passen en meten, om niet het evenwicht tusschen ontvangst en uitgaven in de huishouding te verlie zen. Herinnerd mag er wel eens worden, dat er zeer velen in onze samenleving zijn, die hun bezit, waaruit zij toch hun levens- bestaan moeten putten, tot op de helft en meer hebben zien slinken, terwijl het overblijvende ternauwernood voldoende is, 0111 een sober inkomen te verwerven. Men denke slechts aan de sombere toestanden voor land- en tuinbouw, visscherij, handel en nijverheid. De nog altijd niet vermin derde werkloosheid, de loonsverlagingen voor schier alle particuliere bedrijven, demoustreeren de noodzakelijkheid voor ieder individueel om zich op een lager levenspeil in te stellen. Niemand onzer kan hieraan ontkomen. Geldt dit voor het individu, niet minder noodig is het voor de overheidslichamen. We ontveinzen ons niet, dat deze tijden voor overheidsbesuurders uiterst moeilijk zijn en dat, vooral nu, het geen senecure is te zijn aangewezen om leiding te geven. Doch ook voor hen geldt liet woord: „Wij moeten de werkelijkheid onder de oogen durven te zien!" De noodige maatregelen tot versobering, die terug kunnen voeren naar een lager levenspeil ook in de Ge meentehuishouding, moeten genomen worden. De bakens moeten tijdig worden verzet, opdat: „later niet veel ingrijpender maat regelen noodig zullen zijn!" B. Het ingezonden stuk over ons artikel van 30 Januari 1.1., van het Bestuur van den Bond van Gemeente-ambtenaren (zie H. C. van 6 Februari) geeft ons aanleiding tot de volgende opmerking: Blijkbaar is dit stuk geschreven met een pen, gedoopt in gal. We willen trach ten onze pen zuiver te houden en ons niet laten verleiden dit slechte voorbeeld te volgen. We kunnen het slechts betreuren, dat de schrijver van dat ingezonden stuk, die uit hoofde van zijn standing behoort te worden gerangschikt onder de intellec- tueelen, blijk heeft gegeven: a. niet te kunnen lezen en b. zijn voor ingenomenheid uit, in, wat we willen noe men: „spijkers zoeken op laag water". Uit den inhoud van dat ingezonden stuk blijkt voldoende, dat men de hoofdzaak, de quintenssens van ons betoog, tracht te verdoezelen in futiliteiten. Ons voorne men is niet daarop in te gaan. De openlijke en bedekte hatelijkheden aan ons persoonlijk adres zullen we schou derophalend en stilzwijgend laten pas- seeren. RIJKSMIDDELEN OVER JANUARI. Blijkens de door min. Oud reeds aan gekondigde gewijzigde methode van op gave liet den stand der kohierbelastingen voor den dienst 1934 eind Januari een achteruitgang zien tegenover het vorige jaar van per saldo 5.378.246. De overige middelen brachten in Ja nuari 25.554.075 op tegen f 24.861.731 in Januari 1933. Publicatie binnen enkele -dagen. Minister Deckers heeft gisteren in de Eerste Kamer medegeedeld, dat het rap port van de commissie-Idenburg, voor zoover de eischen der landsverdediging dit toelaten, binnen enkele dagen open baar gemaakt zal worden. Vergt geen nieuwe lasten. De spoedig te Amsterdam in te dienen suppletoire begrooting tot het dekken van 2,9 millioen minder te ontvangen uit de Fondsbelasting, eischt géén vermeerdering vas lasten voor de burgerij. Overeenstemming bereikt met R.K. arbeiders. Gisteren is de derde bespreking ge houden tusschen de besturen van de werkgevers- eu de R.-K. werknemers organisatie (Ned. R.-K. Landarbeiders- bond St. Deus Dedit) over het collectief contract in het bloembollenbedrijf. Be sloten werd aan de daarvoor aangewezen instanties te adviseeren het contract af te sluiten op een gemiddeld loon van f 19 per week. De regeling voor het verstrekken van aardappelland is aan een daarvoor inge stelde commissie ter afdoening opge dragen. („Hbl."j. Bij een vetgehalte van 3.2 pet. Decrisiszuivelcentrale maakt bekend, dat te rekenen van 28 Jan. j.1. af de uitkeering op alle tot zuivel-of melk producten verwerkte melk is vast gesteld op basis van 2.56 ct. per kg. melk met een vetgehalte van 3.2 pCt. Deze uitkeering geldt voorloopig voor een periode van drie maanden. Nadruk kelijk wordt er de aandacht van belang hebbenden op bevestigd, dat omtrent de grootte van de uitkeeringen na afloop van genoemde periode nog niets is vast gesteld en geeri enkele zekerheid kan worden gegeven. De thans vastgestelde uitkeering stemt overeed met 67.2 ct. per kg. boter en 80 ct. per kg. melkvet. Bij verwerking van melk op boter, zóódanig dat van 500 kg. melk van 3.2 pCt. vet 3.60 kg. boter verkregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.60 maal f 0.672 is f 2.42 per 100 kg. bedragen. De Red. van het Hbld. teekent hierbij aan Wij wijzen er op, dat op basis der huidige boterprijzen, n.1.46 cents per kg., de melkprijs zou bedragen f 1.76 per 100 kg. De data van uitvaren. Het bestuur van de stichting voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft den minister van oeconomische zaken gead viseerd de liaiingvisscherij in 1934 te be perken. Het betreft hier voornamelijk de vroege haringvisscherij en het is de be doeling hiervoor data van uitvaren vast te stellen. Op 11 Mei 1934 mag een vierde deel van de vloot der haringvisscherij uitva ren, terwijl ieder schip met niet meer dan 40 netten mag worden uitgerust; op 5 Juni wederom een kwart deel van de vloot, terwijl ieder schip mag worden uit gerust met 60 netten, op 26 Juni a.s. wederom een vierde deel van de vloot, terwijl ieder schip mag worden uitgerust met 80 netten en op 10 Juli a s. het resteerende vierde gedeelte met medene ming van de volle vleet. Uit Schevenin- gen mogen 11 Mei 32 schepen naar de haringvisscherij vertrekken. Een onder linge verdeeling van deze 32 schepen zal plaatselijk worden geregeld. Mocht te dier zake niet tot een oplos sing gekomen worden, dan zal het be stuur van de stichting regelend optreden. Zooals bekend is heeft de minister van oeconomische zaken vorig jaar ook een datum vastgesteld, waarop de haringvis scherij beëindigd moest worden. Op 5 December moesten alle schepen binnen zijn en na dien datum mocht geen ge zouten haring worden aangevoerd. Op vragen van liet Tweede Kamerlid van den Heuvel betreffende het bedrag van den voor 1933 aan den tuinbouw te verleenen Rijkssteun heeft de minister geantwoord Voor steun ten behoeve van verbou wers van fruit en warmoezerijgewassen in het jaar 1933 is bij de wet van 5 Mei 1933 (St.bl.no. 255) een bedrag uit 's Rijks schatkist beschikbaar gesteld van f 5.000.000. 's Lands middelen lieten niet toe dit bedrag hooger te stellen, hoewel de vooruitzichten zoodanig waren, dat het wellicht niet toereikend zou zijn om het verschil tusschen de berekende op brengst en den richtprijs te dekken. Echter is bij de gewijzigde omstandig heden, door de instelling van het Land- bouw-Crisisfonds, in de begrooting van dat fonds voor bet jaar 1933 het ge noemde bedrag nog kunnen worden ver hoogd tot f 6.400.000. Intusschen kan als zeker worden aan genomen, dat ook dit bedrag niet vol doende zal zijn om het bovenbedoelde verschil tusschen richtprijs en opbrengst te vergoeden. Hoe groot dit verschil zal zijn, kan nog niet nauwkeurig worden aangegeven. Dit zal eerst mogelijk wor den, indien alle gegevens daarover be kend zijnvast staat reeds dat dit ver schil nog belangrijk zal zijn. Intusschen heeft de ondergeteekende besloten, bij wijze van voorschot op de uitkeering in 1934, voor een aanvullende uitkeering op basis der productie van 1933 een bedrag van ongeveer 1.5 millioen beschikbaar te stellen, om aldus den overgang tot (Jen komenden oogst te vergemakkelijken. Toegegeven moet worden, dat zeer vele tuinbouwbedrijven in groote moeilijkhe den verkeeren. Echter zal het scheppen van de mogelijkheid, den eerstvolgenden oogst te kunnen bereiken, naast de ko mende teeltbeperking voor dien oogst, den toestand in de tuinbouwbedrijven voor het jaar 1934 in niet geringe mate kunnen verlichten. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Woning wet. Daarin deelt de regeering mede, dat inderdaad over deze wetswijziging de organisaties der woningbouwverenigin gen niet zijn gehoord. Daartoe bestond geen aanleiding, omdat het in hoofd zaak gaat om noodmaatregelen ten aan zien waarvan belanghebbende vereni gingen niet in de eerste plaats ter be oordeeling aangewezen zijn, maar waar voor de regeering in dezen zorgelijken tijd de volle verantwoordelijkheid moet en wil dragen. B(j nadere overweging is bet wensche- lijk geacht, het laatste lid van art. II te wijzigen in dien zin, dat de toestemming van Ged. Staten niet langer vereischt zal zijn. B. en W. en in beroep, de ge meenteraad zullen daardoor zelfstandig kunnen beslissen. De behandeling van verzoeken om bouwvergunning wordt vereenvoudigd en de inspectie wordt ver meerdering van liaar vele werkzaam heden bespaard. De autonomie der gemeenten zal dooi de voorgestelde wijziging der Woningwet bij de uitvoering dier wet inderdaad eenigermate in het gedrang komen, maai de regeering wijst er met nadruk op, dat in tijden van nood beginselen die in normale tijden gelden en nuttig zijn, wel eens moeten worden ingeperkt; is de nood voorbij, dan kunnen zij weer in vollen omvang worden hersteld. Worden op groote schaal goedkoope woningen gebouwd, dan zal dit ten ge volge moeten hebben, dat de huren van gelijksoortige woningen die duurder zijn, dalen. Aan dit risico valt niette ontkomen. Het denkbeeld, op ontgonnen gronden goedkoope woningen beschikbaar te stel len voor van het platteland afkomstige werklooze industrie-en andere arbeiders, is bij de regeering in onderzoek. Minimum-elsch voor woningen. De regeering is voornemens bij de machtiging der eischen voor woningbouw voor gezinnen met kinderen vast te houden aan dezen minimum eisch voor woningen: woonkamer, keukentje, slaap kamer voor de ouders, gescheiden, licht en lucht, behoorlijk toegankelijke slaap gelegenheid voor jongens en meisjes. De regeering is in beginsel bereid, ook in de z.g. extra tekorten een deel bij te dragen, wanneer de voorgestelde wijziging der wet tot stand zal zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling van de regee ring over te gaan tot verlaging van rente van woningbouwvoorschotten, zoodra de woningwet gewijzigd zal zijn. Stormachtige stroomingen, die de wereld naar den afgrond sleepen. Naar Reuter seint heeft de Paus tot een groep pelgrims gesproken over het verbieden van twee boeken van nat.-soc. schrijvers, n.1. van Alfred Rosenberg en Ernst Bergmann. Wij kunnen niet nalaten*, aldus de Paus, »te constateeren dat er zeer storm achtige stroomingen zijn, die de wereld naar den afgrond zouden wensclien te sleepen om haar te berooven van het Christendom en haar te herscheppen in een heidenschen vorm*. Z. H. PAUS P1US XI. Het boek van Alfred Rosenberg »De Mythe van de Twintigste Eeuw« is op den index geplaatst, daar het trachtte in plaats van den Chr. godsdienst een nieu wen Duitschen godsdienst te brengen. Ernst Bergmann's boek »De Duitsche Nationale Kerk* is verboden, omdat bet de noodzakelijkheid der verlossing en de goddelijkheid van Christus ontkent en verklaart dat de Christelijke godsdienst eenvoudig een schepping is van de Semi tische en Romaansche cultuur, en daarom gericht is tegen het Germaansche ras. De onderhandelingen tusschen het Va- ticaan en Duitschland om het concordaat in werking te stellen, worden nog ge voerd, doch de toestand is nog steeds zeer gespannen. (Hbl.) Naar vernomen wordt, heeft de H. Stoel de onderhandelingen met de Duitsche regeering over de nog niet geregelde punten van het concordaat afgebroken. De Duitsche gedelegeer de Burmann is naar Berlijn terugge keerd. In Duitsche kringen te Rome werd gis- ternavond verklaard dat de gedelegeer de niet naar Rome zal terugkeeren. Een bevestiging van dit bericht door het Vati caan kon gisterenavond niet worden ver kregen. Naar vernomen wordt, is de breuk ver oorzaakt door de hernieuwde publicatie in Duitschland van het boek van dr. Rosen berg de „Mythe van de 20ste eeuw". Duitsche persstemmen. De Berlijnsche ochtendbladen publicee- ren den tekst van de Fransche antwoord nota (zie ons «buitenlandsch overzicht* Red. Held. Ct.) en voorzien die van een uitvoerig commentaar. De 'Voelkische Beobachter* schrijft o.a.: Frankrijk gaat door moeilijkheden te maken, waar geen moeilijkheden zijn. Dat blijkt duidelijk uit iedere alinea van deze nota. Zoo worden in de kwestie van het door ons eerlijk aangeboden niet-aanvalsverdrag onbegrij pelijke verwijten gemaakt. Het Duitsch- Poolsche verdrag is het beste en onweer- sprekelijkste bewijs, hoe ernstig wij deze zaak beschouwen. Men kan er slechts den nadruk op leggen, dat Frankrijk iedere kans om tot een werkelijke ontwapening te komen heeft laten voorbijgaan. Waar wordt dan ook maar over de Fransche ontwapening gesproken? In de nieuwe nota staat daarover geen woord. Wat aan gegeven is als de ontwapening van Frank rijk, is absoluut onvoldoende. Daarbij komt nog, dat het Fransche memorandum dat in de nieuwe nota wordt aangehaald de onbevredigende voorstellen nog voor zag van voorbehouden en voorwaarden, die de bestaande onduidelijkheid nog heb ben vermeerderd. Ook het verwijt, dat de rijksweer de bepalingen van het verdrag van Versailles niet is nagekomen, kan nie mand ter wereld meer overtuigen. Sinds 15 jaar pleegt Frankrijk met dergelijke beweringen te komen, die, wanneer men ze nagaat, niet te bewijzen zijn. Het blad stelt vooral het feit in het licht, dat Parijs in de nota de Engelsche en Italiaansche ontwapeningsvoorstellen stilzwijgend voorbijgaat. Fransche persstemmen. De commentaren van de Fransche pers over de jongste nota der regeering betref fende de ontwapening bevatten o. a. het volgende: De „Petit Parisien" zegt, dat de deur voor verdere besprekingen wel is open gelaten, maar dat Frankrijk zijn verdedi gingsmiddelen niet verminderen kan, zon der een regeling van internationale soli dariteit, wederziidsche hulp en gepaste controle. De „Echo de Paris" zegt: Het uur is ge komen, om de debatten weer naar Genève te verplaatsen en daar te beëindigen. Men dient den Engelsehen afgezant, Eden, Za terdag duidelijk te maken, dat Frankrijk, met het oog op Duitschland's militaire versterking, niet kan afzien van de vrij heid, om voorbereidende maatregelen te treffen. Te Berlijn acht men de recht- streeksche besprekingen afge- lcopen. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde gisteravond: De nieuwe Fransche nota aan Duitsch land maakt feitelijk aan het diplomatieke tweegesprek tusschen Duitschland en Frankrijk over de ontwapeningskwestie een einde. Formeel is dat nog niet het ge val, in zoover nu nog weer een antwoord van Duitschland zelf komen moet, en men niet kan weten, hoe Frankrijk daarop reageert. Maar dat neemt niet weg, dat men hier te Berlijn het diplomatieke twee gesprek als geheel afgeloopen be schouwt, d.w.z de hoop op een resul taat van dit tweegesprek, hetwelk in een onvruchtbaar heen en weer ge schrijf dreigt te verloopen, heeft laten varen. Te Weenen keeren langzamer hand de normale omstandigheden weer. De Weensche correspondent seinde gis terenochtend aan de Nw. Rott. Crt.: Sinds vanochtend rijden de trams en autobussen te Weenen weer als gewoon. Morgen beginnen de scholen weer. Er zijn weer 26 groote socialistische vereenigingen ontbonden, waaronder de huurdersvereeniging, het verbond van schouwburg- en bioscooppersoneel, de rijksvereeniging van bankbedienden, de tooneelvereeniging, het verbond van mu sici. Verschillende vereenigingslokalen en sportterreinen zijn geconfiskeerd. Buitenlandsch Overzicht pag. li Feuilleton 1 Radio-programma «.2 Van links en rechts .#2 Corruptie in de Ver. Staten bij het verleenen van luchtpostcon tracten «2 De zaak-Onnes van Nijenrode voor de rechtbank6 Donderdagavond heeft bij de St. Lidwina-stichting alhier, een aan rijding plaats gehad van een dame door motorrijwiel. De dame is aan de gevolgen overleden „9, Japanners bezetten acht Chince- sche dorpen6 Industriemelk 2.56 per 100 kg bij vetgehalte van 3.2 .5 De gemeente-ontvanger van Em- pel is ontslagen wegens wanbe heer 6 Rusland heeft Dimitrof c.s. het Russisch staatsburgerschap ver leend 1 Eischen van het Hoog Militair Gerechtshof voor de tweede groep muiters. Tegen Boschart 12 jaar gevangenisstraf"6 Beperking van de haringvisscherij in 1034 n o Vijf meisjes zijn bij een lawine- ongeluk in Stiermarken gestikt 6 Verlaging van de pensioenen bij de Spoorwegen 5 Een N.S.B.er te Lopik afgeran seld. Een vrouw en een kind door een revolverschot gewond ,6 Nasleep van de muiterij-zaak. De heer De Kadt voor de rechtbank R 6 Het Vaticaan heeft de besprekin gen met Duitschland verboden 5 Omtrek-nieuws11 Marktberichten „12 Marineberichten „12 Sportnieuws „12 feiAK TE r* De stille rijken schudden de kous toch maar leeg vóór 1 Maartl Oude heer: „Kijk, die ringen daar In den muur zijn nog uit mijn tijd." Jutter: Heb je mis, ouwe, daar maken we tegenwoordig onze fietsen aan vas tl" ln het Heldersche Kanaaltje heeft een jongetje een aantal rijksdaalders gevon den. Teekening: Een uur na het bekend worden van dit feit. (Inzet: de ontdekker, op vijf jarigen leef tijd). De brandweercentrale is door de bur gerwacht bezet. Wagner, de directeur van de Weensche brandweer, is in hechtenis genomen. De socialistische aanvoerders Deutsch en Baur, die te Bratislava (Presburg) zijn aangekomen, eerstgenoemde gewond, heb bed klaarblijkelijk tot Woensdag toe de socialisten te Weenen aangevoerd, maar zijn gevlucht toen zij de nederlaag moes ten erkennen. Het beroep op de bevolking tot vorming van een nationaal fonds voor de gevalle nen vindt ruimen weerklank. Er zijn reeds groote bedragen gestort. De Arbeiter Bank met zijn filialen en wisselkantoren is van overheidswege ge sloten. Grossmann, de directeur, is Jn hechtenis gesteld.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5