-X-. Ingezonden dc noot Dndi'é BUITENLAND LUCHTVAART Eerste Kamer. De Amerikaansche vloot. Wat voor weer vandaag De Postvluchten van en naar Indië- Het vliegveld in het hartje van Londen. De moord te Alkmaar. HFi nFRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 MAART 1034 ONTSPAN NINGSLOKALITEIT VOOR WERKLOOZEN. Door eenige werkloozen werd het vol gende schrijven aan het College van B. en W., gericht: Geacht College, Ondergeteekenden, sprekende namens zeer vele werkloozen hier ter plaatse, verzoeken beleefd Uw aandacht voor het navolgende. In verschillende plaatsen van ons land lijn de Gemeentebesturen er toe overge gaan om voor de werkloozen lokalen be schikbaar te stellen, waarin zij zich over dag kunnen bezighouden. Momenteel is dit in onze Gemeente niet het geval, hoewel er toch dringende behoefte bestaat aan een dergelijke localiteit. De werk loozen staan thans heele dagen op hoeken van straten en bij bruggen te praten en te hangen en weten van verveling niet wat zij moeten doen. Herhaaldelijk worden zij door de politie verdreven en zoeken dan weer ergens anders een plaatsje. Dit komt ons zeer ongewenscht voor en wij zouden daarom gaarne willen, dat ook in onze gemeente een lokaliteit beschikbaar werd gesteld en werd ingericht voor de verpoozing der werkloozen, zoodat zij van de straat af kunnen. De inrichting van een dergelijk lokaal zou eenvoudig kunnen zijn en door werk loozen in werkverschaffing kunnen wor den uitgevoerd. Voorts zouden er de noodige spelen van Gemeentewege be schikbaar gesteld kunnen worden, evenals abonnementen voor kranten, tijdschriften en dergelijke. Vanzelfsprekend zou in een dergelijk lokaal behoorlijk toezicht moeten zijn en zou er streng op moeten worden toegezien, dat de orde er behoorlijk bleef gehandhaafd. Hiervoor ware een bestuur te kiezen uit de werkloozen, die voor den gang van zaken in het lokaal verantwoordelijk gesteld zouden kunnen worden. Om het bezoeken van het lokaal te bevorderen zou er ook kunnen worden beslist, dat alle werkloozen in dat gebouw zouden moeten stempelen. Wij brengen deze k westie, die natuurlijk nog in finesses zou moeten worden geregeld, onder Uw aandacht, in de hoop, dat er voor ons een dergelijk lokaal zal worden beschik baar gesteld. Met de meeste hoogachting verblijvend, J. VISSER, 2e Vroonstraat No. 8. J. WARMERDAM. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Februari werd de Lees zaal bezocht door 1474 mannen en 86 vrouwen, totaal 1560 personen. Uitgeleend werden 2284 romans, 2022 kinderboeken en 1189 studiewerken, totaal 5495 banden. De navolgende werken werden aange schaft: van Arkel, De held Israëls; Belinfante, e.a., De triomf van het wanbegrip; v. d. Boom, De moderne houtsnede in Neder land; Binnendijk, Het andere land; den Doolaard, De wilde vaart; Engelman, Het venster; Grimm, Micliel Angelo; Hamann, Geschichte der Kunst; Jones, Stanley, Christus en het menschelijk lijden; Nij- hoff, Vormen; Rapport van de Herzie ningscommissie van de S.D.A.P.; Rogge, Smit Mallinckrodt, Latijnsch thema- en vertaalboek; Schmitz, Als een bloem in den wind; Stap, Een bundel humor; Thomas, 't Slop; Tokoenaga, Straat zon der zon; Traven, Dag Totenschiff; Wolf, Onsterfelijkheid als wijsgeerig probleem; Jaarboek voor berechting en reclassee- ring, 1934; Statistiek van de sterfte in Nederland over .1932; Statistiek over de loop der bevolking in Nederland over 1932. Ten geschenke ontvangen: Geestelijke richtlijnen (Barchembladen Dec. 1933); Ketner, Goed en slecht; von Mises, Fluglehre; Vogelsang, Die stabili- sierung der Flugzeuge; Nat. soc. bewe ging in Nederland, Staatsleer; Nat. soc. beweging in Nederland, Programma met toelichting; Prospector, Een nieuw pro gram; Onze gemeentelijke gebiedsindee- ling, dl. 4; Statistiek van de samenstelling der Nederlandsche koopvaardijvloot over 1933; Gids van Heerlen. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Over de maand Januari 1934. M annen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakschipper, 2 banketbakkers (1 ben. 18 j.), 6 bankwerkers, 1 betonwerker, 1 bloemistknecht, 1 boekbinder, 1 boekdruk ker, 3 bollenarbeiders, 17 chauffeurs, 1 conciërge, 3 electriciens (1 ben. 18 j.), 73 grondwerkers, 1 incasseerder, 1 kantoor bediende, 3 kappers (1 ben. 18 2 kell- ners, 3 kleermakers, 52 landarbeiders, 1 letterzetter, 4 loodgieters, 6 loopknechts (3 ben. 18 j.), 3 machinisten, 1 machine- houtbewerker, 1 magazijnbediende, 1 ma troos, 21 metselaars, 1 meubelmaker, 4 monteurs, 11 opperlieden, 1 opzichter- teekenaar, 1 plaatwerkersleerl. (ben. 18 j.), 1 reiziger, 24 schilders (1 ben. 18 j.), 1 slager, 2 smeden, 1 stoker, 2 straatma- kersl.1. (ben. 18 j.), 1 stucadoor, 1 stuur man. 7 tellers, 39 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 86 transp.arbeiders, 1 tuinman (ben. 18 j.), l verpleger, 2 wachters, 125 losse Werklieden (1 ben. 18 j.). Totaal 522 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 chauffeur, 100 grondwerkers, 2 hulp- ïitters, 1 incasseerder, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 4 loopknechts (1 ben. 18 j.), 1 metselaar, 1 schilder, 13 straatmakers (8 ben. 18 j.), 7 tellers, 4 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 147 transp.arbeiders, 2 tuinlieden (ben. 18 j.), l verpleger, l voorman, 1 Wachtsman. 210 losse werklieden. Totaal 498 personen. Geplaatst werden: 1 bakschipper (te Den Oever), 1 chauf feur. 100 grondwerkers, 2 hulp-fitters, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 4 loopknechts (1 ben. 18 j.), 1 metselaar, 1 schilder, 13 etraatmakers (8 ben. 18 j.), 1 verpleger, 1 voorman. 1 wachtsman, 210 losse werklie den, 7 tellers, 4 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 347 transportarbeiders, 2 tuinlieden (ben. 18 j.1. Totaal 498 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, 16 dagdienstboden, 18 dagmeisjes (ben. 18 j.), 3 dienstboden (intern), 1 dienstbode (intern ben. 18 2 hulpen i. d. huishouding, 2 kantoorbe dienden, 1 kapster (ben. 18 j.), 1 naaister, I noodhulp-dienstbode, 1 noodhulp-dienst bode Cben. 18 j.), 7 winkeljuffrouwen (4 ben. 18 j.). Totaal 69 personen. Aanvragen kwamen in om: 14 dagmeisjes (ben. 18 j.), ^agdienst- boden, 5 dienstboden (i'dern), 2 hulpeni. d. huishouding, 1 huishoudster, 1 tonder juffrouw, 5 uoodh. dienstboden (lben. 18 i naaister, 1 tweede meisje ben. 18 II werksters, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 j.). Totaal 49 personen. Geplaatst werden: 4 dagdienstboden, 6 dagmeisjes 1 dienstbode (intern), 2 hulpen i. d. huishou ding 1 huishoudster, 2 noodh.-dagmeisjes, 1 noodhulp-dienstbode, 12 werksters. Totaal 28 personen. In de zitting der Eerste Kamer is voort gezet de behandeling van hoofdstuk So ciale Zaken der rijksbegrooting voor 1934. De heer Knottenbelt (lib.) uit zijn instemming met de houding van den mi nister, die zich principieel heeft schrap gezet tegen den wensch des heeren Ku- pers om de arbeidersorganisaties in te schakelen in de toepassing van de Veilig heidswet. De minister noemt het werk van Genève een kostelijk goed, maar het heeft tot dus ver niet de resultaten gehad, die men er van mocht verlangen. Het doet spr. genoegen, dat de minister een principieel geluid heeft doen hooren nopens de quaestie van bindendverklaring van collectieve contracten. De minister trede op ten aanzien dei- gemeentepolitiek in verband met bouwrijp maken van grond en bebouwingsvoor schriften. Hij meent, dat desbetreffende gemeentelijke regelingen de huren over het algemeen niet hooger maken, maar is te optimistisch. Wat betreft de werkloosheidsverzeke ring, de regeering acht haar een sociale noodzakelijkheid, maar dan moet zij ze ook toegankelijk maken voor ieder, die zich daarbij wenscht te verzekeren. Verkeerd is, dat georganiseerden bij de steunregeling gunstiger worden behan deld dan de ongeorganiseerden. Spr. keurt voorts af, dat arbeidsbeurzen geen arbeidsbemiddeling verleenen bij staking. In onze tegenwoordige werkloo- zenzorg schuilen groote fouten, gelijk uit al deze dingen blijkt. „Werk in plaats van steun" moet het parool zijn. Wordt het loonprobleem aan partijen overgelaten, dan zal ongetwijfeld spoedig blijken, dat er in Nederland nog heel wat werk te vin den is, en dan zal de werkloosheid belang rijk verminderen. De heer W i b a u t (s.-d.) bespreekt de toelating van woningbouwvereenigingen. In verband met wat de heeren Ter Haai en Knottenbelt over de woningvoorziening hebben gezegd, merkt spr. op, dat het lijkt, alsof het hier gaat alleen om een fi- nancieele regeling, waarbij de hoogste eisch is een sluitend budget. Als de huur wordt verlaagd door verla ging der rente voor woningvoorschotten, komt dit niet te vroeg, maar veel te laat. Mevr. Pothui sS m i t (s.-d.) be spreekt de vervanging van vrouwelijke door mannelijke werkkrachten. Waar moeten de vrouwen en meisjes heen? Tienduizenden harer trouwen niet. De heer N i v a r d (r.k.) bespreekt de bestrijding van geslachtsziekten onder schepelingen. Het subsidie is verlaagd en daarvoor is geen goede reden. De heer Van der Hoeven (c.h. be spreekt de quaestie van steun aan werk- looze kunstenaars. Minister Slotemaker de Bruine acht zich niet gerechtigd, gemeenten te verplichten, een woningbeurs en -sta tistiek te hebben. Spr. zal aan een behoud van het arbeids week van Genève zooveel mogelijk mee werken. Duitschland's uittreding maakt ratificatie van verdragen moeilijker, maar met de internationale organisatie moeten wij niet breken. Spr. is verbaasd over de vrees, dat hij het woningtype zal omlaag drukken Voor die vrees is geenerlei reden. Dertig percent der arbeiders is werk loos, naast intellectueelen, boertjes, mid denstanders enz. Rijk en gemeenten sa men hebben uitgegeven in 1933 alleen voor werklooze arbeiders, aan werkloos- heidskassen, wachtgeldregeling, werkver schaffing, steunregeling en kleine posten bijna 140 millioen. Er schijnt nu wat licht, althans wat bemoediging te komen. Er komt nu zoo al geen verzachting, dan toch een ophouden van de verergering. De bevolking neemt nog steeds met 100.000 zielen per jaar toe. Emigratie is er niet. Er is nog een normaal werkend bedrijfs leven, waarvan het bewaren moeite kost, maar dat bewaard moet blijven. Mevrouw PosthuisSmit vroeg, waai de ontslagen meisjes heen moeten. Maar waar moeten de werklooze jongens heen? Werkloosheid voor jonge mannen is er ger dan voor meisjes, omdat meisjes werk in het gezin kunnen doen en perspectief hebben als dienstbode. Ter zake van de 40-uren-week verklaart spr., een onderneming er niet toe te dur ven verplichten, omdat hij te zeer over tuigd is van de breekbaarheid der onder nemingen en omdat hjj ook sociale eischen aan de ondernemingen wil blijven stellen. Het 60 millioen-plan is bij den Raad van State. De regeering zal daarbij een teekening geven van het gansche crisis- beleid, dat zij geboden acht. In het 60 millioen-plan zit ook wat voor de jeugd. Spr. doet een poging, jongens, die zeevarenden moeten worden, in de ge legenheid te stellen, wat te varen, maar dit plan is nog niet rijp. Eind 1933 waren er 598.000 verzekerden, die 8J millioen aan premie hadden gestort. In 1933 zijn er gesteund 139.089 gezins hoofden en kostwinners. Een plan voor groote gezinnen. .Uitgewerkt wordt een plan om een zoo danige regeling te treffen, dat de groote gezinnen en de zeer lage loonen het in zake steun iets minder moeilijk hebben. De percentages, die steun van loon vor men, in ons land steken gunstig af bij de Zwitsersche. Een pijnlijke beslissing te wachten. Daalt het loon, dan moet ook de steun dalen. In dit opzicht zal spr. één der eerst volgende dagen een pijnlijke beslissing hebben te nemen. Begrooting goedgekeurd. De Kamer keurt tenslotte het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming goed. De Senaat te Washington heeft het wetsontwerp op de vlootuitbreiding, waar voor een crediet van 770 millioen dollar was gevraagd, aangenomen en het ont werp teruggezonden aan het Huis van Afgevaardigden, dat nu de amendemen ten zal onderzoeken, door den Senaat aangenomen. Deze amendementen be palen o.m., dat er voor contracten voor vlootbouw ten hoogste 10 pet. aan voor deden voor particulieren mag worden uitbetaald. Bovendien is er een bepaling, dat de regeering van het totaal aantal te bouwen vliegtuigen ten minste een kwart zelf zal bouwen. Het totaal aantal dier vliegtuigen bedraagt over de 1000. Be oogd is de bouw van zes kruisers, een vliegtuigmoederschip, 30 duikbooten en 65 torpedojagers. Er zal 5 jaar aan deze schepen worden gebouwd. Het besluit over den vlootbouw werd aangenomen met 65 tegen 18 stemmen. DE BROQUEVILLE'S REDE IN DEN SENAAT. De rede van den Belgischen premier De Broqueville (zie ons buitenlandsch over zicht. Red. Held. Crt.) heeft op de Belgi sche openbare meening een buitengewoon diepen indruk gemaakt. Slechts enkele Belgische bladen leveren er reeds com mentaar op, van welke „De Standaard" de rede met warme instemming begroet. De rede zou nog voor zijn dood door koning Albert goedgekeurd zijn. PAUL HYMANS IN DEN BELGISCHEN SENAAT. Thans heeft ook de Belgische minister van buitenlandsche zaken Hymans in den Senaat over de ontwapeningsquaestie ge sproken en evenals De Broqueville den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid voor België om tot een vergelijk te komen, opdat het niet ten tweede male het slag veld van Europa wordt. KONING LEOPOLD VOOR DE MICROFOON. Gisteravond heeft koning Leopold III van België voor de microfoon in het Fransch en het Vlaamseh zijn dank uit gesproken tot zijn volk voor de vele be wijzen van deelneming en medeleven bij het overlijden van zijn vader, koning Albert. DE STAAT VAN ALARM IN SPANJE AFGEKONDIGD. 100.000 arbeiders staken te Madrid. Reuter meldde gisterenavond uit Ma drid, dat de regeering den staat van alarm heeft afgekondigd. Het aantal stakers te Madrid bedroeg gisteravond 100.000. Den Helder, 7 Maart 1934. Mijnheer de Redacteur, mag onderge- teekende eenige regels plaatsen in uw blad? BÜ voorbaat dank! Ondergeteekende bedankt ieder, die iets eegeven heeft voor de moeder en het kind, zoowel voor w ieg als iets anders. Ook na mens de moeder en vader bedankt. A. GOIJJER, Californiestraat 71. EEN STOREND APPARAAT. Wil de persoon, wonende in den omtrek Parallelweg—Sluisd.iikstraat, die eiken dag van 17 u. 15 min. tot 17 u. 45 min. met een zeer de radiomuziek storend apparaat werkt, om de politieverordening dezer ge meente denken, n.1. dat het van 13 u. tot 24 u. verboden is, met zoo'n apparaat te EEN OPMERKER. CORRESPONDENTIE. „Dierenvriend". Wij hebben uw klacht overgebracht aan de politie, waar zij beter op haar plaats is dan in onze krant. De politie zal het geval onderzoeken en zoo noodig maatregelen nemen om het paard onderdak te laten brengen. (Red. Held. Crt.). Naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Maart. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 763.8 te Dijon. Laagste stand 735.7 te Nordöyan. Verwachting: Matige tot zwakke, later wellicht weer toenemende Z.W. tot Z. wind, tijdelijk op klarend, aanvankelijk weinig of geen regen, lichte vorst des nachts, overdag zachter. VLIEGTUIG-ONGELUK TE PETERSBURG. (ILLINOIS). Vier dooden. Naar uit Petersburg in Illinois wordt gemeld, is aldaar Dinsdagavond geduren de een hevigen sneeuwstorm een vliegtuig gevallen. De vier inzittenden, waaronder de luchtvaart-deskundige van de Chicago- Tribune werden op slag gedood. u.nibe-huisaOvcrkus. I)e „Snip" is Woensdag 7 Maart van Batavia vertrokken en dien dag te Sin gapore aangekomen. Indertijd hebben wij in woord en beeld gewag gemaakt van het stoute plan om midden in Londen een vliegveld aan te leggen door een conglomeratie van toren huizen, door dakbanen verbonden, boven deuitgestrektestationsterreinenvanKings Cross en St. Pancras. Een heelen tijd had men niets meer van dit plan gehoord maar nu meldt de officieele draadloozé dienst, dat men vrijwel gereed is geko men met de voorbereiding van het wets ontwerp, dat bij het parlement moet wor den ingediend om goedkeuring voor het plan te krijgen. De combinatie, welke het vliegveld wil aanleggen, schat de kosten op 5 millioen pond sterling. Het werk zal eenige jaren lang werk verschaffen aan 9000 arbeiders. Men verwacht op dit nieuwe luchtvaartstation tenminste 1000 passagiers per dag. De ministeries van luchtvaart en van vervoerwezen en de voornaamstespoorwegmaatschappjjenheb- ben hun goedkeuring aan het plan ge hecht. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 6 Maart. Uitspraken vorige zitting. Petr. Herm. van V., Amsterdam (ge detineerd) oplichting. Eisch 1 jaar gev., 6 maanden gevangenisstraf. Jac. v. d. G„ Alkmaar, mishandeling, 10 boete of 10 dagen. Hendrik Izak M„ chauffeur, Bergen. Hooger beroep vonnis Kantonrechter Alkmaar, ter zake overtr. art. 22 M. en R.-wet, 40 boete of 30 dagen. Vonnis bevestigd, doch opgelegd 25 boete of 10 dagen. Jan Willem de Gr., chauffeur, Enkhui zen, toebrengen van ernstig lichamelijk letsel (schuldmisdrijf). Eisch 100 boete of' 60 dagen. Vrijgesproken (verdediger was mr. v. d. Loos). Pieter O., koopman, Amsterdam, dief stal van motorhandschoenen, 2 maanden gevangenisstraf. Arie K, en Klaas St., Egmond aan Zee. Hooger beroep vonnis K.G. wegens stroo- pery, 14 dagen principieele hechtenis. Vonnis bevestigd, doch aan KI. St. opge legd 20 boete of 8 dagen. Lantaarns worden teruggegeven, omdat verbeurd verklaring niet op de wet steunt. Een Urker oproerkraaier. De Urker visscher Andreas V., reeds eenmaal opgeroepen, doch verhinderd wegens ijsgang, verscheen heden in zijn traditioneel gewaad personolijk voor de strafkamer, ten einde zich te verantwoor den terzake het hem ten laste gelegde feit van opruiing, door tegen zekeren Fokke Hoekstra, wiens kuilnet gevaar liep in be slag genomen te worden, toe te brullen: Fokke, geef je kuilnet niet af, ik zal je komen helpen, verzet ie er tegen, want de minister heeft zijn bloedhonden losge laten. De rijkspolitie, met de uitvoering der wet belast, was natuurlijk niet ge sticht over deze brute inmenging en nam de vrijheid tegen den losmondigen visscher proces-verbaal op te maken ter zake het hierboven gereleveerde mis drijf, gepleegd op 31 Augustus op het IJselmeer. De bewuste Urker, 'n gunstig uitziende stoere visscherman, bleek thans in heel wat meer deemoedige stemming te ver- keeren. De zenuwachtige toestand waar in hij verkeerde, was oorzaak van zijn onoordeelkundig optreden en hij verklaar de thans spijt te hebben van het gebeurde. Majoor van Drimmelen, belast met het Zuiderzee politietoezicht, een der politie mannen in kwestie, gaf heden verslag van het voorgevallene en bevestigde voorts het door hem opgemaakte proces-verbaal. Verdachte had in zijn overspanning ook nog een Nederlandsche vlag in een roode veranderd, teneinde van zijn momenteele communistische gezindheid blijk te geven. Later is zijn kleur weer afgezakt en had hu zijn verontschuldiging aangeboden. Mr. Schenkeveld opponeerde voor den visschersman als raadsman en verdediger en had ook nog een getuige-deskundige doen dagvaarden. Pleiter trachtte twijfel te wekken, of de verdachte wel opzettelijk was komen aan varen, ten einde zich in het conflict der politie met bokke Hoekstra op bovenom schreven wijze te bemoeien. De heer Rikel Brants, getuige-deskun dige, voorzitter der Urksche visscherii- belangen, gaf op verzoek van verdediger een duidelijke uiteenzetting van den toe stand der visscherijbelangen in verband met het noodige consent, dat echter niet Van onzen bijzonderen medewerker. IV*) Op den dag van het vertrek zullen eenige gasten ons uitgeleide dowi tot de Baai van Cascaes. De Minister van Marine toonde zich een enthousiast bewonderaar der booten, en wilde niets liever dan een tocht onder wa ter mede maken; de Nederlandsche Zaak gelastigde zal gaarne van de partij zijn. Te 2 uur 's middags zal op Hr. Ms. „K. XV" de standaard van den Minister om hoog gaan, nadat Zijne Excellentie met zijn Staf zich heeft ingescheept. „Los voor en achter", het bezoek aan Lissabon is geëindigd, met 13 miilsvaart gaan wij de Taag af, om buiten de terri toriale wateren de gasten het onderwater- bedrijf te toonen. Van de Onderzeedienstkazerne waait het sein „Goede reis", vanaf de gistfabrek wordt gesalueerd met de Nederlandsche vlag. Weldra komt het sein „klaar maken voor onderwater" en „verspreiden", de beide booten gaan op eenigen afstand van elkaar onder water. Zijne Excellentie is niet te vermurwen de centrale te verlaten, alles schijnt hem belang in te boezemen; het dieptesturen heeft zijn bijzondere aandacht. Weldra klinken onderwater kloksignalen, de com municatie tusschen beide booten wordt tot stand gebracht. Het sein „A quelle profondeur êtes vous?" met als antwoord „80 mètres, and still going strong" leidt tot Zuidelijke uitbarstingen van spontani teit. Aan het einde van den tocht worden de gasten afgehaald door een Portugee- sche onderzeeboot. De Ministervlag wordt neergehaald, en opgeborgen in een daartoe behoorende hoes. Vlak voor het afsteken der sloep wordt de vlag aangereikt. Zijne Excellen tie blijkt echter niets van dit ceremonieel gemist te hebben, want op het moment dat de vlag wordt overgegeven aan den stuurman van de sloep, grüpt ïiii in, neemt de vlag over, en werpt deze terug aan boord van de „K. XV", met enkele harte lijke woorden te kennen gevend, dat deze als souvenir bedoeld is. De gasten waren vele malen „En- chanté" over den tocht; zij wuiven en zwaaien tot de booten uit zicht raken. De koers wordt gesteld naar Kaap St. Vincent, met bestemming naar de Mid- dellandsche Zee. Het weerbericht is niet ongunstig, hoewel het weer, dat de Golf van Biscaije bood, niet te verwachten is; in de Middellandsche Zee waait het hard. De weerberichtendienst is in deze streken niet zoo goed verzorgd als meer naar het Noorden, plaatselijke berichten zijn schaarsch. De bergen kunnen een verraderlijke rol spelen, door een onderbreking van de bergketens kan de wind ongenadig hard doorstaan. Weldra blijkt, dat de weer goden besloten heebben de koppen bü el kaar te steken en deze twee notedopjes hun vet te geven; in de Golf van Biscaüe waren zü aan het oog ontsnapt. Op de hondewacht begint het al, na de luwte van St. Vincent aanwakkerende Oostenwind met vrij veel zee. De barome ter begint te dalen, eenige uren later gaat deze met dezelfde snelheid weder stijgen, zoodat blijkbaar een actief minimum werd gepasseerd wind en zee nemen toe, op de dagwacht gaat een reddingboei ver loren, eerste teeken van veel overkomend meer werd verleend na de afsluiting van het IJselmeer. Men moest toen in 't bezit zijn van een groote vischacte. Voorts wa ren de visschers verplicht hun visch- methode te wijzigen, wat groote kosten meebracht. Omdat de visschers niet in het bezit waren van een vergunning '32, wer den zij niet in de gelegenheid gesteld, ten einde een vergunning '33 te verkrijgen. Tot het geven van voorlichting werd ook nog gehoord de technisch visscherij- opziener, de heer v. d. Good, die moest erkennen, dat de visschers met al die wetswijzigingen slecht waren ingelicht, en dienaangaande veel verwarring heerschte. De heer Brants was in Den Haag op diverse ministeries op audiëntie geweest, teneinde besprekingen te voeren in het belang der Urker en andere visschers en het gevolg was, dat de visscherii gedu rende eenigen tijd oogluikend werd toe gestaan. De officier hield een welwillend gesteld requisitoir en wilde zich in casu bepalen tot het requireeren van een voorw. straf, mede ter bijzondere preventie. Gevorderd werd 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Mr. Schenkeveld was nogal content en was zoo genadig een flink deel van zijn pleidooi te schrappen en achtte het alsnu alleen nog noodig de kwestie van acte en vergunning meer uitvoerig toe te lichten. Pleiter schilderde treffend de verbitterde stemming, die was ontstaan onder de Ur- kers en daarop komende op de materieele feiten, die een ongewenscht gevolg waren der geschapen omstandigheden. Verdach te kwam niet op voor zichzelf, doch voor een collega, die onrecht werd aangedaan Voorts viel pleiter aan de dagvaarding die naar zijn meening niet was in over eenstemming met de feiten en achtte pl. ten dien aanzien de dagvaarding niet vol- .edig en concludeerde pl. ontslag van rechtsvervolging subsidiair refereerde hij zich aan het oordeel der rechtbank. Op enkele punten van pleiters betoog werd door den officier gereplioerd en uocr verdediger op zi.in beurt wmi beant woord. (Vervolg van Dinsdag). Zooals door praemature publicaties was te verwachten, was de z.g. publieke tri bune propvol met nieuwsgierigen naar de behandeling van een zoo zeldzaam voor komend sensatieproces. De eerste getuige was natuurlijk de criminal-anatomist Dr. Hulst, wiens ka rakteristieke verschijning steeds duidde water. De oppasser beneden is gelukkig zeevast, hoewel hij met geen mogelijkheid bevaren genoemd kan worden. In de Golf van Biscaüe waren de slingerlatten door. loopend opgetuigd, waarschijnlijk afgaan- de op de reputatie, echter in dit weer zochten theekopjes en bordjes speelsch een uitweg naar beneden, gehoorzamend aan de eeuwige wet der zwaartekracht ongehinderd door slingerlatten of andere nuttige uitvindingen. Boterhammen wer den zonder menschelijke hulp gesmeerd en belegd, echter niet volgens de ons be kende normen. Wind en zee nemen hand over hand toe, stormkracht wordt bereikt. Het is een fantastisch gezicht de andere boot haar neus er in te zien steken, ver slaan de schroeven boven water, bij het opheffen van den kop zijn er momenten, dat wij de kingston van tank I kunnen bewon deren. Het aantal omwentelingen is reeds lang tot een minimum teruggebracht, (]e peiling van een licht op 15 mijl 'stand verandert per wacht negen graden, het behoud bedraagt een half a driekwart mijl per uur. Het blijkt echter, dat de booze opzet dei- weergoden bezig is te gelukken. De ach- terduikroerleiding heeft het zwaar te ver antwoorden, als dit zoo doorgaat is averij onvermijdelijk. Wii maken ons los van de geweldige dynamiek der golven, en begeven ons in de welhaast statistische rust der hekbuis- kamer. Het is nauwelijks te gelooven, dat Natuur en Techniek hier een verwoeden strijd voeren, een strijd om het behoud of de vernietiging van het werk van men- schenlianden. Zwaar werkt de stuurleiding elk oogen- blik dat de roeren, opgelicht door de hoo- ge zee, het water weer bereiken. Stutten en schoren worden geplaatst om de schade tot een minimum te beperken. De draadloozé is druk in de weer, beide booten blijken met dezelfde moeilijkheden te kampen te hebben, dezelfde maatrege len te hebben genomen. Onder lij van de kust, op weg naar Cadiz. De stuurleiding heeft het niet ge houden, hoewel de schade mee blijkt te vallen, het eigenlijke herstellingswerk zal niet meer dan eenige dagen vorderen, echter het woord onderzeeboot is in- haerent aan weinig ruimte het demon- teeren en weder monteeren van onderdee- len die in den weg zitten, zal meer tijd vorderen. Telegrammen zijn heen en weer ge gaan, het voorgenomen verblijf te Cadii werd gemeld en goedgekeurd. De eisch van veiligheid geschiedt on, de duikroerleiding ook buitenboord te onderzoeken, waarvoor dokken noodzake lijk is. Een voorloopig onderzoek en de betrekkelijk lichte aard der beschadiging doen echter hopen een hoop die be waarheid werd dat hier niets nieuws aan het licht zal treden. Ondanks de opgeloopen schade luidt het eenstemmig oordeel: „Prachtige zee schepen, geschikt voor elk weer af te riiden. na voorziening in deze averij ei opheffing der oorzaken een stap voorui' in de goede richting. Eenige dagen op onthoud, een groote teleurstelling, bul never say die, we komen er wel. Het derde artikel werd opgenomen ii ons nummer van Zaterdag 3 Maart. B. op de lugubere omstandigheid, dat op den achtergrond een lijk staat. De deskundige bevestigde hier zijn uiteraard griezelig rapport met de con clusie, dat de verslagene Jan Oldenburger overleed als gevolg van het hem aange dane uiterlijk geweld, aangezien andere physieke afwijkingen niet werden aange troffen. De slag werd vermoedelijk ont vangen in gebukte houding. Daarop werd gehoord verdachte Dirk Gr., die niet ontkende geslagen te hebben. Hij kende den verslagene zeer oppervlak kig en was met hem in aanraking geko men omdat hij een huishoudster zocht, op welke betrekking reflecteerde mej. A. de Haan, de huishoudster van Oldenburger. De man scheen wel zenuwachtig, dat de juffrouw zou vertrekken. Op 2 Januari kwam de juffrouw met de bus en tot 8 Januari hadden zij genoeglijk samen ge leefd. In den nacht van de misdaad was hij met zijn huishoudster op visite geweest bij zijn broer op het Zeglis. Thuisgeko men zaten ze nog wat te praten en hoor den zij een knal. Aanvankelijk hoorden zii niets, doch eensklaps werd een ruit kapot gegooid. Dirk Gr. wapende zich toen met een stuk hout en ging, voorzien van een zaklantaarn, naar beneden. Bedoeld stuk hout, beslagen met twee uitstekende ijze ren hengsels, was ter zitting aanwezig. Buiten gekomen zag Dirk Gr. een persoon, die, naar hij dacht, een wapen in zijn han den had en in zijn schrik en overspanning sloeg hij op hem los. De man kwam wel oji hem toe, maar zeide niets. Verdachte ontkende een bepaalden opzei te hebben gehad den man te vermoorden, maar hij was bevreesd voor een aanval. Ben jij zoo'n bange kerel? vroeg mr. Ledeboer, de president. Ik heb niet eens gezien, wat ik in m'n handen heb gehad, repliceerde de ver dachte. Het gezicht van dien man was ver schrikkelijk, zei verdachte half huilend, ik heb niet gewild dien man dood te slaan. De zwaarte van het massieve stuk hout had volgens Dr. Hulst veel bygedragen om de kracht van den slag te bevorderen. Verdachte verklaarde geheel uitzinnig met het stuk hout naar het politiebureau te zijn gerend. Hij wist niet hoe liii op het bureau was gekomen en had daar gezegd, dat er in de Bloemstraat wat was gebeurd en daar een man lag. De 34-jarige Annegie de Haan, de be wuste huishoudster en ongewilde oorzaak van het bloedige drama, was eenige jaren huishoudster geweest bii Oldenburger. Had men aanvankelijk trouwplannen, la ter werd de verhouding minder prettig als

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6