De bezuiniging op de weermacht HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG K) FEBRUARI 1934. geeft op alle reperatie garantie. revue „o, bedoel je dat Gemeenteraad Op grond van het vorenstaande shll n wii U dan ook, in overeenstemming met Het rapport van de Commissie-Idenburg. 1 Maatregelen tot bezuiniging van f 26 millioen. Eeuwfeestvan den eersten Duitschen spoorweg. Bewapende visschers- vaartuigen. Besteld in Duitschland. Moeder- en zustermoord. Bij het oprijden van de hoogte aan het einde van de Bassingracht nabij voor melde brug. geraakte de bestuurder de macht over het rijwiel kwijt, met boven staand gevolg. 14--5 S C. Inderdaad, tweemaal heeft het gezel schap van den heer Lou Bandy de revue „O, bedoel je dat''gegeven en beide malen was Casino uitverkocht. Geen wonder, dat Lou Bandy zelf, dien wij in de pauze even spraken, opgetogen was over Den Helder. „En we hebben nog zoovelen moeten teleurstellen, dat wij er over deuken nog een keer terug te ko- Di»n", zoo zeide hij ons en «ij haasten ons deze tjjding aan de teleurgestelden kenbaar te maken, Nu verdient de revue dit succes ten volle; alles wat gegeven wordt, is beschaafd en smaakvol en de komische scènes meer malen zeer geestig. Origineel was al dadelijk de entrée-scène, die tusschen het publiek w erd opgevoerd. Zooiets pakt en men is er dadelijk in. Kostelijk was de vermeende aankomst_ van Lou Bandy en zijn vereerster en wij kregen al dade lijk 'respect voor de in waarheid ver bijsterende snelheid waarmede de altisten en in dit bizondere geval was het Clairette Hnmmé, zich weder in een nieuwe rol Inleven. Bijna onmiddellijk na die aller kostelijkste scène van Lou Bandy's ver eerster fungeerde zü weder in een nieuwe rol, met geheel nieuwe eischen en nieuwe persoonlijkheid. Ditzelfde geldt ook voor willy Walden, voor Frans Bogaerts, voor Wies je Bouwmeester, en natuurlijk voor Lou Bandy zelf. Deze zat in de zaal als oude juffrouw verkleed en maakte op deze wijze zijn entree, w aarbij hij den boel op Stelten wist te zetten. Het heeft weinig zin, nu deze avonden tol het verleden behooren, daar uitvoe rige beschouwingen over te houdenbeide partijen, publiek en revue-gezelschap, zijn zeer voldaan en dat is .toch maar de hoofdzaak. Een van de aardigste inter mezzo's was de scène „De gelukkige vader", met Lou Bandy, Willy Walden, Frans Bogaerts en Wiesje Bouwmeester els de zuster en een van de meer ernstige, die van de machine met de declamatie van Frans Bogaert op zeer merkwaardige muziek. De hierop volgende ensemble- scène paste er zich geheel bij aan. Bijna onmiddellijk daarna was Frans Bogaert hier de directeur van het waren huis en Clairette Hammé de juffrouw. Lou Bandy en Willy Walden waren twee kostelijke sollicitanten. Dan komt Bandy met zijn schlager, waarna de revue isr genoemd en dan krijgen we de pracht- finale „De Bruid door alle tijden" met Chopins beroemde polonaise, die bij dit moderne orkest wel wat zonderling aan deed. Na de pauze was er nog de aller aardigste scène van den suikeroom met den schlager „Ik wou dat ik een vogel •was". Het publiek zong dapper mee bij de refreintjes. De finale „Sterren en Planeten" werd tot een enthousiaste ovatie aan de artisten. Tusschen dit alles door trad het ook hier bekende danspaar Mado en Chainofl op: lenig slank vrouwtje, wier verrich tingen terecht de bewondering wegdroe gen van het publick. Verder degirls, die in de meest uiteenloopende, zeer fraaie costumes paradeerden, zoowel als wliirl- windgirls alsook als mannequins, en aar dige liedjes. Speciale lichteffecten ver- ho igden de aantrekkelijkheid. Kortom: een succes, deze beide avon- de.i van Zondag en Maandag. Met ver rukte gezichten zeiden de bezoekers ons als hun meeiiing: ,,'n prachtavond meneerl" Ongetwijfeld, zelfs de grootste Nurks zou dat moeten erkennen. En dus: tot weer ziens, Lou Bandy MAGNEET-RIJ WIELEN. De agent der Magneet-rijwielen, de heer W. Tol, Jan in t Veltstraat 75, alhier, zendt ons den jubileum-catalogus dezer fabriek, die is uitgegeven in verband met het 25-jarig bestaan ervan. Het is een keurig uitgevoerd boekje, met zilver-ge kleurd omslag, waarin, naast een uit voerige geschiedenis van de fabriek, de verschillende merken zijn opgenomen met hunne afbeelding. Reeds van f33.75 af heeft men een geheel compleet origi- neele .Magneet" bandrem machine. De heer Tol zal aan belangstellenden gaarne deze prijscourant topzcnden. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Na het groote succes, welke de gere nommeerde Fritz Hirsch Operette 1.1. in Den Helder heeft gehad, deelen wij mede, dat op Donderdag 8 Maart a.s. dit sublie me gezelschap weer in Casino komt, thans met de beroemde operette van Frans Sclmbert „Das Dreimiidlerhaus". Deze operette behandelt de geschiede nis van genoemden componist en werd reeds meer dan 200 maal door het Fritz Hirsch gezelschap opgevoerd. Het is vrij wel de mooiste operette van hun reper toire. De monteering ervan is weer bui tengewoon mooi. EEN ONGELUK. Zaterdag zouden twee haringtrekkers, Landman en Bakker, met een volge laden handwagen van de Buitenhaven, naar het pakhuis van den heer Kolster rijden. Zq gingen daarvoor de kluft, naast hotel Den Burg, af. Om den wagen te remmen lieten ze deze op den poot glij den. tengevolge waarvan deze brak en de inhoud van den wagen over de mannen werd uitgestort. Landman kwam daarbij zoo leelqk terecht, dat hij met een tame- V.k frnst|g gewond been naar het hos pitaal moest worden vervoerd. DIEFSTAL. Zondagavond, omstreeks half elf, is van •en perceel in de Molenstraat een teil met waschgoed ontvreemd, welke in de •ehunr was gezet. Van de daders is geen spoor ontdekt. KIND AANGEREDEN. Gisterenmorgen is in de C laniing- straat de pl.ni. 5-jarige Jan. S„ wonende in die straat, door een wielrijder aange reden. Het kind stak de straat over en werd door het rijwiel gegrepen. Met een vrij ernstige beenwond werd de kleine jongen naar huis gedragen. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 20 Februari 1934. 1. Voorstel van het lid van den Raad Dr P Feenstra Kuiper, strekkende om, naar aanleiding van de oneenigheden, ontstaan bij den koop van grond van D. S. Beek, voor den aanleg van de Mesdag straat, op 6 September 1932, te hesluiten, het door Beek aan de gemeente aange boden geheele terrein, waarvan bedoelde grond deel uitmaakte, te koopen voor 1 per m2. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dat voorstel met bübehoorende toe lichting, aan hen te renvoyeeren om ad vies. 2. Schrijven van den heer L- W. de Leeuw, alhier, d.d. 12 Februari jJ., waar bij beleefd, doch met aandrang, verzocht wordt, het door hem onder dagteekening van 8 September 1930 aan den Raad in gezonden adres, houdende het verzoek om maatregelen te nemen ter beveiliging van de burgerbevolking tegen gas- en bacte riologische aanvallen in oorlogstijd, als nog in openbare behandeling te willen nemen en zoo mogelijk aan de daarin neergelegde verzoeken te voldoen. B. en W. schrijven naar aanleiding hier van het volgende: Onder herinnering, dat wij een soort gelijk schrijven van den heer De Leeuw in de raadsvergadering van 20 October 1931 ter tafel hebben gebracht, met de mededeeling, dat wii omtrent de bewuste aangelegenheid nog geen adviezen had den ontvangen, waarop U besloot het schrijven voor kennisgeving aan te ne men, deelen wij U thans het volgende mede: De door den heer De Leeuw bij her haling naar voren gebrachte aangelegen heid heeft meermalen onze aandacht ge had en heeft dat nog steeds, -oodat wij dan ook wel advies er over hebben ge vraagd, doch een afdoende oplossing van het hieraan verbonden vraagstuk is onzes inziens in practisch en in financieel op zicht zóó moeilijk, dat wij ter zake nog geen stappen tot uitvoering hebben kun nen doen. Dat wii inderdaad onze aan dacht schenken aan deze materie, moge o.a. bliiken uit het feit, dat de Burge meester, in overleg met ons College, nog zeer onlangs een lezing, over dit onder werp te 's-Gravenhage gehouden, heeft bijgewoond. Daar ook toen niet voldoende klaarheid, om op uitvoerbare wijze iets te ondernemen tegen het gesignaleerde ge vaar, is gebracht, meenen wii, nu onlangs is aangekondigd, dat er een wetsontwerp op komst is, waarbij maatregelen ter zake worden voorgeschreven, het tot stand komen van de te verwachten wet te moe ten afwachten. Wü stellen U dan ook voor, ons te machtigen, dit aan den heer De Leeuw- mede te deelen. 3. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van G. E. Koger, om uit gifte van grond in erfpacht en om Burge meester en Wethouders te machtigen, dien grond eventueel aan een anderen ge gadigde in erfpacht uit te geven. Erfpachtsuitgifte. Geweigerde vrage. B. en W. schrijven aan den Raad: G. E. Koger verzoekt hem in erfpacht uit te geven een aan de Javastraat gele gen stuk grond vooi den bouw van 7 wo ningen, nader uiteengezet in een reeds ontworpen voorstel van B. en W. Adressant heeft de daarvoor verschul digde waarborgsom, ad 877.50, niet vol daan, mede als gevolg van zijn faillisse ment. Aangezien adressant dus niet heeft vol daan aan het bepaalde bii art. 4 van de Algemeene voorwaarden voor de uitgifte in voortdurende erfpacht van aan de ge meente toebehoorende gronden, stellen B. en W. voor op zijn verzoek afwijzend te beschikken. Voor het geval een andere gegadigde zich voor bovengenoemden grond aan meldt, verzoeken B. en W. machtiging dien grond in erfpacht uit te geven op de voorwaarden, aanvankelijk aan Koger ge steld. De volgende bijlagen waren te laat voor het nummer van Zaterdag, waarin wij ze alleen vermeldden. Thans volgt hier de tekst: „Precariorechten". B. en W. schrijven aan den Raad: in een groot aantal gemeenten worden rechten geheven voor het gebruik of ge not van openbare gemeentegronden en -wateren. Zoo ook in deze gemeente, waar ingevolge de heffingsverordening van 8 -aart 1921 rechten geheven w orden n e gens: wa,'het gebruik \an den berm van het Heldersch Kanaal: b. het plaatsen van schuttingen en steigerpalen bij bouwwerken; het gebruik van pleinen voor het bonden van publieke verkoopingen. B. en W. stellen voor naar het voor- ffir,,?ndere plaa,sen over te gaan effl"c van een reeht wegens liet hebben van reclameborden boven den tpn"fintCn Het aan,al reclaraeobjec- iwlm zonder de daartoe ver- ei.v hte vergunning boven de openbare daeefiikiT°t aa"e.eb,acht- neemt schier «ordt uftJnrf ofschoon daarop toezicht wordt uitgeoefend, wordt ten gevolge van v'l toenemende aantal het stadsbeeld over \v a'gemeen niet verhoogd, aldus B. en ter toelichting. De heffing van een ïaiig recht zal dezen wassende» stroom, naar zu hopen, eenigszins tegengaan Het is overigens billijk te achten, dat, gelijk elders reeds lang geschiedt, voor het heb ben van de bedoelde voorwerpen boven B. en W. subsidie te aan een stellen voor over 1934 ndie te verleenen aan de Bewaarschool de ischmarkt 4321.56; Bewaar- deï°Vparan d° L v" 7 3360.93; het Bestuur oer ver. voor Voorber. L. O. .Tachin" 3221.87; het Bestuur der Ver. van de II athanna van Senen 4262.50. Deze subsidie- en voorschotregelingen zon uitvoerig gespecificeerd in de Biila- Ken 110. 31 en 32. M Vervoer schoolkinderen. B. en W. schrijven aan den Raad- no wp i ^dereommissie der o. 1. school io. te Juhanadorp is een verzoek inge komen, haar, ten behoeve van het vervoer \an leerlingen per bus naar en van ge noemde school, in liet genot te willen stel len van een subsidie in de kosten van dit vervoer. Uit het verzoekschrift blijkt, dat het hier kinderen betreft, wier woning op P k,P van de school verwijderd is In verhand met dezen afstand moet, hoe zeer wu het betreuren, dat hier niets kan worden gedaan, op het verzoek afwijzend gemeentegrond een zeker recht in de gemeentekas wordt gestort. Dit zelfde geldt uiteraard ook voor andere voorwer pen. welke onder, op of boven openbaren gemeentegrond worden geplaatst, als ben zinepompinstallaties, verkoopautomaten, en dergelijke. Verbetering Weststraat en Hoofdgracht. Bii de aanbieding van de ontwerp-be- grooting voor het jaar 1933 stelden B. en \V. o.a. voor een bedrag van 20.000 in den kapitaaldienst op te nemen voor de van gemeentewege te verleenen medewer king voor het verbeteren van de bestra ting enz. van de Binnenhaven, de Zuid straat, de Weststraat en de Hoofdgracht. Van de genoemde som zal een bedrag van 16.000 ongeveer benoodigd zijn voor de werkzaamheden aan de Binnenhaven en de Zuidstraat. Er resteert dus ongeveer 4000 voor de overige straten, de West straat en de Hoofdgracht. Voor aankoop en verwerken van be stratingsmaterialen voor trottoirs langs de huizen wordt geraamd 8662 en voor herstelwerken en wijziging van particu liere eigendommen 2000. Te zamen dus 10.662. Ten behoeve van de straatverlichting wordt een bedrag geraamd van totaal f 7338. Langs beide straten worden 40 terrazzo-palen van 4 m hoogte geplaatst. De onderlinge afstand, waarop de palen zullen worden gesteld, bedraagt 65 m, ter wijl op de kruispunten Zuidstraat, West straat en WeststraatHoofdgracht een tweetal overspanningen zijn ontworpen. De verbetering der bestrating en van de verlichting van de Weststraat en Hoofd gracht zal dus met elkaar van de gemeente een uitgaaf vorderen van ongeveer 18.000. Diensvolgens stellen B. en W. voor, hun een crediet ter zake te verleenen van van 18.000 4.000 is 14.000 en dat bedrag te brengen ten laste van den ka pitaaldienst voor 1934, zullende vervol gens een en ander bij de vaststelling der gemeentebegrooting 1934 geregeld wor den. CREDIET ZEEBAD HUISDUINEN. In de vergadering van den Raad van 1 Augustus 1933 werd besloten tot deel name in het aandeelenkapitaal der N.V. Zeebad Huisduinen voor een bedrag van 25.000 (25 aandeelen ad 1000) en tot het uitbreiden der rentegarantie, die tot dusver werd verleend over een kapitaal van 100.000 (tot een maximaal bedrag van 5000 per jaar) tot over een kapitaal van 135.000 (tot een maximaal rentebe drag van 6750 per jaar. Een en ander in verband met het bouwen van een nieuw badpaviljoen, meer achterwaarts gelegen dan het bestaande. Gedeputeerde Staten hadden tegen den vorm, waarin de gemeente volgens boven genoemd besluit verder crediet aan de N.V. zoude verleenen, bezwaar, in dezen zin, dat zij het juister zouden achten als de gemeente het bedrag van 25.000 aan de N.V. zou leenen. Immers wanneer de gemeente tot dat bedrag aandeelen neemt, behoeft het door afschrijving vrijgekomen kapitaal niet te worden afgelost, doch kan het in fondsen worden vastgelegd, die de N.V. te zijner tijd zou kunnen te gelde maken voor het dekken van eventueele verliezen of voor uitbreidingen, welke ge heel buiten Ged. Staten om zouden kun nen plaats vinden, en dat acht het Col lege, 1111 de gemeente steeds meer belang heeft bii een goede exploitatie, niet ge- wenscht. Om dezelfde reden komt het Gedep. Staten niet juist voor, dat de garantie dei- rente in die mate wordt verhoogd, dat de N.\gelegenheid krijgt aandeelen te plaatsen boven het bedrag, dat zii op dat oogenblik voor uitbreiding noodig heeft. B. en W. hebben over deze aangelegen heid een mondeling onderhoud gehad met Gedeputeerde Staten, en op hun daarbij gehouden betoog, dat de N.V., indien haar het bedrag van 25.000 werd geleend, in plaats dat de gemeente voor genoemd be drag aan aandeelen nam, door de aflos sing en de rentebetaling daarvan vooral in de eerste jaren wel 111 financieele moei lijkheden zou komen, werd van den kant van Ged. Staten gezegd, dat er hunner zijds geen bezwaar tegen bestond, dat de N.V eemge jaren werd vrijgesteld van de betaling van rente en aflossing. In dezen zin is thans ter vaststelling door den Raad een concept-besluit opge maakt. Voorschot over 1934 aan de Bijzondere Schoolbesturen. B. en W. stellen voor: v°orschot op de vergoeding voor toe te kennen aan de bijzondere school te Koegras van 898.94, de school aan de Koningstraat 1463.48, de school a. d. Kolensteeg (U.L.O.-school) 1504.42 idem (gew. lager onderwijs) 417.22; dé school aan dt Keizersgracht 2424.18- het Bestuur der Vereen, van de H. Catha- nna van Senen te Voorschoten 3189.98 fle r.-k. school a. d. Polderweg (gew. lagere school) 3175.89; de r.-k. school a. d Pol derweg (U.L.O.-school) 1832.40. Subsidie bewaarscholen 1934. 1 «orden beschikt, omdat inwilliging daar van op wettelijke gronden met mogelijk is Ingevolge het bepaalde bn artikel 13 der LO-wet 1920 kunnen n.1. alleen maar vooé een vergoeding of een tegemoetko ming in de kosten van vervoer van leer lingen in aanmerking komen zij,.wier wo ning op een afstand van meer dan 5 km van de school is verwijderd. het advies van de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, voor, een afwijzende beschikking te nemen. Wijziging ambtenaren- en werklieden- reglement. Ged. Staten deelen B. en W. mede, dat de Minister van Binnenlandsclie Zaken de medewerking van dat College heeft in geroepen ten einde te bevorderen dat, voor zoover zulks nog niet is geschied, de voor gemeenteambtenaren geldende regle menten worden gewijzigd en aangevuld overeenkomstig de daarbij aangegeven aanwijzingen. Zii maken het Gemeentebestuur, ten verzoeke van den Minister er opmerk zaam op, dat, wanneer de gemeentelijke ambtenarenreglementen niet binnen een termijn van drie maanden conform de aangegeven redactie zullen zijn gewijzigd, de Regeering zich genoodzaakt zal zien zelf over te gaan tot het aanbrengen van bedoelde wijzigingen en aanvullingen. Ofschoon een nieuw reglement voor de ambtenaren en werklieden, alsmede voor het politiepersoneel, in bewerking is, is het niet mogelijk dit nieuwe reglement binnen den gestelden termijn gereed te hebben. Daarom zal het bestaande ambte naren- en wcrkliedenreglement thans nog moeten worden herzien. De voornaamste bepalingen zijn: Verbod om in dienst of bii het gekleed gaan in uniform insignes of andere on derscheidingsteekenen te dragen, voor zoover die niet vanwege het daartoe be voegde gezag zijn verstrekt of voorge schreven of voor zoover niet tot het dra gen daarvan vergunning is verleend. Verbod om in een ambts- of dienstwo ning andere dan nationale of oranjevlag gen uit te steken. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbü be- hoorend erf mag niet blijken van de poli tieke gezindheid van den ambtenaar of ""vertSVan «i den ambtenaar (wert- man) eervol ontslag worden verleend op grond van revolutionaire gezindheid, als mede eervol ontslag aan den ambtenaar (werkman), die lid is van een verboden vereeniging. De vrouwelijke ambtenaar mag niet trouwen. De vrouwelijke ambtenaar (werkvrouw), die in het huwelijk treedt, wordt met in gang van den dag van haar huwelijk ont slagen, uitgezonderd als zii boven 45 jaar is of de ambtelijke werkzaamheden worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning, en wanneer dit door het daartoe bevoegde gezag, voor een spe ciaal geval, hetzij voor een bepaalde cate gorie van ambten, wordt bepaald. Een dergelijke bepaling kan als regel slechts worden getroffen, indien het be trokken ambt als een bijbetrekking kan worden waargenomen. Bü ontslag wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, zal in de eerste plaats voor zoodanig ontslag in aanmerking komen de gehuwde vrouwe lijke ambtenaar (werkvrouw), tenzij zü kostwinster van een gezin is. Verder zijn wijzigingen gebracht be treffende militairen dienst enz. Salarisregeling conciërges 0.1. scholen. Door den Raad werd indertijd besloten de jaarwedden der conciërges van de ver schillende scholen, met uitzondering van die der scholen 2, 7 en 8, zoodanig te re gelen, dat die overeen zouden komen met een bedrag, berekend naar 80 per lokaal. Sedert dien zijn echter aan verschil lende scholen eenige lokalen buiten ge bruik geraakt. Het komt B. en W. daarom wenscheliik voor, de jaarwedden der con- 0.erger aan een herzienlrg te onderwer pen, in dier voege, dat, inplaats van het vaste bedrag der jaarwedde, zal worden bepaald, dat de wedde zal u 01 den vastge steld t.p 80 per in gebruik zijnd lokaal. Lij vfmeerdering of vermindering van dit aantal lokalen zal dan automatisch de jaarwedde worden verhoogd of verlaagd, hetgeen ongetwijfeld een billijker regeling beteekent. Tevens wordt nu een minimum bedrag vastgesteld. Zooals de minister van defensie in de Eerste Kamer Vrijdag jl. heeft aange kondigd, is thans gepubliceerd het rap port van de commissie-Idenburg, wier opdracht luidde: »a. eene organisatie te ontwerpen van de weermacht in Nederland en in Ned.-lndië, welke met hand having van hare tegenwoor dige doelstelling leiden kan tot aanzienlgke besparingen zoo wel op de Rijksbegrooting als op die van Ned.-lndië; b. een nieuwe regeling te ontwer pen voor de administratieve verdee ling der kosten van de maritieme weermiddelen tusschen de begroo tingen van Nederland en van Ned.- lndië. De commissie heeft zich op het stand punt gesteld, dat haar taak niet verdel ging, dan om een organisatie te ontwer pen, die voldoet aan den door de regee ring gestelden financieelen eisch, blijven de uiteraard aan de regeering de beoordeeling van de vraag, of de door de commissie te ontwerpen organisatie der weermacht berekend zal blijken voor haar tweeledige taak. Bq de keuze van de door haar te vol gen wegen naar bezuiniging heeft de commissie zich uitsluitend laten leiden door de overweging of, en in hoever, door het inslaan daarvan het haar ge steld financieel doel zou kunnen worden benaderd; met politieke en andere fac toren heeft zq daarbü geen rekening gehouden, met name niet met de ^raag of de internationale toestanden in de zen t ij d maatregelen toelaten, die de weermacht van het Rijk in Europa en overzee verzwakken. SAMENVATTING DER RESULTATEN Vergeleken bij de begrootingscijfers 1933 is de cijferopstelling: ad Rijksbegrooting: bezuiniging Landmacht 6,5 mm. bezuiniging Marine (bij plan 17,6 mm. totaal rond 14 mm. op de rond 77 mm. (pensioenen in begrepen). ad Indische berpooting: bezuiniging Leger 6.5 mm. bezuiniging Marme plan (plan I)5,6 mm. totaal rond 12 mm. op de rond 106 mm. (pensioenen in begrepen). De Nederlandsche landmacht. De commissie noemt als bezuinigings mogelijkheden: De invoering van een capitulantenstel- sel voor onderofficieren. Bezuiniging uiteindelijk 3.83 millioen. Opheffing van het vooroefeninas-insti- tuut (V.O.). Bezuiniging 's jaars. Wijziging m de opleiding der beroeps officieren. r De commissie schat de met de door uiteindelijk 958.000 haar aanbevolen wijziging te verkrijgen besparing op 100.000. Vereenvoudiging der vredessamenstel- ling van de regimenten veldartillerie. Een bezuiniging van ruim 163.000. Opheffing van de compagnie Tor pedis ten. Een en ander zal een jaarlijksche be zuiniging geven van 164.000. Verdere inkrimping van de vredesorga nisatie en c.q. van de oorlogsorganisatie. Tenslotte noemt de commissie nog als mogelijkheid van bezuiniging de omzetting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrich tingen in een gemengd bedrijf, benevens hêt doorvoeren van detailbezuinigingen op verschillend gebied, waaromtrent reeds commissoriale onderzoeken hebben plaats gevonden. Indien wordt aangenomen, dat laatstbe doelde detailbenoemingen f 300.000. s jaars zullen opleveren, moet nog een bedrag van 1,2 millioen worden gevon den, om tot een totale besparing van f 8 millioen te komen. Die 1,2 millioen kan naar haar oordeel alleen nog worden gevonden door afkapping van de oorlogs organisatie, b.v. met één divisiegroep en zes hooggenummerde regimenten infan terie. De marine van het koninkrijk. De commissie heeft een zeemacht ontwerpend, welke binnen de gestel de financieele limiet normaal geëx ploiteerd en in stand gehouden kan worden, gemeend haar opdracht zoo danig te moeten opvaten, dat zij een vlootorganisatie moest ontwerpen, welke den lande niet meer zou kosten dan 24 millioen. nlIWm ue0rc9aJniSatieplannen (plan I en plan II) heeft de commissie uitgewerkt. Blan I behoudt het stelsel van het beur telings in Nederland en in Indië (over en weer) dienend beroepspersoneel als noodzakelijke voorwaarde voor de in standhouding van een gevechtswaardiqe zeegaande vloot in Indië. hier te lande moet dan gelegenheid bestaan het perso neel op modern materieel op te leiden en te oetenen. _Pla" P 9aat uit vaa den gedachten- gang dat de zeegaande vloot in haar qe- heel daar moet zijn. waar haar oorlogs- taak ligt derhalve in Indië: het uit Neder- and te betrekken beroepspersoneel moet op Indische voorwaarden in dienst komen (dus geen over en weer dienen) met de tacheeringen naar Nederland voor zooveel als voor de maritieme diensten hier te ande noodig is. De opleidingen moeten ben" 20 mogelijk in Indië plaats heb- Beide plannen hebben talrijke maatreqe- len gemeen, o.a.: Uitgebreid gebruik van militie, zoowel Nederlandsche als Indisch voor wat betreft de eerste categorie met een eerste-oefeningstijd van 14 'maanden voor den dienst op de schepen hier te lande en in Curaqao en van 2V2 jaar voor zooveel de dienstplichtigen bestemd om dienst te doen op de vloot in Indië ly- plan I voor één jaar, bij plan II voor ri,é 2 jaar). m De sterkte van het beroepspersoneel wordt ongeveer gehalveerd (ruim 3200 tegen thans 6700 man). Opheffing van: het korps mariniers, de muziekcorpsen te Den Helder en te Soerabaja, de on- dercomandanten der marine te Amsterdam en te Vlissingen, het departement der marine te Batavia. Concentratie van alle marine-be drijven, -opleidingen en -Inrichtingen hier te lande, In Den Helder. Compensatie voor de zeemilitie met een eerste-oefeningstijd van 2\/2 jaar (geen herhalingsoefening, wettelijke waarborg op plaatsing in een overheids- (semi-over- heids) betrekking hier te lande. De maritieme verdediging van Ne derland zal bestaan uit mijnversper- ringen beschermd door batterijen aan den wal, zoomede een onderz.oe- kings- en bewakingsdienst; afvoe ring van het oude materieel, zoowel hier te lande als In Indië. Conelusic. De conclusie der commissie ten aanzien van de plannen I en II is, dat, ofschoon met het oog op de voornaamste doelstel ling der vloot een concentratie van het operatief orgaan in de Indische wateren (zooals plan II aangeeft), veel aantrek kelijks heeft, de voorkeur wordt gegeven aan plan I, omdat de praktijk heeft uitge wezen, dat in een organisatie als in plan I, de materieel en personeelvoorziening gewaarborgd is. Na de berekening bleek plan I (plan II) de gestelde limiet van 24 millioen te overschrijden met 3 (5) millioen. Om ook dit bedrag te vinden, zou, bij behoud van de samenstelling volgers plan I, de zeegaande vloot moeten worden ver minderd met 1 kruiser en 1 jager, dus teruggebracht worden tot 2 kruisers, 7 jagers en 17 o.z. booten (12 K en 5 O). Voor plan II zou de samenstelling wor den: 2 kruisers, 4 jagers en 12 o.z. boo ten. Bij aanvaarding van deze verminderin gen zou de doelstelling met minder kracht worden nagestreefd. Andere mogelijkheden om de hiervoren genoemde bedragen uit te sparen zouden zijn: de vervanging van kruisers en jagers door flottieljeleiders: de terugbrenging van de zegaande vloot tot een duikbootvloot met gelijktijdige versterking van de luchtmacht in Indië. Het Indische leger. Te bezuinigen is een bedrag van 7,8 millioen. De commissie geeft ten slotte beschou wingen over de verdeeling van de kosten tusschen Nederland en Indië. De commissie beveelt het stelsel aan van een bepaalde jaarlijksche bijdrage van Indië: het bedrag dier bijdrage zou periodiek, b.v. eens in de 5 jaren, kunnen worden herzien. Onverdeelde instemming vond dit stelsel echter in de c,r-~,;ssie niet. 14—4 Maandag zal het honderd jaar geleden zyn, dat Koning Ludwig I van Beieren zqn toestemniining gaf tot den bouw van den eersten spoorweg in Duitschland. Een kleine onderneming kreeg concessie om een spoorweg aan te leggen tusschen Neurenberg en Fürth, mits deze binnen vjjf jaar voltooid was. In minder dan twee jaar tqds was de spoorweg voltooid en maakte de eerste Duitsche trein zqn proefrit, getrokken door een Engelsche locomotief, die bestuurd werd door een Engelsch machinist, Wilson genaamd, die met de locomotief uit Newcaste was ge komen. De locomotief die „Der Adler" werd gedoopt, heeft tw-intig jaar dienst gedaan. De spoorweg was dadelfjk een groot succes. In het eerste jaar werden 450.000 passagiers vervoerd en bedroeg de op brengst ruim een millioen mark. De Chineesche minister van koophan del heeft in Duitschland zeven treilers besteld, die tezamen twee millioen Chi neesche dollars kosten. Deze treilers zullen worden uitgerust met de modernste vischapparaten en voorzien worden van lichte bewapening om zich tegen de zeeroovers te kunnen te weer stellen. Ken verschrikkelijk drama heeft zich Vrijdag te Metz afgespeeld, waar een man ui een vlaag van waanzin zfjn moeder, een vrouw van 57 jaar, en en zijn twee zusters, jongemeisjes van 28 en 26 jaar, heeft gedood en vervolgens getracht zich zelf van het leven te berooven. Deze po- gnig tot zelfmoord is echter mislukt, de man leeft nog. De man stond bekend als iemand, die niet wel hfj liet hoofd wns.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6