I MAISON GERRITS IlliLiWËl Stadsnieuws SLUIT GEEN VERZEKERING Atg. Assurantiekantoor J. J. DBTO, Koningstraat 16, Oen Heider (Tei. 527) Licht op voor alle voertuigen. SALON DE COIFFURE SALON DE BEAUTÉ Tel. 457 Spoorstraat 104-106 Doodelijk ongeluk. ZONDER DESKUNDIGE VOORLICHTING Wij staan U met onze veeljarig^ ervaring gaarne ten dienste' Predikbeurten DERDE blad Op- en ondergang van Zon en Maan en tiid van hoog water (Texel) Wintertijd. Feb Z 18 M 1» V 20 W 21 p 22 10.02 V 28 10.52 Z 24 11.53 Maan op: ond.: 8.19 23.37 8.35 8.56 0.56 2.10 3.18 4.14 4.58 9.24 Zon op: ond: 7.09 17.16 7.07 17.17 7.05 17.19 7.03 17.21 7.01 17.23 6.59 17.25 6.57 17.27 Hoogwater sm. nam. 11.31 11.50 0.05 0.25 1.07 1.54 3.03 4.35 0.44 1.31 2 25 3.52 5.12 Zaterdag 17 Feb17.44 Zondag 18 17.46 Maandag 19 17.47 Bij het op 7 Februari 1.1. gehouden examen in Machineschrijven slaagden do volgende candidaten: de dames M Brouwer, A. Leydeokers en N. Smits en' de heer A. v. d. Berg. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot leeraar aan de Christelijke Ambachts school te 's-Gravenhage, onze 'plaats genoot, de heer Th. Bais. BS. P. H. BORGERS. Zondag zal de beroepen predikant ds. P. H. Borgers, van de Hersteld Evang. Luthersche gemeente in Den Helder, tot de Evang. Luthersche gemeente te Rotter dam overgekomen, in den ochtenddienst worden bevestigd door ds. C. O. G. Visser, oudsten predikant dezer gemeente. Daarna zal ds. Borgers in dienzelfden dienst zijn intree-rede houden. (N.R.Ct.) APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 19 Febr tot 26 Febr. wordt avond- en Zondagdienst waarge nomen door W. H. Kingnia, Kanaahveg. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Afdeeling ..Den Helder". Men verzoekt ons de aandacht te willen Vestigen op een advertentie in dit blad, van het Verbond voor Nationaal Herstel, waarin wordt bekend gemaakt de datum en aanvangsuur van den eerst volgenden clubavond. TENTOONSTELLING WERELDBIBLIOTHEEK. Evenals dat ten vorigen jare geschied de, heeft ook dit jaar de bekende Wereld bibliotheek een tentoonstelling georgani seerd. ditmaal onder de auspiciën van de Openbare Leeszaal alhier. Deze tentoon stelling is gratis toegankelijk voor leden en hun huisgenooten, verder uitsluitend voor personen voorzien van de speciale uitnoodigingen, en wordt gehouden in de zaal van Casino, op Dinsdag 20 Februari a.s. van 4 tot 6 en half acht tot 10 uur. Zij, die zich thans als lid der Openbare Leeszaal opgeven, kunnen voor de ten toonstelling alsnog een introductie be komen. VIJFDE MARINE-CONCERT. Een?ge oordeelen over Gerard Hekking. Over den cellist Gerard Hekking, dien het Heldersche publiek as. Woensdag zal hooren, laten wij hier nog enkele oor deelen volgen, die wel een bewijs zijn, dat wij hier inderdaad een kunstenaar krijgen van den eersten rang. Iemand, die niet uitsluitend het werk van den componist, dien hij vertolkt, weergeeft, maar dit doet met eerbiediging van den wil van den meester, dus geheel zich aan past aan het kunstwerk, dat hij heeft te vertolken. De kunstenaar moet volko men objectief staan tegenover het werk, dat hij heeft weer te geven; hij mag na tuurlijk vrij zijn in zijn eigen weergave HELDERSCHE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUARI sKW 5fi' dle; zikale onfu u-i f; technische en 11111- pe[ün|ederhtzeiel0rieedïg f'i' diePgaande tt.1 ^IgI, bereiken dflt resultart waarachtige>eUa"e^t' ^«'^^''"rschepïfng persoonlif!» Zjjn en .gelijkertijd een i. wedergaTe Zoo iemand is Gerard Hekking en wii Teleiaaf"l m O1"" ook, beK«.ipom "dat „De 1981 ppLvJ e0" or hem in ^nuari concert schreef «lat Gerard Hekking speelde met een inleving en een concentratie, grooter dan ooit. 8 vnn'' HoWr'01"' °1S- "POieuw te overtuigen KLSS,' 8S "'0""erc als VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Afd. Den Helder. De vervaardiging van een klosje garen. Een bij uitstek huisvrouwelijk onder werp was het, waarvoor de leden der af- cleeling Den Helder waren bijeengeroe pen op Donderdagmiddag. De bekende firma Carp te Helmond zou namelijk een film vertooneu van haar bedrijf, om den dames daardoor een kijk je te geven op de vervaardiging van een klosje doodge woon naaigaren. Er was dan ook veel be langstelling voor deze film, die door een van de vertegenwoordigers der firma Carp werd toegelicht. Zoon klosje garen moet. alvorens het 'b* huisvrouw in de naaimand terecht komt. heel wat bewerkingen ondergaan. Men weet misschien, dat liet garen wordt vervaardigd van katoenvezels, dat zijn de vezels, welke uit de bloem der katoen- plant groeien, Hoe langer deze vezels zijn, des te beter van kwaliteit het garen. Het beste katoen komt uit Egypte, en dit wordt dan ook speciaal gebruikt voor de goede kwaliteiten garen. Ook Amerika produceert katoen, maar die vezels zijn korter en dus alleen voor de minder goede kwaliteiten bruikbaar. Deze ruwe vezels ondergaan nu verschillende be werkingen. In de fabriek aangekomen, worden zij allereerst onderworpen aan een drietal proeven. Deze betreffen kwa liteit en sterkte en breekweerstand. De film liet ons zeer duidelijk zien hoe dit in zijn werk gaat; vernuftig uitgedachte machines registreeren dit alles en vooral de proef inzake de breekbaarheid was in teressant. Deze machina n.1. waarop de te onderzoeken draad is gespannen, breekt de draad (eigenlijk de vezel) op tien plaatsen, en telkens als hij afknapt, valt een wijzer neer, die op een grafiek het breekpunt vastlegt. Krijgt men pp deze wijze een grafiek, die weinig afwij kingen vertoont, dan is dus het gemid delde breekpunt normaal en kan de partij worden goedgekeurd; zijn de afwijkingen groot, met sprongen bijvoorbeeld, dan is de vezel niet betrouwbaar en wordt de partij afgekeurd- Het machinegaren wordt vervaardigd uit drie afzonderlijke draden, welke in elkander worden gedraaid; handgarens zelfs meestal uit zes, d.w.z uit drie, die eerst ieder apart uit twee draden waren vervaardigd. Interessant was ook het bleek- en kleurproces. Het ruwe, witte katoen wordt, om wit garen te krijgen, gebleekt; het zwarte garen wordt geverfd. Daarna komt het glanzen; het garen gaat daarbij door een machine, die het met een soort kleefstof bedekt, waarna het door een andere machine weer schoon geborsteld wordt. De glans blijft er dan cp, precies als bü schoenen, die men in smeert en dan uitwrijft. Het z.g. fil d'écosse heeft een andere glansbewer king odergaan, waardoor het duurzamer is. Bij fil d'écosse gaat de glans er nooit meer af. iDt geschiedde door middel van een bad in natronloog. Tevens wordt hel garen door deze bewerking sterker. Er is natuurlijk nog veel meer van te vertellen, maar wij deden slechts liier en daar een greep. Dan komt het winden, verpakken en expedieeren; De klosjes worden niet in Helmond gemaakt, doch komen kant en klaar uit Finland. Men heeft er geen idee van, welke soorten ga rens behalve machinegaren, nog ver vaardigd worden; men heeft garen voor schoenmakers, voor confectie-fabrieken, en ieder heeft weer zijn eigen eischen, tot zelfs de Ghineesche kinderen gebruiken het Corp's garen. Voor de vliegers n.l„ die zij oplaten, wordt een speciale garen- soort gemaakt en naar China geëxpe dieerd. Zoo men ziet, een interessante en leer zame middag voor de leden der afdeeling. 1'ROPAGAND A-A VOND SCHOOLWERKTUIN VEREENIGING. Donderdagavond hield deze jonge ver- eenigirig haar eersten feestavond in de bovenzaal van „Centraal", die uitmuntend slaagde. De afwezigen hadden ditmaal beslist ongelijk. De voorzitter heette den heer Noteboom welkom, die zijn smalfilm had meege bracht: „Het kind en de Natuur", in 1933 in Amsterdam opgenomen. Algemeen was de waardeering voor wat deze amateur, die zijn eigen regisseur, camera-man enz. was, volbracht had en het resultaat toonde overtuigend, wat een liefhebber op dit gebied, dank zij de vorderingen der tech niek, kan bereiken. De meening van den voorzitter, dat voor een technicus hier niets te verbeteren viel, gaf dan ook zeker de opinie der aanwezigen weer. De heer Noteboom lichtte zijn werk met allerlei aardige bijzonderheden toe, aangaande de saneering van de Jordaan, de verbetering der volkshuisvesting door stichting van tuindorpen, het grachten- schoon, door het werk onzer voorvaderen tot stand gebracht, enz. De film toonde op een fraaie wijze, hoe de schoonheid in de groote stad, voor wie ze geleerd heeft te zien, overvloedig te vinden is. De directeur der plantsoenen had spreker verzekerd,dat de schade door vernieling aanzienlijk kleiner werd, toen de jeugd in de beplanting betrokken was. Zoo ont stond dus een onmiddellijk voordeel, dat echter verre overtroffen werd door de winst in de toekomst. Allerlei fraaie kiekjes uit de hoofdstad lichtten dit dui delijk toe. Spreker beloofde dat hij zijn werk nog zou aanvullen met gedeelten uit andere plaatsen en dat ook Den Helder aan de beurt^ komt. Reeds staat een foto van den Helderschen tuin op een drukwerkje, dat op de a.s. Heemschut-tentoonstelling in het Koloniaal Instituut in 10.000 exem plaren wordt verspreid en waarvan er eenige in de zaal circuleerden. Dit ge deelte van het programma werd besloten met een voor Den Helder toepasselijk teekenfilmpje van oorlogsbodems Na de pauze trad Kovacs Lajcs op met.pardon, een dames-ensemble van* de Afd. Oude Helder der Speeltuiuver- eeniging, onder leiding van den heer Labohm, dat zich onder den welluidenden naam van „The Jolly Band" aandiende en zelfs een refreinzangeres rijk is die echter nog een megafoon mist, om den zang beter verstaanbaar te maken. De dames toonden zich van hun muzikale en virtuose zijde en deden hun leider eer aan. De muziek werd afgewisseld door voordrachten van de leden der reciceer- vereeniging „Excelsior", die voor de dames niet ouder deden. Speciaal de „Paardengang" op het kleine podium was onverbeterlijk. Verder zong een geïm proviseerd koortje eenige liederen van Cath. van Rennes, die als immer door hun welluidenden eenvoud de aanwezigen bekoorden. De liederen vormden een aan vulling tot de film. die helaas nog niét sprekend was, aangezien de techniek dit met een amateur-toestel nog niet bereik baar heeft gemaakt. Om elf uur sloot de voorzitter met een kort dank-en propagandawoord de goed geslaagde vergadering. HET IN VOORRAAD HEBBEN EN HET VERVOER VAN SUIKER. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat onverminderd de bepalin gen omtrent dekking van vervoer en het in voorraad hebben van suiker welke van kracht zijn ingevolge de Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 Stbl. 38 en het gewijzigde artikel 87 der Suikerwet 1924 Stbl. 425 en onverminderd het bepaalde in het vorige artikel, het in voorraad hebben en het vervoeren van suiker, ten aanzien van hoeveelheden grooter dau 25 kg, slechts is toegestaan, indien de geheele hoeveelheid vervoerd wordende of in voorraad zijnde suiker, overeen komstig de door den Minister van Finan ciën gegeven voorschriften, is gedekt door een document of peilbewijs niet ouder dan 3 maanden na den dag van van afgifte, of van de laatste verlenging van den geldigheidsduur. Voor de dekking van het vervoer van de hoeveelheden suiker boven 25 kg, welke niet overeenkomstig de daarom trent geldende wettelijke bepalingen op een in- of doorvoerdocument, consent tot uitvoer of vervoerbiljet worden vervoerd zullen worden gebezigd, geleibiljetten model accijns No. 10. De Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen kan onder door hem te stellen voorwaarden tot wederopzeggens toestaan, dat aan suikerfabrikanten, suikerraffina- deurs, handelaars in ruwe suiker en andere neringdoenden collectieve gelei biljetten worden ;fgegeven tot vervoer van aan verschillende personen af te leveren hoeveelheden suiker, voor eiken ontbieder 5 kg niet te boven gaande. Voor de aanvraag van deze geleibiljet ten wordt gebezigd het model Accijnzen No. 10 D. Aan genoemde personen kan de In specteur der Invoerrechten en Accijnzen eveneens tot wederopzeggens toestaan om met in acht neming van de doorhem te geven voorschriften zelf geleibiljetten tot vervoer van suiker naar het pand van de ontbieders af te geven. Dame door motorrijder aangereden en aan de gevolgen overleden. 'Donderdagavond, ongeveer half acht, is mej. Moorman, oud 50 jaar en wonende irt de J. in 't Veltstraat 110. 85, alhier door een motorfiets aangereden. Zij was op, weg naar haar man, die in de St. Lidwinastichting ligt- Achter haar kwam de motorfiets aan, die enkele malen sig nalen gaf om de dame, die midden op den .rijweg liep te waarschuwen. Zij is echter wat doof en heeft de signalen blijkbaar niet gehoord. Althans toen de motor haar dicht genaderd was, sprong zij onver wachts naar rechts. De motorrijder, die met geen groote snelheid reed, botste tegen haar aan. De ongelukkige werd be wusteloos opgenomen en naar de Lidwi nastichting gebracht. Gisteren is zij over kleden. 4 De politie onderzoekt of er sprake van schuld is bij de motorrijders, twee ma trozen, beiden genaamd de Visser. AANRIJDING. Gisterenavond kwam uit de Nieuwstr. bij den hoek Bassingracht een vrachtwa gen, bespannen met een paard. Juist kwam van de Bassingracht een auto. Het paard kon niet spoedig genoeg in gehouden worden en liep met den kop door de autoruit. Behoudens dan een gebroken ruit kwamen verder geen onheilen voor. Het paard bezeerde zich hoegenaamd nieten kon, alsof er niets gebeurd was, zijn weg vervolgen. Hoofdvert. voor Holl. Noorderkwartier der H.A.V.-BANK. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES. Jaarvergadering. Op de bovenzaal van het café van Weelde had gisterenavond de jaarver gadering plaats van bovengenoemd ge nootschap. Van het bestuur waren aan wezig mevrouw van den Nieuwenhuizen, Dr. van Heerde en de heer van Heusden, de secretaris. Mejuffrouw Held, penning- meesteresse, was wegens ziekte, «Je overige bestuursl. wegen3 andere verhindering af wezig. Van de leden waren tegenwoor dig... 2, zoodat met schrijver dezes mee gerekend, 6 personen aanwezig waren. In verband hiermede meende de voor zitter, Dr. van Heerde, zich van het houden eener inleidende rede ontslagen te mogen rekenen, zoodat direct na de opening het woord werd gegeven aan den secretaris voor de voorlezing der notulen van de vorige algemeene vergadering, welke werden goedgekeurd en vastgesteld Jaarverslag. Hierna bracht de heer van Heusden het jaarverslag uit over 1933, hetwelk luidt als volgt: De jaarverslagen worden in 't algemeen uitgebracht ter jaarvergadering. Als zy geen ander doel hadden, dan een nummer op de agenda van die ledenbijeenkomst te zijn, zou 't niet de moeite lonen, dit verslag schriftelik uit te brengen. Onze jaarvergaderingen zijn, jammer genoeg niet animerend voor het bestuur en indien het daaruit een aansporing zou moeten ontvangen tot intensief werk, dan zag het er hier ter plaatse treurig uit. Ge lukkig zit in de arbeid zelf de stimulans tot steeds intensiever werk, tot verdere uitbouw. Toch zou 't bestuur gaarne zien, dat er meer blijk van belangstelling ge geven werd. Ter vergadering kunnen wij kennis nemen, van wat er voor gedachten in de hoofden onzer plaatsgenoten rond dolen of verankerd zijn. Mogelijk kunnen zij van invloed zijn voor onze verdere arbeid. Zoals steeds zullen wij ook nu weer de pers te hulp moeten roepen, om bij de burgerij in huis te brengen, wat zij niet persoonlik ter vergadering komen halen. Per radio zal nog wel nirt noodig zijn. Het afgeiopcii jaar is voor ons een jaar van veel onaangenaam werk geweest. Steeds blijkt bij het werk, dat er nog zoveel is, dat anders, dat beter zou kunnen. En dan moet er overlegd worden, óf en hoe er gepoogd zal worden daarin verbetering te brengen. Want met enkel willen zijn we er nog niet. Anderen spreken soms ook nog een woordje mee. En soms ook is van kracht het gezegde Waar niet is, verliest de keizer zijn recht». Hoofdzaak is en blijft: we moeten zo mogelik alle kinderen helpen, wanneer van mediese zijde onze hulp wordt inge roepen.Daarvoormoeten we het benodigde geid bijeen zien te kri. gen en te houden. Vooral dit laatste is van gewicht en in de practijk de grootste moeilikheid. Ons behoeft dus niet ekstra op het hart gedrukt te worden, toch vooral de zuinig heid te betrachten. We doen niet anders en we kunnen niet anders doen. We leven nog lang niet in een tijd; dat voor elk mens, ongeacht de leeftijd, kan worden voldaan aan al zijn zo redelike verlangens. Nog steeds moeten we blijven aandringen op het maar steeds vullen en gevuld houden van onze kas. Nog steeds ook moeten we blijven uitkijken naar goed kopere vervulling van onze verlangens. Dit jaar heeft dus ook het kinder transport een bizondere beurt gehad, 'tls ons bizonder aangenaam te kunnen vermelden het spontane aanbod van een onzer plaatsgenooten om zich met zijn auto te onzer beschikking te stellen voor het brengen naar en het halen van onze koloniehuizen der daartoe in de termen vallende kinderen. Nu is een punt van ons beginselprogram: »Zorg te allen tijde voor de m ogelik nodige en stellig ééns noodzakelike reserve». Geen wonder dus, dat we met bekwame spoed op 't pad gingen en voor onze zo gewaardeerde hulp de onvermijdelike reserves op te spsen. 'tls ons in zoverre gelukt, dat we ons Hoofdbestuur konnen berichten, dat we in 't algemeen in den vervolge het dure spoortransport zouden konden ver vangen door partikuliere autotractie. Dankbaar hebben we in dit jaar van deze hulp gebruik gemaakt, ook van een deel der reserve. Onze helpers zij in dit verslag onze bizondere dank daarvoor gebracht. Ook ons Gemeentebestuur hebben we Zondag 18 Februari 1934 A He-dag-kerk. lederen Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrydag, 'savonds van 7-8 u. in de D o o p s g e z. Kerk. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Avonds 6.30u., Ds. E. W. J. v. d. Poel Ned. Ilcrv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Morgente 10 30 u., Ds. F J. Tinholt van St. Maarten en Valkoog. Gerei. Kerk (Julianapark). |s Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meijnen Kerkdienst (Chr MiL Tehuis. Kanaalwegt 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geret. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5-uur de heer Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. W. Spliethoff van Oude en Nieuwe I'ekela. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 en 's avonds half zes Ds. J v.d. GiezeU, van Vlissingen, Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst Plantsoen, 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Ph. Moieman 's Avonds 7 uur, lijdensoverweging door Past. Th. Moieman. Hersteld Apostolische Zending GemeetO Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat, 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. Jansend warsstrant 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen in dit verslag uaeiueering en uank te betuigen, al zou er twijfel kunnen be staan, waarvoor het meest, voor de sub- sidieverrujming of voor het vertrouwen in het werk van onze plaatselike afdeling van het Centraal Genootschap. Deze beide zaken hebben echter weer tot gevolg gehad een aanmerkelike ver betering in de uitzending. Natuurlik weer tengevolge van de ons toegezegde hulp van de artsen, waardoor nu regelmatig kinderen op advies van de huisarts voor uitzending kunnen worden aangemeld, welke aanmeldingen dan maandeliks in behandeling worden genomen. Dat een en ander van invloed is ge weest op onze administratie behoeft wel geen betoog, 't Werk neemt toe, maar daar tegenover staat, dat we hierdoor ons doel tegelijk nader komen en dit is in veler oog het belangrijkste: bet be naderen van een ideaal. We hebben zodoende in ons bestuur een soort dageliks bestuur gekregen, dat regelmatig maandeliks beraadslaagt over de ingekomen aanvragen tot uitzending. Natuurlijk hebben we naast redenen tot voldoening ook af en toe kleine onaan genaamheden te bekampen, waarvan maar al te vaak de oorzaak ligt in een niet of verkeerd begrijpen vap onzen arbeid. Tot voldoening stemt gewoonlijk de uitslag, het uit den weg ruimen van de hinder nissen. Dit jaar hebben we door tusscnenkonist van het gemeentebestuur een kind uit to zenden gekregen voor rekening van het Prinses Juliana-fonds. Voorden Bio-bond kregen we twee patientjes te zenden naar het „Russenduin" te Bergen aan Zee. EN Het is rustig in de marine-haven van Nieuwediep. Zijt gij, die er niet woont, eens in Nieuwediep, of wat hetzelfde Is, Den Helder, geweest, lezer? Niet? Dat spijt me voor u, want ge hebt dan wat fïemist. Ik kan u dan ook geen boteren raad geven ana dezen: „Neemt zoodra uw bezigheden dit toelaten, den electrischen trein naar Alkmaar, stap daarna over in ®on stoomvehikel en laat u naar „net Nieuwediep rollen. Sooed u na aankomst naar de haven, (de weg wijst zich vanzelf), en ge zult een tafereel aanschouwen, dat f/\jn wederga in Nederland, neen in Europa niet vindt. Stelt u op aan het uiterste puntje van het havenhoofd en ge hebt twee'zeeën, een binnenzee, een haven en nog een binnenzee binnen liet bereik van uw0 oog. Waar ter wereld vindt men een haven, die twee zeeën verbindt? Den machtigen arm van de Noordzee, welke Marsdiep heet, en de Zuiderzee, of wat daar thans van over is? Alleen in Nieu wediep. Welnu, in die haven was het op ecu mooien avond in Augustus van den nooit genoeg geprezen zomer van 1933 rustig; de rust van iemand, die zich met een biij gemoed en een goed geweten op den Zon dag voorbereidt. Dat klopt, want het was Zaterdagavond- Doch al wie rust genoot: niet alzoo Hr. Ms. „Nautilus", het politic vaai tuig voor de visscherij. Dit ranke, doel kloeke scheepje gaat er op uit: hei visehterrein op, toezicht houden, hulp ver- lccncn waar noodig, bemiddelend optre den waar geschillen zijn gerezen, enz De Nautilus" heeft maling aan Zaterdag avonden en Zondagen, ik ook, want :k va er mee. Schel klinkt het fluitje van den sclnp- per. een mannetjesputter van 6 voet zito- veei en even indrukwekkende breedte. „Vóór en achter!" met een lange uithaal op „ter". De voor- en achtertrossen en dito springenx) worden losgegooid, de telegraaf gaat op „langzaam vooruit", liet "water achter het schip komt in beweging: we gaan op stap. De commandant en de officier van de wacht staan op de brug en in het stuur huis staat de Puike aan het roer. Niet één, die dezen ervaren zeerob in het sturen evenaart, laat staan overtreft. Als die een tonnetje -of een boeitje „pikt", legt hij het schip er vlak naast, zoodat je er zóó op kunt stappen. „Dat doet-ie in één hit", zegt de Diep zinnige, die smid van zijn vak is2). We varen over het Marsdiep in de sche mering, laten Nieuwediep met zijn zeedijk en zijn torentjes en huisjes, etc. daarach ter links liggen en gaan door het Schul- pengat de wijde zee in. Koers: lichtschip „Haaks". Het is bij negenen; de scheme ring, die ons zoo vriendelijk bijlichtte bii het verlaten van de haven, wordt dieper. Het is heiig en het diepblauwe water is slecht. Ik kan liet niet helpen, lezer, maar het is zoo: 't is slecht water. Kijk zelf maar in het scheepsjournaal, daar staat het: Toestand zee: S.W. Dat is nu Juist Springen zijn trossen, welke zoo aan den wal zijn vastgemaakt, dat zij naar el kander wijzen. De voorspring loopt dus naar achteren, de achterspring naar voren. 2) Hoe bekwamer de smid is, hoe min der „hitten" (aantal malen opnieuw ver hitten) lui voor z'n werkstuk behoeft. In analogie hiermede getuigt het oppikken met zoo weinig mogelijk manoeuvres vau groote behendigheid. het mooie en verrassende van de zaak: hoe slechter het water wordt, hoe beter, want als het water niet meer slecht is, is het slecht, vooral voor de zeezieken. Laat ons dus hopen, dat het water slecht blijft en hoe langer hoe slechter wordt, als liet weer maar niet slecht wordt, want dan is het met de slechtheid gedaan en dat is slecht. Ik vertrouw, dat deze zaak u hierdoor volkomen duidelijk is geworden, zoo niet, dan moge hier ten overvloede worden me degedeeld, dat „slecht water", hier de be- teekenis heeft van „vlak water". Ik kan u inmiddels vertellen, dat gedu rende deze geheele reis het water slecht is gebleven. Jntusschen is het donker geworden. De „lange Jaap" van Kijkduin zendt met on afgebroken regelmaat de stralen van zijn krachtige lampen de lucht in. Daar komt de lichtarm: „flits" nu is 't twee tellen donker, „flits" zeven tellen donker, enz als maar weer van voren af aan, nacht na nacht. Steeds weer opnieuw slingert deze trouwe wachter op het topje van Holland zijn waarschuwende bliksemschichten door het zwerk, opdat de zeeman, indien hij binnen het bereik van dezen machtigen lichtarm komt, wete waar hij zich bevindt, ook al laten alle astronomische en andere hulpmiddelen hem in den steek. II. Het is Zondag. We zijn in volle zee, zet ten koers naar Flamboroughead. Het is nog steeds heiig. Zoo nu en dan ontmoe ten we een Hollandschen logger, die ge praaid wordt. Dat doet de „Kolossale" graag. Daar gaat-ie. Met een stem als een oordeel brult hii door den roeper: „Goeie morgen schipper, goeie morgen allemaal! Alles wel aan boord?" „Alles wel!" en meteen komt de schip per van den logger aanloopen met z'n plank, waarop met krijt z'n vangst van de reis staat aangeteekend, welke opgave door den officier van de wacht wordt overgenomen voor het praairapport. Daar schalt wederom de stentorstem over het watervlak. „Goeie visscherij en gezondheid met elkander!" Een ver ward geroep stijgt van den logger op en aan weerszijden wordt met den arm ge zwaaid ten teeken van groet. Alles was wel daar aan boord. Ook bü de volgende, en de derde en de vierde. Zeker, waarom zou het niet wel zijn daar aan boord? Is het geen prachtig zomer weer? Is het geen genot nu op zee te zijn, midden op de oneindige, zachtkens dei nende watervlakte met den blauwen hemel boven je; de zon overdag en de sterren bij nacht? Wacht tot liet avond is en de maan van den hemel straalt. Zie eens hoe vredig dat scheepje met het poëtische silhouet van mast en zeil zich wiegt in dat stille licht. Liefkoozend deelen de kabbelende golfjes in den zachten maanglans den stalen scheepswand. Alles ademt rust, zoo binnen- als buitenboord. Straks worden de netten ingehaald en stijgen de glinste rende haringen als zilveren tropheeën op uit hun woning, onweerstaanbaar meege voerd door het verstrikkende net. Ziet, hoe langzaam maar zeker dit net, dat er in het tooverachtig maanschiinsel uitziet als een reusachtigen schouderdoek met zilveren looyers, niet zijn kostbaren last aan dek wordt getrokken, waar de man nen, in een kring geschaard, het aanvat ten en met krachtige, rukkende bewegin gen «Ie levende loovers uit de mazen be vrijden, zoodat ze als glinsterende pülen de lucht invliegen en in de kee of op het dek nederpletsen. Nog twee zulke geluk kige schoten dan is het schip vol, dan heeft de schipper 34 last aan boord en kan hü met z'n mannen huistoe gaan. naar vrouw en kinderen, die verlangend naar zijn komst uitzien, om zich niet hen over ue goede vangst te verheugen, welke ge luk en blijdschap beteekent in het huis gezin te Katwijk, Scheveningen of V laar- dingen. Zeker, er is poëzie 111 het bestaan van den visscher. Inderdaad! Wacht lezer, tot dat wij Oetober, November schrijven, wan neer de stormwind over de Noordzee bul dert, de schuimende golven tot schrik wekkende hoogte opzweept en laat mij 11 tien terugvoeren naar datzelfde vredig wiegende scheepje, waar thans echter da storm als een razende Roland door het want giert en ervaar dan wat het zeggen wil visscher te zijn op de Noordzee. Poëzie! Ja, maar nu van een grimmiger soort. (Wordt vervolgd). Kee een aan weerszijden van hel dek afgeschoten gedeelte, waar de haring het eerst belandt. 2) Schot Het uitzetten en inhalen der netten. s) 1 Last 17 kantjes; 1 kantje 1 vat van 950—1000 haringen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9