Md de ondeïxeekodenmat Dndi'é Schetsen uit het Derde Rijk. Uit het huis met de blauwe stoep c ysiüQ GEMENGD NIEUWS UURWERKEN Straperlo en hazardspel. Vrouw in de buurt van Oss bercofd. Rheumatiek Het drama te Chicago. De levensstandaard in Frankrijk stijgt. Opleving in den Britschen scheepsbouw. Sneeuwstormen in de Ver. Staten. Japansch schip in nood. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934. Van onzen bijzonderen medewerker. 11 Februari 1934. In zee. Een laatste ronde over de reede. ten einde de escorteerende booten K 16 en K 17 gelegenheid te geven aan te sluiten in divisieverband, eenige korte seinen, en Hr. Ms. K 15 en K 14 wenden den steven naar het Schulpengat. om de reis naar Nederlandsch-Oost-Indië te aanvaarden. Langzaam vervagen de figuren der jchterblijvenden op den dijk, vaag her kennen we nog enkele bekende gestalten, de omtrekken van het oude Nieuwediep lossen zich langzaam op in den dunnen nevel van den winterdag, zooals de fel doorleefde gebeurtenissen, voorafgaande aan dit vertrek, voor vele jaren, zich zul len oplossen in een herinnering, zonder scherpe kanten, met slechts markante oogenblikken als blijvende waarden. Het mooiste afscheid dat ik heb mee gemaakt, zegt de roerganger, die zijn derde uitreis met een onderzeeboot be gint, „uit de schoot van den Onderzee zeedienst, uit je eigen omgeving. Vroe ger lagen we altijd voor in de haven, maar dit is mooier. De koers wordt twee honderd negentien". Kort voorbij de Uiterton verlaten de K 16 en K 17 het verband, en keeren terug naar hun oefenterreinen voor dezen dag. Aan boord heeft niemand tijd om te denken. Uit een verzameling menschen op een volgeladen onderzeeboot moet een geor dende gemeenschap gevormd worden, levende volgens een vaste dagindeeling, zich aanpassend aan een kleine ruimte. Ieder heeft zijn vast omschreven taak, die de eerste uren nog verzwaard wordt, om dat enkele onbevaren broeders ons in den steek beginnen te laten. De barometer staat goed. maar een Westelijke wind met bewogen zee. dwars inkomende, zorgen voor een beweging, die hun eetlust be lemmert. en daarna meerdere symptomen van zeeziekte te voorschijn tooveren. Het weerbericht, door het Engelsche station „Rugby" uitgezonden, doet echter het beste hopen, terwijl geregeld werk noa steeds de beste medicijn blijkt. Donderdag de Engelsche kust. Dunge- ness doemt op. Kanaalbooten passeeren, een vliegtuig van de Imperial Airways draai een eereronde, zeer geapprecieerd door de officieren-vlieger, die op het moment dat deze brief geschreven wordt, al van oordeel zijn, dat een vliegtuig op een schip behoort te staan, om beide be roepen harmonisch te vereenigen, geen van beiden zouden zij willen missen. Stra tegen kunnen hier wellicht een theorie over opstellen, maar laat hun dan niet vergeten, dat het weer steeds mooier werd, en de Golf van Biscaye vast be sloten scheen haar kwade reputatie voor eens en voor al te annuleeren. 's Avonds langs Wight, blijken er nachtvluchten gehouden te worden. Zoek lichten werpen lange stralenbundels in de lucht, tasten naar de verwachte vliegtui gen, die eerst aan ons oog opdoemen als een rood of groen lichtpuntje, zich snel voortbewegend langs de strakke sterren lucht. een onwezenlijk hemellichaampje. dat later door motorengeronk het werk van menschenhanden verraadt. Er wordt met „parachute-flares" ge werkt, hel brandende lichten, opgehangen aan een parachute, die zich langzaam neerwaarts bewegen en het terrein ver lichten. Rugby geeft zijn dagelijksch uitgebreid weerbericht, reeksen cijfers verschijnen in het schrift van den telegrafist, enkele lettergroepen er tusschen door. Een jong ste officier, een code. een kaartje van Europa, een half uur tijd. Deze op het oog zonderlinge combinatie vormt het weerkaartje van IJsland tot Azoren, van Ierland tot Siberië, dat ons geheel op de hoogte stelt van het te verwachten weer. Een hoogedruk-gebied, met weinig wind en kalme zee begint zich te vormen over de Golf van Biscaye en zal zich uitbrei den over een deel van den Atlantischen Oceaan en Midden-Europa. Meeresstille is er, de glücklich Fahrt zal nu ook niet uit blijven. Een enorme vooruitgang zijn deze weerberichten, de zeeman is niet meer een orakel, dat aan de lucht kan zien wat voor weer het wordt, of aan de kleur van het water gewaagde voorspellingen doet, wetenschappelijk en voortreffelijk geor ganiseerd kunnen weersverwachtingen op gesteld worden, die meer dan deze pro blematische waarde hebben. Den Helder blijkt gebukt te gaan onder Westenwind van kracht 8 stormachtig, terwijl wij in de lange deining met volkomen glad water, onder een lentezon Ouessant opzoeken. Wat zullen ze daar een medelijden met ons hebben, wat zullen die kerels aan den Singel en uit Huisduinen kankeren, als ze bijna van hun fiets afwaaien. De nieuwsberichten uit het moederland komen regelmatig binnen, terwijl terzelf der tijd Soerabaja reeds de aandacht vraagt, om de kracht van zijn zender en de mogelijkheid van een goede radiover binding. Radio is een geloof, werd ons als adelborst verteld, toen wij zwoegden over onbegrijpelijke formules en werkten met grootheden die weinig spraken tot het Jonkerverstand. Maar dan een geloof met krachtige apostelen. De torpedo's vergen dagelijks eenige uren voor het voorgeschreven onderhoud, waarbij alle dekspersoneel in de weer is, de batterij vraagt aandacht en verzorging, het zons- en sterbestek moet voortgang hebben; de dieselmotoren draaien regeL matig maar niet zonder deskundig toe zicht, kleine storingen moeten als het ware voorvoeld worden, drie en dertig man moeten gevoed worden, ieder zijn taak... De dag gaat snel voorbij op zee met een onderzeeboot. Morgen. Zondag, zijn wij onder de Portugeesche kust. de Golf van Biscaye krijgt een goede conduite. Zondag 11 Februari wijst de kalender, blijkbaar moeten wij ons een Portugeesche tijdswaardeering aanwennen, het weer is zomersch, tafels en banken worden op gezet, de bemanning vermijt zich in „Som- merfrischen". Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de Heldersche burgerij nu reeds zon der jas op den dijk zal zitten of het terras van het badpaviljoen zal bestormen. Lissabon nadert. Maandagmorgen op de dagwacht liggen wij voor de Taag om de „pilotos" over te nemen. Hierover in een volgenden brief. B. Duitschland! Is er een land op de we reld, dat zoo besproken, becritiseerd, ge prezen en scherp gelaakt wordt als dit groote rijk? Het land, waarvan de dag bladen der wereld van alle richtingen hun copie betrokken, een ware bron van nieuwsberichten al of niet waar. Verheerlijkt door de Duitschers en lel becritiseerd door vele buitenlanders. V ol- gens den Duitscher het land van beloften en volgens anderen het land waar zij niet langer leven konden. In dat land te ver toeven, oude vriendschapsbanden weei vernieuwen, de hand weer drukken, de meeningen hooren van hen, waar we een maal „Brüderschaft" mee gedronken had den. Alles zien, zooveel mogelijk begrijpen van het „Derde Rijk". Maar boven alles zien hoe men het vredesfeest, het „V1 eih- nachten" dacht. Met dat doel voor oogen zonder vooroordeel, ging ik over de grens. Het is altijd de trein geweest, die velen menschen tezamen bracht. In den trein wordt veel gesproken, in den trein hoort men veel, dan komt men tot elkaar, het lijkt een familie, men vertelt vertrouwe lijkheden. Dingen, die men anders niet licht los zou laten, worden in den trein verteld. Men wordt vertrouwelijk tot men straks aan het een of ander station den trein verlaat. Verder reist om straks weer in een nieuwe trein-familie opgenomen te worden. Op weg naar Munster maakte ik kennis met een jongeman in het uniform van de F.A.D. (Freiwillige Artbeits Dienst). Een groene overall met koppel en een pet met het teeken van de F.A.D. daar op. Hij was zeer beleefd en hielp mii met alles wat ik vroeg. Toen wij rustig zaten en hjj een goede Hollandsche sigaret rookte, vroeg ik hem naar het doel der organi satie van de F.A.D. Zijn verhaal was somber. Zooal.s zoo velen had hij gestudeerd, middelbaar tech nisch, na zijn studie was een lange weg begonnen, solliciteeren, werkloosheid, doelloosheid. Een leeg leven, vertelde hij. Geen doel, geen uitzicht. Tot hü besloten had zich op te geven bij den arbeidsdienst. Nu werd hij enthousiast, nu had hij een doel, nu werkte hij aan den opbouw van Duitschland. Hij kreeg zijn uniform, eten, idealen en elke week 2 Mk. 40 pf. zakgeld. Het was beter, dan die doelloosheid, het zich overbodig voelen. Met vuur vertelde hij, dat zij, de komende generatie, dat zij dit alles te danken hadden aan hun „Führer". Hij raakte in vervoering, dui zenden jonge mannen waren bij den Arbeitsdienst in heel veel „lagers" onder gebracht. Iedere stad had een afdeeling van de F.A.D. Als ik dieper in Duitsch land was, zou ik het wel zien. Overal komt men ze tegen. Wat ze deden op een dag? Met trots wijst hij op zijn koppel, twee gekruiste palmtakken met een schop in 'tmidden. Werken 1 wegen aanleggen, exercitie, marschen maken. De „Führer" had zelf gezegd: „Wie niet arbeidt zal niet eten". O ja, in 't buiten land wisten ze het niet, daar was de werk loosheid niet zoo groot. En dat alles door één man. „Unser Führer sagt". begint liij steeds, en haalt citaten aan wat Hitier al of niet gezegd heeft. Zjjn woorden blijven bij mij hangen; als het zoo is als hij zegt, dan moet voor heel veel jongeren de F.A.D. een uitkomst zijn. Onwillekeurig vergelijk ik. De onverschil lige jongeman, haast wanhopig met dat eene vooruitzicht, nog maanden, maanden te moeten stempelen, te leven moeten van anderen. Ik begrijp mijn vriend hier goed. Hij heeft werk en eten gekregen en daarvoor gaf hij zich geheel met hart en ziel. Onderweg komen er 10 of 12 andere jongens in, allen in uniform, ook F.A.D.ers. „Heil Hitier!" klinkt het, de rechterarm strekt zich. Het is niet meer mogelijk een geregeld gesprek te voeren. Daarom luister ik stil in mijn hoekje. Er schijnen machtig veel titels bij de F.A.D. te zijn. Namen als „Feldmeis- ter" Uber- en Unter-, Truppenfiihrer vlie gen rond. Er heerscht een militaire sfeer, al de uniformen, al die titels en rangen. Daar zet ,een zware stem een lied in en het volgend kwartier lijkt het alsóf zingen een hoofdbezigheid van de „Freiwillige Arbeits Dienst" is. Tientallen liederen werden goed gezongen. Mijn stemming zakt, zeker er wordt ernstig gezongen en goed ook, maar de inhoud, die vond ik niet direct ideaal. Donker klinken de stemmen „Drüben am Wiesenrand hoeken zwei Dohlen". Fall ich am Donaustrand? Sterb ich in Polen? Was liegt daran? Eh sie meine Seele holen, kampf ich als Reitersman. Elk lied spreekt van „Krieg", van hel dendood, van heldenmoed, van opoffering en zelfverloochening, als het gaat over „Deutschland". Ook viert „Kaïneradschaft' hoogtij. Hun oogen schitteren, de romantiek is voelbaar. Hier leeft de jongeman zich uit, hier kan hij droomen, spelen de helden daden en plotseling versta ik wat organi satie vermag, nu versta ik de woorden „In de jeugd ligt de toekomst". „Geeft de jeugd, de Duitsche jeugd, hun uniform, romantiek en bezigheid en ga kunt er mee doen wat ge wilt". Het was een geniale gedachte om zooiets als de F.A.D. te organiseeren. „In de jeugd ligt de toekomst". Adolf Hitier heeft dit wel heel goed begrepen. Het eerst wat me opviel, toen wij het station Münster binnen rolden, waren vier groote kerstboomen, die daar opge steld stonden. Groote, forsche dennen met vele electrische kaarsen, eronder hingen een paar groote borden. „Frölich Weih- nachten" was de wensch. We moesten een half uur wachten en ik kon op mijn gemak alles opnemen. Overal zag men groen en daar tusschen een bont menschen gewemel. Of mis schien kon ik beter zeggen een uniform- gewemel. Al dezen tijd keek ik neer op een mie renhoop van menschen, een schijnbaar doelloos rennen, wild en allen gestuwd door een groote kracht: de haast. En alles wat ik zag was uniformen, het leek alsof Münster een verzameling van naar huis reizende uniformen was. Ja, de Duitscher schijnt zich pas thuis te voelen in uniform. Groene uniformen, grijze en bruine unifbrmen. Langzaam maakten zich de beelden los, ik onderscheidde gaande, komende en wachtende uniformen. Groepjes stonden te praten anderen liepen haastig over het perron en haastten zich naar een wachtenden trein. Maar wat er ook gebeurde, als de eene groep een andere passeerende of maar een enkeling een groep, dan stramden zich de lichamen, klapten de hakken, vloog de rechterarm gestrekt naar voren en klonk het kort „Heil Hitier!" Talloos werd deze beweging herhaald met altijd dezelfde gewilde correctheid. Vreemd deed deze eerste indruk aan tusschen al dit groen, al deze stramme menschen, die zich opmaakten om het Vredesfeest te vieren. Toen de trein zich in beweging zette, bevonden er zich in den coupé twee men schen. jongemenschen, van wie ik nog veel zou leeren gedurende de vier uur dat wij tezamen reisden. C. A. KORNDORFFER. (Wordt vervolgd). i Binnenland De beide verdachten tot de lichtste straf veroordeeld. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraak: gedaan in de zaak tegen D. S. en J. P., exploitanten van het Straperlo spel in het Kurhaus te Scheviningen. Zjj werden wegens het opzettelijk als bedrijf gelegenheid geven tot hazardspel, over eenkomstig art. 254bis van het W. v. S., A'eroordeeld tot 50 ct. boete ieder, sub sidiair 1 dag hechtenis en van het overi gens ten laste gelegde vrijgesproken. De eisch was 2000 boete voor leder van hen subsidiair 100 dagen hechtenis. TVr onovertroffen tegen jicht, verkoudheid, spit, ischias 1 hoofd- en zenuwpijn. Attesten J van ruim 6000 Prof. en Doktoren I erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a I. STRAATROOVERS GEPAKT. De gemeente-politie te Apeldoorn heeft aldaar aangehouden den 19-jarigen W., den 18-jarigen G. G. en den 21- jarigen A. H., allen te Apeldoorn woon achtig, verdacht van diefstal van dames- taschjes, die zij bemachtigden door ze aan wandelende dames te ontrukken of ze uit fietstaschjes weg te nemen. ERNSTIG GEVAL VAN ZEDEN VERWILDERING. De politie te Doetinchem is een ernstig geval van zedenverwildering op het spoor gekomen, w aarbij tot nu toe 40 jon gens en meisjes in den leeftijd van 1516 jaar zijn betrokken. De ouders der kin deren zijn van een en ander in kennis gesteld, terwijl de politie verder die maatregelen heeft getroffen, die de om standigheden noodzakelijk maken. Buitenland De dief gegrepen. Toen Dinsdagmiddag mej. G. uit Schayk vau de weekmarkt te Oss huis waarts fietste, werd zij op de Zevenberg- schebaan, een eenzamen landweg in de Ossche heide, aangehouden door een man, die haar naar haar rijwielbelastingmerk vroeg. De vrouw, die in de meening ver keerde met een politieman te doen té hebben, haalde haar beurs te voorschijn, waarin zich het rijwielplaatje bevond. Plots ontrukt de man haar de beurs en verdween ermee in de bosschen. Op het hulpgeroep van de vrouw kwa men eenige personen toegesneld, die met de vrouw naar de marechausseekazerne te Oss gingen. Eenige politiemannen gin gen de bosschen in en hadden weidra deri man te pakken, die eerst ontkende, doch bij confrontatie door mej. G. werd her kend, waarop hij toegaf zich aan het mis drijf te hebben schuldig gemaakt. Het was de 30-jarige venter B. uit Oss. Hjj is in de marechausseekazerne opgesloten en zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. GEVANGENHOUDING VERLENGD VOOR DEN HAAGSCHEN NOTARIS. De Haagsche rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding van den als verdacht van verduistering gearresteerden Haag- schen notaris P. met 30 dagen verlengd. DE VERDUISTERING TE EMPEL. De politie heeft naar aanleiding van een ingesteld onderzoek in de boeken van de gemeente-administratie te Empel den gemeente-ontvanger W. aldaar aange houden en in arrest gesteld. Dinsdag begon te Chicago de tweede behandeling van het proces-Wynekoop. De 62-jarige dokter Alice Wynekoop moet terechtstaan op de aanklacht, haar schoon dochter te hebben gedood met een revol verschot, terwijl deze onder narcose bij haar op de operatietafel lag. Er was tij dens de instructie een bekentenis afge legd door mevr. dr. Wynekoop, doch latei- had zjj die teruggenomen. De eerste behandeling der zaak moest worden gestaakt, daar mevr. dr. Wyne koop zoo ziek was geworden, dat de be handelende medicus verbood haar verder te verhooren, daar direct levensgevaar bestond. PRINS SIGVARD VAN ZWEDEN WH, TROUWEN. Tegen den wil van den koning. Het Zweedsche tel- agentschap is ge machtigd mede te deelen, dat prins Sig- vard van Zweden, de tweede zoon van den kroonprins, dezer dagen te Londen is aangekomen en daar maatregelen ge troffen heeft om een Duitsche jonge dame te huwen. De prins heeft dezen stap tegen den uitdrukkelijken wil van den koning en den kroonprins gedaan. Hij is in 1907 geboren.. Zijn bruid is de dochter van een Berlijnseh koopman, mejuffrouw Erica Potzek. TIEN VROUWEN VERBRAND. Te Brookville in Pennsylvanië zijn tien vrouwen levend verbrand. Zij woonden in een tehuis voor nagelaten betrekkingen van oud-strijder3 en waren allen wedu wen of dochters van oorlogsveteranen. Het tehuis raakte in brand en de brand weer stond machteloos tegenover het vuur, doordat het zoo koud was, dat het water bevroor. DE AMERIKAANSCHE JEUGD EN HET „ONZE VADER". Een enquête op de middelbare scholen. Uit Boise, in den staat Idalio, wordt gemeld: De hoofd-schoolopziener alhier heeft een enquête geopend onder de leerlingen van de middelbare scholen, waarbij is gebleken, dat slechts 15 pet. van de leer lingen het „Onze Vader" kent. Velen dachten dat het „Onze Vader" het kindergebed ,,'s Avonds als ik slapen ga" was. Naar Reuter uit Parijs meldt,- stijgt de levensstandaard in Frankrijk, geregeld. Indien men het indexcijfer van 1914 stelt op 100, dan is dit voor November 1933 508, voor December 1933 514, en voor Januari 1934 516. Deze indexcijfers zijn gebaseerd op de twaalf voornaamste levensbehoeften, voornamelijk onmisbare levensmiddelen. Voor Parijs bedroegen deze cijfers voor het laatste kwartaal van 1933 526, tegen 516 voor de twee voorafgaande kwartalen, terwijl voor Marseille deze cijfers in No vember op 617 stonden. Volgens een bericht uit Belfast is er in den scheepsbouw thans meer activiteit dan op eenig oogenblik na den oorlog. Van het normale aantal in den scheeps bouw werkzame arbeiders, 150.000 zijn reeds 6000 aan het werk, terwijl deze maand orders zijn binnengekomen van zoodanigen omvang, dat hierdoor nog weer 5000 arbeiders aan het werk zullen kunnen gaan. Onder de ontvangen orders zijn schepen voor de marine in Britsch- Indië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland 'en Ziud-Amerika. Ongelukken met doodelijken afloop. Dinsdagmorgen vroeg heeft aan de kust van Nieuw Engeland een hevige sneeuwstorm gewoed. In de city van New York lag de sneeuw twintig centimeter diep en in de voorsteden, die in vele ge vallen geïsoleerd waren, dertig. De spoor wegen waren gedesorganiseerd, doordat zeer vele telegraafpalen waren omgeval len. Tal van New Yorkers waren niet in staat hun werk te bereiken. Op vele plaat sen in den staat New York, New Yersey, Massachusetts, Pennsylvanië, bereikte de storm de kracht van een orkaan. Te Boston, Buffalo en Philadelphia i3 het verkeer gestoord. Vooral in Pennsyl vanië zijn veel ongelukken gebeurd, waarvan totdusver vijf met doodelijken afloop. De Amerikaansche vrachtboot Northern Sword zit aan den grond bij Winthrop (Massachusetts) en een au identificeerd stoomschip vt bij Southport (Connecticut). OVERVAL OP EEN BELAt. AMBTENAAR Te Marseille is Dinsdagmorgen ee. lastingambtenaar in zjjn auto door a roovers overvallen. Zij hielden den am aan en dwongen den ambtenaar onder be dreiging met revolvers, twee geldzakken af te geven, waarvan één een bedrag van 180.000 francs bevatte. De roovers wisten met bun buit te ontkomen. Uit Tokio wordt gemeld: Het 2779 ton metende Japansche vracht schip Banjei verkeert op 132 gr. 40 min. O.L., 40 gr. 10 min. N.B., 145 mijl ten Oosten van Seishin op Korea, in nood. Het Japansche stoomschip Hokoejoe Maroe dat in de buurt was, heeft zich ter assistentie naar plaats van het ongeval be geven. Voor naar ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 27 Februari. Uitspraken vorige zitting. Gerrit VI., Uitgeest. Mishandeling 30 boete of 15 dagen. Anton S. W., Hoorn. Hooger beroep veroordeeling Kantonger. Hoorn overtr. Motor- en Rijwielwet (art. 221)- Vonnis Hoorn bevestigd. Willem B., winkelier, Hilversum. Als voren. (Vonnis Alkmaar vernietigd), 15 boete of 10 dagen en toewijzing civiele vordering. Leendert Sch., Oostgraftdijk. Bedrag (art. 329 strafr.) niet bewezen. Vrijge sproken. Verdediger was Mr. Herman Scholten- Mattheus Joannes M., Winkel. Rijwiel diefstal 40 boete of 20 dagen hechtenis. Joh. v. d. Dr„ Alkmaar. Venten zonder vergunning te H. H. Waard. (Hooger be roepszaak.) Vonnis Alkmaar bevestigd. De film werd weer voorgedraaid en opnieuw stopgezet! De rechtbank had heden weer voor de lens gezet de rolprent uit Den Helder, waarin de verlofhouder A. J- P. van N., caféhouder aan den Kanaalweg, de hoofdrol speelde. Het betrof hier 'n over treding der Heldersche politieverorde ning, houdende het verbod consumptie gebruikende dames in de verlofzaak aan wezig te hebben. De heer van N. was deswege door den Helderschen kanton rechter veroordeeld, doch in hooger be roep gekomen, welk appèl op 16 dezer w as behandeld, maar geschorst ten einde den brigadier Horsman, door ziekte verhin derd, te hooren. Voorts had mr. de Groot de verdediger, nog 'n dame als getuige a décharge doen dagvaarden. De briga dier verklaarde meermalen in de bedoel de verlofzaak te zijn geweest en had de dame in kwestie in de gélagkamer zien zitten in gezelschap van heeren. Voorts 'n voormalige dienstbode van den appel lant, gehoord op verzoek der verdediging, die 'n verklaring aflegde, in flaganten sti'ijd met hetgeen door de politie was ge noteerd. Zij was, verklaarde zij thans, vol komen vrij in haar doen en laten, doch voorheen had zij zich uitgelaten, dat zij onder zekere pressie stond. Maar volgens verdediger had deze juffrouw 'n andere verklaring afgelegd, omdat haar naam voluit in de courant had gestaan. Meineed? De officier nam echter met deze retirade van getuige geen genoegen en vorderde het opmaken van proces-verbaal en schor sing der behandeling. Haar verklaring werd als nu door den president, Mr. Ledeboer, opgenomen en door den grif fier voorgelezen, waarop zij teekende- De zaak zal nu door den Rechter-Cominissa- ris worden onderzocht. De hardhandige tapper. De 50-jarige heer P. J. van der K„ café-houder te Den Helder, kreeg eenigen tijd geleden een hoogloopende ruzie met een zijner bezoekers, zekeren lieer Christiaan Jansen, voormalig Alkmaar der en thans ook café-houder te Den Hel der, over de min of meerdere omzet bier, die werd geschonken of eenig ander be langrijk vak-onderwerp, waarbij de heer K. zóó werd geïrriteei'd dat hij tot hand tastelijkheden overging en zijn collega 'n tik met een bierglas toediende. Volgens verdachte had Jansen, die voor het buffet stond, bewegingen gemaakt om er ook op los te slaan, waarop hij uit tactische over wegingen zoo vrij was Jansen vóór te «ijn. De eerste klap wordt op 1 daalder ge taxeerd, nietwaar. Later werd de klop partij in het café voortgezet, viel Jansen op den grond, ontving hjj van den zenuw- achtigen heer van der K. nog één of meer stompen en werd toen de café-deur uitge slingerd. De heer Jansen diende nu een rekening in van schade aan lijf en goederen en ar beidsverzuim, ten bedrage van 87.50, ge specificeerd als volgt: verpleging Hospi taal 17.50, pak uitgestoomd 5.90, ver nielde hoed en overhemd 4.10 en ar beidsverzuim^ maal 30 is 60. Het laatste bedrag vond de heer v. d. K. rijkelijk hoog, tegen de andere vorde ringen had hij geen bezwaar, maar 10 per week was hij bereid toe te staan, dus werd de vordering van mijnheer Jansen gereduceerd tot 47.50. Voorts werden nog als getuigen gehoord de le klas ma rinier de Haas en 'n korporaal constabel, die unaniem verklaarden dat Jansen on der den invloed had verkeerd en den rafé-houder had geprikkeld door zyn pro- vociëeerend gewouwel, volgens korporaal v d. Bogaard was de hoofdwonde niet het gevolg van den slag met het bierglas, wel misschien van den val, die Jansen maakte. De officier was heel gematigd en vor derde 15 boete of 15 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Wieringerwaard. Die nam geen blad voor den mond, t Een heer uit Wieringerwaard, gö- naamd Arie Joh. van R., had op 2 Octo- ber den schippersknecht J. Joliannes medegedeeld, dat hij nergens voor deug de. Wat hij er verder aan toe voegde, zal de lezers ons wel willen schenken, het is heusch niet voor publiciteit geschikt. Maar de heer Johannes was er verre van ieklcer mee en smaakte heden de aml- doening, zijn smaler vrijuit te zien gaan, omdat de officier door 'n fout in de vor men der gerechtigheid niet ontvankelijk! kon worden verklaard. Wieringerwaard. Ook geen vriendje van den schipper. Een volgend mijnheer uit dezelfde woonplaats, die ook wat had te verhap stukken met den lieer Johannes, bleek! ziek te zijn volgens gedane kennisgeving, Deze heer K. had den heer Johannes mishandeld, op 'u moment, dat liij aan 't koolbladeren was. De heer K. stapte in de vlet en gaf Johannes 'n klap op z'n kop- Je kop?? vroeg de Politierecnter scherp! Nou ja, m'n hoofd dan, verzachtte Johannes. De verdachte was hoos gewor den door het ontactisch optreden van de zen getuige. Eisch en vonnis 10 boete of 5 dagen. Wieringerwaard. Vandalistisch spectakel. 'n Paar 25-jarige arbeiders uit Wietin- gerwaard, de H.H. Lau B. en Maarten: Kw. stonden terécht wegens vernieling in het café van den heer N. Kuiper aldaar op 2 October. Er was een beetje mikmak ontstaan met zekeren Keesman, die allang weg was en nu moest een gedeelte van de café-inventaris het ontgelden. Lautje vernielde een kachel en een stoel, en Maarten nam een andere stoei voor zijn rekening. De heeren ontwikkelden heden een welsprekendheid, die een dooie schelvisch eer zou hebben verstrekt. Een hunner prijkte reeds op de bekende „zwarte lijst", hetgeen aan zijn klverigo wangetjes wel zichtbaar was. De officier; wees er mej. Kuiper op, dat zij lieden, die dronken waren, en op de zwarte lijst stonden in geen geval mocht tappen. Eisch tegen ieder 5 boete of 5 dagen! en schadevergoeding van 5 aan da firma Kuiper. Vonnis conform. Den Helder. Een kikker tegen den muur geslingerd!. Het betrof hier niet een geval van mishandeling, doch het feit, dat de heer H. Kikkert te Den Helder door zekeren Lubbert R. op 18 October tegen een muur werd geworpen toen deze hem on derhield wegens een gepleegden peeren diefstal. De hardhandige peerenliefheb ber was niet verschenen, dus was deza kous a Ia minute af. Vonnis 15 boeta of 15 dagen. Wieringen. Een geweldenaar. - De niet verschenen Mart. de R te Wie lingen had zich op 15 October met veel geweld verzet tegen de gansche Wierin- ger politiemacht en bovendien nog een houten privaat vernield van de Heide maatschappij. Eisch en vonnis 1 maand gevangenisstraf. Den Helder. Een verzetteling. Een 20-jarig arbeider Jb. K. uit Anna Paulowna had in den nacht van 14 op 1$ October zijn schaarsche centen te Den Helder omgezet in sterken drank en werd alstoen waardig bevonden te worden in gerekend, tegen welk feit hij zich op da bekende manier, geïllustreerd door aller lei grove beleedigingen van de politie heftig verzette. Hij werkt nu ook nog een straf af wegens mishandeling van 30 da gen hechtenis. Vonnis 1 maand gev. u U... dat beni UI U kent natuurlijk de verkeers regels. (U weet toch, dat ze er zijn om nageleefd te worden I

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3