Stadsnieuws Callantsoog. 't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1934. 7 Heeft U reeds de volmacht voor de Postgiro ingevuld? Zij, die Uw steun behoeven zullen er U dankbaar voor zijn. Eenmaal invullen is voldoende. De maan- delijksche betaling geschiedt dan auto matisch. Doe het nog heden. 186.000 Uit het poiitie-rapport. De Weezenstraat en Breewaterstraat in staat van beleg. Met het oog op bovenstaande wordt gemeend, dat gerekend mag worden dat de werkelijke exploitatiekosten in vredestijd van het vliegkamp Morokrembangan niet meer zullen bedragen dan 2.25 millioen bij de huidige en hiervoor genoemde sterkte yan het materieel. II. Om een uitgangspunt te hebben voor verdere berekening, wordt aangenomen dat voor een Luchtmacht, die alleen zal kunnen rekenen op den steun van onderzee booten, voor het Oostelijk deel van den Archipel de volgende vliegkampen en vlieg tuigen noodig zijn: Tarakan: Java Soerabaja 12 groote zeeverkenners 6 groote zeeverkenners 8 zee-bommenwerpers 12 jachtvliegtuigen 12 jachtvliegtuigen 12 bommenvliegtuigen v. d. Knilm, in sa- Balikpapan- menwerking met onderzeebootcn ii-i 6 groote zeeverkenners \i groote zeeverkenners 8 zecbommenwerpers Voor samenwerking met het leger 12 jachtvliegtuigen 12 verkenningsvliegtuigen. Ambon: 12 groote zeeverkenners 8 zeebommenwerpers 12 jachtvliegtuigen Wat de vliegkampen van Java betreft is ervan uitgegaan, dat de zeevliegkampen Soerabaja en Tandjong Priok en het landvliegkamp Andir (met oefenkamp Kali Djatti) gehandhaafd blijven. Voor de oefenvliegkampen (Soerabaja of Tandjong Priok en Kali Djatti) is ge rekend op 30 kleine zeevliegtuigen en 24 landvliegtuigen ter voltooiing van de opleiding tot vlieger, nadat deze vliegers uit Holland zijn aangekomen, alwaar zij slechts hun eerste vliegopleiding tot het F.A.I.-brevet ontvangen. Aan de hand van bovenstaande zijn de volgende vliegtuigen noodig: 48 groote zeeverkenners 24 zeebommenwerpers 48 jachtvliegtuigen 12 landverkenningsvliegtuigen 12 Knilmvliegtuigen ingericht tot bommenwerper 30 oefenvliegtuigen (zee) 24 oefenvliegtuigen (land). Tezamen dus: 132 militaire vliegtuigen, 12 Knilmvliegtuigen en 54 oefenviiegtuigen. Wat deze 54 oefenvliegtuigen betreft, hierop valt voor het oorlogsbedrijf niet te rekenen, daar ook in oorlogstijd de opleidingen voortgang zullen moeten hebben. Verder kan worden aangenomen, dat in vredestijd 1/3 deel van de 132 militaire vliegtuigen in dienst en in gebruik is, dus 44 stuks. Van de oefenvliegtuigen zullen 2/3 in bedrijf zijn, dus 36 stuks. In vredestijd zullen dus 80 vliegtuigen totaal in bedrijf zijn. (Morokrembangan had als regel in hedrijf 14 groote vliegtuigen en 68 kleine vliegtuigen). Voor de 132 militaire vliegtuigen dient in Indië volgens het huidige stelsel een materieel-reserve van 100 aanwezig te zijn. Vasthoudend aan dit systeem beteekent dit aan reservevliegtuigen 48 groote zee verkenners, 24 zeebommenwerpers, 48 jachtvliegtuigen en 12 landverkenningsvlieg tuigen, zoodat totaal aanwezig zullen zijn: 96 groote zeeverkenners, 48 zeebommenwerpers, 96 jachtvliegtuigen, 24 landverkenners, 54 oefenvliegtuigen (zee- en land-). Behalve voor de jachtvliegtuigen wordt de leeftijdsgrens voor deze vliegtuigen ge steld op 10 jaar, die der jachtvliegtuigen op 5 jaar. Bovendien moet er op gerekend worden, dat 10% van het materieel verloren gaat door vliegongelukken als anderszins. Jaarlijks dient dus een bedrag voor nieuwen aanbouw en vervanging beschikbaar te v;orden gesteld, n.k: 10 zeeverkenners a 200.000 2.000.000 5 zeebommenwerpers a 180.000 0.900.000 20 jachtvliegtuigen a 50.000 1.000.000 3 landverkenners a 50.000 0.150.000 3 oefenvliegtuigen a 30.000 0.090.000 3 oefenvliegtuigen (land-) a 12.000 0.036.000 Te zamen ƒ4.176.000 10% voor ongelukken enz0.417.600 4.593.600 Hierbij komt nog geregelde aanschaffing van reserve-motoren en reservedeelen, Waarvoor globaal berekend ruim 0.380.000 's jaars noodig is. Noodig voor jaarlijksche aanschaffing rond 4.970.000. III. Om de hiervoorgenoemde Luchtmacht te bemannen zijn noodig: A. Vliegers. 48 zeeverkenners (16 groepen) 48 16 64 24 zeebommenwerpers (8 groepen) 24 8 32 48 jachtvliegtuigen 48 12 landverkenners 12 12 Knilmvliegtuigen (4 groepen, waarvoor 12 Knilmvliegers) 4 Instructeurs 10 Commando's en staven 12 182 Zieken 10% reserve 18 200 Verlof 12.5% 25 225 Aannemende, dat 25 bruikbare vliegers in Indië uit reserve- en sportvliegers kunnen worden verkregen, moeten er dus 200 beroepsvliegers zijn, te verdeelen als volgt: 130 officieren en 70 onderofficieren. Om dit aantal steeds beschikbaar te hebben, zullen de opleidingen telkenjare minstens 25 a 30 vliegers moeten afleveren, waartoe elk jaar 40 vliegers in opleiding zullen moeten worden genomen. B. Waarnemers. Rekenende dat zal worden voortgegaan met het huidige systeem van reserve-officieren- zeewaarnemers, gevormd uit militiepiichtige stuurlieden ter koopvaardij, zullen noodig zijn voor 16 groepen zeeverkenners tevens bommenwerpers, 8 groepen zeebommen- werpers, 4 groepen Knilm bommenwerpers en 4 groepen landverkenners (1 groep 3 vliegtuigen): 16 8 4 beroepswaarnemers, groepscommandanten, dus officieren, 32+16 8 8 reserve-waarnemers, voor de beide volgvliegtuigen in een groep, dus reserve-officieren. Te zamen: 32 10% (zieken) 12.5% (verlof) 40 beroepswaarnemers. 64 reservewaarnewiers 100% (mobilisatieregeling Indië) 128 reservewaarnemers. Aannemende verder, dat ook de 130 officieren-vliegers een waarnemersopleiding zullen ontvangen 40 beroepsofficieren, moeten dus 170 officieren opgeleid zijn als waarnemers, d.i. per jaar 20 beroepsofficieren. Om over 128 bruikbare reservewaarnemers te kunnen beschikken, zullen er ten minste jaarlijks 20 moeten worden opgeleid. Zoodat elk jaar 40 waarnemers in op leiding zullen zijn. X. De totaal jaarlijksche uitgaven voor een Luchtmacht als sub 2 genoemd worden dus geraamd op: Vervanging van materieel 4.970.000 2) Expl. personeel en materieel vliegkampen en vliegtuigen (Soerabaja, Tarakan, BaÜkpapan en Ambon) (inclusief bedrijfsstoffen) 8.000.000 4) Expl. vliegkamp Andir Expl. Tandjonq Priok en 3 andere steunpunten0.250.000 (6) Vergoedingen 'aan Holland (9 Expl. 2 moederschepen0.800.000 9) Afschrijving 2 moederschepen O.zw.uuu (v; Uitgaven voor parachutes, vuurwerken, munitiën, bommen, enz0.550.000 8) Onderhoud van de verschillende vliegkampen en landingsterreinen 0.200.000 8) Rond15.700.000 Hierbij komen nog de pensioenen pro memorie. XI. De kapitaalsuitgaven voor een dergelijke luchtmacht nog te maken zijn: Aanvulling vliegtuigen tot sterkte genoemd sub (2)22.620.000 Aanbouw 2 oefenschepen Aanleg vliegkampen Balikpapan, Tarakan en Ambon (inclusief landings- terreinen, voorraden en opslagplaatsen, hangars en werkplaatsen) Aanleg hulpsteunpunten (voorraden, opslagplaatsen) Verdedigingswerken voor vliegkampen N.B. Waar het tot nu toe bij Marine niet gebruikelijk was gebouwen, terreinen, werktuigen, enz., enz., af te schrijven, is hiervoor ook geen post op de raming (sub X) gebracht. zullen er u aanKDaar voor zi|n. (Vervolg van pag. 6.) EEN BEKEND „SPOORKEES", DE HEER GOUDA GAAT DEN HELDER VERLATEN. Welke Heldersche kent den heer Gouda, den chef van het Goederenkantoor niet? Deze populaire spoorkees, zoo worden de mannen, die in de „Schaduw van den Wa tertoren" werken, vaak genoemd, gaat nu de gemeente verlaten, daar hij als chef van het station Barendrecht bij Dordt is benoemd. Het is erg raar, maar iederen keer als je zoo'n Helderschen deserteur spreekt, dan zou je haast kassian met ze krijgen. Altijd hebben ze spijt, dat ze weg gaan. Bij het scheiden van de markt beseffen ze eerst wat ze gaan verlaten. „Dat wat je niet hebt, waardeer je. Op wat je hebt mopper je." We zouden geen Jutters zijn, als we op Jutterstad niet mopperen zoolang we er wonen, maar, als we cfen zeedijk niet meer onder onze beenen hebben, dan is het huilen met de lamp aan. En in Barendrecht zal meneer Gouda, ondanks de mooie promotie, die hij maakt, van den zomer menigmaal huilen en een stille traan wegpinken, omdat hij niet vanaf den Helderschen zeedijk in 't zoute water kan plonsen. Hij was immers een des meest bekende zwemmers. Het eenige zoute water, dat hij in Barendrecht zal zien stroomen, zullen zijn die stille zoute tranen van verlangst naar Den Helder. In tranen kan je nu wel baden, maar niet zwemmen en hoe zal meneer Gouda het in Barendrecht zonder zwemmen uit houden? En een Marsdiep van tranen kan hij toch niet vergeten. Ik had graag hier willen blijven Waar is het beter, prettiger dan hier, zegt meneer Gouda, en hü heeft gelijk, 't Gaat hier joviaal gezellig toe. Op het bureau wordt correct punctueel door den heer Gouda gewerkt, maar toch heeh-tnaal niet bureaucratisch, echt Juttersch, en dat moet ook op een goederenkantoor, waar Juttervisch geëxpediteerd, botjes, schol letjes, poonen en pietermannen geëxpe diteerd worden. Het kon niet anders hè, zegt meneer Gouda spijtig, ik werd er voor aangezocht en heb het toen genomen, met de gedachte: Wie weet, word ik nog eres stationschef in Den Helder. Ik hoop, dat de handel en de pakjesverzenders over mij tevreden zijn geweest gedurende den tijd, dat ik hier gewerkt heb, aldus besluit deze spoorkees. Wij gelooven niet, dat er veel ontevre den zijn over meneer Gouda. Wèl durven wij beweren, dat vele Helderschen hem ongaarne zien vertr_».ken, want Gouda was „getapt". Ook bij de voetballers, waar hij menigmaal als scheidsrechter fun geerde. We willen hopen, dat de heer Gouda nog eens zijn droomen verwezenlijkt zal zien en dat hij in de toekomst als chef met roode pet en potlepel de treinen onder de schaduw van den watertoren zal laten vertrekken. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. 2026 Februari. Nieuwe zaken: A. van de Lagemaat, Den Helder, Zuid straat 79, Rijwielhandel. Bazar „Tuindorp" (eig. M. J. Wester man), Crocusstraat 65, Den Helder. Han del in electrische artikelen en gereed schappen. Geerling's Poeliersbedrijf, H. A. Lo- rentzstraat 91, Den Helder. Handel in fourage, levensmiddelen en gevogelte. Wijzigingen: P. Kaan, Havenstraat 5, Texel, Vrach- rijder. Bedrijf uitgebreid met verhuur van luxe auto's. N.V. Gebr. Kaan's Vervoer Mij., Hip- polytushoef, Wieringen, Kerkplein 18. Be stuurswijziging. NOG IETS OVER DE „PELIKAAN" EN DE HELDERSCHE POST- BESTELLERS. Onze bestellers, die zich zulk een be kendheid hebben verworven in den „Peli kaan-nacht", zijn beloond voor hun sym pathiek optreden. Een ieder zal beamen, dat dat verdiend is. Men weet, dat de bekende koffie- en thee-firma C. Keg een gedenkplaat uit geeft ter gelegenheid van die gedenk waardige vlucht. Een fraai model nu, van lijst voorzien, hebben onze bestellers als een der eersten gisteren gekregen, bege leid door een hartelijk schrijven van de firma. De plaat hangt thans als een herinne ring aan den nacht van 30 December 1933 in het Bestellerslokaal van het postkan toor. Eveneens mocht de echtgenoote van den Postdirecteur, mevr. Langeraap, die in dien nacht de bestellers van koffie en soep voorzien had, eenzelfde plaat in ont vangst nemen. CRISIS-VARKENSWET 1932. Het Bestuur van de Nederlandsche Varkenscentrale heeft besloten den da tum, waarop tegenover leden van de Ge westelijke Varkenscentrale zal worden opgetreden, op grond van overtreding van de bepaling van het maximum aantal gelijktijdig te houden varkens en fokzeu- gen, uit te stellen tot 1 Mei 1934, met dien verstande, dat deze uitzonderingsbepaling alleen geldt voor diegenen, die aan kun nen toonen, dat zjj sedert het tijdstip, waarop hun het cijfer van de toewijzing bekend was, geen varkens meer hebben bjjgekocht en geen eigengefokte biggen boven de 20 kg hebben doorgehouden. AFZWAAIEN. Twee miliciens, die vandaag zouden „afzwaaien", hadden het plan opgevat gisteren nog eens de bloemetjes buiten te zetten. Zij meenden dat het beste te kun nen doen door hun laatste „katje" aan Bacchus te offeren, die zich voor deze eer niet onbetuigd liet en de wijsheid van het tweetal in de leege jeneverkruik stopte. Zwaaiend gingen de vrienden langs den Kanaalweg, het was zoo omstreeks half negen. Een van hen kwam plotseling op het' lumineuze idee zich van het leven te berooven en gaf aan zijn vriend het voor nemen te kennen zich in het Heldersche Kanaal te verdrinken. „Dan ga ik met ie mee", besloot zijn vriend. Nietwaar, gedeelde smart is halve smart. En zoo kon het gebeuren dat de wandelaars langs Kerkgracht en Kanaal- weg, zoo ongeveer ter hoogte van het Oudeliedenhuis, twee zware plonzen hoor den. Het waren de twee \Vienden, die hun voornemen ten uitvoer wilden brengen en van den kant, met een flinken sprong, voor zoover hun toestand dat nog toeliet, in het Heldersche Kanaal doken. Het wa ter was frisch, u moet niet vergeten, dat het Februari is en dat de zon allang onder was. Het gevolg van een en ander was ontnuchtering en berouw. Zij zwommen terug, klauterden op den wal, maakten ruzie over het feit wie het eerst op het gekke idee gekomen was, vochten een rob bertje en verdwenen in het naastbijzijnde café. Het doek valt. EEN SLECHT BEGIN. Van een balkon gevallen. Een marinier, die spoedig den dienst wegens afkeuring zou verlaten, had het plan opgevat, aan de Zuidstraat, een rijwielzaakje te beginnen. Zaterdagmiddag zou hij zijn huisraad in zijn nieuwe wo ning brengen en werd daarbij geassisteerd door een toekomstigen buurman. Verschil lende stukken, o. a. een zwaar fornuis, gingen via een achterbalkon, naar de plaats van bestemming. Bij het naar bo ven hijschen van genoemd fornuis, brak de leuning van het balkon, met gevolg dat beide mannen naar beneden vielen. De marinier werd daarbij ernstig gewond en naar het Marine-hospitaal vervoerd. Gis teren was zijn toestand iets gunstiger. De helpende buurman kwam er beter af, hoewel ook hij eenige verwondingen bekwam. Door een persoon werd bij de Politie aangifte gedaan van vermissing van een bonnenboek, dat vermoedelijk uit een auto werd ontvreemd. De rijwieldiefstallen. Een rijwiel, dat Vrijdagavond eenigen tijd onbeheerd in de Krugerstraat stond, w erd vandaar ontvreemd. Sta niet ncodeloos in een portiek. Dpor da politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal personen, die zich noodeloos in portieken ophielden. (Hetgeen strafbaar is gesteld.) Barricaden opgeworpen voor het huis van den Gemeente secretaris. Arbeiders met hou- weelen gewapend, roepen dat er een kink in den kabel is geko men. Eerst Zondagmiddag was het gevaar bezworen. Vrijdagavond werd bij alle huizen in Breewaterstraat en Weezenstraat nijdig en fel aan de bel getrokken. Verschrikt door het rumoerverwekkend geluid, vlogen de bewoners de gang in. 't Was geen gewoon belletjetrek van hard wegloopende kwajongens geweest, want voor de deur stonden 3 mannen, met ernstig gezicht, De lichten moeten uit.... direct! De lichten uit.'t electrisch licht? De mannen knikten. Somber spraken zij: Den heelen avond en den heelen nacht blijft u in 't donker. Een hevige schrik schokte door de rustige Breewaterstraat. 't Was dus geen gewone kortsluiting, geen dooven van de lampen voor een kwartier, zooals wel meer gebeurd was. Is d'r dan oproer, zijn er vliegmachi nes, vijandelijke nachtvliegtuigen met traangas of lachgasbommen op komst? De mannen geven geen antwoord. We hebben geen tijd te verliezen, spraken zij haastig en ze traden op 't geheimzin nige electrische kastje toe, ondanks pro testen, dat de bewoner net gesmookte poonen zat te eten en dat ie zonder licht de graten in zijn keel zou kriigen.en dat ze toch den heelen avond niet in don ker konden zitten, want datte ze juist van avond zouwe Zwarte Piete en kaarten en bridgen. Dan doen jullie dat maar in donker of bij een waskaarsie, zei de man, die de leiding had., maar de stop blijft er uit., en anders kruip jullie maar net als in het boerenland om zeven uur onder de dekens. De man, die zoo boud sprak, had een groote deukhoed op zijn hoofd. Hij sprak op ijskouden toon.... hetwas alsof het de winter zelf was, die je huis was binnengekomen.... maar aan tegen spraak viel niet te denken, want een ridderorde in zijn knoopsgat gaf hem autoriteit. De mannen braken het loodje van het electrakastje, zeiden alleen, net als de radio-omroeper: Goeden nacht en wel te rusten. En gingen toen bij de buren een Noordpoolnacht fabrieken. Heele straten werden uit 't zonnetje gezet. Overal werden kaarsjes opgescharreld enzoo geschiedde het, dat een groot deel van de stad binnenshuis in 't don ker zat. De heele familie liep tegen en door el kaar in grootste verwarring, terwijl de kat van die Egyptische duisternis gebruik maakte, door een reuze vette poon van tafel te pikken en die gulzig schrokkend naar haar kattenmaag te dirigeeren. De klok was in een groot deel van de stad 100 jaar achteruitgezet. Bij een som ber waslicht je van Verkade poogde de heer des huizes de Heldersche Courant te ontletteren. Maar buiten voor het huis van den ge meente-secretaris was de toestand nog dreigender. Tal van barricaden waren hier opgew orpen. Hooge heuvels vette klei en straatsteenen hadden zijn stoep gebarri cadeerd. De secretaris kon uit, noch in. Zijn huis wasals een vesting. Er was geen twijfel aan. De opstand van Parijs, van Weenen was naar Jutter stad overgewaaid, men belette nu den autoriteiten elke communicatie. Woest staken arbeiders hun houweelen in den grond en kletterend vielen de straatsteenen neer. Opstand in Den Helder! Wü hebben nooit een ander wapen dan de pen gevoerd, maar als 't om de rust in Jutterstad gaat, zullen we onzen plicht doen. Wat is er hier loos? Wat moeten die kuilen, donderen wij den mannen onzen eigen moed bewonderend tegemoet. Het is hier geen Parijs, Berliin of Weenen! Den geheelen nacht hebben de mannen onder leiding van de heeren Pauwels en Winter gewerkt om een kink in den kabel te vinden, 't Was een gemeene storing, die gelukkig weinig voorkomt en de op standelingen, de mannen van de barri cades, hadden een konden nacht. Kuil na kuil werd gegravenmaar de slaper op den hoek zorgde voor gratis hartige tampen worst.... en op den secretaris was het heelemaal niet gemunt, want die maakte zelf gemeene zaak met de straat brekers en liet de heete kommen koffie aan de opstandelingen uitdeelen. Maar de Breewaterstraat en Weezen straat hadden eenige Noordpoolnachten. Want Zaterdagavond was er weer een kink in den kabel en trokken de menschen er weer in gesloten colonnes op uit, om overal opnieuw de stoppen uit te draaien. Eerst Zondag in den namiddag konden alle lampen weer branden en hoorde je overal stofzuigers vredig zoemen.... FILMAVOND. Zaterdagavond vond in het Dorpskof fiehuis een filmavond plaats, uitgaande van de Vrije Socialistengroep Winkel, Als hoofdfilm werd vertoond „Het mil- lioenengraf Deze film stelde ons de slag aan de Somme in 1916 voor in al haar verschrikkingen. In de pauze werden eenige gedichten gedeclameerd. Na afloop sprak de voor zitter een woord van dank voor de flinke belangstelling. Hij spreekt de hoop uit, dat deze film er toe zal hebben bijgedra gen om den strijd tegen den oorlog te versterken en te geraken tot het onmoge lijk maken van toekomstige oorlogen. GEVALLEN. Zondagmiddag kwam de bejaarde wed. B. op straat te vallen. Zij kwam dusdanig ongelukkig terecht, dat ze een been brak. Per ziekauto is zijn daarop Maandagmor gen naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. UITVOERING N.A.S.B. Het was vol, overvol, toen Zaterdag avond de afd. Anna Paulowna van den Ned. Arbeiders-Sportbond in de zaal van den heer W. Kossen haar eerste uitvoe ring gaf. De groote opkomst van het publiek be schouwde de voorzitter als een bewijs, dat de afdeeling geen onbekende meer is in Anna Paulowna, integendeel, dat veel be langstelling naar haar uitgaat. De mondorgelclub opende het program ma. Het ging aanvankelijk wat weifelend, maar bij het tweede nummer was de plan kenkoorts reeds verdwenen en klonk de muziek al beter. De Jonge Pieter-Jdlen gaven daarop onder leiding van mevr. Van Zandwijk Schenk, vrije oefeningen en oogstten een hartelijk applaus. Nu kwam de spreker, de heer De Lange van Amsterdam, aan het woord, die sprak over het doel en streven van den Arbei ders Sportbond en die betoogde, dat een goed partijgenoot consequent moet zijn en dus ook een steun behoort te wezen van den Sportbond, die tot taak heeft de jeugd lichamelijk en geestelijk rijp te maken voor de historische roeping van de partij. De dramatische schets „Levensdrang" werd met groote aandacht gevolgd en de tooneelspelende leden der afdeeling kre gen voor hun opvoering een flink applaus. Aan den heer D. Dekker, die de regie voerde, werd, uit waardeering voor z'n werk, een bloemenmand aangeboden. De verschillende afdeelingen, de Jonge Pieter-Jellen, de adspiranten, de dames en heeren gaven vrije oefeningen te zien, werkten aan de brug en sloten hun werk soms af met een fraaie groep. Bij de da mes- en de heerengroep bleken er te zijn, die, onder leiding van den heer H. Delver, reeds keurig hadden leeren werken. Tusschen alles door speelde de mond orgelclub er lustig op los en deze besloot den avond (het was intusschen*half één geworden) met de Internationale, die door allen werd meegezongen. Vermelden we tenslotte nog, dat de pauze besteed werd om een paar taarten op „Amerikaansche" wijze te verkoopen en dat de derde van deze lekkernijen ge schonken werd aan de familie Kossen, als blijk van waardeering voor de gastvrij heid en medewerking, die de afdeelinp van haar geniet. Hippol ytushoel. EEN NIEUWE ZAAK. Door den heer N. S. Wagemaker is j.L Zaterdag te de Elft een nieuwe brood- beschuit-, koek- en banketbakkerij ge opend. Het nieuwe gebouw is gebouwd door de aannemersfirma Kingma, te Slootdorp, onder leiding van het architen- bureau Peters en Baanders, alhier, en ziet er keurig uit. Winkel, bakkerij en woonhuis zijn modern ingericht zoodat het geheel flink uit komt. Ook het schil derwerk van des heeren Boonsnia uit Slootdorp en de electrische verlichting van den heer Berkhuot, alhier, doen de uitvoerders alle eer aan. Bij de openin; was groote belangstel ling van de zijuc van het publiek. EEN FEESTAVOND. De Christelijke meisjesvereeniging „Ora et Labora", te Hippolytushoef organi seert Dinsdagavond in het lokaal „Reo- both", tijdens haar jaarvergaderinng een feestavond, waarbij allen, ook niet-leden, hartelijk welkom zijn. Gezien de voor bereidingen voor dezen avond, belooft het een gezellige avond te worden. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijk onderwijzer aan de open bare lagere school te Hippolytushoef, is benoemd de heer C. v. d. Kolk te Wie- ringerwaard, ter vervanging van den heer A. H. J. van 't Hof, aan wien voor drie maanden ziekteverlof is verleend. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. De dienstplichtigen Johs. Takes, C. van Dijk. D. Kuiper, G. Omis en H. B. H. M. Zijlmans uit deze gemeente van de lich ting 1934 moet op 18 Juni a.s. te Amers foort worden ingelijfd bij het 21e Reg. Infanterie, aldaar. AANBESTEDING. Maandag 26 Febr. 1934 des n.m. 4 uur werd door de architecten de heeren Peters en Baanders namens den heer P. C. de Haan, openbaar aanbesteed het bouwen van een woonhuis met autogarage. Ingekomen waren inschrijvingsbiljetten van de navolgende heeren: J. C. Klein te Wieringen, voor bouw werk 10.620, voor schildermerk 880; S. S, de Boer te Wieringen, voor bouw werk 10.620, voor schilderwerk 880: A. Kingma te Slootdorp, voor bouwwerk 9800, voor schilderwerk 930; Gebr. Boersen te Wieringen voor bouwwerk 9795, voor schilderwerk 900: S. Dek ker en H. Lont te Wieringen, voor bouw werk 9710, voor schilderwerk 800: P. Sz. de Vries te Wieringen, voor bouw werk 9463, voor schilderwerk 1035. LEZING MEJ. BERTHA I)E VRIES Over „Loonsverlaging en d« strijd van de vrouwen". Zaterdagavond j.1. hield bovengenoem de spreekster een lezing in hotel De Haan te Hippolytushoef, over het onderwerp: „Loonsverlaging en de strijd van de vrou wen". In vurige woorden schetste spreekster hare inzichten. De opkomst van het publiek was ve te noemen. Den Oever. OPENBARE VERKOOP. Zaterdagavond j.1. had in de lunchroo. van mej. de wed S. P. Koorn, ten over staan van notaris Obreen, ten verzoeke van de erven van wijlen den heer P. Koorn Jz., de openbare verkoop plaats van de navolgende onroerende goederen: 1. Bouwland, aan den Akkerweg, bij Volkert Heyblok, groot 0.1620 H.A. Kooper de heer J. Koorn Hz. voor 360.—. 2. Bouwland aan den Akkerweg, bij de Pastorie groot 0.27.10 H.A. Kooper de heer J. Metselaar Jbz., voor 691.—. 3. Achter Jb. Heijblok, groot 0.22.00 H.A. Kooper de heer J. Bosker Oz., voor 360.—. 4. Achter H. Bakker, groot 0.26.50 H.A. Kooper de heer H. Bakker Jz. voor 7.30.— 5. „Kruierswendje", groot 0.54.90 H.A Kooper de heer A.b. Klein Sz., voor 810.—. 6. „De Klompe", groot 0.23.30 H.A. Kooper de heer M. Gorter Mz., voor 320.—. 7. „De Polder", groot 1.01.10 H.A. Kooper de heer Joh. Lont Rz., voor 1.755.—. 8. „De Kaapven", groote 0.82.60 H.A Kooper de heer R. Lont Sz., voor 975.—. 9. „Ventje van Alb. Klein", groot 0.62.25 H.A. Kooper de heer S. Lont Cz., voor 515. 10. „Beste Ventje", groot 0.51.50 H.A. Kooper de heer J. Koorn Vz., voor 630.—. 11. „Roodzand", groot 0.68.30 H.A. Kooper de heer S. Lont Cz., voor 414.—. 12. „Stiekelhoorntje", groot 0.32.20 H.A. Koopers de heeren P. Bakken Rz. en R. Bakker Rz. voor 575.—. Tezamen groot 5.67.95 H.A., in totaal opgebracht 8.135. KINDJE OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag heeft zich een droevig ongeval afgespeeld aan boord van den transporteur T. 1., liggende in de Nieuw- landhaven alhier, waarbij het 3-jarig

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7