Algemeen Rapport omtrent het onderzoek der Gemeente-Begrooting voor 1934. Julianadorp. Wieringen. Texel. Schagen. VOORWOORD DER BEGROOTING. Antwoord van Burgemeester en Wethouders. beveling verdient geen verlaging toe te passen op subsidies welke de Volksgezondheid of het zedelijk welzijn betreffen HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 MAART 1934. schuur verschillende goederen in beslag g-nomen. Mej. Brinkman—Prince, de ge dupeerde huisvrouw was in den avond van 22 December met haar echtgenoot uitge gaan en had het huis afgesloten. Toen zij terug kwamen, vonden zij een nagenoeg geheel uitgeplunderd interieur. Zij miste karpetten, voorgordijnen, kleederen,schoe nen, beddengoederen, 'n spaarbankboekje waarop f 192 ingeschreven, 'n zilveren horloge, enz., van het spaargeld is maar 1 25 terechtgekomen. Scherpe controle op spaarbankboekjes lijkt ons toch wel ge- wenscht! De 192 pop werd door de heeren na ontvangst gedeeld, ieder streek f 28 op! Dat moest toch niet »magge«. Als eigenaren der gestolen schapen presenteerden zich de heeren P. Wouden berg te Wieringerwaard en N. Kouseband, veehouder te Barsingerhorn. De arme dieren waren op de plek des misdrijfs om hals gebracht, wat het vervoer belangrijk vergemakkelijkte. Tenslotte werd nog besproken de dief stal uit het Rijksdijkmagazijn door L. H. en Wen vertelde de technisch ambte naar Lubberton Schut, dat door hem op 12 December de inbraak plus diefstal werd ontdekt. Vermist werden verband- artikelen, 'n bijl, Solarcarbidlantaarns, eenig gereedschap, 'n eikenhouten tafel, petroleumtoestel, waterketels, 'n schop, und so weiter. Alle diefstallen werden door heeren verdachten bekend, dus bezorgden zij _te dien aanzien de justitie geen moeilijk heden. U heeft den Staat der Nederlanden groot nadeel berokkend, gelukte het den president zonder lachen te zeggen Ons dunkt echter, dat een woord van rouwbeklag aan het adres der familie Brinkman ook niet misplaatst zou ge weest zijn. Uit het dossier kon blijken, memoreerde de Officier, dat vele andere diefstallen en inbraken door de diverse verdachten waren gepleegd en gaf Z.Ed. dienaan gaande een geheele waschlijst ten beste. Ook waren nog meerdere schapen uit de weide gestolen. Het operatiegebied van deze rampassers breidde zich voortdurend uit. Het motief armoede kon de Officier niet onderschrijven, gelet op den aard van vele gestolen voorwerpen, die voor de dieven geen waarde hadden. Er werd maar raak geroofd en men wist met de gestolen voorwerpen geen raad meer. Een dergelijk complex van strafbare feiten kwam dus in een zeer ernstig dag licht te staan en vond de Officier aan leiding om in casu te vorderen tegen Filip L. 3 jaar, Hendrik H. 2 jaar en 6 maanden, Nie. M. 2 jaar en tegen J. W. 3 jaar gev. Mr. Verdoorn, oppoueerende voor Filip L., hield een geleerde en diepzinnige in troductie en concludeerde verwijzing naar het reclasseerings-rapport. Voorts brachten mr. Weinhaus, mr. van Leeuwen en mr. Schuurman de belangen hunner respectieve prodeanen naar voren. ALG. VERG. VAN DE BEGR.-VER. „DE LAATSTE EER". Bovengenoemde veren, hield Woens dagavond hare jaarvergadering' in het café ,,'t Centrum" van den heer H. Veul. De voorzitter, de heer J. Kossen, opent met eenige woorden van welkom de ver gadering. Bij het punt mededeelingen en inge komen stukken, zegt de voorzitter o.a., dat met de garage de Moor te Schager- brug een overeenkomst is aangegaan, voor zoover het betreft het gebruik van een rouwauto. Daarna leest de secretaris het jaarver slag over 1933, waaruit blijkt, dat gehou den zijn 1 algemeene en 3 bestuursver gaderingen. Aansluiting bij den Bond van Begrafenisvereenigingen had plaats, terwijl het personeel tegen ongevallen verzekerd werd. Het aantal obligatiehou ders was 182. In het fonds zijn 122 gezin nen met 386 leden. Er werden 7 begrafe nissen uitgevoerd, 2 van niet-leden en 4 uit het fonds. Hierbij werd 4 keer ge bruik gemaakt van den rouwauto. Een be grafenis werd verzorgd naar het crema torium op Westerveld te Velzen. De contributie-opbrengst per lid was 1.297-j vorig jaar 1.277®. Het jaarver slag wordt onder dank vastgesteld. Volgt rekening en verantwoording over 1933 van den penningmeester, den heer K. Bregman. Rapporteur is de heer I. J. Gakeer Pz. De ontvangsten hadden be dragen .t 1215.59, de uitgaven 1155.84, saldo J 50.75. Aan de Boerenleenbank is nog af te lossen 400. Alles was in goede orde bevonden en wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Hieraan wordt gevolg gegeven, den penningmeester dank gezegd voor accuraat beheer en den rap porteur voor de genomen moeite. De heer K. Bregman wordt als be stuurslid herkozen. PROPAGANDA-AVOND VAN DE AFD. JULIANADORP VAN VOLKSONDERWIJS. W oensdagavond werd bovengenoemde vergadering gehouden in het café „Prins Hendrik van den heer A. Kossen. De zaal was geheel gevuld met belangstellen den. De voorzitter van de afdeeling, de heer T. .1. Sehroevers, sprak het openings woord. Medewerking voor dezen avond werd verleend door de Harmonie „Kunstzin", liet muziekprogramma was rijk voorzien en er werd goed gespeeld. Ten tweede verleende de tooneelvereeniging „Kunst min-bare gewaardeerde medewerking door nogmaals het kortgeleden opgevoer de tooneelspel „Wantrouwen" op te voe ren. Ook dit spel viel in goede aarde bij het publiek. Het was al met al een rijk en zeer ge varieerd programma en de aanwezigen hebben een genotvollen avond gehad De afdeeling kon een prachtige aanwinst van 20 nieuwe leden boeken, waarvoor vooral den heer Tigchelaar een woord van dank toekomt. Hippol ytus hoef. POLITIE. Verloren: een portemonnaie. inhou dende aan kleingeld pl.m. een gulden. Bij iemand komen aanvliegen een post duif, gemerkt Holland3273810. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. EEN LEZING. Voor de vereeniging V.V.V. zal luit. D. Asjes (wiens vader een geboren Wie- ringer is) Maandagavond 26 Maart a.s. in Cinema De Haan. een lezing houden over zijn vlucht met den ..Postjager naar Oost-Indië. Ook zal dien avond de film „HollandIndië" worden vertoond, zoo dat het voor de aanwezigen een mooie avond belooft te worden. FEESTAVONDEN. Dinsdag 20 Maart en Donderdag 22 Maart zullen de Christ. Jongelingsvereeni- gingen „Pro Rege" in de Geref. Kerk aan de Beltstraat en „Het Mosterdzaad je" in het lokaal „Rehoboth" aan de Ko ningstraat te Hippolytushoef haar jaar vergadering houden, waaraan een feeste lijk karakter zal worden gegeven. EEN HER-AANBESTEDING. Door de architecten Peters en Baanders werd j.1. Dinsdagnamiddag voor rekening van den heer P. C. de Haan, te hunnen kantore, na een wijziging in het bestaande bestek en teekening te hebben aange bracht heraanbesteed de bouw van een woonhuis (dokterswoning) met garage aan het Viervoetspad te Hippolytushoef. Ingekomen waren biljetten van de h.h.: S. S. de Boer, Wieringen, voor 8980; P. de Vries, Sz., Wieringen, voor 8781; H. Lont en S. Dekker, Wieringen, voor 8290; A. Kingsma, Slootdorp, voor f 8130; Gebr. Boersen, Wieringen, voor 7347; J. C. Klein, Wieringen, voor 7290. Alles met inbegrip van water- en licht- leiding, doch zonder schilderwerk. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. C. Klein. EEN NIEUWE LUNCHROOM. De bouw van een nieuwe Lunchroom enz., volgens ontwerp van de heeren Peters en Baanders, voor rekening van den heer N. de Haan Jz„ komende op een bouwterrein van mej. de wed. Elb Hellingman, naast garage Beukema, aan den Slingerweg, is uit de hand opgedra gen aan de aannemers, de heeren Gebr. Boersen, alhier. LEZING OVER CHINA EN JAPAN Edö Fimmen. Gisteravond had op uitnoodiging van het Instituut voor Arbeidersontwikk. afd. Wieringen een lezing plaats over boven genoemd onderwerp in „Cinema de Haan" te Hipp.hoef, welke gehouden werd door den secretaris der Intern. Transportarb. Federatie, den heer Edo Fimmen. Te ongeveer acht uur vangt de spreker aan voor een vrij goed bezette zaal. In een zeer aangenamen verteltrant doet spreker ons zijn verschillende indrukken op zijn reizen door het verre Oosten, met name China en Japan, hoor en. Na beide volken gekenschetst te hebben en eenige leuke voorvallen aan zijn aandachtige toe hoorders te hebben verteld, wordt een keurige collectie origineele lantaarn plaatjes afgedraaid, waarbij wij vele mooie, doch ook afschrikwekkende too- neeltjes zagen. De heer Fimmen die zich als een goed en aangenaam causeur ontpopt, licht een en ander duidelijk toe. Deze lezing was zeer zeker de moeite waard te worden ge zien en aangehoord. Tegen elf uur eerst dankt de heer v. d. Slikke den spreker voor zijn recht leerrijken avond. UITSLAG AANBESTEDING. Ten behoeve van de Schager IJsver- eeniging vond in het openbaar de aanbe steding plaats van grond- en slootwerken voor de te stichten nieuwe ijsbaan. Ingekomen waren 11 biljetten. Het werk is gegund aan J. de Boorder en C. Krap te Barsingerhorn, voor 1087.84. BRAND. Dinsdagmorgen is het woonhuis, be woond door den heer J. Domper aan het Noord, alhier, afgebrand. Het gezin, be staande uit man, vrouw en drie kinderen moest in allerijl het brandende perceel verlaten. De oorzaak van den brand wordt in den schoorsteen gezocht. Verzekering dekt de schade. UITSLAG VERKOOPING. In het café „de Beurs", werd Dinsdag middag ten overstaan van notaris C. L. v. d. Bergh, en ten verzoeke van den heer A. Visscher, en de Erven van wijlen de echtelieden den heer H. L. Rijnink en mevr. E. Jut in het openbaar verkocht 3 perceelen bouwterrein en weiland, ter grootte van ongeveer 1.62.84 ha, liggende aan de Dorpen en de Spoorlijn te Schagen. De perceelen waren vorige week ingezet respectievelijk op 1125, 1100 en 525. Bjj den afslag werd perceel 1 gemijnd op J 2200, perceel 2 bleef op 1100 en perceel 3 werd gemijnd op 1175. .i1'l/l»r"',inatie brachten de perceelen 2 en o J 3300 op, terwijl bij de eindcombina- vinmo V*rceu U nn °IKiracht van de P10- fmn Tu and werden gemijnd op 3150 zoodat de provincie Noord-Holland koopster werd voor de som van 9775. OPENING OPENBARE LEESZAAL EN HEROPENING TEN. MUSEUM. Aan de uitnoodiging v. h. Dep. »Te.\el« v. h. Nut van 'tAlgem. en de Ver. «Mooi Texel» om de opening v. d. Leeszaal en 't Tex. Museum b(j te wonen, was door vele dames en heeren gehoor gegeven. De officieele plechtigheid geschiedde in het z.g. «Glazen Paleis», dat thans voor leeszaal is ingericht en waaraan men een zeer gezellig aanzien heeft weten te geven, 't Openingswoord werd gesproken dooi den burgemeester dezer gemeente. Aan mij valt de eer te beurt, zei de heer Oort, om alleen bij deze opening 't woord te voeren; met den voorz. van 't Nut, ds. Vis, ben ik overeengekomen, dat ik alleen zal spreken. Hartelijk welkom heet ik u dan in onze nieuwe leeszaal; 't doet mij genoegen dat naast de raads leden, verschillende vertegenwoordigers van kerkgenootschappen en hoofden van scholen aanwezig zijn, ook de dames en particulieren die ons bij de inrichting van Leeszaal en Museum behulpzaam zijn ge weest, heet ik welkom. Ik vraag uw be langstelling voor drie pleegkinderen, waar van één nog wel tweeling is; één is een pasgeborene, de andere een oudere spruit. Deze oudere spruit is ons Museum, dat in Juni 1930 is geopend; dit museum is gesticht met een dubbel doel, ten eerste n.1. om een monument te vormen van Folklorische waarde ter bevordering van het Vreemdelingen Verkeer; ten tweede om studiemateriaal te verzamelen voor de leerlingen der scholen in deze gemeente, 0111 bij de jeugd liefde bij te brengen voor de schitterende flora en fauna die dit eiland bezit. Ons museum heeft in de weinige jaren die achter ons liggen sedert de oprichting zulk een geweldige vlucht genomen; dat vorig jaar toen vele journalisten deze gemeente bezochten, met bewondering werd gewaagd van 't vele interessante dat hierin is bijeengebracht, en voorzeker zou men nu met nog' meer belangstelling ons museum bezichtigen. Allereerst komt hiervoor hulde toe aan den conservator den heer Kraai, voor wie geen moeite te veel is geweest om er zoo iets van te maken. In 't laatste jaar is hij in zijn moeilijke taak krachtig bijgestaan door den heer Riteco die 't fotografisch en letterkundig gedeelte onder zijn beheer heeft gehad. Verder breng ik hier dank aan do hee ren die als surveillant belangeloos hun diensten verleenen. Ons museum was ook geenszins zoo bezienswaardig, wanneer niet T.E.S.O. krachtig financieel deze zaak had gesteund, voornamelijk door 't schen ken van de vitrines. Straks zult U in de gelegenheid zijn in 't nieuwe gebouw eens een kijkje te nemen. En nu de tweeling. Deze bestaat in de poppen van de Tentoonstelling georga niseerd voor de T.B.C.-bestrijding in Indië. Mevr. Mulder heeft de aankleeding hiervan op zich genomen, terwijl mevr. Dros—Donker haar krachtig hierbij be hulpzaam is geweest. Een gemakkelijke taak hadden de dames niet't zijn costuumg die na 1815 niet meer gebruikt zijn en daar men nergens zulke kleederen meer vinden kan moet men op teekeningen en herinneringen van oudere personen af gaan. Men is echter uitstekend geslaagd, zelfs tot in de onderkleeding heeft men nu volledige vrouwelijke en mannelijke kleeding vervaardigd, die in 't museum later voor 't nageslacht zullen bewaard blijven, 't Zijn intusschen zeer kostbare poppen geworden; mevr. Mulder heeft er om de kosten te dekken een groot aantal foto-afdrukken van gemaakt, die a 15 ct. per stuk verkrijgbaar zijn. De 3de Baby is onze leeszaal. Vorig jaar is 't comité van de Jeugdherberg begonnen met gezellige avondjes te or- ganiseeren voor de jongens in de zee vaartschool aanvankelijk kwamen slechts een 7-tal jongelui eens kijken, men ein digde met een 30-tal, die zooveel ambitie in deze avonden hadden, dat men gaarne in den zomer hiermee had willen door gaan. Hieruit is nu deze leeszaal ont staan't Texelsche Nut heeft hieraan zijn medewerking verleender is een comité benoemd van 4 oudere personen en een 7-tal jongere. Deze jongeren too- nen zooveel belangstelling, dat ze zich nu beijveren donateurs voor de leeszaal te krijgen, minimum 50 cent. Ik hoop dat de jongelui zich hier thuis zullen gaan gevoelen. Hierna kregen de aanwezigen gelegen heid 't museum in 't nieuwe lokaal te bezichtigen. Alle vier lokalen van de vorige M.U.L.O. heeft men voor dit doel in gebruik genomen, de ingang is dooi de porte-brisée nabij de poort naar 't kerkhof. In 't voorste lokaal vindt men de schitterende verzameling opgezette vogels; ook zijn daar de poppen voor- loopig opgesteldook 't tweede lokaal is voornamelijk gevuld met de vitrines met opgezette vogels en eierenverzamelingen. In 't derde lokaal vindt men naast 't schitterend plaat- en boekwerk intres- sante schelpenverzamelingen en andere bizonderheden op het gebied van flora en fauna. Ook is er een begin gemaakt met het vormen van een aquarium. In het laatste lokaal vindt men antiquiteiten, plaatwerk, oude foto's, boekwerken, etc. Er is gelukkig in alle lokalen nog plaats_ over, zoodat het museum nog voor uitbreiding vatbaar is. Antiquiteiten van Texel stroomen nog niet overvloedig toe. Ook in dit opzicht mogen wij 't museum nog wel eens in ieders belangstelling aanbevelen. BESTUUR T.E.S.O. De heer W. H. Lap is benoemd tot voorzitter van T.E.S.O. inplaats van wijlen den heer Dr. Wagemaker. Tot vice-voor- zitter werd in plaats van den heer W H. Lap benoemd de heer G. J. B. Mulder notaris. NUTSAVOND. Heden (Donderdagavond) 8 uur zal voor het Nut van 't Algemeen afd. Texel als spreker optreden de heer Jan Beerends, met het onderwerp „Het volk in de beel dende kunst". Deze lezing zal worden toe gelicht met lichtbeelden. Verschent is thans het Algemeen Rapport omtrent het onderzoek der Gemeente-Begrooting voor 1934, met antwoord van Burgemeester en Wethouders, waaraan wij het volgende ontleenen Verschillende leden klagen over de zeer late indiening van de begrooting en zouden er prijs op stellen, indien in het vervolg de begrooting eerder kon worden behandeld. Onderscheiden oorzaken hebben er toe geleid, dat wij aan ons bij de behandeling der begrooting 1933 uitgespro ken stellige voornemen, voortaan met de indiening der begrooting vroeger te zijn, geen gevolg hebben kunnen geven. Als hoofdoorzaak geldt in het algemeen de nood zakelijkheid om met het oog op de voortdurende crisis verschillende bezuinigingen aan te brengen en daarnevens geldt als reden de in het najaar 1933 ontstane on zekerheid omtrent een korting- op de uitkeering uit het Gemeentefonds, waarover herhaaldelijk andere voornemens bij de Regeering bestonden, terwijl, toen er ter zake zeker heid kwam en dus ook met kennis van den toestand ongeveer kon worden bepaald, in welke mate op de ge meente-salarissen moest worden gekort, eerst nog het Georganiseerd overleg over deze materie moest worden geraadpleegd. Intusschen beloven we andermaal, in het vervolg zoo mogelijk vroeger te zijn. Watervoorziening Hospitaal. Een lid vraagt hoe het staat met de plannen omtrent de watervoorziening van het Hospitaal. Antwoord van B. en W. Door den Directeur der Water- en Liehtbedrijven is zeer geruimen tijd geleden een plan voor betere water voorziening van het Marine-hospitaal gereed gemaakt, welk plan met medeweten van het Commandement dei- Marine alhier ter beoordeeling is ingezonden aan het Departement van Defensie. Ondanks herinneringen van den Directeur, mocht het plan nog niet worden terug ontvangen. Ontslag gehuwde ambtenaressen. Meerdere leden geven te kennen dat gehuwde ambte naressen en onderwijzeressen, geen kostwinners zijnde, behooren te worden ontslagen. Zij stellen zich voor met voorstellen daaromtrent te komen. Antwoord van B. en W. Ten aanzien van den hier geuiten wensch, om over te gaan tot het geven van ontslag aan gehuwde vrouwelijke ambtenaren en aan onderwijzeressen, zij de opmerking ge maakt, dat de bedoelde maatregel voor de laatstgenoemde categorie volgens de wet niet kan worden toegepast. Waarom geen rijkssteunregeling. Eenige leden vragen waarom de gemeente Den Helder geen gebruik maakt van de Rijkssteunregeling. Antwoord van B. en W. Wij hebben meermalen de vraag onder de oogen gezien of het niet gewenscht is, om te trachten onze gemeente onder de Rijkssteunregeling te doen vallen. Zooals bekend is, heeft de Regeering in 1931 te kennen gegeven, dat in Den Helder geen crisis-werkloosheid bestond. Nadat wij ter zake een onderhoud hebben gehad met hoofdambtenaren van het Departement van Sociale Zaken, waarop nog is gevolgd een bezoek van een tweetal ambte naren vanwege dat Departement aan onze gemeente, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat, naar den huidigen stand van zaken, de gemeente een bedrag van ongeveer f 7000. aan Rijkssubsidie zou kunnen ontvangen, dat is naar 7 van het gezamenlijk loon- en steunbedrag, te betalen aan hen, die volgens de opvatting der Regeering als crisis- werkloozen kunnen worden aangemerkt. Waar nu tegenover dit oogenschijnlijke financieele voor deel in de eerste plaats staat het financieele nadeel, dat het Rijk eischt een meer uitgebreide contröle en admini stratie, waaraan vrij belangrijke loonkosten verbonden zijn en voorts nog verschillende andere nadeelen, als het geheel afhankelijk zijn van de wenschen der rijksambtenaren, de kans, dat onze werklooze arbeiders naar de rijkswerk verschaffingen elders worden gezonden, enz., meenen wij, dat het niet gewenscht is, de rijkssteunregeling te aan vaarden. De kwestie der artsen. Meerdere leden spreken hun misnoegen uit over de voorloopige regeling van de doctoren en vragen of de desbetreffende posten ad f5500.en f650.wel nood zakelijk zijn. Zijn er al doctoren aangesteld en waarom is die zaak niet eerst in den Raad besproken? Hoe groot was het aantal ziekenbezoeken over 1932 en 1933 door den gemeentedokter verricht? Antwoord van B. en W. Uitgaande van het standpunt, dat de Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst in normale tijden reeds een volledigen werkkring bezat, is het verklaarbaar, dat hij, èn door het aanhouden der algemeene crisis met als gevolg het uitbreiden van het aantal per sonen, dat op gemeentelijke hulp is aangewezen, èn door de uitbreiding van het inwonertal, het werk niet alleen meer af kan. Vooral in den wintertijd komt dit naar voren. Reeds geruimen tijd is in verschillende richtingen ernstig onderzocht, hoe op de meest afdoende manier hierbij assistentie ware te verleenen, totdat dezer dagen aan den Clief van het Marine-hospitaal moest worden ver zocht, en door dezen welwillend werd toegestaan, dat door de militaire dokters dier inrichting de behandeling der gemeente patiënten voor hun rekening namen. Toen echter twee dier militaire dokters ziek werden, moest Dr. Rienks weder zijn volle taak in het Marine hospitaal, nevens zijn andere werk, op zich nemen en toen kon met het verleenen van assistentie voor rekening der gemeente niet langer gewacht worden, met het gevolg, dat wij, zonder den Raad er in te kennen, hebben goed gevonden, dat aanvankelijk drie, later twee der plaatselijke geneeskundigen, tegen een belooning van f4.— per clag voor elk, in dienst werden gesteld. Over een definitieve voorziening ter zake hebben wij een voorstel in bewerking, hetwelk U binnen enkele da^en zal bereiken, doch wij hebben het noodig gevonden om de bedragen ad f5500.— en f650.— alvast op de begroo ting te plaatsen, natuurlijk met de bedoeling, dat over die posten slechts zal worden beschikt, wanneer omtrent de voorziening en de wijze waarop ze zal plaats vinden door IJ een beslissing zal zijn genomen. In 1932 heeft de Directeur 5088 personen op zijn spreek uur ontvangen en 3666 visites gemaakt; in 1933 waren die getallen respectievelijk 6761 en 4436. Evenredige subsidie verlaging. Meerdere leden spreken den wensch uit, dat de ver laging der subsidies evenredig geschiedt, terwijl het aan Antwoord van B. en \v Wij meenen, dat de door ons voorgestelde subsidie -ver' lagingen, in verband met verschillende omstandigheden billijk zijn. Dat er ook verlagingen van posten betrekkelijk de volksgezondheid worden aangebracht, is slechts in zóó verre juist, dat het bedrag van f310.voor malaria bestrijding is geschrapt. Rioleering Schagerbuurt. Meerdere leden vragen hoe het staat met de rioleering van de Schagenbuurt en omgeving, waarvoor f20.000.— is gevoteerd. Antwoord van B. en W Een plan tot verbetering der rioleering, etc. in de Schagenstraat is gereed en zal spoedig worden uitgevoerd. Met het oog op het jaargetijde is met dê uitvoering eveii gewacht. Bezuiniging Gemeentewerken. Een lid vraagt of de groote bezuiniging op Ge meentewerken gedaan is om de begrooting sluitend te maken en of het bedrag voor dien dienst geraamd wel voldoende is. Antwoord van B. en W. Ja, inderdaad is er groote bezuiniging op de begrooting van gemeentewerken aangebracht, om mede daardoor een sluitende gemeente-begrooting te verkrijgen, doch 0. i. js het verlaagde bedrag toch nog wel voldoende. Tuinderswerkzaamheden. Een lid spreekt er zijn verbazing over uit, dat volgens een courantenbericht meerdere tuinderswerkzaamheden worden verricht door iemand in 's Rijks dienst. Gevraagd wordt of dit juist is. Opgemerkt wordt dat het gewenscht is dat de gemeente zooveel mogelijk de werkzaamheden door gemeentenaren doet verrichten. Antwoord van B. en W. Wij zijn het er volkomen meê eens, dat de gemeente zooveel mogelijk haar werkzaamheden moet laten ver richten door ingezetenen, en dat geschiedt ten aanzien der tuinderswerkzaamheden voor de gemeente ook zeer stellig. Voor soortgelijke werkzaamheden ten behoeve der eigendommen van de Woningstichting wordt inderdaad gebruik gemaakt van een tuinman in 's Rijksdienst, wiens bemoeiingen zich niet verder uitstrekken dan tot het geven van technische adviezen aan het Bestuur en desgewenscht aan de bewoners der woningen. Hiervoor ontvangt .hij slechts een geringe vergoeding (in 1933 f110.—terwijl hij voor de te verrichten werkzaamheden wordt bijgestaan door werklieden uit de gemeente, die gezamenlijk f490.— aan werkloon daarvoor genoten. Daar een wijziging in de bestaande regeling geen betere behandeling waarborgt, doch zeer waarschijnlijk belangrijk hoogere kosten zal veroorzaken, vindt het Bestuur der Woningstichting geen reden om te veranderen, vooral niet nu het Rijk wil, dat voor onderhoudskosten per woning en per jaar slechts f25.—, in plaats van f35.als tot dusver, wordt gerekend. Regeling inzake Taxi's. Gevraagd wordt of het mogelijk is een regeling te treffen met de taxi-houders t. a. v. de werktijden en de belooning der chauffeurs, alvorens hun recht te geven op een stand plaats. Antwoord van B. en 'u Zooals bekend, is voor chauffeurs ten aanzien vaii den wekelijkschen rustdag bij het Rustdagbesluit 1929 een regeling getroffen, en voor de chauffeurs op voertuigen, welke dienst doen in inter-communalen dienst, voor wat de werktijden betreft, bij algemeenen maatregel van bestuur, krachtens art. 10 der Wet Openbare Vervoer middelen, terwijl, naar de nieuwsbladen dezer dagen meldden, voor de werktijden van andere chauffeurs een regeeringsmaatregel in voorbereiding is. Mocht de laatst bedoelde maatregel niet of niet spoedig tot stand komen, dan zullen wij deze aangelegenheid, ook voor wat het loon betreft doch dat is in den tegenwoordige» tijd een moeilijk probleem in overweging nemen. De vooruitzichten onzer visscherij. Gevraagd wordt hoe het College denkt over de vooruit zichten van het visscherijbedrijt in onze gemeente. Bestaat er, naar het inzicht van het College, ook verband tusschen het leggen van den afsluitdijk en de vooruit zichten van het visscherijbedrijf? Zoo ja, is dit voor het College dan aanleiding geweest om handelend op te treden? Antwoord van B. en W. De vooruitzichten van het visscherijbedrijf ten onzent zijn wel verre van rooskleurig, eerstens door de heer- schende crisis, die de uitkomsten van dit bedrijf zeer nadeelig beïnvloedt en voorts door den aanleg van den afsluitdijk, die nu reeds een funesten invloed uitoefent op den botstand in onze wateren en misschien al evenzeer op den stand der garnalen. Hierbij komt nog, dat er naar het oordeel van deskun digen alle grond is voor de vrees, dat door de afsluiting der voormalige Zuiderzee, de voorjaars- of Zuiderzeeharing en de ansjovis uit onze wateren straks voor goed zullen verdwijnen. Mocht deze vrees over eenigen tijd werkelijkheid blijken, hetgeen over twee jaren vast kan staan, wat de haring betreft, dan zal het bedrijf onzer visschers in zijn tegen- woordigen vorm niet meer loonend zijn. De aanleg van den afsluitdijk is dan de directe oorzaak van het te gronde gaan van ons visscherijbedrijf en er zou in dat geval dus alle aanleiding zijn, de Heldei'sche visschers, als gedupeerden door de afsluiticg der voor malige Zuiderzee, op te nemen onde^ hen, die vallen onder de Zuiderzee-steunwet. Om dit mogelijk te maken, zou er een belangrijke wijziging dezer Wet vooraf moeten gaan, daar zij in Art. 1 als belanghebbende visschers alleen hen noemt, die op 25 Juli 1918 hun hoofdmiddel van bestaan vonden in de uitoefening der vissehery op de Zuiderzee. Onze visschers kunnen dus, naar de tegenwoordige Wet, slechts voor een uiterst gering deel steun ontvangen. Het ligt dan ook voor de hand, dat er onzerzijds al voor lang contact werd gezocht met meerdere lichamen en personen, om de noodzaak van Wetswijziging te be pleiten. lelkens weer stonden wij hiervoor ook in ver binding met het Biologisch Instituut te Amsterdam, waar Dr. Havinga ons waardevolle inlichtingen verschafte. Uit de Heldersche Courant van 10 Maart j.1. kan voorts blijken, dat het Kamerlid Van de Bilt, in de Tweede Kamer wijziging der Zuiderzeesteunwet bepleitende, ook 111 het belang onzer visschers, gebruik maakt van cijfers, van hier afkomstig. Twee jaren terug mochten wij bij de Regeering reeds een steunregeling voorstellen, buiten ver band met meergenoemde Wet, echter ook zonder het ge- wenschte resultaat. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10