Md h ondwzeebootcn Dndu Schetsen uit het Derde Rijk. Oost-Indië. inschrijvingen handelsregister. 5—13 Maart 1934. Uit het politierapport. Overval te Eindhoven. GEMENGD NIEUWS Volksgericht te GefFen. Twee branden te Oss. Voedselvergiftiging. Brand te Sint Hubert. Ernstige brand in een Engelsch landhuis. Japansche torpedoboot vermoedelijk gezonken. Boschbranden in Zuid' Australië. De moordzaak-Prince. De berechting van de muiterij op „De Zeven Provinciën'. De afzetting van overste C HbLDfcKSUnt COURANT VAN PlNSDAC 13 MAART )934. Nieuwe zaken. ©en Helder. Wi. Witkop's Lunchroom (eig. E.H. wit top), Koningstraat 17, Den Helder. Lunchroom „Golfzang" (eig. mevr. J. v. de Eijk—v. Os), Badhuisstraat 10, Huis duinen, Den Helder. ac,oark\ Café „De Zuid" (eig. B. J. Claassen), Zuidstraat 67, Den Helder H. Willemse, Spoorstraat <4, Den Mei der, Loodgieter enz. en handel in sanitair. M. Bontes, Badhuisstraat 21, Den Hel der, Groentenhandel. Wijzigingen. Den Helder. L Coltof, „De Bijenkorf", Spoorstraat 43, Den Helder, Winkel in dameskleeding en' manufacturen. Handelszaak overge gaan in een vennootschap onder firma. „Amko", Amsterdamsche Kooplieden, Spoorstraat 23, Den Helder. Winkel m heeren- en kinderconfectie. Handelszaak overgegaan aan vennootschap ondei firma. Anna Paulowna. Gebr. Boerman, Stoomweg 66, Anna Paulowna. Garage- en expeditie-bedrijf. Handelszaak overgegaan aan een naam- looze vennootschap. Texel. Dorpskring „Steunt Elkaar Oudeschild Texel. Uitkeering bij overlijden. Bestuurs wijziging. Opheffingen. Den Helder. P. J. Sleper, Huisduinen 34, Den Mel der. Verlofzaak. P. Colpa, Sluisdijkstraat 121, Den Hel der. Handel in houtwaren en borstelwer ken. Aangifte gedaan door een bewoner van de Hertzogstraat, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. van een 3-wielig transportrijwiel de electrische lamp me dynamo is ontvreemd. Bedoeld rywie! stond op een terrein achter het R. K. Ziekenhuis. Een geval van brandstichting. in de vlammen om. Een gedeelte van het meubilair kon nog in veiligheid worden gebracht, doch het perceel, dat eigendom is van de weduwe van C., brandde tot den grond toe af. Een partii hooi en stroo. als mede de landbouw-inventaris, werden door het vuur vernield. Alles .is slechts laag verzekerd. Door den geweldigen vonkenregen weid na eenigen tijd het aan de voorzijde van den weg gelegen woonhuis van den arbei der Ceelen mede door het vuur aangetast. Dit pand, dat eveneens met riet was ge dekt, stond in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer, die onmiddellijk werd I gewaarschuwd, arriveerde met twee mo torspuiten en eenige slangenwagens op I het terrein van den brand. Daar de brand- j putten op verren afstand van de bran- I dende perceelen zijn gelegen, moesten I honderden meters slang worden uitgelegd, I eer men de vuurzee kon aantasten. Toen dan ook na geruimen tijd water werd ge geven, was de arbeiderswoning reeds een brandende fakkel. Daar de bewoners afwezig waren, heb ben eenige buren nog kans gezien, eenig meubilair te redden. Ook dit perceel brandde tot den grond toe af. Bij deze menschen was alles slechts laag verze kerd. Buitenland Binnenland Zaterdag heeft te Geffen een executo riale verkooping plaats gehad van den in boedel der boerderij benevens de hooi- voorraad van den landbouwer S., aldaar. Ofschoon er voor deze openbare verkoo ping groote belangstelling bestond, werd er niet geboden. Het geheel bracht de som van twintig gulden op. De veiling werd gehouden, omdat S. zijn verplichtingen niet was nagekomen tegenover den landbouwer v. D., waar mee hij geruimen tijd in een proces was gewikkeld. Het proces werd door S. ver loren. De dorpsbevolking schijnt het niet eens geweest te zijn met dit vonnis. Den nacht voor de verkooping werd op het erf van de tegenpartij (den landbouwer v. D.) een ware verwoesting aangericht. Een groote houtmijt werd uitéén gehaald, en geheel vernield. De brokstukken van het hout werden over den akker van Van D. ge strooid. De benadeelde heeft aangifte van het gebeurde gedaan. Zondagmorgen ontdekten twee agenten, die op surveillance waren, dat er brand uit gebroken was m het woonhuis van den metselaar P. PI., aan de Hoog Beuvelsche Steeg, te Oss. Het vuur woedde zeer fel en het huis, dat eenige jaren geleden nieuw was opgetrokken, brandde als een fakkel. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch, daar in den geheelen omtrek geen water te vinden was moest zij lijdelijk aanzien, dat het huis met inboedel en een voorraad hooi en stroo tot den grond toe afbrandden. Huis en inboedel waren ver zekerd. De agenten stelden een onderzoek in en kwamen tot de ontdekking, dat de metse laar en zijn vrouw geheel gekleed ter zijde van het huis naar het vlammenspel ston den te kijken. Daar de agenten dit ver dacht vonden, arresteerden zij PI. en zijn vrouw. Op het politiebureau ontkende het echtpaar hardnekkig, iets met brandstich ting uitstaande te hebben. Niettegen staande deze beweringen, zullen beiden vandaag naar Den Bosch getransporteerd- worden en ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie aldaar. De tweede brand. Een geweldige vuurzee kleurde Zondag avond te Oss den hemel wederom rood; voor de derde maal in ruim één etmaal was een groote brand uitgebroken. Thans was de brand ontstaan in een landbouw- schuur van den landbouwer C. van Din- ter, aan den Berghemschenweg. Omwo nenden waarschuwden den boer, dat zijn schuur in brand stond. Men trachtte nog met een brandbluschapparaat het vuur te stuiten, doch dit mocht niet meer geluk ken; de schuur stond weldra in lichter laaie. Door den krachtigen wind laaiden de vlammen hoog op en tastten de nabij gelegen boerderij van Van D. aan. In een oogwenk was het rieten dak over de ge- lieele lengte één vuurzee. Buren snelden toe, om met vereende krachten het vee, dat in de hofstede was ondergebracht, los te snijden, en te redden. Het groote vee en de varkens wist men nog uit de stallen te drijven, een aantal kippen echter kwam Op het bijkantoor van de Nederlandsche bank. Op het correspondentschap van de Nederlandsche Bank aan de Dommel straat te Eindhoven is gisterenmiddag om streeks twaalf uur een brutale overval gepleegd. Op dien tijd zat de veertig jarige bankbediende Seller genaamd, op het kantoor geld te tellen, toen hij iemand hoorde binnenkomen. Daar hij met den rug naar de deur gekeerd zat, kon hij den binnentredende niet onmiddellijk zien en ging, niets kwaads vermoedende, door met zijn werk. Plotseling kreeg hij met een ijzeren of looden voorwerp een slag op het hoofd. Hij begon om hulp te schreeuwen, doch ontving van den onver laat nog een tweeden slag, maar zag ech ter desondanks nog kans om een aschbak te grijpen en door de ruiten aan de straat zijde te slingeren. Op het geraas van het vallend glas nam de onbekende de vlucht en wist op straat te ontkomen, zonder dat iemand hem herkende. Er 'wordt niets vermist. (Handelsblad). Talrijke Haagsche kinderen ziek geworden. Op verschillende roomsch-katho- lieke scholen te 's-Gravenhage heb ben zich Zaterdag gevallen van een plotselinge ziekte onder de jeugd voorgedaan, welke zich openbaarden in een buikaandoening. Blijkbaar was hier sprake van een vergiftiging op groote schaal. De G.G.D. heeft gisteren een onderzoek naar deze aangelegenheid ingesteld, in sa menwerking met den Keuringsdienst van Waren. Vermoed wordt, hoewel dit nog niet met zekerheid is komen vast te staan, dat het hier betreft een geval van vergiftiging ten gevolge van het op Vrijdag j.1. door de Sint Vincentiusvereeniging verstrekte voedsel. De Omvang van het geval is zeer groot, daar enkele honderden kinderen schijnen te zijn aangetast, waarvan sommigen vrij ernstig, hoewel er naar de doctoren van den G.G.D. verzekerden, nergens sprake is van levensgevaar. Restanten van het op Vrijdag j.1. ver strekte voedsel zijn in beslag genomen en worden thans aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Het meerendeel van de zieke kinderen is aan de beterende hand. Bij het eerste bezoek, dat dr. Noordhoek Hegt van den G.G.D. aan het gebouw van de kindervoeding van de St. Vincentius vereeniging aan het Westeinde te 's-Gra venhage iigeft gebracht, was de indruk, dat alles er keurig netjes $n uiterst zin delijk werd behandeld, zoodat de oorzaak in geen geval in onachtzaamheid kan wor den gezocht. Een kleine fout in de voedsel bereiding kan echter, vooral bij kinderen, reeds funeste gevolgen hebben en op 1000 kinderen worden er dan al spoedig eenige honderden ziek. Het verdere beloop van het onderzoek, dat door G.G.D. en Keuringsdienst wordt ingesteld, zal moeten uitwijzen waar de fout heeft geschuild. Zaterdagavond is een vrij ernstige brand uitgebroken in de landbouwschuur van den landbouwer J. C. Verberk op den Berg te St. Hubert. 18 koeien en 100 kip pen kwamen in de vlammen om. Het vuur tastte ook de kapitale boerderij van V. aan. Ook dit perceel kon niet meer wor den behouden. De brandweer moest zich bepalen tot het nat houden van de nabu rige boerderijen, die meermalen ernstig gevaar liepen eveneens in vlammen op te gaan. Men is er in geslaagd deze voor het vuur te sparen. De boerderij, stalling en schuren van V. zijn door het vuur ver woest. Ook het huisraad, de landbouw- inventaris en het hooi en stroo zijn ver loren gegaan. De schade, welke ongeveer 12.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is on bekend. Twee menschenlevens te betreuren. Weer is in Engeland een groot land huis door brand grootendeels vernield en helaas zijn er thans weer twee levens te betreuren. Omstreeks twee uur in den morgen van Zaterdag ontdekte een pas- seerend geestelijke, dat er brand was uit gebroken in Castle Hill, het buitenverblijf van graaf Fortescue te Filleigh in Devon- shire. Hij waarschuwde dadelijk het per soneel, dat op dat moment uit vier per sonen bestond n.1. een bejaarde huis houdster en drie meiden. In een dei- vleugels sliepen bovendien een aantal werklieden uit Londen, die bezig waren met de restauratie van het buiten. De huishoudster, de 51-jarige miss Vincent, die al meer dan 20 jaar in dienst der familie is werd het eerst wakker. Het vuur had toen al gevaarlijke afmetingen aangenomen, maar het eerste werk van de vrouw was niet te zorgen voor haar eigen veiligheid, maar voor die van de anderen. Dit is haar noodlottig geworden. Zij heeft de anderen kunnen waarschuwen. Twee der meisjes konden ongedeerd het brandend huis verlaten, de derde en miss Vincent kwamen echter niet naar buiten. Intusschen was ook de brandweer gealar meerd en spoedig waren brandspuiten ter plaatse. Voordien waren echter de Lon- densche werklieden al met de blussching, zoo goed als dat ging, begonnen en zij hadden ook getracht, de twee vrouwen, die nog in het huis waren te vinden. Moedig begaven zij zich in het fel bran dende gebouw en een hunner had het geluk een der vrouwen te vinden. Zij lag, reeds bewusteloos, op een overloop. Met groote moeite wist hij haar naar buiten te brengen, waar ook de redder bewuste loos neerviel. Het meisje bleek echter niet meer tot bewustzijn te brengen. Zij stierf spoedig na haar redding. De Lon- densche werkman kwam gelukkig spoedig weer bij. Alle pogingen om miss Vincent te red den bleken helaas vruchteloos. Later heeft men haar verkoolde lijk onder de puinhopen gevonden. Waarschijnlijk is zij, na de anderen gewaarschuwd te hebben den verkeerden kant uitgegaan en in een brandend ver trek terechtgekomen, waaruit zij geen uitweg meer kon vinden. Zij is toen be dolven onder het instortende dak. De brand zelf was men betrekkelijk spoedig meester, hoewel men niet kon voorkomen, dat het middengedeelte van liet gebouw vrijwel geheel is uitgebrand. Men heeft echter vele kostbare meubelen en een collectie Chineesch porcelein en zilver nog kunnen redden. De omgekomen huishoudster was een vrouw met een arm. Zij was 51 jaar oud en reeds23 jaar in dienst bij deFortescue s. Het omgekomen meisje was 18 jaar oud. 80 man vermist. Naar Reuter uit Tokio meldt, is de torpedoboot „Tomotsoeroe wel ke met een flottielje uit de oorlogs haven Sasebo voor manoeuvres was vertrokken, niet teruggekeerd. Het schip moet tengevolge van het storm achtige weer omgeslagen zijn. De be manning telde 80 man. Later. Het wrak van de „Tomot soeroe" is gevonden bij het eiland Sjijiki. De minister van marine heeft geweigerd verdere inlichtingen te verstrekken over het aantal omgekomenen. De „Tomot soeroe" was een schip van het modernste type, en pas in Februari 1.1. van stapel geloopen. Temperatuur van ruim 100 F. Nabij Adelaide (Zuid-Australië) zijn Zondag drie huizen ten gevolge van boschbranden, die over een groote uit gestrektheid woedden, verwoest. Hon derden menschen namen vrijwillig aan het blusschingswerk deel. Ook in andere deelen van Zuid- Australië woedden boschbranden, waar- Van onzen bijzonderen medewerker. V. Catliz. Cadiz, zooals de Zeemansgids het uit drukt, the cleanest town of Spain, doet groote moeite deze reputatie waardig te zijn; we ontmoeten er enkele ezelkarre tjes, waarachter een inboorling met stof fer en blik: Stadsreiniging. De stad is gebouwd op een schier eiland, en zoodoende niet meer voor uit breiding vatbaar, een feit dat de oude zee- roovers, die deze stad stichtten, blijkbaar al duidelijk was. Althans de straten zijn zeer nauw, een auto past er juist in, twee- richtingverkeer is absoluut uitgesloten. Een vreemdeling krijgt den indruk dat zeker 80 der bevolking op straat leeft. De straten zijn altijd eivol, met langzaam loopende, doch zeer vlug pratende men schen, die geen van allen het erg druk schijnen te hebben. Toen wij op het stad huis lazen, dat de kantooruren er tus- schen 11 en 2 uur vielen werd veel duide lijk er is dan nog eens tijd voor een wan delingetje. De mannen leven veel in café's en clubs. Vooral die clubs, de groote hee- ten. „Casino", de kleine „Celcle" vormen een belangrijk deel in hun be staan. Langs den muur een rij fauteuils, in elke fauteuil een lid, met een krant en een Spaansche cigaret, liefst met hoed op en pas aan, per twee stoelen een „spitoca", de grond doet dienst als aschbak. Zoo nu en dan ontstaat een samen spraak, over een topic of the day, dan concentreeren zij om dengene die het nieuwtje weet. Wij zagen een ingezetene van Cadiz, die bij zoo'n gelegenheid niet aan het woord kon komen, en dit toch vast van plan was. Hij gaf het niet op, dan wordt duidelijk wat Zuidelijk tempe rament wil zeggen. Overigens aardige, goedmoedige menschen, zeer beleefd en hartelijk, alle moeite doende om het taal verschil te overbruggen met brokken Fransch en Engelsch. Een Majoor der artillerie vertelt van Java uitgesproken Chawa en de monstreert omstandig de uitdrukking „met de kain omhoog weg". Overigens houdt hij vol, dat in Zeeland nog een ge meente is, waar de Spaansche taal'alge meen gesproken wordt, en gelooft aan geen tegenspraak. De kwestie van kolo niën die behouden bleven en koloniën die verloren gingen komt steeds ter sprake, dat zit zoo diep; zij doen ons trotsch zijn op ons bezit. Een groote muur omringt de stad aan de landzijde. Het was een zeerooversnest bij uitnemendheid, de eer ste „stad" van Europa. Het verkeer in de haven is zeer levendig, aanvoer van visch, vruchtent, kolen, uitvoer van wijn, wij zagen druk scheepvaartverkeer onder allerlei vlag. Veel touristenschepen ko men voor eenige uren ter reede. Een be zoek aan de Kathedraal en het Kapucij ner klooster met hun kunstschatten, daarna de sneltrein naar Sevilla, vier uur sporen, voor bezoek aan de Ciralda en het Alcazar. Bij onze aankomst lag er de „Statendam" van de Holland-Amerika- ljjn, op een touristenreis. De Kathedraal van Cadiz torent de stad, beheerscht het aspect van uit zee. Zij werd in 1741 opgetrokken uit zandsteen met den rotsbodem als fundament, een rfike stad, die er iets voor over had iets schoons te bezitten. De pilaren zijn opge trokken uit Carara marmer, het glas en lood is door kunstenaars vervaardigd. Uil de koepel tusschen koor en hoofd altaar straalt zacht paars licht, de kleur der vergeving, bovenin is een engel ge beeldhouwd. Wij maakten een Zondag- schen dienst mede. Achter het koorhek zaten in houten gebeeldhouwde banken alle waardigheidsbekleders in hun ker kelijke dracht. Psalmboeken uit de 15de eeuw werden gebruikt, geplaatst op groote katheders, koorknapen sloegen de bladzijden om. Wij waanden ons eenige eeuwen terug, zoo suggestief was het beeld. Boeken van den Spaanschen schrijver Vicento Blasco Ibanez beginnen op deze wijze te leven. Altaarstukken van zuiver goud, handsmeedwerk, stuk voor stuk kunstwerken, deden zien hoe rijk deze stad vroeger was. De revolutie legde de kerk aan banden, sloot vele kloosters, daarom konden wij het Capucijnerklooster bezichtigen, waar in zich eenige werken van Murillo bevon den, die op zich zelf al een tocht hierheen waard zijn. Bartholomeus Esteban Mu rillo, beroemd Spaansch schilder, leefde van 1618 tot 1682 in Sevilla. Zijn laatste werk was een schilderij, voorstellende het aannemen van den sluier door St. Catha- rina. Bij het schilderen van dit omvang rijke doek stond Murillo op een stelling van 6 meter hoogte. Mij viel bij een po ging om de belichting te veranderen en stierf drie maanden later; het doek werd ons getoond. Zijn beste werk de Stigmata van Francisclus van Asisi hing hier ook, en hieruit herkenden wij den meester. De wijding, de voorname schoonheid van dit werk, de lichteffecten en de expressie zijn verrassend en indrukwekkend tege lijk. Aan de belichting was de uiterste zorg besteedt, het werk domineerde de geheele omgeving. Intusschen is het niet alleen de geest, die gevoederd wil worden. Op den terug weg troffen we een Duitsche Bier-stube, die lafenis bracht op dezen zomerschen dag. De eigenaar deed uitkomen, dat reeds meer vertegenwoordigers van de Ned. Marine den weg hierheen hadden ge vonden. De consul stelde er prijs op ons een blik te gunnen in de wijnkelders van de Firma Pedro Domecq, in het naburige Jerez, waar de oer-sherrij vandaan komt. Deze firma met „Domecq Oblige" in haar wapenschild beschikt over. uitgebreide wijngaarden en een exportbedrijf annex. Wij zagen vaten van 250 jaar oud, met op schriften „Napoleon", „Nelson", (very good friends, zei de export manager), „Fox", „George IV" enz.; deze vaten be vatten wijn, die inderdaad door hen ge dronken is, zij wordt nu slechts gebruikt om te vermengen met andere. Het proe ven speelde een groote rol, wij werden groote bewonderaads van de firma Do mecq. Het feit dat een onderzeeboot ..droog" is, belette slechts een bestelling te doen. Inmiddels gaan de herstellingswerk- zaamheden hun gang. De chef van het bureau Scheepvaart heeft de scjiade op genomen en eveneens verklaard dat het meeviel; de booten zijn in het dok opge nomen voor controle buitenboord. Dinsdag is de zaak weder gezond en vertrekken we naar zee, bestemming Pa- lermo. No. IV werd opgenomen in ons nr. van Donderdag 8 Maart. door veel bosch- en weidegrond vernield W<Sinds acht dagen lijdt het land onder een hittegolf. Te Adelaide werd een temperatuur van 3 8gr. C. (ruim 100 gr. F.) geregistreerd. Een poging tot zelfmoord. Gisteravond is te Parijs groot opzien verwekt door een poging tot zelfmoord in verband met den moord op den raads heer Prince. Mej. Taris, die onlangs medegedeeld heeft, dat zij Prince voor zijn reis naar Dijon op het station te Parijs had gezien, waarbij zij vastgesteld had, dat hij door een verdacht uitziend individu werd ge volgd, heeft gepoogd in een zij-kanaal van de Seine te springen. Men kon haar echter beletten haar voornemens ten uitvoer te brengen. Op de politiepost vond men latei- in haar handtasch een brief, waarin zij verklaarde te willen sterven. EEN BEKLAAGDE SPRINGT UIT HET RAAM VAN DE RECHTZAAL. Gistermorgen zou een arbeider wegens diefstal en onregelmatigheden voor de rechtbank te Dresden terecht staan. In de zittingzaal op de vierde étage van het gerechtsgebouw gedroeg hij zich volkomen normaal ee kalm, doch toen de rechtbank zich in raadkamer terugtrok om vonnis te vellen, sprong hij plotseling op, liep naar een der vensters en sprong naar beneden. Ernstig gewond bleef hij in den tuin voor het gebouw liggen. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. POLITIEK MISDRIJF? Te Parijs is de gewezen Italiaansche ad vocaat Franco Clerici door een revolver schot gedood. De moordenaar heeft de vlucht genomen. De daad zou uit politieke overwegingen zijn gepleegd. li. Het Duitschland van heden kenmerkt zich uiterlijk door groote correctheid. Alles wat. men ziet spreekt van organisa tie. Uiterlijk loopt alles in alles tot in de puntjes geregeld. Overal spreekt een ze kere zelfbewustheid uit. Overal en altijd ben ik deze zelfbewust heid tegen gekomen. Dit is het waar Hitier steeds op hamert. „Het volk moet zich ten allen tijde be wust voelen", zonder bewustheid groeit er niets. Van de ware stemming die er heerscht komt men reizende heel weinig te weten, de menschen laten zich niet uit over hun meening. Ze verzekeren allen dat het beter, veel beter geworden is, maatschap pelijk althans. En men boort dan ook fei ten die werkelijk verbeterd zijn. Vooral voor de oorlogs-invaliden schijnt Hitier veel te doen en dankbare menschen zijn trouwe menschen. Als men zegt dat de geschiedenis zich steeds weer herhaalt, alleen van brood zult gij niet leven, het geestelijke laat zich niet verdrijven door het materieele, dan haalt men de schouders op en zegt: „Slechter worden kon het niet, nu gaat het veel beter." Van werkelijk doorpraten, het ingaan op de toestanden komt weinig. Een oude man met wien ik praatte verzekerde mij „dat in Duitschland zeer veel ooren waren". Er spreekt een zekere angst uit, men wordt voorzichtig als er over de geeste lijke stemming van Duitschland gespro ken u-ordt. De trein, die Munster uitstoomde, bracht mij te zamen met twee joDge men schen. En al gauw was ik als vreemdeling opgenomen in deze kleine treinfamilie. Hij was student theologie en zij studente in de rechten. En in dien voortrollenden wagen spraken drie jonge menschen ern stig en waarachtig over den tegenwoor- digen toestand, het groote gebeuren voor dat groote volk. Zij waren het vrijwel met elkaar eens over het gansche gebeuren in Duitsch land. Ze redeneerden logisch en klaar. Spraken niet alleen over den materieelen nood van het volk maar vooral over den geestlijken nood. Alleen, als ik vraag, hoe hij het rijmen kan met zijn religieuze gevoel.ens om an dere menschen zekere gedachten, ideeën op te dringen; anderen te dwingen een richting te volgen, die tegen huil gewe ten indruischt, dan lacht hij en verklaart breedvoerig, dat een volk, een mensch, geleid moet worden. De mensch kan niet alleen gaan. Moet iets hebben om zich vast te klampen. De kunst, de groote kunst is om de menschen, het volk te be reiken, direct tot het volk te spreken. De massa heeft behoefte aan iets tastbaars iets wat altijd tot hen spreekt. De jeugd geeft men uniform, romantiek, de ouderen hun vereeniging van frontsoldaten, schietvereenigingon, enz., enz. Maar in en uit alles spreekt de geest van ten Führer, overal spreekt propaganda voor de idee. Het laat het volk niet los. Tot in de puntjes, in het uiterste doorgevoerd, wat men ziet, wat men leest oogenschijnlijk kleine, haast onopvallende dingen, alles spreekt van het steeds levendig houden an het volk. En rustig verklaart hij dat voor zeer V001' de massa het geloof in den Führer een religie geworden is. Men leidt het volk, alle kenteekenen van het i roeger heerschende stelsel moesten uit- gewischt worden en zegt hij: „Wij besef fen heel goed, dat de geest van de oude stelsels nog niet dood is, maar wij zullen het volk doen geloovon in zijn eigen groot heid. Lang en enthousiast spreekt hij. Maar op de kern van mijn vraag vindt hij geen antwoord. Wat zal het Duitsche volk docn_ als het in het materieele geen vol doening meer vindt? Als de drang naar geestelijke vrijheid te sterk wordt? Als de universeele gedachte van het Christen dom onweerstaanbaar baan breekt, als het volk niet meer wil denken, Z00a, netjes voorgeschreven is. 1 s het Lang spraken we daar over, over veel dingen en toestanden, over n el en het opheffen daarvan. Maar tot 90 vergelijk komen we niet. De absoluL een heerlijking van een land klinkt in Hollandsche ooren vreenul. n 11 toeschreeuwende „alles für Deutsr.mVeral doet wat egoïstisch aan. dnd" Men krijgt den indruk, dat de Duit^u zich nog al belangrijk vindt en altijd hn men de meening verkondigen: Jullie Holland moet door dit alles nog heen zijn er gekomen, maar voor jullie zal'vf' een heele toer zijn. "et Dat ben ik met hem eens, het zal e heele toer zijn een Hollander in een ,,Tn form te hijschen met de hakken te w" klappen en zijn mond dicht te laten hl, den. ou- (Wordt vervolgd). WIJZIGING IN DE SALARIS HERZIENING. Aanvangsalarls academie 25 hooger. Bandoeng. De gouverneur-generaal heeft beslist, den raad van Indië gehoord dat het aanvangssalaris van uitgezonden academici zal worden verhoogd van 250 tot 275 en van tweede luitenants van 225 tot 250. De salarisschema's der onderofficieren blijven gelijk. Verhooging voor nog 10 groepen, Aneta meldt uit Batavia: Behalve voor de uitgezonden academici zullen voor nog tien andere groepen die een kleine verhooging van het beginsala ris krijgen, wijzigingen worden aange bracht in de H. B. B. L. HOOFDKASSIER VERDWENEN. Batavia. De Chineesche hoofdkassier der firma Jacobson van den Berg, Y. K. H. ,is kort voor zijn kas zou worden ge ïnspecteerd verdwenen. Het tekort wordt voorloopig op 20,000 begroot. (Aneta.) VERMINDERING DER TOELAGE VAN SUIKER-EMPLOYE'S. Djokjakarta. Mataram verneemt dat de Cultuur Mij. De Vorstenlanden en de Intern. Crediet- en Handelsvereeniging Rotterdam besloten hebben om met in gang van 1 April de toelagen der suiker- employé's boven de 250 met 20 procent en beneden de 250 met 10 pet. te ver minderen. Dit voorbeeld zal vermoedelijk door alle suikerconcerns worden nage volgd. (Aneta.) De derde groep muiters voor het Hof Aneta meldt uit Batatia: Het hoog militair gerechtshof heeft gisterenmorgen de behandeling voort gezet van de berechting in hooger beroep van de derde groep muiters van »De Zeven Provinciën*,bestaande uit 77 beklaagden, die allen aanwezig waren. Do verdediger, de gewezen vice-presi- dent van den raad van justitie te Batavia mr. W. J. M. Plate, zegt in zijn pleidooi, dat hij in den jeugdigen leeftijd der be klaagden een verzachtende omstandig heid ziet, waarmee hij het Hof verzoekt rekening te willen houden. De beklaagden geven allen op, dat zij uit vrees voor de raddraaiers hebben gehandeld. Het onderzoek bracht geen ander motief aan het licht. De advocaat-fiscaal eischte in zijn requi sitoir vermindering van straf voor bek!. K., en veroordeeling van dezen beklaagde tot 10 jaar gevangenisstraf in plaats van 12 jaar zooals de krijgsraad had bepaald. Voor een 20-tal andere beklaagden eischte hij verhooging der hun opgelegde straf fen, deels tot 3 jaar en 6 maanden, deels tot 4 jaar gevangenisstraf, met toevoe ging aan het vonnis van ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Tegen bekl. P., die door den krijgsraad tot één dag gevangenisstraf was veroor deeld, eischte de advocaat-fiscaal zes maanden. Onregelmatigheden in de administratie. Is te goed van vertrouwen geweest Aangaande de zaak van den plaatse» lijken militairen commandant te Soera- baja, overste C., die, naar een telegram gemeld heeft, plotseling van zijn functie is ontheven, lezen wij nader in de „Java Bode", dat het vooralsnog gaat om een bedrag van rond vier mille. Hem zou, in afwachting van verdeie maatregelen, huisarrest zijn opgelegd. Het bericht omtrent de ontheffing va" den plaatselijken militairen commandan^ te Soerabaja was een zeer pijnlijke vei* rassing voor niet-ingewijden, die den sympathieken rond-IIollandschen lioota- officier kenden. Het was echter aa" ,11,1" gewijden bekend, dat na het onverwacht bezoek van generaal Beumer overste als gevolg van generaal Beumer's bevin dingen van zijn functie was ontheven. De voornaamste motieven zijn een ein stige wanorde in de administratie, ook wat de cantinegelden betreft. De bedrage schijnen niet onaanzienlijk te zijn. C. was een optimist en goed van trouwen, waarvan zeer vermoedelijk nrn bruik is gemaakt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10