\msiEW\ Stadsnieuws III III WEET U W wilt 11 lexenl *Waob gaan m fiew? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 FEBRUARI 1934. Licht op voor al'» vaartuigen. Uit het poiitie-rapport. Dinsdag 20 Frb. Woensdag 21 17.49 uur. 1751 W. FRATERMAN. t In den ouderdom van ru 111 81 jaar is hier ter stede overleden de heer W. Fra terman, een der zeer weinige nog in leven zijnde oud-strijders, welke in de jaren 1873 en 1874 de Atjeh-epedities hebben meegemaakt en daarvoor van Z.M. Wil lem III de Kraton-medaille ontvingen. De overledene diende tijdens deze beide expedities op de schepen „Djambi „Coehoorn' en „Zeeland als matroos 2e klasse: hij was tegenwoordig bij de be storming, zoowel tijdens den eersten, mis lukten tocht van 1873 als het jaar daarop, onder generaal van Swieten. Aan alle deelnemers werd ter herinner1 r.g het cx- peditiekruis uitgereikt: aan Fraterman daarenboven, wegens zijn actieve deel name bij de inneming van den kraton, de „Kraton-medaille", vervaardigd uit het metaal van het veroverde geschut. Het Koninklijk Besluit, waarbij deze medaille werd toegekend, is gedateerd 1 Novem ber 1875 en draagt de handteekening van den toenmaligen Minister van Marine, Taalman Kip. De medaille werd in Leeu warden. met militaire eer. uitgereikt. Be halve deze Kraton-medaille en het expe- ditieKruis, was de thans overleden oud strijder in het bezit van de bronzen me daille voor 12-jarigen trouwen dieftst. Fraterman is na zijn ontslag bij de marine werkzaam geweest bij den dienst der belastingen: a's zoodanig heeft hij o.a. hier ter stede gediend op het recher- chevaartuiq. dat hier gestationeerd was. Sinds 1931 was hij wederom hier ter stede woonachtig. Voor zoover ons bekend, zijn thans nog slechts twee dezer oud-gedienden, drager? van de Kraton-medaille in leven. DE BEGRAFENIS VAN KONING AI,BERT. De Nederl. Reisver. stelt haar leden in de gelegenheid de begrafenisplechtigheid van Z.M. Koning Alhert I van België bij te wonen. Daartoe is een tweedaagschen tocht naar Brussel uitgeschreven (ver trek 21 Febr.) Fen standplaats voor de begrafenis is reeds gereserveerd. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. ES. P. H. BORGERS. Intrede te Rotterdam. Zondaguioigcn heeft ds P. H. Borgers, overgekomen uit Den Helder, zijn intrede gedaan bij de Evang. Luth. Gemeente te Rotterdam, na voorgesteld te zijn door ds. C. C- G. Visser. Ds. Borgers begon liier met de vlaag: Wat zal mijn roeping zijn bij mijn arbeid in al zijn geledingen? Wat zal ik onder u hebben te doen? Ik zal, aldus spr., altijd weer in het licht moeten stellen, wat voor ons menschen het hoogste goed is. Dit wilde spreker ook op dezen morgen doen; hij koos als tekst van zijn intri'predika- tie Mattheüs 18 Vers 45 en 46: „Wederom is het Koninkrijk der hemelen gelijk een koopman die schoone parelen zoekt; de welke hebbende een parel van groote waarde gevonden, ging henen en ver kocht al wat hij had en kocht haar." Na de preek volgden de gebruikelijke toespraken, Ds. v. d. Chijs sprak als voor zitter van den kerkeraad den nieuwen predikant toe. OPHEFFING VAN DEN BOND VAN KORPORAALS. Naar men ons meedeelt is Vrijdagavond ln de Marine-cantine aan de Buitenhaven de aigemeene vergadering gehouden van den Bond van Korporaals der Kon. Mar. Op deze vergadering werd besloten tot opheffing van den Bond wegens te weinig animo van de zijde der leden. De verga dering werd bygewoon door een kapitein- luit. ter zee en een officier van admi nistratie. LEGER DES HEILS. In ons gebouw wordt een Tentoonstel ling gehouden, uitgaande van het Han dels-departement van het Leger des Heils, op Woensdag 21 en Donderdag 22 Febr. a.s. Deze tentoonstelling is geopend des middags van 35 uur en des avonds na 7 uur. Ieder is welkom. De toegang is geheel vrij. SPEELTUIN VEREENIGING „DEN HELDER". De leden worden herinnerd aan de jaarvergadering op Donderdag a.s. des avonds te 8 uur in liet Kegelhuis. Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie in het Advertentieblad van mor gen. EEN VERRASSING. Het was in den zomer van 1933, dat de leden van de vereeniging ..Moed, Vol harding, Zelfopoffering" te Den Helder, met een 40-tal auto's een bezoek Brach ten aan de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee. Dit bezoek heeft voor de oude zeelieden nog een bijzonder ge volg gehad. Heden werden zij namelijk op prettige wijze daaraan herinnerd. Door eenige bestuursleden dier vereeni ging werd namens de Heldersche Radio- Centrale-Omroep, een tweetal keurige en naar het bleek zeer goed weergevende luidsprekers gebracht, als blijk van mede leven met de oude bewoners der Stich ting. Een hartelijk woord van erkentelijk heid voor dit mooie geschenk zij hierbij gaarne openlijk gebracht aan het adres van den milden gever. SPEELTUIN VEREENIGING „DEN HELDER". Afd. „Centrum". Op onderstaande nummers van de steunbonnen is een prijs gevallen, welke binnen 14 dagen afgehaald moet worden, Oostslootstraat 65. Prijzen die in dien tijd niet afgehaald zijn, komen ten bate van de afdeeling. 746 804 418 583 862 880 988 227 646 464 937 315 79 148 621 463 8.21 296 96 914 14—4 S. 642 797 147 155 233 268 384 347 563 466 772 565 551 605 893 953 154 803 469 741 366 253 76 745 416 535 23 201 483 245 C 756 638 38 486 505 604 404 53 451 381 731 722 612 379 610 471 796 989 385 441 149 4 9 916 707 397 119 250 218 540 766 131 274 562 439 1 133 561 130 389 249 156 216 46 487 919 702 362 108 345 EEN GEZELLIGE AVOND BIJ DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Van stemming, koffie, thee en banket. Als u ons hier zag zitten, schrijvende de eerste regel van ons verslag, dan zou u de nawerking van den feestavond der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, nog op ons gezicht bespeuren in den vorm van een lach. Een verslag te beginnen na middernacht en dan met een lach... zeker, lezers, daór moet een bijzondere reden voor zijnMaar laten wij chro nologisch te werk gaan. Het begon al direct zoo geestig met de openingsspeech van presidente mevr. Grunwald—Poppi r Die speech was n.. op rijm gemaakt! Het was een origineel welkomstwoord, waarbij niemand werd vergeten. In het bijzonder werd wel de komst ge releveerd van mevr. DekkerKlik, die met haar echtgenoot van elders was ge komen. dat de N.V. Verzekering Maatschappij „NOORD-HOLLAND" U nog steeds den goedkoopsten weg aangeeft tot dekking van het risico van Operatie- en Ziekenhuiskosten. Wat zij U geeft voor een dergelijke premie, geeft U geen één andere instelling. v Dankbetuigingen liggen steeds als bewys van coulance op ons kantoor ter inzage. Twijfel niet langer, doch sluit nog heden Uw verzekering tegen de bovengenoemde kosten. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden nog doen kunt, en zendt nog direct onderstaande bon in, waarna U geheel zonder verplichting, gratis prospectus ontvangt. Als U onze tarieven ziet, sluit U zeer zeker Uw verzekering nog heden. Hierbij'verzoek ik U, mij GR ATIS per omgaande inlichtingen te verstrekken over een verzekering tegen de kosten van Ziekenhuisver- pleging en Operatie. NAAM: ADRES: Fa. v. LEEUWEN -JACOBS, Te!ef. 687, Polderweg 14. J. B- AL, Bloemstraat 11. A. KEIZER WAARD, Tuinstraat 30. S. SPIGT, Middenweg 171. G. ROOZE, Zwaanstraat 1. Hierna kwam een dameskoor aan het woord, dat hoe jong ook, een keurige selectie liederen deed hooren, welke alle een hartelijk onthaal vonden. Het »bondsliedc vooral sloeg in, en dit werd na de pauze zelfs gebisseerd. Het verdere verloop van den avond werd ge dragen door het gezelschap van Paul Ostra. Werkelijk »gedragen», want na een vlot begin van den leider zelf kwam Tini Marvon met een aantal leuke liedjes, charmant voorgedragen en met applaus gul onthaald. Volgde Paul Ostra (in het programma zat een climax: de lach kwam allengs onweerstaanbaar opzetten 1) met grollen en moppen, waarbij hij betoonde een vlot conférencier te zijn. Het nu volgende half-uurtje was zeker niet het ongezelligste! De stemming was er echt ingekomen en met een lach om ds lippen ging men de pauze in. En als men dan zoo vooraan in Musis Sacrum zit, is het zoo aardig, dat geroe- remoes van damesstemmen te hooren. Heeren hoorde men niet, kön men ook niet hooren, want de verhouding dames: heeren, was naar schatting 800:5! Neen, het was dè avond voor dames,ze zaten zóó gezellig rond de tafeltjes hadden elkaar zóóveel te vertellen Bij dames is het prettig gast te zijn, immers niet bij elke gelegenheid wordt de pers op thee of koffie, gebak en koek onthaald! Natuurlijk werd de stemming nóg leuker na dit onthaal van door de firma v. Nelle gratis beschikbaar gestelde thee en koffie en het banket en de koekjes van de firma Verkade, eveneens gratis. Kunt u zich de feestelijk gestemde zaal voorstellen In haar «dichterlijke» openingswoord had mevr. Grünwald de ex-presidente, mevr. Dekker geinviteerd ook iets te zeg gen. Daar was nu even de gelegenheid voor en daar hoorde de dames weer plot seling de stem van hun vroegere leidster. Zij vertelde van het verlangen, waarmede zij of en toe >naar onze stad kwam en van haar tegenwoordige leven, dat niet meer zoo maatschappelijk, maar huis houdelijk is. »En dat bevalt me ook best» liet spreekster zich uit. Haar woorden werden met een warme ovatie beloond. Een stemmig lied van het dameskoor leidde het tweede gedeelte in, na welk succesvol optreden de dirigente, raej^ Meijersniet bloemen gehuldigd werd. Paul Ostra en zijn partnerin gaven thans lach-verwekkende scenes in optima forma. Het was nog niet zoo heel erg in het overigens verdienstelijke één-actertje, maar bij de beantwoording van de vraag „WatzoudtU doen in dit geval", aan de oplossing waarvan twee prominente T.A.V.E.N.U.-figuren zéér actief deel namen (en hoe, dames kwam er aan de lachsalvo's schier geen einde. Een aanbevelenswaardige remedie in dezen zorgeiijken tijd I Dat was het einde nog niet, want Ostra kwam nog eens terug en wel in een zoodanig liedje, dat allen er aan mee konden doen, met de stem en met de voetenRom-bom-bom 11 Wij hebben na afloop De Bilt even op gebeld, inderdaad de Seismograaf gaf een lichte beving aan in het Noorden des laridsl... Is het wonder, dat in deze sfeer van gullen lach en gezeliigen kout Vadertje Tjjd geheel vergeten werd Was het niet bij twaalven, toen eerst de presidente de bijeenkomst sloot? Vele dames konden 't niet gelooven Of de afdeeling Den Helder van de Huisvrouwen eer van haar werk heeft... en of! Mevr. Grünwald dan dankte allen, die voor het welslagen zorg gedragen hadden. Gpeciaal de firma's Dijkshoorn en Van Amesfoort voor de bloemen, de familie Polak voor de medewerking en vooral ook het gezelschap Ostra, waarvan wjj bijna nog zouden vergeten den uitste kenden pianist Oor Perez te noemen... Dat jaarfeest van gisteravond is wél geslaagd, dames EEN UITVINDING VAN DEN HEER F. WINTER OP HET GEBIED VAN ZIEKENTRANSPORT. Misschien herinnert U zich het onge luk, dat geruimen tijd terug tusschen Amersfoort en Amsterdam plaats had. Hét was bij een botsing tusschen een vrachtwagen en een auto, dat toen onge veer 10 personen gewond op den weg lagen en langen tijd daar bleven liggen alvorens de transport-wagen uit Amster dam gearriveerd was. Intusschen pas seerden ontelbare vrachtwagens en andere vervoermiddelen, die zich echter tóén nog niet leenden voor het vervoer van gewonden. Tóén nog niet, zeiden we, want tegen woordig zou dat wél kunnen. De heer Winter ging n.1. aan het denken en redeneerde tenslotte aldus: ik moet zien, dat er een toestel komt, dat ln welk vervoer middel ook geplaatst, dit vervoermiddel geschikt maakt voor zieken-transport. Een jaar later was het toestej, of beter gezegd de baar er. De heer Winter ont wierp het vernuftige mechanisme, in de smederij van den heer J. B. Mulder, Kanaal weg werd de baar vervaardigd. Men nam er proeven mee, in een spoor weg-coupé, in een autobus, op een vracht wagen, het geheel voldeed schitterend. Doctoren waren erbij en betuigden hun instemming. Dr. Rienks en de uitvinder gingen er mee naar Den Haag, naar £>r. Molema, een leider bij het Roode Kruis en ook hier was men vol lof. Officieel werd het instrument eerst jl. Zondag bij den 30 km. afstandsmarsch in gebruik genomen. Vandaar dat we er nu eerst iets van vertellen. Het toestel zit ongeveer zoo in elkaar: bovenop bevindt zich het bekende zieken- raam van dr. Mooy. De groote voorwaarde waaraan het toestel moet voldoen is goede veering. Zoo moesten schokken, ontstaan door plotseling stoppen of gasgeven uit geschakeld worden, alsmede die ontstaan door den berg-en-dal-toestand van vele wegen. Door het aanbrengen van een veering in de lengterichting zoowel als in loodrechte richting, worden die schok ken niet aan het lichaam van den ge wonde medegedeeld. Welke capriolen de wagen eok uithaalt, men blijft rustig liggen. Zoo werd een met 40 km. snelheid rijdende auto plot seling tot staan gebracht... geen lastI Bijgevoegd zijn een viertal steunen, waarmede de baar op de rugleuningen van de stoeltjes in een autobus of in een electr. trein-coupé bevestigd kan worden. Zijn er alleen lange houten banken, wel, dan pakt men de bijgevoegde, uitschuif- bare dwarsliggers en klaar is Kees. U ziet hoe practisch deze uitvinding is. Des heeren Winter's ideaal is, dat zijn instrument geplaatst zal worden op regel matige afstanden door het geheele land. Gebeurt er op een of andere onmogelijke plaats een ongeluk (dat is liet ongeluk bij het ongeluk dan zal men geen uren meer hoeven te wachten op een zieken wagen uit een groot centrum. Niet waar? in een garage op 6 km. afstand staat de baar, men klampt den eersten den besten wagen aan, zet de baar erin en men kan de(n) gewonde(n) direct vervoeren. Zie daar het kranige werk van onzen plaatsgenoot. LEDENAVOND AFDEELING „CENTRUM" DER SPEELTUIN VER. „DEN HELDER". Men schrijft ons: Na een zeer goed geslaagden feestmid dag voor de kinderen der afdeeling op Zaterdag 17 Februari jj„ had des avonds een feestelijke bijeenkomst plaats voor de ouders en genoodigden. Te acht uur heet te de voorzitter de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder de leden Cen traal Bestuur en de besturen der diverse afdeelingen. In zijn opening memoreerde spreker wat reeds in de afdeeling is tot stand gebracht, de opening van het club huis Hoogstraat enz. Als eerste trad op de mondorgelclub die als entree van den avond enkele heel aardige nummertjes ten gehoore bracht. Het mag gezegd worden, op sublieme wijze. Het tweede nummer voerde ten too- neele een drietal kleine kleuters die in een drietal coupletten het werk van den speel tuin bezongen. De daarop volgende revue getiteld „Het Centrum", gaf in enkele aardige tafreelen het werk van den speel tuin in het algemeen te zien. Vooral de diverse clubs lieten aan de aanwezigen duidelijk zien het nut van den speeltuin. Het werd een succes voor samenstellers en medewerkenden. Onder de volgende pauze wordt wederom een aanval gedaan op de portemonnaies door de bekende steunbonnenverkoop. Als eerste nummer na de pauze was het wederom de mondorgelclub die, evenals de eerste maal veel succes oogstte. De club, onder leiding van zijn eminenten Directeur gaat zeer zeker een mooie toe komst tegemoet. In een volgend tafreel getiteld „Wat denkt U ervan" voerde men het publiek in een schilder- en sloid- club. Het bleek, dat op dergelijke clubs heel aardige resultaten te behalen waren. Als slot van het program voerde nen een dansspel uit, symboliseerend het spel. Het geheel dat onder leiding stond van den heer Jac. Polak was eeo succes vin den avond. Aan het slot van deze opvoering werd den heer Polak een schilderij in lijst aangeboden als dank voor de medewer king. Na de trekking der steunbonnenpre- mie's had een gezellig samenzijn plaats dat velen nog lang bijeen hield. Het bestuur der afdeeling kan met ge noegen terugzien op dezen eersten leden avond. Voor de uitgelote prijzen verwijst men de houders van steunbonnen naar de in dit blad afgedrukte trekkingslijst. RECTIFICATIE. Het verslag van den Propaganda-avond van de Schoolwerktuinvereeniging be hoeft eenige rectificatie- De Polly-band is geen afd. van de Speeltuinver. „Oude Helder", maar staat geheel op zichzelf, de refreinzangeres was een refreinzanger, terwijl de leiding in handen was van den heer Jae. B. Buitenlandsch Overzicht pay. 1 Feuilleton Radio-programma „2 Van links en rechts „2 Een bevredigende regeling is ge- troffen inzake de Nederlandsch- Belgische handelsbetrekkingen 2 De justitie is van oordeel, dat de brand in de telefooncentrale ge sticht is. Een belooning van f 2500— voor opsporing van den dader2 De officieelc opgave van het aan tal slachtoffers van den opstand in Oostenrijk spreekt van 239 dooden De salarisherziening in den Volksraad verworpen. Een motie aangetroffen om voorloopig 25 pet. te korten1 Smokkelarij van revolvers op groote schaal„2 Koning Albert van België is Za terdagmiddag door een val van de rotsen bij Namen, om het leven gekomen3 De verdere behandeling van de zaak Onnes van Nyenrode voor de rechtbank„7 Het rapport van de Commissie- Idenburg betreffende bezuini ging op de weermacht6 He. Ms. ..K XIVen ..XV" zijn met lichte averij te Cadix binnengeloopen7 Omtrek-nïeuws6 Marktberichten 7 Marineberichten Sportnieuws „8 Dinsdag 20 Februari. Openbare vergadering Nationaal-Sociali-s tische Bond. gebouw Thalia. 8 uur. Speeltuinvereeniging Den Helder", afdee ling Centrum, propaganda-feest-avond te houden in Musis Sacrum. Moderne Landarbeidersbondcafé „Prins Hendrik"Julianadorp. 8 uur. Huldigingsavond Vlootaalmoezenier Alink Vereeniging Katholiek Den Helder R K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 21 Februari. Vijfde Marine-concert, Casino, half negen Eert uw vader en uw moeder. Hedenmiddag werd door de politie een minderjarige jongen aangehouden, die Woensdag j.1., na oneenigheid met zijn vader te hebben gehad, de ouderlijke woning was ontloopen. Hij is naar zijn woonplaats. Huizum in Friesland, op transport gesteld. Dat was de bedoeling niet. Zondagmorgen geraakte een driewielig transportrijwiel, beladen met kleeding- stukken en proviand, toebehoorende aan deelnemers aan den gehouden wordenden afstandsmarsch, nabij de Willemsbrug in het water van het Heldersche Kanaal. Met behulp van een aantal voorbijgan gers gelukte het om het rijwiel en de lading weer op het droge te brengen. EN 2) Doch zoover zijn we nog niet, We schrijven nog steeds Augustus en het is prachtig weer. Op de „Nautilus" heerscht de rust van den Zondag. De officier van de wacht heeft het niet al te zwaar en neuriet een ingewikkelde jazzmelodie. Of heeft een jazz geen melodie? In elk geval: ik vind het ingewikkeld en dus onbegrij pelijk. De commandant en de chef ma chinekamer staan achteruit en bekijken samen de stuurreep. Die stuurreep.maar daarover later, want straks, in storm en ontij maakt de Puike een drama daarvan. Het jong maatje wordt nog bleek 0111 z'n neus als hij aan dat verhaal denkt. Doch zooals ik het is nu mooi weer en bovendien is '"urreep nieuw en wat valt er van -mii, nieuwe «eep anders te vertellen dan dat-ie het goed doet? Dat vinden die twee heeren daar achteruit blijkbaar ook, want ik zie ze goedkeurend tegen elkan der knikken. De arts staat in de operatie kamer naast den ziekenboeg en monstert met goedkeurenden blik zijn welverzorgd terrein. Hij strijkt tevreden over zijn kin en daarna over z'n kuif. Ik heb dan ook nog nooit zoo'n mooie ziekenboeg aan boord gezien: netjes betimmerd, een keu- nige instrumentenkast, een uitnoodigende operatie-tafel in de operatie-kamer, in het vertrekje daarnaast, de eigenlijke zieken boeg, een 4-tal kooien, zoo zorgzaam op gemaakt, dat niemand ter wereld er be zwaar tegen kan hebben om daarin te lig gen, althans in één daarvan, vooral als hij wordt verpleegd door Pa, de goede fee van de „Nautilus". Pa is de zieken vader en hiermede is zijn naam afdoende verklaard. Pa is met roerende zorg over z'n zieken vervuld, als die er zijn ten minste. Hij bemoedert ze (maak hiervan in hemelsnaam niet bemoddert, zetter, want dan lig ik er uit) en spreekt ze min zaam toe, onverschillig of het één van z'n eigen scheepsmakkers of een visscher- man is, die als patiënt van een of anderen logger is overgenomen. Ook kent hij in zijn wijze van verzorgen geen onder scheid tusschen Hollanders. Duitschers, Engelsehen of Franschen. ,,'t Benne immers allemaal menschel" Er zit. naast menschenliefde, ook diepe wijsheid in deze opmerking van Pa, welke ik den oorlogzuchtigen dezer wereld van harte ter overpeinzing aanbeveel. Op deéej) schoonen Zondagmorgen ge niet Pa yan z'nvrijheid, zieken zjjn er i f f'W' niét. Hij staat tegen den wand van zijn domein, onder de brug, pijp in den mond, kiéktoestel onder den arm, zijn gouden lokken glinsterend in den zonneschijn. Hij staat naast den Puike en het jong maatje en luistert hoe de jonge zeeheld van den ouden ervaren zeerob onder richt krijgt in alles wat het politietoezicht op de visscherij en de visscherii zelf be treft. „As je nou over een paar dagen ln Nieuwkaastel ben, mot je je Engelsch inpikke". „Ken ik niet," zegt het jongmaatje, „laat ze maar Hollandsch praten daar; die En- gelschen motte toch ook juist weer wat anders prate, waarvoor nou?" Dat weet de Puike ook niet. „Kijk, daai heb je een fiets, gunter vlak bij die koppel." èn met een breede armzwaai wijst hij naar den horizon en wiseht daarmee meteen zijn gebrek aan kennis over de eigenwijsheid van die Engelschen weg. „Een fiets?" „Belazer mijn nou." ,,'t Is er een met terugtramrem," gelooft Pa, als hij door z'n binocle heeft gekeken- „Je mot niet zoo antisepties in je uit- drukkinge weze vader," vermaant de Puike, want 't kon best weze, dat je woor- de in de krant komme. „Mijn 'n biet, ga jij maar over de Noordzee fietse, mot je 's kijke waar je blijft en an je terugtrap rem hè je dan toch ook niks." „Ik zit op de „Nautilus", constateert de Puike en niet op een fiets, daar zitte de Vlaardingers op, die noeme d'r loggers zoo, wist je dat niet, maatje?" „Nee, en wat een koppel is, weet ik ook niet, wat is dat voor een ding?" Een koppel is een Engel sche treiler, kijk daar heb je d'r een, zie je daar dat stoombootje met die schuin!iggende mast voorop, drie streek aan bakboord? Aan bakboord krakepit, staat ie me daar naar stuurboord te loense." ,,'t Schip is in- lussche gedraaid," licht Pa toe. Zie je 't? Ja? nou da's nou een koppel.1) Koppel, verbastering van couble, met welken naam de Engelschen dit soort vis- schersvaartuig aanduiden. Die koppels blijve altijd in de buurt van de Engelsche kust, omdat ze denzelfden dag weer naar binne motte as dat ze uitge gaan benne, want ze kaken en zoute der lui haring niet aan boord, zooals de Hol landers doen, daar hebbe ze 'n speciale ploeg volk voor an de wal. „Moeten de Hollanders ook doen," zegt het jong maatje, „dan zijn ze eiken dag bij moeder, terwijl ze nou misschien wel drie weke weg blijve." „Drie? Maak er maar gerust zes van; als de vangst niet meevalt, blijve ze vaak anderhalve maand in zee, voor ze de schuit vol hebbe." „Die Engelsche benne zoo gek niet, die hebbe dat goed bekeke," oordeelt de jeugdige zeeheld, „maar" met een bezorgd gezicht over de reeling speurend: „waar vare we nou overheen, 't lijkent wel een voetbal!" „Nou," zegt Pa en wijst met z'n piip naar de zee, daar legge nog meer van die balie 't is hier bepaald mets geweest. „Wat jij nou met je voetballe, bromt de Puike, je lijkt zélf wel een voetbal, dat benne drijvers voor de nette van die logger gun ter." „Van d i e logger?" vraagt het maatje verbaasd, „en die is wel 1000 meter weg!" „Jij mot schatter zien te worde, dan breng je een boel geld in 't laatje, jü met je 1000 meter; die logger is ruim 2000 meter weg." „Nou vernachel je de kluit, protesteert het maatje, „ik ge loof d'er niks van. „Nou, reken zelf maar uit, d'r zitte zoowat 70 nette an de reep, elke net is 340 lang en we gaat op een afstand van 150 meter van het eind d'r over. „Staan die nette dan overeind?" Ja, die staan overeind, omdat ze van on- dere verzwaard benne en van boven door drijvers worde vastgehouwe, dat benne die voetballe van jou, ik zie jou d'r al mee trappe „Is het niet gevaarlijk 0111 er over heen te varen?" „Welnee, ze steke ommers een 5 meter onder water, alleen zette ze op de brug de telegraaf op stop totdat de schroef er over is." „En hoe hoog is dat net dan?" „Een meter of acht." „Maar zwemt die haring er dan niet overheen of d'r on derdoor?" „Da's nou juist de kunst om te wete, hoe diep je je vleet mot zette, want de haring zwemt dan es zóo diep en dan weer zóo diep." „Precies," zegt Pa en doet een professoralen trek aan z'n pijp, „de haring is een plagische visch". 1) „Ja, 't kan best weze, dat-ie dat doet om de visschers te peste", meent het maatje „want nou wordt 't een karwei om precies te wete waar je je vleet mot legge". „Schiete", verbetert de Puike; „da's retinewerk, als de vleet eenmaal op goeie diepte is, is elke haring, die d'r tegenan komt, d'rbij, want een haring wil er altijd doorheen zwemmen en dan blljft-ie met z'n kieuwe in de maze steke, net als de makreel, die doet dat ook, maar de paling niet, want die zwemt langs het net naar onder en daar hè je dus een fuik voor noodig." „Van wie is die vleet nou, waar we zoo net over heen ginge?" „Dat was een Hol lander, want hii leit achter z'n vleet. Als die schiet, toomt-ie achteruit daarom het ie ook een voorroer. Een Engelschman en Duitseher doen juist andersom, die stoo- men met de vleet achtft- hen an. Kijk, daar hè je 'n Duitseher, rechts van die Hollander, die schiet nou de vleet achter hem uit." „Maar hoe weet je nou dat het een Duitseher is," vraagt de jonge brani- kraag nieuwsgierig, „je ken 111e toch niet wijs make, dat je op zoo'n afstand de reep ziet." „En toch is het een Duitseher, want er komt rook uit z'n achtermast. Hij heb twee vlaggen op ook, der komt werk voor je an de winkel, Pa 't Ken ook voor de mesjienkamer weze". 1) Pelagische visschen zijn vissehen, die zich op verschillende diepten ophou den. Bodemvissehen plegen zich op of in de nabijheid van den zeebodem te bevin den. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5