Stadsnieuws TtVt uiiU li lezen'? TIWi f aan hm? EULLDOG TWEEDE BLAD HELDtKbCHE COUKANT VAN DONDERDAG 15 MAAK f 1931 Licht op voor alle voertuigen. Kerkconcert Luthersche Kerk. onovertroffen tegen Rheurnatiek Uit het politierapport. Gemeenteraad Voorstel tot het houden van een feestweek. OPGSLET... dal Uw schoen maker Bulldog Hakken zet. ArrondissementS' rechtbank te Alkmaar. De Wieringer inbrekers voor het voetlicht. T Donderdag Vrijdag 15 Maart 16 Maart 18 31 uur. 18.33 uur. Aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 2 alhier, slaagde mej. Fran- cina J. Hekèlbceke oor het diploma ma- chineschryven. ONDERSCHEIDING. Dinsdagmiddag had op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord in het bijzijn van de officieren, adelbor sten en bemanning door den Comman dant de uitreiking plaats van de groote gouden medaille aan den militair-werkman J. M. H. Kromhout vgn der Meer als be looning voor vijft'.gjarigen eerlijken en trouwen dienst en van de kleine gouden medaille aan den sergeant-kok J. Visser als belooning voor zesendertig jarigen eerlijken en trouwen dienst. Alvorens de medailles uit te reiken me moreerde de Commandant enkele feiten uit den langen dienstttijd van Kromhout v. d. Meer, die nog op schepen gediend had, welke thans reeds lang vergeten wa ren als Hr. Ms. „Gedeh", „Van Galen", enz., die nog uit den tijd was, dat men van „gasten" sprak bij de Marine. Hij wees erop, dat deze medaille in het bijzonder was voor den e e r 1 ij k e n en t r o u w e n dienst. Persoonlijk had de Commandant hiervan de bewijzen gezien bij de expeditie op Celebes in 1905. De sergeant-kok Visser had gedurende zijn loopbaan blijk gegeven lust te heb ben in zijn arlmW eb ziin vak goed te ver staan Aan het emut a.i zyn .oespraak speldde de Commandant de jubilarissen de medaille op hun borst en sprak de hoop uit, dat zij nog vele jaren deze sie raden van eerlijken en tröuv"*1 dienst rnee'-fen dragen. JUBILEUM. _g 15 Maart, is het 30 jaar ge- leueij uat' de heer Joh. Engel, thans te Medemblik, bij de H.IJ.S.M. in dienst trad. De heer Engel is ongeveer 10 jaar in Den Helder geweest; vanaf 19181931 conduc teur op de lijn ApeldoornZwolle, thans conducteur op de lijn MedemblikHoorn. Het zal den jubilar s niet aan belangstel ling ontbreken "VOERING M.U.L.O.-VER, advertentie in dit nummer wordt de aandacht gevraagd voor de tweede uit voering van de M.U.L.O.-ver. Men zie de bet.re'"''i"':,e advertentie. 'A AR DE U J KECHTSCHE JAARBEURS. j nebben in ons vorig nummer een bericht opgenomen omtrent de ope ning der Utrechtsche Jaarbeurs. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat entrée- kaarten hiervoor 1.hier ter stede verkrijgbaar zijn ten kantore van den heer Velthuys, Kanaalweg tegenover de Post,brug. LEZING MEJ. EKERING. verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie herinneren we ana de lezing van mej. Ekering voor het werk in de „Zwarte zöne" te Parijs. De lezing wordt gehouden morgen(Vrijdag)- avond, in het Chr. Militair Tehuis, Ka naalweg, des avonds 8.15 u. VERLOTING. Bij de gehouden ouderavond der speel- tuinvereeniging Den Helder, afdeeling Tuindorp, zijn bij de daaraan verbonden verloting op de navolgende nummers prij zen gevallen, welke aan hét Clublokaal Tuindorp afgehaald kunnen worden. 9 120 218 316 461 549 618 663 707 738 10 128 233 353 473 562 625 673 720 740 12 174 236 383 503 571 627 683 724 798 30 181 246 393 504 576 641 697 725 819 41 195 267 397 531 611 643 699 733 905 62 211 27.1 405 547 615 645 706 736 956 118 213 313 437 De prijzen, die op 28 Maart 1934 nog aiet zijn afgehaald, worden eigendom der vereeniging. VIERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Zaterdagmiddag vangt de plaatsbe spreking aan voor de vierde abonne mentsvoorstelling, welke Donderdag 22 dezer in „Casino" wordt gegeven door de tooneelgroep „Het Masker" onder leiding van Jan Musch. Over de 50ste opvoering van het op te voeren stuk ,.Marius", van den Franschen schrijver Paghol, schreef destijds de Telegraaf als volgt: Er waren gisteravond bloemen en kran sen aan het einde der vijftigste opvoe ring van „Marius", in het Centraal Theater, door de Tooneelgroep „Het Mas ker", bloemen en kransen waarmede hul de werd gebracht aan een stuk, dat even sterk geschreven werd als gespeeld wordt. De tinteling van den Jichtontvlam- baren Franschen geest/sterk gepronon ceerd in de Marseillaansche har, waarin dit „vroolijk spel" zich afspeelt, komt onder een strakke en doelbewuste regie in-dit stuk tot leven en men ziet weer eens tooneel van de beste soort, tooneel, dat niet opzweept tot lyrische hoogten of meesleurt naar dramatische diepten, maar tooneel, dat op de basis van het leven en van de realiteit staat, en zoo, goed ge speeld, ook hier tot den eenigen waren waardemeter, het hart, spreekt, Men be- wordert Ank van der Meer in haar moei lijke rol, Jan Musch, Jacq. de Haas, Ko Arnoldi, Henriette van Kuyk, en zooveel anderen, maar men voorspelt niet nog tientallen voorstellingen om de een of an dere creatie, maar omdat men weet, dat dit een voorbeeld van een stuk is, waar naar het publiek altijd zoekt en dat het zoo weinig vindt. Voor plaatsbespreking enz. raadplege men de advertentie. In de Luthersche Kerk in de Wee zen- straat gaven gisterenavond de solisten Dora Scbrama, sopraan, Dick Weiman, bariton, Tj. Dito, viool en Toon de Hoogh, orgel, een concert-, dat niet zeer druk bezocht was. Geopend werd met Prelude en fuga in c kj. terts vap J. S. Bach. De orgelist ontwikkelde deze prelude met fraaien klank; ook aan de nuanceering werd veel aandacht besteed; inde zestiende figuren kwamen even wankele momenten voor. De uitdrukking in de Fuga was zeer te loven. Aan het slot was het techhisch rhythmisch onzeker. Het werk stelt hooge eischen, daar staat J. S. Bach voor bekend. De zang van mej. Dora Schrama, die als nummer twee een aria uit »Paulus« zong, kan zonder aarzeling goed worden genoemd. Onze goede en met muziek zoo zeer gezegende stad Den Helder krijgt maar al te weinig deze goede zan geres te hooren, iemand die o„i. tot de beste vocaal-kunstenaressen van onzen tijd behoort. Ik heb heel den avond aan het zoo intens suggereerend zingen van Dora Schrama moeten denken, alles met sterk beeldend vermogen, raak en beheerscht temperament, zeer geïnteresseerd muzi kaal, zoodat alles pakt en den bedoelden indruk maakt. De heer Dito kwam met een Sonate in A gr. terts van Handel. De capaciteiten van dezen violist spreken niet van een degelijke scholing. Er is geen gezonde muzikaliteit, het moet meer met toewijding aan het gestelde doel en afwezigheid van alles wat naar pose of uiterlijke schittering zweemt, hetgeen aanstonds in het thans voorge dragen programma tot uiting kwam in, het Andante van deze sonate. Het Allegro was daarentegen veel beter van voordracht, in het slot zestiende figuren, geen fraaien klank, stemming minder juist en onrythmisch. Het Adagio kon met meer boeiende voordracht, dat gedeelte met meer temperament en veer kracht klonk nu te gehaast. Het- slot-Allegro werd verdienstelijk ge speeldalles was duidelijk, het brillante tempo bracht klaarheid. De bas zanger Dick Weiman, ons allen bekend, ontpopte zich als een uitstekend bariton, die zijn solo's zong op voor treffelijke wijze, zoowel zijn stemgeluid als zijn voordracht maakten op de aan wezigen zichtbaar indruk. Ook nu kwa men wij onder de bekoring van zijn mooi geluid en zijn voornaam zingen. Hij ver tolkte twee aria's van Mendelssohn:»Herr Gott Abrahams' en »Ja, es sollen wohl Bergen weigen'. We kregen als nummer 5 twee duetten voor sopfaan en bariton van Peter Cbr- nelius. Hierover kunnen wy kort zijn: Men voelde zijn verwachtingen hoog gespannen als die waren volmaakt voldaandit uitnemende duet vertegen woordigde inderdaad de som der presta ties van beidezangeres en zanger. De heer Dito trad weder als solist op in een drietal kleinere, klassieke num mers: een rigaudon van Rameau, een bourrée van Joh. Seb. Bach en La Com- plaisance van Ph. Em. Bach. In één woord »schitterend« was het Rigaudon niet; er waren wel goede mo menten, maar het geheel klonk onzeker en er was geen voordracht. De bourrée was eveneens minder gelukkig; opvallend was de onzekerheid van de linkerhand, te sterk zijn vermogen bepaalde spanningen in klanken om te zetten. Het derde nummer La Complaisance was niet vrij van ruw heid, trillers hadden wij ronder verwacht, het geheel klonk oT-b-n-r en t-eu-ysch niet beheerscht. Ten slotte nogmaai& ue „eer ve noogh (die zich een en andermaal een goed correct begeleidèr toonde) in een sonate van Mendelssohn. Hier toonde de orgelist zich een rasechte musicus. De voortreffe lijkheid dezer prestatie openbaarde zich in deze sonate, waarvan hij in een hecht spel zoowel naar opbouw als naar klank verzorging een uitmuntende reproductie gaf. Het is een werk, dat van den ver tolker een uiteist subtiele verhouding eischt tusschen vormgeving en melodie- voering, een eisch, waaraan Toon de Hoogh ten volle beantwoordde. Het was een waardig slot van het programma. Een volgend maal w°t belang stelling DOR DRAiVhuiAiii.uoi....-- De drankbestrijders, die over 't alge- -meen niet al te zeer aan den weg timme ren, vragen thans een bescheiden plaatsje in de krant. Zij hebben de volgende week een specialen avond, waarvoor zij eenige belangstelling, en, kan het zijn, ook uw bezoek vragen. Vertoond wordt namelijk de film „Fakkelgang", welke is samen gesteld als Jubileumfilm voor de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken ter gelegenheid van het 90-ajrig bestaan dezer vereeni ging. Zij is toen door de leden aan de Vereeniging aangeboden en heeft bewe zen een uitstekend propaganda-middel voor de zaak der geheel-onthouding te zyn; den vorigen winter werd zij in tal van plaatsten vertoond en thans krijgen we haar 20 dezer in „Musis Sacrum", Wij laten hier enkele der vele recen sies volgen; zooals men ziet zijn het bla den van den meest uiteenloopenden aard, die onverdeeld gunstig over de film spraken „Nieuwe Rott. Crt.": Na een Koed gevon den begin van een kleine witte vlam, waar over zich een duistere hand uitstrekt, komen terstond de hoogtepunten: de vaak prachtig uitgevoerde taferelen in de verschillend kroe gen, waarbij men het bestaan heeft Amster- damschc volkstypen te laten „spelen" op een wijze, die inderdaad waarachtig en natuur lijk is. „Voorwaarts": De opnamen in de film zijn steeds prachtig. Uitstekende filmvondsten zijn het spinrag dat zich in den aanvang telkens over de krocgbcelden legt, het beeld van het zoo gevaarlijke „klontjes voeren" dat zich even, als tegenstelling, over het beeld van de zuigelingenzorg heenlegt. „Alg. Hand.bl.": Tot op zekere hoogte zijn Max de Haas en zijn medewerkers er wel in geslaagd de ellende van de drankzucht in I jicht, verkoudheid, spit, ischias I hoofd- en zenuwpijn. Attesten I van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede er. onscba delijke werking van T o g a I. beeld te brengen. Vooral in het begin met den arbeider, op wiens gelaat het fatale verlangen naar. jenever steeds duidelijker wordt. De film is goedgekeurd zoowel dooi de flentrale Commissie als door de R.K. Filmcentrale, voor vertooning aan per sonen van 18 jaar en ouder. Spreker als ook1 muzikale illustratie is aanwezig. Kaarten 25 cent zijn verkrijgbaar bij den boekhandel Daan Schreuder en ver der aan de adressen waar platen zyn opgehangen. Overigens raadplege men de advertentie. PLUIMVEEDAG TE DEN HELDER. Wij vernemen, dat de Pluimveedag van den Bond van Pluimvee-vereenigingen in Noord-Holland (BPNH) dit jaar in Den Helder zal worden gehouden en wel op 30 Mei a.s. Aanrijding. Dinsdagmorgen werd in de Californie- straat een kinderwagen aangereden door een wielrijder, waardoor de kinderwagen werd beschadigd. Een onderzoek wordt in gesteld. Rijwieldiefstal. Een rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd op de Buitenhaven verbleef, werd van daar ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan van ontvreemding vati het glas van een serre dak. Dronkenschap. Dinsdagmiddag werd door de politie een persoon, die zich op de .Westgrachtin kenlijken staat van dronkenschap bevond, onder ernstig verzet naar het Hoofdbu reau van politie overgebracht, alwaar hij in bewaring is gesteld. Mishandeling. Bij de politie werd door een persoon aangifte gedaan, dat hy Dinsdagmiddag is mishandeld. ORIENTA SOIREE. De welbekende firma Batschari, siga- rettenfabrikant, Den Haag, organiseert dooi- het geheele land „Vroolijke Orienta- avonden" ten einde het sigaretten-merk „Orienta" populair te maken Zondag 18 Maart heeft deze „Orienta- avond" te Den Helder plaats en wel in Musis Sacrum. Het eigen orkest der firma en de con ferencier komen mede., Introducties voor deze soirée kunnen gratis worden aangevraagd in Musis Sacrum, zooals in de. adyeytenie, voorkomende in de Hel- dersche Courant van heden, wordt he kend gemaakt. Voor attracties zal wor den zorg gedragen. Voorstel tot grondaankoop van D. S. Beek Verschenen is een zeer uitvoerig prae- advies naar aanleiding van het voorstel van dr. P. Feenstra Kuiper om een per ceel grond aan te koopen van den eige naar D, S. Beek, voor de som van ƒ1. per m2. B. en W. concludeeren daarin het voorstel niet aan te nemen, doch hen te machtigen van den heer Beek, wanneer deze alsnog verklaren wil daarmede ac- coord te gaan, aan te koopen het hem nog overblijvende gedeelte groot ongeveer 5960 m2 tegen den prijs van 80 ct. per m2 en hem tevens uit te betalen voor réeds van hem gekoehten en voor den aanleg van de H. W. Mesdagstraat gebruikten grond 664 X 1.'min reeds- ont vangen 264.uit te betalen met de kos ten voor rekening der gemeente. In Bij lage no. 37 is deze transactie uitvoerig omschreven. Id. tot verkoop van grond aan A. J. Klein B. en W. stellen voor aan A. J. Klein, alhier, te verkoopen een stuk grond-te Huisduinen, groot ongeveer 120 m2 voor den bouw van een bergplaats, tegen defl prijs van 1.per m2. Staticnneercndc rijtuigen enz. B. en W. stellen voor in te trekken de Verordening op het vervoer van personen binnen de gemeente en op stationneeren- de vervoermiddelen, in het belang van het openbaar verkeer en de veiligheid daar van, vastgesteld door den Raad der ge meente Den Helder in zijne vergadering van 9 Juni 1933. Vergoeding ingevolge art. 13 L.O.-wet ,1920 In de vergadering van 24 October 1933 werd o a. besloten om aan li. Noot, Rijks weg 26 te Koegras, ingevolge artikel 13 der L.O. wet 1920 een vergoeding toe te kennen van de kosten, verbonden aan het vervoer van zijn kind naar de open bare school voor gewoon lager onderwijs te Julianadorp, onder bepaling, dat deze vergoeding zou gelden tot en met4Aug. 1933, met ingang van welken datum de vastgestelde afstand van 4 K.M., ver groot is tot 5 K.M. Door bovengenoemden Noot is thans opnieuw een verzoek tot Uwen Raad ge richt, om hem ook na 4 Augustus 1933 n het genot te willen stellen van de ver goeding, op grond van het feit dat naar zijn meening zijn woning op meer dan 5 K.M. van de school is verwijderd. Bij een di or ons ingesteld onderzoek is gebleken, dat die meening inderdaad juist is, zoodat thans in dezen geest wordt voorgesteld. B. en W. hebben een uitvoerig schrijven gericht aan den Raad; waaraan wy het volgende ontleenen: In Uw vergaderingen van 2 en 22 De cember .1931 is behandeld ons voorstel, strekkende onder meer tot afschaffing van de kermis, te beginnen met 1932. Dit voorstel werd mede gedaan naar aanlei ding van een toezegging, als gevolg van het voorstel van Mevrouw DekkerKlik. Het laatste voorstel werd ingediend, na dat het voorstel van de heeren Eiilders en Monhemius tot afschaffing van de ker mis met 12 tegen 4 stemmen was verwor pen. Na langdurige besprekingen werd in de vergadering van 22 December 1931 met 11 tegen 10 stemmen besloten, om de ker mis met ingang van 1932 af te schaffen. Er waren destijds, toen ons voorstel tot afschaffing der kermis behandeld werd, verschillende adressen van corporaties enz. ter tafel, waarin adhaesie betuigd werd met ons voorstel en anderzijds, waarin een pleidooi voor het behoud van de kermis werd gehouden. In Uw vergadering van 22 November 1932 is onder de ingekomen stukken ter tafel gebracht een adres van P. van Twisk en M. M. Polak (met adhaesie-betuiging van de Algemeene Heldersche Winke- liersvereeniging, den Bond van Koffie- huishoudeïs, afd. Den Helder, en de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze"), waarin verzocht werd de kermis, zy het in veredelden vorm té herstellen. Wh' deel den daarbij toen mede, dat. aangezien nog kort geleden, op ons voorstel, de kermis afgeschaft was, er voor ons geen termen waren, om reeds toen voor te stellen, gun stig op dat adres te beschikken. Naar aan leiding van de discussie, die tengevolge van een en ander in Uw vergadering ont stónd, deed de lieer Luijckx, toen nog lid van den Raad, met den heer Van Loo, on der dagteekening van 16 Januari 1933 het voorstel, de kermis in zooveel mogelijk veredelden vorm weer in te voeren. Daar toe werden verschillende voorwaarden op genoemd, die aan een eventueel besluit tot wederinvoering van de kermis zouden uioeten worden verbonden. Wy meenden toen de beslissing omtrent dit voorstel aan U te moeten over laten, omdat U voor kort besloten had tot af schaffing der kermis. In de vergadering van 7 Februari 1933, waarin dit voorstel aan de orde kwam, werd besloten bij de behandeling van de begrooting hierop te rug te komen. Toen het bii die gelegenheid bleek, dat er in den Raad geen meerder heid was te vinden voor de wederinvoe ring van de kermis, werd het voorstel bij monde van den lieer Van Loo ingetrok ken. Daardoor was tevens afgewezen een verzoek d.d. 7 Februari 19S2 van den Ne- derlandschen Amusementsbedrijfhouders- Bond, die verzocht, over te gaan tot weder invoering der jaarlijksehe kermis. Het is bij de behandeling van dit onder werp wel gebleken, dat er waarschijnlijk een meerderheid voor wederinvoering van de kermis zou zijn te vinden, indien het mogelijk blijkt, haar in een andere, meer veredelde gedaante te doen terugkeeren. Het verloop van de geschiedenis toont aan, dat al of niet invoering van de ker mis voor ons geen principieele kwestie is. Als ieder weldenkend mensch betreuren wij het, dat de kermis vaak wordt ver laagd door vertooningen, die aanstoot ge ven en wij gelooven, dat daar vandaan het aloude volksfeest in latere jaren in dis- crediet is geraakt. Het is evenwel moeilijk, om deze insluipsels, die aan de kermis een bepaald karakter geven, te keeren. Ons standpunt is in het kort aldus: tegen een op behoorlijke wijze gevierd feest be staat in ons oog geen bezwaar en in den tegenwoordigen tijd levert dit een wel kome bate op voor de gemeentekas van ï'ond 13.000. De Commissie van Bijstand deelt ons mede, dat waanneer een keuze moet worden gedaan tusschen een kermis of een ker- messe d'été )hiermede wordt het z.g. Do- rus Rijkers-feestpark bedoeld), zy een kermis prefereert, doch dat zy de kermis in haar voormalige gedaante niet zou wil len zien terugkeeren. Indien ér weer een kermis wórdt ingevoerd, zou zij er het ka rakter van een volksfeest aan willen ge ven, als bedoeld in een schema van den Bond van Kermisvakgenooten. Ook B. en W. prefereeren een kermis boven een kermesse d'été. Het liefst zou RUBBER-HAKKEN ANTI-SLIPPING GEWELDIG STERK den wij de verschilendt vermakelijkheden echter in de gemeente zien toegelaten ter gelegenheid van een in de maand Juli van dit jaar te organiseeren feestweek, waar bij dus het vreemdelingenverkeer ook door andere dan kermis-attracties kan worden bevorderd, met alle voordeelen daaraan voor de plaatselijke neringdoen den verbonden. En ofschoon wij ons niet ontveinzen, dat het moeilijk zal zijn, om direct al de kermis zoodanig te reorgani- seeren tot een feestweek, dat er van kan gezegd worden te zijn een echt volksfeest, meenen wij, dat toch wel in die richting kan worden gewerkt. Mede met het oog op de gemèente- financiën, meenen wy U daarom thans te moeten voorstellen, er Uwe goedkeuring aan te hechten, dat door ons dit jaar in de eerste week der maand Juli verschil lende vermakelijkheden in de gemeente worden toegelaten, mits het aan den Bond van Kermisvakgenooten. in samenwerking met vertegenwoordigers der hierboven genoemde plaatselijke vereenigingen. die blijk geven op die toelating prijs te stellen, gelukt, een omlijnd plan van organisatie te onzen genoege samen te stellen. Wy hebben intusschen van de besturen der meergenoemde plaatselijke vereeni gingen de toezegging ontvangen, dat zij zich met den Bond van Kermisvakgenoo ten in verbinding zullen stellen, opdat een organisatieplan aan ons ter goedkeuring worde ingezonden. Nog deelen wy U mede, dat ingevolge de Winkelsluitingswet het College be voegd is, om voor de dagen, waarop de feestweek zal worden gehouden, voor de winkels, w.o. ook worden gerekend de kra men e. d., een later sluitingsuur dan bii de wet aangegeven, te bepalen. Hoewel het in ons voornemen ligt U, daaromtrent t. z. t. een nader voorstel te doen, komt het ons in verhand daarmede wel gewenscht voor, U nog het standpunt van den burgemeester, als hoofd der plaat selijke politie, met betrekking tot de door hem te verleenen vergunningen ten aan zien van het sluitingsuur voor de verma- kelijkheidsinrichtingen en de tapperijen et doen kennen. Deze acht liet voorshands niet ge wenscht, dat het sluitingsuur voor de feestweek wordt bepaald op een later uur dan het overeenkomstig de Algemeene Politie-verordening voor deze gemeente vastgestelde sluitingsuur voor tapperijen. De vraag is nog gerezen of liet met het oog op de belangen der caféhouders niet wensehelijk moet worden geacht, liet slui tingsuur voor de café's op 1 uur na mid dernacht te bepalen, ten einde de bezoe kers van het feestterrein in de gelegen heid te stellen, zich na de sluiting van de vermakelijkheidsinrichtingen nog eeni gen tijd in die café's op te houden, doch deze vraag meent de voorzitter van ons college, althans voorloopig, ontkennend te moeten beantwoorden. Z. i. ware, met uit zondering van den Zaterdag, op welken dag het algemeen sluitingsuur op 1 uur na middernacht zou kunnen worden be paald, zoowel voor de verschilende verma kelijkheids-inrichtingen als voor de café's en winkels het sluitingsuur op 12 uur mid dernacht te stellen. Wij kunnen ons met deze zienswijzege heel vereenigen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Rectificatie. Het bedrijf van L. Coltof, „de Bijenkorf" Spoorstraat 43, is overgegaan aan Gebr. C. J. en J. Coltof. „Amko", Anisterdamsche Koopheden, Spoorstraat 23, bedrijf overgegaan aan Gebr. C. J, en J. Coltof. Meervoudige Strafkamer. Andries V., visscher, Urk, mondelinge opruiing, 2 maanden gev. voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Dirk Gr., stoker, Alkmaar, gedetineerd, mishandeling, den dood ten gevolge heb bende van OIdenburger (eisch 1 jaar gev.), 10 maanden gevangenisstraf (pre ventief werd in mindering gebracht). Nanne B. en Adrianus van R. B., Venhuizen. Diefstal van tamme eenden, 35 boete of 10 dagen voor ieder. Anna Paulowna. Ten uitvoer eener voorwaardelijke veroordeeling. De loonploeger K. H. te Anna Paulowna was een voorw. veroordeeling opgelegd ter zake verduistering en werd wegens over treding der bijzondere voorwaarden ten uitvoerlegging der voorw. opgelegde 6 maanden gev. gelast. Wieringen. De heeren Hendrik H. en Willem B., beiden cadeautjes uit Emmen (van heel wat minder gehalte dan onze kantonrechter) en arbeiders te Wieringen, hadden in den nacht van 19 op 20 October ingebroken in een zich aldaar bevindend bioscooplokaal, waarin de firma Coltof te Den Helder een winkel in confectie-artikelen hadden ge ïnstalleerd. De verkoop werd al dadelijk grandieus geopend en verdwenen dien nacht eenige damesmantels met bont, een paar heerencostuums en heeren- en jon gensjekkers. Het was jammer, dat deze cliëtèle, die zichzelven zoo goed konden helpen, verzuimden den koopprijs ten be hoeve van mynheer L. Coltof achter te laten. Aan den heer Willem B. was bovendien nog ten laste gelegd, dat hii zijn inbrekers kunsten ook ten uitvoer had gebracht hy een schuurtje en tot loon van zijn moei- zamen nachtelijken arbeid een daniesrü- wiel had meegepikt. Dank zij de bemoeiingen van brigadier Bergsma, die in het ontdekken van liet misdadigerscomplot een groot en loffelijk aandeel had, was het mogelijk om op deze twee schavuiten de hand te leggen. Tal Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilletont Radio-programma2 Van links en rechts 2 Het Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag 2 De ariërparagraaf ook bij leger en vloot ingevoerd. Tal van officie ren zullen worden ontslagen i Populariseering van den auto in Duitschland uit militaire over wegingen 1 Vermoedelijk zijn 113 menschen omgekomen bij liet vergaan van den Japanschen torpedojager „Tomotsoeroe"7 De regeling van het burgerlijk pensioenreglement in Indië 1 De ex-keizer van Duitschland in financieele moeilijkheden7 De Zaanland wordt ontbonden 7 Hulp van regeeringswege voor het veenbedrijf in Drente 7 Het foodsche werkdorp in den Wieringermeerpolder. Een uiteen zetting van de leiders2 De dader van den bankoverval te Eindhoven gegrepen en opge sloten 2 Overeenstemming inzake den ver koop van den Chineeschen Oos terspoorweg? 7 Een personentrein bij Zwolle ont spoord. Geen persoonlijke onge lukken 1 Uittreksel uit het algemeen rap port der gemeente-begrooting 34 6 Omtrek-nieuws 6 Marktberichten7 Marineberichten7 Sportnieuws7 Dagelijks ..Witte Bioscoop (7.30 uurji. Dagelijks ..Tivoli-Theater"(7 uur): Vrijdag 16 Maart. Ghr. Militair Tehuis, Kanaalweg. 8.15 u., lezing mej. zr. Ekering. Zaterdag 17 Maart. Uitvoering Kon. Ncd. Bond v. Oud-On derofficieren, Musis, 8 uur. MorgenroodCasino. 8 uur. van voorwerpen, van diefstal afkomstig en die thans als corpora delicti de zaal stoffeerden, werden in verschillende in brekersholen in beslag genomen. Het ge stolen rijwiel was het eigendom van den timmerman Christoffel Horkema. De officier releveerde, dat deze zaak slechts een inleiding was van hetgeen straks zou volgen. Men had hier te doen met een formeele dievenbende, die links en rechts alles stal, wat los en vast was. Dank zij de bemoeiingen van den briga dier Bergsma, die daarvoor door den mi nister eervol was vermeld en ook thans de waardeering van den officier in ontvangst mocht nemen, was aan deze dieven- en in brekerscampagne gelukkig een eind ge maakt. Hoewel misschien eenige verzach tende omstandigheden zijn aan te voeren, moest de maatschappij toch beschermd worden tegen dergelijke aanslagen en vor derde de officier tegen ieder der delin quenten 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger van Hendrik H„ pleitte clementie, terwijl mr. De Groot, optredende voor Willem B., zijn cliënt vond 'n schijnbaar slimme, doch in waar heid domme kerel, die onder den invloed van den anderen stond, reden waarom verdediger zich refereerde aan het oordeel der rechtbank. Het inbrekers kwartet wordt aangevuld. Hierop verschenen de eveneens zorg vuldig in voorarrest gestelde heeren F. L., H. H., (hier voren reeds ook aan gediend), N. M. en J. W„ allen arbeiders te Wieringen, die een geheele serie in braken en schapendiefstallen hadden ge pleegd, en wel op 22 December 1.1., alwaar, bij afwezigheid der bewoners, de deur van het door zekeren Brinkman bewoond perceel werd opengebroken en werd buit gemaakt nagenoeg de geheele huishou delijke inventaris. Ivleeden, karpetten, costumes en andere lijfgoederen, bedden goed, theekastje, stoelkussen, nog wat geld, een zilveren horloge en een goed gespekt spaarbankboekje. In den nacht van 29 op 30 December stalen zy te Barsingerhorn en te Wie- ringerwaard een schaap uit de weide, Bovendien deden de heeren Hendrik H., F. L. en J. W. in den polder een inval in een rijksmagazijn, alwaar ook nog het een en ander, eigendom van den Staat der Nederlanden, achterover werd gedrukt. Het betrof hier artikelen, voor de inbrekers van weinig waarde. Brigadier Bergsma deelde mede, dat lang niet alle gestolen goederen terecht zyn gekomen en gaf toen op verzoek van den officier een beschrijving van de ge heime bergplaatsen der dieven in den woonwagen van H. H. en in een schuurtje gegraven hol. Het onderzoek naar gestolen kruide nierswaren gaf aanleiding tot deze ont dekkingen. Majoor v. d. Schans, commandant der rjjksveldwacht te Medemblik had een onderzoek ingesteld in het geheel leegge- gapte woonhuis van Brinkman in de Wieringermeerpolder en later in een

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9