Met de ondetoceebcotea naaï Dndic Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Wieringerwaard. Wieringen. Schagen. Texel. HfcLDERSCHE COURANT VAN PONDERDAr, 8 MAART IV34. EXAMEN. KERKNIEUWS. De moord te Alkmaar. Burgerlijke Stand van Callantsoog. over de maand Februari 1934. GEBOREN: Simon, z. v. J. Baken en D. Kater. GETROUWD: H. Hofstra en B. M. JVader. OVERLEDEN: Margaritha Pieternella Philipsen, 45 j., eehtgenoote van Jan Berkhout. EEN VERRE REIZIGER. In Januari van dit jaar vond de heer !A. Kooij, alhier, een vogel, welke een ring met inscriptie „307546 Vogelwarte Helgo- land", droeg. De ring zond de heer Kooi.i op naar Helgoland en dezer dagen kreeg hij antwoord. Het bleek, dat de vogel in Juli 1931 als jong geringd en van Helgo land losgelaten was. Het is een Noorde lijke Zeekoet (Urea Aalge), die aan onze kust overwintert en in. het hooge Noorden broedt. De leider der „Staatliche Biologi sche Anstalt", abteilung: Vogelwarte, Prof. Dr. R. Drost, verzocht om medewer king met betrekking tot het onderzoek van verschillende vogelkundige vraag stukken, zooals: trek, gehechtheid aan ge boorteland, enz. BOU W VERG UNMN G EN. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is aan den heer J. G. van Barneveld vergunning verleend voor het bouwen van een dubbele houten zomer woning, op het daarvoor bestemde terrein ten Noorden van het dorp. LEZING MET LICHTBEELDEN. Naar we vernemen is het bestuur der V.V.V. alhier er in geslaagd den heer Jan P. Strijbos bereid te vinden op een nog nader te stellen avond in de maand Maart een lezing te houden met lichtbeel den over een onderwerp betreffende de vogelwereld. De verdere mededeelingen zullen t.z.t. bekend worden gemaakt. BOERDERIJ AFGEBRAND. Terwijl de heer J. Jongejans met z'n gezin aan het middagmaal zat, werd hij gewaarschuwd dat er in een ander deel van de boerderij, dat gelegen is in het land aan den Meerweg, veel rook stond. Toen hij een onderzoek naar de oorzaak ervan instelde en op den zolder kwam, moest hij verder opsporen opgeven, want alles stond daar vol rook en nu er trek king kwam, was het plotseling een en al vuur rondom. De bewoners konden zich haastig in veiligheid stellen. Een gedeelte van de boerderij was ingericht voor het bollenbedrijf en het vuur vond daar zoo gretig voedsel en de felle wind blies het zoo aan, dat in een half uur nog maar een paar stukken muur over waren. Van den inboedel was dan ook niets te redden. De brandweer kon slechts de stukken muur omhalen en het laatste vuur blusschen. Vermoedelijk moet het ontstaan van den brand gezocht worden op zolder nabij den schoorsteen. Verze kering dekt de schade. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. T. Everts van Barsingerhorn. G. Clement en gezin van Krabbendijke. P. J. A. M. Warnar van Soerabaja. mej. M. M. S. Martins van Schagen. Vertrokken: G. W. J. Tuijn en familie naar Wijk aan Zee en Duin. H. H. Mugge naar Leiderdorp. Mej. H. J. van der Waal naar Alkmaar. E. J. Bulder naar Bandoeng. J. Vlaming en echtgen. naar Den Helder. J. de Vries naarWon- seradeel. Mej. J. Tauber naar Purme- rend. F. de Klerk en gezin naar Wie- ringexwvaard. J. Bakker en gezin naar Utingeradeel. J. Jeeninga naar Bandoeng. Mej. M. F. Duijnhoven naar Den Helder. J. Vink en gezin naar Noordwijk. A. Hoogesteger en gezin naar Barsinger horn. Mej. K. Sanders naar Den Helder. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Cornelia, d. v. A. A. Be- zuijen en M. Dogterom. Bernard Johan- nes, z. v. C. de Graaf en M. L. v. Kerk- voordo. Cornelis, z. v. S. Koldijk en T. V. d. Kreeke. Minke, d. v. S. IJ. Zuidema en F. Buwalda. Martinus Johannes Maria, Z. v. J. G. van den Berg en R. C. Verresen. ONDERTROUWDJ. Blok en G. Lips. GETROUWD: J. Vlaming en G. van Baar. OVERLEDENO. Stevens, 2 maanden. POLITIE. Gevonden: een nummerplaat, G 83761. EEN KIJKJE IN HET RIJK DER EEUWIGE STILTE. Evenals verleden jaar heeft Mevrouw Vorstman, daarin gesteund door den heer N. Raap, er voor geijverd werkloozen en schoolkinderen te kunnen laten genieten van een prachtige, leerzame film. Ditmaal zal Maandag in de zaal van den heer Slik ker vertoond worden de zeer geroemde film: „De eeuwige stilte", een verhaal in beeld van de Zuidpoolreis van den ontdek kingsreiziger Scott. 's Morgens mogen de werkloozen een gratis-vertooning bijwo nen, 's middags de kinderen der hoogste klassen en 's avonds kunnen andere be langstellenden tegen entree ervan genie ten. Daarvoor worden nu reeds kaarten ten verkoop aangeboden en men rekent er natuurlijk op, dat velen de bijzondere ge legenheid om deze mooie film te kunnen zien zullen benutten, vooral als men weet, door z'n entréegeld mede mogelijk te ma ken, dat weer eens een lichtpuntje ge bracht kan worden in het troostelooze be staan van onze werkloozen en aan de kin deren een leerzaam genieten kan worden hcrri'1. DISTRICTSVERGADERING „DE TIJDGEEST". Dinsdagavond hield de coöperatieve verbruiksvereeniging „De Tijdgeest te Winkel hare districtsvergadering voor Anna Paulow na, Wieringerw aard en Oude- sluis in de zaal van den heer C. Slik kei. De zaal was stampvol. Bijna 300 per sonen waren aanwezig. Als de voorzitter, de heer Ham, ue vergadering met een kort woora bee geopend, geeft hij het woord aan m j. Mantel, van Deventer, die in een vlot^' onderhoudend betoog eene uiteenzetting <raf van het doel en de beteekenis der coöperatieve oiganisatie. Dedirecte voor- deelen welke de coöperatie biedt, behoe ven daarbij niet te worden onderschat, doch veel hooger staat de maatschappe lijke waarde welke uitgaat van de her vormende kracht, die is gelegen in den ombouw en verbetering van het productie- en distributiestelsel. Spreekster rede werd met groote aandacht gevolgd en met een daverend applaus bekroond. De behandeling van het jaarverslag gaf slechts tot enkele opmerkingen aanleiding. Medegedeeld werd, dat de leden ïaads- leden voor de wijken Wieringerwaard. (de heeren A. Blaauboer en N. Boerman) en voor Kleine Sluis (de heeren H. Busé, J. Swierts en K. Meerboer), welke dit jaar moesten aftreden, weer zonder tegen- candidaten waren herkozen. Een viertal taarten werd onder de aan wezigen verloot, evenals een aantal arti kelen uit de manufacturen-afdeeling. Naast een propagandistische film, werden bovendien nog een komische en een teekenfilm vertoond. Door een aantal gedienstige geesten werd koffie, biskwies en aan de heeren bovendien sigaren rondgediend. De vergadering, die een zeer gezellig karakter droeg, werd omstreeks twaalf uur door den voorzitter gesloten. WIJKVERPLEGING. De vergadering van de Commissie voor Wijkverpleging in Anna Paulowna en Wieringerwaard werd door burgemeester Lovink geopend met een bijzonder woord van welkom aan de nieuwe bestuursleden, dokter de Vries en den beer D. Kaan, bei den van Wieringerwaard. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de afd. W.W. van het Witte Kruis, hetgeen vermeldde dat de heer Sleutel als bestuurslid voor de comm. v. Wijkverpleging had bedankt. Voorzitter wees op de verdiensten van den heer Sleu tel voor de wykverpleging. Vanaf de op richting, vijftien jaar lang, is hij penning meester geweest. Besloten werd als bewijs van waardeering voor het vele, belange- looze werk door den heer Sleutel gedaan, hem een ruststoel aan te bieden. Daar het nieuw gekozen bestuurslid be zwaar had de functie van penningmeester over te nemen, werd de heer C. Liefheb ber daarmee belast, die dus voortaan secr.- penn. zal zijn. Een schrijven van het hoofdbestuur be richt, dat de subsidie van de provincie waarschijnlijk aanzienlijk verlaagd zal worden. Aangedrongen werd op beper king der uitgaven en als gevolg daarvan werd besloten het salaris van de wijkzus ter tijdelijk met 7 te verlagen. Het verslag van de commissie tot na zien der rekeningen van den penn. ver meldde voor de wijkverpleging: ontvang sten 2383.79, uitgaven 2925.76, dus na- deelig saldo 541.97; voor de tuberculose bestrijding ontvangsten 1930.28°, uitga ven 1878.31°, batig saldo 51.97. De commissie vond de post voor het gebruik van de auto door de zuster te hoog. Be sloten werd daarvoor te laten inschrijven. Uit het jaarverslag van den heer Liefheb ber memoreeren we: Er zijn 553 leden, 377 in A. P. en 176 in W.W. Ontvangen con tributie 727.75. De wijkzuster heeft 145 gezinnen bezocht en 3577 bezoeken afge legd. Twee t.b.c. patiënten verblijven tij delijk in een sanatorium. In vijf gevallen is tot ontsmetting voor t.b.c. overgegaan. Zoowel in A. P. als in W.W. is een Emma- bloemcollecte gehouden. Na benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering en een com missie tot nazien der rekeningen volgde sluiting. Het tweetal dat was opgemaakt voor len kaasmaker, uit de 38 sollicitanten luidde als volgt: no. 1. Joh. Reitsma, 2e kaasmaker te Warns (Fr.); no. 2. A. v. d. Meer, 2e kaasmaker te Juiianadorp. Benoemd werd de heer Joh. Reitsma uit Warns (Fr.). Voor de betrekking van opzichter, als mede bediening electrisch gemaal, hebben zich 275 sollicitanten opgegeven. Burgerlijke Stand van Wieringerwaard over de maand Februari. GEBOREN: Reijer Willem, z. v. Kr. Rezelman en M. v. Ham; Roelof, z. v. R. Slagter en J. Wielink. GETROUWD: J. Braaf en H. Buter; J. P. Raven en N. Wit. OVERLEDEN: Geertruida Wijker, 78 jaar, echtgenoote v. J. Smit. Hlppolytushoel. NOGMAALS „CINEMA DE HAAN". Hoewel wij in ons verslag van Dinsdag j.1. getracht hebben zoovolledig mogelijk te zijn, is ons thans gebleken, dat wij zoo in den feestroest zijn opgegaan, dat wij een zeer voornaam punt over het hoofd hebben gezien. De scheppers van dit theater, zeer ze ker één der mooiste uit Noord-Holland, zijn in de eerste plaats de architecten Peters en Baanders, die thans ook in Den Helder hun kantoor hebben. Wij kunnen niet nalaten deze heeren alsnog te com plimenteeren, zoo ook de uitvoerders van dit monumentale werk, dat een ieders be wondering afdwingt. Naar wij vernemen heeft Ds. J. F. Fischer te Slootdorp, Wr. Meerpolder, be dankt voor 't op hem uitgebrachte beroep als predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te te WinsumBaard (Fr.). ONDERHAXD3CHE VERKOOP. Mej. de wed. J. P. Maars te Hippolytus- hoef, heeft haar woonhuis annex bierbot- telary met inventaris onderhands ver kocht aan den heer S. de Jongh Wz. te Polder Waard Nieuwland, alhier. Mej. de wed. J. M. Tysen te Hippoiytus- hoef heeft hare boerderij met aanbehoo- rend erf en land, staande in de Elft, on derhands verkocht aan den heer S. Ellez. Wagemaker, alhier. Den Oever. NIEUWBOUW. Men deelt ons mede dat de bouw van een nieuw burgerwoonhuis aan de Zwin straat te Den Oever, voor den heer Jn. Stadig, Beltstr., H.hoef, bij openbare aan besteding is aangenomen door den aan nemer de heer W. Jz. Hermans te Den Oever, als laagsteinschrijver. In café „De Beurs" werd Woensdag 7 Maart een afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen opgericht. Bij de opening kon de waarn. voorzitster, Mevr. Bronder, een groot aantal dames welkom heeten. Na een aardige causerie van Mevr. Van Gilse, lid van het Hoofd bestuur, die doei en streven van de Ver eeniging uiteenzette, werd tot oprichting overgegaan. Meer dan 70 dames gaven zich als lid op. Mevr. Bronder werd bij acclamatie tot presidente gekozen. Verdere bestuurs leden zi.jn de dames RoggeveenStam mes, Wynia, DekkerStammes, M. de Veer, uit Schagen, Breebaart—v. d. Horst uit Callantsoog en BorstSleutel uit Ha ringhuizen. Met een verzoek aan de aanwezigen om nog meer leden te werven, sloot de voor zitster deze gezellige bijeenkomst. EEN TJALK OPGEGRAVEN. Eenige arbeiders waren in den P. H. Polder te Texel aan 't graven van een sloot, die gemaakt werd van Oedelem naai den P. H. Polder. Eensklaps ontdekten ze in den grond iets hards. Bij nader onder zoek kwam men tot de ontdekking dat daar in de grond een tjalk verzakt was. Daar de P. H. Polder reeds in 1769 werd ingepolderd, en in 1846 opnieuw inge dijkt, moet dit schip reeds geruimen tijd geleden, toen de zee daar nog stroomde, gestrand zijn. De omtrek van de tjalk is nog heel goed waar te nemen, 't Geheel steekt een halven meter boven de opper vlakte van de sloot uit. LANDBOUWFILM. 9 De film van de N.V. Chilisalpeter Han del Mij., die Dinsdag in Pen's Bioscoop zaal liep, heeft bijzonder veel belangstel ling getrokken. In de middaguren werd ze gegeven voor de leerlingen der hoog ste klassen van de verschillende scholen in onze gemeente, des avonds voor oude ren. Een korte toelichting werd gegeven door den heer M. van Heel, die werd in geleid door den heer v. d. Meulen. Spr. deelde eerst het een en ander mede over Chili, het land waar de ruwe salpeter wordt gevonden; de plaats waar men de salpeterlagen Vi tot 3 meter onder de op pervlakte aantreft, ligt wel in de meest dorre streek der geheele aarde. Regenen doet 't daar zoo goed als nooit; 't is nu al 52 jaar geleden, dat daar de laatste regen bui is gepasseerd. Plantengroei komt dan ook op deze helling van het Andes-ge- bergte in 't geheel niet voor; 't is dan ook wel eigenaardig, dat deze woesternij een bergplaats van de meest kostbare mest stof is geweest. Verder deelde spr. 't een en ander mede over 't winnen van de ruwe salpeter: de lagen worden door boord en dan met dynamiet losgemaakt; met spoor en vrachtauto's wordt daarna de ruwe salpeter naar de kristallisatie bassins gevoerd. De waarde van Chili-salpeter moet, ver volgde spr., ver boven andere stikstof- meststoffen getaxeerd worden; vooral om dat ze naast het hoofdelement, de stikstof, een vrij hoog procent jodium, borium, natrium en kali bevat. In 't kort werd de gunstige werking van deze stoffen op plantengroei en onderhoud van het men- schelijk en dierlijk organisme uiteengezet. Vooral jodium, waarvan de onderzoekin gen nog in het beginstadium zijn, is on misbaar voor plant, mensch en dier; dit kwam vooral in de oorlogsjaren in Duitschland aan den dag, toen geen Chili salpeter kon worden ingevoerd. Een ge brek aan borium treedt bij verschillende planten duidelijk op; bij suikerbieten o.a. in den vorm van hartrot. Het aanwezig zijn van een vry hoog procent natrium bracht eveneens een groot voordeel, deze stof oefent door zijn groote oplosbaarheid vooral zeer gunstige resultaten uit, terwijl ze op de werking der aanwezige kali de meest gunstige resultaten heeft. De N.V. Chilisalpeter Handel Mij. brengt thans onder den naam van Chi- leensche Salpeter een meststof in den handel, die iets duurder is. Deze bevat naast 13 tot 20 pet. stikstof, ook een hoog procent (6 tot 10 pet.) kali, en is daarom voor onze kalkarme landeriien zeer ge schikt. De prijs van de Chili-salpeter is thans zoo laag gesteld, dat het gebruik van deze prima meststof voor de landbouwers geen bezwaar meer vormt. Hierop werd de film gegeven. Ze voerde ons naar de landbouwbedrijven in ver schillende streken van ons land. Men ziet de meest moderne en ook de meest primi tieve wijze, waarop de landbouw in Neder land wordt uitgeoefend. Overal heeft men vooral opnamen gemaakt van de gunstige resultaten, verkregen met de bemesting met Chilisalpeter. De laatste acte van de landhouwfilm bracht de verschillende typen van boerderijen op het doek; dit gedeelte vooral is interessant. Tot slot werd een komische teekenfilm gegeven, die eveneens betrekking had op de prima kwaliteit van de Chilisalpeter. HET TEXELMUSEUM. De voormalige U.L.O. school aan de Nieuwstraat te Den Burg is thans inge richt voor museum. De bezittingen van het Texelsch Museum zijn daar thans ondergebracht. In de zooveel ruimere lokalen komt alles veel beter uit dan in het oude gebouw, terwijl het van buiten af veel gemakkelijker te bereiken zal zijn. Naar wjj vernemen, zal de volgende week de officieele opening plaats hebben. In dit museum zullen een paar poppen geplaatst worden in Texelsche kleeder dracht. Door de dames mevr. Mulder— v. Gelder en mevr. Dros—Donker zijn deze poppen, die eerst naar de tentoon stelling gezonden worden, aangekleed. Dezer dagen hebben we het Texelsch paartje kunnen bekijken. De dames heb ben eer van haar werk. Tot in de klein ste bijzonderheden is de voormalige Texelsche kleeding nagebootst. Onder zoowel als bovenkleeding, alles is volgens oude modellen vervaardigd. CURSUS JEUGDIGE WERKLOOZEN, Over bovenstaanden cursus, waarvoor in de laatste raadsvergadering een kleine subsidie werd verleend, vernemen we liet volgende: Een 40-tal jeugdige werkloozen gaf zich reeds voor dezen cursus op. De lessen zullen gegeven worden in een der lokalen van de voormalige R.K. school aan de Molenstraat te Den Burg en wel op twee avonden in iedere week. De lessen worden gegeven door den heer J. Buisman (motor cursus), H. Schrama (huisvlijt) en W. v. Heerwaarden Hz. (meetkunde). Deze heeren hebben zich voor 't geven van deze lessen belangeloos beschikbaar ge steld. Den Hoorn. Onze plaatsgenoote mej. Klazina Lap Pd., is 2 Maart geslaagd in het Diacones- senhuis te Amsterdam, voor diploma zie kenverpleegster. De Cocksdorp. A.s. Zondag 11 Maart zal Ds. Plug te De Cocksdorp zijn afscheidsrede houden als predikant der Ned. Herv* gemeente aldaar. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 6 Maart. Uitspraken vorige zitting. Petr. Herm. van V., Amsterdam (ge detineerd) oplichting. Eiscli 1 jaar gev., 6 maanden gevangenisstraf. Jac. v. d. G., Alkmaar, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen. Hendrik Izak M., chauffeur. Bergen. Hooger beroep vonnis Kantonrechter Alkmaar, ter zake overtr. art. 22 M. en R.-wet, 40 boete of 30 dagen. Vonnis bevestigd, doch opgelegd 25 boete of 10 dagen. Jan Willem de Gr., chauffeur, Enkhui- zen, toebrengen van ernstig lichamelijk Letsel (schuldmisdrijf). Eisch 100 boete of 60 dagen. Vrijgesproken (verdediger was mr. v. d. Loos). Pieter O., koopman, Amsterdam, dief stal van motorliandsclioeneu, 2 maanden gevangenisstraf. Arie K. en Klaas St., Egmond aan Zee. Hooger beroep vonnis K.G. wegens stroo- perij, 14 dagen principieele hechtenis. Vonnis bevestigd, doch aan KI. St. opge legd 20 boete of 8 dagen. Lantaarns worden teruggegeven, omdat verbeurd verklaring niet op de wet steunt. Een Urker oproerkraaier. De Urker visscher Andreas V., reeds eenmaal opgeroepen, doch verhinderd wegens ijsgang, verscheen heden in zijn traditioneel gewaad personolijk voor de strafkamer, ten einde zich te verantwoor den terzake het hem ten laste gelegde feit van opruiing, door tegen zekeren Fokke Hoekstra, wiens kuilnet gevaar liep in be slag genomen te worden, toe te brullen: Fokke, geef je kuilnet niet af, ik zal je komen helpen, verzet je er tegen, want de minister heeft zijn bloedhonden losge laten. De rijkspolitie, met de uitvoering der wet belast, was natuurlijk niet ge- stièht over deze brute inmenging en nam de vrijheid tegen den losmondigen visscher proces-verbaal op te maken ter zake het hierboven gereleveerde mis drijf, gepleegd op 31 Augustus op liet IJselmeer. De bewuste Urker, 'n gunstig uitziende stoere visscherman, bleek thans in heel wat meer deemoedige stemming te ver- keeren. De zenuwachtige toestand waar in hü verkeerde, was oorzaak van zijn onoordeelkundig optreden en hü verklaar de thans spijt te hebben van het gebeurde. Majoor van Drimmelen, belast met het Zuiderzee politietoezicht, een der politie mannen in kwestie, gaf heden verslag van het voorgevallene en bevestigde voorts het door hem opgemaakte proces-verbaal. Verdachte had in zijn overspanning ook nog een Nederlandsche vlag in een roode veranderd, teneinde van zfin momenteele communistische gezindheid blijk te geven. Later is zijn kleur weer afgezakt en had hij zijn verontschuldiging aangeboden. Mr. Schenkeveld opponeerde voor den visschersman als raadsman en verdediger en had ook nog een getuige-deskundige doen dagvaarden. Pleiter trachtte twijfel te wekken, of de verdachte wel opzettelijk was komen aan varen, ten einde zich in het conflict der politie met Fokke Hoekstra op bovenom schreven wijze te bemoeien. De heer Rikel Brants, getuige-deskun dige, voorzitter der Urksche visscherii- belangen, gaf op verzoek van verdediger een duidelijke uiteenzetting van den toe stand der visscheriibelangen in verhand met het noodige consent, dat echter niet Van onzen bijzonderen medewerker. IV *j Op den dag van het vertrek zullen eenige gasten ons uitgeleide doen tot de Baai van Cascaes. De Minister van Marine toonde zich een enthousiast bewonderaar der booten, en wilde niets liever dan een tocht onder wa ter mede maken; de Nederlandsche Zaak gelastigde zal gaarne van de partij zijn. Te 2 uur 's middags zal op Hr. Ms. „K. XV" de standaard van den Minister om hoog gaan, nadat Zijne Excellentie met zijn Staf zich heeft ingescheept. „Los voor en achter", het bezoek aan Lissabon is geëindigd, met 13 mijlsvaart gaan wij de Taag af, om buiten de terri toriale wateren de gasten het onderwater- bedrijf te toonen. Van de Onderzeedienstkazerne waait het sein „Goede reis", vanaf de gistfabrek wordt gesalueerd met de Nederlandsche vlag. Weldra komt het sein „klaar maken voor onderwater" en „verspreiden", de beide booten gaan op eenigen afstand van elkaar onder water. Ziine Excellentie is niet te vermurwen de centrale te verlaten, alles schijnt hem belang in te boezemen; het dieptesturen heeft zijn bijzondere aandacht. Weldra klinken onderwater kloksignalen, de com municatie tusschen beide booten wordt tot stand gebracht. Het sein „A quelle profondeur êtes vous?" met als antwoord „80 mètres, and still going strong" leidt tot Zuidelijke uitbarstingen van spontani teit. Aan het einde van den tocht worden de gasten afgehaald door een Portugee- sche onderzeeboot. De Ministervlag wordt neergehaald, en opgeborgen in een daartoe behoorende hoes. Vlak voor het afsteken der sloep wordt de vlag aangereikt. Zijne Excellen tie blijkt echter niets van dit ceremonieel gemist te hebben, want op het moment dat de vlag wordt overgegeven aan den stuurman van de sloep, griipt hij in, neemt de vlag over, en werpt deze terug aan boord van de „K. XV", met enkele harte lijke woorden te kennen gevend, dat deze als souvenir bedoeld is. De gasten waren vele malen „En- chanté" over den tocht; zij wuiven en zwaaien tot de booten uit zicht raken. De koers wordt gesteld naar Kaap St. Vincent, met bestemming naar de Mid- dellandsche Zee. Het weerbericht is niet ongunstig, hoewel het weer, dat de Golf van Biscaije bood, niet te verwachten is; in de Middellandsche Zee waait het hard. De weerberichtendienst is in deze streken niet zoo goed verzorgd als meer naar het Noorden, plaatselijke berichten zijn schaarsch. De bergen kunnen een verraderlijke rol spelen, door een onderbreking van de bergketens kan de wind ongenadig hard doorstaan. Weldra blijkt, dat de weer goden besloten heebben de koppen bij el kaar te steken en deze twee notedopjes hun vet te geven; in de Golf van Biscaiie waren zii aan het oog ontsnapt. Op de hondewacht begint het al, na de luwte van St. Vincent aanwakkerende Oostenwind met vrij veel zee. De barome ter begint te dalen, eenige uren later gaat deze met dezelfde snelheid weder stijgen, zoodat blijkbaar een actief minimum werd gepasseerd wind en zee nemen toe, op de dagwacht gaat een reddingboei ver loren, eerste teeken van veel overkomend water. De oppasser heneden is gelukkig zeevast, hoewel hü met geen mogelijkheid bevaren genoemd kan worden. In de Golf van Biscaije waren de slingerlatten door loopend opgetuigd, waarschijnlijk afgaan de op de reputatie, echter in dit weer zochten theekopjes en bordjes speelsoh een uitweg naar beneden, gehoorzamend aan de eeuwige wet der zwaartekracht ongehinderd door slingerlatten of andere nuttige uitvindingen. Boterhammen wer den zonder menscheliike hulp gesmeerd en belegd, echter niet volgens de ons be kende nonnen. Wind en zee nemen hand over hand toe, stormkracht wordt bereikt. Het is een fantastisch gezicht de andere boot haar neus er in te zien steken, ver slaan de schroeven boven water, bii het opheffen van den kop zijn er momenten, dat wij de kingston van tank I kunnen bewon deren. Het aantal omwentelingen is reeds lang tot een minimum teruggebracht, de peiling van een licht op 15 mijl qand verandert per wacht negen graden, het behoud bedraagt een half a driekwart mijl per uur. Het blijkt echter, dat de booze opzet der weergoden bezig is te gelukken. De ach- terduikroerleiding heeft het zwaar te ver antwoorden. als dit zoo doorgaat is averij onvermijdelijk. Wij maken ons los van de geweldige dynamiek der golven, en begeven ons in de welhaast statistische rust der hekbuis- kamer. Het is nauwelijks te gelooven, dat Natuur en Techniek hier een verwoeden strijd voeren, een strijd om het behoud of de vernietiging van het werk van men- schenhanden. Zwaar werkt de stuurleiding elk oogen- biik dat de roeren, opgelicht door de hoo ge zee, het water weer bereiken. Stutten en schoren worden geplaatst om de schade tot een minimum te beperken. De draadlooze is druk in de weer, beide booten blijken met dezelfde moeilijkheden te kampen te hebben, dezelfde maatrege len te hebben genomen. Onder lij van de kust, op weg naar Cadiz. De stuurleiding heeft het niet ge houden, hoewel de schade mee blijkt te vallen, het eigenlijke herstellingswerk zal niet meer dan eenige dagen vorderen, echter het woord onderzeeboot is in- haerent aan weinig ruimte het demon- teeren en weder monteeren van onderdee- len die in den weg zitten, zal meer tijd vorderen. Telegrammen zijn heen en weer ge gaan, het voorgenomen verblijf te Cadiz werd gemeld en goedgekeurd. De eisch van veiligheid geschiedt om de duikroerleiding ook buitenboord te onderzoeken, waarvoor dokken noodzake lijk is. Een voorloopig onderzoek en de betrekkelijk lichte aard der beschadiging doen echter hopen een hoop die be waarheid werd dat hier niets nieuws aan het licht zal treden. Ondanks de opgeloopen schade luidt het eenstemmig oordeel: „Prachtige zee schepen, geschikt voor elk weer af te rijden, na voorziening in deze averij en opheffing der oorzaken een stap vooruit in de goede richting. Eenige dagen op onthoud, een groote teleurstelling, hut never say die, we komen er wel. Het derde artikel werd opgenomen in ons nummer van Zaterdag 3 Maart. B. meer werd verleend na de afsluiting van het IJselmeer. Men moest toen in 't bezit zijn van een groote vischacte. Voorts wa ren de visschers verplicht hun visch- methode te wijzigen, wat groote kosten meebracht. Omdat de visschers niet in het bezit waren van een vergunning '32, wer den zij niet in de gelegenheid gesteld, ten einde een vergunning '33 te verkrijgen. Tot het geven van voorlichting werd ook nog gehoord de technisch visscherij- opziener, de heer v. d. Good, die moest erkennen, dat de visschers met al die wetswijzigingen slecht waren ingelicht, en dienaangaande veel verwarring heerschte. De heer Brants was in Den Haag op diverse ministeries op audiëntie geweest, teneinde besprekingen te voeren in het belang der Urker en andere visschers en het gevolg was, dat de visscherii gedu rende eenigen tijd oogluikend werd toe gestaan. De officier hield een welwillend gesteld requisitoir en wilde zich in casu bepalen tot het requireeren van een voorw. straf, mede ter bijzondere preventie. Gevorderd werd 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Mr. Schenkeveld was nogal content en was zoo genadig een flink deel van zijn pleidooi te schrappen en achtte het alsnu alleen nog noodig de kwestie van acte en vergunning meer uitvoerig toe te lichten. Pleiter schilderde treffend de verbitterde stemming, die was ontstaan onder de Ur- kers en daarop komende op de materieele feiten, die een ongewenscht gevolg waren der geschapen omstandigheden. Verdach te kwam niet op voor zichzelf, doch voor een collega, die onrecht werd aangedaan. Voorts viel pleiter aan de dagvaarding, die naar zijn meening niet was in over eenstemming met de feiten en achtte pi. ten dien aanzien de dagvaarding niet vol ledig en concludeerde pi. ontslag van rechtsvervolging subsidiair refereerde hü zich san het oordeel der rechtbank. Op enkele punten van pleiters betoog w»rd door den officier gerepliceerd en (loer verdediger op zijn beurt weer beant woord. (Vervolg van Dinsdag). Zooais door praemature publicaties was te verwachten, was de z.g. publieke tri bune propvol met nieuwsgierigen naar de behandeling van een zoo zeldzaam voor komend sensatieproces. De eerste getuige was natuurlijk de criminal-anatomist Dr. Hulst, wiens ka rakteristieke verschijning steeds duidde op de lugubere omstandigheid, dat op den achtergrond een iük staat. De deskundige bevestigde hier zijn uiteraard griezelig rapport met de con clusie, dat de verslagene Jan Oldenburger overleed als gevolg van het hem aange dane uiterlijk geweld, aangezien andere physieke afwijkingen niet werden aange troffen. De slag werd vermoedelijk ont vangen in gebukte houding. Daarop werd gehoord verdachte Dirk Gr., die niet ontkende geslagen te hebben. Hij kende den verslagene zeer oppervlak kig en was met hem in aanraking geko men omdat hij een huishoudster zocht, op welke betrekking reflecteerde mej. A. de Haan, de huishoudster van Oldenburger. De man scheen wel zenuwachtig, dat de juffrouw zou vertrekken. Op 2 Januari kwam de juffrouw met de bus en tot 8 Januari hadden zy' genoeglijk samen ge leefd. In den nacht van de misdaad was hij met zijn huishoudster op visite geweest bij zijn broer op het Zeglis. Thuisgeko men zaten ze nog wat te praten en hoor den zü een knal. Aanvankelijk hoorden zii niets, doch eensklaps werd een ruit kapot gegooid. Dirk Gr. wapende zich toen met een stuk hout en ging, voorzien van een zaklantaarn, naar beneden. Bedoeld stuk hout, beslagen met twee uitstekende ijze ren hengsels, was ter zitting aanwezig. Buiten gekomen zag Dirk Gr. een persoon, die, naar hij dacht, een wapen in zijn han den had en in zijn schrik en overspanning sloeg hü op hem los. De man kwam wel op hem toe, maar zeide niets. Verdachte ontkende een bepaalden opzei te hebben gehad den man te vermoorden, maar hü was bevreesd voor een aanval. Ben jy zoo'n bange kerel? vroeg nii". Ledeboer, de president. Ik heb niet eens gezien, wat ik in m'n handen heb gehad, repliceerde de ver dachte. Het gezicht van dien man was ver schrikkelijk, zei verdachte half huilend, ik heb niet gewild dien man dood te slaan. De zwaarte van het massieve stuk hout had volgens Dr. Hulst veel hijgedragen om de kracht van den slag te bevorderen Verdachte verklaarde geheel uitzinnig met het stuk hout naar het politiebureau te zijn gerend. Hij wist niet hoe hü op hel bureau was gekomen en had daar gezegd dat er in de Bloemstraat wat w as gebeurd en daar een man lag. De 34-jarige Annegie de Haan, de be wuste huishoudster en ongewilde oorzaak van het bloedige drama, was eenige jaren huishoudster geweest bii Oldenburger. Had men aanvankelijk trouwplannen, la ter werd de verhouding minder prettig als

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10