Md de ondmeémdm naai Dndic Stadsnieuws NED. VEREENIOiNG VAHHUiSVROUWEN Nederlandsche Middenstandsbank Uit de Gem eente- huishouding. tweede blad de binnenkomst van de „evertsen" en „piet hein". de polikliniek voor keel-, NEUS-, oor- en oogziekten. teraardebestelling stoffelijk overschot van arie van de weg. i maart 1934. Afdeeling Den Helder De Reductiekaarten vcor de Witte en Tivoli-Bioscoop worden vanaf heden niet meer aan de leden ver zonden. HET BESTUUR KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons winkelnieuws. Visscherij. Uit het politie-rapport. wilt 11 Imnl <Wmgaan we êeml Licht op voor alle voertuigen. Donderdag Vrijdag 1 Maart 2 Maart 18 OG uur. 18.08 uur. Tot bacterioloog (hoofd van de bacterio logische afdeeling) van het Centraal Bac teriologisch Serologisch Instituut te Utrecht, ontstaan door samenvoeging van het centraal laboratorium voor de Volks gezondheid en het Hijksserologisch Insti tuut, is benoemd de heer J. F. van Hulk, arts, chef van den geneeskundigen dienst van de zeemacht, chef van het marinehos pitaal en chef van het laboratorium in Den Helder. Hr. Ms. torpedojagers „Evertsen" en „Piet Hein" worden morgenmiddag tus- schen 8 u. en half vier in de haven ver wacht. Zij zullen ligplaats nemen voor de Marine-kazerne en Vrijdag naar de Ma rinewerf gaan. Ongeveer gelijktijdig zul len de Z. VI en Z. VIII morgenmiddag de haven binnenloopen. De Z-booten komen van Vlissingen. Vandaag is de voor Indië bestemde on derzeeboot K. XVIII oj) de gemeten mijl van Texel aan het proefstootaen. Van 5 tot 10 Maart gesloten. I)e Vice-Admiraal, Commandant der VI ar ine te Willemsoord brengt ter ken- ïis, dat wegens afwezigheid van den Of- ticier van gezondheid der le klasse Dr. W. F. J. van Waveren, de politiek voor keel-, neus-, oor- en oogziekten van 5—10 Maart a.s. gesloten zal zijn. De dood van Arie van de Weg, heeft de herinnering aan dezen kunstenaar bij velen weer wakker gemaakt. Hoewel hij als een vergeten burger, in het Verpleeg huis aan de Kerkgracht gestorven is, bij de teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot, gisterenmorgen op de alge- meene begraafplaats te Huisduinen, waren vele vrienden en oud-leerlingen van den musicus aanwezig. Het was een stille en sobere plechtigheid op het meteen sneeuw kleed bedekte kerkhof, een stille zwarte stoet die over het rein-witte kerkhof trad naar de geopende groeve, waarin het stoffelijk overschot zou worden neergelegd. Neen, vergeten bleek Arie van de Weg toch niet. Een dame had gratis een graf voor hem afgestaan, zoodat zijn stoffelijk overschot een waardige rustplaats kreeg. Het gemeentebestuur had vrijstelling van begrafenisrechten verleend en vrienden hadden voor een viertal bloemstukken gezorgd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op, wethouder Smits, de heeren de Hoogh, Rusting en Oost. De heer Smit, voorzitter van het Verpleeghuis en de vader van het Tehuis waar van de Weg zijn laatste levensjaren sleet, de heer Greidanus. Door leden van het Stafmuziekkorps werd het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats gedragen. Aan de geopende groeve werd aller eerst het -woord gevoerd door den heer Strobel, die een laatste groet bracht na mens directeur en leden van het Staf muziekkorps. Spr. wees op de groote verdienste van den overledene voor de toonkunst. Uw naam zoo zeide hij was tot ver over onze landsgrenzen be kend. Door Uw eenvoudigheid en beschei denheid was U ons zeer sympathiek. Uw herinnering zal in ons hart bewaard blij ven. Daarna sprak de lieer Joh. F. Pala, als vriend van den overledene. Bij Uwe laatste rustplaats, zoo zeide de heer Pala, zij het mij vergund eenige woorden van afscheid tot U te spreken. Zoo eenvoudig als U hebt geleefd, zoo eenvoudig is U heengegaan. Maar ik wist dat achter deze eenvoud een groot en goed karakter schuilde. Ik, die het voorrecht mocht hebben om vele jaren met U samen te werken, ondervond dat geregeld. Door deze samenwerking leerde ik ook Uwé groote muzikale gaven ken nen, die mij menig genotvol uur hebben verschaft. U was iemand die zich altijd bescheiden op den achtergrond hield, dit wa> dan ook de oorzaak dat U voor velen onbekend was, maar zij die U persoonlijk gekend hebben, waardeerden U des te meer. Ik wil bier niet uitwijden over Uw groote gaven, ik weet dat U dit niet ge wild zou hebben, maar Uwe vrienden en vereerders zullen U niet vergeten, en zich altijd den tijd herinneren dat ge Uw groote gaven in dienst stelde van Uw medemensclien. De laatste jaren had ge rust gevonden in het tehuis voor ouden van dagen aan de Kerkgracht, waar ge, zooals IJ meer dere malen aan mij vertelde, een zeer goede behandeling genoot. Ik weet zeker dat ik uit Uw naam spreek wanneer ik hier een bijzonder woord van dank breng aan het Gemeente bestuur, den Directeur van sociale zaken, de Regenten, Vader en Moeder en verder verplegend personeel van het tehuis voor de goede zorgen aan U besteed. Ook de heer Iieints heeft mij de laatste dagen steeds met goede raad terzijde gestaan.. Tenslotte bracht spr. een woord van dank aan zijn collega's stafmuzikanten voor het brengen van de laatste eer aan den doode en dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. Oe heer Reints sprak nog een kort woord waarin bij zeide zeer getroffen te door de hartelijkheid en sympathie van den heer Pala en zijn vrienden, waar voor hij dezen hartelijk dank zegde, waarmee de plechtigheid was geëindigd. Naar aanleiding van het overlijden van den li er van de Weg is een voorloopig Coiiii' iipg<-ncht, dat zich ten doel stelt ün^van^r 16 bre"gen voor deoprich- datde Linn e.bnvoud,g grafmonument, Wee neriDg,aan deü heer Van de hiervoor »h 8 Z? houden. Bedragen ooi zijn reeds toegezegd, door het btafmuz'ekcorps, „Kunst aan''t Volk", parti'énii" Muziekcorps" en enkele Gen eent/h n'r Wijze waaroP zich het Gemeentebestuur en de hierboven ge- het strfff r t n00ten ten aanzien van net stoffelijk overschot van dezen beschei- aen en eenzamen kunstenaar heeft ge- aragen, is bizonder sympathiek en wettigt n rf'v 'i dat men het als een eerezaak nertt beschouwd voor onze stad om hem een waardige begrafenis en een passante rustplaats te geven. De-spontane daad van de stafmusici, die van hun directeur verlof gekregen hadden den overledene cle laatste eer te bewijzen, was zeer treffend i beeft ons verzocht zijn nartelijken dank voor dit alles te willen brengen. Ook van de zijde van het Tehuis was alles gedaan om aan het stoffelijk overschot een waardige uitvaart te geven; van die zijde werd voorts alle mogelijke samenwerking ontvangen. Giften voor het hierboven omschreven doel kunnen worden gezonden aan den beer Joh. F. Pala, Kanaalweg 40; zij zullen in de Held. Courant worden ver- ant woord. Het plan bestaat het voorloopig Comité binnenkort uit te breiden. FILM-VOORSTELLING VOOR HET CRISIS-COMITE. Naar wij vernemen zal op 25 Maart a.s. een film-voorstelling worden gege ven in de Tivoli-bioscoop, welker op brengst geheel ten bate komt van de kas van het Crisis-comité. De heer van Twisk heeft zijn bioscoop geheel voor dit doei afgestaan, zoodat de volledige opbrengst in de kas van het Comité zal worden ge stort. Wij komen nader op deze voorstel ling, die natuurlijk een volle zaal moet hebben, terug. FILMVOORSTELLING VANWEGE HET NED. JONG. VERBOND. Op Maandag 5 Maart draait in het Evangelisatie-gebouw, Palmstraat, des avonos 8.15 uur, een zeer merkwaaruige liim. De oudste Jeugdorganisatie van ons land, het Protestantsóu Oiiristelijke Ne- üeriandsch .jongelingsverbond net door Polygoon, Haariem, dit kunstwerK ma ken, om zeker te zijn van een ook tech nisch goed verzorgd trilbeeld, dat alles wat het Verbond wit en doet, op het witte doek brengt. Wie bang is louter op gebouwen te zul len woruen getracteern, zal wel spoedig ontdekken, aat hij zich vergist. Aiies is hier leven en afwisseling, zoooat de twee uur om zijn, eer men er aan denkt. tiet vergaat ieder, gelijk die bezoeker, van wie de opmerking afkomstig is: meer dan 100 beter oan ik vermoed had. JONGEREN VREDESACTIE, Adres aan den Raad. Door het bestuur van de afdeeling Den Helder der jongeren Vredes-actie is een adres gericht aan den gemeenteraad, waar in op principieele en practische gronden worut verzocht geen medewerking aan een eventueel alhier te organiseeren „luchtbescherming" te verleenen. Zij ziet in deze „luchtbescherming" een middel, dat dient om de burgerbevolking ver trouwd te maken met de gedachte aan een komenden oorlog, welke dan (aldus staat in het adres; met rustig vertrouwen in de ten dienste staande beschermings middelen tegemoet gezien zou kunnen worden. Het adres noemt het kweeken van een dergelijke mentaliteit een „gees telijke oorlogsvoorbereiding, die niet zal nalaten de internationale spanningen aan merkelijk te verhoogen". Zij verzoekt tenslotte liet gemeentebestuur, den Mi nister van Defensie te willen berichten, dat het gemeentebestuur van Den Helder niet bereid is aan de uitvoering van de ministerieele voorschriften mede te wer ken. DISTRICTS-ARBEIDSBEUR TE DEN HELDER. Ingevolge artikel 20 der Arbeidsbemid- delingswet 1930 heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland bij Besluit van 21 Februari benoemd tot leden der Commissie van Toezicht op de Districts-Arbeidsbeurs te Den Helder de heeren J. de Veer, te Schagen; H. Si- mons, te Anna Paulowna; B. j. F. Sutman Meijer, Burgemeester van Oude Niedorp en L. Ch. Kolff, Burgemeester van Wie- ringen. „THE RAMBLERS'' NAAR DEN HELDER. Een evenement op dansgebied mag het zeker heeten, dat de Casino-directie erin geslaagd is, de meest beroemde en beste dansband van Nederland naar Den Hel der te te krijgen. De origineele Ramblers, welke door de Radio en Gramofoon reeds zoo bekend zijn, zullen .a.s Zondag bij hooge uitzondering een dag optreden in Den Helder en zoowel een matinee als een soirée geven. „The Ramblers", welke geregeld in het Carlton te Amsterdam, Haindorff Laren en Centraal Den Haag hun beroemde schlagers laten hooren, bestaat uit 10 prima musici, welke allen 2 of 3 instru menten bespelen en waarbij tevens nog uitstekende zangers zijn. POSTZEGELTENTOONSTELLING. Op Zaterdag 3 Maart des middags 2 uur zal de postzegelvereniging „Helder" een tentoonstelling houden van verzamelin gen van haar leden. Deze tentoonstelling is bedoeld als propaganda om het mooie in de philatelie naar buiten te demon- streeren. Er zullen verzamelingen zijn van allerlei aard, algemeen samengesteld, ook enkele op wetenschappelijk gebied. Zeer mooie verzamelingen van Europee- sche banden zullen vooral de aandacht trekken, want op het gebied van werke lijk mooie postzegels zijn andere landen ons ver vooruit. De heer Burgemeester heeft de ver- eeniging het groote genoegen- gedaan door zich bereid te verklaren de tentoon stelling te openen. Verschillende autoriteiten zijn uitge- noodigd de opening bij te wonen. Als bijzondere attractie zal een stand worden ingenomen door de firma Engel kamp uit Amsterdam met een keurcol- lectie postzegels. DE JAARLIJKSCHE VOORDRACHTS OEFENING DER LEERLINGEN VAN DE MUZIEKSCHOOL LEEWENS. Het is reeds de vier-en-dertigste keer geweest, dat de leerlingen van de Muziek school (Directeur de heer A. J. Leewens, leerares viool mej. Caro Hoving) voor hun collega-leerlingen (leerlingetjes) en hun resp. ouders optreden. Vier-en-dertig jaren heeft derhalve de directeur het vol gehouden en o.i. terecht. Het heeft toch zijn groot nut voor alle leerlingen, als zij eens per jaar voor het voetlicht treden en er blijk moeten geven van de door hen gemaakte vorderingen. Dat werkt stimu- leerend op de toekomstige prestaties: Ma- rietje, die nu 9 is, zal het volgend jaar net- zoo mooi of als het kan nog mooier willen spelen als Catotje, die al 10 is en een Me nuet vertolkt. Dat is nu een voorbeeld uit de klasse der beginnelingen, en hetzelfde zouden we kunnen zeggen van de oudere leerlingen. U hadt maar eens moeten zien, hoe de jongeren en de nog minder „begaafden" de prestaties van hun groo- tere kunst-broeders en zusters bewonder den! Men kon 't hun aanzien, dat ze bij zich zelf dachten: „Ja, zóó moet ik heti ook leeren". En dat „het" kan dan zijn piano, orgel of viool. Nog een ander opvallend voordeei biedt dat „openbaar" optreden. Immers door jaarlijks een keertje op het tooneel te verschijnen krijgen de leerlingen van jongs af aan de vrijheid van beweging als zij in de maatschappij los gelaten wor den. Men kon het b.v. bij sommigen, on danks hun jongen leeftijd, zoo goed waar nemen, die toch al zoo zelfbewuste, cor recte houding of die van durf getuigden- de aanslag op de toetsen der piano, dón wel de krachtige lange streek op de ko ningin der instrumenten, de viool. Het was in „Musis Sacrum", dat de Muziekschool Dinsdagavond in het open baar les gaf. Natuurlijk waren vele ouders hun oogappel(s) gevolgd en er zal wel menige mama geweest zijn, die bij het ten tooneele verschijnen van haat kind het hart sneller heeft voelen klop pen: als hij (zij) het nu maar net zoo goed doet, als hij (zij) het vanavond thuis nog vlug even goed deed! Er was evenwel geen reden voor die ongerustheid, want alle executantjes de den zóó hun best, dat ze allen een applaus kregen. Ter wille van de solidariteit on der hen zullen we geen prime inter pari noemenSpeciale vermelding ver dient de vertolking van de Kindersym- phonie, een vroolijk muziekwerk, op z'n ouden dag gecomponeerd door den groo- ten Haydn. Muzikaal vooral werd de „s.vmphonie" sterk gespeeld, terwijl de note gaie er ingebracht werd door middel van een triangel, trompet, ratel (rrrrr, Es- ther de rakker) en trommel. Het was aar dig, hoor! Na de pauze de ouderen. Nu viel er natuurlijk qua muziek meer te genieten, enkelen waren zelfs bijzonder goed. Maar ook nu geen namen. Dat geheele instru mentale programma werd welkom afge wisseld door twee vertegenwoordigsters van de vocale wereld. Twee grootheden uit die wereld brachten een selectie uit hun mooiste liederen („Sommernacht" van Schultz en de duetten uit „Titus" van Mozart b.v.!). Het waren de gezusters mevr. BoerdijkSok en mevr. T. Slort Sok, die met hun fraai geluid ieder be koorden. Op een voor de kinderen wel wat laat uur (half twaalf) was het geheele pro gramma afgewerkt. LEESBIBLIOTHEEK „TUINDORP". De heer Susrath heeft zijn bibliotheek verplaatst van Bloemstraat 44 uaar idem no. 2. Men leent er kinderboeken en ro mans (eenvoudige lectuur) uit. Verder zijn alle kantoor-, schrijf- en teeken materiaal verkrijgbaar. OPERETTE-GEZELSCHAP FRITZ HIRSCH. „DREI MAEDLERHAUS". Wij hebben dezer dagen verteld van een Schubertfilm, die in de „Witte Bios coop" werd vertoond, waarin een tweetal idylles van den jongen musicus waren ge romantiseerd. Wij krijgen thans op het tooneel wederom een episode uit Schu berts korte leven. In onze filmbespreking noemde wij den naam ,„Sehwammerl"; het was een bijnaam, dien de vrienden Schu- bert gaven en het is tevens de titel van een roman van Dr. Rudolph Hans Bartsch. Naar dezen roman nu is de operette bewerkt, waarmede het gezel schap Fritz Hirsch Donderdag 8 Maart in „Casino" zal komen. We ontmoeten hier vele van Schuberts vrienden; de jonge meester, die in de liefde niet veel geluk had, had het des te meer in de vriendschap, een trouwe schaar, van wie hij het middelpunt was, omringden hem: Schober, zelf dichter, Moritz von Schwind, schilder; Kupelwieser, teekenaar en voor al Vogl, de zanger. Deze Vogl had in Schuberts dagen een grooten naam als zanger en juist hij heeft zeer veel voor Schuberts roem gedaan. Verder komen er in voor de „drei Madler", nl. Hederl, Haiderl en Hannerl, dochter van den hofglazenmaker Christian Tschöll. In de operette komen we overigens nog zeer veel andere persoonlijkheden tegen, die we hier niet allen zullen noemen. Het eerste bedrijf speelt op de binnen plaats van Schuberts woonhuis; hij woon de in de Himmelpfortsgrund en op voor treffelijke wijze heeft de regie hier deze binnenplaats van zoo'n Weensche woning weten na te maken. Het tweede bedrijf speelt in een salon, het derde voor een banketbakkerswinkel. De décors zijn speciaal voor deze ope rette te Parijs vervaardigd. Zoolang het gezelschap Hirsch in Nederland verblijf- houdt, staat deze operette op het reper toire en nog altijd trekt zij volle zalen. Fritz Hirsch zelf vervult de rol van den glazenmaker. Behalve de décors zijn ook de costuums prachtig; deze zijn natuurlijk geheel in den stijl (1826) en zullen zeker de aan dacht trekken. De muziek is natuurlijk! van Franz Schubert, voor het tooneel bewerkt door Heinrich Berté. Het orkest staat onder leiding van Jos. Ziegler. Zooals men zich herinneren zal, is het gezelschap Fritz Hirsch hier indertijd ge weest met de operette „lm weissen Rössl". Deze werd geheel met dezelfde bezetting gegeven als in de groote ste den. Welnu, eenzelfde opvoering krijgen we thans weer. Destijds viel de voorstel ling buitengewoon in den smaak bij de bezoekers. Voor heden zullen wij hiermede vol staan, na er op tehebben gewezen, dat de plaatsbespreking voor deze voorstelling Van onzen bijzonderen medewerker. Lissabon, 14 Februari 1934. Maandag bij dagworden varen we langs de rotsachtige Portugeesche kust. Kaap Roca wordt gerond, de westelijkste punt van Europa, steil oprijzend uit zee. Wij naderen de breede Taagmonding, waar twee zandbanken voor liggen. Hier tusschen liggen de vaarwaters Uorth- Channel en South-Channel, die toegang geven tot de rivier. De getijstroomen be reiken een gemiddelde snelheid van 4'A mijl, op de banken zien we de branding. De loods zal ons door de Zuidelijke pas sage naar Lissabon voeren; een Holland- sche sigaar overbrugt het verschil in taal op meesterlijke wijze. De loods besluit spraakzaam te worden, en gaat diep te rade met zijn onderbewustzijn, teneinde Fransche zinnen te formuleeren. Hii wijst enkele markante punten, meest overblijf selen van oude gebouwen, die ons eveiï doen stilstaan bij de oude tradities van het Portugeesche volk. Als menging van Kelten en Romeinen, wonend in een vulkanisch, weinig vrucht baar land, vormden de Portugeezen een ondernemende natie, steeds er op uit hun bezit door het winnen van koloniën te ver- grooten. Eens droegen zij de Europeesehe beschaving uit over de wereldzeeën. In 1385 stichtte Don Joao 1 een Zeevaart school in Belem, voorstad van Lissabon, waarin getracht werd op wetenschappe lijke basis ontdekkingsreizen te organi seeren. De toren van Belem, die opdoemt voor ons oog, ontrukt deze daad aan de ver getelheid. Vanaf deze landingsplaats voe ren de ontdekkingsreizigers af, om soms na jaren, terug te keeren met rijke buit, met een schat van ervaringen. In 1487 ontdekt Magelhaes de naar hem genoemde Zeestraat; de reizen van Vasco de Gama zijn wereldvermaard; Mendez de Pinto ontdekt in 1542 Japan, genoot, na hiervan kondschap gedaan te hebben, de reputatie van „Koning der Leugenaars". Zijn verhalen waren zelfs de Portugeezen te bar. Niettemin was in 1612 een groot deel van het Japansche volk tot het Chris- tendom bekeerd, de Portugeezen stonden in groot aanzien. Eerst toen bleek dat hun bedoelingen niet geheel en al altruïstisch waren, werd het land voor alle vreemde lingen gesloten. fiatholomeus Dias wist in 1642 Kaap stad voor zijn volk open te leggen. Zoo ironden wij onze gedachten den vrijen loop laten, ware het niet dat de Linschoten Vereeniging ter zkae beter gedocumen teerd is, terwijl bovendien de navigatie weder de aandacht vraagt. Onze bestemming is het Aleantara doek, waar de 5th Destroiier Flotilla der Brit- öche „Home Fleet", bestaande uit negen jagers, reeds ligplaats heeft gevonden. De volgende uren vliegen om met reeksen officieele bezoeken, van militaire en bur ger autoriteiten. De Portugeesche Marine heeft haar basis in Lissabon. Bijgestaan door den Nederlandsche Zaakgelastigde, dr. A. Lou- don, hebben deze bezoeken een vlot ver loop, terwijl wii tevens op de hoogte wor den gebracht van het Portugeesche pro tocol, dat wortelt in oude tradities. Lissabon werd in 1754 door een aard beving volkomen verwoest, zoodat weinig oude architectuur voorkomt. Overigens biedt de stad een typisch Zuidelijk karakter, sterk geaccidenteerd terrein, met nauwe straten, onbekend met Hollandsche zindelijkheid, de huizen met betegelde of gepleisterde gevels. De Minister-president, Salazar, tevens minister van financiën, heeft de laatste jaren groote verbeteringen tot stand ge bracht. Zooals betamelijk in een Zuidelijk land kwam hij na een revolutie aan de regee ring, en kreeg gelegenheid zijn kennis als professor in de economie in de praktijk te brengen. Zijn systeem was even een voudig als vernuftig: Geen nieuwe werken uitvoeren of aankoopen doen, zonder dat er geld voor in kas is. Dit systeem bleek in den tegenwoordi- gen tijd enorm succesvol, zelfs zoo succes vol, dat men verzekert, dat, welke revo lutie ook moge komen, Salazar blijft. KANTOOR OEN HEL0ER Maandag 5 Maart aanvangt. Men raad plege voor het overige de advertentie. De vijfde slagerij van de Gebr. Wit. Nu de jongste van de 5 gebroeders Wit ook getrouwd is, spreekt het vanzelf dat ook hij een slagerij opent. Jan Wit dan heeft een prachtige nieuwe zaak in de Buijs Ballotstraat no. 38, die hij heden middag 5 uur opent. Het is een geheel nieuw perceel, vandaar dat alles wat modern op het gebied van slagerijen is, er in gebracht kon worden. De winkel (een prachtige ruimte) is keurig in wit marmer gestoken: de muren van kleine tegels, de toonbank met een glazen op stand, een ruime etalage, enz. Als'savonds de verlichting ontstoken is, maakt al dat wit een zeer vroolyken indruk. Practisch is de ingebouwde koelkast, geïnstalleerd en geleverd door „Frigidaire". Hoe warm de zomerdagen ook zullen zijn, Jan Wit kan een versch stukje vleesch leveren Verder merkten we de nieuwe machines opeen National-Snehveger en Snij machine, een gehaktmolen op Standaard. Verder de gebruikelijke slagers-attributen alles nieuw. Het hangwerk is verchroomd en blinkt van je welste. De heer Wit vertelde ons, dat hij alle vleesch- en worst soorten kan leveren, of men nu koe-, "arkens-, lams- of kalfsvleesch vraagt. Speciaal het vet is prima, terwijl hij ook bijzonder werk maakt van de hammen. We keken nog even in de slachtplaats en ook hier alles tip-top. In de eerste plaats ruim, daarbij een groot, nieuw fornuis, een rookkast en een kelder, waar de slager zijn vleesch pekelt en de hammen bewerkt. De „nieuwe wijk" is bepaald verrijkt met dezen keurigen winkel en gelet op de gunstige ligging van zijn zaak en de kennis van zaken van den jongsten loot aan den stam der Witten, durven wij Jan Wit en zijn jonge vrouw een goede oekomst te voorspellen. De haringvisscherij is in vollen gang. Wanneer bet weer het even toelaat wordt er alle tijen op haring gevischt en niet zonder succes. Maandag vooral was er flinke haringaanvoer, niet minder dan 28 last, (1 last is 50 tal, 1 tal is 220 stuks) mooie volle haring werd dien dag aan gevoerd, door de trekkers en kommen- visschers. Daar de haring van mooie kwaliteit is en elders niet al te veel haring wordt aangevoerd hadden we hier een vlugge levendige markt met lichte prijs stijging. Bewoog in het laatst der vorige week de prijs zich rond de f 2.50 per tal, al spoedig steeg de markt tot f 3.— en daar boven. Dinsdag was de aanvoer minder groot; tengevolge van het ruwe weer kon er 's nachts niet worden gevischt, maar de Woensdag zette 's morgens dadelijk al goed in met een aanvoer van 9 last waar in den loop van den dag zeker nog zoo'n zelfde kwantum is bijgekomen, terwijl de markt zich nog steeds boven de f 3.—per tal kon handhaven. De kuilnetvisschers hadden echter tot dusver nog niet veel succes te boeken, wel komt er een enkele maal een span kotters met wat haring, maar van een goede vangst kan tot heden door hen nog niet worden gesproken. Het weer en de windrichting spreken in dezen ook een duchtig woordje mee. Voor de trekkers, welke langs Texelskust aan Onrust en Kapermuilen visschen, levert Noordelijke wind minder bezwaar op als voor hen, die bij voorkeur aan het strand bij Huisduinen visschen, terwijl het voor de kuilnetvisschers die langs den Afsluitdijk visschen al spoedig ondoenlijk is. In het omgekeerde geval wanneer de wind Zuidelijk is, krijgen de visschers langs den Afsluitdijk een goede kans, maar moeten de trekkers aan den over kant bij Onrust het al spoedig opgeven als er wat wind en deining staat, omdat zij dan aan lager wal zitten. Terwijl bij Oostelijke wind de visch- plaats het gunstigst is aan Huisduinen, want dan heeft men daar opperwal en be schutting door de duinen, alleen wanneer het mooi kalm weer is, kan er overal langs de kust gevischt worden. Hieruit spreekt duidelijk van welk een grooten invloed wind en weer zijn voor de haringvisscherij. De garnalenvisschers konden alle dagen hun bedrijf uitoefenen, maar de vangsten zijn en blijven schraal, terwijl de kwaliteit nog altijd veel te wenscheri overlaat; de prijs blijft bevredigend, evenals voor de scharren, die bij garnalen worden ge vangen. Diefstal. Door een bewoner van de Wachtstraat werd aangifte gedaan, dat uit een aan de Soembastraat staande, in aanbouw zijnde woning, een klein model bankschroef is ontvreemd. Vernieling. Bij de politie werd aangifte gedlaan, dat van een ledig staand perceel aan de Middenstraat een aantal ruiten zijn ver nield. SPECIALE AANBIEDING DASSEN HEfSgtfl. DE HAAN Koningstraat 92 t.o. Witte Bioscoop Ziet de étalage Buitenlandsch Overzicht pag. Jl Feuilleton I Radio-programma .,2 Van links en rechts „2 Een Fransch sportvliegtuig op Z.-Amerika verongelukt. Een doode vier zwaar gewonden 6 De wisseling van het vloot com mando in Indië 11 Een definitief resultaat bereikt inzake de Nederlandsch-Belgi- sche handelsbetrekkingen 7j De zaak Stawisky. De particu liere secretaris spoorloos verdwe nen „2 De Fransche senaat keurt de fi- nancieele volmacht goed Ir. Mussert is met ingang van I Mei eervol ontslagen Z De „Evertsen" en „Piet Hein" komen morgenmiddag om half vier in de haven5 Memorie van Antwoord begroo ting van Waterstaat7 Daling van de werkloosheid in ons land7, De salarisherziening in Indië wordt 1 April ingevoerd De regeering niet bereid mede- 7 werking te verleenen tot het ver krijgen van amnestie 7 Het veranderde reisplan van Hr. Ms. „K XIV" en „K XV". 8 Omtrek-nieuws7 Marktberichten 8 Marineberichten „8 Sportnieuws„8 Donderdag 1 Maart. Openbare vergadering SDA.P., Casino, 8 uur. Show van Russische kunst, Musis. van 12 tot 6 uur. Vrijdag 2 Maart. Soireé Handels-Kweekschoolvereeniging, Casino, 8 uur. Tivoli bioscoop, 7 uur, „Onder valsche vlag". Gevaren der Lucht". Witte bioscoop. 7J/2 uur, „Extase". „Een nacht in Cairo". f Zaterdag 3 Maart. s Feestavond-Vereeniging Ambachtsschool, Musis, 8 u. Tivoli bioscoop, 7 uur, Witte bioscoop, 7l/2 uur. Van geachte zijde geeft men ons een aanvulling op een gedeelte uit het in ons blad van 27 Februari j.1. onder boven- staanden titel voorkomende artikel, en wel op het gedeelte, dat behelst een passage uit de behandeling der toevoeging aan de personeels-reglementen van door de Re geering gewenschte bepalingen. Wij plaatsen die aanvulling hieronder gaarne, omdat ze een heel anderen kijk geeft op de strekking van hetgeen er ter zake in onzen Gemeenteraad is voorgeval len, dan er verkregen wordt bij de lezing van het artikel, zooals het werd opgeno men. De zaak dan zit zóó. Nadat verschillen de sprekers het woord over het betrekke lijke voorstel van Burgemeester en Wet houders hadden gevoerd, bracht de wet houder Van der Vaart naar voren, dat er getracht moest worden om eenheid te vin den bij verschillende partijen in den Raad, in dien zin, dat met het voorstel ook werd aangenomen de motie, waarin teleurstel ling werd uitgesproken over de wijze, waarop de Regeering het bewuste onder werp had aangebonden. De wethouder be toogde daarbij, dat andere partijen het op prijs zouden stellen, dat de s.d.a.p. mee ging met het voorstel, onder beding, dat ook de motie zou worden aangenomen. Want, zoo wilde hij ongeveer doen uit komen, het zou voor de s.d.a.p, veel ge makkelijker zijn om aan de Regeering te doen weten, dat zij van haar voorstellen niets hebben moest, en nu gebruikte hij daarbij helaas het inderdaad onparlemen taire woord „verrek". Dat woord werd uitgesproken zonder dat er eenige boos heid of welke andere minder vriendelijke gemoedstoestand dan ook bij den spreker aanwezig was, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat toen, even later, de heer Eijlders er in afkeurenden zin aan herinnerde, de heer Van der Vaart daarop in meeste kalmte liet volgen, er niet aan te denken Minister De Wilde iets verkeerds toe te wenschen. Het is zeer goed begrijpelijk, dat er daarna vanaf de bestuurstafel over de ge wraakte, minder gelukkige uitdrukking niet meer gesproken werd en allerminst is daaruit de gevolgtrekking te maken, dat men het daar met die uitdrukking eens was. Redactie Heldersche Couraut.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5