Buitenlandsch Overzicht. DIAMANT HONfG'S BOUILLONBLOKJES thcmsévcorto ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA féeen Kaatje!!! Oost-Indië. No. 73S9 EERSTE BLAD 62ste JAARGANG Liefde in de Wildernis Dimitrof, Popof en Tanef in vrijheid. De Fransche Senaat keurt de financi ele volmacht goed. De aans-aanden Keizer van Mantsjoekwo. Zestig millioen voor de veteranen uit den Amerikaansclv Spaanschen oorlog. Ui'latingen van Starhemberg tegenover de buiten andsche pers. Chineesch Toerkes-an. KONIJN's AUTOMATIEK Dag en nacht: warme Croquets De berechting van de muiterij op ,De Zeven Provinciën' De wisseling van het vlootcommando. Bak- en Braadvet DONDERDAG 1 MAART 1S34 COURA Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel 1.65binnen land 2.-, Nederl. Oost- en West lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen 1 3.20 Losse r< s. 4ct.:fr.p.p Pet. Zondacsblad resp f 0.50 f 0.70. f 0.70.f 1.- Modeb'ad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, 11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Jn. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16006. ADV ERTEN TIEN 20 ct. per re ge (galjard). tngez. tneded (kolombreedte als redaction. teksti dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Een voorbarig bericht inzake toenadering tusschen Italië, Oosten- rijken Hongarije. - De drie Bulgaren vrijgelaten; Hitier blijkt sterker dan Göring. - Het bezoek van Eden aan Rome in verband met het ontwapeningsvraagstuk. We hebben in ons vorig nummer mel ding gemaakt van een bericht inzake een belangrijke toenade ring tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. Achteraf be schouwd blijkt zoo schrijft de N.RX't., dat het groote gerucht, de openzien baren de berichten over de naderende intieme aaneensluiting van de drie landen, van het Duitsche Nieuwsbureau afkomstig waren. Het is een luid alarmgeroep geweest, van begrijpelijkerwijs en vergeefl ijker wijze zeer ontstelde belanghebbenden. Het blijkt overdreven, desniettemin heeft het de buurt niet weinig opgeschrikt. Oostenrijk brengt de Duitsche bericht geving telkens in paradoxale posities. Tij dens den burgerstrijd te Weenen was deze berichtgeving ondubbelzinnig gun stig voor de marxistische partij in het conflict Nu riep Berlijn, als waakzame wachter aan den Donau, Frankrijk en de Kleine Entente in het geweer. Het was goed bedoeld maar voorbarig. Het blad schrijft: Wij kunnen ons den schrik van de Kleine Entente voorstellen Men bekijke slechts de kaart van Europa. Een fascis tisch blok van Italië, Oostenrijk en Hon garije lijkt op een wesp, waarvan Z.-Jtalië de kop is, en die zijn slank lichaam sterk kromt om zijn angel zoo diep mogelijk te boren in de massa, die door de landen vj.i de Kleine Entente op de kaart wordt ge vormd. En de Hongaarsche angel is een felle angel! Maar behalve dit algemeene gevaar heeft de zaak voor de Kleine En tente nog heel bijzondere complicaties, omdat de gevolgen ervan, zoodia men ze gaat ontleden, voor die drie staten zoo xer uiteen loopen. ""en Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaar- sche aaneensluiting zou voor de Tsjechen, door de versterking van Hongarije, altijd nog wel gevaarlijk zijn, maar niet zóó critiek als een, waarvan Duitschland lid was. Berlijn, op die manier versterkt, zou aan de al-Dnitsche beweging in Bohemen een onweerstaanbare activiteit en kracht kunnen geven. En begon het afbrokkelen aan den Duitschen kant, dan zou het Hongaarsche irredentisme nog te gevaar lijker worden. Dat Italië dergelijke be wegingen zou aanmoedigen is onwaar schijnlijk. Als Tsjecho-Slowakije slechts de keus had tusschen een Italiaanschen en een Duitschen „Anschluss" van Oostenrijk zou het van deze twee kwaden aan het Italiaansche verre de voorkeur moeten geven. Precies omgekeerd staat het met Zuid-Slavië. Daar vreest men niet een maar steekje vuor steekje, en draadje voor draadje breien wij de lijnste wollen kousen en sokken, zeer neijes voor U aan. Ook alle andere soorten. Voor nieuw werk zijn wij no. 1. Vraagt onze Schoolkousen, Sportkousen, Visscherskousen, Truien enz. enz. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, (Let op den gelen winkel) Feuil leton Naar het Engelsch van Ottwell Binns 49) „Je tong liegt beter dan je gezicht, Amley. Je gezicht heeft zooeven de waar heid verteld. Je hebt dat papier eerder gezien. Je hebt het in Oxford gezien, toen Jc je voorbereidde tot de misdaad, die Stane in de gevangenis bracht. Ja. >,Dat is te veel!" riep Amley, terwijl hij opsprong. „Je beschuldigt me van een misdaad, waar een rechter en een jury Stane schuldig aan bevonden hebben, Dat is meer dan ik kan verdragen. Je kan niet verwachten, dat een man daar zijn kalmte bij bewaart." «Waar heb je dat papier gevonden, Stane?" viel edpolitiedionaar hem rnw in de rede. »In een deel van Plato. dat Amley van me geleend had en dat hij aan mijn op passer terug gaf, nadat ik gearresteerd was." >,Het is een onbeschaamde leugen! Een samenzwering!" riep Amley uit „Hm verbaast me, Anderton, dat jij, die be- vendien een vertegenwoordiger van de wet bent, je leent tot zulk een krankzin nige beschuldiging. Je moest verstandi ger wezen." Duitsch, maar zooveel temeer een Ita- liaansch gevaar. Het derde land der Kleine Entente, Roemenië, kan in dit opzicht neutraal zijn. Het heeft noch van de Duitschers, noch van de Italianen iets te duchten; alleen van de Hongaren. Vermoedelijk zou Roe menië toch, voor de genoemde keus ge plaatst een combinatie met Italië het minst erg vinden, omdat Duitschland, door het belang dat het zelf heeft bij een revisionistische politiek, aan het Hongaar sche irredentisme meer steun en aanmoe diging zou verstrekken dan van Italië te verwachten is. Maar gelukkig voor de rust in Euro pa is liet nog lang zoover niet. Zooals gezegd, het Duitsche alarm is voorbarig geweest. Het bezoek van Eden aan Rome. Het recht over de macht getriomfeerd. schreef Dinsdagavond De Bulgaren zijn vrijgelaten. Het recht in Duitschland heeft tenslotte over de macht getriomfeerd, Hitier heeft zich ster ker getoond dan Göring, want aan Göring was het te wijten dat de Bulgaren werden vastgehouden en als het aan hem gelegen had dan was Dimitrof c.c. nog niet vrij gelaten. Hitier heeft echter zijn wil doen zegevieren en daartoe zal zeker ook heb ben bijgedragen de drang van het buiten land op hem uitgeoefend, o.a. het krach tige geluid dat de Engelsehe Times deed hooren, die zich afvroeg of Duitschland in dit geval van rechtsverkrachting nog wel tot de beschaafde landen kon worden gerekend. De „N. R. C." over het geval: Men was zich zeer wel bewust, dat in Duitschland duizenden mensehen zich in weinig verkwikkelijke concentratiekam pen bevinden, die, 0111 hun politieke daden dat lot veel minder verdienen dan deze drie Bulgaarsche agitators. Maar de bij zondere omstandigheden van hun proces, en de mogelijkheid om hen als onge- wenschte vreemdelingen over de grens te zetten, gaven hun geval een bijzonder ka rakter. De valbijl was hun maanden lang heel ernstig voorgehouden, zij waren in de voorloopige hechtenis ongewoon hard behandeld, en al die kwelling was onge grond gebleken. Duitschland heeft hen voortdurend naar Rusland kwijt gekund. Daarom vond hun gevangenhouding alge meene veroordeeling. Niet alleen wordt er aan het rechtsge voel van een groot gedeelte van de we reld door voldaan, en schept het bevre diging dat Dimitrof, tot loon voor zijn dappere en knappe verdediging, de vrij heid krijgt in Rusland. Maar vooral ook beschouwen wij het als van groot be lang, dat in dit geval het verstand en Hitler, en niet de wilde hartstochten van de revolutie en Goering hebben gezege vierd. Dat is, in ieder geval tot zekere hoogte, bemoedigend. In aansluiting op Eden's onderhoud met Mussolini, aldus Reuter, zegt de Ro- meinsche corr. van de Daily Telegraph, dat de vooruitzichten, om een basis te be reiken voor een ontwapeningsovereen komst, minder ongunstig zijn dan eenigen tijd geleden. Eden's reis naar Parijs, Berlijn en Ro me heeft, aldus de correspondent, twee punten scherp doen uitkomen, n.1.: 1. Het Britsche memorandum blijft grondslag voor de toekomstige onder handelingen. 2. De volgende stap van de Engelsehe regeering zal in hooge mate ervan af bangen, wat de Fransche ministers Eden zullen te vertellen hebben, wanneer hij hun verslag uitbrengt van zijn onder handelingen. De correspondent van de Times meldt 0 a.: „de indruk schijnt bevestigd te wor den, dat Eden's bespreking met Mussoli ni heel bemoedigend was. Het zwaarte punt van Eden's missie ligt thans klaar blijkelijk te Parijs. Volgens de berichten in de Fran sche bladen uit Rome heeft de ontwa peningskwestie eenigen voortgang gemaakt, aangezien de besprekingen van Mussolini met Eden tot overeen stemming zouden hebben geleid. Naar verluidt zou men het eens zijn geworden over het tot stand komen van een ontwapeningspauze, een overeen komst op korten termijn, waardoor de huidige stand van de wapening der over winnende mogendheden uit den oorlog gestabiliseerd en Duitschland tot een gecontroleerde, gedeeltelijke bewapening onder bepaalde voorwaarden gemachtigu zal worden. Een dergelijke overeenstem ming zou naar Fransche meening niet mogelijk zijn geweest wanneer Eden uit Berlijn niet den indruk had meegenomen, dat Duitschland geen bezwaren er tegen zou hebben. Eden en Mussolini zouden zich accoord hebben verklaard met de mogelijkheid van een algemeene basis waarop overeenstemming bereikt zou kunnen worden, n.1. het bekende „mini mum-plan" dat Italië gebaseerd zou wil len zien op de volgende punten: 1. status quo der gewapende mogend heden 2. internationale afschaffing van den chemischen oorlog; 3. internationale bepalingen, waardoor Duitschland zijn goeden wil kan bewij zen, d.w.z. effectieve contróle van de de fensieve gedeeltelijke bewapening van Duitschland; 4. een speciale overeenkomst inzake de semi-militaire organisaties, die door de Berlijnsche besprekingen van Eden mo gelijk is geworden. ste nummer wordt commentaar geleverd op de jongste gebeurtenissen en ernstig gewaarschuwd tegen een samengaan met de nazi's. Op uitdrukkelijk bevel van Hitler. De drie vrijgeproken Bulgaren uit het proces over den brand in den Rijksdag. Dimitrof, Popof en Tanef, zijn per vlieg tuig over Koningsbergen en Kowno regel recht naar Moskou vervoerd. Dit is ge schied op uitdrukkelijk bevel van rijks kanselier Hitler en den minister van bin- nenlandsche zaken, Frick. De Pruisische overheid nam, gelijk men uit uitlatingen van minister-president Goering kon op maken, ten opzichte van de gedragslijn welke men tegenover de Bulgaren moest volgen, een ander standpunt in. Het besluit tot overbrenging der gede tineerden per vliegtuig kwam geheel on verwachts af. De Russische ambassade heeft er vooral geen kennis van gehad. Op den verjaardag van den Rijksdag brand zijn de Bulgaren volgens een Reu- ter-telgram uit Moskou, aldaar Dinsdag middag 5 uur in goeden welstand geland. Er was een vrij groote volksmenigte op de been om de drie communisten te be groeten. Een voorstel om onmiddellijk 2400 mil- lioen dollar voor de oudstrijders in het al gemeen ter beschikking te stellen, werd verworpen. Een vasten van vier dagen. ILLEGALE ACTIE DER OOSTEN- RIJKSCHE SOCIAAL-DEMOCRATIE. De Oostenrijksehe sociaal-democraten zouden besloten hebben in hun land een illegale actie te gaan voeren. Er moeten geheime organisaties worden opgericht, waartoe uitsluitend beproefde partijleden kunnen bebooren. Het centraalbureau wordt gevestigd te Brünn in Tsjecho-Slo wakije, waar de Arbeiterzeitung voortaan als weekblad zal verschijnen. In het eer De Fransche Senaat heeft gistermiddag het artikel aanvaard, volgens hetwelk de regeering bij uitzondering volmacht krijgt om bij decreet ale noodzakelijke bezuini gingsmaatregelen te nemen. Een voorstel van een socailistische senator om het arti kel naar de commissie terug te verwijzen, daar het verkenen van een dergelijke vol macht in strijd met de tradities van de re publiek zou zijn, werd met 27719 stem men verworpen, nadat minister-president Doumergue de kwestie van vertrouwen had gesteld. De Senaat heeft Dinsdagavond de be grooting in haar geheel met 29613 stem men aangenomen. De Senaat te Washington heeft giste ren het voorstel StelwerCostigan om een bedrag van 60 millioen dollar beschik baar te stellen voor de veteranen uit den oorlog tusschen de Ver. Staten en Spanje, met 51 tegen 39 stemmen goedgekeurd. Uit Hsinking, de hoofdplaats van Mantsjoekwo, werd Dinsdag gemeld, dat daar duizenden en duizenden menschen arriveeren, om er de kroning van Poe-Yi bij te wonen, welke heden (Donderdag) plaats vindt. Om zich geestelijk en phy- siek voor te bereiden op den grooten dag is Poe-Yi Maandag begonnen met te vas ten, dat hij vier dagen zal volhouden. Er komen veel geschenken binnen voor den aanstaanden Keizer en het baart eenige moeite, deze ale op geschikte wijze onder te brengen. Het vasten bedoelt den jongen vorst voldoende reinheid bij te brengen om hem het recht te geven, den hemel aan te roepen en uit den hooge het man daat te ontvangen. Gedurende deze vier dagen worden de Keizerin en zijn vrouwe lijke verwanten van Poe-Yi verwijderd ge houden. Hij brengt den tijd door in stille overpeinzing en overweegt de plichten van een vorst jegens zijn volk. Oude hovelin gen uit den tijd der Mantsjoedynastie staan hem bij en lezen en verklaren voor hem uittreksels uit de leer van Confusius. Daar hij bij de troonsbestijging in kost baar gewaad zal zijn en letterlijk begraven zal wezen onder de diamanten, heeft de politie, die zoowel voor de veiligheid van den jongen vorst als voor de keizerlijke kostbaarheden moet waken, een drukke en enerveerende taak. De corr. van de Nw. Rott. Crt. te Wee nen meldde Dinsdag: Prins Starhemberg, de leider van de Heimwehren, heeft tegenover de buiten- landsche pers verklaart, dat tusschen bondskanselier Dollfuss en hem volkomen overeenstemming bestaat. Hij beschouwt Dollfuss als den typischen vertegenwoor diger van de Oostenrijksehe frontgenera tie. De Heimwehr gaat met Dollfuss vol vertrouwen tot aan het eind toe samen. Starhemberg ontkende categorisch, dat met de nat. socialisten officieele onderhan delingen zouden plaats hebben. Het her stel van de monarchie achtte hij geen lou ter Oostenrijksehe kwestie. Een goed ge fundeerde monarchie onder de Habsbur- gers eischt grondige voorbereiding en een volksstemming. de regeeringstroepen in Chineesch Toer- kestan duren nog voort. De hoofdstad Kasjgar is verscheidene malen reeds van bezitter verwisseld en de troepen der rebellen houden thans nog een deel der stad bezet. Het centrale punt van de rebellen bevindt zich te Jarkand en vandaar probeeren zij een nieuw offensief te openen tegen Kasjgar, Oeroemtsja en Koeldsja. De positie van de Chineesche regee ringstroepen zou hachelijk zijn. Volgens half-officieele mededelingen uit Chinee sche bron zouden bij de gevechten om de stad Kasjgar ruim driehonderd burgers door verdwaalde kogels zijn gedood. De vijfde muitersgroep voor den Zeekrijgsraad. Aneta meldt uit Soerabaja d.d. 27 Fe bruari: De zeekrijgsraad heeft hedenmorgen de zaak tegen de vijfde groep muiters van De Zeven Provinciën behandeld, bestaan de uit 23 Europeanen (14 mariniers en 9 matrozen), wien in het algemeen ten laste wordt gelegd: muiterij aan boord van een oorlogsschip. De mariniers werden bij gestaan door den eersten luitenant der mariniers Romswinckel, de matrozen door den officier van den marinestoom vaartdienst Bussemaker. Na voorlezing der verklaringen, door de beklaagden in het vooronderzoek af gelegd, volgde het getuigenverhoor, dat morgen zal worden voortgezet, Tandjong Priok. Maandagmorgen vond aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java" de wisseling van het vlootcomman do plaats. Bij deze plechtigheid waren vier onderzeebooten, de „K VI", „K VII", „K XII" en ,.K XIII", een aantal torpedo- bootjagers alsmede het flottielje van.-tuig „Soemba" aanwezig. Het programma omvatte de vlagwisse- ling, saluutschoten en toespraken. Schout-bij-nacht van Duim nam het vlootcommando over met een toespraak De troebelen in Kasjgar. Vele dooden. Uit Peking wordt over den burgeroor log die woedt in Chineesch Toerkestan nog het volgende gemeld: De gevechten tusschen de rebellen en 45 ets p. pond - 221 ets p. half pond Depot Den Helder M. A. GHUNWALO „Ik weet meer dan je denkt, Amley. Herinner je je Jarlock nog, die In onze club was. „Jarlock!" Amley uitte dezen naam op een toon van hevige ontsteltenis. „Ja, Jarlock. Een beste kerel, die Jar lock. Een vriend, die een vriend zijn fou ten kon vergeven, die zelfs wel eens een misdaad door de vingers kon zien, ais hij dacht, dat het de misdaad was van een man in nood." „Waar zit je in hemelsnaam over te raaskallen?" vroeg Amley brutaal. „Over Jarlock en een zekere promesse van betaling, die hij voldeed, en die jou naam droeg en den zijne. Jou handteeke- ning was onmiskenbaar echt. Die van Jarlock, welJarlock ontkende haar g zet te hebben en jij bekende, dat...." „Heeft hij het verteld?" zei Amley. „Heeft de schurk het verteld?" „Ja, hij deelde het me in vertrouwen mee, nadat hij gehoord bad van Stane's ontkenning van de beschuldiging, waar hjj voor moest zitten. Je ziet, hij geloofde in Stane, evenals ik „En je wilt mij tot den zondebok ma ken voor Stane's misdaad." Amley lachte lieesch. „Ik zou jou nog liever aan de galg zien," riep hij uit. „Ik...." Hij zweeg plotseling, toen het geluid van blaffende honden hem uit het bosch bereikte, en hij staarde in het duister. Anderton stond op. „Ik denk, dat Jean Bénard daar is," zei hij rustig. „Jean Bénard? Wie is Jean Bénard? riep Amley uit. Het is de man, dien Stane en ik ach terlieten om Chigmok hier te brengen. Chigmok!" ::Ja, zie je, Amley, Chigmok was met dood, zooals je bedoeld had Hij is alleen vleugellam en hij was in staat zijn geschie denis te vertellen, die veel belangwekken der was, dan die van jou en, ik ben zoo vrij te denken, veel geloofwaardiger ook. Amley antwoordde niet. Hij stond met verwilderde oogen in de duisternis te staren. De gloed van het vuur liet een vreeseUjke uitdrukking op zijn gezicht zien, die van een man, die plotseling zijn leven in brokken uiteen ziet vallen. Hij stond daar, geslagen, met vertrokken ge laat en toen het span honden binnen den lichtkring van het vuur kwam, zakte hij in elkaar op zijn plaats bij het vuur en verborg het gezicht in de handen. HOOFDSTUK XXIV. De weg naar het Paradijs. Toen Amley zijn bleek, gefolterd gelaat ophief, zag hij den man, dien hij als werk tuig had gebruikt en dien hij na gebruik had willen vermoorden, bij het vuur zit ten, terwijl hij met haat in de gluiperige oogen naar hem keek. De anderen zaten ook naar hem te kijken, allen behalve Helen, die zich teruggetrokken had in het bosch en rusteloos heen en weer liep, niet in staat langer getuige te zijn van den ondergang van een man, dien ze zoo goed gekend had. Een oogenblik zweeg men; toen begon Anderton: „Wil je C'higmoks geschiedenis hooren, Amley?" „Dat is niet noodig," antwoordde Am ley met een hitteren, wanhopigen lach. „Ik kan die vrijwel raden." De politiedienaar zweeg even en merk te toen op: „De mededeelingen in zijn verhaal zijn vrij ernstig voor je, Amley." „O, dat weet ik wel, dat zul je wel be grijpen!'' „Dus je bekent. „Ik beken niets! Ik behoud mij mijn verdediging voor.dat is in rechte het beste, dat ik doen kan, niet waar?" „Het is in ieder geval het verstandigst", zei Anderton. „Het verstandigsti" Weer klonk die verbitterde, vreugdelooze lach. „Wanneer heb ik ooit het verstandigste gedaan? Ik veronderstel, dat ik me zelf als je ar restant kan beschouwen." „In hechtenis wegens verdenking," gaf Anderton toe. „Ik moet je lastig vallen om je pistool en je jachtmes." Weer lachte Amley zijn verbitterden lach, gespte zijn gordel los en wierp dien Anderton toe. „Het zal niet dikwijls ge beuren, dat je een ouden studievriend ar resteert," zei hij. „Neen!" gaf Anderton toe. „Goddank nietl Maar je begrijpt wel Amley, ik heb geen keus. Als je mijn eigen broer was, zou het hetzelfde zijn. De eed waaronder ik sta is bindend, zonder vrees of gunst of voorkeur van of voor den persoon. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig! Een man kan niet. „O, je hoeft je niet te verontschuldigen, Anderton. Ik begrijp het best. Je vindt het niet erg als ik verder zwijg, niet waar? Ik wou een paar brieven schrij ven." Hij knoopte zijn bontjas los, haalde een opschrijfboekje en een potlood te voor schijn en begon te schrijven. Jean Bénard begon, nadat hij zijn honden voer gege ven had, een maaltijd voor zichzelf te be reiden. Anderton zat bij het vuur in de vlammen te staren, peinzend over de ironie van het noodlot, dat juist hem, uit a'le dienaren van de Bereden Politie, ge kozen had, om zijn vroegeren sumiege- rioot te arresteeren. Stane had zich om gekeerd en zich bij Helen gevoegd, die nog steeds heen en weer liep in de duis ternis. Haar geliefde zag aan haar ge zicht, dat ze leed. „O," fluisterde ze. „Het is ondragelijk een man, dien men gekend heeft, zoo te zien ondergaan." „Het is werkelijk droevig," gaf Stane toe, uit wiens hart plotseling alle haat verdween. „Ik wou. dat ailes anders was." „Laten we probeeren er niet aan te den ken," zei Helen met een vluchtigen blik naar het vuur. „Vertel me, wat er gebeurd is, toen je gisteravond de hut verliet." „Wel," antwoordde Stane, terwijl hij met haar in den pas ging loopen, „toen ik raar buiten ging, was ik er zeker van, dat ik den dood tegemoet ging." „Ik wist, dat je dat dacht!.Maar hoe kon je ontkomen?" „Het was door het oog van een naald. Een Indiaan pakte me beet, terwijl een ander met een bijl op me toesnelde. Ik kon niet weg komen en een derde persoon verscheen plotseling met een mes. Ik dacht, dat het mes voor mij bestemd was, maar het was niet zoo. Het was bestemd voor mijn tegenstander en deze viel neer en vlak daarna is mijn.... mijn redder gedood door den tweeden Indiaan, die ook mij trof, waardoor ik bewusteloos neerviel." „Wie was de man met het mes? Was Ik t iemand van Jean Bénard?" „Neen," antwoordde Stare langzaam, „het was geen man, het was het Indiaan- sche meisje, Miskodeed." „Miskodeedl" riep Helen stom verbaasd. „Ja! Ik wist het toen niet, maar we von den haar later, Jean Bénard en ik. Het was een vreeselijke ontdekking. Jean keerde juist terug naar zijn hut met de hoop haar te zullen trouwen en ze had voor mij haar leven opgeoffeid!" „O." snikte Helen, in een plotselingen aanval van verdriet „Dat zou ik ook ge daan hekben. „Dat weet ik," antwoordde Stane kalm. „En gisterenavond toen jullie samen in 'iet bosch waren en ik jullie stemmen hoorde, was ik jaloersch op dat meisje; gisterenavond en nog meer keeren." „Maar," zei de man met verwondering, „daar was geen reden voor Helen. Dat weet je toch?" „O ja, nu weet ik het. Maar ze was zoo mooi en Gerald Amley had toespelingen er op gemaakt, datdat je.... En ik weet zeker, dat ze van je hield. Maar niet meer dan ik, al is zij voor je gestorven." ,Daar ben ik zeker van," antwoordde Stane ernstig, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg en trachtte haar te troosten. Helen snikte wanhopig. ..Ik zal haar al tijd dankbaar zijn, al was ik jaloersch op haar. Ze redde jou voor 11 ij en ze was maar een Indiaansch meisje." „Ze had een hart van goud," zei Stane. „Ze kwam om me te waarschuwen en bleef om te doen, wat ze gedaan heeft'" Beiden zwegen langen tijd, terwijl het meisje dacht aan Miskodeed in haar ver blindende schoonheid en de ander aan Jean Bénard, gebogen over het koude ge laat van zijn doode geliefde. Toen sprak Helen weer: (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1