Beemsterboer GEMENGD NIEUWS De stranding van de „Oakford". De zaak voor alle lijden Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart HFI nFRSCHE COURANT VAN De zaak Nijenrode. Een gemeente-ontvanger ontslagen wegens wanbeheer. Staatsspweepstake voor liefdadige doeleinden? Een NS.B. -er afgeranseld Strenge eisch wegens chantage Nasleep van de muiterij zaak. Bim-bam schoorsteenklok 14 dagen uurwerk f 9.75 De berechting van de muiterij op De Zeven Provinciën. Japanners bezetten acht Chineesche dorpen. Naar het Duitsch Nieuwsbureau uit Weenen meldt, is er vannacht omstreeks middernacht nog in drie verschillende wij ken van Weenen geschoten. Het onder zoek heeft echter uitgewezen, dat dit slechts een gevolg was van de vermoeie nis en overspanning van po.itie of troe pen Een schildwacht had om een onbe duidende reden geschoten en een heele reeks posten was daarop aan het schieten aeqaan. Intusschen is men al begonnen met de veiligheidsmaatregelen te vermin deren. Een groot deel der wachten is in hun kwartier terugg ekeerd. Het leger kamp op het hoofdbureau van politie is ingetrokken. Ofschoon de opstand bedwongen is. zijn in den afgelegen nacht nog tal van opslagplaatsen van wapenen ont dekt. wier inhoud in beslag is geno men. In de eerste plaats worden de scholen nu gezuiverd van alle soc. dem. leerkrach- ten.i ..die zooveel hebben bijgedragen tot ophitsing van de onrijpe jeugd tegen de wettige regeering Op het raadhuis zijn yoorts ale soc. dem. emblemen, schilde rijen. enz. verwijderd. De verlleslijst. Naar de correspondent seint, bedraagt het totaal aan dooden in de bondshoofd- stad 133. van wie 95 burgers zijn en 376 zwaar gewonden, van wie 255 burgers, en uit den aard der zaak tal van lichtge wonden. Hoe de socialistische plannen onfdekt werden. Het Neue Wiener Tageblatt vertelt hoe het plan tot den opstand is ontdekt. Zooals meestal in zulke gevallen ge schiedde dit louter bij toeval. Een politie agent zag op een avond op den Ring een man gaan met een groot pak onder den arm. Gezien de vele nationaal-socialisti- sche aanslagen met voetzoekers en ander vuurwerk, dacht hij dat het wel eens een pak vuurwerk kon zijn en daarom hield hij den man aan om hem te vragen wat er in het pak zat. Hij kreeg ten antwoord, dat het slaghoedjes waren, die hij op straat van ee nonbekende had gekocht. De agent hield den man aan, die een sociaal democratisch gemeenteraadslid uit Schwe- chat bleek te zijn. Bij de opening bleek het paket dynamiet-patronen te bevatten. Deze vondst gaf aanleiding tot uitge breide huiszoekingen, waarbij men niet alleen veel wapens, munitie en ontplof bare stoffen aantrof, maar ook een om vangrijke correspondentie, waaruit duide lijk bleek, dat verscheidene sociaal-demo cratische leiders overeenkomsten hadden gesloten met de radicale aanvoerders van de ontbonden communistische partij om gezamenlijk tegen de regeering op te treden. Huiszoekingen bij de communisti sche leiders brachten zeer bezwarend ma teriaal aan het licht. De afspraken dateer den uit den tijd. toen de nationale raad terzijde werd geschoven. •drthethRoijpewa De houding van Italië. baar Ilavas uit Rome verneemt, schijnt de Italiaansche regeering niet voorne mens op eenigerlei wijze in te grijpen in de binnenlandsche zaken in Oostenrijk, dit in tegenstelling met berichten, dat Italië bij de regeering te Londen en Parijs zou hebben geïnformeerd naar een eventueel militair ingrijpen ten bate van de regee- ring-Dolfuss. Steun van Oostenrijk van buitenaf zou slechts gerechtvaardigd zijn, indien Oos tenrijk van buitenaf werd bedreigd. Hier van is evenwel op het oogenblik geen sprake. Een relletje te New York. Woensdagavond heeft te New York in de Vijfde Avenue voor het Oostenrijksche consulaat een betooging plaats gevonden. De menigte werd door de bereden po litie met den gummiknuppel uit elkaar ge slagen .waarna het grauw den hoofdin gang van de openbare leeszaal, welke in de nabijheid van het cosulaat ligt, for ceerde. De Oostenrijksche consul heeft een de putatie van socialisten en communisten ontvangen en beloofde de protesten der betoogers aan zijp regeering over te bren gen. Een beroep op de bevolking van kardinaal Innitzer. Kardinaal-primaat Aartsbisschop Innit zer, heeft gisteravond als eerste herder van alle Oostenrijkers een dringend be roep gedaan op de bevolking, die hij be zweert den strijd te staken, de hand tot vrede te bieden, de klassehaat en volken- haat te begraven. Vluchtelingen in Tsjechoslowakije. Naar de Praagsche bladen melden zijn dr. Otto Bauer en dr. Julius Deutz te Bratislava aangekomen Deutz is aan zjjn linkeroog gewond. In den omtrek van Bratislava zjjn verscheidene Oostenrijk sche socialisten over de grens gekomen, o.w. 47 leden van den schuttersband in Floridsdorf. Zij werden bij hun komst op Tsjechoslowaksch gebied ontwapend. HERTZOG, SMUTS EN MALAN VERZOEND. Al et de beëindiging van de onderhan delingen tusschen den premier Hertzog cn den leider der afgescheiden nationa listische groep, Malan. is de eenheid in de Nationale Partij in Zuid-Afrika Goed deels hersteld. De bedoeling is een ver- eeniging te krijgen van alle Afrikaners. C RISIS IN HET JAPANSCHE KABINET Tn het Japansche kabinet is een crisis ontstaan door de beschuldiging van twee uit de party der Seijoekai getreden leden van corruptie, door twee leden van het kabinetg epleegd. Deze ministers ontken nen de juistheid van de beschuldigingen. Een commissie van onderzoek is inge steld. De samenwerking tusschen de par tijen wordt door de beschuldigingen be dreigd. Binnenland De stranding van het Engelsclie stoom schip „Oakford" -op 17 Januari op de Eierlandsche gronden, waarbij de geheele bemanning om het leven kwam, werd gis terenmiddag door den Raad voor de Scheepvaart, onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne onderzocht. Ge dagvaard waren drie getuigen. Bti den aanvang van de zitting zeide de voorzitter o. m. het volgende: Deze ramp heeft in ons land, en vooral in scheepvaartkringen groote ontroering teweeggebracht. De niet rotsachtige, doch niettemin vooral voor vreemden verrader lijke Hollandsche kust heeft tien slacht offers geëischt, de geheele bemanning van het schip. De gedachte, welke in dit geval dadelijk bij iederen zeeman opkomt, een gedachte die hem niet loslaat, is dat men dezen zoo droevigen afloop zoo moeilijk kan zien als een onvermijdelijk gevolg van de stranding, dat men eerder geneigd is te denken, dat het zoo gemakkelijk anders had gekund. Zelfs op het oogenblik, dat de bemanning in een scheepsboot het schip verliet, waren zii naar alle waar schijnlijkheid op het schip zelf nog veilig, doch in elk geval waren zij veilig in de boot op de zee, welke onder de lij van het schip vrij rustig was. Wat hen heeft be wogen het schip te verlaten en naar den wal te roeien en niet bti het schip te blij ven? Er is niemand van hen over, die het ons zeggen kan. Als zeker mag wel wor den aangenomen, dat zij overtuigd waren met hun boot den wal te kunnen bereiken en dat zii niet hebben geweten, welke ge varen zich nog vlak bij de kust voor hen zouden voordoen. Het is, nu deze stranding zulke droe vige gevolgen heeft gehad, een algemeen Nederlandsch belang, dat worde onder zocht, wat het reddingwezen ten deze heeft gedaan. Daarin ligt dus in hoofdzaak het belang van het onderzoek in deze zaak. Tien personen zijn bij deze ramp om het leven gekomen. De boot moet in de branding zijn omgeslagen. Den kapitein en zijn bemanning gedenken wij als broe ders, broeders, die in den strijd met de onder omstandigheden nog zoo dikwijls gevaarlijke zee gevallen. Den nabestaan den van over, de zee betuigt de Raad zijn diepgevoelde deelneming. De inspecteur-generaal, de lieer Fock, sloot zich hierbij aan. De kapitein van de sleepboot „Holland" deelde mede, dat hij op 17 Januari 's avonds naar de strandingsplaats is ge gaan en daar op 1000 M. benoorden de „Oakford" ten anker is gegaan- Het was ruw weer uit het Z.W., de zee liep langs de kust niet zoo buitengewoon hoog. Met morselamp werd een contract afgesloten op de basis „no cure, no pay"; de Engel sclie gezagvoerder seinde, dat het niet mogelijk was bij hen te komen en te wachten tot de dag aanbrak. Om 1 uur werd geseind, dat men nog geen nood had, doch eenigen tijd latei- werd geseind, dat het schip op zij viel en een reddingboot noodig was. De „Bran- daris" was inmiddels langszij bij de „Hol land" gekomen, doch de Engelschen deel den mede, met een eigen boot hun schip te zullen verlaten. Get. maande herhaal delijk en dringend aan, zulks niet te doen, doch te wachten op de reddingboot, welke met vloed langszij zou komen. Daarna seinde men, dat men dan met eigen boot bjj het schip zou blijven. Na dien, het was toen 4 uur 's morgens, heeft men geen licht meer gezien Vermoedelijk is een boot gestreken, is men niet bij het schip gebleven, waar men betrekkelijk rustig water lij van het schip, tamelijk veilig was ge weest. De Engelschen zullen den wal hebben probeeren te bereiken, waarbij hun boot nabij het strand is omgeslagen. De schipper van de reddingboot „Eier- land" verklaarde, dat hij verscheidene malen gepoogd had de „Oakford" te be reiken. Het schip zat op zichzelf niet ge vaarlijk. Toen de reddingboot langzij kwam, bleek hem, dat de Engelschen niet klaar stonden met touwen- Get. kreeg den indruk, dat de schipbreukelingen geen gebruik wilden maken van de hulp. De voorzitter begreep zulks niet; is er geen misverstand? Getuige: Toen wij aan de liefzijde wa ren, werden geen touwen overgegooid. Aan boord van de „Oakford" werkte men niet mede; eindelijk was de redding boot in een gevaarlijker positie dan de „Oakford". Op een gegeven oogenbliit kon noch de „Eierland", noch de „Brandaris" er weel bij. In plaats van op hun schip te blijven, zijn de Engelschen er af gegaan. Dit was onvrantwoordelyk. De Engelsche kapi tein besefte niet, op welk een gevaarlijke piek hy wa3, en wilde zijn schip niet ver laten. ren slotte is nog gehoord de secretaris m Noord- e» Zuid-Holl. Redding My„ de heer De Boov. ^eze getuige deelde-o. m. mede. dat men zich ongerust had gemaakt over de Eier- land die men niet zag. Daarom werd de „Urandaris" uitgezonden. Later werd be richt ontvangen, dat op den rand van de (Jn w'Sf 'ie* reddinghuisje lijken la- "et bleek, dat deze zwemvesten aan ïadden. De kwaliteit was goed, evenwel zaten ze te hoog onder de kin. By ons worden de zwemvesten meer practisch adVermoedeliik hebben de schipbreuke lingen gedacht, dat de Vliehors vastzat aan den wal en zy rustig den wal konden bereiken. De vanglijn van de sloep was doorgesneden. Men is bewust weggevaren. De inspecteur-generaal, de lieer rock, was van meening, dat van de^ zijde dei Redding Mij. al het mogelijke is gedaan, om te helpen. Op de „Oakford" wilde men blijkbaar niets van de reddingbooten we ten. Ook is door de redders er op gewezen, dat de schipbreukelingen aan boord had den moeten blijven. Later bleek, dat de ruiten van het stuurhuis nog heel waren. Laer volgt uitspraak. („De Telegraaf De ensceneering van het inbraakje. Op den tweeden dag van de zaak- Onnes van Nijenrode, Donderdag, is de belangstelling onverflauwd; op gereser veerde en publieke tribune is geen plaats onbezet. Dezen dag zullen de getuigenverhoo- ren worden gehouden in de zaken van de vijf verdachten, die Dinsdag aan een in leidend verhoor zijn onderworpen; te weten Koning, die zegt in opdracht van den heer Onnes zich met Witbraad in verbinding te hebben gesteld om men- schen voor de „inbraak te vinden, Wit braad, die zich op zijn beurt bij Mees Gerritsen en Frits Biesing vervoegde, en de „jongens" Maag, Van Binsbergen en Grotjohan, die tenslotte door Biesing en Gerritsen voor het werk werden uitver koren. Koning als verdachte. Eerste getuige m zijn zaak is Witbraad. Getuige verklaart den verdachte in 1932 te hebben gesproken. Daarbij bracht v erdachte het gesprek op den heer Onnes. Verdachte heeft tegenover getuige wel gezinspeeld, dat de heer Onnes in moei lijkheden verkeerde, maar direct met zoo veel woorden is er niet over gesproken. Evenmin is gezegd, waarvoor de kunst schatten uit het kasteel moesten worden gehaald. Van verdachte heeft getuige opgekre gen, welke schilderijen en miniaturen moesten worden meegenomen, welk raam moest worden geforceerd, enz., waarbij verdachte hem tevens een schetsteeke- ning van het kasteel had gegeven, dié ge tuige op zijn beurt aan Gerritsen en Bie sing doorgaf. Er zou voor worden ge zorgd, dat het personeel niet zou merken wat er gaande was en om den menschen de gelegenheid te geven weer veilig naar Amsterdam te gaan, zou de aangifte bij de politie een paar uur later geschieden. Desgevraagd zegt getuige, dat hem geen bepaalde termijn was gesteld; waar binnen de „inbraak" moest zijn ge schied (hetgeen Koning Dinsdag bij zijjj' verhoor heeft verklaard). Getuige verklaart desgevraagd, dat éir 12.000 belooning zou worden gegeven. Voor getuige, voor Biesing en Gerritsen, en voor Koning, ieder «en portie van 4000. Het is den Officier blijkbaar te doen om een verklaring van dezen getuige, dat de hoofdsom niet kon worden uitgekeerd, voordat de verzekeringspenningen waren uitgekeerd. Opdat niet zou opvallen, dat alleen Onnes bestolen was, werden ook doeken van Goudstikker meegenomen (een be kend kunsthandelaar in Amsterdam). Getuige Biesing heeft het plan eerst afgeraden, en later er mee accoord ge gaan. Van Witbraad kreeg hij alle in lichtingen en een schetskaartje. Uitvoerig krijgt men wederom het plan te hooren. Ik gaf, zegt de getuige wiens mede- deelingen dikwijls lachwekkend zijn en die ook de Rechters met zijn gevatheid amuseert ik gaf den „jongens" voor de verhuizing een vrijgeleide mee: Gelieve mee te geven zoo-en-zooveel miniaturen en vergeet vooral niet den negerjongen! Getuige: Daar lacht u om... maar ik (gelach: met den negerjongen is een schil derij bedoeld). Getuige: Daar lacht u om... maar ik-gaf het per order Onnes, geteekend Blessing (vroolijkheid). Hierna wordt Maag. een van de drie „jongens", die het werk uitvoerden, als getuige gehoord. Twee schilderyen zoek. Van Blessing heeft Maag en zijn ka meraden ieder 100 gekregen, direct na de „verhuizing". Toen bleek verdachte ook, dat de zaak niet klopte: de recherche- lijst gaf zeven schilderijen aan, er werden er vijf gestolen. Officier: En dat schilderij heeft u dien nacht nog in het kasteel zien hangen? Getuige: Ja. Officier: U staat onder eede en blijft er bij, dat dat schilderij dien nacht door u in het kasteel is gezien? Getuige: Ik heb het gezien. De zaak klopt ook niet. want er zijn twee schilde-' rijen meer verdwenen, dan wij hebben meegenomen. Getuige Van Binsbergen. een der drie „jongens die de „verhuizing" hebben uitgevoerd, zegt. dat was afgesoroken dat men niet 200. maar 400 a' 500 zou krijgen direct na het werk en later de rest. Op vragen van den president, zegt spr„ dat men zich geen rekenschap ervan gaf waarom dit alles moest worden haald. wegge- Grotjehan. is de z.g.n. „gabber", jongen die het vak nog leerde. Ook nu verklaart A 7~ Zj°aiLhii ?insda9 als verdachte deed dat Maag hem had gevraaqd het werk deel te nemen, waarin hij toegestemd, niet dan nadat Maag verzekerd had. dat er geen gevaar bij ZATERDAG 17 FEBRUARI 1 934. Getuiae v. d. Dussen, expert treden voor de assurantie-maatschappijen en verhaalt zijn bevindingen De heer On nes heeft den indruk gewekt dat er was '"Getuige"Top, lid eener assurantiefirma, leat Gelijktijdige verklaringen a Het rapport van de experts, meentge tuide I Top, en het advies van den advo caat van assuradeuren moet doorslag gevend geweest zijn voor de maatschap en om de acte van dading aan te gaan waarbij aan den heer Onnes ru.m 72.000 werd uitbetaald. Een protest van den verdediger. Er worden vervolgens nog getuigen gehoord, die de noodige mededeelingen doen over de taxatie van het gestolene, de rapporten, de uitbetaling enz. en de verdere behandeling verdaagd tot heden. Een der verdedigers protesteert er ^egen dat men weigerde deze zaken z.g. bijeen) aan had hem te voegen. Thans staan getuigen terecht, die straks verdachten zijn. Terwijl aan ge- tuiqen het recht is toegekend op bepaalde vragen het antwoord schuldig te blijven. De Officier, aldus de verdediger, stelt vragen, die hij. ware hij zelf verdachte, zich niet gesteld zal willen zien Nochtans wordt het verzoek om de zaken te voegen van de hand gewezen. MET AFGEZETTE HULPMOTOR OP HET RIJWIELPAD. Conform den elsch van het O. M. lieeft de kantonrechter te Delft, den bestuur der van een rijwiel met hulpmotor, die daarmee had gereden op een rijwielpad van den rijksweg, met den motor buiten werking, veroordeeld tot een geldboete van 50 cent. Het gold hier een principieele beslis sing. BEROOVING VAN EEN MARINE MATROOS. Een matroos, die op het punt stond met een torpedojager naar Indië te vertrek ken, kreeg den inval voor het laatst te gaan passagieren te Zwolle met ruim 200 op zak. Toen hij den volgenden morgen, 16 November, op het politiebureau aan landde, werd nog een biljet van 25 op hem bevonden. Hij wist zeker een biljet van 100 noch weggegeven, noch gewis seld te hebben en dat hij het nog had ge had voor hy in de Klokkesteeg een vrouw had bezocht. Een politie-onderzoek ten huize van A. A. v. d. .B., wiens vrouw de matroos had bezocht, leverde niets op, maar later kon bewezen worden, dat v. d. B. den volgenden dag het biljet had ge wisseld. V. d. B„ die Donderdag voor de recht bank te Zwolle heeft terecht gestaan, ver klaarde het biljet van zijn vrouw te heb ben gekregen, die dit dan, benevens 25 van den matroos zou hebben ontvangen. De officier van justitie, mr. Van Has selt, achtte voldoende aanwijzingen voor handen, dat verd. het biljet noch had ver duisterd, noch van zjjn vrouw had ontvan gen, maar het uit den zak van den dron ken matroos had gehaald. Spr. eischte één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 Maart. Wegens wanbeheer van de gemeen tekas heeft de ontvanger der ge meente Empel ontslag verkregen. Ge bleken is, dat ook de kassen van het Burgerlijk Armbestuur en van enkele polders, die ook onder zijn beheer waren, niet in orde werden bevonden. Een vaststaand tekort, aldus het „Huisgezin", is echter nu niet te con- stateeren. De onregelmatigheden, aldus het blad, beperken zich niet alleen tot de admini stratie der gemeente, maar strekken zich ook uit over die van het Burgerlijk Arm bestuur en van de polders Empel en Meer wijk en den Kooiweg, van welke instellin gen de heer W. penningmeester is. Het beheer van al die kassen is geheel in de war, zoodat momenteel geen betalin gen gedaan kunnen worden, voor liet on derzoek door het verificatiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten klaar is. De heer W. is ook ontslagen als pen ningmeester van het Burgerlijk Armbe stuur en zal vermoedelijk ook zijn functies bij de polderbesturen moeten verlaten. DIEFSFTAL EN VERUISTERING. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vandaag den 22-jarigen procuratiehouder van het bijkantoor der Cxeldersche crediet- eeniging te V eendam 'wegens diefstal en verduistering tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Winschoten had hem 3 jaar met aftrek van de voor- loopige hechtenis opgelegd. opneming van het A. Zonnenberg, te Men verzoekt ons volgende bericht: Drs. J. M. E. M Maastricht (vroeger woonachtig te Rotter dam heeft dezer dagen een met redenen omkleed adres aan den minister van ju- opr'ichtfne°"van °m Re''aken ,ot d« KÏÏKJt ee" A Btmeene Neder- ^temming met dit adres in pdnciïS geJoegd gd' Ware" aa" toe- Een vrouw en een kind door een revolverschot gewond. Donderdagavond is een Pr°IiaSa'K a' vergadering gehouden vanwege de in het café Het Zwaantje, aandenUit- weg te Lopik, waarin de heer Holswilder, uit Schoonhoven, het woord heeft gav<?e*d' De vergadering had een rustig ^e,0°P> doch na afloop van de bijeenkomst, toen de heer H. zich huiswaarts wi de bege ven, werd hij gemolesteerd, in hoofdzaak door buiten samengeschoolde». De heer Holswilder werd met een knuppel bewerkt, waardoor hij twee hoofdwonden kreeg en bewusteloos raakte. Hy kwam spoedig bij- Er klonk eensklaps een schot, waardoor een nieuwsgierige vrouw en een jon getje gewond werden. Dr. van Blankenstein, die direct ter plaatse was, achtte, hoewel de toestand van beiden niet levensgevaarlijk was, overbrenging naar het ziekenhuis nood- z&ko 1 ij k. De burgemeester was spoedig ter plaatse en heeft een krachtig onderzoek inge steld, dat tengevolge heeft gehad, dat degeen, die den heer Holswilder heeft afgeranseld, 's nachts nog in arrest is gesteld. Het is een zekere A. B., een werklooze uit Jaarsveld. De meesten, die aan de relletjes hebben deelgenomen, zijn in woners van Jaarsveld. De twee getroffenen, die naar het zie kenhuis zyn vervoerd, maken het naar omstandigheden goed. Het parket uit Utrecht heeft te Lopik een onderzoek in gesteld. De verdachte A. B. zou Vrydag- middag naar Utrecht worden gebracht. Het schot is door den gemeente-veld wachter Kool uit noodweer gelost. De vrouw en de jongen hadden met het geheele geval niets te maken. Zy stonden als nieuwsgieringen aan den kant van den weg te kijken. De rechtbank te Rotterdam heeft Don derdagochtend een chantagezaak behan deld, waarin de officier strenge straffen heeft geëischt tegen de twee verdachten. Terecht hebben gestaan een publieke vrouw en haar wettelijke echtgenoot. De laatste was de hoofdschuldige afdreiging was hem ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding had de vrouwe lijke verdachte op haar kamer in een perceel aan de Nieuwstraat een slager uit Kralingen (Rotterdam-Oost) ontvan gen, waarna de man den slager thuis ha'd opgezocht om hem 800 gld. af te dwingen. Als hij het geld niet gaf, zou hij (ver dachte) de vrouw van den slager op de hoogte brengen van de uitstapjes van haar man. De slager, die het bedrag der, volgen den dag in een café zou afgeven, ging eerst naar de politie om de nummers der bankbiljetten te laten noteeren. Dit ge schiedde, doch tevens ried de politie het slachtoffer van de chanteurs af het geld te geven. De man, in zijn angst, gaf het toch. Eenige uren later werd een der bank biljetten aangetroffen in het taschje van de vrouwelijke verdachte. De officier van justite, mr. E. O. H. Schutte, eischte twee jaar gevangenisstraf tegen den man en zes maanden tegen de vrouw. De heer De Kadt voor het gerechtshof. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof stond Dondei dag in hooger beroep terecht de heer J. de Kadt, propagandist van de Onafhankelijke Socialistische Partij, die door de Amsterdamsche Rechtbank was yry gesproken van de hem ten laste ge legde opruiing. Hij zou, volgens de dagvaarding in 1' ebiuari en Maart van het vorig jaar tijdens het oproer aan boord van de .Zeven Provinciën'' hebben opgeruid tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag en matrozen en soldaten hebben aangezet tot opzettelijke ongehoorzaam- lieia. De president leest de proclamatie, ge schreven door den heer De Kadt, voor. President: „Een beetje bombast, vindt u niet We moeten gevangenen bevrijden, vindt u dat geen opruiing Verdachte: „Dit valt niet buiten de normale politieke actie". De procureur-generaal mr. Bauduin, wees er in zyn requisitor op dat in de proclamatie van „De Fakkel", geschreven door verdachte, we! degelijk opruiende taal is gebruikt. Hy acht dit van ernstigen aard en kan dan ook niet meegaan met net vrijsprekend vonnis van de rechtbank. te? npL0»eg veroardeRling van verdachte tot negen maanden gevangenisstraf. De verdedigster, mevrouw De Ruiter— oUl w^r' ,Zi!g in deze Proclamatie een nirt pin 1 een P°liti('k<' maar "reden! aanspormS gewelddadig op- IX.OR EEN VALLENDEN BOOM GETROFFEN EN GEDOOI). Het 10-jarige zoontje van den heer afnaai r AA K!dne Bl'9 tC Eind!l°ven ging gistermiddag na schooltijd thuis in den tuin spelen en trok zich aan een lijn oevestigd aan een boom. naar boven op. P boom bleek ^hter vermolmd, brak en kwam op den jongen neer. De jongen was onmiddellijk dood. a HET VOLKSGERICHT TE ZOUTKAMP Men meldt uit Zoutkamp: Vrijqdagmorgen is de visscherman W. V. in verband met het volksgericht van enkele dagen geleden gearresteerd. De arerstant werd onmiddellijk naar Gronin gen overgebracht. Thans bevinden zich vijf personen in voorarrest. Het onder zoek wortd nog steeds voortgezet. Eischen voor het hoog militair gerechtshof voor de tweede groep. Aneta meldt uit Batavia: De substituut-advocaat fiscaal voor de land- en zeemacht, J. R. L. Jansen, heeft voor het hoog militair gerechtshof voor de tweede groep geëischt: voor den korporaal-machinist M. B. 12 jaar ge vangenisstraf, den korporaal-stoker G. F. D. 9 jaar, den korporaal-machinist M.D. 9 jaar, den korporaal-machinist B. v. L. 6 jaar, den stoker-olieman P. A. P. 6 jaar, den stoker-olieman W. S. 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, alles met aftrek van voorloopige hechtenis en ontslag uit 's lands dienst. Voorts werd geëischt bevestiging van de vonnissen van den zeekrijgsraad te Soerabaja tegen stoker-olieman G. A. V. en den korporaal-machinist W.T., echter met de toevoeging: ontslag uit 's lands dienst. De pleidooien voor het Hoog Militair Gerechtshof. Aneta meldt uit Batavia: Nadat de substituut-advocaat-fiscaal mr, J. 11. L. Jansen zijn requisitoir tegen de tweede groep muitere van de De Zeven Provinciën, de korporaal-machinist B. e.a. had uitgesproken, hebben de verdedigers van deze groep muitere een uitvoerig pleidooi gehouden. Ook de beklaagden B. en D. werden nog in de gelegenheid gesteld zich uit te spreken. B. was zeer bewogen, zoodat zijn handen, waarin hy zijn aanteekeningen hield, trilden. Overigens wendde hij zich regel matig tot den president, tot elk der leden afzonderlijk en tot den advocaat-fiscaal, die kans heeft gezien zelfs nu nog twaalf jaar te eischen. De banken van de gerechtszaal waren geheel gevuld met belangstellenden. Na afloop vroeg de president of B. zijn verweer, dat hij op schrift had gesteld, wilde overleggen, waarop be klaagde zeide: „Ik weet niet wat ik doen moet, zegt u het maar." Vervol gens werden zjjn aanteekeningen by de stukken gevoegd. De „N. R. Crt." teekent hier nog bij aan De eischen in hooger beroep zijn lager dan de vonnissen van den zeekrijgsraad te Soerabaja. Wij geven ze hier nog even: korporaal-machinist V., vonniszee- krijgsrrad 16 jaar, thans 12 jaar, korporaal stoker G. F. D. onderscheidenlijk 12 en 9 jaar, korporaal-machinist M. D. 10 en 9 jaar, korporaal machinist B. v. L. 8 en en 6 jaar, stoker-olieman P. A. P. 8 en 6 jaar, stoker-olieman W. S, 4 en 1 jaar en 6 maanden. Deze mildere eisch is waarschijnlijk te danken aan de voor de beklaagden gun stige verklaringen der als getuige décharge gehoorde officieren. Buitenland Gevolg van Chineesche troepenactie \olgens mededeeling van het Japanscln hoofdcommando hebben de laatste weken onafhankelijke Chineesche troepen aan vallen gedaan op de Japansche voorposten naby de stad Tsjisjen. Woensdagmiddag heeft een troep van 2000 Chineesche soldaten getracht verschillende dorpen te bezetten, welke door de Japanners in bezit waren genomen. Op instigatie van het Japansche hoofd commando en in overeenstemming met de regeering van Mandsjoekwo zyn de •lapansche troepen tot een tegenaanval overgegaan en hebben zy acht dorpen in de omgeving van Tsjisjen bezet. LA W1NE-ONGELU K. Vijf meisjes gestikt. Op de Mühlbocli—alpen by Judënburg in Stiermarken is een ski-afdeeling van I instituut ter opleiding van gynmastiek- leeraren uit Weenen door een lawine overvallen. Vijftien deelnemers werden ledolven, van welke de tien mannen zich lelt hebben kunnen bedrijven, de vijf a.s. onderwijzeressen, die het volle gewicht van de sneeuwmassa op zich hadden ge stegen, blekend, toen men de sneeuw op- geiuimd had, alleen gestikt te zijn.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6