Na de troonswisseling in België. Van links en rechts Krachtdadig optreden tegen de P.N.I. De oude koning ging henen en de nieuwe koning kwam. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Rusland en Mantsjoekwo. Mohamad Hatta gearresteerd. De berechting van de muiterij op De Zeven Provinciën. Nieuwe Japansche kruiser De ontwapeningskwestie. De reis van minister Colijn naar Indië. De wijziging van de Winkelsluiiingswet. De verhooging van belasting op motorrijwielen Inbraak opgehelderd. nbraak te Haarlem. Met de brandkast op stap. r 2 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1934. Kerkelijke plechtigheid ter eere van Koning en Koningin. o De zes gearresteerde sowjet- onderdanen vrijgelaten. HU bleek, toen deze kwestie met hem werd besproken, zeer precies op de hoogte te zijn van zijn rechten en verlangde trou wens, dat men hem, om hem kwijt te zijn, bovendien nog passage le klasse zou vcr- leenen. Het is misschien de beste straf dat men hem nu, onder behoorlijke contröle laat dienen. Alle leden van het hoofdbestuur ln hechtenis. Huiszoekingen in alle groote steden. Batavia, 25 Februari. Mohamad Hatta en de andere leden van het hoofdbestuur der P. N. I. zijn gearresteerd. Vanmorgen zijn huiszoekingen gehouden bij de voor mannen der P.N.I. te Batavia, Bandoeng, Jogja, Soerabaja, Semarang en Cheri- bon. De reden van deze huiszoekingen en arrestaties zijn een uitvloeisel van het medio 1933 ontworpen schema van maatregelen te gen ondermijning van het gezag en het resultaat van een langdurige waarne ming der revolutionnaire actie. De huiszoekingen leverden de in beslagneming van een groot aantal papieren op, waaraan het verdere on derzoek nog geruimen tijd zal ver gen. Alle arrestanten zijn in preventieve Hechtenis gesteld. De uitspraak van het hoog militair gerechtshof tegen de tweede groep. Boshart tot 10 jaar veroordeeld. Aneta meldt d.d. gisteren uit Batavia: Heden deed het hoog militair gerechts hof uitspraak in hooger beroep in de zaak van de tweede groep muiters van De Zeven Provinciën, bestaande uit den Korporaal-machinist M. B. en zeven ande ren. B. kreeg tien jaar, eisch twaalf jaar, D. acht jaar, eisch negen jaar, D. negen jaar, conform den eisch, v. L. zeven jaar, eisch zes jaar, T. drie maanden, eisch een jaar, P. zes jaar, eisch zes jaar, S. twee maanden, eisch een jaar en zes maanden, V. drie maanden, eisch een jaar. Voor de beide tot drie maanden gevan genisstraf veroordeelde beklaagden ver- vaii, de bijkomende straf van ontslag uit den militairen dienst. T. behoudt den rang van korporaal.. Het hof ving na deze uitspraak aan t el de berechting der 77 inlandsche schepelingen, die tot de derde groep muiters behooren. Iedere beklaagde wordt afzo aderlyk gehoord. JE BERECHTING DOOR DEN KRIJGSRAAD. Soeraabja, 26 Februari (Aneta). De Zee krijgsraad sprak conform den eisch den korporaal van Haastert vrij. De kwartier meester Kap., tegen wien de Fiscaal ne gen maanden gevangenisstraf met ont slag uit den dienst had geëischt, werd tot twee maanden gevangenisstraf zonder ontslag uit den dienst veroordeeld. Op 27 dezer zullen 23 Europeesche be klaagden voor den Zeekrijgsraad terecht staan wegens deelneming aan de muiterij. In April zal de bemanning der officie ren plaatsvinden. Officieel wordt medegedeeld, dat de kruiser „Mogami", die in October 1931 op stapel is gezet, op 14 Maart a.s. te water zal worden gelaten. De nieuwe kruiser is 190 meter lang en 18 meter breed. Het schip zal een snelheid van 33 knoopen kunnen bereiken. Het is uitgerust met vijftien 15.5 cm kanonnen, acht stukken luchtafweergeschut, zeven machine-ge weren en twaalf torpedo-lanceerbuizen. (Van een onzer medewerkers.) Brussel, 22 Februari. Grauw en somber breekt de 22e Fe bruari aan. Een mistroostige motregen sijpelt gestadig neder en doet mii huive ren Het is of de natuur meeleeft met het leed van het Belgische volk, meeleeft met het ontzaglijk leed van de zoo plotseling in rouw gedompelde koninklijke familie, waarvan er straks één de zware taak van zijn vader op de nog jeugdige schouders zal moeten torsen in al haar zwaarheid, in al haar verantwoording. Is het de polsslag van dezen tijd? De Bchokkende gebeurtenissen van de laat ste weken volgen elkaar in verbijsteren de snelheid en vinden wel hun hoogtepunt In het ontstellende drama, waarvan de droeve mare in deu vroegen morgen van den 18en Februari over de wereld ver spreid werd. Koning Albert van België is veronge Toespraken van kardinaal van Roey en Koning Leopold. De correspondent van de »Nw. Rott. Ort.< te Brussel telefoneerde Zaterdag avond: Bü de aankomst van Koning Leopold en Koningin Astrid in de hoofdkerk van St. Goedele voor het bijwonen van het Te Deum, dat Zaterdagmiddag door den aartsbisschop van Mechelen, kardinaal van Roey, werd gecelebreerd, is deze prins der kerk het Koningspaar tot bij den ingang van het gebouw tegemoetge- treden. Daar heeft de kardinaal den Koning en de Koningin in de Fransche taal welkom geheeten en ver"olgens toe gesproken. LEOPOLD UI. Belqië's nieuwe Koninq. De kardinaal zeide o.m.: »Ik ben gelukkig de tolk te zijn van het Episcopaat, van de geestelijkheid en van onze miljoenen geloovigen aan Uwe Majesteit onze gevoelens van onvergan kelijke trouw en van onvoorwaardelijke verknochtheid te betuigen en onze vurig ste heilwenschen aan te bieden. De alge- meene liefde, de oprechte toewijding van de onderdanen, zijn een allerkostbaarst erfgoed, dat Koning Albert aan zijn waar- digen opvolger heeft nagelaten. Uwe Majesteit bezit al de noodige hoedanig heden om uit dit erfgoed het grootst mogelijke nut te halen voor het hoogste welzijn van het land. Gevormd in zulk een verheven school en reeds in het bezit van een rijke ervaring wat betreft de menschen en de dingen geeft. Zij van den eersten dag af van haar troonsbeklimming een gevoel van veiligheid, dat toelaat zonder vrees de toekomst tegemoet te zien. De Voorzieningheid heeft zichtbaar België beschermd in de vreeselijke uren. Zij zal België niet verlaten in de moeilijke tijdsomstandigheden, die wij thans be leven Zij zal onzen Koning, zooals hij het Zaterdag zelf verklaarde in het parlement, bijstaan, om zijn verheven zending te ver vullen. Met het zingen van een plechtig Te Deum in vereeniging met de civiele autoriteiten willen wij deze wenschen en deze verwachtingen toevertrouwen aan de almachtige barmhartigheid van den Opper sten Meester. Onder zijn hoede zullen wij de belangen stellen van het Vorstenhuis zoowel als die van de natie, het kostbare leven van H. M. Koningin Elisabeth, het heil van den Koning, van de Koningin en van de Koninklijke kinderen. God zegene de Koninklijke familie.» De Koning, die blijkbaar ontroerd was, antwoordde „De Koningin en ik danken Uwe Emi nentie van ganscher harte voor de ge voelens van loyaliteit en toegewijde vader landsliefde, die gij ons betuigt namens de bisschoppen, de geestelijkheid en alle geloovigen, waarvan gij de vereerde herder zijt. De groote kardinaal Mercier^ aan wien mijn vader zeer gehecht was, heeft eens van den predikstoel in deze kerk gezegd: de Christelijke godsdienst maakt de vaderlandsliefde tot een wet. Er is geen volmaakt Christen, die niet tevens een volmaakt vaderlander is. Deze waar heid geeft aan de edele woorden, door Uwe Eminentie zoojuist gesproken, een zeer bijzondere beteekenis. Ik hecht er de grootste waarde aan. Bij de wreede beproeving, die wij thans doormaken, vinden wij een troost in de gedachte aan het hiernamaals. Met Uwe Eminentie zullen wij de hulp van den almachtigen God inroepen, opdat hij ons helpe bij de vervulling van onze taak, die zoo plotseling en op zulk een tragische wijze op onze schouders is gelegd. Wij zijn vastbesloten, de Koningin en ik, om alles te doen wat luktla mort du roi-soldatde dood van den koning-soldaatvan den Al- penbeklimmer, die bij het bestijgen van de speelgoedrotsjes van Marche-les- Dames den dood vinden moest Waar de wil weid uitgevoerd van zijn Koning.... waar de Koning der Konin gen beschikte over het leven van een mensch en koning.... van een groot menschvan een groot koning. En heden maakt het bedroefde volk zich gereed zijn koning te begraven hem te vergezellen op zijn laatsten ganghem nog éénmaal te eeren. Grootsch en somber ligt daar 't konink lijk paleis. De scherpe contouren steken majestueus af tegen de somber grijze luchten en als een schrille tegenstelling liggen op het bordes bloemen. Bloemen en nog eens bloemen in ontzaglijke hoeveel- heil en kleurschakeeringen liggen, ver spreid om de affuit uit den grooten wereldoorlog, waarop de kist met het stoffelijk overschot rust. Oud-strijders defilcerendefileeren in eindelooze rijen. Duizendtiendui zend.... neen, acht en dertigduizend oud strijders, uit alle deelen van België samen gekomen, defileeren nog éénmaal voor hun commandantwillen hun over leden vorst nog éénmaal groeten salueeren op het commando „hoofd rechts" nog éénmaal den soldaat, die met in ons vermogen is, geheel ons hart te geven bij de vervulling van deze taak." Gebeden in alle kerken van het land. Naar de correspondent meldt, hebben kardinaal van Roey en de andere Belgische bisschoppen, diverse openbare gebeden voorgeschreven ter intentie van de regee ring van Koning Leopold III. In alle provinciale kerken buiten Brussel werd Zondag een Te Deum gecelebreerd, dat door de civiele en militaire autoriteiten werd bijgewoond. De ontroering van rijkspresi dent van Hindenburg. Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons gisteravond: Naar een Antwerpensch blad uit goede bron meent te weten, zou het tragische overlijden van Koning Albert een zeer diepen indruk op den Duitschen rijks president hebben gemaakt. Men had Hin denburg eerst meegedeeld dat den Koning een ongeluk was overkomen, maar zonder te gewagen van den doodelijken afloop. „Laat ons hopen, antwoordde de grijze president, in het belang van Europa.dat het ongeval niet van ernstigen aard zal zijn Hindenburg had een zeer grooten eer bied voor Albert I en zag in hem, aldus het blad, niet alleen den ridderlijken vijand van den oorlogstijd, maar ook een hoeksteen van den vrede in het huidige Europa. Hindenburg was zeer terneergeslagen toen hij hoorde, dat Koning Albert over leden was. Na een oogenblik te hebben nagedacht, vroeg hij aan zijn secretaris of er voor gezorgd werd, dat „men" geen dwaasheden beging. Hij zelf zou een telegram sturen aan Koningin Elisabeth. De secretaris legde hem een gereedge- maakten tekst voor. Hindenburg las den tekst en scheurde het papier onmiddellijk aan stukken. „Neen, ik ben thans opeen leeftijd gekomen, die her mij mogelijk maakt niet zoo gebonden te zijn als ande ren aan het protocol. Ik wil schrijven wat ik gevoel." Hij zou vervolgens zelf een nieuwen tekst hebben opgesteld. Deze tekst werd later echter nog eenigszins gewijzigd en meer officieel gemaakt door de kanselarij, alvorens naar Brussel te worden doorgezonden. Het parlement met vacantie. Zoowel de Kamer als de Senaat heeft besloten deze week niet te vergaderen. De parlementaire werkzaamheden zullen eerst Dinsdag 6 Maart worden hervat. De paus en koning Albert. Gemeld is reeds, dat 28 Gebruari a.s., in de Sixtijnsche kapel van het Vaticaan, een plechtige requimmis zal worden ge- celebreerd tot lafenis der ziel van koning Albert. De paus zal zelf de „absolutio ad tumbam" geven. In verband hiermede brengt de Brusselsche Standaard in her innering, dat de paus, met ontroerde woorden „coram sanctissimo" reeds, bij het vernemen van zijn ongelukkigen dood, hulde heeft gebracht aan den Belgischen vorst, die voor zijn gezin en zijn volk een voorbeeld was van alle christelijke deug den. Te Marche-les-Bames. Zondag hebben zich tienduizenden per sonen, velen te voet komende uit Namen, anderen per auto of per bus, naar het rotsencomplex te Marche-les-Dames be geven. Een strenge ordedienst was noo- dig om de menschenmassa op voldoenden afstand te hou\ n van"de plaats waar het lijk van koning Albert werd gevonden. De Club Alpin beige, vergezeld van de berg gidsen Ravenel en Couttet, uit Chamonix, de garnizoenen der forten van Namen en de „fraternelle" der grenadiers, hadden den dag te voren kransen op deze plaats gelegd. De schilder van het militaire mu seum, Koelier, heeft op twee verschillende plaatsen schetsen gemaakt van de rotsen van Marche-les-Dames. Het is waarschijnlijk, dat koning Leo pold, koningin Astrid en prins Karei op hunne beurt, heden of morgen, een be zoek zullen brengen aan de noodlottige plek. Vijf militaire vliegers hebben Zondag boven de rotsen van Marche-les-Dames groote cirkels beschreven en bloemen laten vallen. KONIJN's NIEUWE DUBBELTJES-AUTOMATIEK Versche SALADES, CROQUETTES en BROODJES. Werking onfeilbaar. hen mee streed in de hel van 1914 1918meestreed om de neutraliteit van hun klein land te bewaren in een strijd, welken de overleden vorst zelf allerminst gewild heeft De miezerige regen sijpelt gestadig neer en het volk wacht. Zij wachten ge duldig, die duizenden en duizenden, die zich opgesteld hebben op de trottoirs, in étalages en vensters en ook op de daken bevinden zich compacte menschen massa's en zy allen wachten daarstil.... doodstil Plotseling buldert een kanonschot over de stad en de klokken van de St. Goedele verheffen haar metalen stemmen en zin gen haar doodenlied over de rouwende stad.... Langzaam nadert de stoetHet bul deren de kanonnen.het melancholisch klokkenbonzenhet gebrom der vlieg tuigen in de lucht en dan die drukkende stilte van die duizenden en duizenden is onwezenlijk.... Iets dat niet onder woorden te brengen is.... iets, dat mij doet huiveren.... De paardenhoeven kletteren op de keien, als een symphonie klinkt het.... als een droevige doodensymphonie De treurige indrukwekkende stoet trekt voorbij.... een groot vorst wordt daar ten grave gedragen temidden van de grooten der aarde. Het is een sprookjes Naar Reuter uit Tokio meldt, zyn de zes Sowjet-Russische onderdanen, die sinds 24 September te Harbin wei-den vastgehouden en wier arrestatie het af breken van de Russisch-Mantsjoerijsche onderhandelingen over den Chineeschen Oosterspoorweg tengevolge had, in vrij heid gesteld. De onderhandelingen zullen nu waarschijnlijk binnenkort hervat wor den. Het bezoek van Eden aan Berlijn. Het D.N.B. meldt De diplomatieke medewerker van de »Daily Telegraph schrijft De beweringen, dat Eden door het resultaat van zijn bezoek aan Berlijn teleurgesteld is, zijn volkomen ongegrond. Eden was in staat vast te stellen, dat Rijkskanselier Hitier en de Duitsche re geering bereid zijn de groote lijnen van het Engelsche memorandum als uitgangs punt voor de voorgestelde algemeene conventie aan te nemen; slechts twee be langrijke wijzigingen werden doorDuitsch- land voorgesteld: Ten eerste de verkorting van den gel digheidsduur van de conventie, welke in het Engelsche memorandum op 10 jaar was gesteld; ten tweede het schrappen van den termijn van twee jaar, gedurende welke Duitschland nog geen verdedigings vliegtuigen mag bezitten. Er waren nog kleinere verschillen van meening, over de totale sterkte van de nieuwe rijksweer en het aantal zware verdedigingswapens, dat aan Duitschland zal worden toegestaan, doch die bestaan slechts tusschen Duitschland en Engeland. Aneta seint uit Batavia: De Java-Bode bericht, dat minister Colijn zijn reis naar Indië zeer vermoede lijk per speciaal toestel van de K.L.M. zal maken, dat het traject sneller zal afleggen dan de gewone lijntoestellen. De minister zal vergezeld zijn van twee hoofdbeambte naren van het departement van koloniën, onder wie waarschijnlijk de oud-directeur van onderwijs te Batavia, deheerHarde- man, die thans hoofd van de afdeeling financiën op het departement is en die de geheele dollarconversie heeft geregeld. De Centrale Besturenbond van Zuivel- handelorganisaties in Nederland heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden in verband met de wijziging in de Winkelsluitingswet, voor genomen door den minister van oecono- mische zaken. Adr. dringt er op aan, dat bij de voorgestelde verruiming van ver- kooptyd, zoodanige maatregelen in die wet of anderszins vast te willen leggen, waar door wordt voorkomen dat winkeliers an dere dan in hun branche thuisbehoorende artikelen verkoopen, en daarmede andere groepen van neringdoenden, die niet van de verruiming van verkooptijd kunnen profiteeren, oneerlijke concurrentie aan doen. Er zou dan in den winkel een lijst aan wezig moeten zijn, die vermeldt, welke ar tikelen op de toegestane uren verkrijg baar zijn. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. De minister grijpt in. Naar wij vernemen, heeft de justitie ingegrepen, teneinde de verkoop van ioten der Iersche Sweepstake te beteugelen. Men deelde ons n.1. mede, dat brieven en geldzendingen, bestemd voor het comi té te Dublin, dat de Sweepstake organi seert, in beslag zijn genomen. Deze actie schijnt, in opdracht van het achtig aspect, al die uniformen en ge waden, een sprookje uit de middel eeuwen iets, dat nimmer vergeten zal worden En de kanonnen bulderen over de stad en mengen haar geluid, met het geluid van de hamerslagen van de timmerlieden daar in het congresgebouwmet de hamerslagen van de timmerlieden, die in koortsachtige haast werkzaam zijn den troon op te bouwen. Den troon voor den jongen, nieuwen vorst, die daar buiten nu in langzamen gang zijn geliefden vader ten grave draagt En de regen sijpelt gestadig neer en doet de rouw nog intenser zijn.... de rouw van een klein volk om hun grooten koning. Brussel, 23 Febr. Le roi est mort.... Vive le roi.... Juichende menschen, bloemen en zon. Vooral het zonnetje. Het mistroostige weer van de laatste dagen is als met één slag weggevaagd en het zachte zomerzonnetje zingt mede. verkondigt mede de blijde mare, dat de nieuwe, jonge koning is gekomen Ook nu weer kanongedreun.ook nu weer klokkegebeier. Maar nu is alles an ders, zoo heel anders als gisteren. Nu bulderen de kanonnen en beieren departement van justitie te worden ge- voerd door het parket te s-Gra\enhagc. W1 hebben ons ter zake om inlichtingen gewend tot mr. Hoekstra, substituut-offi cier van justitie, die echter weigerde, ons bij den huidigen stand van zaken inlich tingen over deze aangelegenheid te ver schaffen. De Centrale Besturenbond van Zuivel- handelorganisaties in Nederland heeft een uitvoerig adres gezonden aan den mi nis ter van financiën, om de verhoogde belas ting op motorrijtuigen niet te doen druk ken op bedoelde voertuigen, die niet bui ten de grenzen der gemeente voor het be drijf worden gebruikt, inzonderheid voor melkverkoopers ,wier bedrijf toch al wordt gedrukt door verschillende voorzieningen, uit de crisis voortvloeiende. Het motortransportrijwiel is voor hun bedrijf een onmisbaar vervoermiddel; de afstanden in de groote steden en de eisch tot vlugge bediening eischen het gebruik van dergelijke vlugge transportmiddelen. In het adres wordt ook gewezen op de onbillijkheid, die alle motorrijwielen vol gens denzelfden maatstaf belast, of zij al dan niet voor interlocaal vervoer worden gebezigd; bij stadsverkeer is geen sprake van concurrentie met spoor of tram. Ten dienste van controle en inspectie wordt in overweging gegeven, de voertui gen voor stadsverkeer van een bijzonder merk te voorzien, waaruit blijkt in welke klasse van belasting zy zijn aangeslagen. RAPPORT-BRUINS VERSCHENEN. In het thans verschenen rapport der commissie-Bruins nopens economische samenwerking tusschen Nederland en Indië wordt bepleit een organisatie, welke op practische wijze bevordering van het handelsverkeer ten doel stelt. Binnenland Een arrestatie in Den Haag. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Rijswijksche politie in Den Haag de verdachten van de inbraak, op 7 dezer in huize te Velde, te Rijswijk iZ.-H.), ge pleegd, gearresteerd. Bij huiszoeking in hun woning werd bijna de geheele buit, bestaande uit een uitgebreide collectie gouden en zilveren voorwerpen, in beslag genomen. De gearresteerden zijn zekere H. G. en M. J. N. Verdacht van mede plichtigheid werden eveneens aangehou den de ouders van N. In hun woning is de onder den vloer verborgen buit ge vonden. Allen hebben bekend. de klokken een vreugdelied, hun geluiden vermengen zich nu in een uitbundig vreugdegezang.De nieuwe koning is gekomen! Ziet, daar komt hij aan...Hij Hikt een sprookjesprins in de omgeving van al die schitterende uniformenzijn jeugdig gelaat teekent ernst. Rechtop zit hii daar te paard.... Een enkele decoratie siert zyn borst.... Zijn hand raakt vorotdurend de kepihij groet zijn volk.... De nieuwe koning groet zyn onderdanen.... Men ziet het hem aan, hy is zich be wust van de zware taak die hem wacht Hij is zich bewust, dat het oogenblik der is, dat hij zich geheel zal moeten geven aan zijn volk.... aan zijn vaderland. Hoe heel anders is nu zijn gestalte. Gisteren nog, tijdens het défilé voor het stoffelijk overschot van zijn vader bij de kerk te Laeken, zag ik hem staan tus schen zyn broer en zwager, prins Karei van België en prins Umberto van Italië. Stond hij daar temidden van al die grootheden der aarde en hij stond daar ernstig en met smartelijk verwrongen ge laat. Wat zal er toen in zijn gedachten zijn omgegaan, toen prins Karei hem in zyn somber peinzen stoorde en hem waar schuwde dat nu de allerlaatste gang een aanvang nam.... de bijzetting van zijn vader... Wintervacantie in Italië. 2 7 F ebr ua r i- Het is nu wel heel aardig om zich boven op Pocol bruin ti laten braden en aan Italiaansche jongen met gepommadeerde meisjes met opge licht haar de kunst van het vrijen af t kijken, maar zouden we nu niet ook cent leeren skiën. Er is iets, dat ons den eersten da-* een beetje kopschuw heeft gemaakt. In de straten komt men het is helaas geen verbeelding een beetje veel men schen op krukken tegen. Ik stoot nu en dan Marion aan, die eerbiedig voor zich uit kijkt. Zijn we nu in Cortina of in Lourdes'J En hoeveel zulkeu liggen er nog jn d« hotelkamers? De directie van het Casino in Monte Carlo heeft een onverwinnelijken ai'keer van zelfmoordenaars, die hun lugubere daad voltrekken op de plek van hun nood lot. De directie doet daar alles tegen wat zij kan, laat de slachtoffers goed bespie. den en geeft hun een retourbiljet ca deau om hen maar uit de buurt weg te hebben: een zelfmoordenaar in het Ca sino is geen reclame voor de winstkans. Maar een sportmensch op krukken is ook geen stimulans voor de ski-animo! In ons restaurant hebben ze een apart tafeltje, vlak bij de deur. De portier neemt ze voorzichtig onder den oksel en plant ze er neer. Een jonge Duitsche vrouw, in den meest letterlijken zin op een schoen en een slof, nog een jonge Duitsche vrouw in dezelfde veelzeggende Aufmaehung, en een jonge Duitsche man, die, doordat hy zyn enkel verstuikte on verwachts zijn veertien dagen verlof zeer aanzienlijk verlengd zag.'Zy vertellen el kaar iederen avonnd opnieuw, hoe het ge beurde; gedeeld leed is half leed. Ik wilde maar zeggen, dat het voor de algemeene animo van de nieuw-aan- gekomenen aanbeveling zou verdienen, als de podestaat van iedere Italiaansche sportgemeente een geweldig luxueus sa natorium voor deze slachtoffers inricht te Maar basta. We zyn gekomen om te skiën en wij zullen skiën. Een vriendelijke hand schoof my het uitstekende boekje van mr. C. P. van Ros- sem onder den neus en ik las met span- hing zijn geestdriftige schilderingen van de nobele skisport: „Welk een wonderlijke wereld! Uitge storven is de moeder aarde, begraven la de zon-doorroosterde blanke stuwing.... Hier kan de psychose van de eenheid den verlaten ski-Iooper plotseling om het hart grypen, een beklemming drukt hem de angst van verloren te zijn voor de massale kracht van den sneeuwvijand en en de grillen van het noodlot. Een schui ving over deze steilte en slechts de lente zal zijn cadaver teruggeven; een gebro ken enkel., wie zal hem hier ooit weer vinden?" Marion, zeg ik opgewekt, ik ga me direct inschrijven bij de Nationale Ski- school hier aan den overkant, en we be ginnen morgen. Een half uur later heb ik twee tientjes geruild voor twee pracht-insignes, die ons tot skiërs stempelen en die we niet zonder trots opspelden. Hoe we de ski's echter moeten onder binden, zullen we morgen leeren. Nu is hy koningde nieuwe, jonge koningop weg naar het parlements gebouw, op -weg naar de eedsaflegging- En het volk juicht, barst uit in harts tochtelijke ovatiesVive le roi..-. leve de koningen het geluid ver mengt zich met hst klaroengeschal en de fanfares.... vermengt zich met het kanongebulder en klokkengeluiwordt ver weggedragen over stad en land en dringt ook door de dikke, zware muren van de kerk te Laeken, waar de pas ge storven koning den eeuwigen slaap slaapt. „Het is een schoone keuning", zegge'1 de Brusselaars en inderdaad, het is een schoone koning en het volk juicht, juicht zyu vorst toe zooals er maar weinig vor sten zullen toegejuicht zijn. En wanneer de triomftocht zich vooie zet en in het parlement de eedsaflegging is geschied, stijgen de jonge koning koningin te paard en dan.... dan zie een schouwspel,N zóó aangrijpend. overweldigend, dat ales wat ik tot nu meegemaakt heb er bij in het niet 1 zinkt. p. Het is een bonte kaleidoscoop van - luiden en vreugdekanongebulder.. klokkengelui.... toejuichingen.... -SlU enthousiasterzonder einde De oude koning ging henen e nieuwe koning is gekomen.... R. Tijdens afwezigheid van de bewoners, tusschen Zaterdagmiddag kwart voor vier en Zondagmorgen halftien, is ingebroken in perceel Boekenrodestraat 11 te Haar lem. De inbraak werd Zondagmorgen ontdekt, toen de bewoner thuis kwam. Men had zich toegang verschaft door middel van een looper. De deur was niet op nachtslot gedaan, zoodat de inbreker zich gemakkelijk toegang kon verschaffen. Hij heeft vermoedelijk het huis rustig kunnen doorzoeken. Alles was overhoop gehaald, zoowel in de kamers op de be neden- als op de bovenverdieping. Een buffetkast op de bovenverdieping is met een beitel opengemaakt. Daaruit is een zwartgelakt ijzeren geldkistje gestolen. Het bevatte eenige geldswaardige papieren ter waarde van ongeveer f 400. Uit een cassette is een spaarbankboekje gestolen, waarop een bedrag van f 600 was gestort. Verder heeft de inbreker van twee fietsen, welke in de gangston den, de rijwielplaatjes afgenomen. De fietsen heeft hij laten staan. HET AUTO-ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. BIJ HEILOO. De zoon overleden De 14-jarige zoon van den heer Staa- degaard uit Alkmaar, die Vrijdagavond bij het auto-ongeluk op den onbewaakten overweg bij Heiloo zwaar gewond werd, is in het ziekenhuis te Alkmaar aan de gevolgen overleden. eHt ongeluk heeft dus twee slachtoffers geëischt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het station Voorburg-Leidschendam ingebroken. Het station was om ongeveer 12 u. 30 door het personeel afgesloten en verlaten, aan de Voorburgsche zijde was het emplacement dooreen hek afgesloten. Aan de andere zijde was de brug opge haald. Toen Zondagochtend de chef zijn dienst aanving bleek hem, dat liet deur slot van het dienstgebouw vernield was. De zich in het gebouw bevindende brand kast, waarin de plaatskaartjes en verdere bescheiden en een bedrag aan geld van ca. f 160 lagen, was verdwenen. De Voorburgsche politie stelde een uit gebreid onderzoek in, waarbij bleek, dat men de brandkast in de richting van den Vliet had gesleept, via een aangrenzend weiland. Men vond daar de kast, die ge deeltelijk in den Vliet lag, geopend. Het geld was verdwenen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat men het station had bereikt van de zijde Leidschendam af en wel met een roeiboot van den bootenverhuurder A. Vlak bij de ligplaats van deze bootjes vond de politie een oud heerenrijwiel, hetwelk in beslag is genomen. De dieven hebben liet terrein via het onbewoonde landgoed Leeuwen- stey n verlaten, aangezien daar de roei 1 oot( die was vastgelegd, werd teruggevonden^

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2