Uit het huis met de blauwe stoep HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 MAART 1 934. Rheumatie I )icht, verkoudheid, spit, ischias 1 hoofd- en zenuwpijn. Attesten I van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van Toga 1. Kantongerecht Den Helder. Politierechter Alkmaar LUCHTVAART Een Fransch postvliegtuig op Zuid-Amerika verongelukt. Een doode, vier zwaar gewonden. De Engelsche luchtvaart' begrooting. Versterking noodzakelijk? BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. onovertroffen teger PROPAGANDA-AVOND VOOR DE COÖPERATIE. Herhaaldelijk hebben wij melding ge maakt van filmvertooningen en andere demonstraties, met propagandistische doeleinden op touw gezet door fabrikan ten of handelsfirma's, en dat nu de plaat selijke Coöperatie van haar kant ook eens een propaganda-avond op touw heeft ge zet. is begrijpelijk. Deze avond, die het besluit was van de winter-propaganda- actie, bestond in een filmvoorstelling in de „Witte Bioscoop", welke Dinsdagavond werd gegeven. Er was zeer groote belang stelling voor dezen avond; naar wij mee- nen, kunnen omstreeks 750 personen in dit bioscoop-theater in de Koningstraat, en het was tot op de laatste plaats b®zeJ- Trouwens, de actie van dezen winter heeft der Coöperatie 30 nieuwe leden bezorgd- ;,iet een kort woord van welkom leidde de heer De Kus den avond in. Er is, zoo zeide hij, een levendige actie in de eoöp. beweging gaande, niet slechts hier, maai over het geheele land; ledental zoowel als omzet nemen bij voortduring toe. De Groothandelsvereeniging, de Handelska- nicr" de bij de leden welbekende HAKA ziet haar omzet met millioenen stijgen. Vanzelf ontstaat hieruit een levendige tegenactie; men heeft indertijd kunnen lezen met welke middelen bijvoorbeeld een lichaam als de Kamer van Koophandel de c actie tracht tegen te werken. Nadat een propagandistische film be- tn ffende de producten der Handelskamer v as vertoond, werd het woord gegeven aan den heer L. v. d. Wal, lid van den Coöperatieven Raad, die in een korte speech bedoeling en beteekenis der coöp. uiteenzette. Jarenlang zijn wij in ons land op dit terrein achterlijk geweest, zoo zeide hij; als we zien wat in het buitenland ge beurt en wat daar op coöp. terrein tot stand is gebracht, valt dat te meer op. De Schuldvraag zullen we voor vanavond bui ten beschouwing laten, zegt spr., liever willen we constateeren, dat het thans be ter wordt. Van 1927 af is tusschen de vak beweging en de coöperatieve beweging een vruchtbare samenwerking tot stand gekomen. Met dien verstande, dat men op elkanders terrein komt, maar wel op grond van de overweging, dat beider be langen eng verwant zjjn aan elkaar. Im mers, gaat het der vakbeweging goed en profiteert zij van verbeterde maatschap pelijke toestanden, dan is het zeer goed mogelijk, dat deze voordeelen weer aan den anderen kant te niet kunnen worden gedaan. Jarenlang hebben wij de zaken hun beloop gelaten, in de hoop en het ver trouwen, dat alles wel terecht zou komen. We hebben evenwel gezien hoe op elk ter rein groote trusts zijn tot stand gekomen, waardoor de groote massa der consumen ten willoos overgeleverd werd aan de prij zenpolitiek dezer concerns. Spr. herinnert aan den strijd tusschen de twee machtige margarine-trusts van Jurgens en Van den Bei-gh. Thans hebben ze elkander gevon den en is de strijd uit. De coöperatie kan een dam opwerpen tegen dergelijke praktijken, en de vak- strijd heeft er belang bij, dat alles, wat hij heeft veroverd, ook zoo economisch mogelijk wordt besteed. Slechts samen werking kan dit doel bereiken, een in dividu bereikt niets. Daarom heeft ook een kleine coöperatie geen waarde; alleen een groote kan op dit gebied iets bereiken. V e hebben dan ook onze coöperatie niet te zien als een „winkeltje spelen", waarbij we letten op min of meer hooge winsten en dividenden, maar we moeten ze be schouwen vanuit het groote beginsel dei- organisatie en we moeten alles doen om haar groot te maken. Zooals spr. al zeide: we zijn thans op den goeden weg. Een plaatselijke coöpe ratie bestaat niet meer, iédere coöperatie is lid van den grooten landelijken Centra- len Rond van Verbruikscoöperaties, die op zijn beurt weer internationaal is aan gesloten. Een coöperatie, wil zij aan haar doel be antwoorden, mag niet zijn uitsluitend een distributie-vereeniging, zij moet ook prijs- regeh-nd kunnen optreden als producente. Zweden en Engeland kent in dit opzicht groote fabrieken, en als we zien wat op het oogenblik in ons land in aanbouw is te Jutphaas. valt dat fabriekje, dat daar tot stand komt, wel bij die groote instellingen in het niet. Maar het is een begin en de arbeiders zelf hebben het in de hand het grooter te ma ken. Offers daarvoor worden absoluut niet gevraagd, integendeel, het lidmaat schap kan op allerlei wijzen voordeel bi engen. Natuurlijk heeft de coöperatie ook haar fouten en tekortkomingen en kan er kritiek worden uitgeoefend. Maar wie onzer heeft die niet? Maar zij heeft een taak en een plicht: om haar beginse len door te voeren tot in de uiterste con sequentie en door uw lidmaatschap kunt gil allen daaraan medehelpen! Met een dringende opwekking daartoe eindigde spreker. Het aangeboden programma bestond uit een groote film, bewerkt naar een roman bUikbaar van Fannie Hurst, de schrijfster van het aangrijpende werk „De Sloof", en verder uit het bijprogramma, dat deze r<*in -.Witte" draait pn dat w„ be_ sproken hebben. Wij kunnen er dus ver ten Zw"ge.n ,oe doen- Het voor de tweede maal zien van de beide fraaie tee- kt nfilins, van het journaal met de interes- bek!ni'ngIlamen' W3S V00r ons niet z°nder l e half elf stroomde het overvolle thea- *e>' leeg. de aanwezigen hadden een goed besteden avond. Zitting van Dinsdagmiddag. Er was dezen middag groote belang stelling, niet alleen op de publieke tribune die vrijwel altijd bezet is met jongeren en ouderen, die meestal hevig meeleven met de handejingen, die zich afspelen, maar die vooral veel appreciatie toonen voor min of meer humoristische situa ties maar ook de gereserveerde tri bune zat vol. Dit zijn de plaatsen voor eventueele getuigen, de veldwachters en politie-agenten, en de advocaten. In de advocatenbank had plaats genomen mr. N. J. van Leeuwen uit Alkmaar, welke, met een belangstellend collega, was over gekomen ter verdediging van een cliënt. Het was deze zaak, die dan ook vrijwel de middagzitting beheerschte. Zooals men weet, bestaan hier ter stede twee scherp concurreerende autobus- ondernemingen, die voor belachelijk lage prijzen reizen naar Haarlem, Am sterdam, Den Haag en Rotterdam organi- seeren. Herhaaldelijk wordt getracht hieraan paal en perk te stellen, en ook hier ter stede had men thans tegen de ondernemers proces-verbaal laten opma ken, op grond van het feit, dat ze „ge regelde" diensten onderhielden zonder de daartoe vereischte vergunning. Uit het requisitoir van den ambtenaar bleek, dat deze de zaak aanhangig had gemaakt, dcoh tevens bleek daaruit, dat hij niet zeer sterk stond, zooals nader zal blijken. Nadat een tweetal aangehouden zaakjes waren berecht van zondaars, die zonder lantaarn hadden gereden, K. K„ niet verschenen, kreeg 10 boete subs. 3 d.; v. D., die het feit ontkende, kreeg 3 of 2 dagen, kwam de heer J. H. Schla- milch, bedrijfsleider van de firma Prins, voor den rechterstoel. „Geregelde" autobusdiensten Hij erkende na eenige strubbeling de feiten, zooals die in het proces-verbaal waren vermeld. De tochten geschieden evenwel, naar hij zeide, niet regelmatig. Tusschen hem en den kantonrechter ont staat een fel woordenduel, waarbij blijkt, dat in het proces-verbaal gesproken wordt van gex-egelde tochten naar Den Haag, terwijl het hier betreft Haarlem en Amsterdam, en daarvan ook in de adver tentie sprake was. Als eerste getuige fungeerde de agent van poltie Klap, die volhardt bii zijn pro ces-verbaal. De dienst werd, naar hij zegt, vrij geregeld onderhouden. Er waren wel eens dagen, dat niet werd gereden, door dat er te weinig deelnemers waren. De tweede getuige, mejuffrouw J. K„ heeft nogal moeite met den eed. Telkens, w-eer moet de kantonrechter haar voor zeggen, dat het „God almachtig" is en niet „als God almachtig", maar eindelijk heeft ze het te pakken. Zij is den 25sten October met de bus naar Den Haag ge weest. Onderweg zijn geen passagiers op genomen. De chauffeur, die op dien dag de bus gereden heeft, kan niet als getuige ver schijnen; een andere chauffeur van de firma Prins, waarvoor een speciale bode wordt afgezonden om hem alsnog te doen verschijnen, kan evenwel, nu de bedrijfs leider zelf terecht staat, de zaak niet al leen laten en komt dus ook niet. Er zit dus niets anders op dan dat de verdediger en zijn cliënt hun paperassen bij elkaar pakken en heengaan. Het ver volg dezer geschiedenis speelt zich op 27 Maart a.s. af. Als er dan tenminste nog een vervolg is. Leest u maar verder. Een getuige, die „na moest denken". Het tweede geval, van den heer Ko- ningsbruggen, werd korten tijd later be handeld; het vormt met het bovenstaande een organisch geheel en we zullen het dus maar, met voorbijgaan van enkele andere zaken, die we straks krijgen, tegelijkertijd vermelden. Eerst had de zaak een ietwat verrassend verloop. De betrokkene zelf was niet verschenen, zoodat de zaak bij verstek werd behandeld; ook hier was als voornaamste getuige de agent Klap en verder de chauffeur H. Deze chauffeur weet zich niet veel te herinneren; hij weet niet meer of hij op dien dag naar Rotter dam geweest is, hij rijdt zoo vaak die route. Hij weet óók niet of het een regel matige dienst was of niet; soms reed men tweemaal, soms driemaal in de week. De kantonrechter vertrouwt blijkbaar deze negatieve houding van get. niet best, en hij besluit de verdere behandeling te verdagen tot het eind der zitting. „Hoe lang duurt dat nog?" vraagt ge tuige. „Dat weet ik niet", is het antwoord, „maar je mag niet weggaan!" Zoo zit dus getuige, in alle eer en deugd, als „preventief" in de wachtkamer. En na een paar uurtjes, als alle zaken be recht zijn, keert hü voor het tribunaal terug. Heb je je bedacht?" vraagt de kanton rechter. „Er viel niet veel te bedenken", repli ceert getuige, en het verhoor wordt ver volgd. Van dezen getuige was inderdaad niet veel nieuws te vernemen; het is vol komen juist, dat hij voortdurend achter zun stuur zit en niet weet wat er dan in de zaak voorvalt. Hij weet natuurlijk niet of er al of niet gereden wordt, zit nu hier, dan daar, en tenslotte laat de kanton rechter hem dan ook maar gaan. De tweede getuige, de gasfitter v. K„ die dien dag passagier was, vertelt óók al niet veel bezwarends. De lezer zal begrepen hebben, dat het criterium voor deze processen-verbaal ge legen is in het feit of de hierbedoelde liensten al dan niet regelmatig werden g< i eden en ook of onderweg gelegenheid werd gegeven in en uit te stappen. Want aan vallen zij onder „geregelde diensten" en zou het onderhouden zonder speciale v ergunning strafbaar zijn. Het reguisitoir. „o^°0aI-s al ze'd®n, stond dè ambte- Linv - u" ?°k vrii zwak in z«» requi sitoir. Hu begint ook met er op te wijzen dat tot nu toe deze gevallen nimmer kon den worden achterhaald; steeds moest vrijspraak volgen. Hü haalt uitspraken aan van den Hoogen Raad, waarin onder regelmatige dienst verstaan wordt een dienst zonder onderbreknigen, en dat is hier niet het geval: er zijn ook dagen waarop niet wordt gereden. Deze ver dachte is in Den Haag dan ook voor een dergelijk geval ontslagen van rechtsver volging. De kwestie is, aldus de ambtenaar, moei lijk; van alle kanten wordt er bij de rech terlijke macht op aangedrongen aan deze praktijken den kop in te drukken, ook voor de spoorwegen, die voortdurend hun ontvangsten zien verminderen, is het een belangrijke zaak. Spr. zal, daar het hier meer een prin- cipieele zaak betreft en het te doen is om een uitspraak, een geringe geldboete, namelijk 20 of 20 dagen, vragen. De kantonrechter evenwel meent, na eenige oogenblikken beraad, tot vrij spraak te moeten overgaan. Hiermede zijn dus de busdiensten getolereerd en zal voor de firma Prins eveneens vrijspraak moeten volgen. De advocaat van den heer Schlamilch heeft dus op 27 Maart weinig meer te doen. Lastige vervoerbepalingen. Wü komen nu aan de andere gevallen, die dezen middag berecht werden. Er waren er een paar bij betreffende aard- appelenvervoer, waarvoor geen vervoer- bewüs was afgegeven. Deze wierpen een schril licht op de verwarde en inge wikkelde verboden en bepalingen, die hieromtrent bestaan en de betrokkenen zelf in de war brengen. Bii het eerste ge val van dezen middag van J. B., blijkt, dat, wat de verbaliseerde in zijn bezit heeft, niet is, zooals hü zelf meent, een vervoerbewijs, maar uitsluitend een her- kenningskaart. Het vervoerbewijs zelf is slechts drie dagen geldig en voor elke nieuwe partij moet weer een nieuw ver voerbewijs worden aangevraagd. Deze verdachte J. B. was nogal flink van den tongriem gesneden en blijkbaar is hü ten aanzien van deze vervoeren niet brand schoon, althans, de ambtenaar vroeg een boete van 50 subs. 30 dagen hechtenis, en merkte op, dat hij blij mocht zijn den vorigen keer zijn geld van de in beslag genomen aardappelen te hebben terugge kregen. De kantonrechter maakte er even wel 25 of 2 dagen van. De koopman D. L. had niet minder dan 1250 kg aardappelen aldus vervoerd. Deze schijnt, naar uit het verloop der zaak blijkt, te goeder trouw te zijn geweest en in de meening verkeerd te hebben, een geldig vervoerbewijs te bezitten. Deze zaak werd uitgesteld teneinde den contro leur te hooren, die zou hebben gezegd, dat de bon die verd. bezat, geldig was. Nog fraaier werd de zaak bii het derde geval van dezen middag, van J. B. De nog op de gereserveerde tribune aanwezige agent van politie (die niet het procesver baal heeft opgemaakt) geeft eenige na dere toelichting; volgens hem zijn vaak de controleerende ambtenaren zelf niet op de hoogte van de voorschriften, die trou wens voortdurend veranderen. Deze man werd veroordeeld tot 5 subs. 2 dagen, met verbeurdverklaring der aardappelen. Allerlei Kleingoed. Veel opgeroepenen waren niet geko men; hun zaken werden deels verdaagd, deels bü verstek behandeld. D. R. had een gewicht zonder ijkmerk. Zijn zaak werd verdaagd. De chauffeur v. d. K. had links gereden; hü moest een bocht afsnijden en kon, naar hjj zegt, niet anders. De kantonrech ter is daar niet van overtuigd, 20 of 3 dagen. A. T. G. (niet verschenen), kwam met zijn auto uit de Gravenstraat en heeft zon der signaal te geven de bocht aan den linkerkant genomen. Het blijkt, dat deze bocht wel heel moeilijk is te nemen zonder links te houden; zij is wat nauw. Met de omstandigheden rekening houdend, werd hij veroordeeld tot 5 boete of 3 dagen. De smalle brug bij het Ankerpark. M. M. (eveneens niet verschenen) heeft op de brug bij het Ankerpark den getuige N. B. V. aangereden. Deze brug is erg smal, en de get. moest zich dan ook geheel aan den kant drukken. Het bleek, dat verd. remmen niet erg best werkten, hier door is dan ook de aanrijding gevolgd. Deze verd. had een oude vrachtauto om gebouwd voor paardekracht; dergelijke vehikels blijken dan erg lastig te bestu ren te zijn. Dank zü het zeer gunstig en ontlastend getuigenis van den aanwezigen agent, werd de eisch van den ambtenaar 7 of 7 dagen) door den kantonrechter teruggebracht op 2 of 1 dag. De volgende beklaagde, A. v. d. H., is weer niet verschenen; hü heeft op 6 Ja nuari een aanrijding gehad te Callantsoog. Hij heeft, naar uit het getuigenverhoor blijkt, waarschijnlijk den motorrijder niet gezien en hem daardoor aangereden, 50 boete subs. 10 dagen. andere geweren al "10ete" .^L'^be- «chande onze onkunde op dit terieni De kennen En S. S. zou hazen hebben vei- voerd. Deze hazen blüken echter, naai- de beschuldigde zegt, geen hazen ma „laarzen" te zijn, hetgeen wel eenig ver schil maakt. De zaak wordt veidaagd, ten einde alsnog den veldwachter te hooren. Nog meer kleingoed. J. H. v. S. te 't Zand heeft met een schijnwerper naar wild gespeurd. Hi.l ont- kent en de zaak wordt aangehouden. C. B te Schagen heeft in Wienngen gereden met een auto zonder remmen. Ook hü ontkent en de zaak wordt aange houden. N de V., chauffeur, heeft op het Ha venplein een auto gestationneerd. Na uit eenzetting van het geval krijgt hü J boete subs. 1 dag. L de W., schoenmaker, heeft zijn zoons na bezetten tijd aan het werk gehouden. Tweemaal 1 of tweemaal 1 dag. G. M„ chauffeur, zonder licht gereden, j 8 ot 19 dagen. M., chauffeur, heeft zonder ach terlicht gereden. Hij moet 27 Maart terug komen. Het aardige chauffeurtje, acht tien jaar oud, won stormenderhand de harten der gestrenge balie. De in Port Said geboren Duitscher E. S. kreeg J subs. 2 dagen, omdakhii zonder licht reed. J. H. H. heeft muziek gemaakt zonder vergunning. 2 X /I subs. 2X1 dag. - J B. N. reed zonder bel op de fiets, 3 of 2 dagen. Hij moppert. „Hooger beroep?" zegt de kantonrechter, „Binnen veertien dagen!" „Beken maar van antwoord. Denk erom, J. B. N„ we me om een koe, geeft er een toe. han(j. J. A. v. G., loopknecht, heeft me ha wagen zonder licht gereden. 3 oli da „en Van T. met fiets zonder licht, 5 J, 2 d. - Mej. N. B. heeft de vuilnisbak buiten gezet. Zü wordt clement behandelt bK, dat zij met la» JooaMe naar het hospitaal moest, 1of 1 dag. J- fiets zonder bel, f 3 of 2 d- N. G.. dooi de Spoorstraat gereden, J 8 ot i a. Marg. O., zonder licht Kereden/4of2d L. K. K., winkelier, door de Spoorstiaai gereden, 4 of 2 d. Dobbelspel op een stoepje. Maar nu komen er twee, diemetminüer consideratie worden behandeld.Of e Rui ];jk komt er maar een, de ander heeft stek laten gaan. Beider jongelui M. G. en de niet verschenen H., nebben om gü l gedobbeld. Dit euvel, aldus de ambtenaui, dat weer zijn hoofd begint op te steken, moet direct den kop worden ingedrukt ei de beide dobbelende jongelui booren zn h veroordeelenM. G. tot 10 subs. 3 dagen, de ander tot 4 subs. 7 dagen tuchtschool. Tenslotte J. H., die zonder achterlicht op zijn auto heeft gereden, j 5 of - dagen. J. W„ koopman te Leiden, die op e en fiets had gereden, waarvan de bel niet m orde was, 2 of 1 dag en W. S., schilde] die zonder licht reed, 4 of L d„ waar mede de reeks voor vanmiddag is alge- werkt. Strafzitting van Maandag 26 Febr. 1934. Den Helder. Door gekke aanlokselcn geplaagd. De jongeman met de gele bloem. It. de G.. aannemer, heeft met zijn auto op den Middenweg gereden en niet vol doende uitgehaald bij het paseeeren van een paard en wagen. De betrokkene zelf zegt, dat het precies andersom is, en een vinnige woordenwisseling ontstaat tus schen hem en den eersten getuige. De tweede getuige, een opgewekt jongmensch met een gele bloem in zijn knoopsgat, geeft in schilderachtige bewoordingen een overzicht van het geval. De kantonrechter en de strenge ambtenaar glimlachen, de pers glimlacht bescheiden mee, maar de publieke tribune grinnikt op hoorbare wyze en het jongmensch, dat het tegen deel van verlegen is, gaat triomfantelijk zitten. Verdachte krügt 10 boete subs. 3 da gen en hij moet aan de benadeelde partij een schadevergoeding van 7.75 betalen Een koopman De 32-jarige schilder C. P. de M., te Den Helder, verscheen 22 Januari op mr. Ledeboers matiné, omdat hü in een voor nachtrust bestemd uur was binnen gedrongen in een vertrek, waar een een zame jonge vrouw den slaap der onschuld sliep. Deze dame was op een dergelijke „nachtparade" allerminst gecharmeerd en had dan aangifte gedaan. De officier vor derde destijds 30 boete of 30 dagen. Er werden echter termen bevonden 0111 de zaak eens nader door mijnheer Wig- gers te laten bekijken en dezen heer op den dag van heden het resultaat van zijn onderzoek te doen rapporteeren. Hoewel de reclasseeringskans twijfelachtig was, wilde de officier toch voorstellen een voorw. gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand met 2 proefjaren. Vonnis conform. Politioneele waardeering. De Heldersche ketelmaker Albert V. was zoo beleefd geweest den politieagent Nijhof op Zondag 15 October een schoft te noemen, voor welke onbeschaamdheid Albert heden terecht stond.. Hij gedroeg zich op gezegden datum zeer onbehoorlijk op een voetbalterrein en verkeerde eeni- germate onder den invloed. Overigens ivas er niets ongunstigs omtrent hem bekend. Hij werd bedeeld met 25 boete of 10 dagen. De springende kangoeroe. Een klein ventje, zich voorstellende als de 26-jarige bloemist Jac. v. G„ wonende te Den Helder, had op 1 Nov. blijken ge geven van zijn acrobatische bekwaamhe den en was toen gesprongen door een serre-ruit, bewoond door Mevr. K.G. v. W. De schade bedroeg 10. Hii kon thans den rechter niet duidelijk maken waarom hij deze malligheden had uitgespookt. Oorzaak was echter natuurlijk weer drank. Met dit al had Mevr. K. een souvenir van een overleden familielid verloren, een ver lies dat haar door niemand kan vergoed worden. Geëischt werd tegen dezen adspi- rant fakir 20 boete of 10 dagen. Vonnis conform eisch. De bakker contra den bakker. Het 42-jarige kleine banketbakkertje B. St. te Den Helder had in compagnie taartjes gebakken met den heer B. B., doch bedroog zijn compagnon, door een bedrag in geld, hem ter hand gesteld voor een endossement, te verdonkeremanen. Het bedrag van het rembours bedroeg pl. m. 70, die alzoo aan de vingers van B. St. bleven kleven. Uitstel tot 26 Maart werd verleend 0111 een reclasseeringsrap- port te doen samenstellen. Texel. Wat niet te pas kwam. De Texelaar Jaeob V. was niet aanwe zig om tegen te spreken het hem ten laste gelegde feit, dat hü op 30 September on der een kwestie over een landhuur zijn dorpsgenoot A. Eelman met donderende stem een oplichter en een schurk had ge noemd. Hij werd deswege tot 10 boete of 10 dagen veroordeeld. S c h a g e n. Met vreemde veertjes gepronkt. Een 30-jarige koopman uit Schagen, de heer Jannes V., was op 20 October te Sehoorl gesnapt met een nummerbewijs, dat ten name stond van den heer M. Hoep. Aangezien de nummers niet klopten, liep Jannes direct in de fuik. De heer Hoep had zijn wagen verkocht aan verdachte en deze had uit verkeerd begrepen zuinig- fruit heeft "verkocht kwZ* heid. de prijs is 1.50, geen nieuw num- 1''..,; }.e' krügt 2 of 1 dag; merbewys aangevraagd. Dertreliike slnr- ^hi ïi D-i die zonder achter- I digheden ziin echtpr nw licht op den Ryksweg reed. 5 of 2 d. U0/1 hazen, die laarzen waren. Daarna krijgen we X. S. en S. S., twee broeders, die zonder jachtaete op hazen hebben gejaagd. N. S. heeft, zoo zegt het proces-verbaal, met een schietgeweer rondgeloopen. Blijkbaar zün er ook nog digheden zün echter niet goedkoop en volgde veroordeeling tot 15 boete of 10 dagen. 'n Dame met een mond als een autogaragedeur. Mej. Jacobje K., schoonzuster van den brandstolhandelaar B. B. te Den Helder had hem onlangs op zoodanige wijze de' ooren gewassehen, dat wü de finesses wel staanshalve maar zullen verzwijgen. Het was in elk geval erg genoeg om den heer B. te doen verklaren, dat hij geen gebruik wenscht te maken van het aanbod om we gens familierelatiën de zaak met gesloten deuren te doen behandelen. Het proces ging dus gewoon door en werd de kijf- zuchtige schoonzuster veroordeeld tot ƒ10 boete of 10 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 27 Februari. Uitspraken van vorige zitting. P. J. v. d. K., caféhouder, Den Helder, mishandeling 5.boete of 5 dagen hechtenis. Vordering ontzegd. Gerrit S., handelaar, Alkmaar, hooger beroep vonnis Kantongerecht Alkmaar, niet bewezen, vrijgesproken. T. van B., kellner, Alkmaar, als voren, 3 boete of 2 dagen hecht.). R. G., autobus-chauffeur, hooger beroep overtreding art. 22 Motor- en Rijwiclwet, Kantongerecht Alkmaar. Vonnis vernie tigd. Vrijgesproken. L. B., H. Th. KI. en H. W. S„ allen te Alkmaar en gedetineerd, diefstal te Oter- leek, onder verzwarende omstandigheden le en 2e verd. ieder 4 maanden gevange nisstraf, no. 3 1 jaar gevangenisstraf. T. van T., loswerkman, Alkmaar (in voorarrest) heling 1 jaar gevangenisstraf. Roelof de V., Hoorn, thans gedetineerd te Arnhem, valschheid in geschrifte meermalen gepleegd. Vonnis bekrachtigd, 8 maanden gev. Hypotheek en geld zonder borgen. Zwendel. Eindelek eens 'n degelqke oplichter in de boeien en voor de rechtbank! Heden stond als eerste verdachte te recht, de thans weer gearresteerde vluch teling Petr. Herin, van V, 'n kort dik ventje met een ijzelijk geleerde bril op, oud 59 jaar, en zich noemend hypotheek- bemiddelaar. Onder dezen veelbéloven- den titel verscheen hij op 29 Juli te Den Helder, ten huize van den heer J. v. d. O., aldaar, die had geschreven op een in de Heldersche courant voorkomende annon ce, waarin voordeelig hypotheek-geld werd gepresenteerd. De heer van V. arri veerde in gezelschap van een anderen nog dikkeren meneer en was weldra ge wikkeld in druk en luid zakengesprek met den hardhoorigen v. d. O., die op een perceel land 8.500 hypotheek wenschte tegen 41/* procent rente. De hypotheek- bemiddelaar deelde mede een dergelijke hypotheek beschikbaar te hebben ad 4 pet.; v. d. O. moest echter 30 vooruit voldoen, doch hy was daartoe wel bereid, indien de transactie liep over een notaris in casu den heer Engelman. De heer v. V. (zyn metgezel heette M. en steld e dezen als taxateur voor, zou toen hebben be weerd, dat hy zelf óók notaris was en trouwens ook wel zaken deed met notaris Engelman. De verdachte, juridisch bijgestaan dooi den bekenden strafpleiter, mr. Benno Stokvisch, ontkende zich als notaris te hebben voprgedaan, wél was gesproken van notaris Engelman, die in Den Helder welbekend is. De getuige bleef echter volhouden, dat van V. zich wel degelijk had voorgedaan als notaris. Op de vraag van mr. Stokvisch erkende getuige dat hij het hem voorgelegde for mulier eerst had geteekend en toen f 30 had afgegeven, omdat hy vertrouwde op verdachte, die had gezegd notaris te zün. De „taxateurMeyer had zich ook in het gesprek gemenegd en die had ge- zegd: Meneer v. d. O., u behoeft niet bang te zyn, u krijgt het vast, u heeft over waarde genoeg. U heeft het geld over 14 1 a?eiJ'i e('hter nimmer uit- betaald, maar, zei verdachte, ik had het u ü'1 te n,yner beschikking - maar 1 ïeb hem wel op de hoogte gehouden. v' d- °-> landbouwer en neef van .den hypotheeknemer was aanwezig by de conferentie, maar achter de deur ver- ïïev„nZyn- Tf betaalde 5 procent voor zyn hypotheekgeld, en hij saTn N'! 7&h £°edkooper ter markt té van 'vSf (,ludeliik gehoord, dat elzen zich notaris noemde. Na af- ioop gaf van V. zyn 00111 de hand en zeg- de hem het geld toe over 14 dagen Hij zag hem toen in den auto en merkte on dat de heeren lachten! P' De verdachte kwam met een schets kaartje van het interieur der woning 0111 aan te toonen, dat neef hem t,| /jt plaats niet in de gaten kon had. De heer van V. is reeds meermalen veroordeeld, in Nederland wegens zede delicten en in het buitenland wegens ar. troggdarij en te Utrecht tot 3 jaar ge vangenisstraf ter zake verduistering Inderdaad een zeer betrouwbaar hyp0l theekbemiddelaar! De heer officier vermeende uit de eens- luidende verklaring de twee gehoorde ge tuigen, wel veilig te kunnen distllleeren dat verdachte inderdaad zich had --org3.' daan als notaris, ten einde het vertrouwen van v. d. O. te winnen. 'Gelet op de per soon van den getuige v. d. O., zyn onvol doende ontwikkeling op dit gebied, was het duidelyk, dat hy er in kon vliegen. Het noemen van notaris Engelman was voorts voor verdachte een mooie aanlei- ding zich als notaris uit te geven. De officier releveerde voorts den zwendel, die op dit gebied, door middel van ad vertenties, aityd plaats heeft. Voorts me moreert de officier, de sensationeele ont vluchting, die ook niet in zyn voordeel uitviel. Tenslotte requireerde de officier, mede In verband met de zeer ongunstige antece denten van den verdacihte, die heden morgen door de ryksvetdwacht op hef, Stationsplein weer werd gearresteerd, te gen dezen beoefenaar van gemeene prac- tyken, 1 jaar gevangenisstraf Ik ben zoo onschuldig als een kjnd anders was ik niet verschenen, zei ver dachte. Mr. Benno J. Stokvisch ontwikkelde diverse elementen 0111 het standpunt van verdachte duidelyk te maken en hield voorts een uitvoerig pleidooi met de conclusie, verdachte vrij te spreken. Pleiter overlegde ook nog eenige dank brieven van eenige cliënten, die zeer vol daan waren over de bemoeiingen van ver dachte, waaronder zich ook bevond een brief van een pastoor uit Tegelen. Re- en dupliek als naar gewoonte. Een verzoek van verdachte zelf 0111 on middellijke invrijheidstelling werd afge wezen! Reuter meldt uit Casablanca: Het Fransche verkeersvliegtuig naar Zuid Amerika, met vier passa giers en post aan boord, heeft Maan dagnacht, waarschynlyk tengevolge van een defect aan den motor, een noodlanding moeten doen tusschen Kaap Juby en Villa Cisneros. Verscheidene vliegtuigen zyn voor hulpverleening opgestegen; een daarvan heeft boven het gedaalde toestel gevlogen, dat op het moeilyke terrein verongelukt blykt te zyn. Het hulpvliegtuig seinde dat het zou trachtten dicht bij het ver nielde toestel te landen. Blykens een nader bericht is de nie- chanicien van het verongelukte postvlieg tuig gedood, de bestuurder, de marconist, Marokkaansehe tolk en nog een passa gier uit Dakar zijn zwaar gewond. Na de noodlanding is het'toestel in brand gevlogen, maar de post is gered. Door roovers geplunderd. Zoqals gemeld, is op het traject Casa blancaDakar een Fransch postvliegtuig van den dienst op Zuid-Amerika veronge lukt. Oorspronkelijk verluidde, dat het een te hulp gezonden vliegtuig gelukt was be halve de gedeeltelijk gewonde bemanning ook de post aan boord te nemen. Nu is gebleken, dat dit gerucht onjuist is. Een tweede hulpvliegtuig zou de post aan boord nemen, maar toen het op de plaats van het ongeluk arriveerde, bleek, dat het vernielde toestel door nog niet onderworp pen stammen geplunderd was. De plaat-" selijke Spaansche autoriteiten hebben uef de roovers dadelijk onderhandelingen oTv^ de teruggaaf van de post geopend. Volgens de Daily Teltgraph zal do luchtvaartbegrooting, die binnenkort bij het parlement zal worden ingediend, de luchtmacht, vergeleken met die van an dere landen, nog minderwaardiger ma ken. De begrooting voorziet In een toe voeging van drie gewone eskaders en een lichte versterking van de kleinere een heden, waardoor het totaal gebracht zal worden op 45 eskaders, hetgeen zeven eskaders beneden het niveau ligt, dat in 1923 noodzakelyk geacht werd voor do veiligheid. Onder de aanhangers der re geering wint de meening veld, dat op rijn minst 10 eskaders zullen moeten worden bijgebouwd en dat de toekomstige uitbrei- ding gebaseerd zal moeten worden op het geen de andere mogendheden in deze doen. Naar het blad wordt een dergelijke uitbreiding krachtig voorgestaan door de officieren van vloot en luchtmacht, die de verdediging van Singapore bestudee- ren, vooral ten aanzien van de verster king van de plaatselijke macht. Bij Jokosoeka (Japan) is Dinsdag eert Japansch bombardementsvliegtuig omlaag gestort. De drie inzittenden zijn omgeko» men.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6