De Wieringer-Wereldreiziger. Ais men U zegt, Callantsoog. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Texel HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 MAART 1 934. 7 Julianadorp. Wieringermeerpolder. Voor de Politierechter te Alkmaar. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. PREDIKBEURTEN. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Hedenavond 7.30 uur Ds. P. v. Vliet, van Amsterdam. PROPAG ANDA-FEESTAVOND. Zondagavond j.1. vond in het Dorpskof fiehuis een feestavond plaats voor leden van en belangstellenden in het werk van de afdeeling „Callantsoog" van de V.a.r.a. De voorzitter, de heer P. Vos, heet de aan wezigen welkom, waarna wordt overge gaan tot de opvoering van het tooneelstuk „Strijd", een drama in 4 bedrijven van Simon Augura. De opvoering van dit stuk was voor de spelers een niet geringe opgave, maar alle lollen waren zoo goed mogelijk verzorgd. Het groote aantal spelers afzonderlijk te kespreken zou te veel plaatsruimte ver gen. Een uitzondering maken we voor den heer S. Kooger Az., die zich op keurige wijze van zijn taak kweet. Dat de opvoe ring de waardeering der toehoorders had, bleek wel uit het spontaan applaus. Een gezellig bal besloot deze goed geslaagde bijeenkomst. POSTBESTELLING. Door wijziging in den postdienst heeft de Schagerweg zijn morgenbestelling te ruggekregen, zoodat daar nu tweemaal daags besteld wordt. Een mooie verbete ring! OORLOG TEGEN HITLER- DUITSCHLAND? In de zaal van den heer Borst sprak de heer H. van Wijk Zaterdagavond over de vraag: „Oorlog tegen Hitler-Duitsch- land?" Spr. betoogde uitvoerig, hoe het Duit- sche volk tot het nationaal-socialisme moest komen door het verliezen van den wereldoorlog en de daarop volgende crisis. Hij verweet daarbij aan de sociaaldemo craten en communisten in Duitschland, dat zij niets gedaan hebben tegen het militarisme. Toen door de crisis groote vertwijfeling ontstond onder het Duitsche volk, ontbrak goede leiding. De vrede van Versailles kreeg de schuld van alle ellen de en het gezegde: Door oorlog voert onze weg naar vrijheid, vrat meer en meer door. Alle partijen kwamen in de greep van het nationalisme: ook de s.d. en com munisten spraken van den nationalen be vrijdingsoorlog en werden daardoor de wegbereiders van Hitier. Het nationaal- socialisme brak door en het is soms bar- baarsch toegegaan, maar dat gebeurde ook bij de revolutie van 1918 en onder en zonder verzet van het vorige bewind. Is het optreden van Hitier nu een reden om minder afwijzend te staan tegenover een oorlog, gericht tegen Duitschland? Waarom wel tegen Hitler-Duitschland, vroeg spr., en niet tegen zijn wegberei ders? Moet het fascisme bestreden wor den met oorlog? Men zou er Hitier slechts tot volksheld mee maken. En zou men dan werkelijk meenen te strijden voor de democratie en de vrijheid? Het stellen van bovengenoemde vraag wijst, zei spr., op twijfel, op wankelen, het bewijst de onmacht van het anti-militarisme, den ge ringen invloed bij de groote massa. Spr. wekte tenslotte op, juist nu het oorlogs gevaar dreigt en de menschheid meer en meer oorlogs-bereid wordt, tot bezinning te komen en trouw te blijven aan z'n be ginselen. PLANHUISHOUDING. De heer Van Wijk uit Heemstede sprak Zondagmorgen in de zaal van den heer Slikker over „Planhuishouding en hare toepassing in de praktijk". Spr. schetste eerst hoe men vroeger veel over plan huishouding sprak, maar nooit tot een concreet plan kwam. Eerst in de laatste tien jaren verschenen er geschriften over en is men hier en daar aan de uitvoering er van begonnen. Wil een volk een aanvang maken met planhuishouding, dan moeten de samen stellers van het plan een grondige ken nis hebben van het economische, leven in dien staat. De bestaande statistiekdienst kan daarvoor goede diensten bewijzen. Het plan moet zoodanige bewijzen van mogelijkheid van slagen inhouden, dat er een meerderheid is te verkrijgen, die de verantwoordelijkheid voor de uitvoering huishouding is gericht op welvaart van van het plan op zich durft nemen. Plan producent en consument en daarom zal gezorgd moeten worden voor groote sta biliteit in prijzen en loonen, opdat de koopkracht meer constant blijft en daar door het heele economische leven de rust en orde krijgt, die het behoeft. Spr. wees wat practisch op 't gebied van planhuishouding was gedaan in Ame rika, door Roosevelt. Hii heeft een volks beweging weten te wekken voor z n plan nen voor regeling der productie naar be hoefte, hij wist de maximum-werktijden te verlagen en de minimum-loonen te ver- lioogen. In Engeland werkt men aan plan nen in denzelfden geest en in België heeft Hendrik de Man het veel besproken en gepropageerde Plan van den Arbeid ont worpen. Dit plan stelt voorop een centrale staatsbank, waardoor alle nevenbanken worden geleid. Alle financieele acties zul len staan onder controle van een parle ment, dat in vorm afwijkt van het tegen woordige. Alle sleutelindustrieën (ijzer, mijnen) en het vervoerwezen worden ge nationaliseerd. De middenstand behoudt z'n overige vrijheden, maar is gebonden aan internationale verdragen en aan de stabiele prijzen. Hij zal zich vanzelf rich ten naar de coöperaties en komen tot sa- menwerking met deze. Hendrik de Man schoolt momenteel vele jongeren tot pro pagandisten voor z'n plan en hoopt zoo een meerderheid er voor te winnen. Een aandachtig gehoor volgde den spr. bij zijn uiteenzetting en de voorzitter van ae J.V.A. sloot met den wensch, dat, in dien weer eens een dergelijke bijeenkomst werd belegd, deze zich ir een even groot 3 belangstelling mocht verheugen. MET VERLOF. De tooneelvereeniging „Excelsior" voer de Zondagavond bij den heer Kossen de Duitsche soldatenklucht „Met verlof" op. De zaal was, het minder gunstige weer in aanmerking genomen, vrij goed bezet. Het was niet de eerste maal dat „Excelsior" tnet dit stuk kwam en het succe3 dat het er nu mee had, was niet minder dan bij de opvoering ir. een vorig seizoen. Er is ten minste tijdens de eerste twee bedrijven, die wij bijwoonden, weer geschaterd om de malle situaties. Schertsenderwijs noemt men „Excelsior" wel eens de Pennenkam- pen-club, omdat niet minder dan zes per sonen uit deze familie er in meespelen en dit stuk is als voor hen geknipt. Voor elk is er juist een passende rol in, die naar behooren en door de meesten zelfs heel goed vervuld werd. Maar ook de niet tot de familie behoorenden, mej. M. Rezel en de heer P. Glim, hadden hun aandeel in het succes. Tusschen eerste en tweede bedrijf hoor den we ook nog Tonny Ponchia, die mede werking verleende en waarvan we vroeger al eens schreven, dat hii er de stemming wel in kan brengen. Pianist en violist stonden hem daarbij trouw terzijde. DE EEUWIGE STILTE. Slechts een gering aantal werkloozen heeft gebruik gemaakt van de hun gratis geboden gelegenheid om de film „De eeuwige stilte" te zien. De wegblijvers hadden ongelijk. De kinderen genoten er 's middags van het begin tot het eind van. Dat bewees hun „Ah" jn vele toonaarden, als uiting van verbazing en van bewonde ring en in de beteekenis van „wat lief". Dat bewees ook hun klaterend applaus na elk deel en als onderstreping van het dankwoord vanden heer De Vries aan mevr. Vorstman en den heer Raap en nog meer hun eenstemmig en krachtig: Mooi!, toen hun gevraagd werd hoe zij de film gevonden hadden. 's Avonds zou de film nog eens draaien voor andere belangstellenden. VRIJSTELLING VAN DEN DIENSTPLICHT. Bij beschikking van den Commissaris der Koningin, d.d. 7 Maart j.1., zijn de onderstaande ingeschrevenen voor den dienstplicht voor de lichting 1935 uit deze gemeente voorgoed vrij gesteld wegens broederdienstG. Akkerman, K. G. Bak ker, K. Bakker, H. Baijs, C. Diependaal, W. A. Grootemaat. F. Hille, M. C. Hol lander, H. Meijer, M. Smid, G. Tijsen, W. Tijsen, D. Visker, L. v. d. Welle en D. Zeldenrust. KIEZERSLIJST. Het aantal kiezers voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal bedraagt volgens de vastgestelde kiezerslijst 3411, voor Pro vinciale Staten 3310 en voor den gemeente raad 3212. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. De keuring van de ingeschrevenen voor de lichting 1935 uit deze gemeente zal plaats hebben op 29 Maart as. te Den Helder in het Casinogebouw. HINDERWET. Ingevolge de Hinderwet is door de A. P. C. te Den Haag vergunning aange vraagd tot het oprichten van een benzine pompinstallatie bij de garage van den heer H. Beuk erna aan den Slingerweg. Hippolytushoel. EEN FANCY-FAIR. Door de tooneelclub „Nieuw Leven" werd j.1. Zaterdagnamiddag een fancy-fair gehouden in „Concordia" van den heer S. Halfweeg, welke zich in een vrij druk bezoek mocht verheugen. Van de sjoelbak, het rad van avontuur, ballenwerpen en vele andere attracties werd een druk ge bruik gemaakt. De prijzen, voor de ver loting aangekocht en gekregen, werden bezichtigd en de loten gingen als eieren uit de mand. Bij de trekking werd de hoofdprijs, een dressoir, gewonnen door den heer Dolf Vroone Jz. „Nieuw Leven" kan op een goed ge slaagde fancy fair terugzien. GYMNASTIEK-VEREENIGING „WIERINGEN". De uitvoering der jeugd-afdeeling van voornoemde gymnastiek-vereeniging, j.1. Zondag in „Concordia" gehouden, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De verschillende op het programma vermeld de nummers als: brug, vrije oefeningen, dans, enz., enz., werd alle keurig afge werkt en door de aanwezigen belangstel lend gevolgd. De directeur, de heer Pennekamp van Anna Paulowna, behaal de met deze uitvoering wederom veel succes. Een gezellig bal was 't slot van den avond. ESPERANTO-EXCURSIE. Jl.. Zondag, 11 Maart, hield de Noord- hollandsche Esperanto-vereeniging haar maandelijksche bijeenkomst te Hippoly- tushoef in het hotel van den heer de Haan. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben te Texel, op 10 Mei (Hemelvaarts dag). COUP. BOERENLEENBANK AFD. WIERINGEN. Zaterdag 24 Maart a.s., des avonds 8 u„ houdt voornoemde afd. haar jaarlijksehe algemeene vergadering in het hötel van den heer M. de Haan te Hippolytushoef. dat iets „even goed" is als Aspirin, ter wijl het geen Aspirin U - stel U daar niet mee tevredenAlleen de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band helpt U zeker, zonder ge vaar voor hart, maag eo nieren Uitsluitend ver krijgbaar m de oranjeband- bcit.es van 20 tab!. 70 ets en oranjezakjes van 2 tab!, a 10 ets. Den Oever. NIEUWE VINDINGEN OP LANDBOUWGEBIED IN DE WIERINGERMEER. Een machine welke het koren maait en dorscht, het afkomende stroo perst, en het gedorschte graan bovendien in den zak aflevert, heeft in de Wieringermeer hare intrede gedaan in den vorm van de „Combine". De installatie is door de Wie- ringermeerdirectie op de in Engeland ge houden tentoonstelling van landbouwma chines aangekocht. Zij is voor Nederland geheel nieuw, daar een dergelijke ma chine nog op geen enkel landbouwbedrijf hier in gebruik is. DE „POERLOMP" ALS LEKKERNIJ. Sedert de laatste weken prijkt als fees telijk gerecht de „poerlomp" op menig tafel. Deze vischsoort was ons tot dus verre niet bekend, althans niet in eet baren vorm. Zij wordt gevangen in de Waddenzee. Er werd nimmer speciaal op gevischt, daar zij vrijwel onverkoopbaar was, doch men trof ze aan in kamers, fui ken en ander want en zette deze visch als regel direct weer overboord. Nu zij zich in gerookten toestand als smakelijk ge recht heeft aangediend, zijn wij er eens op uitgetrokken iets naders van de „poer lomp" te weten te komen. De officieele be naming voor deze als een soort zeemonster uitziende visch blijkt „Zonnevisch" te zijn. De Zonnevisch (Zeus Faber) behoort tot de makreelachtigen onder de stekelvinni- gen. Ze heeft een groote kop, lange stra len in rug en aarsvin en op het midden van het lichaam ter weerszijden een zwar te vlek. Het vlies der vinnen is zwart. On der aan den buik, welke rood gekleurd moet zijn wil zij voor consumptie geschikt zijn, bevindt zich een zuignap. De kop is nagenoeg evengroot als het achter lichaam. Dit laatste vorm thans gerookt^ de gewilde delicatesse. Het rookproces is nogal langdurig, veel langer althans dan bij paling. De smaak en het vetgehalte zijn nagenoeg gelijk aan die van vette ge rookte paling, wint het o.i. echter in ieder geval van gerookte makreel. De eigen aardige naam waaronder de „Zonnevisch" hier 'bekend is, is een bijnaam waarvan de herkomst niet meer valt af te leiden. Getracht is vroeger wel de „poerlomp" te stoven, te koken of te braden, doch zon der succes, daar een vormeloos, vrijwel onsmakelijk, geheel restte. De nieuwste tevens succesvolle toepassing is thans rooken en toen wij door den heer S. Bruul werden uitgenoodigd te komen proeven of zijn gerecht, hetwelk bij de bekende firma Hakvoort was gerookt, den toets der critiek kon doorstaan, toen bleek ons dat dit glansrijk het geval was. Een zeer gewaardeerde lekkernij welke ons tot overtuigde „poerlompeters" heeft ge maakt. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING AFD. WIERINGEN. Voor bovenstaande afd. zal de heer Edo Fimmen Woensdagavond 14 Maart a.s., in Cinema De Haan, een lezing houden over Reisindrukken in Japan en China, welke door lichtbeelden zullen worden verdui delijkt. Burgerlijke Stand van Texel van 10 tot en met 12 Maart. OVERLEDEN: Jelle Mozes, 69 jaar, weduwn. v. Maaike Rouwerda. POLITIE. Gevonden: 1 kinderwant. HOUTVERKOOPING STAATSBOSCHBEHEER. De totale opbrengst van den houtver koop van het Staatsboschbeheer, Woens dag alhier gehouden, bedroeg 1760.25. Handel vlug; goede prijzen, vooral voor licht hout. OPENBARE LEESZAAL EN TEX. MUSEUM. De opening van het nieuw geïnstalleer de Texelsche Museum en van de Openbare Leeszaal in de voormalige U.L.O. school te Den Burg, zal Woensdag a.s. half 5 plaats hebben. MARKTOVERZICHT. Een vlugge handel was het deze week niet op de Texelsche markt; vooral 't rund vee ging trekkende van de hand! onge twijfeld zijn de minder goede kaasprijzen daarop van invloed. Op de aangevoerde versche koeien werd dan ook zoo goed als niet geboden, ze werden getaxeerd op 130 tot 170. De nuchtere kalveren zakten eveneens in prijs, de prijs liep van 5—7. In den varkenshandel gaat 't beter, op de boerderijen liep de geheele vorige week de prijs van de slachtdieren al op van 17 tot 18 cent; thans zal wel ongeveer 19 cent worden betaald. Biggen waren er deze week zoo goed als niet aan de markt; schrammen gingen van 12IS per stuk. Pluimvee-aanvoer is er nog weinig, de prijs voor oude kippen bedroeg pl.m. 85 cent per stuk. Met de eierenprijzen gaat 't thans slecht, ook thans weder viel bij vorige week een daling waar te nemen; gemengd (middensoort) 2—2.10 per 100 stuks. T e x e I. Ongewensehte inmenging van Papa. Met slaperige oogen, maar toch heel wat frisscher dan den dag daarvoor, gin gen wij het pad weer op en bereikten zonder verdere voorvallen binnen 3 da gen de stad Innsbrtick, waar de verste kelingenclub ontbonden werd. Zoodra was ik weer alleen, of verscheidene menschen probeerden mijn tijd weer in beslag te nemen, iets waaraan ik een verschrikke- 1 ijken hekel gekregen had, doch het kon nu eenmaal niet anders, want mijn Vo- Fndammer costuum was het eenige wat ik nog over had, dus ik gaf de aanleiding daarvoor. Zoo raakte ik in gesprek met een gids, die mij aanbood de bezienswaar digheden van de mooie stad te gaan be zichtigen, wat ik bescheiden en dankbaar aanvaardde. In de wandeling vertelde hij me dat Tirol een slechte winterperiode tegemoet ging, want vele Tirolers danken hun bestaan aan toeristen, waarvan de meeste Duitschers zijn. De schoonheid van Tirol doet voor die van Zwitserland niets onder. Het heeft prachtige bergen tot hoogten van 3500 m met allerlei ge neugten voor ieders smaak, zooals hoogtezonnebaden, gezondheidsbaden, skiloopen, rodel- of bobsleeën, schaatsen- rijden, luchtzweefbanen enz. Men heeft hier zelfs door den Staat geëxamineerde skileeraren. En dan de echte Tirolsche gezelligheid, die ik aan den lijve heb on dervonden. Bij dat al komt nog dat de schilling weinig waarde heeft en men er als buitenlander voordeelig kan verblij ven. Zoo bedraagt het volle pension slechts 6 schiling 1.70). Het is dan ook begrijpelijk dat de Duitschers Oostenrijk als vacantieoord uitkiezen. Nu gaat dit echter niet meer. De Duitsche regeering eischt nu van eiken Duitscher, die de Oostenrijksche grens over wil, een bedrag van 1000 Mark 600). U kunt dus best begrijpen, wat voor slag dit voor Tirol is. Op mijn vraag, hoe de Hollanders hem bevielen, kreeg ik ten antwoord, dat hij de Hol landers wel mocht, liever dan de Duit schers, omdat de laatste altijd vooruit vraagt: „Wat kost dat?" Ik lichtte hem echter in, dat de Hollander daar veel te trotsch voor is. Bij het afscheidnemen kreeg ik de waarschuwing mede, niet in de jeugdher berg te blijven overnachten, want daar waren zoogenaamde „pietjes". Daarom verliet ik de stad dienzelfden avond nog, om een boer op te zoeken, want in het hooi heeft men tenminste niet zooveel gevaar dergelijke roofdieren op te loopen. De afstand tot de Zwitsersche grens was nu nog maar een 140 km, welke ik op mijn gemak in vijf dagen volbracht. Nu stond ik weer voor een grens, doch de Oostenrijksche douane had mij al een „tot weerziens'' toegeroepen. Daarom voor spelde ik mij al niet veel goeds, en jawel hoor, ditmaal moest ik een reisbiljet tot Bazel of 50 frs. 25) toonen, wat ik allebei niet kon. In het woordengevecht, dat hierdoor ontstond, liet ik me per on geluk het woord „zwijnhonden" ontval len, waar ik later nog onaangenaamhe den door kreeg. Dadelijk schreef ik naar huis om geld. Binnen vijf dagen ontving ik door bereid willigheid van de redactie van de Helder- sche Courant een telegrafischen postwis sel. In dien tusschentijd vrbleef ik in het grensplaatsje Nauders, en maakte mij nuttig bij de boeren. Toen ik mijn geld ontvangen had, toog ik naar de grens. Daar werd mijn geld nagezien en tot hun spijt was het verlangde bedrag er. Nadat ze eerst met elkander wat in het Ita- baansch hadden gesmoesd, vertelden ze mij, dat het bedrag niet 50 maar 100 frs. moest zijn. Ik begreep wel, dat dit een truc was, en vroeg dus naar het wetboek, want daarin zal toch wel zulk een bepa ling opgenomen zijn. Ditmaal bleek, dat ik mijn mond niet voorhij gepraat had, want ze deden de deur open en ik kon het land binnen gaan. De derde dag, na het overschrijden van de grens bereikte ik de parel van Zwitserland, het mooie 1853 meter hoog gelegen dorp St. Moritz. Alles lag al, het was pas 19 October, onder een 30 cm dikke laag sneeuw, en velen waren aan het skiloopen. Het was een wonderbaarlijke romantische aanblik. Ondanks de vele hotelpaleizen vond ik toch nog een boerderij en sliep dien nacht midden in het rijke St. Moritz in een warmen paardenstal. Vol bewonde ring zette ik den volgenden morgen mijn wandeling door de heerlijke natuur voort. Nu moest ik weer een 2287 meter hoogen pas overtrekken. Deze bergrug, die op een grooten afstand van Noord tot Zuid geen dal vertoont, is een eigenaardige klimaatgrens. Zoo kan het bijvoorbeeld dagenlang aan den Westkant van die Alpen waaien en regenen, terwijl het aan den Oostkant daarvan prachtig weer is. Dit komt enkel door het feit, dat de laaghangende wolken niet over de ber gen kunnen trekken. Gelukkig werd ik opgepikt door een Amerikaansche lami- lie, die in hun prachtigen wagen nog een plaatsje vrij hadden, zoodat ik van een klimpartij gevrijwaard bleef. Zij brachten mij naar Chur, de hoofdstad van Grau- bünden. Toch had ik er spijt van, dat ik meegereden was, want de natuur is er veel te mooi, om daar zoo snel door te glijden. Daarom nam ik het besluit niet meer mee te rijden, doch ik kon dat niet volhouden, want de auto's hielden onge vraagd stil. Uit beleefdheid kon ik na tuurlijk niet weigeren in te stappen. Zöo vervolgde ik den tocht via den Oberalp- pas, Andermatt, Altorf, langs het mooie Vierwaldstatter meer, welks eene uit einde omkneld ligt door ten hemel stij gende bergen en het andere door een lachend heuvellandschap omgolfd is, tot Luzern. Dit wil ik nog even memoreeren, da\i het een geheele verandering is, wanneer men vanuit het arme gastvrije Oostenrijk in het nog rijke Zwitserland komt. Dit be vestigde en voltooide mijn ondervindin gen weer, dat de armste menschen vaak menschelijker zijn dan de beter gesitueer den. Dit geldt ook voor Holland, want wjj Hollanders kunnen aan de Duitschers en Oostenrijkers een voorbeeld nemen. Ook de Duitschers, want deze zijn meer altru ïstisch dan wij, alhoewel dit voor bepaal de doeleinden bewust tot chauvinisme ge leid wordt. Maar we dwalen af. Ik was in de mooie stad Luzern. Helaas, het begon te rege nen, Toevallig stond ik voor het gebouw van de „Lucerner Zeitung". Ik nam een besluit en stapte binnen, om een foto van mij te laten maken voor de courant. Ik moest echter twee uur op den redacteur wachten, welken tijd ik doorbracht in een gezellig gesprek met een aardige typiste. Eindelijk kwam de redacteur, die den fo tograaf ontbood. Er werden enkele foto's gemaakt, waarna ik met een paar fran ken meer op zak de stad verliet. De tocht ging nu langs het Zugerineer, het meer van Ztirich en Zürich tot Schaffhausen, welke stad ik in drie dagen bereikte. Het eerst ging ik den prachtigen waterval be wonderen, daarna de oude stad, die men ook wel het Zwitsersche Neurenberg noemt. Den volgenden dag overschreed ik de grens en was ik weer in het land van geestelijke depressie. Het eigenaardige in Duitschland is, dat men eerst de uniform en dan pas den mensch ziet. Langs Stuttgart, Heidelberg, Darm- stadt en Frankfort aan de Main bereikte ik een dag voor de stemming Keulen. Dezen laatsten dag werd een geweldige reclame gemaakt. Overal: stemt ja, ja, ja en nog eens ja. De chauffeurs lieten hun auto's met pampfletten beplakken door SA.-mamien, die daarvoor speciaal op de hoeken van de straten waren aange steld. Alles zag rood en zwart van de vlaggen. Zelfs hingen hier en daar doe ken met het opschrift: „Wie niet stemt, is een landverrader." Toen ik des Zondagsavonds na de stem ming in Dusseldorf aankwam, zag ik, dat een man met een doek om zijn borst door de S.A.-mannen de stad werd rond geleid. Op het doek stond: „Ik ben een landverrader". De arme man had niet ge stemd. Zoo kon ik wel doorgaan met fei ten, doch daar is het hier de plaats niet voor. Zoo herinner ik me nog een gezeg de van een Duitscher, die als krijgsge vangene in Zwitserland was geweest. Hij zeide; „Toen ik weer naar het vaderland teruggestuurd werd, kreeg ik een druk kend gevoel over mij. Duitschland is één groote kazerne." Na vier dagen nog geloopen te hebben, kwam ik weer in Hiegsveld aan. U weet misschien nog wel, dat ik hier fiets en tent had achtergelaten. Mijn fiets was ge heel nagezien en ik ton dus den volgen den morgen nadat alles opgepakt was, direkt opstappen. U kunt u mijn dank baarheid voor deze goede menschen wel voorstellen. Na hartelijk afscheid geno men te hebben, stapte ik op, en kwam dien avond nog te Zutphen aan. Den vol genden nacht sliep ik even voorbij Steen- wijk, ook bij goede menschen, die de zoogenaamde Hollandsche gastvrijheid nog hoog hielden. Dan stap ik op om het laatste traject af te leggen en den 18en November, des avonds om half zes kwam ik weer op Wieringen aan en had hier mede den tocht van 8540 km volbracht. Aan den Noord-, Oost-, Zuid- en West kant van mij is het water, boven mij de.mist. EINDE. Strafzitting van Maandag 12 Maart. Coiffeurs-assistent die behalve kapte ook gapte. De edele zoon van Figaro, H. M. V. te Den Helder, destijds in dienst van den kapper Manshanden, had zich een uit gebreid assortiment vakartikelen, te veel om te specifeeren, maar in 't geheel 56 stuks, ten nadeele van zijn patroon, weder rechtelijk toegeëigend, door welke peuter achtige oneerlijkheden hij heden terecht stond. Het ten lastegelegde werd slechts ten deele toegegeven. Enkele voorwerpen had Henk, beweerde hij, op normale wijze gekregen. Eigenlijk beweerde hij de ge heele collectie als bruikleen te hebben bedoeld. Maar de patroon had bezwaar en ook officier en politierechter en werd dezen geparfumeerden kleptomaan met rijke fantasie aangewezen voor een voor lichtingsrapport. Voorzet ug op 30 April. Den Helder. Weer 'n radioparasiet. De scheepsmaker Corn. Joh. B. te Den Helder, die de zondaarsbank niet wilde bezetten, doch beklimmen tapte op het Heldersch radio af de sensatie van de 6-daagsche en ontving ter verbetering van zijn eerlijkheidsbegrippen een straf van 5 gulden boeten of een een-daagsche. In vervolg wordt het tarief verhoogd, weest gewaarschuwd! Schagen. Plagerij of baldadigheid? De niet onbekende heer Sander L. te Schagen was zoo beleefd een door den timmerman O. v. d. O. keurig geverfde schutting te beschadigen door het inslaan van spijkers. Sander had namelijk aan de andere zijde van de schutting een duivenhok getimmerd. De politierechter moest deze gewichtige aangelegenheid maar weer eens uitkienen en werd opge legd f 5 boete of 1 dag. De heer Adr. M., hardhoorend en vee houder te Texel had op "11 December ge tracht met geweld zijn beschonken zoon te ontzetten uit de handen van den politie dienaar Looyen en deze ordebewaker tevens aanmoedigend toegevoegd: „Je blijft met je donder van mijn zoon af. Hij gaat met mij meePapa heden terecht staande, was nog niet overtuigd van een strafbare bemoeizucht, doch de Pclitie- Rechter dacht er anders over en veroor deelde vader Arie, reeds een paar maal veroordeeld, tot f 25 boete of 15 dagen. Wieringen. Een recalcitrante tandheelkundige. De 49-jarige heer Leo H. T. M. G., tandheelkundige te Castricum, had het op 12 December jl. te Wieringen tamelijk raar versierd, door in de eerste plaats zich aldaar met een brandende sigaar in een autobus te bevinden, wat verboden is, en ten overvloede zich tegen den con troleur en onbezoldigd rijksveldwachter O., die hem op deze overtreding wees en hem, toen zulks geen nevolg had, uit de bus wilde verwijderen, met geweld tegen dezen ambtenaar te verzetten, voor welke wederspannigheid hij thans terecht stond. De heer G. voerde het verweer, dat hij onbewust was van de overtreding en de heer .O. zeer arrogant optrad. Volgens opgaaf van den heer O., ambtenaar van de spoorwegen, had verdachte ook nog 'n onjuisten naam opgegeven. Hij sloeg dan ook geen bepaald schitterend figuur en werd veroordeeld tot f 50.boete of 25 dagen hechtenis. Urk. Vuurpijlen verdonkerenmaanó. De niet verschenen visscher Klaas H. te Urk had 2 vuurpijlen verduisterd van den evenzeer niet aanwezigen Urker N. P. en daar 'n dergelijke „verduistering" strafbaar is, werd hij veroordeeld tot f 20.boete of 10 dagen. Er heersclite Zaterdag spann,ng in dê zaal en men gist, hoe het verloop zal zijn van de verwikkelingen, die zich Donder dag voordeden, toen aan het einde der zitting de Officier van Justitie vorderde, dat de getuigen Koning en Witbraad, die op bepaalde voorwaarden uit de voorloo- pige hechtenis zijn ontslagen, weer in hechtenis zouden worden genomen op grond, dat zij met elkaar over de zaak heb ben gesproken. Te kwart over tien komt de Rechtbank binnen en mr. Muller Massis vraagt on middellijk het woord. Een getuige heeft zich reeds drie maal bij hem gemeld en pleiter zou het op prijs stellen, wanneer deze getuige door de Rechtbank even zou kunnen worden gehoord. Deze getuige, een koopman deelt het volgende verrassende verhaal mede: Getuige heeft in 1917 met Witbraad in opdracht van Koning plannen gemaakt brand te stichten in een rubberentrepot. Wanneer de verzekering volledig uitbe taalde, zou getuige er 30.000 voor krij gen, lukte dat niet heelemaai dan zou hij zich met 13.000 tevreden moeten stellen. Getuige heeft vóór den brand van Wit braad 1000 gekregen en nog eens 1000 twee dagen voor het werk volvoerd moest worden; toen hem de tweede keer 1000 ter hand werden gesteld, werd uitdrukke lijk er bij gezegd, dat het nu moest ge beuren, anders was 't niet meer noodig. Tenslotte deelt de getuige nog mede, dat hij destijds in verband met deze zaak gearresteerd is geweest; hij is echter niet veroordeeld. De verdachte Onnes vraagt nu het woord en wil aangeven, waarom hij ter vorige zitting mogelijk onbeheersclit Is geweest. Mijn zenuwen, zegt hij, zijn langzamer hand gesloopt. Hij protesteert tegen on dervonden beleedigingen; o.a. zou de pre sident een insurbordinatie hebben laten passeeren. Deze verklaart haar niet te hebben gehoord. Ik voel mij zegt ver dachte verder hier onbeschermd en on beschut en daarin, president, verzoek ik u de reden te willen zien dat ik een enkele keer onbeheersclit ben geweest, waarvoor mijn excuus. Hierna wordt voortgegaan met het ge tuigenverhoor. Een vroegere huishoudster van de familie Onnes verklaart dat voor de inbraak de poort vier of vijf nachten heeft open gestaan. Getuige heeft minder vriendelijke woorden voor den tuinbaas, die met het sluiten van de poort belast was. Verdachte: Er zijn acht getuigen ge hoord, die precies anders verklaren dan deze getuige. Waarom heeft de Officier, die toch de waarheid zoekt, deze getuigen niet opgeroepen en moeten mijn verdedi gers dat doen? 'oorts zegt getuige, ten antwoord op een vraag van den president, dat de tuinbaas de vertrouwensman was van Onnes, en deze man onder het personeel de „spion" of de „Judas" genoemd werd.. Het verhoor van dezen getuige duurt nog geruimen tijd voort en brengt weer een onaangename stemming te weeg. Gehoord wordt dan de secretaresse van Onnes, die op den morgen na den diefstal constateerde, dat een vitrine onaange roerd was gebleven. Alle voorwerpen lagen erin als altijd. De heer Onnes schrok hevig toen hij van de inbraak hoorde. De president deelt na de pauze mede, dat de vordering van den Officier tot op heffing van de schorsing van de voorloo- pige hechtenis van Koning en Witbraad dezen middag te 5 uur in raadkamer zal worden behandeld. Gehoord wordt een secretaresse van verdachte, opvolgster van de vorige ge tuige, die evenmin iets gemerkt heeft van onreëele zaken. Op verzoek van den Officier wordt dan gehoord de getuige Biesing. die reeds in deze zaak verklaringen heeft afgelegd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11