Weet wat ge koopt! De Heldersche H.B.S. op visite bij John Buil. 1934. sPeciaal aangebracht ventila- tpn ot 1 kunnen de ruiten van de bui ten-etalages nimmer beslaan, zóodat steeds de goederen zichtbaar zijn De puien zqn geleverd door de firma' Bet Uit het politie-rapport. In memoriam Arie D. van de Weg. Ons Leeszaal Hoekje. I11 mijn tijd, beginnen de papsen HFi PFRSCHE COURANT V*m n'M^nAG 6 MAART DE N.J.V.C. FILM. Sinds korten tijd beschikt het Neder- landsch Jongelingsverbond over zijn eigen flini, welke gisteren in bet gebouw m de Palmstraat draaide. .van Hondsdag tot Bondsdag iade lit.-l en daaronder is te verstaan, aldus cie lieer Fallentin bü zÜ'> inleidend #wrd, van Hoogtepunt tot Hoogtepunt. Want dat zijn onz- jaariykscbe Bondsdagen Een bondsdag is onze wapenschouw ol ef eigenlijk met onze wapenschouw maar i win het Koninkrijk Gods. Want wij slaan niet trotsch op onze borst en zeggen Pat doen wij, maar wij weten, dat God 0<* dat geeft- et N J.V. wil één van de middelen Tl i oni. zóoals de doelstelling luidt: de hoogste belangen van de jongelingen o zes volks te behartigen. Eigenlijk is een tilm niet in staat ons nvrtt* te laten zien, want het belangrijkste de-I, het geestelijke, is niet te veifi ini n. Wij kunnen slechts de buitenkant laten zie.i en hoe graag wij dat ook zoudtn villen, wy zijn niet in staat iets van onze gelukkig gezegende „stille arbeid 051 het doe weer te geven. tilm begint met de Bondsdag van jiii gen in 1932. Hier waren 3600 K.J.V.-ers uit alle hoeken van het and o komen 0111 de toogdag mede te maken. Al die honderden jongemannen hebben 0 >k daar weer gevoeld de sterke band, die hen allen bindt. De film laat ze U zien, terwijl zij als uit één mond het Bondslied zingen. Daar ziet U ze overal vandaan naast elkaar zitten en luisteren naar de bezielende redevoeringen van den tegenwoordigcn N:J.V.-voorzitter Us. veen l e film verveelt geen oogenblik. Met de goede technische hulp van P. goon kwant een werk tot stand, dat h t gestelde doel ongetwijfeld bereikt In .t. Niet omdat er niets anders van te mak. 11 was, maar omdat er zoovele goede momenten in voorkomen. U behoeft gerust niet veel fantasie te V z tten 0111 die goede momenten te vin den. Misschien vindt de een er wat minder den de ander, doch dat doet er niet toe. Cp alle terreinen van het N.J.V.C.- v 1 k wordt u gebracht en het is onmoge lijk alles op te noemen. Alleen moeten wij nog op twee belang rijke punten wijzen: het werk 111 Indië en het werk onder de in crisisnood veikee- l'ende jongemannen. Hiervan vertelde de film oiis bijna niets omdat deze jongste takken aan den ouden N.J.V.C.-boom in voorbereiding waren, toen de film in de maak was. En 111 dat werk komt weer naar voren, dat hi t N.J.V.C.-werk eigenlijk niet be staat uit een fijn kamp of een gezellige C.J.M.V.-vergadering, maar uit eeuwig- heidswerk. Zóó zei de heer Fallentin het 11a de film. E11 dat is weer de binnenkant van het- gien wij zagen. Thans voert het Nederlandsch Jonge- lings Verbond dit woord: „Door jongeman nen voor jongemannen en allen tot Chris tus". Zag u de film? Zag u dat devies ook? Zag u de film niet? Jammer... „HOUTEN KRUISEN". Oorlogsfilm in „Tivoli". Zondagmorgen in het Tivoli-theater. Een volle zaal, die profiteert van de uiterst goedkoope gelegenheden, die hier worden geboden om eens wat beters te zien dan de doorsneefilms kunnen bren gen Heden een oorlogsfilm, pendant van Remarque's ,;Im Westen nichts Neues", geheel Fransch ditmaal. Maar, hoe be wonderenswaardig de opnamen ook zijn en hoe pakkeno en suggestief de scènes, de Duitschee film staat naar onze mee- ning toch hooger. Ook deze Fransche is bewerkt naar een roman, maar hier is veel minder afwisseling. Adembeklem mend is de schier niet eindigende scène van de beschieting der loopgraven; in slaande granaten, salvo's artillerievuur, de in halfduister gehouden vreeseljjke loopgraven, waar we de mannen zien rondsluipen, dit, gevoegd bij de verschrik kelijke geluiden van de ratelende mitrail leurs, de inslaande granaten, het gekerm en geweeklaag der gewonden, geeft wel een schril en treffend beeld van de wer kelijkheid. Zuiver technisch bezien moet men groote bewondering koesteren voor de wijze waarop dit alles in elkaar is gezet: niet alleen de loopgraven-oorlog op zich zelf is natuurgetrouw afgebeeld, maar ook de handelende personen, de soldaten, die hem voeren, zijn volkomen naar het leven opgenomen. We zien hoe de granaten in slaan, de mannen, gewond, dood, ver minkt, op den grond vallen, de overigen doorhollen' 0111 de eerste linie te nemen, het koste wat het kost. We leven mee den doodsangst van de mannen, die een post (bewaken moeten, van welken zij weten, dat de Duitschers bezig zijn hem te ondergra ven en er een mijn in te brengen. Hun plicht verbiedt hen den post te verlaten. Daartusschendoor ook enkele vroolijker tafereelen; als de mannen, na dagenlang verblijf in hun ondergrondsche schuil plaatsen, eindeliik eens een dag verlof hebben, is al de ellende vergeten. Prachtig ziin de typen, die voor deze film gebruikt zijn, prachtig ook is het spel, maar lugu ber en verschrikkelijk. En het geluids- apparaat versterkt nog dezen indruk. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Donderdagavond in Casino. Kent u den aardigen inhoud van deze operette? Franz Schubert is voor de zoo- \eelste maal slecht bü ka& en heeft, als s.\ mhool hiervan, een ouden pantalon aan een bezemsteel buiten gehangen. De piccolo van het restaurant, waar hij ge regeld eet, weet nu, dat hü voor een een- joudig diner te zorgen heeft. Maar Schu berts vrienden, Franz Sehober, de dichter Montz von Schw-ind, de schilder, Kupel- w eser en ogl, de hof-operazanger, heb ben het teeken gezien en gezorgd voor een flinken maaltijd, die onder den serin gen boom voor Schuberts woning genut- driP We on,moeten hier ook de }™ft ,Va" den hof-glasblazer f si hol!, Hederl. Hainerl en Hannerl (waarnaar de operette is genoemd). Papa l« n óf i vermoedt, dat er iets gaande lv> niet hen, gaat op kondschap uit en ont- moet Schubert met zijn vrienden. H^inërl Vraagt ge alleen tandpasta, dan kan men 1 t van alles geven. Vraagt daarom beslist IVORAL, en ge ontvangt de beste tandpasta. weet de situatie te redden door 111 overleg met Sehober haar vader te vertellen, dat zij lessen hü Schubert wil gaan nemen Tschöll verleent toestemming voor de ver loving van twee zijner dochters en bil gelegenheid van hun huwelijk draagt Schubert ten huize van TschoU ,,zu" b roemd geworden „Standchen voor (Stiindchen beteekent serenade). Hieibn w ordt hü door Sehober on de viool bege leid. De operazangeres Giuditia urisi komt ploseling binnenvallen ep dreigt met haar. optreden veel onaangenaams te stichten. Op verzoek tan Schubert zingt Sehober voor Hannerl, de nog niet ver loofde, het door Schubert gecomponeerde liefdelied, waardoor hü hoopt haar langs dezen weg zijn liefde te openharen. De arme Schubert zelf was namelijk ontzet tend verlegen. Maar Hannerl meent, dat het een aanzoek is van Sehober, en t alt hem in de armen, en de arme Franz Schu bert denkt voor de zooveeiste maal: ,.hoe zou ook op mij iemand verliefd kunnen worden?" (Hij was niet zeer met uiterlijk schoon bedeeld bovendien). Op ditzelfde oogenblik ontstaat in ziin geest de be roemde „Unvollendete" met het weemoe dige andante. Wij hebben reeds medegedeeld, welke personen 111 deze operette optreden. Dat wij dit geheele, groote gezelschap hier krijgen, is wel een bijzonderheid voor Den Helder; behalve de hier bovenge noemde personen (Franz Schubert wordt vertolkt door Paul Harden, Fritz Hirseh zelf vertolkt de rol van den glazenmaker Tschöll, vader der drie H-tjes, Hederl, Haiderl en Hannerl, Friedel Dotza speelt de rol van deze laatste), komen nog zeer veel personen in de operette voor, die, zooals we al eerder zeiden, met vol ledige bezetting naar Den Helder komt. Bizonder fraai ziin de décors, die speciaal te Parijs gemaakt zijn. Voor de plaatsbespreking verwijzen wij naar de advertenties, het is een huiten- gewone gelegenheid, die hier geboden wordt en die men zich niet mag laten ontgaan. „THE RAMBLERS" IN CASINO. Jazz in optinia forma! Den Helder heeft the Kamblers ge hoord, Hollands meest befaamde jazz- ensenible.Zondag j.I. waren zq in Ca sino, gaven een matiné. van 36 en een soirée van 8 De jazz-dwepers (en dat zijn op een hoogst enkele uitzondering na, de jonge lui) hebben hun hart kunnen ophalen, want dit was de dansmuziek, zooals die van de Nieuwe Wereld is komen over waaien en in alle metropoli op het Conti nent reeds gespeeld wordt. De muziek, afkomstig uit de negerstammen (negro spirituals, plantation songs!), 0 zoo wei nig bijgeschaafd en voortgebracht door instrumenten, die bij de negers oorspron kelijk vreemd moeten geweest zijn. De Zwervers (de vertaling van den En gelsehen naam) zijn een 10-tal musici van buitengewone instrumentale vaardigheid, vooral in het koperwerk. Hun prestaties zijn virtuoos, hun samenspel voortreffe lijk. Voor muzikale gehooren is het schetteren een verschrikking, maar voor de jongelui: „knal gewoon" De band be woog zich uitsluitend op het buitenge woon beminde terrein: hot-jazz en be reikte tophoogte. De bekendste composi ties van een Ellington, Louis Armstrong, Harrv Roy werden gegeven, telkens uit bundig toegejuicht. Sterk was het speci fiek Hollandsche ensemble ook in de show, een jazz-vorm, die onontbeerlijk geworden is. Natuurlijk trok de band groote belang stelling en dank zij zijn initiatief heeft de heer Polak de liefhebbers(sters) van den ultra modrenen dans zeer aan zich ver plicht. Het komt ons alleen voor, dat Den Helder wel véél danst, maar dat de qua- liteit nog niet in overeenstemming is met die van de groote centra DE NIEUWE WINKEL VAN DEN HEER VAN BAAREN. Natuurlijk hebben de winkelende da mes allang kennis gemaakt met den nieu wen winkel van den beer van Baaren in de Spoorstraat. Maar dat wij er thans, eerst melding van maken, komt omdat Zaterdag de verbouw voltooid was en de zaak in haar nieuwen vorm in gebruik werd genomen. Ieder zal het met ons eens zijn, dat de Spoorstraat een mooi, modern pand rq- ker is geworden. De architect van den lieer van Baaren, de heer Kreuk, die al meerdere uitbreidingen van deze zaak tot stand bracht, heeft de beschikbare ruimte zoo economisch en practisch mogelijk ge bruikt. Naar het voorbeeld van andere zaken en in overeenstemming met de eischen van den modernen tijd, schiep hij hier een inspringende overdekte eta lage, waar men doorheen kan wandelen en al het uitgestalde rustig kan bezich tigen. Wat hierdoor aan den winkel ontnomen werd, is op andere wijze er weer bijgetrokken, en binnen is nu een mime, lichte winkel gekomen. De voorpui van het verbouwde gedeelte werd zeer practisch benut vooreene etalage ln brandsteeg in de Breewaterstraat, de achterkant van het pand. Hierdoor werd tevens een gemakkelijke verbinding ver kregen met het tweede pand van den heer Van Baaren, aan de overzijde in de Bree waterstraat. In den winkel zelfen wij bedoelen nu weer de Spoorstraatzüde is een 1 ij overdekte vitrines gekomen Alweer 0111 ruimte te winnen is een bi zonder practisch stel draaideuren aange bracht. die gebruikt worden voor de eta- eenng van schilderijen, en allerlei han- tjes ed 'Cn kleerborstels, spiegel- leeme tegels worden door de firma Martin geleverd. Smaakvolle plafonie^s zqn aangebracht, alsmede een zeer nëar e verlichting. De verbouwing weid uitgevoerd door den aannemer van der Pla* terwijl het schilderwerk verzorgd werd door de firma Gebr. Hoogerduyn. NIEUWE WINKEL. Van Leeuwenhoekstraat. De bekende zaak in kruidenierswaren van den lieer Dirk Bethlehem, tot nu toe gevestigd in de Keizerstraat no. 30. is verplaatst naar de van Leeuwenhoekstraat hoek Huygensstraat, aan de westelijke grens der bebouwde kom. De heer Bethle hem was door omstandigheden genood zaakt het pand in de Keizerstraat te ver laten en uieende tóen niet beter te kunnen doen dan in deze nieuwe maar reeds ge heel bebouwde en bewoonde wijk, een nieuwe zaak te vestigen. Het is een keurige, modern-ingerichte winkel ge worden, waar alle waar stofvrij en zinde lijk kan worden opgeborgen. Er is een flinke ruimte, de diverse artikelen zqn ook niet meer in vakjes geborgen, zooals dat vroeger het geval was, maar 111 open kasten, die gemakkelijk stofvrij kunnen worden gemaakt. Er is van alles: levens middelen in den meest uitgebreiden zin van het woord, boter, melk, vleeschwaren, kaas, ook drogisterijen. Er is achter een ruim pakhuis, waar o.a. ook in speciale houten valen de petroleum bewaard wordt, zoodat er geen gevaar bestaat dat zq in aanraking komt met de levensmiddelen. De winkel heeft twee ruime etalageramen, waardoor alles goed tot zqn recht komt. De bewoners van dit stadsgedeelre zijn erg in hun schik met den nieuwen winkel, waar zij van alles kunnen krijgen. THE MIXED FOLLIES. Blijkens een in dit nummer voorkomen de adv. zullen „The Mixed Follies" hun repetities hervatten. Men zie de advertentie. ADRES AAN DEN RAAD. Door het raadslid Dr. Feenstra Kuiper is het volgende adres aan het College van B. en W. gericht: Naar aanleiding van de op- en aanmer kingen, gemaakt over het verfwerk, dat in den afgeloopen zomer verricht werd aan de Kweekschool alhier, wil onderge- teekende de volgende vragen aan Uw Col lege voorleggen: le. Is het juist, zooals door de firma Klaverweiden te Alphen a.d. Riin tot tweemaal toe beweerd is (schrijven van 30 Aug. '33 aan den heer Boon, door deze aan Uw College overgelegd en schrijven van 25 Jan. '34 aan den heer Dokter), dat de firma Hoogerduyn voor het schilderen van 000 M. muurvlak, waarvoor „Alpha" verf was voorgeschreven, slechts de helft van de benoodigde hoeveelheid heeft ge kocht? 2e. Is de bewering van bovengenoemde firma in dezelfde brieven juist, dat Hoo gerduyn aan de „Alpha" verf tegen de voorschriften chromaat of zinkgroen of eigengemaakte waterverf heeft toege voegd? 3e. Is het voorstel, door de commissie van onderwijs (13 Nov. '33) aan de com missie van publieke werken gedaan, om in deze kwestie een onderzoek door des kundigen te doen instellen, in laatstge noemde commissie besproken? Waarom is de beslissing niet aan de commissie van onderwijs medegedeeld? 4e. Om welke redenen heeft de heer Dokter de voorwaarde van de firma Kla verweiden, die voorstelde 11a de Kerst- vacantie de muren nog eenmaal te doen behandelen door gemeentepersoneel, om dat zii in de firma Hoogerduyn geen ver trouwen had, aanvaard? Gaf daarmede de heer Dokter toe, dat hii dit standpunt deelde? Zoo niet, 0111 welke redenen ont sloeg hij dan de firma Hoogerduyn van de toch op haar rustende verplichting om zelf het werk in goeden staat af te leve ren, zq het met medewerking van de firma Klaverweiden? 5e. Wil het College de hij schrijven van 17 Oct. '33, no. 6977 aan den heer Dokter gevraagde afschriften van zijne brieven aan Hoogerduyn voor den Raad ter in zage leggen en een verder overzicht geven van de in deze zaak tusschen Dokter en Hoogerduyn gevoerde besprekingen? Het lid van den Raad, (w.g.) B. FEENSTRA KUIPER. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Wij zouden nog een en ander vertellen omtrent den door de Vereeniging ter be strijding der tuberculose georganiseerden avond, die Donderdag a.s. wordt gegeven. Allereerst moeten wij beginnen met een fout te herstellen. Bedoelde avond wordt namelijk niet gegeven in „Casino", zooals wij schreven, maar in „Musis Sacrum". En wij willen er aanstonds bijvoegen, dat de familie Polak haar zaal gratis voor het doel afstond, hetgeen hier met groote er kentelijkheid worde vermeld. Ook enkele bestuursleden van de Speeltuinvereeniging 'niet de vereen, als zoodanig geeft dezen avond), die hun medewerking belangeloos en spontaan gaven, zij hier bij voorbaat dank gebracht. Wat is nu de bedoeling van dezen avond? Enkel en alleen om het werk der Vereeniging wat meer bekend te maken. Wij hebben u verteld, dat aan de subsidies wordt geknepen. Het gevolg hiervan is, dat de vereeniging niet meer kan doen wat zij gaarne zou willen doen. Van Augustus af konden bijvoorbeeld al geen patiënten meer worden uitgezonden: er was geen geld. In Januari werden er weer eenige naar sanatoria gezonden, maar op het oogenblik, in Maart, wachten er weer ver schillende, die dringend noodig hebben een verblijf in een sanatorium. De Veree niging krijgt haar patiënten door bemid deling van de heeren doktoren; naar gods dienst of politieke overtuiging, rang of stand, wordt niet gevraagd. Niet alleen kinderen worden uitgezonden, ook volwas senen die door tijdige verpleging noq vo"r de maatschappij kunnen worden qe- red behooren tot de klanten dezer lief dadige instelling. Hoewel de gezinnen er patiënten, als dat eenigszins mogelijk is. zeil iets in de kosten moeten bijdraqen z.;n die vergoedingen, gezien het feit. dat het hier meerendeels de allerarmsten be niet r eft uiterst gering. En wa-r ook. zooals -eiden het subsidie niet meer toerei kend"daar mag hier met recht worden gesproken van een noodtoestand, waarvan vrlpn dupe worden. Maar niet aleen uitzending naar sana- toria heeft plaats: geregeld wordt huisbe- -oek gebracht en de enquetrice, mejuf frouw' Proost, geeft raad en bijstand aan llP gezinnen, alsmede verzorging. Dit laa'ste, die verzorging; is alweer een'teer punt. In de gezinnen waar hulp •ïoodiq is. ontbreekt vaak het allernoodig- ste. Zooals een bed voor de(n) patiënt, die thuis wordt verpleegd, allerlei mate- riaal en huisraad. De Vereeniging helpt dan. o.a. door het verstrekken van bed den in bruikleen. Maar vooral ligtenten zijn dringend noodig: in den jongsten storm zijn er vele weggewaaid, en er is geen geld nieuwe te koopen. Nu is deze avond op touw gezet om daaruit een groot batig saldo te ver krijgen. Want de toegang is gratis voor iedereen. Maar de bedoeling is om eens wat meer bekendheid aan het werk der vereeniging te geven en, kan het zijn. nieuwe vrienden en vriendinnen te werven die in staat zijn een penninkske bij te dra gen voor het goede doel. De vereeniging maakt dit zoo gemakke lijk mogelijk, door behalve jaarlijksche bij dragen, ook de gelegenheid open te stellen wekelijks of maandelijks een kleinigheid te offeren. Zoo kan men zich bijvoorbeeld opgeven voor een wekelijksche bijdrage van 2J^, 5, 10 cent of meer; welke bij drage dan wekelijks wordt geïnd. Een propagandistische schets „Een uit velen" zal Donderdagavond worden opge voerd, en verder zal de avond worden ge vuld met muziek en voordrachten. Tevens hoopt men door het tutgeven van steun- bonnen de nu eenmaal onvermijdelijke on kosten (die er ondanks het edelmoedige aanbod van de heeren Polak nog blijven) te kunnen dekken. U wilt er dus wel om denken, dat u Donderdagavond eens naar „Musis Sacrum" gaat kijken? Aanvang is te acht uur. Wij willen nog vermelden, dat van deze Vereeniging de Oud-Katholieke Pastoor Moleman voorzitter is. ds. Smidts secretaris-penningmeester, terwijl als en quetrice werkzaam is mej. Proost. Bij de politie werd aangifte gedaan dat van een bouwwerk aan de Javastraat een zak cement is ontvreemd. Zondagmorgen, bij het verlaten van de Gereformeerde Kerk in het Julianapark, werd een vrouw onwel en geraakte bewus teloos. Dr. Vroom verleende hulp, die constateerde dat haar toestand niet ern stig was. Na eenige minuten kon zij haar weg vervolgen. Zondagavond werd ingebroken in een perceel aan de Vlamingstraat. De bewo ner, die zich op de eerste verdieping te bed had begeven, hoorde iemand in de woonkamer loopen. Op zijn geroep ver dween de ongewenschte bezoeker op dezelfde wijze als hij gekomen was, n.1. door een raam van de achterkamer. De recherche stelt een onderzoek in. Enkele dagen is het geleden, dat het stoffelijk overschot van wijlen Arie D. van de Weg aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Met hem is heenge gaan een kunstenaar van den allerhoog- sten rang. Naast zijn kunstenaarsgaven bezat hij één der mooiste eigenschappen, waarmede een mensch in zijn leven ge tooid kan zijn; deze eigenschap was zijn pure bescheidenheid. Dat bescheidenheid een sieraad is, het is den menschen bekend, helaas volgen hierop de bekende woorden: „Verder komt men zonder haar". Zeer zeker heeft de bescheidenheid van dezen heenge- ganen toonkunstenaar het hare er toe bijgedragen, dat hij, Arie D. v. d. Weg, die eens ver buiten de grenzen van zijn vaderland een ongekende reputatie genoot als pianist zijn levensweg zag terug voeren naar Nederland, om tenslotte het einde van zijn kunstenaarsloopbaan te zien leiden naar den uithoek van ons land: Den Helder. Hier aangekomen, op reeds betrekkelijk ouden leeftijd, moest hij van voien af beginnen. Men vroeg niet naar zijn reputatie van voorheen, neen, hij moest trachten weer aan den slag te komen. Langzaam aan, voetje voor voetje, kreeg hij vasten grond onder zich en hij kon zich weer geheel en al geven aan die kunst, waaraan hij zijn hart en hand ver pand had, aan het pianospel. Het „Per aspera ad adstra", is in het algemeen aan alle menschen bekend en aan den kunstenaar in het bijzonder. Om den broode moest hij aanvankelijk ook als pianist in de bioscoop een plaatsje zoe ken achter het klavier!Gelukkig voor hem, kon hij daarvan weer terugkomen en zich uitsluitend gaan wijden aan zijn leerlingen en aan het accompaqneeren van solisten. Het is wel merkwaardig en typeerend, dat. nu zijn necrologie in deze kolommen na zijn verscheiden, van de Heldersche Courant heeft gestaan, van verschillende kanten werd gevraagd: „Was Arie D. v. d. Weg dan zoo'n was niet alleen een groot pianist?" „Hij een groot pianist, maar kunstenaar van den allereersten rang tevens! „Waar zat dat dan in? Zie, daarop moeten wij betrekkelijk het antwoord schuldig blijven, want aan dilettanten, aan leeken, is dit eigenlijk niet met enkele woorden uiteen te zetten. „Waarom is de ..Nachtwacht zóó beroemd?" Zie hier een dergelijke vraag! Wij. leeken, genie ten er van, misschien ook wel gedeelte lijk omdat de wereld-reputatie van Rem- brandts oeuvre bekend is! Wij moeten Set waarom van deze bevestiging voor ons houden, wij kunnen enkel getuigen de grootheid zijner kunst waarmee hij begaafd was en waarmede hij zijn om geving muzikaal bevoordeelde. Gelukkig waren er veel ingewijden, d.e zijn grootheid wisten te taxeeren en waar deren. ook waren er wel leerlingen en ouders van hen. die bij intuïtie wisten, dat de recreatie der werken, welke zijn vingers aan het klavier wisten te onttooveren anders was dan in de meeste gevallen. Ook latente muzikaliteit, maar, door de levensomstandigheden niet tot on- wikkeling gekomen, van neke.en, die hem hoorden, zal oorzaak geweest zijn dat zijn spel hen ontroerde tot in het diepst hunner ziel. Maar. voor de groote massa, welke op sommige plekken heel erg groot is, voor de groote massa was hij' een pianist zooals er duizend anderen zijn. Niets is echter minder waar dan dit. Arie D. v. d. Weg behoorde niet al leen tot de geroepenen, neen, de tijd heeft geleerd, dat hij ook tot de uitverkorenen behoorde. Enmet uitverkorenen is de wereld nog niet bezaaid, op geen enkel terrein, ook niet op het terrein der Toon kunst. Zijn spel was van hooge orae, tot op hoogen leeftijd. De laatste jaren had hij zijn rust gevonden in het Tchuis voor ouden van dagen aan de Kerkgracht. Hoe goed hij het daar ook had, een ander milieu had zeker zijn deel geweest moeten zijn. Maar, zijn overgroote bescheidenheid schikte hem aldaar; hij roemde de behan deling en zijn omgeving, hij had zich dus met zijn lot verzoend. Zijn verzorging- zonder-zorgen-zijnerzijds is wellicht nog een lichtstraal geweest op zijn later levenspad. Wij weten dat zijn levens avond toch in harmonie was met zijne be scheiden wenschen. Laten we onze om geving niet vleien, laten wij niet zeggen, dat het hier beter is dan elders, maar toch rijst bij ons de vraag: Zou hij, Arie D. v. d. Weg, indien hij elders was aangeland, ook dezen rustigen ouden dag hebben ge noten? Wij gelooven het niet!! Autoritei ten en zij, die met zijn verzorging belast waren, mogen dan wel den dank aanvaar den van de groep musici en anderen, die zoozeer met zijn lot begaan waren. „Per aspera ad astra." Door duisternis tot licht de duisternis was meer zijn aardsche deel dan het licht, dat hij ook ten volle verdiend had. Maar dit hebben wij te aanvaarden, daarin zijn ook vele anderen betrokken in hun korte leven Arie D. v. d. Weg is van ons heen gegaan, autoriteiten, vrienden, kennissen, oud-leerlingen, waren op zijn laatste rust plaats aanwezig; bloemen sierden de baar. De musici waren natuurlijk in de eerste plaats aanwezig, dat verscheidene leden van de Koninklijke Marine Kapel het stof felijk overschot grafwaarts hebben gedra gen, getuigt meer dan van piëteit, de wederzijdsche liefde tot de kunst der tonen dwong hen tot die daad. Het „alle Men schen" werden Brüder" heeft deze groep vei staan En hij, de eenige, die met-de-daad getoond heeft niet alleen zijn plicht te weten, maar die ook dezen plicht op ongekende wijze wist uit te voeren, hem komt zeker een warm woord van dankbaarheid toe. Ook het gesproken woord der beide toonkunstenaren was een getuigen van de waarachtige toegenegenheid tot den heen-geganen-Meester. „Wir setzen uns mit Tranen nieder „Und rufen dir im Grabe zu: „Ruhe sanfte, sanfte Ruh'1" TOON DE HOOGH. Den Helder, 5 Maart '34. Eerste verantwoording van ingekomen gelden voor een grafmonument: Stafmuziek Kon. Marine 17.25; Mevr. D. te H. 25; Mevr. D. te A. 10; Mevr. Sch. te G. 15; de heer M. P. te H. 2.50; de heer de H. te H. 2.50; Mej. K. te H. 2.50; de heer v. V. te H. 2.50; de heer J. te H. 1; Mej. K. te H. 1; Mevr. Sch. te H. 0.50; Mevr. Sch. te A. 0.25; Mevr. M. te H. 0.20. Totaal 80.20. JOH. F. PALA. Namens het Voorloopig Comité, Eerstdaags zal een bijeenkomst worden gehouden van musici ter vorming van een definitief comité. In de laatste jaren is in de behandeling an geesteszieken een groote vooruit gang waar te nemen. Deze betreft vrijwel alle behandelingsmethoden. Wie zich eens op de hoogte wil stellen van de nieuwe inzichten, welke speciaal met de verple ging samenhangen, raadplege het thans in de Leeszaal aanwezige werk van dr W. M. van der Scheer, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen. Wat de verpleging betreft is een zoo groote verbetering mogelijk gebleken met name van onrustige krankzinnigen, dat men bqna van een omwenteling op dit Lrrei» ,^'an ziekenzorg zou kunnen spre- Ken- Zelfs zou men kunnen beweren dat namwelfilr'" kzfinnigengesticht "iet, of nauwelqks, behoeft voor te komen Het boek is volstrekt niet een „geleerd" werk- het is begrijpelijk voor den leek en zeker maken. Cn kennis mede wi,Ien geheel anderen aard is een werk van den bekenden predikant dr W Ban- ffiXgetiïeld, "Reli^u2e Opbouw"; een inleiding tot het verstaan van het reli- dënUZVHLin' -Hil zi-in cursuslessen van Vrflzlnnig-Protestanten Radio-om- ïnrLilï Z\2fln, dan ook 200 eenvoudig S lfg ïd?n van taal en i'etoog- 1™" T i? verdeeld in drie dee- len „Voorbereiding"; „De inhoud der Godsvoorstelling" en tenslotte de Le- Zken w'n!' VI -bestaat ll't 17 hoofd stukken, welke elk in zekeren zin een be toog op zichzelf vormen. Vroeger kregen we een duppie om naar Huisduinen te reizen met 't stoomtrammetje op ,ieil dijk dat was goedkoop. gaan ze 15 dagen naar Engeland voor 10 pond 75 gulden, wat (Mik spot is. Mevrouw Keus, de leerares In 't Engelsch, heeft een zware taak. Och och, de tijden zijn wel veranderd! Vroeger, toen wij op de H.B.S. liepen, was het al heel wat, als je den 2en dag Pinkster van je vader vier stuivers kon loswurmen, om daarmede naar de Huis- duiner kennis te gaan. Een duppie, be steedde je voor 't trammetje op den dijk, waar conducteur v. d. Putte je tusschen de miniatuuringang opheesch onder de nu gevleugelde woorden: „Die binne binne binne binne en die buite binne binne buite. Op de kermis van Huisduinen aange komen, ging je dan in den draaimolen van Hein Duif, uit Broek in Waterland, en dan draaide je vijf maal, kocht bq vrouw Boot 5 cent zure ballen en als je dan des avonds thuis kwam, en je had als grand seigneur die 4 stuivers verteerd, dan kreeg je van je ouwe heer een uitbrander over zooveel royaliteit. „Of je dacht, dat 't geld 'm op den rug groeide". Schandelijk! 4 stuivers te verteren! I11 zqn tijd had hij zooiets bij zijn vader r.iet moeten lappen, daar gingen ze niet deftig-lui met een tram naar 't badhuis, ze liepen., met d'r lui beenen. Als ze één cent met Huisduiner kermis kregen, om daarvoor in den draaimolen te zitten, dan waren ze al rijk.en als ze uitgedraaid waren, dan gingen ze pootje baaien en dat kostte niks. Zoo besteedden w ij onze vacantie.... Jii verdraait en verbombast de centen. Niemand heeft er wat aan.... Programma vacantie-reis Engeland (Reissom 10. Vertrek Donderdag 26 Juli per mailboot (Hoek van Holland Harwich). Aankomst London 27 Juli. Lo gies in Hotel The Victoria. 27 Juli. Lunch. Bezoek aan de „Zoo" en Madame Tussaud. Dinner. Avondwandeling langs de Thames. Embarkement, etc. 28 Juli. Houses of Parliament, Gallery. Lunch Gebouw L.C.C. Westmin ster Abbey. Whitehall, Green Park. Zoo gaat het programma door, 14 dagen lang afwisseling. Hydepark. Tower. South Kensington. Museum. Lunch. Dinner. Boottocht van West minster-pier langs de dokken naar Ford- Works. (Lunch aan boord). Boottocht naar Greenwich-Observatoriumnaar het deftige Eton College, winkelen, eten, drinken, slapen.... En bij „mamsen" en „papsen", die vroeger in hun H.B.S.-tijd het summum van vreugde smaakten op de Huisduiner kermis, met de reizen van één dubbeltje, gestort bij conducteur v. d. Putte, bij die mamsen en papsen kwamen deze week de zonen en dochteren. de spes patriae met de mededeeling, dat ze mir nichts dir nichts naar Engeland zouden gaan voor 14 dagen en in hotels zouden logeeren.. maar de jeugd, energieker dan vroeger, liet het niet tot een explicatie over vroe ger komen. Please, zeiden ze, lees dit programma. E11 de papsen en mamsen lazenen ze begrepen dat ze deze reis niet aan hun kind mochten onthouden. Dat was niet alleen een pleizierreis, maar een trip. die voor het heele verdere leven van hun kind groote vruchten zou afwerpen Niet alleen, dat deze veertien dagen hun kennis van de Engelsche taal verrijkt zou worden, doch alles wat Albion in London aan Kunst, Wetenschap. Cultuur, Ge schiedenis te bieden heeft, met dit alles zal hun kind nu zqn geest kunnen ver rijken. 't Is een droom van 6 jaar/xwe 1111 in vervulling gaat, zegt Mevr. Keus, de leerares in 't Engelsch van de Heldersche H.B.S. Ik houd van Engeland, altijd heeft het verlangen in mij geleefd mijne leer lingen het intens mooie van dat land te laten zien. Vorig jaar, toen ik in London was, .ben ik naar de League of Nations' Union, af gekort de L.N.U., gegaan en heb hun mijn plannen voorgelegd. Met behulp van de „Workers Travel Association", waarnaar ik verwezen ben, kon een reisplan, een programma opgesteld worden, voor een prq's, die anders nimmer mogelijk zou zijn. De daling van het pond, dat op ruim zever^ gulden staat, alsmede de groote reductie op de prijzen, die wq konden ver krijgen, hebben de reissom van honderden guldens tot op een luttele 70 gulden terug gebracht. Daarvoor zijn ze 15 dagen met vacantie en maken een tocht, die vele en rijke vruchten voor hun ontwikkeling af werpen zal. Deze gelegenheid komt nooit terug. In het Britseh Museum, Westminster Abby, Gathedral of Canterbury, ja over al, waar iets belangrijks is, worden zij heen geleid door speciale gidsen. De heele geschiedenis van Engeland, steen voor steen, kan je in Londen terugvin den. In Covent Garden zullen ze weer Holland herkennen door den massalen invoer uit het Westland. Het Dickens House het Maar mevrouw, het logies, de en- trée's, de boot- en treintochten, die al leen moeten immers meer kosten, dan de reissom, onderbreek ik. Die 35 leerlingen van u, die meegaan, kunnen toch niet als Gliandi op een kommetje geitenmelk leven? Mevrouw Keus lacht. De eerste zin van ons reisjournaal luidt: One can only enjoy the view, when the tummy comfy. 1^ za' dmn zin opschrijven, zeg ik. lachend, maar als ik een fout maak, krijg ik hopelijk geen nul van u op mijn rap port, want ik ben hopeloos uit mijn En gelsch. en mevr. Keus kqkt erg streng, ik zou heusch geen woord in het En-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6