In het oude Raadhuis. Ingezonden Wieringen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 FEBRUARI 'W Uit het politie-rapport. 't Zand. Algem. Verg.Texels Eigen Stoomboot Onderneming HET BAL-MASQUE. Ia Casino. A-s. Zaterdag zal liet lang verwachte Bal-Masqué in Casino plaats hebben. Zooals steeds, is er aan de decoratie en verlichting 'Ier Casino-zalen heel leel moeite en kosten liesteed. Voor inschrijving van gemasxerden en kaartverkoop verwijzen we naar de adver- MAGGI-KECLAME. Wat verstaan wordt onder „Maggi" is aan menigeen welbekend. eleu hebben de smakelijke soepen van dezen naam geproefd of een kop bouillon, uit Maggi- blokje.s bereid, bij wijze vou eetlust op wekking. genoten. Maar ononderbroken zet do fabriek haar reclame-campagne voort; in onze courant verschijnen van tijd tot tijd de welbekende Maggi-recepten, en voor eenige jaren terug was hier de groote rec'ame-auto, die gratis een warm, smakolijk kopje van haar producten uit reikte aan de velen, die er zich rondom verdrongen- De fabriek heeft deze reclame-campagne thar.s op grooter schaal voortgezet. Dit was ook noodig, daar naast de reeds in ons land bestaande, een nieuwe fabriek gebouwd wordt te Amsterdam. En de tyu is voorbij, dat men Maggi-producten een buitenlandsch (Zwitsersch) fabrikaat kon noemer.wat in ons land in den handel wordt gebracht, is geheel Nederlandsch fabrikaat. Nederlanders zijn de 200 arbei ders, die in de fabrieken te Amsterdam het product bereidenNederlandsch zijn voor het grootste deel de grondstoften, de groentesoorten, waaruit de gecompri meerde blokjes worden bereid. De groote auto, die liier eenige jaren geleden ook een paar dagen vertoefde, heeft thans, zeiden we, op grooter schaal de reclame voortgezet. Niet minder dan drie weken zal zij in den Helder verblijf houden en daarbij zal straat na straat worden bezocht. De eerste dagen zijn gewijd aan de hoofdstraten der binnen stad; daarna komen de buitenwijken aan de beurt en aan elke woning zal een proefje worden aangeboden van het sma kelijke product. Hierbij heeft men de keus uit verschillende soepen. In het bizonder wordt de aandacht ge vestigd op de groente-met-vermicellisoep, een nieuwe soort, aie bizonder aanbe volen wordt. In totaal kan men 20 ver schillende soorten soeptabletjes krijgen. Voor de katholieke stadgenooten zijn er, in deze vastenperiode, vijf speciale soor ten beschikbaar, waarvan het gebruik geoorloofd is, nl. de Windsor, do Itum- ford, de Selderij, de Koningin en de Tomatensoep. Wij konden, toen de auto dezer dagen ons bureau met een bezoek kwam vef- eeren, in het inwendige er van eens een kijkje nemen. Daar is een volledige model keuken, waar het gerecht wordt gereed gemaakt, ingericht. Op zeer prak tische wijze is met de uiteraard kleine ruimte gewoekerd; er is een 4 pits- kookstel, dat gestookt wordt door acety- leencylindergas. Hiervoor is een tank aanwezig, die voor pl. m. 4 a 5 dagen gas bevat. De aluminlumpannen zijn een lust voor de oogen, zij blinken u tegen, even zeer het aanwezige linnengoed, de kopjes enz., waarin het product rondgediend wordt. Een permanente vaatwasscherij is hiervoor ingericht in een keurig goot steentje, dat gevoed wordt door een tank, welke 100 1 water bevat, eveneeds vol doende voor een aantal dagen. Drie van dergelijke reclame-auto's rijden op het oogenblik in ons land. Zooals we zeiden is het de bedoeling aan iedere huisvrouw een proefje aan te bieden. Binnenkort kunnen onze lezers en lezeressen dus den wagen in hun straat verwachten om kennis te nemen van diverse soorten soepen. LIJK AANGESPOELD. Dinsdagmiddag is ter hoogte van het oude raadhuis aan den dijk een lijk aan gespoeld, dat bleek te zijn van den vis- seher M. de Boer, welke op 11 November 1931 op een botter overboord sloeg en verdronk. Binnenbrandje. Maandagmorgen heeft in een perceel aan de Waehtstraat een binnenbrandje plaats gehad, dat door omwonenden met eenige emmers water is gebluscht. Het perceel werd bewoond door een bejaarden en hulpbehoevenden man. Toen deze des morgens wilde zien hoe laat het was, stak hy een lucifer aan. De kop van de lucifer is vermoedelijk op het bed gevallen, waarna het kapokbed is gaan smeulen. De inboedel was laag verzekerd. Persoonliike ongelukken hadden niet plaats. Rijwieldiefstal. Maandagavond werd een rywiel ont vreemd, dat eenigeu tijd onbeheerd voor een perceel aan de Keizerstraat stond. Een kwade hond. Dinsdagmorgen werd een wielryder, toen deze in de Van Spe.vkstraat reed, door een hond zoodanig in een zyner bee- nen gebeten dat hy zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen Aanrijding. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat een bestuurder van een vrachtauto, daar mede een aan de Middenstraat staande schutting heeft aangereden, waardoor deze werd beschadigd. Nog twee rijwielen gestolen. Dinsdag werden twee rywielen, die op versi billende plaatsen in deze gemeente eenigeu tyd onbeheerd op den openbaren weg stonden, ontvreemd. Een school waar de leerlingen van de eene klas naar de andere telcfor.eeren. Geleerde dingen die den feuUletonist hoofdbre ken gekost hebben en die velen niet snappen zullen, wat heele- niaal niet hindert, als ze het ver haal van den Barmhartlgen Sa maritaan, en de toepassing ervan wel snappen. De B. L. O. schooi in 't oude Raadhuis is erg primitief ingericht. Ze puilt 'eüei- lyk uit, zoo klein is ze. 't Gebouw voldoet in geen enkel opzicht. Er is b.v. een bepaling, dat in ieder leslokaal de werkiuuur zich op een be- bepaalden afstand van de leerlingen moet 1 bevinden. Op de B. L. O. school zitten de I leerlingen van de eerste banken.... pal met hun neus tegen de muur. Jongens, die dwars van het bord zitten, moeten haast een duikbootperiscoop heb ben om de landkaart te bekijken. Aan practiseh onderwys wordt op deze school, gezien den aanleg der leerlingen veel zorg besteed. In een der leslokalen hangt zelfs een telefoon. Tjonge, aardig, deftig en voornaam. Een school met een telefoon in iedere klas, merk ik op. Hebben we zelf aangelegd, deelt de heer lest mede. Beneden vindt u het an dere toestel. Wy gebruiken deze telefoons om de leerlingen gemeenzaam met deze moderne hulpmiddelen te maken. Een jongen aan de beneden-telefoon dicteert iets en de leerling aan de an dere zyde schryft liet op. Het is een prachtmiddel om ze duidelyk spreken te leeren. De practyk, daar gaat het om in deze Buitengewone Lagere school. In het andere lokaal is meneer Bakker bezig met het onderwys in handenarbeid. Met ijver en noesten vlijt wordt er ge werkt. Op den schoorsteen staan glimmende, groote zwarte potten. Prachttabakspotten. Die hebben de jongens gemaakt van doodgewone kokosnoten, zegt de onder- wyzer. Die kokosnootbast wordt eerst ge veild, geschuurd, gladgemaakt en ge polijst. Leuk en practiseh, die tabakspot ten! Het houtsnijwerk is af, in een woord, deze jongens met beperkten aanleg, heb ben ongetwijfeld smaak en kunstzin. Koppen van bekende Blauwe zeerid ders, keurig uit hout gesneden, beschil derd, hangen aan den wand. De traditio- neele pyp, noch 't visschersbaardje ont breekt. Aan den muur in het lokaal is een verzameling zeevisschen, die ze alle maal by name kennen. Een heel werk, en secuur werk, zoo'n zeevisch uit triplex- hout te zagen. Het portret van Willem de Zwyger hebben ze zelf ingelijst. Het werk van de leerlingen mag gezien worden. Dat is niet onvolwaardig. Jammer, dat de ruimte ontbreekt, anders zou ieder jaar een tentoonsteling kunnen worden gehouden in de B.L.O.-schooI van het werk en teekeningen door de leerlingen vervaardigd, en dan zou de Heldersche Burgerq „paf" staan van hetgeen deze jongens, die op een gewone lagere school zouden mislukken, nu presteeren. Volgt u nu een bepaalde methode met de leerlingen, vraag ik den heer lest. By het B.L.O. zoeken wy de meest geschikte methode van ondenvqs voor iederen leerling uit; het is zuiver indivi dueel, antwoordt het schoolhoofd. Is er een leerling, die geen loopend schrift kan leeren schreven, dan probee- ren we het met blokschrift. Wij geven ook aanschouwelyk onderwas, laten hun zien hoe en wanneer een elec- trische lamp brandt en wijzen hen voor al op de gevaren van onvoorzichtig aan raken van electrische geleidingen. Wq hebben een gasmeter en een watermeter op den kop weten te tikken en nu ver klaren wq hun hiervan de werking. Daardoor weten ze precies, wat er met het dure water gebeurt, voordat het door de kraan in de gootsteen komt. En als het vriest wat dezen winter nogal dikwyls plaats had, dan zal geen leerling van de B.L.O.-school vergeten, tegen vader te zeggen, dat de hoofdkraan dicht moet en het aftapkraantje open. Er is zeker heel wat studie voor noodig, voor men bevoegdheid krijgt tot het geven van B.L.-onderwys? Velen volgen een aparte cursus by de Stichting Buitengewoon Lager Onder wys. Deze cursus wordt door speciale do centen gegeven, w.o. bekende geleerden, als prof. Casimir. Als je tot het kind komt, dan vraag je allereerst, hoe is 't met zyn ontwikkeling gesteld. Er zyn twee hypotheses. De eene hypothese is de chaoshypithese, die neemt aan, dat het kind by de ge boorte gaat selecteeren, gaat kiezen uit de veelheid van indrukken om zich heen. Villen we dit kind kennis bijbrengen, dan moeten we dit stapje voor stapje Eerst het enkelvoudige, dan het samen gestelde. Op school leert men b.v. eerst de letters, clan de woorden eerst leert het een streepje schrijven, dan de letters. egenover de oude chaoshypothese staat echter een nieuwe opvatting, die van de z.g. Globalisatie- of Ganzmethode. eze neemt aan, dat het kind een totaal van indrukken ontvangt, waarin het later tegen een wazigen achtergrond (wazig, omdat geen enkele indruk scherp naar voren komt) de onderdeelen scherper gaat onderscheiden. Een 3-jarig kind b.v., dat de volgende streepjes voor zich kreeg onderscheidde hierin een kerk wat de bedoeling ook was. Een jaar later zal hetzelfde kind meer aanwyzingen noodig hebben, om dezelfde onoluaie te trekken. Het jonge kind ziet spoediger liet geheel. Hierop de school in Den Helder vol gen wy geen bepaalde methode, wy zyn hier nog steeds zoekende, hoewel in de Chaostheorie als in de Globalisatie- theorie veel goeds zit. V y vragen ons slechts af: Hoe komt een kind er het ge- inakkelykst? Zyn uw leerlingen, evenals die van de gewone lagere school, verzot op ver tellingen, op sprookjes, vraag ik. Niet alleen zyn ze er fel op, maar velen begrypen de moraal en passen die toe. Kom jy eens hier en vertel meneer die geschiedenis van de Barmhartige Sa maritaan, waarover jy gisteren gelezen hebt. Tegenover my staat een pittige jon gen. In niets wykt deze B.L.O.-leerling van 't gewone type leerlingen af. Wat was dat met die Samaritaan, vraag ik. Nou, zegt Jaap, dat zal ik u ver tellen, hè. D'r was eres, maar 't is al een tyd geleden gebeurd hoor, een man, die ging op reis hè. Maar toen waren er nog geen Gorter-treinen en ook geen autobus sen van Koningsbruggen en Moorman en Prins en toen was 't ook erg gevaarlyk om te reizen, want er waren roovers lang3 den weg. Nou, die roovers vielen dien man aan, en pakken 'm al z'n spieën af, en toen begonnen ze 'm nog te ranselen ook, en toen smeerden ze 'm- Dat was ge meen hè? Nou, daar lag ie te kermen langs den weg, komt er een priester langs, maar dee net of ie niks zag, die dee, of zyn neus bloedde. Dat was een lillyk stukkie van die priester, wat u? Ik knik en zeg dat het niet in den haak was. Nou, zegt Jaap, effe later komt er een Leviet voorbij, die dee even glashard, en liep voorbij en toen, toen kwam er een goeie man, een Samaritaan en die zeit: Tjonge, zeit ie, das niet voor zijn pet, das 'eelyk angekommen, die klap, en hy buigt zich over den gewonde, helpt 'm overeind op zyn ezel. Hy brengt 'm naar een herre- berg en hy zeit tegen den waard: Hier baas, hier hei je één gulden en twintig spie en as je die man nou goed helpt, kreg je nog meer. Jaap zwijgt en ik knik goedkeurend. Dat was mooi van dien Samaritaan en het verhaal is ook erg mooi, zeg ik. Vind ik ok, zegt Jaap, maar 't heb een beleekenis, dat verhaal. Welke beteekenis? vraag ik. Nou, toen een meester op school dit verhaal eres vertelde, vroeg ie: Wie heb (Ir beteekenis begrepen? Toen was er een iongen, die stak direct zijn vingers op. Ikke meester, ik heb het begrepen, zei ie, ik snap 't erg goed. Maar Mientje en Arie die zatte ook in die klas en die zeien niks en Henk vond 't erg dom van ze. Nou, de volgende dag loopen Henk en Mientje en Arie op de straat en toen za gen ze een klein manneke slingerend over den weg gaan. Zeit Henk, die de betee kenis begrepen had: „Die vent is dronken en hü begint dien man uit te schelde met allemaal lillyke woorden en wil met ster nen naar 'm gooien. Zeit Arie en Mientje: dat mag je niet doen dat is heel leelyk- Je moet medelij met dat mannetje hebben. Net zeggen ze dat, als die dronken man over een steen valt en op den weg neerploft. Zoo'n gat in zijn hoofd hè, 't bloed erby langs! Henk loopt door, maar Mientje en Arie die gingen 'm helpen en ze hielpen 'm op de heen.en toen merkten ze, dat 't heele- maal geen dronkenlap was, maar dat ie flauw en zwak was van den honger. Toen namen ze m mee naar hun moeder en daar kreeft ie brood en koffie. Begrijpt u nou 't verschil tusschen Henk en die twee anderen? De jongen van de B.L.O. kijkt mij on derzoekend aan, dan zegt hij: —Henk had het verhaal van dien Samaritaan met zijn hoofd begrepen, ziet u, met ziin hersens, maar Mientje en Arie hadden 't met hun hart begrepen en dat is liet ware De wereld, de grove, verdwaasde we reld, vol onbarmhartigen, kan veel moraal eeren van leerlingen, die op een gewone lagere school zouden mislukken. ALG. VERGADERING VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGIXG. Dinsdagavond 20 dezer hield de Ver een. voor Ziekenhuisverpleging „Noord Zijpe en Calantsoog lhaar algem. leden vergadering bij den heer Schrieken, alhier. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1933 ruim het dubbele aantal uitzendingen van in 1932 plaats had. Het ledental steeq van 1538 tot 1588 betalende en 226 niet-be- talende leden. Hierna volgt het jaarverslag van den penningmeester, waaruit blijkt, dat het aantal ligdagen over 1933 was tot een be drag van f 258.750, vervoer f 241.25. sa laris f 200. bodeloon f 254.80, vergaderin gen f 38.35, verschillende uitgaven f 99.20, diversen f 50,53, totaal uitgaven f 3481.63! Rente f 8.42, inleg f 48,50. omslagen f 2909, totaal ontvangen f 2966.92 na- deelig saldo f 514.81. Totaal f 3481.63. Kapitaal op 1 jan. 1933 f 896.97, nadee- lig saldo f 514.81, kap. op 1 Jan. 1934 f 382.16. Medegedeeld wordt, dat in de plaats van K. Paarlberg, lid v. d. financieele com- mie. (niet herkiesbaar) is gekozen K. Kreijgen. Volgt bespreking regl. wijziginq. Goedgekeurd wordt in het regl. in te voe gen. dat niet alleen de bestuursleden hoof delijk aansprakelijk zijn voor eventueel tekort, zooals dit tot heden luidde, doch elk lid persoonlijk aansprakelijk te stellen. Art. 3 wordt gewijzigd in 1 maal ver9°e"' ding vervoerkosten naar een 2iekenh"is' Art 9 zal voortaan aangeven, dat elK ge zinshoofd verplicht is. zijn ^eren verzekeren. Art. 11 en 2e alinea word zoodanig gesteld, dat elk jaar het aantal ligdagen (per periode) opnieuw kan wo den vastgesteld. Art. 12 wordt de vergoe- dingvervoer van f 25. op f 15. teru9 gebracht. Aa nart. 16 3e al. wordt acht asyl. ingevoegd: zenuwafdeeling. Zonder op- of aanmerkingen worden deze be- stuursvoostellen goedgevonden, o gt e spreking bestuursvoorstel om voor dit jaar de ligdagen van 42 op 30 te bren- qen Een voorstel wordt aangenomen, om twee mogelijkheden te stellen óf zooals tot heden 4 ct. per week te betalen met recht op 30 ligdagen, óf 5 ct. per wee met recht op 42 dagen. Met de eerste rondgang voor den omslag door de bode s zal ieder worden gevraagd waarvoor hi) of zij voorkeur heeft. Wordt geen uitslag van de bode's gegeven, dan wordt men ambtshalve ingedeeld bij klasse 4 ct., ^Hierna pauze. Na heropening volgt voorstel aansluiting in p'aats van bij de N-H. Federatie bij de Ned. Fed. van Vereen, voor Ziekenhuisverpleging. Al gemeen goedgevonden.. Vervolgens stem- minq voor twee aftredende bestuursleden, benevens 1 vacature Sleutel. C. Nannis en J. A. de Wit herkozen wordt, terwijl in de vacature Sleutel Van Graan be noemd wordt. AUTO VERBRAND. Dinsdagavond pl.m. half acht is aan 'n weg langs den Zijperdijk einde Bosch- weg een mooie 6-cylinder Chevrolet G. 805544, eigendom van den heer H. Mei link, te Breezand, totaal uitgebrand. Als oorzaak vermoedt men losraken van de benzinegeleiding. De brand greep direct zoo hevig om zich heen, dat de inzitten den zich met moeite in veiligheid konden stellen. We vernamen, dat de wagen niet was verzekerd. Hippolytushoef. RECTIFICATIE. In een bericht in ons voorgaand num mer aangaande verkoop van een perceel land staat als hoogste bieder de heer Ant. Keyzer 330; dit moet zijn 310; en als kooper de heer P. Mulder Dz voor 400, dit moet zijn 380. DE A.S. BERECHTING VAN HET DIEVENCOMPLOT. Naar wij vernemen, zal de rechtzaak tegen diverse beklaagden van het dieven- complot op Dinsdag 13 Maart a.s., des v.m. 10.15 uur, door de rechtbank te Alk maar worden behandeld. Aangezien een heele reeks getuigen van hier en elders zijn opgeroepen, zal de behandeling wel geruimen tijd duren. GEMEENTERAAD VAN WIERINGEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag, den 23 Februari 1934, des namid dags ten 2.30 ure. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Voordracht tot bepaling van de voor schotten op de vergoeding wegens instandhouden der bijzondere scho len over 1934. 4. Voordracht tot nadere bepaling van de bijdragen len behoeve der school bibliotheken. 5. Voordracht tot aanvaarding van eene gewijzigde Rijkssubsidierege ling voor het agentschap der ar beidsbemiddeling. 6. Voordracht tot wijziging der gemeen schappelijke regeling inzake den schoolartsendienst. 7. Vaststelling der le suppletoire be grooting dienst 1933. 8. Benoeming van een hoofd en van een onderwijzer aan de o. 1. school te Oosterland. 9. Benoeming van eene onderwijzeres aan de o. 1. school te Westerland. 10. Benoeming van een lid der Comm. van toezicht op het lager onderwijs. 11. oordracht naar aanleiding van ver zoeken om ontheffing van reini gingsrechten. MIDDENSTANDSVEREENIGING „WIERINGEN". Lezing betreffende de Omzet belasting. Dinsdagavond hield bovengenoemde vereeniging in de zaal van hotel De Haan een vergadering, waarbij als spreker was uitgenoodigd de heer Holsmuller. uit Alk maar, adjunct-secretaris bij de K. v. K. aldaar, welke heer een causerie zou hou den over de Wet op de Omzetbelasting. Allererst schetst spreker het ontstaan dezer Wet. maakt vergelijking met het buitenland en geeft ons een kort historisch overzicht. Vervolgens gaat hij tot de Wet als zoodanig me.t haar Uitvoerings besluit) over en behandelt artikelsgewijze de bedoeling van den Wetgever. En daar uit bleek, dat deze bedoelingen nu juist niet zoo erg duidelijk waren. Het zal dan ook in de beginperiode een vaak zeer moeilijke taak zijn om te weten, waar men nu aan toe is. Dit is echter een over gangsperiode en van lieverlede zullen de verschillende resoluties en besluiten van den Minister van Financiën wel loskomen en duidelijk maken wat nu eigenlijk be doeld werd. Om kort te gaan, de heer Holsmuller vertelde in een aangenaam en helder be- l toog hoe thans die verschillende punten worien opgevat. Vele puziles weziq. Met talrijke voorbeelden toont sp aan, wanneer men wel en wanneer m niet als fabrikant wordt beschouwd. Daar echter reeds vele malen over 1 onderwerp in de pers is geschreven, zullen wij niet op details ingaan en ons £ePeik* S de opmerking, dat de heer Ho smul- Ier er zeer zeker in geslaagd is vele be zoekers tevreden te stellen. Na de lezing volgde een korte pauze en waarna gelegenheid tot vragen stellen waarvan een "druk gebruik werd gemaakt, en welke voor zoover mogelijk, naar genoegen wer den beantwoord. Met een flink applaus werd deze waar devolle toelichting beloond. Den Oever. A.N.W.B. Ten behoeve van het verkeer zal alhier aan de Zwinstraat, hoek Hofstraat, door de A N W.B. een richtingsbord „Leeuwar den"'geplaatst worden. Dit bord zal zeer zeker in een dringende behoefte voorzien, daar de meeste automobilisten, die i hier ter plaatse onbekend zyn, steeds rijden. ZWARE BOT. Pessimisten, die beweerden, dat door de afsluiting van de Zuiderzee de botvis- scherij in het IJsselmeer wel te niet zou gaan, hebben tot nu toe gelukkig nog steeds geen gelijk gekregen. Door net gunstige weer der laatste dagen werden nog aardige besommingen gemaakt. De visch is van bijzonder zware kwaliteit. Sommige visschen zijn meer dan een kilo zwaar. LOOS ALARM. Dinsdagmorgen vonden omwonenden de deur van 't huis beAvoond door M. de B. in de Dykstr. alhier, geopend. Daar men wist dat de bewoner op reis was, werd veron dersteld, dat ongenoode gasten zich toe gang tot de woning hadden verschaft. De politie, die in kennis werd gesteld, kon niets verdachts vinden en vermoedde, dat de bewoner vergeten had zijn achterdeur te sluiten, daar de sleutel in het slot stak. VISSCHERIJ-INSPECTIE. Van politiezijde verzoekt men ons het volgende mede te deelen: Door de haringvissehers en vooral zij, die met kamers visschen, wordt veel on- dermaatsche visch aangevoerd. Op zich zelf kunnen genoemde visscliers hier wei nig aan doen, doch zij worden erop gewe zen, deze visch zoo spoedig mogelijk uit te zoeken en ze weer in zee te werpen. Ook voor opkoopers van het z.g. „nest" geldt deze bepaling. Tevens moeten de visschers er zorg voor dragen, dat het afval zoo spoedig mogelijk van de havens wordt verwijderd. In verband met genoemde visscherij, die alhier van niet geringe beteekenis zal worden, zal buiten den opziener van de visscheriien ook door de ryksveldwacht op een en ander nauw worden toegezien. Men zij dus gewaarschuwd en zal het aan beveling voor belanghebbenden verdie nen aan bovengenoemde voorschriften zooveel mogelijk de hand te houden, daar anders onverbiddelijk proces-verbaal zal volgen. BOUW GEWAPEND BETON- BRUGGEN. Woensdag 21 Maart zullen door de Di rectie der Z.Z.W. worden aanbesteed acht vaste bruggen in gewapend beton met bij komende werken in den Wieringermeer- polder. De raming voor dit werk bedraagt 72.000. JEUGDHERBERG WIERINGEN. Het comité voor de stichting van een Jeugdherberg te Wieringen heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de M.U.Z. tot het voeren van onderhandelin gen over den eventueelen aankoop tot dit doel van de dubbele Ingenieursvilla te Oosterland dan wel het voormalige Ma rine-Wachtschip „Bellona", thans in de Nieuwlandhaven opgelegd en voor volks huisvesting op de werken by den afsluit- dyk in gebruik geweest. LANBBOUWFILM. In Pen s schouwburgzaal wordt op 6 Maart a.s. namens de N.V. Chilisalpeter- handel Mij. de film „De Nederl. Landb. in de practijk" gegeven. VERBOUWING HOTEL „TEXEL" Met de verbouwing van hotel „Texel" wordt dezer dagen een aanvang gemaakt. Uoor het laten zakken van het hooqe qe- eelte van de zaal, zal men door deze verbouwing een grooter aantal logeer- kamers boven krijgen. Verder zal de zaal aan de voorzijde worden gemoderniseerd. 2ullen ae portebrisée's plaats moeten maken voor breede ramen. Het hek gaat verdwijnen en zal vervangen worden door een muurtje. De voorzijde van den tuin (Lnks) wordt ingericht voor parkeer terrein. Oosterend. Het bestuur van de Anti-Rev. Kiesver- eeniging Nederland en Oranje" besloot m haar laatste vergadering een praat avond te beleggen, dat in hoofdzaak over actueele vraagstukken betrekking hebben- de op Rijks- Provinciale- en Gemeente zaken. Weth. Vlaming werd bereid ge vonden. om. voor zoover doenlijk, de eventueele vragen te beantwoorden. In groote getalen waren gisteravond da aandeelhouders van T.E.S.O. opgekomen naar hotel «Texel» waar de jaarvergade. ring der Ven. werd gehouden. Toen de vice-Voorz. den heer W. H. Lap, die do bijeenkomst leidde 't woord nam, was geen plaatsje in de groote zaal onbezet. De heer Lap opende deze vergadering en herdacht allereerst den overleden voorzitter, Dr. Wagemaker. Spr. memoreerde verder 't mooie ge bouw dat T.E.S.O. op de haven te Oude- schild heeft gekregen en sprak zyn vol doening uit dat do gepensionneerde kapi tein, den heer G. Duinker, op de ver gadering aanwezig was. Ik ben, zei de heer Lap, zeker de tolk van u allen, wanneer ik onzen kranigen kapitein, die 25 jaren zonder eenige averij met «Mars diep» en «Dageraad» heeft gevaren en meer dan 100.000 passagiers veilig over 't Marsdiep beeft gebracht, bier openlijk ons aller dank breng. (Applaus). Geachte aanwezigen hedenavond zult ge een gewichtig besluit moeten nemen, gy moet voor onzen kranigen Voorz. een nieuwen commissaris kiezen, ik hoop dat alleen 't welzijn der Ven. u bij uw keus zal leiden. Hierna was aan de orde Overlegging Balans- en Verlies- en Winstrekening (de cijfers gaven wij reeds in een vorig nummer). Niemand der verg. had aan merkingen op de administratie van den heer Stömpff, die dank ontving van den Voorz.,voor zyn accuraat financieel beheer. Uit het jaarverslag, dat nu volgde ont- leenen wij 't volgende: Gedurende 1933 werd de dienst Texel—den Helder v.v. zoo geregeld mogelijk onderhouden. Het s.s. „De Dageraad" werd slechts éénmaal verhuurd voor een uitstapje. Enkele extra reizen werden gemaakt voor ziekenver- voer. Wegens ysgang werden in Jan. 7 dagen en in Dec. 18 dagen vanuit Den Helder gevaren. Op 1 Oct. ging kapitein Duinker met pensioen den dienst verla ten, benoemd werd in zijn plaats de heer C. List; stuurman werd de heer K. Dogger terwijl de heer P. Vlas in dienst der vennootschap trad. Op 21 Jan. werd 't ontwerp voor een nieuwe boot van het ingenieurs-bureau M. A. Cornelissen goedgekeurd en na aanbesteding werd de bouw opgedragen aan de scheepsbouwwerf Wilton te Rot terdam voor f 138.800.—. Aan postvervoer werd tengevolge van 't nieuwe contract f 2500 minder ontvan gen dan vorig jaar. 't Goederenvervoer bracht f 696.80 minder op dan vorig jaar. Pasugier-en rywielvervoer f 4864.82 meer. Veevervoer f 500 meer en vischveivoer f 632.70 minder dan in 1932. Aan de orde was nu bestuursverkiezing. De heer G. A. Keyser stelde de vraag of 't bestuur enkele candidaten wilde noemen om verbrokkeling van stemmen te voor komen; tevens gaf hij in overweging oin de vennootschap niet te drijven in de richting van gemeente-invloed. De heer Lap deelde mede, dat ie: de bestuursvergadering als candidaten waren genoemd de heeren notaris Mulder en J. Keyser Az„ de vergadering is echter volkomen vry in haar keuze, voegde spr, er aan toe. By eerste stemming verwierven Not. Mulder 81, Weth. Parlevliet 51, J. de Beurs 37, J. Keijser Augz. 43. By tweede stemming Not. Mulder 89, J. de Beurs 31, Parlevliet 59, J Keijser Augz. 34. Bij herstemming tusschen Not. Mulder en Weth. Parlevliet werd eerstgenoemde gekozen met 147 tegen 67 stemmen. Not. Mulder verklaarde zich bereid cie functie te aanvaarden; hij sprak zijn dank uit voor't vertrouwen in hem gesteld en verklaarde als bestuurslid alles in 't werk te zullen stellen om de zaken van T.E.S.O. en het eiland Texel te behartigen. Op verzoek van den Voorzitter deed de Technisch-commissaris, de heer H. Bakker eenige mededeelingen over den bouw van de nieuwe boot; 't bleek dat de boot thans zoo ver is, dat men bezig is den ketel, (die door de Rykscontröle en 't Bar. Veritas in prima staat is be vonden) in 't schip te plaatsen. De heer Bakker sprak zijn meening uit, dat da bouw bij de N.V. Wilton in uitstekende handen is, vooral omdat 't een scheeps werf is van grooten omvang die over alle moderne hulpmiddelen heeft te be schikken. De heer Lap deelde onder applaus mede, dat men voornemens is de boot den naam van den overleden voorzitter «Dr. Wage maker» te geven. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, waarna de vergadering werd gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukkeh worden niet teruggezonden.) GEEN STEUN AAN PARTICULIERE BEDRIJVEN. Men heeft ons medegedeeld, dat voor de 148 woningen voor Volkshuisvesting is uitgetrokken voor beplanting per huis vijf gulden: de leverantie geschiedt door iemand met een vaste rijksbetrekking, wat in dezen crisis-tijd wel een zeer treurig verschijnsel is. Elke verdienste, hoe ge ring ook, is hard noodig om onze bedrijven intact te houden. Een verzoek aan B. en W, om in dezen verandering te brengen, werd afgewezen. Wij vragen ons af, of wij, die toch onze lasten voor diezelfde gemeente hebben, of wij geen recht op steun of volle medewer king kunnen verwachten. Maar neen. B. en W. vinden het bedrag te gering: het bedraagt maar: zegge zevenhonderd en veertig gulden, alleen maar voor de nog te bouwen woningen: daarnaast komt nog het onderhoud voor het algeheele huizen complex van die stichting, wat zeker ook een dergelijk bedrag vordert per jaar.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6