Wieringen. Texel. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND BUITENLAND goed Uurwerk SIEGERS. Marktberichten. Urker visschers voor den rechter. De zaak Nijenrode. Verduistering van f 36 000 Ernstig verkeersongeluk bij Livorno. Wanneer worden de Bulgaren vrijgelaten. De politieke gezindheid der ambtenaren. De zaak tegen den commandant van De Zeven Provinciën. „K 14" en „K 15" uit Lissabon vertrokken. Na den opstand in Oostenrijk. Dreigende uitsluiting in de Britsch Indische katoen industrie. Gratie voor gevangenen. fe De Postvluchten van Indië- en naar Burgerlijke Stand Visscherijberichten HFI DERSCHECOURANT VAN DINSDAG 20 FEBRUARI 193t. OPRICHTING JEUGDHERBERG TE WIERINGEN. Maandagavond werd in hotel Centraal een bijeenkomst belegd om te komen tot oprichting van een jeugdherberg te Wie- ringen. L)e burgemeester, de heer L. C. Kolff, was zoo bereidwillig deze bijeenkomst te presideeren. De voorzitter heette alle aan wezigen hartelijk welkom en gaf 't woord aan den heer Meilink, secretaris der Ned. Jeugdherberg Centrale te Amsterdam. De heer Meilink zette op een heel dui delijke wijze uiteen wat de jeugdherbergen waren, hoe zij werkten en hoe men er toe kon komen tot stichting daarvan over te gaan. Na deze uiteenzetting werd gele genheid gegeven tot het stellen van vra gen, waar meerdere aanwezigen gebruik van maakten. Vooral de financieele zijde werd van alle kanten bekeken, daar dit toch wel het kardinale punt was, waarom de oprichting voor de jeugdherberg draaide. De heer Meilink deelde echter mede, dat indien er tekorten waren, de Centrale daarvoor borg stond, doch in het tegen overgestelde geval, als er winst gemaakt werd, moet ook de winst aan de Cen trale afgedragen worden. Na de uitvoerige uiteenzetting van den heer Meilink was men algemeen van oor deel, dat een jeugdherberg te Wieringen zeker op zijn plaats zou zijn en werd er een Commissie van Advies benoemd, waarin de volgende personen zitting namen: L C. Kalff, P. Kaan, J. Beeker, H. P. D. J. v. d. Speek Obreen, C. F. van Duin, O. Deen, M. Kooy, B. Kat, Jb. Koorn, J. Dekker, mevr. G. de HaanBosker, L. Noorden, W. Kaan en ds. Meihuizen, waaruit als dagelijksch bestuur werden be noemd: W. Kaan, ds. Meihuizen, L. Noorden, J. Beeker en H. P. D. J. v. d. Speek Obreen, die allen hun benoeming aannamen. DE TEXELSCHE MARKT. Nu eenige verbetering in de vvolvee- prijzen merkbaar is, stijgt ook de aan voer, men trof heden naast enkele ram men, ook gelde schapen en overhouders aan. Voor een ram betaalde men f 14 20; een zwaar dier werd getaxeerd op pl.m. f 28; de aangevoerde overhouders waren over 't algemeen niet van de beste kwaliteit en deden f 12—14 per stuk; gelde schapen f 13 20. Voor 't rundvee werden goede prij zen besteed; voor een beste melkkoe werd f 200 geboden, waarvoor 't dier niet te koop was; mindere kwaliteit ging voor pl.m. f 150. Nuchtere kalveren deden prij zen van f 5.50 8. De varkenshandel op de boerderijen is niet best, geboden worden voor slacht dieren 17 a 18 cent; de biggen- en schram- menhandel ondervindt daar even de ge volgen van, betaald werd voor schram men een prijs van f 12-16; biggen f 7—9. Aan de eierenveiling stijgt de prijs weer iets, pl.m. 15 cent per 100 stuks; eieren van 60 kg gemengd (middensoort) brachten nu op f 2.65 per 100 stuks. Binnenland Voor de Haarlemsche rechtbank .ston den gistermorgen terecht eenige visschers, die in het najaar van 1933 de haven van IJmuiden met hun visschersschepen had den verlaten zonder certificaat, bedoeld in de Schepenwet en zonder schriftelijke vergunning, bedoeld in de Zeeongevallen wet. Het O.M. bij het kantongerecht te Haarlem had legen een aantal visschers zeven dagen hechtenis en een boete van f 50 geëischt. Het vonnis luidde f 25 boete en vijf dagen hechtenis. Gisteren w erd deze zaak voor de Haar lemsche rechtbank in hooger beroep be-, handeld. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer Bakker, deelde mede, dat de zaak geregeld was niet Zeerisico. Met het oog hierop eischte het O.M. tegen iederen verdachte f 5 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak 1 Maart a.s. KWITANTIELOOPER OVERVALLEN. Gistermiddag is de kwitantielooper v. D. van het Gasbedrijf te Hillegom nabij de Steenfabriek door een man overvallen. Hij werd tegen den grond geslingerd. Zijn tasch met geld werd hem ontrukt. Op hulpgeroep kwam een ambtenaar van het electriciteitsbedrijf en later de brigadier van den rijksveldwacht te hulp. De aanrander, zekere van H., uit Lisse, is nabij Keukenhof gegrepen en gear resteerd. De tasch met geld werd later terugge vonden. De kwitantielooper was licht gewond. INBRAAK TE AMERSFOORT. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers door uitsnijding van een ruit zich toegang weten te verschaffen tot het perceel Beekensteinselaan 48 te Amersfoort, bewoond door de familie van de Born. Toen de heer v. d. B. des avonds thuis kwam, miste hij een bedrag van 600 gulden uit een geldkistje. De dieven heeft men nog niet kunnen aanhouden. Derde dag. Bij het begin van den derden zittings dag van het proces-Onnes van Nijenrode, Zaterdag, blijkt de belangstelling van het publiek onverminderd. Alleen op de ge reserveerde tribunes zijn plaatsen leeg gebleven. Thans worden de getuigen gehoord in de zaak-Witbraad. Verschillende getuigen worden door diens verdediger gehoord. De president mr. J. G. de Vries behan delt met getuige Koning diens verkla ringen inzake zijn gesprekken met den heer Onnes en de ontwikkeling van het plan. De getuige zegt, dat hij in 1932 naar Onnes ging om hem een klein bedrag, zeven of acht duizend guldien ter leen te vragen. Bij zijn eerste bezoek was tusschen Onnes en getuige ter sprake gekomen de vernieling van Rembrandt's Anatomische les in het Rijksmuseum. In het kasteel hing voor een groote waarde en toen ge tuige daarover zijn opmerkingen maakte, antwoordde de heer Onnes, wijzende op eenige miniaturen: „Steek er maar gerust een paar in je zak." Oorspronkelijk was het Onnes' bedoe ling, dat Koning de miniaturen zou stelen. Dit plan ging echter niet door, waar na naar andere mogelijkheden werd ge zien. Toen kwam het plan, dat Koning er andere menschen voor zou gaan zoeken. Koning ontmoette toen toevallig, zegt hij, VVitbraad in Amsterdam, en zette hem de voorloopige bedoeling uiteen. Wat betreft de belooning die Onnes in uitzicht stelde, meent getuige, dat eerst een bedrag van 5000.is genoemd. Ge tuige is bij verd. gekomen met een aan bod van 8000. Getuige zegt voorts, uitsluitend de waarheid te willen zeggen. Get. heeft zijn woord gegeven, Onnes nooit te zullen ver raden. De eerste drie weken van het onderzoek heeft hij dan ook ontkend en gelogen om zijn woord te houden. Toen bleek, dat Onnes hem van chantage beschuldigde. Get. heeft hem gevraagd, of hij dergelijke verklaringen had afge legd en geteekend. De heer Onnes wilde eerst ontwijkend antwoorden, maar get. vroeg hem: ja of nee. Toen kreeg hij het bevestigend antwoord en daarop, zegt get., heb ik mijn belofte verbroken. Dat ik een belofte heb moeten verbreken hin dert mij meer dan de ellende van de maanden die achter mij liggen. Getuige zegt met nadruk, dat zijn ver klaringen er niet op zijn gericht den heer Onnes te bezwaren. Het gaat er alleen om roept de getuige uit mij schoon te wasschen van den infamen laster van chantage door iemand (Onnes) dien ik uit den mestput heb gehaald en die nu de brutaliteit heeft den mest aan mijn jas af te vegen. De Officier van Justitie stelt nu den getuige weer verschillende vragen, waar om na de „inbraak" eerst 1000 later de rest zou worden betaald. Dit moest wachten tot de verzekerings penningen waren uitbetaald. Het verhoor van getuige Koning is hiermede ten einde, en de president zegt nu, dat den getuigen Johanknegt en Ger ritsen op verzoek van mr. Loeb enkele vragen zullen worden gesteld. Mr. Kokosky (in de advocatenbanken): President! Daar protesteer ik tegen. Het is langzamerhand geen recht meer deze menschen onder eede te hooren. Pres.: Maar zij kunnen toch op bepaal de vragen antwoord weigeren. Mr. Kokosky: Maar dat weten zij niet. Zegt u hun dat dan. Mag ik het hun zeg gen? Ik wil alleen maar zeggen, dat zij zich op art. 219 kunnen beroepen. Resultaat van dit gesprek is, dat de Rechtbank besluit, den detective Johan knegt en Mees Gerritsen niet'te hooren. Biesing, die Donderdag reeds als getuige werd gehoord, wordt thans voorgeroepen; hiertegen worden geen bezwaren ontwik keld. Voortgezet wordt het getuigenverhoor in de zaak-Witbraad. Eerst verschijnt de Amsterdamsche „jongen" Maag, een van de drie mannen die de verhuizing hebben uitgevoerd. Vervolgens komen zijn kameraden Van Binsbergen en Grotjohan weer hun ver klaringen afleggen, waarna de andere getuigen die Donderdag in de zaak Ko ning zijn gehoord, ook ten tweeden male de thans reeds bekende bijzonderheden geven over de aangifte van de inbraak, het bezoek der assurantie-experts, de uit betaling van de verzekeringsgelden, enz. Voorloopige hechtenis Witbraad geschorst. van Op verzoek van den verdediger, besluit de rechtbank, na langdurige beraadsla gingen, de voorloopige hechtenis van den verdachte, onder bepaalde voorwaar den te schorsen. Witbraad mag zich niet uit Amsterdam begeven, zich niet aan het bevel tot voor loopige hechtenis onttrekken en zich over deze zaak, hetzij mondeling of schrifte lijk, uitsluitend met zijn verdediger in verbinding stellen. Witbraad, ontroerd, teekent deze ver klaring en dankt bewogen zijn verdediger. Voorloopig is hij, onder deze beperkende bepalingen, na bijna tien maanden voor arrest vrij man. De zaak-Witbraad wordt vervolgens voor onbepaalden tijd geschorst. Voort gegaan wordt nu met de behandeling van de zaak van de drie „jongens", die de gefingeerde inbraak hebben uitgevoerd. Ook deze worden op verzoek van hun verdediger uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Mr. Stokvis vraagt het woord en her innert er aan, dat hij Dinsdag zonder succes heeft verzocht den verdachte Grot johan in vrijheid te stellen: de Officier achtte dit verzoek toen zeer praematuur, omdat in hun zaak nog geen getuigen waren gehoord. Thans, meent pl„ nu deze menschen zelf intusschen als getuigen zijn opgetreden in de zaken van Koning en Witbraad, kan dit verzoek worden her haald. Hierbij sluiten zich de andere ver dedigers aan. De rechtbank is zeer ontstemd over de opmerking van den verdediger, dat ^de verdachten in het Huis van Bewaring contact met elkaar kunnen hebben. De Officier, mr. A. A. L. J. van Dul- lemen, verzet zich hiertegen; wordt de voorloopige hechtenis opgeheven, dan zullen, naar te vreezen is, deze „jongens door de omgeving van Mees Gerritsen en Biesing, in wier zaak zij nog als getui gen moeten optreden, zwaar worden „be werkt". De Rechtbank gaat in raadkamer, keert na korten tijd terug en deelt als haar be slissing mede, dat zij Maag, Van Bins bergen en Grotjohan uit de voorloopige hechtenis ontslaat. Deze beslissing wekt groote verrassing en op de publieke tribune, bij de vrienden en kennissen van deze „jongens", groote instemming. Te vijf uur dan wordt de zitting ge schorst. Heden voortzetting. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen de vijf verdachten, die betrokken zijn geweest in de zaak van den 19-jarigen kantoorbediende J. C. K. V., die, onder voorwendsel dat hij een portefeuille met geldsbedragen, tot een totaal bedrag van plm. f36.000, op het postkantoor te Rot terdam zou hebben verloren, deze gelden aan een medeplichtige overhandigde, waarna de buit werd verdeeld. V. en de uitlokker H. van der L., wer den conform den eisch van den adv. gen. veroordeeld tot 2 jaar; de koopman W. M. B. tot l'/z jaar en de koopman J. T. tot 1 jaar, al deze straffen waren hooger dan door de Rotterdamsche rechtbank opgelegd. Ten aanzien van den 22-jarigen kantoorbediende W. P. H. werd het von nis van zes maanden bevestigd, doch met aftrek van 3 maanden voorloopige hech tenis. Buitenland Zestien personen gedood. Op het traject Piombino—Campiglia, ten zuiden van Livorno, heeft zich Zon dagavond een ernstig verkeersongeluk voorgedaan. Een z.g. Littorina, een rails omnibus, zooals in den laatsten tijd door do Italiaansche Staatsspoorwegen op vele trajecten gebruikt worden, kwam met eèn snelheid van 120 k.m. in botsing met een in volle vaart uit Piombino komenden extra trein. De Littorina werd bij de botsing geheel vernield en raakte in brand. Volgens de laatste berichten kwamen zestien personen om het leven en werden vijftien zwaar gewond. Tot nog toe konden pas twee lijken ge borgen worden. 100 POOLSCHE BOEREN-HOFSTEDEN AFGEBRAND. Naar uit Rotwno (Wolhynie) gemeld wordt, is het plaatsje Kontary door een grooten brand geteisterd. In totaal zijn 100 boerenwoningen in de asch gelegd. De oorzaak van den brand kon niet wor den vastgesteld. Moskou informeert er naar. De Russische ambassadeur te Berlijn heeft officieel de Duitsclie regeering er van in kennis gesteld, dat Dimitroff, Popoff en Taneff Russische ouderdanen zijn geworden. Gelijkertijd heeft hij inlichtingen ge vraagd over den datum, waarop de Duit- sche regeering voornemens is hen in vrijheid te stellen. MACDONALD BEDREIGD. De „Sunday Express" meldt, dat Mac- Donald een anoniemen brief heeft ont vangen, waarin hij met den dood bedreigd wordt. In verband hiermede zal de minis ter-president op zijn ochtendwandelingen door 2 detectives worden vergezeld. DE SMID VAN GRETNA GREEN OVERLEDEN. Zaterdag is op 85-jarigen leeftijd Hugh Mackie overleden, de beroemde smid van Gretna Green, die de bevoegdheid had in zijn smederij huwelijken te sluiten, waar van door gemiddeld 300 weggeloopen paartjes per jaar gebruik werd gemaakt. GROOTE BRANDEN IN EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld, dat twee plaatsen in Egypte door vernietigende branden zijn geteisterd. Te Ben Haelasal werden door een brand 36 huizen ver woest, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een andere groote brand is uitgebroken te Zagazig, het centrum van den katoenhandel in Neder-Egypte. In deze plaats zijn 250 huizen een prooi der vlammen geworden. BRAND IN EEN WOONKAZERNE. Zeven menschen omgekomen. Bij een brand in een woonkazex-ne te New York zijn zeven menschen, van wie drie kinderen, in de vlammen omgeko men. DEYIEZENSMOKKELA AR AANGEHOUDEN. Duitsclie konnniezen hebben Donder dag nabij Kohlscheidt den 29-jarigen handelsbediende J. B. uit Amsterdam aangehouden, toen hij trachtte een be drag van 180,000 Mark aan deviezen over de grens te smokkelen. B. is gevankelijk naar Aken gebrachtt- De provincie Utrecht en de N.S.B. Ir. A. A. Mussert, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat van Utrecht en de heer U. G. van Geelkerken, commies ter provinciale griffie van Utrecht en algemeen secretaris van de Nationaal- Socialistische Beweging, hebben laten we ten, onderscheidenlijk aan de Provinciale Staten en aan Ged. Staten van Utrecht, dat zij volharden bij het lidmaatschap van de N.S.B. De „N.R.Crt." meldt: Nu de heeren ir. A. A. Mussert, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat van Utrecht, en C. G. van Geelkerken, commies ter provinciale griffie te Utrecht aan de Provinciale onderscheidenlijk de Gedep. Staten hebben medegedeeld, dat zij bij het lidmaatschap der N.S.B. vol harden, ligt het in de bedoeling van het provinciaal bestuur van Utrecht, aan deze heeren met ingang van 1 Mei a.s. ontslag te verleenen. Bij de behandeling van de zaak tegen kapitein-luitenant ter zee P. E., op Don derdag a.s., zal ter vervanging van den raadsiieer vice-admiraal B. Schreuders, die als x-aad-commissaris het voox-onder- zoek heeft geleid, de gepensionneex-de schout-bij-nacht-titulair E. G. de Wijs zitting nemen. Verdediger van overste E. is mr. J. H. Polandus Hagedooim, advocaat te 's-Gra venhage. Er is één getuige gedagvaard. Men rekent er op, dat de behandeling behalve Donderdag ook Vrijdag kan duren. Portugeesche minister vaart een eindweegs mee. De Nederlandsche onderzeeërs zijn Vrijdag uit Lissabon vertrokken. De Portugeesche minister van marine, die een speciale belangstelling heeft voor ondei-zeeërs is met zijn dochter aan boord van een der onderzeeërs een eindweegs den Atlantischen Oceaan ingevaren, waar bij de onderzeeër tot een groote diepte dook. De minister wenschte den duik bootcommandant geluk met de precisie en de snelheid der uitgevoerde manoeu vres en keerde aan boord van een Portu geesche destroyer naar Lissabon terug. Beide onderzeebooten zijn met lichte averij te Cadix binnenge- ioopen. Blijkens bij het departement van defen sie ontvangen bericht, hebben Hr. Ms. onderzeebooten „K VX" en „K XIV", onder bevel van luitenant ter zee le kl. J. L. K. Hoeke en luitenant ter zee 2e kl. O. de Booy, op reis van Lissabon naar de Straat van Gibraltar slecht weer onder vonden. Beide booten hebben averij aan het achterduikroer opgeloopen. Zij zijn Zondagavond Cadix binnengeloopen om de averij te herstellen. Reddingboeien verloren. Blijkens bij het departement van defen sie ontvaixgen bericht, hebben Hr. Ms. onderzeebooten K XV en K XVI elk door overslaande zeeën een reddingboei ver- loren. Het vinden vaxx deze boeien behoeft geen reden tot ongerustheid te geven. LIJST VAN BRIEVENMALEN TE VERZENDEN AAN HR. MS „ONDERZEEBOOT „K XV" EN „K XIV". Datum van afzending. Haven van bestemming. Laatste buslich ting ten Hoofd- postkantore. 20, 21, 22, Palermo 23 Febr. 16.15 26 Port-Said 6.50 (25 Febr.) 1 Maart 1) 20.55 (28 Febr.) 2 16.15 3 Suez 10.24 Aden 10.24 8 Colombo 20.55 (7 Maart) 9 10.24 lö 10.24 16 10.24 22 Padang 20.55 (21 Maart) Voor een naar Sensationeele onthullingen van Karwinski. Naar de W.eensche correspondent van de N. R. Ct. gisterenavond telefoneerde, is er gisterenavond een sensationeele persconferentie gehouden bij bondskan selier Dolfftiss, waarop dr. Karwinski, de staatssecretaris van politiewezen, het volgende meedeelde: Volgens de gegevens, welke zich thans in handen der regeering be vinden, heeft het sociaal-democrati sche congres in October onder den druk van zijn radicalen vleugel toebe reidselen getroffen tot eeix mobilisatie van zijn gewapende krachten en tot een algemeene staking. Toen de regeering in het laatst van October begon met haar eerste huiszoe kingen naar wapexxs, die veel moeite kost ten, kwam zij geweldige hoeveelheden op het spoor van een tot dusver onbekende ontplofbare stof van zoo'n krachtige uit werking, dat men er heele wijken mee in de lucht kan laten vliegen. Dr. Kar winski toonde den journalisten iets van deze stof. Op 16 Februari is te Linz de kopie van een brief gevonden, gedateerd 1 Februari vaix den aanvoerder vaxx de sociaal-demo cratie aldaar, waarin deze meedeelde, dat in heel Opper-Oostenrijk de sociaal-demo cratische wapenvoorraden gereed lagen voor een actie, welke onveranderlijk en in ieder geval Maandagnacht moest wor den uitgevoerd. De tijdige aanhouding van de socialistische aanvoerders heeft gemaakt, dat de concentrische sociaal democratische plannexx van aanval niet meer konden worden uitgevoerd. Tot dusver zijn te Ween en 3, te St. Poelten 3 en te Graz een opstandeling door den strop ter dood gebracht. Een op- standelixxg is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, een reeks anderen kreeg gevangenisstraffen, loopende van 5 tot 20 jaar. Te Weenen gewone toestand teruggekeerd. Het leven te Weenen gaat weer zijn gewonen gang. De troepen zijn over het algemeen teruggetrokkexx en slechts en- Het leveix ETAOINSHRDLUxzevbgkq kele officieele gebouwen en gemeente lijke woningcomplexen worden nog be waakt. De politie heeft een aantal socia listische advocaten in hechtenis genomen, o.w. den beroemden dr. Rosenfeld. Ook is Singer, de leider van de socialistische organisatie, die zichzelf bij de politie had aangegeven, in hechtenis genomen. De jacht op Wallich. De radicale sociaal-democratische aan voerder Wallich, die iix den tijd van de Hongaarsche radenrepubliek volkscom missaris is geweest en die de voornaam ste schuld draagt aan de bloedige ge- beurtenissexx in Oostenrijk moet zich nog verborgen houden in de bosschen van Stiermarken met een gevolg van 70 wel gewapende mannen, die ook voorzien zijn van machinegeweren. Hij schijnt te hopen zich een uitweg naar Tsjecho-Slöwakije te kunnen banen, doch de regeering stelt alles in het werk om hem gevangen te nemen. Of een loonsverlaging van 25 pet. Reuter meldt uit Ahmedabad. Indien de werklieden in de katoen industrie de door de werkgevers voorge stelde loonsverlaging niet aanvaarden, zullen op 1 Maart a.s. meer dan 70 van de 82 katoenfabrieken in Ahmedabad worden stilgelegd waardoor 70.000 werk lieden zonder werk zullen komen. De werkgevers stellen een loonsverlaging vaix 25 procent voor. Bewogen vreugde-tooneelen. Ter gelegenheid van het bezoek van prins George aan Zuid-Afrika, is gra tie verleend aan 3000 personen, die wegens kleine delicten tot korte ge vangenisstraffen waren veroordeeld. Donderdag zijn de veroordeeldexx in de verschillende steden vrijgelaten, dat tot bewogexx tooneelen van vreugde voor de gevangenissen leidde. Voor de gevangenis te Kaapstad had zich een groote menigte, voornamelijk bestaande uit bloedverwan ten der gegratieerde gevangenen, verza meld. Ondër luid gejuich verlieten de 22 Europeesche gevangenen door een kleine poort de gevangenis. Toeix ging de groote poort open en iuichend, dansend en zin gend stroomden 300 negers naar buiten, die met veel lawaai, kussen en omhelzin- geix door hiux verwanten werden begroet. Uit de gevangenis van Johannesburg werden 50 Europeanen en 50 negers ont slagen. Hier ging de invrijheidstelling zeer rustig ixx haar werk, aangezien de ge vangenen in kleine groepjes tegelijk wer den vrijgelaten. Te Maritzburg weiden honderd zoeloe's vrijgelaten, die in de zoeloe-taal een hoera op Prins George uit brachten. KARDINAAL FAULHABER BE- j SCHULDIGD DE REGEERING. Van sabotage van het concordaat. Naar Vaz Dias uit Munchen verneemt, heeft de aartsbisschop van Munchen kar dinaal Faulhaber, in zijn Vastenpreek van gister een openlijken aanval gedaan op de nationaal socialistische leiders en de re-> geering beschuldigd de overeenkomst tus schen den Paus en Duitschland te sa- boteeren. LEGERORGANISATIE IN 1 ZUID-AFRIKA. Als In 1914. De Zuid-Afrikaansche minister voor nationale verdediging heeft aangekon digd, dat de geheele militaire opleiding van recruten gereorganiseerd zal worden en teruggebracht tot het systeem van Heenreis. De „Snip" is Maandag 19 Februari van Bagdad vertrokken en dien dag te Djask aangekomen. Terugreis. De „Oehoe" is Maandag 19 Februari van Djask vertrokken en dien dag te Bagdad aangekomen. LUCHTHAVEN EINDHOVEN. Het vliegveld te Eindhoven wordt inge richt tot. een modern geoutilleerde lucht haven. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 19 Febr. 540 vette koeien, ïe kw. 5660 cent, ze kw. 4851 cent, 3e kw. 40—46 cent per kg, slaeht- gewicht; 87 melk- en kalfkoeien 160210; ;i2 vette kalveren, ie kw. 6066 cent, ze kw. 52—58 cent, 3e kw. 46—50 cent per kg, levend gewicht; 82 nuchtere kalveren 5—9; 94 scha pen 1519; 678 varkens, vleeschvarkens 90 110 kg, 4344 cent, zware varkens 4243 cent, vette varkens 42—43 cent per kg slacht- gewicht; 32 paarden 60110. ALKMAAR, 19 Febr. Veemarkt. 63 vette koeien 120220; S vette kalveren 47—70, vette kalveren p. kgi 7090 cent; j6o nuchtere kalv. (si.) 314» 252 vette varkens zware per kg 3549 cent. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Febr. 30.000 kg roode kool 1.704.30; 54-000 kg gele kool 1.403; 18.000 kg Deensche witte kool 2.204.40; 1500 kg uien: gele uien 1.101.70, gele drielingen 0.8013.90; 500 kg peen: kleine peen 1.301.70, alles per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Febr. 4300 kg uien: uien 1.501.70, drielingen 1.10, grove 1.501.80; 21.200 kg roode kool 1.304.50, d.s. 12.20; 7600 kg gele kool 2.302.80, d.s. 1.601.90; 3300 kg D. witte k. ol 3.703.80, alles per :oo kg. TEXEL, 19 Febr. Markt. 19 kalveren ƒ35; 6 schapen 12— 20; biggen 69; 6 schrammen 1012; 6 zware schrammen 2022; 2 koeien 140— 180; 2 pinken 7090; 7 enterlingen 1015: 4 rammen 1825; 20 kippen 0.801.10; TEXEL, 19 Febr. Eierenveiling. Aangevoerd 73.634 eieren. 58—62 kg 2.502.85, 6264 kg 2.701 2 95, 6670 kg 2.903.20; kleine 50—56 kg 2.152.50, alles per :oo stuks. PURMEREND, 20 Febr. 658 kg boter 1.401.65; 481 koeien, w.o.J 190 vette koeien per kg 0.540.60, matig; 167 gelde koeien 90V40, matig; 110 melk koeien 120200, stug; 14 stieren per kg 0.320.46; 20 paarden 60145, stug; 33 vette kalveren per kg 0.400.60, su.g; 890 nucthere kalveren: voor de slacht 311, v'ug, voor de fok 714, vlug; 250 vette var kens, slacht per kg 0.340.36, matig; 63 magere varkens 1020, stug; 228 biggen 712, stug; 646 schapen 8-26, vlug; 12 bokken 39, matig; piepkuikens per kg o.57J/a0.65. Eierenveiling. Kipeieren 2.503.10; eendeieren 2.85, per 100. van Den Helder van 17 en 19 Februari 1934. BEVALLEN: M. Ellen-Lap, z.; G. A. Kraaijenbrink-Stukje, d.; F. de Boer-Post, z.; G. F. ten Donkelaar-Tijhof, '2 d,; J. H. Radstaat-v. Santen, d.; J. J.M. Stieding- Dool, d.; P. A. J. Boegborn-Klumper,z.; P. Koorn-Revier, z. OVERLEDEN: A. L. H. Moormau- Caarls, 50 j.; K. Bakker, 85 j.M. Delver- v. Savoijen, 60 j.; B. van de Ree, 47 j.; W. Fraterman, 81 j.; C. Hoogendonk, 5 dagen. 17 Febr. Door haringvisschers: 704 tal haring p. t. 4.203-31 Door garnalenvisschers: 511 kg gekookte garnalen p. kg 0.380.3< 18 Febr. Door haringvisschers: 215 tal haring 19 Febr. Door haringvisschers: 675 tal haring p. t. 3.70—3 4O p. t. 4.60—3-óS

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7