Uit het huis met de blauwe stoep BUITENLAND Texel. LUCHTVAART Ds Postvluchten van en naar Indië- BINNENLAND Laatste berichten. GEMENGD NIEUWS 7 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 MAART 1 934. Een speciale ambassadeur van de Ver. Staten, naar Europa. Plan voor een nieuwe stratosfeertocht. Belgische scholieren ar Nederland. W.A.-organisaties alleen met sportief doel. Een nieuw serum tegen tuberculose? Stoomvaartberichten Binnenland Overval met roof. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. KARDINAAL FAULHAUBER. Pauselijk legaat geworden. De r. k. bladen ontleenen aan de „Reichspost", dat de Paus aan kardinaai Faulhauber den titel en den rang van pauselijk legaat verleend heeft, waardoor hij de rechten der exterritorialiteit ver krijgt. De kardinaal zit nu tenminste „vei lig" in zjjn eigen paleis (al is de exterri torialiteit nog geen pantser voor revolver schoten van heethoofden, zooals er laatst op zijn woning zijn afgevuurd). (Hbl.). DE AMERIKAANSCHE STAATS SCHULD TOT 26 MILLIARD DOLLAR GESTEGEN. De Amerikaangche staatsschuld, die in Februari met 984 millioen dollar is toege nomen, is thans tot boven de '26 milliard dollar gestegen. Daarmee is haast de re cordstand van 26.6 milliard bereikt, die on middellijk na den oorlog bestond. Het tekort op de begrooting in Februari be draagt 425 millioen. Tot dusverre heeft de schatkist in ster kere mate een beroep gedaan op de kapi taalmarkt dan in 1919, in welk jaar veel moest worden geleend in verband met den oorlog. Als de tegenwoordige ontwikke ling zich op dezelfde wijze voortzet, zal de staatsschuld reeds in Maart grooter zijn dan in 1919! Indien de leeningen van de schatkist inderdaad binnen de perken blij ven die door Roosevelt zijn voorzien, zal de staatsschuld het volgend jaar tweemaal zoo groot zijn als in 1930, waarvan dan de helft voor rekening komt van de schulden die stammen uit den tijd van den oorlog, terwijl de andere helft voortgekomen zal zijn uit de financiering der herstelcam pagne. Voor oeconomische aangelegenheden. De vroegere Amerikaansehe ambassa deur tee Rome, Rashburn Child, is Maan dag tot ambassadeur voor speciale dien sten benoemd. Hij zal op 14 Maart a.s. vertrekken voor een reis naar Europa, waar hij met de verschillende regeeringen zal spreken over den oeconomischen toe stand, in het bizonder over de op de oeco nomische conferentie van Londen aange nomen of ingediende resoluties. Reuter meldt nader, dat Child niet ge machtigd zal zijn, om verbintenissen te sluiten uit naam van de Ver. Staten, maar dat hij aan Roosevelt een rapport zal doen toekomen. Roosevelt heeft gezegd, dat Child zal nagaan, wat de andere lauden doen om aan het oeconomisch herstel van de wereld mede te werken. Child zal zich eerst naar Londen begeven. m Reuter meldt uit Brussel: Belgische geleerden zullen dit jaar een nieuwen tocht naar den stratosfeer onder nemen. Professor Piccard en ingenieur Cosijns zullen binnenkort de nieuwe bolvormige gondel van aluminium onderzoeken, om na te gaan of deze een tocht naar den stratosfeer zonder gevaar kan doorstaan. De ballon zal voorzien worden van hoogte controlekleppen, van het systeem Demuyter, zoodat de inzittenden in staat zullen zijn het stijgen op iedere hoogte te doen ophouden. De opstijging zal ver moedelijk te Houx-Avennes plaats hebben. Deze expeditie wordt gefinancierd door het fonds van wijlen Koning A'bert voor wetenschappelijk onderzoek. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 6 Maart. In de Bloemstraat een man doodgeslagen! Nachtelijk drama ran hartstochten en bloed. Wat in Alkmaar bij menschengeheu- genis nief is voorgevallen, gebeurde in den nacht van Zondag op Maandag 8 op 9 Januari j.1. Daar werd in de anders zoo rustige Bloemstraat een man neer- en doodgeslagen.Gevonden met ingeslagen schedel, werd weggevoerd en stierf nog dienzelfden noodlottigen nacht in het zie kenhuis. De dader, 'n Egmond-aan-Zeeër, stoker van beroep, genaamd Dirk Gr., op zijn dorp bygenaamd „Oliepolie", was in ge zegde straat op een bovenhuis komen wonen. Sinds kort weduwnaar van een Alkmaarsche jonge vrouw, met eenige jonge kinderen te zijnen laste, had hij zich van een huishoudster voorzien in de persoon van zekere juffrouw A. de Haan, welke vrouw te voren een dergelijke be trekking had vervuld bij den verslagene, den 36-jarigen arbeider Jan Oldenburger, wonende te Egmond-Binnen. Deze man nam blijkbaar geen genoegen met het ver lies van zijn huishoudster en was dien Zondagnacht in de Bloemstraat gekomen, om daar eens op te scheppen. Wel, daar was een ruit verbrijzeld op het bovenhuis en in razende woede ontstoken, wapende Dirk Gr. zich met een zwaar met Ijzer be slagen stuk hout en sloeg zijn tegenstan der neer. Daarop gaf hij zich zelf aan bij de politie en werd, verdacht van dood slag, in voorarrest gesteld. Deze sensationeele zaak werd heden be handeld en had de officier uitgebracht de volgende dagvaarding van verdachte: Dirk Gr., stoker, geboren 26 Juli 1910, wonende te Alkmaar, thans gedetineerd, die terecht moet staan ter terechtzitting van Dinsdag 6 Maart, ten 10M uur v.m., ter zake: Dat hij te Alkmaar in of omstreeks den nacht van 8 op 9 Januari 1934 opzettelijk Jan Oldenburger van het leven heeft be roofd, door opzettelijk met groote kracht hem met een met ijzer beslagen stuk hout, althans met een stuk hout, een slag op het hoofd te geven, tengevolge waarvan de schedel van J. Oldenburger voornoemd werd ingeslagen, waarbij de bovenste overlangsche bloedleider van het harde hersenvlies door een stuk van den ge broken schedel werd verwond, namelijk gescheurd, zoodat genoemde J. Oldenbur ger door de daardoor ontstane verbloeding nog denzelfden nacht is overleden. Althans (Jat hij ter zake, dat hii ten tijde en ter plaatse als bovengemeld op zettelijk J. Oldenburger bovengenoemd zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, door opzettelijk te handelen zooals boven is omschreven, tengevolge waarvan J. Oldenburger bovenomschreven zwaar lichamelijk letsel bekwwam, waardoor hij nog denzelfden nacht is overleden. Althans ter zake dat hij ten tijde en ter plaatse als bovengemeld meergenoemden J. Oldenburger heeft mishandeld, door opzettelijk te handelen zooals bovenge meld, tengevolge waarvan J. Oldenburger bovengenoemd, boven omschreven letsel bekwam, waaraan hij dienzelfden nacht is overleden. Als getuigen zijn gedagvaard A. de Haan, J. van Zalingen, J. Overeem en als get.-deskundige Dr. J. P. Hulst, arts te Leiden. Verdediger Mr. N. van Leeuwen te Alkmaar. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Maandag 5 Maart. Den Helder. Schiedam contra de Marine. gelsch tegen haar durven zeggen, maai de! durf ik iets tegen de vaders en moe ders van de leerlingen te zeggen en dat is: Deze reis is iets heel anders dan een gewone trip waarin een land of stad gedaan wordt. Deze reis is tevens een studiereis. 14 dagen Engelsche les in het land zelf, beoefening van kunst en weten schap. Onthoudt uw kind tal van ijdele vermaken, waarbij het niets meeneemt, vermaken, die handen vol geld kosten en meer dan de reissom van deze trip. Maal ais het even kan in dezen crisistijd laat uw kind meegaan. Volgens de eerste zin uit het reisjour naal, kun je alleen maar genieten van hetgeen je ziet, als de tummy is comfy, waiuieer de maag goed gevuld is en daar voor is gezorgd. Mevrouw Keus heeft een zeer moeilijke taak achter den rug, om dit programma zoo in de finesses te regelen. Een moei lijke. zware taak wacht haar echter als leidster van een vroolijk uitgelaten troepje.... Vreugde, nut en pleizier zul len ze er van hebben! Jammer, dat er enkelen zijn, die ook graag mee zouden willen, maar niet kun nen, omdat de financiën het niet toelaten aldus besluit mevrouw Keus. Hé! oude H.B.S.'ers hé jongens en meisjes, die in mijn tijd een reisje, van een dubbeltje maakten met de tram, leven jullie nog? We zijn raa t uiteenge spat hè? Wat ik zeggen wil, zijn ei- onder jullie nog Nabobs, rijke lui, deftige lui, die wat overgehouden hebben uit deze crisis. Ja? Doe dan jullie oude schoolkame raden, de nieuwe generatie een plei zierAls je nog een paar riks, één is ook goed over hebt, stuur die dan even aan mevrouw Keus, leerares H.B.S. te Den Helder. Misschien., komt er voldoende bij el kaar, om een leerling, die het verdiend heeft, maar geen money heeft, mee naar Albion te nemen. Jullie hebben toch ook Engelsch geleerd bij meneer Bouwman: How do you do captain Cuttle? en de teapot is rather too small. Weet jullie 't nog? Vooruit dan Na bobs! Hier is de theepot niet te klein, maar de beurs van eenige leerlingen. MARKTO VERZICHT. Er werd hier deze week nogal vrijwat wolvee aangevoerd, de prijs blijft hiervan vrij goed, vooral ook voor rammen voor de slacht betaalt men een goeden prijs, de hoogste prijs bedroeg bijna 30, lichtere dieren gingen voor 20 tot. 25. De over- houders, die aangevoerd werden waren ovci 't algemeen van minder goede kwa liteit, de prijs liep van J 10 tot 15. tn den varkenshandel is het stug, de prijs voor de slachtvarkens op de boerderijen loopt van 17 tot 17Vi cent per pond; voor biggen betaalde men op de markt 6 tot S per stuk, schrammen deden 15 tot 117 De goede prijs van hel rundvee blijft nog standhouden, enkele lichte melk koeien werden getaxeerd oo 150 a 100, een paar éénjarige stieren op J 01 tot 65. Voor een goed nuchter kalf kon men 7 a ƒ8 maken. Aan de eierenveiling leverde de prijs geen verschil op bü vorige week; eieren van 60 kg gemengd (middensoort) brach ten thans ook weer 2.40 a 2.50 per 100 stuks op. EEN VERONGELUKT VLIEGTUIG GEVONDEN. Naar Reuter uit Fez (Marokko) meldt, heeft een militaire patrouille op 40 km van Anouel een toeristenvliegtuig gevonden dat sedert 1 Maart werd vermist. Het toe stel en de vliegers, met name Huet en Coulet, waren geheel verkoold. I)E „POSTJAGER". Neemt deel aan de vlucht En geland—Australië? Men meldt ons, dat ernstig overwogen Wordt de Postjager aan de in October te houden groote vlucht EngelandAustra lië te doen deelnemen. Bijzonderheden kon men ons nog niet mededeelen; een definitief besluit is op het oogenblik nog niet genomen. Nw. Rott. Crt. Heenreis. De „Rfjstvogel" is 3 Maart van Singa pore vertrokken en denzelfden dag te Bandöeng aangekomen. De „Pelikaan" is 5 Maart van Bagdad vertrokken en denzelfden dag te Djask aangekomen. Terugreis. De „Kwartel" is 5 Maart van Basra vertrokken en denzelfden dag te Djask aangekomen. Het vliegtuig is wegens slecht weer te Djask gebleven. Haven van Nieuwediep. S Maart. Aangekomen van Gertcniunde en vertrokken naar I Jmuidcn de Deensche palingkotter „Jur- eens". S Maart. Aangekomen van Colding de Deensche pa lingkotter „Pctersen", bestemd voor Aker sloot. VIJF WETHOUDERS TE AMSTERDAM. Naar de „Tel." verneemt, zal hij den ge meenteraad een voorstel worden inge diend 0111 het aantal wethouders te bepa len op vijf, zoodat dan geen verkiezing van een nieuwen wethouder (in de plaats van dr. Abrahams) zal plaats hebben. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Vacature-Abrahams. Opvolger var, den heer Abrahams, die ook zijn mandaat als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland nwrlegt, is in dat college do heer Klaas de Vries, ditot 1931 lid van de Staten is geweest. CRISIS STEUN BESCHIKKIN G 1934 V (TUINBOUW). De minister van oeconomische zaken heeft thans d; uitkeeringen voor de ver bouwde van fruit en warm .ezerijgewas- sen vastgesteld op den grondslag van het vroeger gepubliceerde plan van uitvoe ring. Het totaal uit te keeren bedrag is 3563185. OVEREENKOMST NEDERLAND— TURKIJE. Een claeringverdrag op komst. De voorloopige overeenkomst met Tur kije, welke reeds in werking is getreden, zal binnen twee maanden vervangen wor den door een definitieve, tegelijk met het tussche nbeide landen te sluiten cearing- verdrag, waarover onderhandelingen zijn begonnen. NEDERLANDSCH—ITALIAANSCH HANDELSVERDRAG. Formeel goedgekeurd. De Italiaansche regeering heeft thans naar V. D. meldt, haar formeele goedkeu ring gehecht aan het nieuwe handelsver drag met Nederland. Initiatief Belgische regeering. De Belgische regeering heeft het initia tief genomen tot het uitzenden van een groot aantal leerlingen der hoogste klas sen der lycea naar Nederland. Het doel is, een nauweren band te leggen tusschen de Belgische en de Nederlandsche jeugd. Om die redenen is bepaald, dat de uit le zen den leerlingen jongens en meisjes dus van zestien, zeventien, achttien jaar Nederlandsch en' Vlaamsch moeten ver staan en spreken. De eerste uitzending, vanwege den Belgischen minister van On derwijs, zal in Mei zijn, en wel in twee groepen; eerst komen een 400 meisjes, later ongeveer 500 jongens. Zij zullen Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en waar schijnlijk nog enkele andere steden en o.a. ook de Zuiderzeewerken bezoeken. (Hbl.). Geen vorming van militaire organisaties. De heer Van der Heide had 3 Februari vragen gesteld, die speciaal betrekking hadden op het beweerde bestaan van weer- organisaties der Nationaal-Socialistische Beweging. Hij vroeg daarin of de regee ring bereid was een onderzoek in te stellen of de W. A.-organisaties-, die een onder deel schijnen te zijn van de Nationaal-So cialistische Beweging, zich uitsluitend met sport bezig houden dan wel zich op eeni- gerlei wijze militair oefenen, op militaire wijze zijn georganiseerd, zoodat zij rangen van wachtmeester, luitenant-commandant enz. kennen en dus veeleer te beschouwen zijn als particuliere corpsen van militair of semi-militair karakter? Voorts vroeg hij o.m.: Is de regeering bereid mede in dit onderzoek te betrekken de vraag of deze organisaties over wapenen beschik ken en met de meeste gestrengheid op te treden tegen elke formatie die buiten haar zeggenschap valt als deze hoe onschuldig haar optreden ook moge schij nen in wezen van militairen of semi- militairen aard is? Op de eerste twee vragen antwoordde minister Colljn: Omtrent de weer-afdeelingen bij de N.S.B. was aan de regeering het noodige bekend. Een nader onderzoek heeft niet kunnen doen blijken, dat de lichamelijke opleiding van de leden dier afdeelingen uit iets meer bestaat dan uit sport, bok sen, wandelen, e.d. Hoewel de titulatuur bij de hideeling zou kunnen doen denken aan een militaire organisatie, is voors hands van een dergelijke organisatie of van werkelijke militaire geoefendheid praetisch weinig of geen sprake. Als vast staande kan worden aangenomen, dat de leiding der N.S.B. niet wenscht, dat de leden gewapend zijn. Dit geldt ook voor de W. A. Een verbod is door de leiding uitgevaardigd, volgens hetwelk geen lid een wapen mag hebben op straffe van royement. Aan dat verbod blijkt prae tisch streng de hand te worden gehouden. Op de laatste vraag antwoordt de mi nister, dat voor zoover aan die vraag door het antwoord op de vorige de feite lijke grondslag niet is ontvallen hij op merkt, dat, mocht een politieke formatie hier te lande praetisch overgaan tot het vormen eener in wezen militaire organi satie, de regeering niet zal aarzelen tot opheffing daarvan maatregelen te be ramen. Reuter meldt uit Buenos Aires: In een der gemeentelijke ziekenhuizen te Buenos Aires zijn acht patiënten van tuberculose genezen door de behandeling met een geheel nieuw serum. Volgens een te Buenos Aires verschij nend wetenschappelijk orgaan is dit serum uitgevonden door een doctor, die bij de samenstelling er van gestorven is. De Argentijnsche regeering had echter aan een aantal vooraanstaande geleerden opgedragen de onderzoekingen voort te zetten en men is er in geslaagd de samen stelling van het serum te ontdekken. Honderd tuberculeuze kinderen zijn met het serum behandeld en men heeft alle hoop op een goed succes. Elburg. Donderdagavond vertrok de 23-jarige A. Gerrits, kruideniersbediende in Zwolle uit Elburg per auto naar zijn verloofde te Hasselt. Sindsdien werd hij vermist. Maandagavond 6 uur bemerkte een schipper, die met zijn schuit in het Apel- doornsche Kanaal voer, dat er een auto op den bodem van het Kanaal lag. De auto werd opgehaald, waarbij bleek, dat dit de auto van den jongeman was. Het lijk van Gerrits werd in den auto gevonden. Shangai. Uit Kanton wordt gemeld, dat bij het binnenvaren van de haven een Chineesch stoomschip is gezonken, waarbij ongeveer 500 passagiers zijn verdronken. Meer dan 350 liggen aan de haven opgebaard. Hon derden vrouwen, kinderen en andere fa milieleden loopen langs de baren om hun vermiste bloedverwanten te zoeken. Onze edelachtbare Politierechter had vermoedelijk den middag weer een ge wichtig „rendez vous" althans was de justitie-affaire hedenmorgen reeds om kwart voor 10 uur geopend en verscheen als gangmakend cliënt, de gewezen Alkmaarder Christiaan J., thans café houder te Den Helder, 'n blijkbaar riogal rumoerig perceeltje dat op 31 Augustus den marine-matroos II. Visser op eenige vuistslagen had onthaald. De interne kwestie in dat vijandelijk optreden be stond in een caféschuld, die de rijks pik broek had gemaakt. De matroos incasseer de deze opstoppers geduldig doch zocht langs officieelen weg zijn recht, wat ver standig en veilig is. De loshandige kaste lein legde het loodje en werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Een Kerk en Vrede propagandist in actie. De 18-j. smid en tevens propagandist voor den vrede Christiaan Fred. H. te Den Helder had op 11 November op een propaganda-vergadering van «Kerk en Vrede« belegd door de jongeren Vredes- actie, verspreid het orgaan «De Storm klok*, in welk exemplrar werd opgeruid tot dienstweigering in de volgende per manente bewoordingen: «weigert overal massaal soldaat te zijn*. Met dergelijke adviezen moet je tegenwoordig echter maar niet gaan venten en het gevolg was dan ook, dat rechercheur Beukers proces verbaal opmaakte, de jeugdige zoon van Vulcanus terecht stond en het feit erkende. De officier vreesde dat geldboete zou betaald worden uit een of andere ver- eenigingskas en requireerde 1 maand gevangenisstraf. Mr. Buiskool van Schagen had zich belast met de verdediging van den jongen anti-soldaat en betwijfelde of de dagvaar ding zou kunnen leiden tot veroordeeling hetgeen pleiter in de puntjes uitspon onder verwijzing van het geincrimineerde artikel en art. 183 van de grondwet. Uit voerig stond pleiter stil bij de diverse groepen van dienstweigeraars en stelde in het licht dat de jongere Vredesactie niet opruit,zelfs niet mag opruien, doch slechts tracht te werken op het geweten. De actie gaat niet tegen den krijgsdienst, doch vóór den vrede. Het gezag wil men handhaven, doch men strijdt voor het hooger ideaal, het »Vredes«-idee! Hun strijd is niet nationaal, maar internatio naal. Pleiter beëindigt zijn als steeds aaiilioorenswaardig en geestdriftig betoog met vrijspraak te verzoeken, subsidiar een voorwaardelijke veroordeeling voor dit jonge mensch, dat geen staatsgevaarlijk misdadiger is. De Officier bleef bedenkingen koeste ren tegen de uitdrukking: „Weigert overal massaal soldaat te zijn" en zag daarin door baar onduidelijkheid zeer zeker een aansporing tot dienstweigering. Voorts verklaarde de Officier niet gekant te zijn tegen de voorw. veroordeeling voor dat overigensfatsoenlijk jongmensch, doch spreker had niet de zekerheid of verdachte zijn actie dienaangaande zou staken en bleef persisteeren. Pleiter bleef niet achter nog eenige argumenten tegen deze repliek naar voren te brengen en handhaafde onveranderd zijn conclusie. Pleiter wees nog op het bekende profes soren-manifest en hoopte, dat men deze kwestie ook zoo zou oplossen ten behoeve van zijn cliënt, die door den mond van pleiter een zelfde toelichting geeft op hetgeen hij bedoeld heeft met zijn actie. De politierechter deed daarop uitspraak en lettend op den ernst van het misdrijf veroordeelde hij het jonge mensch, na uitvoertge argumentatie, tot 1 maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. 'n Brutaal stukje. De 31-jarige koopman Jan Corn. M. uit H.H.-Waard, hoewel hem door den kanton rechter te Amsterdam de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van 10 maanden was ontzegd, werd op 16 November door den agent v.d. Brink te Alkmaar achter het stuur aangetroffen. Hij werd voor dit feit, dat niet als 'n peuleschilletje wordt beschouwd, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Wieringerhondenbelasting misère. 'n Drietal sukkelaars aan de honden- belastingepidemiete Wieringen, deheeren Piet L., Harm S. en Simon W., waren heden naar dé kliniek gedirigeerd, doch hadden geen gevolg aan de uitnoodiging gegeven. De heeren hadden met pijnlijke nauwgezetheid verzuimd hun honden voor de belasting aan te geven. Ieder hunner ontving een pil in den vorm van f 3. boete subsidiar 1 dag. 'n Mooi mensch! De welbekende Gijsbert B., te Den Helder, die al heel wat op zijn kerfstok heeft en thans een voorw. straf uitbromt in de Rotonde te Haarlem, had ook nog kans gezien het huwelijksgeluk van den arbeider A. Versluis grondig te verwoes ten. Ten overvloede kwam hij nog met een „snee in zijn oor" bij dit mannetje opscheppen, sloeg een glasruit fijn, zoodat Versluis ook nog een glassplinter in het oog kreeg. Die modelburger, flink geboeid, stond heden terecht en zoowel pol.rechter als officier waren het roerend eens, dat 14 dagen wel de minste straf was, die Gijs kon worden opgelegd. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Aneta melut uit Batavia: Het requisitoir in de zaken van de derde groep muiters voor het hoog militair gerechtshof is uit gesteld tot 12 dezer. DE REDDING DER AFGEDREVEN VISSCHERS IN DE KASPISCHE ZEE. Van de visschers, die op ijsschotsen in de Kaspische Zee zijn afgedreven, zijn de meesten gered. De vlieger Bragin bracht met zijn toestel 3 mannen aan land, die ongeveer een maan d op een drijvende ijs schots hadden doorgebracht. Er bevinden zich thans nog 84 visschers op het ijs die men door samenwerking tusschen schepen en vliegtuigen binnen enkele dagen be houden aan land hoopt te brengen. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan v. Oldenbarnevelt, t., 6 Maart te Am sterdam verwacht. Jahan de Witt, t„ 4 Maart v. Sabang. Poelau Roebiah, 3 Maart v. Genua. Poelau Tello, 3 Maart te Batavia. Marnix v. St. Aldegonde, u., 4 Maart te Sabang Sembilan, t., 5 Maart te Liverpool. Enggano, u., pass. 3 Maart Gibraltar. Tabian, u., pass. 4 Maart Ouessant. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, 4 Maart te Amsterdam. Gaasterland, t., 3 Maart v. Bahia. KiJ, 4 Maart te Amsterdam. Waterland, 4 Maart te Hamburg. Zeelandia, t., 3 Maart v. Rio Grande. Kiel, 5 Maart v. A'dam. Maasland, 3 Maart te Rotterdam. Montferland, 3 Maart v. Amsterdam. Rotteraamsche Lloyd. Kedoe, t., 2 Maart te Port Soudan. Kota Tjandi, 3 Maart v. Batavia. Baloeran, u., pass. 2 Maart Perim. Kertosono, 3 Maart v. Batavia. Beleran, u., pass. 2 Maart Pcrim. Dempo, t., pass. 4 Maart Kaap del Arrni. Kota Baroe, 4 Maart te R'dam. Nota Nopan, u., 3 Maart v. Napels. Soekaboemi, 5 Maart te Liverpoo:!. Kota Gede, u., 5 Maart te Soerabaja. Kota Pinang, u., 4 Maart te Padang. Blitar, t., pass. 5 Maart Gibraltar. Kon. Paketv. Maatschappij. Houtman, 3 Maart te Kaapstad. Java—New York-Lijn. Sitoebondo, pass. 3 Maart St. Helcna. JavaChinaJapan Lijn. Tjisadane, 1 Maart v. Bclawan. Silver JavaPacific-lijn. Manoera, 1 Maart v. San Francisco. Ssparoea, 3 Meaart v. Cebu. HollandAmerika Lijn. Rantaupandjang, 2 Maart v. Port Louis. Agamemnon, pass. 3 Maart Gibraltar. Burgerdijk, 1 Maart te Houston. Damsterdijk, 2 Maart te Los Angele*. Dinleldijk, 3 Maart te Seattle. Hrechtdijk, 3 Maart te Los Angeles. Leerdam, 3 Maart v. New-York Rotterdam (toeristenvaart), 2 Maart v. Xcw- York'. Statendam (toeristenvaart), 5 Maart te Port Said. r>elftdijk, 2 Maart v. Swansea. Nictheroy, 2 Maart te Londen. Vrouw overvallen. Gistermorgen is op den Amsterdam- schen weg te Amstelveen een brutale overval met roof geschied ten huize van den veekoopman H. J. Gels. De woning ligt op eenigen afstand van den grooten weg, iets in de laagte en op ongeveer 15 M. verwijderd van de nabij- zijnde huizen. Aldaar vervoegden zich twee mannen aan de deur, die toen de vrouw des huizes, die alleen thuis was, open deed, voorgaven een ruiker bloemen te komen afgeven die zoti zijn besteld, maar waarvan mevrouw G. niets afwist. Zoodra de deur geopend was, zijn de mannen naar binnen gedrongen en heb ben zij de vrouw tegen den grond ge worpen, haar vervolgens aan handen en voeten met een electriciteitssnoer vast gebonden en een prop in den mond ge duwd. Zij gaven de vrouw, die weerstand bood, met een of ander voorwerp een harden slag op het hoofd, tengevolge waarvan zij een bloedende wonde opliep. Daarna hebben zij in de woning alles ondersteboven gehaald. Uit het bureau, dat geopend was, heb ben zij een hoeveelheid geld gestolen, evenals uit de brandkast, welke zij met den sleutel hebben kunnen openen. In totaal hebben zij ongeveer f 300 gestolen. Verder hebben zij blijkbaar niets van hun gading gevonden. De indringers ontkomen. De mannen zijn er ijlings vandoor ge gaan, zonder een spoor achter te laten. De vrouw slaagde er na korten tijd in zich los te werken en heeft toen hulp van omwonenden ingeroepen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dokter Middeldorp heeft mevr. G. ver bonden. Zij heeft een vrij volledig sig nalement van de indrmcers kunnen geven. De detective Johanknegt is de man, die op den negenden zittingsdag van het proces-Onnes in de verdachtenbank zit. De man is zóó heesch, dat hij slechts kan fluisteren, van zijn verklaring is dan ook niets te verstaan aan de perstafel. 't Is zeker jammer, dat we niet vol ledig van Johanknegts verhalen hebben kunnen kennis nemen. Zoo hoorde men, dat hij 40 miniaturen uit Onnes'collectie verborgen gehouden en derhalve aan de nasporingen der politie onttrokken had, maar óók, dat er hier in 1926 een substituut-officier van justitie is geweest, die hem de taxatie van een inboedel op droeg, dat hij in een ander geval als expert een valsche boekhouding ontdekt heeft, maar daarvan geen mededeeling aan de politie deed en dat hij in weer andere zaken wel het gestolen goed boven water, maar niet de dieven in handen der politie wist te brengen. Dat schijnt zoo zijn systeem te zijn geweest: feiten en namen kennen, zwij gen tegenover de politie, maar successen behalen voor benadeelden. Verder be weert de verdediger, mr. Kokosky, dat de heer Van Ledden Hulsebosch reeds een week na de «inbraak* heeft verklaard, dat deze gefingeerd was geweest- Een lang relaas van Johanknegt is oorzaak van een langdurige «stilte*, waarbij enkele effecten vallen waar te nemen. Het schijnt dat zijn mededeelin" gen, wat betreft de feiten, bijkans humo ristisch zijn en men hoort de president zeggen«Aan den eenen kant loopt u gearmd met de Utrechtsche politie en aan den anderen kant met v. d. Dussen (de verzekeringsagent, die de cederen wilde hebben). Ten aanzien van uu |.i,. mengt mr. Kokosky zich in het gesprek en zegt, dat het niet aangaat den detective voor dit systeem verantwoordelijk te stellen het systeem wordt immers zoo dik wijls gevolgd als de menschen bij de politie komen en zeggen, dat zij 't liefst hun geld of goederen terug hebben en dat arrestatie van de daders voor hen een zaak van ondergeschikt belang is. Ook een hoog rechterlijk ambtenaar heeft eens al het bij hem gestolen tafelzilver terug ontvangen, zonder dat er daders zijn gevat geworden. Het gesprek komt weer op het systeem, en de Officier vraagt, waarom die goede ren bij de Hollandsche Rading moesten worden gevonden? (De lezer weet,dat de detective een deel van het gestolene daar in den grond heeft ontdekt). Johanknegt weet niet meer met wien hij de komedie bij de Hollandsche Rading in elkaar heeft gezet. Enkele oogenblikken later begint de president er over te spreken, dat Johan knegt het goed bij den politieagent Klaassen heeft gebracht. Daar werden de goederen gevonden ze waren onder de tafel gebonden met planken er omheen gespijkerd. Dan komt weer de comedie van de Hol landsche Rading ter sprake. Johanknegts antwoorden, komen dan hier op neer, dat de Utrechtsche recherheurs Van Bley- enburg en v. Kooten het plan voor de „ontdekking bij de Hollandsche Rading" hebben ontworpen. Mr. Kokosky doet tenslotte in positieven vorm het verzoek tot invrijheidstelling van verdachle. Aan de orde wordt nu gesteld de zaak Onnes. De detective ruimt zijn plaats in voor den kasteelheer.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7