Mantels139.- Costumesf 45.- wilt Uuni cja&n m Stadsnieuws Keer op keer bewijst WESTSTRAAT 14 De Stafmuziek en de Volksconcerten REDUCTIEBON! TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 MAART 1934. 0 Gemeenteraad Licht op voor alle voertuigen. Van 12 tot 22 MAART: naar maat gemaakt Moderne stoffen Aangename pasvorm Prima afwerking Dameskieedermaker 5 Aluminium Fluitketel aangekomen, Reductiebon geldig tot en met 19 Maart. waren traditioneele lootjes verkocht voor de bekende loterij. Kolossaal wat een prijzen! Er kwam schier geen einde aan, het kon dan ook haast niet anders of pp de tafel van uw dienaar kwamen een paar koperen wandbordjes terecht Het bal was zeer geanimeerd, de heer Jac. Polak had het in zijn beproefde leiding. Tot den uchtend-gloren is men bijeen gebleven, een teeken, dat de afd. «Tuin dorp: een geslaagd feest gegeven heeft. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder, op Maandag 19 Maart 1984, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize, zoo noodig voort te zetten op de volgende dagen. Notulen en Ingekomen stukken. Goedkeuring raadsbesluiten. Proces-verbaal kas-ópnemiiig gemeente ontvanger. Adres Jongeren Vredes Actie, om geen medewerking te verleenen aan de z g. luchtbescherming, enz. Verzoek om ontslag van Mej. L. C. van Vliet als onderwijzeres aan de school voor B.L.O. (Eervol te verleenen). Verf werk Handelsschool. Interpellatie van het raadslid Dr. P. Feenstra Kuiper over het verf werk der Handelsschool in 1938. Aankoop grond. Voorstel van het raadslid Dr. P. Feen stra Kuiper om een perceel grond, eige naar D. S. Beek, aan te koopen tegen 1 per m2. Feest week. Voorstel tot het houden van een feest- week. Rijwielpaden door de duinen. Voorstel tot het aanleggen van rijwiel paden door de duinen. Statioiineerendc voertuigen. Voorstel tot intrekking der' verordening op het vervoer van personen binnen de gemeente en op statioiineerende vervoer middelen, in het belang van het openbaar verkeer en de veiligheid daarvan. Vergoeding R. Noot. Voorstel tot het toekennen van een ver goeding, ingevolge art. 13 der L.OAVet 1920, aan R. Noot, alhier. Buitenlandsch Overzicht pag. 1! Feuilletonli Radio-programma2 Van links en rechts2 Hulde van 5000 padvinders aan den hoofdverkenner J. J Ram- bonnet3 Uitbreiding van het radio-tele- graafverkeer met buiten Euro- peesche landen3 Geringe werkloosheid in Japan, mede door de groote militaire orders De moord op raadsheer Pcince opgelost?2 Middelen tot leniging van den nood in de Fransche koopvaardij 1! Een compromis-voorstel inzake de nieuwe spelling3 De derde groep muiters in hoe- ger beroep6 Brandstichting te Oss. Eenige ernstige branden6 Bij een ernstige brand in een Engelsch landhuis zijn twee men- schenlevens te betreuren 6 Japansche torpedoboot vergaan 80 man vermist Een schade van 3 millióen dollar tengevolge van een brand in een warenhuis te Birtningham (Ala- bama)6 De opening van de Utrechtsche jaarbeurs. Een record aantal deel nemers H 3 De stafmuziek en de volksconcer ten. Een terugblik en een wensch voor de toekomst5 Het Nederlandsche elftal heeft met 93 het Belgische verslagen 8 Omtrek-nieuws 7, Marktberichten 8 Marineberichten 8 Sportnieuws 8 Dagelijks „Witte Bioscoop(7.30 uur)t Dagelijks „Tivoli-Theater"(7 uurjt Woensdag 14 Maart. Soirée Voetbalvereen. H.R.C.Musis 8 uur. Luthersche Kerk. 8.15 u.. Kerkconcert. Openbare Spiritistische bijeenkomst. Bo venzaal Centraal, Kanaalweg8 uur, Feestavond Vervan Volksonderwijs café „Prins HendrikJulianadorp8 u. Dinsdag 13 Maart 18.28 uur Woensdag 14 18 29 Tot onderwijzeres aan de Chr. Fröbel school, Hoogstraat 87 is met ingang van 18 Maart a.s. benoemd Mej. J. Verhoeff, van Amsterdam. ONDERSCHEIDING DR. HULK. In de dezer dagen gehouden vergade ring van het dagelyksch bestuur van het Nederlandsche RoOde Kruis Heeft Prins Hendrik liet Kruis van Verdienste uitge reikt aan den hoofdofficier van gezond heid le klasse, J. F. Hulk, arts, lid van het dagelijksch bestuur. TAPTOE. Bij gunstig weer hedenavond taptoe. VOOR DE KINDEREN. In raadsel III van deze week is een fout geslopen. Er staat: 1-7-1-6 is een eiland van onze onze koloniën. Dit moet zijn: 5-7-1-6. NAT ION A LE WERKNEMERS VER. Het is een bekend feit, dat vele werk nemers zich indertijd noodgedwongen bij diverse organisaties hebben moeten aan sluiten, om bij een eventueele werkloos heid, zicli van steun te kunnen verzekeren. In een advertentie, afgedrukt in dit blad, worden de arbeiders opgewekt zich aan te sluiten bij bovengenoemde vereeniging. Men zie de betreffende advertentie. OMZETBELASTING. Fabrikanten en handelaren, aan wie een vergunning is verleend om overeenkom stig art. 19 van de Omzetbelastingwet 1933 (Stbl. No. 546) de voor hun bedrijf benoo- digde grond- en hulpstoffen of (en) koop waren en verpakkingsmiddelen te kunnen inslaan, zonder dat wegens de levering van die goederen omzetbelasting zal zijn verschuldigd of wegens de invoer daarvan invoerrecht ingevolge genoemde Omzet belastingwet verschuldigd zal zijn, behoo- ren in de rechterbovenhoek van de af te geven bestelorders voortaan het in de ver gunning voorkomende stamnummer te vermelden. Indien dit stamnummer niet in de ver gunning werd opgenomen, zal dit op ;/n- vraag door den Inspecteur der Accijnzen worden medegedeeld. KERKCONCERT LUTHERSCHE KERK Het Kerkcorictr. van Woensdag a,s., te geven door onze stadgenooten de heeren Tj. Dito, viool en Toon de Hoogh, orgel, in samenwerking met mej. DoraSchrama, sopraan en Dick Weiman, bariton, begint niet om 8 uur, maar kwart over achten. De executanten zijn genoegzaam in onze stad bekend op het terrein der Toon kunst, zoodat deze avond wel voor het kunstlievend publiek van belang is. De heer Dito gaf het vorige jaar hier ter plaatse een viool-recital, de heer De Hoogh kennen wij nog als organist van vroeger jaren bij den H. G. O.-Concerten. Mej. Schrama trad als zangeres op een der Muziekschoolavonden bij den Heer De Hoogh op en de heer Weiman zong hier reeds meerdere malen. Het concert begint precies kwart over acht en het eindigt om half tien. ZANGVER. „MORGENROOD". Naar we vernemen geeft bovengenoemde zangvereeniging, thans in samenwerking met haar onderafdeeling en kinderkoor een uitvoering in „Casino" op Zaterdag 17 Maart. Een uitgebreid programma van een 17-tal nummers, w.o. een Dalcroze- nummer, zal ten gehoore worden gebracht, 't Laatste nummer wordt door „Morgen rood'', onderafdeeling en kinderkoor ge zamenlijk gezongen. Men zie de in dit blad voorkomende advertentie. GRAFSTEEN ARIE D. VAN DE WEG. Ingekomen giften grafsteen wijlen Arie D. v. d. Weg: le lijst 80.20. Sedert nog ingekomen: Muziekver. „Winnubst" 5.„Helders Mannenkoor" 5.mej. v. d. W. te N. 5.mevr. V. E. te H. 2.—, mevr. V. K. te H. 1. de heer v. d. H. te H. 5.-—, de heer G. te H. 2.50, de heer ter H. te R. 1.50, de heer Z. te H. 0.15, samen 27.15, totaal 107.85. Namens het voorloopig comité, JOH. F. PALA. HET VERTREK VAN HR. MS. ONDERZEEBOOTEN „K XIV" EN „K XV" DOOR DE PHOHI, UITGEZONDEN. Op Woensdag 7 Februari j.1. vertrok ken uit de haven Hr. Ms. onderzeebooten „K XIV" en „K XV" met bestemming voor Indië. In overeenstemming met het streven van de Phohi om bij de uitzendin gen de nationale gedachte naar voren te brengen en den band tusschen Moeder land en koloniën te versterken, heeft de leiding van de Phohi ten gerieve van de luisteraars in de koloniën een reportage van dit vertrek gegeven. Terstond na deze uitzending hebben vele Phohi-luisteraars naar de pen gegrepen en in tallooze rap porten hun waardeering hierover uitge drukt. Zoo schrijft een der Indische luisteraars, dat hjj „het marcheeren der Jantjes op de loopplanken heeft kunnen hooren, evengoed als hun afscheid van familie leden, het fluitje, dat het sein gaf om aan boord te gaan, kortom alles, wat er bij het vertrek voorviel." De rede van den commandant der marine, vice-admiraal Brutel de la Rivière kon woordelijk wor den gevolgd. Zeer gewaardeerd werd het denkbeeld van den reporter, om een paar matrozen voor de microfoon te laten spreken. Men genoot in Indië van het onvervalscht „Hoog-Haarleminerdijksch". Uit de vaak niet van poëzie ontbloote beschouwingen van sommige luisteraars in hun rapporten, blijkt, dat deze repor tage dermate suggestief was, dat men neit alleen hoorde, doch ook „zag". (Nw, Rott. Crt.). 10 JAAR HOUTCURSUS. De cursus houtbewerking van het Departement Den Helder der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen hield Zater dagavond zijn tiende jaarlijksche ten toonstelling van vervaardigd werk. De jongens van de cursussen figuur zagen en houtbewerking waren met hun producten naar het Militair Tehuis ge logen, waar alles uitgestald wera. De Secretaris, de heer Kottman, opent wegens verhindering van den Voorzitter, Burgemeester Driessen, deze tentoonstel ling met eenige woorden, waarin hij me moreert, dat al deze tien jaren de heer Dissel den houtbewerkiugscursus heeft geleid. En hij deed dat op een wijze als een vader van een weeshuis. De heer Kottman dankt den heer Dissel voor zijn toewijding en hoopt, dat hij nog jaren zijn werk zal kunnen en willen voortzet ten. Vervolgens kwam den heer Bonte een dankwoord toe voor de wijze waarop hij gedurende ongeveer 8 jaar het figuur zagen leidde. Het deed spreker genoegen, dat er steeds zooveel belangstelling aan de zijde van de jongens zoowel als van de ouders gevonden werd. De heer Solleveldt was zoo bereidwil lig om het werk als neutraal vakkundige te beoordeelen, hetgeen zeer gewaardeerd werd. De prijzen werden gewonnen door de figuurzagers Bakker, Dordtmundt en Sweers. Voor het hputbewerken kwamen de volgende jongens in aanmerking voor de prijzen: i. Kant, 2. Verhagen en 8. de Boer. De firma Buijtendyk had 3 figuurzaag- kaarten beschikbaar gesteld voor ver loting, terwijl als summum van genot een keurige, door den heer Dissel gemaakte werkbank voor die verloting als hoofd prijs kon dienen. Die bank was werkelijk een begeerenswaardig bezit en met ver langende blikken werd zij door de jon gens bewonderd. Ze moesten een getal beneden 100 raden en wie het dichtst er bij was, had de eerste keus. De heer Kottman had een getal opge schreven, dat later bleek 26 te zijn. Ver hagen had 25 geraden en Dissel Jr. 27. Die moesten het dus overdoen, met het merkwaardig gevolg, dat Dissel Jr. als winnaar van de bank uit den strijd kwam. Maar ja, een bank, die je vader zelf ge maakt heeft, is niet zoo leuk, nietwaar en Disselttje stelde de bank wéér voor ver loting beschikbaar. Toen begon het van voren aan. Met „13" oogstte Kalksma hilariteit van de aanwezigen. Wie noemt er nu een on geluksgetal, «ietwaar? Maar met diezelf de 13 Werd hij winnaar van de bank, want er was nu 1 opgeschreven en hij had het laagste getal genoemd. Met z'n vuist gaf-ie een klap op de tafel, keek toen mijnheer Kottman even aan, zette een „hiep, hiep, hoera!" in en toen moest z'n zakdoek er bij te pas komen.Zooveel geluk opge hoopt in de hand van een enkeling... Hiermede was het zakelijke deel afge- Binnenkort zullen wij wederom kunnen profiteeren van een concert, dat de Staf muziek aan de bevolking zal aanbieden, voor dit winterseizoen het laatste, dat zal worden gegeven. Er is, waar van de zijde van het publiek plannen bestaan voor een huldiging in verband met het feit, dat dit concert tevens het laatste is van de tiende serie winterconcerten, onder den heer Leistikow gegeven, aanleiding onzerzijds een en ander van die concerten te ver tellen. Helaas is die aanleiding minder vroolijk: wie denkt in dit verband Piet met angst en vreezen aan het rapport-Iden- burg, waarin de opheffing van ons Staf- muziékkorps voorgesteld wordt? „Ons" Stafmuziekcorps. Misschien heb ben we in de afgeloopen jaren te veel dat woordje „ons" gebruikt; misschien hebben we te weinig beseft, dat het in eerste in stantie toch het door de Marine in stand gehouden corps was, waarvan de Helder- sche burgerij, door de welwillendheid der autoriteiten, mede van profiteeren mocht. En als zakelijke overwegingen leiden tot afschaffing ervan, hebben wij ons daar zonder meer bij neer te leggen. De concerten, zooals zij thans regelma tig gegeven worden, waarop iedereen, zon der onderscheid, tegen een zeer geringen prijs toegang heeft, zijn 15 jaar oud. Vóór dien tijd werden ze óók gegeven, maar uit sluitend voor de officieren en hunne da mes en een kleine categorie burgers. De zomer-concerten voor het gebouw der Ma rineclub werden ook toen door velen bij gewoond, maar in den winter verhuisde men naar Tivoli (dat toen nog geen bios coop, maar een gewone vergaderzaal was). Weliswaar bestond daar gelegenheid de concerten bii te wonen, maar daarvan werd zeer weinig gebruik gemaakt, omdat men zich voor den geheelen winter moest abon- neeren en direct 5.betalen. Het was in het laatste jaar van den oorlog. Januari 1918. De ellende van den langdurigen mobilisatietijd, van de rant soeneering, de schaarschte aan letterlijk alles, had zich hoe langer hoe meer toe gespitst en bereikte in dien bitteren win ter 1917/18 wel haar hoogtepunt. Onder de middelen, die werden toege past om dien nood zooveel mogelijk te lenigen, behoorde een Liefdadigheidscon cert, gegeven door het Stafmuziekcorps der Koninklijke Marine, dat in de kas van het Crisiscomité (een ander dan we tegen woordig helaas óók weer bezitten!) een flink batig saldo bracht. En niet alleen dit groote finantieele succes bleef van dit handeld en konden de aanwezigen de werkstukken bekijken. Keurige schemerlampen en lampjes, een aardappelbak voor moeder, boekenstan- ders en natuurlijk piipenrekjes, aardige lessenaartjes, allemaal van die aardige kleine gerieflijkheden en mooie dingen, dje het thuis zoo gezellig maken. Een nuttige periode is afgesloten en nu gaan de leiders en jongens weer een nieuw leerjaar met frisschen moed tege moet. NED. CHR. VROUWENBOND. Men schrijft ons: Voor de afd. van den N. C. V. B., al hier, hoopt Vrijdagavond mej. Zr. Ekering te spreken over het werk in donker Parijs. Ieder, die al eens iets over mej. Ekering vernam, zal zeker komen, en aan wie nog nooit van haar hoorde, kunnen we zeg gen, dat deze spreekster, door wat zij ver telt en in lichtbeelden laat zien, haar hoorders diep ontroerd. Laat evenals op andere plaatsen 't geval was, de zaal haast te klein zijn, dan kan het Vrijdag voor velen een gezegende avond worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het nummer van Donderdag 15 Maart a.s. VIERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Donderdag 22 Maart, Men verzoekt ons mede te deelen, dat de 4e abonnements-voorstelling zal plaats vinden op Donderdag 22 Maart a.s. Op gevoerd zal worden „Marius", een vroo lijk spel in vier bedrijven door de tooneel- groep „Het Maskes", directeur Jan Musch. Medespelers in dit stuk, dat alom gun stig werd ontvangen in de pers, zijn Ko Arnoldi, Ank van der Moer, Jacques de Haas, Henriëtte van Kuyk, John Gobau, Anton Ruijs, e.a. Zoo schreef: „De Telegraaf": Een uitgesproken suc ces! Het is van een prachtige levenslust en sappigheid en een eerlijk, diep gevoel. Jan Musch beheerscht het tooneel. Het „Alg. Handelsblad" liet zich als volgt uit: De eerste première van „Het Masker" is een gróót succes geweest. Een levendige, boeiende voorstelling met voortreffelijk samenspel. Wij Zagen Jan Musch, als Gésar, die van humor en levenslust tintelt. Een pracht creatie. De plaatsbespreking voor abonné's zal Zaterdagmiddag worden gehouden; men zie de advertenties in ons blad van Woensdag en Donderdag. BAKFIETS AANGEREDEN DOOR VRACHTAUTO, Zaterdagmiddag werd op de Spoor- gracht een bakfiets van den heer Slikker, broodbakker te De Kooij, aangereden door een vrachtauto van Marktkooplieden, uit Amsterdam. De fiets werd totaal ver nield. De heer S. bekwam zoodanige ver wondingen dat hjj in het Hospitaal moest worden verbonden, waarna hij naar hujts terug kon keeren. IVORF.L-tandpasta dat het de natuurlijke schoonheid van het tandglazuur weer te voor schijn brengt, zelfs bij tanden, waar dit niet meer mogelijk schijnt. concert over, neen, het was als een openbaring doorgedrongen tot de burgerij, dat we in ons Stafmuziekcorps zoo een schitterend instrument hadden, en velen verzuchtten uit den grond van hun hart: wat jammer, dat we zooiets niet vaker kunnen hooren! Deze verzuchting werd door enkele stad genooten gehoord, die er geen gras over lieten groeien, maar zich linea recta tot de autoriteiten wendden met de vraag of het mogelijk was, dat voortaan op de perio dieke concerten óók toegang kon worden gegeven aan hen, die liever per avond wil den betalen en zich dus niet voor den ge heelen winter wilden of konden vastleg gen aan een bedrag van 5.Principieel was er geen bezwaar tegen, alleen moes ten bedoelde stadgenooten dan een mini mum-opbrengst per concertavond garan deeren. Het vertrouwen, dat zij in het Helder- sche publiek bezaten, en de zekerheid, dat deze concerten voor vele honderden een bron van genot zouden zijn, waren zóó groot, dat zij geen oogenblik hebben ge aarzeld zich persoonlijk voor een. even tueel tekort garant te stellen. En het Hel- dersehe publiek heeft in den loop der ja ren dit vertrouwen ook niet één enkele maal beschaamd. Zoo kwamen op 18 Januari 1918 in het toenmalige „Tivoli" eenige personen bij een om te bespreken de mogelijkheid van het organiseeren van volksconcerten. De lieer Brands, muziekleeraar te dezer stede, zette het doel der vergadering uiteen, n.1. om de concerten van de Stafmuziek der Marine voor een uitgebreiden kring toe gankelijk te maken, en een en ander zoo danig te regelen, dat niet alleen de prijs geen beletsel was, doch dat ook de moge lijkheid bestond één enkel concert bij te wonen. De heer Koek (thans overleden) gaf na dere uiteenzettingen. Deze wilde aanvan kelijk den toegangsprijs per avond op 10 cents stellen, maar dit bleek practisch niet mogelijk; daarvoor waren de beschikbare zalen te klein. Daarom was voor dezen eersten keer de volgende regeling ge maakt: er zouden nog 5 concerten worden gegeven, waarvoor een toegangsprijs van totaal 1.zou worden geheven, dus 20 cent per avond. Het Comité, dat als gevolg van deze bijeenkomst gekozen werd, bestond uit de heeren Joh. Brands, J. Brouwer, C. Heij- blok, H. O. Koek en A, G. A. Verstegen, W EEK-END. „Excelsior" In Casino en de Speeltuin vereen. „Tuindorp" in Musis. Zaterdag hebben wij de eerste twee bedrijven van den «Salonplanter» gezien, een tooneelspel in vier bedrijven. Het werd ten tooneele gebracht door de plaatselijke tooneelvereen. «Excelsior»; een dilettanten-gezelschap dat al weer ruim 10 jaar bestaat. Daar wij onze aan dacht ook het gebeurde in Musis Sacrum moesten schenken konden wij tot onzen spijt niet tot het einde blijven. Het ver loop beloofde een spannende derde acte en een verlossend laatste bedryf. Het eerste bedrijf speelt in Holland op de kamer van André, een jonge bon-vivant, die door zyn oom, een oud-Indisch gast, gedwongen wordt op een plantage in Indië te gaan werken. In dit bedrijf werd goed spel geleverd door den hoofdrol-vertolker, vooral in de scènes met den oom en den violist Pieterse. Het tweede bedrijf, zoomede de laatste twee, speelde in de Tropen. Op zich zelf is het al niet gemakkelijk een tooneel dermate Indisch in te kleeden, dat het geheel aan alle eischen voldoet. De wer kelijke oud-Indisch man heeft er dan ook wel wat op aan te merken, maar we kon den er ons nog mee vereenigen. Minder evenwel met de opvatting, die de heer Jansen in zijn rol van den souschef der onderneming «Kiliwiniug» verleende. Biykbaar wilde hij den Indischman uitbeelden, zooals hij wordt als hij acht a tien jaar aan één stuk in de rimboe vertoeft. Wel liet de heer Jansen ons zien, hoe alcohol een groote rol gaat spelen, maar ondanks dat blijft de Hol- landsche kolonist een flinke, stevige kerel met weliswaar zwakke punten, maar zeker niet met een dialectje en een benepen houding zooals dat ons te zien werd ge geven. Een goeden indruk maakte de heer Boot als de administrateur, inderdaad zulke typen bestaan er maar al te veel.... Ook de heer J. Gras voldeed als een dei- employés, alleen de kleeding was niet typisch-tropisch Toen we met de pauze heengingen konden we constateeren, dat de zaal vrjj goed gevuld was. 6 ik Onder de harmonica-klanken van een populairen Beierschen wals traden we de eivolle Musis-zaal binnen. Die harmo nica's werden bespeeld door een paar lieftallige jonkvrouwen, deel uitmakende van de Jolly-band. Het was duidelijk, dat de stemming er al behoorlijk in zat, lustig deinde men op de stoelen met het gezellige wijsje mede. Het was de speeltuinvereeniging Tuin dorp die zulk een feest had. Tevoren hadden enkele kinderen laten zien, welke aardige werkjes ze konden verrichten volgens de aanwezigen was dat erg leuk. The Jolly-band had, en dat konden wij zelf constateeren, flink succes. Corry Kossen c.s. vormen dan ook een leuk, muzikaal troepje. De heer v. Donk ver maakte de aanwezigen met een voordracht, maar mepr nog met de klucht «Mijnheer de Inspecteur'. Er werd braaf gelachen, en in aanmerking genomen, dat hier slechts gelegenheidsartisten op de planken ston den, kan critiek achterwege blijven. Spe ciale vermelding verdient wel de prestatie van mevrouw De Bie, die eerst's middags vernam, dat ze in moest vallen en toch haar rol vlekkeloos vertolkte. Onderwijl De luitenant ter zee H. B. L. Braam, offi- ceir van politie op 's Rijkswerf, werd na mens de Marine als gedelegeerde aan het Comité toegevoegd; van hem als warm voorstander dezer concerten, had het Co mité zeer veel steun en medewerking. In de Held. Courant van 2 Februari maakte het nieu w-opgerichte Comité be kend toestemming van de autoriteiten te hebben gekregen voor het geven van vier concerten, die toegankelijk werden gesteld bij abonnement voor 75 cent per persoon, en afzonderlijk tegen 25 cent per concert. Het eerste concert had plaats op Dinsdag 12 Februari, in de concertzaal „Tivoli". De „Held. Crt." schreef omtrent dit eerste concert: „Deze eerste avond is al reeds da delijk schitterend geslaagd. Er waren bovendien nog heel wat aparte toe gangsbewijzen a 25 cent verkocht, zoo dat de zaal bijna geheel gevuld was. Dit gansche groote publiek, waaron der vele jongeren, luisterde den ge heelen avond met groote en onver deelde aandacht naar het programma en was uitermate voldaan. Dit bleek uit de spontaneïteit, waarmede geap plaudisseerd werd, en uit vele harte lijke en dankbare woorden, die in de pauze gewisseld werden". Het programma bestond dezen eersten avond uit: een concertmarsch van den directeur! den heer Hazebroek), de ouver ture „Ein Sommernachtstraum" van Men- delssohn, de eerste symphonie van Beet hoven; na de pauze de ouverture „Jeanne d'Arc" en een Faust-fantasie. De heer Pala speelde het voorspel en adagio van Bruchs tweede vioolconcert. „Dit concert", zoo schreven wii verder, „is zeer in den smaak gevallen, en wii ge- looven wel, dat een volgend maal het be zoek nog grooter zal zijn". Het tweede, op deze wijze gegeven con cert had plaats 14 dagen later, n.1. op 26 Februari. De volksconcerten werden iit het begin een week na de abonnements concerten gegeven. Er werd van gezegd: „Deze concerten burgeren meer en meer in, de verkoop van losse entreebewijzen was grooter dan de eerste maal, zoodat er een gestadig stijgende belangstelling voor is." Dinsdag 26 Maart had het laatste con cert plaats van dat seizoen. Bii deze gele genheid werd den heer Hazebroek namens de Commissie een lauwerkrans aangebo den met een harteliik woord van dank. Inmiddels geraakte de groote oorlog, die als een geesel vier jaren lang Europa had geteisterd, en onder welks naweeën wij thans nog allen zuchten, op zijn einde. Na de periode van betrekkeliiken stilstand op de oorlogsfronten, den loopgravenoor log, waarbij geen der oorlogvoerende par tijen eenig voordeel behaalde, was in de Duitsche legers de groote inzinking geko men; zii trokken zich geleidelijk uit hun stellingen terug, hoewel die, uit militair oogpunt, nog wel te houden waren geweest. De oorzaak hiervan was het ingrijpen van Amerika; het uitgeputte Duitsche leger was niet meer opgewassen tegen een nieu wen oorlog met Amerika en de weten schap, dat straks versche troepen de le gers der geallieerden zouden komen ver sterken, had een sterk psychologische uitwerking. Geen wonder, dat men zich dan ook afvroeg of Amerika niet te laat zou komen, of niet reeds Duitschland ver slagen zou zijn vóór de komst der Ameri kanen. Op Donderdag 26 September kwam de gemeenteraad van Den Helder bijeen. On der de te behandelen voorstellen was er een van den volgenden inhoud: Het Comité tot organiseering van volksconcerten van het Stafmuziek korps der Koninklijke Marine heeft aan den Raad een subsidie uit de ge meentekas gevraagd van tweehonderd gulden. Krachtens de verordening, regelende de belasting op de openbare vermakelijkheden, is van den toe gangsprijs tot deze concerten belas ting verschuldigd. De vermoedelijke opbrengst daarvan kan op ongeveer 200 gesteld worden. Het komt ook B. en W. voor, dat het op den weg van het Gemeentebestuur ligt om te be vorderen, dat de toegangsprijs zoo laag mogelijk gesteld kan worden. Een subsidie, gelijk aan het vermoede lijke bedrag der belasting, achten zii daarom aanbevelenswaard. Zii stellen derhalve voor aan het Comité boven genoemd een subsidie te verleenen, groot 200 en wel 100 ten laste van het dienstjaar 1918 en 100 ten laste van het dienstjaar 1919. Het was de heer Adriaanse, die zich tegen deze wijze van subsidieering (die eigenlijk een andere vorm was voor vrij stelling van vermakelijkheidsbelasting) verzette; de heer Biersteker daarentegen sprak een warm pleidooi vóór deze con certen. Met één stem tegen werd het voor stel vervolgens aangenomen. Dinsdag 22 October werd voor het win terseizoen 1918/19 weder het eerste abon nementsconcert, en den daaropvolgenden Dinsdag het eerste volksconcert gegeven. De Ifëer Hazebroek voerde hier voor de eerste maal met het stafmuziekkorps Beetliovens Eroica uit. De oorlog was zoo goed als geëindigd; Duitschland en Oos tenrijk hadden Wilsons vredesvoorwaar den aanvaard, en allen hoopten we op wat normaler toestanden. Het eersfy van de nieuwe reeks concer ten was wederom een groot succes; reeds lang vóór acht uur verdrongen zich de menscheu voor den ingang van „Tivoli". (Slot volgt). J. Brouwer. Zaterdag 17 Maart. Uitvoering Kon. Ned. Bond v. Oud-On derofficieren. Musis. 8 uur. „Morgenrood". Casino. 8 uur. Benoeming Zeevaartschool, Voorstel om in de plaats van den heer J. van der Borden als leeraar aan de Zee vaartschool te benoemen den heer J. P, Haring te Hoorn. Gemeentelijk Zwembad. Voorstel tot af- en overschrijving van en op uitgaafposten der begrooting van lasten en baten van het gemeentelijk zwembad. Ter inzage. Ter inzage zijn nedergelegd: 1. een opgaaf van namen der patiënten, die gedurende het 4de kwartaal 1938 voor gemeenterekeiiing in de burgerafdeeling van het Marinehospitaal zijn verpleegd geworden; 2. het antwoord op de vraag van den heer Th. A. A. Terra inzake het betreden van landerijen tydeïis voetbalwedstrijden', 3. het antwoord op de vraag van den heer J. Tiessen inzake het openstaan van de brug over de Molen vaart; 4. de brief van Burgemeester en Wet houders d.d. 7 Maart 1934 aan den Direc teur der Water- en Lichtbedrijven betref fende opheffing radio-storingen gasfa briek. Begrooting 1934. Behandeling der gemeente-begrooting, dienst 1934, met bijlagen. J. J.1. MM Een terugblik en een wensch vo de ekomst. o

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5