Laatste berichten. Marktberichten. BINNENLAND Een non stopvlucht rond de wereld. Julianadorp. GEMENGD NIEUWS De inbraak in het kasteel Nijenrode Verduistering van honderdduizend gulden. Treinontsporing bij Alkmaar. Overval met berooving te Eindhoven. inbraak opgehelderd Door een auto overreden en gedood. Een onderhoud met Dimitrof. Winter-tiedje. Autoongeluk. De Nederlandsch-Belgische handelsbetrekkingen. Een definitief resultaat bereikt. De werkloosheid in ons land. Begrooting Waterstaat. Minister Colijn antwoordt Dr. Kortenhorst. De bekende Amerikaansche vlieger Clyde Pangborn, die in 1931 een non stop-vlucht over den Stillen Oceaan ge maakt beeft, is voornemens dezen zomer een non-stop-vlucht rond de wereld te jnaken. De aviateur is voornemens in jjew-York op te stijgen en zich te Moskou en in Siberië in de lucht van brandstof te doen voorzien. Hiertoe zullen speciale vliegtuigen met brandstof naar Rusland w u-den gezonden. 'angborn is verder ook voornemensin Jie, najaar deel te nemen aan de vluch van Engeland naar Melbourne, om den prijs van 15.000 pond sterling. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN; GEEN ONGELUKKEN. Een vrachtauto van het expeditiebedrijf A alhier, bemand met N. V. en H. R., eveneens van hier, geraakte Dinsdag- ji nniddag op den Strooweg van het rechte pad. Een der voorwielen greep in den berm van den weg, de auto sloeg over zij en toen over den kop en kwam precies van wal tot wal ^ver de sloot te liggen. De beide inzittenden zaten in een onge makkelijke positie, in de cabine opgesloten. R. die het eenigszins benauwd begon te k rijgen sloeg een ruit stuk, waardoor hij naar buiten kroop, terwijl V. geholpen door een achter hen komenden chauffeur er uitgeholpen werd. De auto werd dooi den kraan wagen van den heer M. Smit weer in normalen stand gebracht en had niet veel schade. De beide inzittenden zijn er ook goed afgekomen, hetwelk wel als een geluk beschouwd kan worden. Binnenland Zevende dag. De zevende zittingsdag in het proces- Onnes is Dinsdag begonnen. Er zal, ge zien de wijze van behandeling nog wel eenige tijd verloopen, eer men dit chao tisch schijnende proces ten einde heeft. Voortgegaan wordt met de zaak van den kasteelheer zelve, en weer is het de op bepaalde voorwaarden onlangs in vrij heid gestelde Witbraad, die voor de ver rassing zorgt. „Witbraad niet verschenen", roept de 'dcurwaaarder af. Voor de tweede maal is .Witbraad op het gewenschte oogenblik niet aanwezig en voor de tweede maal overtuigt zijn verdediger mr. Loeb de rechtbank, dat er een vergissing in het sp-1 is. Infusschen geeft Onnes nog een nadere 'to 'ichting op een Zaterdag ter sprake gekomen punt en doet dit op een wijze waarbij hij, volgens den- president mr. J. G. de Vries, insinueert, dat er in Indië destijds op de plantages van Koning Voortdurend brand is geweest. Er ontstaat over deze zaak even een fel debat tusschen president en verdedi- g~rs. die den president er op wijzen, dat h'j wat de appreciatie van deze punten betreft, geheel afgaat op de mededeeün- g°i van Koning. Een uur is met allerlei debatten heen- gegaan. De stemming is er onbehagelijk door geworden; de verhouding tusschen p?rtijen is verscherpt. Thans komt Witbraad. die weer het heele verhaal doet van zijn onderhande lingen. Witbraad heeft, toen Koning bij hem kwam met het plan voor den dief stal. voorgesteld zelf eens naar Onnes te gaan. doch Koning raadde hem dit af: „Je kon wel eens een blauwe boon krij gen' was Konings waarschuwing. Er ZO" vooral bewaking bij het kasteel zijn. Er is, zegt getuige voorts, vreeselijke haast gemaakt met het „werk maar een te—lijn is nooit genoemd. Toen men zich bedrogen achtte, heb ben ze Onnes een boete van 8000. opqelegd. Er werden waarschuwingen gezonden a.-"- den kasteelheer. Het verhoor van getuige Witbraad Wordt na de pauze voortgezet. Men hoort nog verschillende reeds bekende details Van de zaak. Om Johanknegt behulpzaam te zijn bij zijn nasporingen, zou Witbraad in zijn huis eens Koning ontvangen en de detec tive en zijn assistente werden in de ge legenheid gesteld het gesprek af te luiste ren. Witbraad is tenslotte half Decemoer 1932 zelf naar Nijenrode gegaan, waar- Van Johanknegt op de hoogte was. Met den klopper klopte Witbraad op de poort deur, zei tegen den bediende, dat hij, in opdracht van Koning, den heer Onnes Vilde spreken. De burchtheer zei niet veel tijd te heb ben met Witbraad te spreken. Witbraad is, na dit resultaatlooze bc- loek, nog een paar keer naar Nijenrode Ïegaan, doch het lukte hem niet den urchtheer te spreken. Witbraad heeft zich daarna schriftelijk gewend tot mevrouw Onnes met de mede- deeling, dat haar man hem in vecband met een eerezaak een niet onaanzienlijk bedrag schuldig was. en haar bemiddeling werd Ingeroepen om deze vertrouwenszaak ten •inde te brengen. Ook den heer Onnes HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 MAART 1934. schreef Witbraad een brief, waarin hij een ultimatum noemde. Veidachte geeft toe, dezen brief te heb- en geschreven, maar heeft er zijn hand- eekening niet onder gezet. Den naam nes zette hij er in ander dan zijn qe- woon schrift onder. De president stelt den verdachte nog verschillende vragen, wijst hem op de moeilijkheid voor Koning om Witbraad na de inbraak voorloopig 1000.— ter hand te stellen. Dit vraaggesprek leidt evenwel tot niets. De president blijft aanhouden, dat ver dachte een verklaring of oplossing 'zal geven, waar Koning de 1000 vandaan had en in zijn systeem blijft de verdachte er zich aan houden. Hierna wordt Biesing als getuige ge hoord en op zijn beurt geeft hij nu weer de bijzonderheden over de zaak. In het bijzonder doet Biesing mededee- lingen over de wat hij noemt „maskerade Johanknegt wilde den vertegenwoordiger van de verzekeringen overtuigen, dat het goed te krijgen was. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld, wordt de zitting geschorst tot heden. Door een Notaris. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan G. A. Ie J., notaris te Maarssen, verdacht sinds 1918 een reeks bedragen tot een totaal van ongeveer f 100.000 te hebben verduisterd. Niet minder dan 18 getuigen werden In deze zaak gehoord, van wie een groot aantal inwoners uit Maarssen zelf. Tal van getuigen kwamen vertellen dat zij op het notariskantoor bedragen van f 5000 en f 6000 hadden gedeponeerd met verzoek, deze als hypotheek te beleggen. De rente hebben allen stipt ontvangen, maar naar verdachte toegaf heeft hij de gelden zelf achtergehouden en valsche acten opgemaakt. Eén getuige verklaarde, dat de hand- teekening die men hem liet zien, van hem persoonlijk was, maar de notaris kwam deze verklaring tegenspreken door toe te geven dat hij ze had nagemaakt. Een bonte rij van getuigen wisselde elkaar af en bijna alle verklaringen waren eensluidend. Gelden afgedragen, valsche grossen ontvangen, rente op tijd betaald, maar de hypotheekgelden waren ver dwenen. De officier van justitie, mr. Camphuys, achtte het wettig en overtuigend bewijs aanwezig. Verdachte heeft jarenlang op zeer schandelijke manier misbruik van vertrouwen gemaakt en mr. Camphuys eischte dan ook een gevangenisstraf van 2£ jaar met aftrek van preventieve hech tenis. Nadat de president mr. van der Meu- len, aan verdachte had gevraagd hoe groot nu het totaal der verduisterde gel den was en of dit niet omstreeks f 100.000 bedroeg, hetgeen verdachte niet precies kon opgeven, kwam spr. verdediger aan het woord tot het houden van zijn pleidooi. Gemiddeld had verdachte uit het notariaat en uit een kleine toelage als reserve-officier een inkomen van f 2900 per jaar. Zijn positie in Maarsen was bij zonder moeilijk omdat juist zijn ambtge noot de concurrentie-mogelijkheden ten volle heeft benut. Verdachte oordeelt zelf zeer streng over zijn daad en heeft zich nu al meer dan 20 jaar langzaam in den afgrond zien verdwijnen. Hij heeft 'n sober bestaan geleid gedurende deze 20 jaar en voortdurend in angst geleefd dat zijn vergrijp zou worden ontdekt. Mede met het oog op zijn leeftijd drong pleiter op een korte gevangenisstraf aan. Uitspraak 13 Maart. Slechts materieele schade. Gisterenmorgen ongeveer tien uur is de uit Haarlem gekomen electrische trein te Alkmaar na het uitlaten der reizigers van het tweede spoor naar de remise ge reden; waarschijnlijk heeft de seinhuis- wachter in de meening verkeerd, dat de 4 wagons, waaruit de trein bestond, den wissel reeds gepasseerd waren. De be ambte heeft toen dezen wissel iets te vroeg omgegooid. Hierdoor zijn twee wa gons ontspoord, die dwars over de rails kwamen te staan. Het ongeluk bepaalde zich tot materieele schade. Er zijn onder andere eenige assen gebroken; maar het zal waarschijnlijk ge- ruimen tijd duren eer de weg vrij is. Het gewone treinverkeer ondervindt evenwel geen vertraging. Twee onbekenden zijn Dinsdagavond omstreeks zeven uur binnengedrongen in de woning van de bejaarde weduwe P., aan den Anna Mariaweg te Eindhoven, waar zij vroegen of de zoon van mevrouw thuis was. Toen deze neen antwoordde, zeide zij, dat zij huiszoeking kwamen doen. De oude vrouw wilde toen naar buiten gaan, wat haar door een van de indringers werd belet. Hij greep haar vast, wierp haar op den grond en duwde haar een prop in den mond om haar het schreeuwen te beletten. Intusscben was zijn kameraad naar de voorkamer geloopen, waar hij met een breekijzer de kast openbrak, alles over hoop haalde, doch slechts een klein be drag aan geld kon machtig worden. Daarna verdwenen beide mannen dooi de achterdeur. Toen de weduwe zich had weten te bevrijden, werd de politie van den over val in kennis gesteld. Deze is een uit gebreid onderzoek begonnen, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd» Door armoede tot inbraak gekomen. In den nacht van 7 op 8 Februari is, zooals gemeld, te Rijswijk ingebroken in de onbewoonde villa Huis te Velde», aan het Julianalaantje. Bij deze inbraak werd een partij zilver, opgeborgen in twee cassettes, gestolen. De eigenares van de villa, die in Zwit serland verblijf houdt, verstrekte aan de politie een opgave van de vermiste voor werpen, en door de politie werd in een recherchelijst etfn beschrijving hiervan verstrekt aan de voornaamste juweliers. Zaterdagavond kwam bij een zilver smid in het Westeinde te 's-Gravenhage een jongmenseh een zilveren broodmandje aanbieden. De koop lukte, doch de zilver smid vertrouwde het zaakje niet al te best en ging zich eens vergewissen van de woonplaats, welke het jongmenseh had opgegeven. Toen hij hem echter niet thuis trof, gaf hij het geval bij de Haagsche politie aan, welke onmiddellijk Rijswijk er mede in kennis stelde. Een dochter van de eigenares van de villa, mevr. van D., werd inmiddels ge waarschuwd, en deze herkende de brood- mand als het eigendom van haar moeder. Een huiszoeking bij den 24-jarigen M. J. N. volgde en daarbij werden vrijwel alle voorwerpen die ontvreemd waren terug gevonden. Tevens bleek by het verdere onderzoek, dat de geheele familie N. van deze in braak afwist. De 24-jarige M. J. N. en diens aan staande zwager, de 25-jarige H. G., heb ben samen de inbraak gepleegd, vermoe delijk doordat de vader van N. de beide jongelui, die werkloos zijn, had verweten, dat zij nooit wat in brachten, terwijl het gezin in moeilijke omstandigheden ver keerde. Hierop werd, in overleg met den vader het plan beraamd om in te breken, in de, sedert November j.1. leegstaande villa. Eerst zou de vader zelf ook mee gaan, doch later zag hij daar van af, wel verstrekte hij de jongelui echter een beitel. De beide inbrekers, en de vader en moeder van N. werden gearresteerd, ter wijl tevens N.'s zuster, de verloofde van G. verhoord werd. Bij dit verhoor droeg mej. N. een col lier, dat eveneens van de inbraak af komstig bleek te zijn. Zij scheen daar van echter onkundig. Na verhoor werd ook de moeder weer vrijgelaten doch de vader met zijn zoon en zijn a.s. schoonzoon bleven in arrest. Zij zijn gisterenmorgen aan de justitie overgeleverd. Alle drie hebben ze een volledige be kentenis afgelegd. Tevoren zijn ze nooit met de politie in aanraking geweest, zoor dat mag worden aangenomen, dat zij tot hun plan zijn gekomen tengevolge van de armoedige omstandigheden, waarin het gezin verkeerde. Dinsdagavond ongeveer zeven uur liepen op den Bovenweg te St. Pancras twee vrouwen, waarvan de één, mevr. Hopman, haar 7-jarig zoontje aan de hand hield. Op dat oogenblik naderden van verschil lende richting twee auto's die elkaar vlak bij de vrouwen passeerden. Het jongetje werd daarbij gegrepen, waarschijnlijk door een uitstekend deel van de vracht auto van den heer Schoorl uit Broek op Langendijk en zoodanig geraakt, dal hij met een zware herschenschudding en uitwendige verwondingen werd opge nomen. De plaatselijke geneesheer gelastte overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar, waar onmiddellijk tot operatie werd overgegaan. Tegen drie uur in den nacht is het jongetje daar overleden. Buitenland De correspondent van de Daily Tele- graph heeft Dinsdag te Moskou Dimitrof, na diens aankomst per vliegtuig, gesp roken De Bulgaar noemde de brandstichting in den Rijksdag, waarvoor hij en zijn lotgenooten zoolang gevangen hebben gezeten, een „anti-communistische actie". Over de politiegevangenis te Berlijn, waarheen hij na zijn vrijspraak te Leipzig was overgebracht, was Dimitrof heel slecht te spreken. Zijn liefste wensch was „de huidige heerschers van Duitschland in die catacomben te zien. Als iemand er enkele maanden in vertoeft, wordt hij een lichamelijk wrak." Over de nazi's zeide de Bulgaar, dat er geen werkelijke eenheid van gevoelen onder hen bestaat. De lagergeplaatsten voelen heel anders dan de hoogeren, eerstgenoeinden zijn proletariërs en heb ben innerlijk sympathie voor de Sowjet- Unie." Op de vraag hoe de Rijksdag z.i. in brand was gesloken, antwoordde Dimitrof; „De eenige die weet hoe dit gebeurd is, is de man die de brandstichting op touw heeft gezet. En daarom zullen we het pas te weten komen als hij voor een proletarische rechtbank staat. Maar ik geloof dat v. d. Lubbe den brand in het restaurant van den Rijksdag heeft gesticht terwijl anderen de groote zaal zelf in brand staken." Een rapport over hun gesehok- ten gezondheidstoestand. Gistermorgen heeft te Moskou een con sult plaats gehad van de professoren Boermin, Rossiiskii en Metaflikof, die den gezondheidstoestand van Dimitrof, Popof en Tanef onderzocht hebben. Zij kwamen tot de volgende conclusie: Dimitrof lijdt aan een ernstige alge meeneuitputting van het zenuwstelsel, is oververmoeid, lijdt aan hartverzwakking Over de akkers lag de rust, de stilte trilde om de boomen; hun kruinen stonden onbewust naar t waaiend lentelicht te droomen.... Maar toen de dag was opgestaan, de morgen-koelte was vergleden, toen streek een nieuwe wereld aan vol zuiver-reine wittigheden. Er beefde een ranke lint van sneeuw op 't beenig tak werk van de berken; 't is. of opeens een forsche eeuw een feest van heerlijkheid komt werken. Zie verder, ginds.... ja, overal, tot in de wazig-witte kimme. daar komen vlokjes zonder tal als uit de hooge wolken glimmen. Bekijk eens stil dat eikenbosch, zie eens nauwkeurig naar die loten! Is 't niet, of elke kleine tros uit zuiver marmer is gegoten? 't Schijnt, of de twijgjes, slank-bekuifd, omvleugeld zijn van vogel-vluchten, of daar de weelde over wuift, de weelde uit de grijze luchten. En als de milde zonneschijn al hooger. hooger komt gestegen, dan galmen stemmen, zilverrein opzingend langs de effen wegfn: Zooals een vogeltje in 't geblaart' droefgeestig tinkt zijn heimwee-zangen, zoo draagt de jeugd die nieuwe aard in zich als wiekend, stil verlangen. Daar schettert schel een klare lach langs al die weelderige stammen: de jeugd is als die jonge dag, omgolfd door gouden zonne-vlammen. Een toovertuin, zoo rein en fijn, straalt u uit alle verten tegen: neen, nooit kan Holland mooier zijn, ons Holland met zijn witte wegen. Hendrik Hakkelaar. en verwijding van het hart. De genees- heeren constateerden verder een verer gering van zijn rheumatische aandoening en een bronchitis. Zijn toestand maakt een langdurige kuur met namvkeurige be handeling noodzakelijk. Popof lijdt aan een ernstige algemeene weefselatrophie, zenuwuitputting en anae- mie en een ernstige ingewands-catarrhe. Hij zal ook een zorgvuldige behandeling in een sanatorium moeten ondergaan. Tanef lijdt aan algemeene uitputting en overspanning van het zenuwstelsel, versnelling van den hartslag, met hoofd pijnen en slapeloosheid. Hij zal een lang durige behandeling in een ziekenhuis moeten ondergaan. VOORTVLUCHTIGE PARIJSCHE BANKDIRECTEUR. Millicenen passief. De Parijsche justitie heeft Dinsdag de deueren van een bank, waarvan de direc teur, Goupy genaamd, naar Venezuela is gevlucht, vergezeld, vershrdlucmfwypp is gevlucht, verzegeld. Mevrouw Goupy is gearresteerd. Het passief wordt geschat op 4 a 5 millioen. BANKROOVERS SLAAN HUN SLAG. Uit Kansas-City, in den staat Missouri, wordt gemeld, dat bij een inval in een bankfiliaal een bode werd gedood, terwijl de bandieten met een bedrag van 190.524 dollar in geld en effecten wisten te ont komen. COMMUNISTISCHE ONGEREGELD HEDEN TE SJANGHAI. 6 dooden. Bij eenige van de grootste Chineesche fabrieken te Sjanghai, hebben Woensdag communistische agitators de stakende ar beiders ongeruid om de fabrieken te be stormen. De politie omsingelde de fabrie ken; het kwam tot een schietpartij, waar bij 6 arbeiders gedood werden en velen gewond. De politie arresteerde 63 rad draaiers. Twee menschen verdronken. Hedennacht is een auto bij Someren in de Zuid-Willemsvaart gereden. Waarschijnlijk zaten 4 menschen in de auto die allen om het leven zijn gekomen. Men heeft tot hedenmorgen geen resul taat gehad met het lichten van den auto. Het Kanaal is ter plaatse 5 meter diep en de auto ligt geheel onder water. Te 10 uur gelukte het den auto, met be hulp van een tak^l, op den dijk te zetten. Toen bleek, dat er geen 4, doch 2 per sonen in de auto waren. De slachtoffers zijn de 25-jarige ge huwde heer W. van Helmond en de 25- jarige ongehuwde H. Verdijseldonk. IR. MUSSERT EERVOL ONTSLAGEN. Prov. Staten van Utrecht hebben zon der debat of hoofdelijke stemming ir. A. A. Mussert eervol ontslag verleend als hoofd-ingenieur van den Prov. Water staat. DE NEDERLAXDSCHE BANK. De jongste weekstaat van De Neder- landsche Bank toont aan, dat een bedrag van 21.4 mill. aan goud is afgevloeid en dat de gouddekking van de direct opeisch- bare verplichtingen thans 78.59 be draagt. De hoogste gouddekking, die in de laatste jaren is voorgekomen bedroeg ruim 82 De corr. van de N.R.Ct. te Brussel tele foneerde Dinsdagavond: De besprekingen tusschen den Ne- derlandschen mjnister van oeconomi- sche zaken, dr. Verschuur, en den Belgischen minister van landbouw, prof. Sap, hebben vandaag in den loop van den middag tot een defini tief resultaat geleid. Hedenavond had ik het genoegen door minister Sap te worden ontvangen, die mij onder andere verklaarde: Dr. Verschuur en ik zijn het vanmid dag volkomen eens geworden. Feitelijk was dit reeds het geval na de besprekin gen in Den Haag, maar er vielen nog enkele technische details te regelen. Het resultaat van onze onderhan delingen is, dat het accoord tusschen beide departementen van buitenland- sche zaken tot stand gekomen inzake den ruilhandel van industrieele pro ducten met ingang van Donderdag 1 Maart in toepassing treedt. De regeeling tusschen dr. Verschuur en mij getroffen geldt den invoer van Nederlandsche landbouw- en zuivelpro ducten in België met name van aardappe len, groenten, varkensvleesch en schapen- vleesch. Ik kan u natuurlijk nog geen cij fers niededeelen, maar ik kan wel verkla ren dat de Belgische minister van land bouw een absolute controle houdt op den prijs en hoeveelheid van in te voeren producten. BOLLENVELDEN GEROOID OP LAST VAN DE JUSTITIE. Daar de kweekers niet In het bezit van een teeltvergunning waren. Op last van het Openbaar Ministerie zijn op een land aan het Houtvaartpad en aan de Houtvaart te Haarlem de daar uitstaande bollen van vroege tulpen in beslag genomen. Het rooien van deze bollen geschiedde door twee ploegen werk- loozen uit Hillegom en omstreken onder leiding der inspectie der saneering. De beslaglegging geschiedde, omdat de beide kweekers Diet in het bezit waren van een teeltvergunning. Het werk geschiedde onder politiebe waking, omdat men vreesde voor inciden ten van de zijde der eigenaars. Driehonderd manden met bollen werden per schuit naar Haarlem vervoerd, waar- ze worden opgeslagen. Tegen de eigenaars is procesverbaal opgemaakt. (Msbd.) Daling geconstateerd. De directeur van den Rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mee,dat de werkloosheids onder de 594.000 leden van ingevolge het werkeloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 5 t/m. 10 Febr. 1934 30.2 pet, heeft bedragen. In de vorige verslagperiode (22 t/m. 27 Januari) bedroeg het percentage 34.2. De werkloosheid is derhalve in den loop van twee weken gedaald met 4 pet-; sinds de week 25 t/m. 30 December 1933, toen de werkloosheid 37.4 pet. bedroeg (zij stond toen sterk onder den invloed van de vorst), is zij gedaald met 7.2 pet. Bij 1063 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 Februari 1934 in totaal 399.323 werkzoekenden inge schreven, onder wie 382.109 mannen. Van dezen waren werkloos 374.942 personen, onder wie 363.031 mannen. Op 27 Januari 1934 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 409.160. Van dezen waren werkloos 383.686 personen, onder wie 372.198 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is derhalve sedert 27 Januari 1934 gedaald met 9837, het aantal «verkloozen met 8744. Memorie van antwoord. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begrooting kon digt de minister van waterstaat de spoedige indiening van een ontwerp voor een motor- en rijwielwet aan. Aangevangen is met het aanbrengen van een inrichting op de locomotieven, waardoor het mogelijk wordt dat de machinisten bij mist, bij nadering van onbewaakte overwegen fluitseinen geven. Het is de bedoeling vóór het intreden der volgende mistperiode, dus b.v. 1 Oct. a.s. met het geven van fluitseinen voor onbewaakte overwegen bij mist te doen beginnen. Verder schrijft de minister o.m.: Dat nadere uitwerking van de spoor wegplannen te Rotterdam eerst mogelijk is,nadat eenige ervaring van de gewijzigde tractie op de lijnen Rotterdam—Utrecht en RotterdamDordrecht zal zijn ver kregen, ligt voor de hand. Daar die wij ziging in de exploitatie in Mei van dit jaar plaats vindt, behoeft uitstel niet groot te zijn. De groote bedragen, die de spoorwegplannen vorderen, dwingen ove rigens in de tegenwoordige omstandig heden tot zeer geleidelijke uitvoering. Bij overleg tusschen partijen is ge bleken, dat het nieuwe station Rotterdam- Zuid niet moet komen op de plaats van de tegenwoordige halte Feyenoord, doch meer zuidelijk. Groote uitgaven voor de bestaande halte Feyenoord zouden dus niet verantwoord zijn. Volstaan zal moeten worden met wat bij de electrificatie nood zakelijk zal blijken. De directie der spoorwegen pleegt over leg met de gemeente over het opheffen van den naast de halte gelegen overweg in den Korten Feyenoordschen dijk en het maken van een onderdoorgang voor reizigers en voetgangers. HANDELSVERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA? Spoedig te verwachten. Vaz Dias meldt uit Kaapstad: Volgens Die Burger schijnt de tot standkoming van een handelsverdrag tusschen Neder land en de Zuid-Afrikaansche Unie thans spoedig verwacht te kunnen worden. De voornaamste bezwaren, o.a. de weigering van de regeering der Unie om den invoer van Nederlandsche producten, b.v. vee en zuivelproducten, onbelast toe te laten alsmede de weigering om de Aziatische onderdanen van Nederlandsch-Indië te bevoorrechten boven de overige Aziaten, schijnen door de bemiddeling van den Nederlandschen gezant in Zuid-Afrika Lorentz te zijn opgelost. Waarschijnlijk zal met belangrijke restricties een weder- keerig meest-begunstigingsverdrag wor den gesloten zooals dit ook met Duitsch land is geschied. De minister-president, de lieer Colijn, heeft geantwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Kortenhorst in ver band met een door den heer dr. H. Polak in de algemeene vergadering van den A.N.D.B. gedane uitlating inzake de strijdmiddelen der socialistische vakbe weging en betreffende de houding der regeering ten aanzien van genoemde vak beweging. D? minister antwoordt bevestigend op de eerste vraag, n.1. of hij kennis heeft genomen van de uitlating van den heer Polak in de algemeene vergadering van genoemden bond, luidende: „tot nu toe is hier de strijd tusschen nationaal-socialis- me en de arbeidersbeweging een strijd op papier geweest; mocht hij ook hier een anderen vorm aannemen, dan zal de ar beidersbeweging dien niet voeren volgens Duitsch, maar volgens Oostenrijksch voorbeeld. Onze vakvereenigingen zijn daarvoor sterk genoeg." Wat de tweede vraag betreft, beschikt de regeering, hoewel over het geheel goed ingelicht, over geen enkel gegeven, dat aanleiding zou kunnen geven tot het ver moeden, dat de socialistische vakbeweging zich bewapend zou hebben of voornemens zou zijn, maatregelen van dien aard te treffen. Overigens wordt opgemerkt, dat de regeering waakzaam genoeg en vol doende voorbereid is, om gewapend op treden van volksgroepen tegen elkander of tegen de gevestigde staatsorde tegen te gaan. De derde vraag, n.1. of er voor de regee ring aanleiding bestaat, om haar houding tegen de socialistische beweging te wij zigen, wordt ontkennend beantwoord. UITBREIDING VAN SCHIPHOL. Het vliegveld Schiphol zal, wat de op pervlakte betreft, met 110 ha worden uit gebreid, wat als werkverruiming zal wor den uitgevoerd. VERBINDING AMSTERDAM—RIJN. In de Dinsdagmiddag voortgezette buiten gewone vergadering van de Prov. Staten van Utrecht zijn de onlangs door ons uit voerig vermelde voorstellen van Gedep. Staten inzake uitvoering van de scheep vaartverbinding Amsterdam en Boven Rijn en ter verbetering van de afwatering in de Geldersc-he Vallei z.h.s. goedge keurd. AMSTERDAM, 28 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 257 vette kalveren, ie kw. 5870 cent, 2e kvv. 5258 cent, 3e kw. 4550 cent per kg levend gewicht; 38 nuch tere aklveren 49; 332 varkens, vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg, 4344 cent, zware varkens 4243 cent, vette varkens 4243 cent per kg slachtgewicht. Ter vee markt waren heden 3 wagons geslachte rum deren uit Denermarken aangeveord. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Febr. 60,000 kg roode kool 1.605-90; 90,000 kg gele kool 2.604.70; 31,000 kg Deensche witte kool 2.405.70; 5500 kg uien: gele uierï 1.302, gele drielingen 0.80*1300 kg bie ten 2.102.60; 1300 kg peen 2.20—2.50, alles per 100 kg. JI—3 NOORD-SCHARWOUDE, 28 Febr. Uien 1.301.50, drielingen 0.80grovei uien 22.30, gele nep 1.60, kleine peen 2.10, roode kool 1.805.70 en 1.60— 3.40, gele kool 34-8o en 2.703.90, Deen sche witte kool 3-705.80 en 3.404.20, alles; per 100 kg. 11—18 SCHAGEN, 1 Maart. 20 paarden 150350; 27 geldekoeien (ma gere) 80130; 32 idem (vette 1602005 10 kalfkoeien 200240; 5 pinken 5065) 380 nuchtere kalveren 312; 169 overhou- ders 1018; 19 varkens (magere) 1520J 18 idem vette per kg 0.350.37: 83 biggen 7I'! 16 konijnen 0.501; kippen 0.50 1.00. Eierenveiling. 90,000 kippeneieren: 52—54 kg 2.30, 55—57 kg 2.20—2.40, 5860 kg 2.302.50, 61—63 kg 2.30—2.70, 64—67 kg 2.603.10; :5<x> eendeneieren 2.502.70. 11—3 COR R ESPON DEN TI E. Wegens plaatsgebrek moesten e ingezonden stukken lot een volgend r.u nier blijven liggen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7