Mantel naar maat f39.- Mantelcostume .f49.- WESTSTRAAT 14 Tot 24 Maart, Van Ewijcksluis. Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. Wieringerwaard. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 MAART 1934-_ Moderne stoffen Aangename pasvorm Dameskleedermaker Callantsoog. geslaagd. apollo-uityoeringen De heer Schoeffelenberge constateert, dat er een schuldige is en het schijnt dat men dien wil ODtloopen. Spr. meent dat de firma Hoogerduyn jaar in jaar uit geknoeid heeft. De di rectie gaat betrekkelijk vrij uitde firma Hoogerduyn kende de verhoudingen der alphaverf, het was een zaak van ver trouwen, de heer Boon liad dit niet te controleeren. Dat is geen usance. De ver houding tusschen den heer Dokter en den heer Boon is niet goed en dat is ten nadeele van de gemeente, ledereen weet trouwens, dat die verhouding niet goed is. Is in het bestek aangegeven dat de verf op het terrein klaargemaakt moest worden Zij is in de werkplaats van Hoogerduyn aangemaakt, dus geheel zonder eenige controle. Mocht dit inder daad zoo zijn, dan zou spr. willen voor stellen Hoogerduyn twee jaar uit te schakelen van alle leveranties aan de gemeente. Spr. zal in ieder geval voor stellen opnieuw een commissie van onder zoek te benoemen. De heer Van Loo: Het is niet de eerste maal dat dergelijke dingen inden Raad komen. Reeds vroeger is al eens gevraagd hoe wjj er aan kunnen ontkomen dat voor de gemeente altijd slechter werk wordt geleverd dan voor particulieren. Steeds kregen w-ij tenantwoord: er zal voor verbetering gezorgd worden, maar de toestand bleef dezelfde. Reeds van den aanvang af is door deskundigen uit gemaakt dat het verfwerk voor dit bedrag niet kon verricht worden. Er was een aantal klachten, die naar de Cie. v. Bij stand gingen. Er is beloofd in de Kerst- vacantie de zaak in orde te brengen. M ij zijn wezen kijken omdat ons als Commissie van Onderwijs de zaak interesseerde. Het bleek niet in orde; er werd gezegd de opzichter Boon had beter uit moeten kijken. Toen is in Sept. diens opmerking in het dagboek gekomen; spr. meent dat het niet eerder kon worden geconstateerd; het werk moest snel opgeleverd worden, er was geen tijd beschikbaar. Spr. gaat het verloop der aangelegen heden na. De wethouder van Onderwijs zeide de zaak is af, maar zij was niet af. Wij kregen de correspondentie ter inzage en nu bleek dat men de firma Klaver weiden aansprakelijk stelde. Maar wij bebbeu met die firma niet te makenzij heeft bovendien tenslotte op eigen kosten den boel in orde gebracht. Inplaats dat wij de firma Hoogerduijn ter verant woording riepen! Dat is toch geen wijze van handelen en de Cie voor Publ. Werken doet of haar neus bloedt. Het betreft een gx-oota firma, die overal tot tevredenheid werkt, ook voor het Rijk. De aannemer moet aansprakelijk gesteld wordenhet is wenschelijk een deel van den laatsten termijn af te trekken en te restitueereri aan de firma Klaverweiden. Spr. vindt het treurig en is het eens met dr. F. K., dat streng naar dergelijke dingen gekeken wordt, 't Is een publiek geheim dat hier gescharreld wordt met verfwerk, waarvan spr. verschillende staaltjes aanhaalt. Spr. is het eens met het voorstel- Schoeffelenberger en dient een motie in van den volgenden inhoud: De Raad, gehoord de debatten over het verfwerk aan de kweekschool-handels school, spreekt als zijn oordeel uit, dat ook de commissie van bijstand van publ. werken voortaan alle bescheiden moet ontvangen, die noodig zijn om een be hoorlijk oordeel te vormen over zaken, bij haar in behandeling, dat als gevolg van de ongewenschte uitvoering van dit verfwerk, de aannemer voor twee jaren wordt uitgesloten van mededinging bij aanbesteding van gemeentelijk werk, dat het college van B. W. mededeeling wordt gedaan voor de aflevering van elke Uitvoering van aanbesteed werk, ook dan wanneer de aflevering wordt opgeschort. De Voorzitter heeft als wethouder van publ werken deze dingen gegecons- tateerd. Maar in weerwil van alle erva ringen had spr. thans den aannemer willen handhaven. Immers de moreele zekerheid alleen geeft niet het recht iemand te doen hangen en aangezien alle bewijsvoering dood liep, heeft spr. toen in Nov. voorgesteld er zand over te strooien. De heer M e ij e r spreekt dit tegen De Voorzitter licht de zaak nader toe. De heer Minnes geeft een uiteen- Zetting over den gang van zaken. In de commissie v. publ. werken is dd. 20 Nov. voor het eerst over dit schilderwerk ge sproken en staande de vergadering het rapport van den heer Boon ontvangen. Tijd om het te bestudeeren was er niet. Spr. doet voorlezing van de verschillende Correspondenties. De commissie heeft alleen mededeeling gekregen dat er iets mankeerde aan het verfwerk. Maar nimmer is ons een uit voerige specificatie verstrekt, anders had de Cie. dit advies niet gegeven. De tweede vergadering van de Cie. van Publ. W. (in Febr.) nam alleen ken nis van kleine afwijkingen, die in orde zouden worden gemaakt. Tusschen de eerste en tweede verga dering is tusschen den directeur en de firma Klaverweiden een uitvoerige cor respondentie gevoerd, waarvan de com missieleden niet op de hoogte waren. Anders ware het advies veel anders ge weest. l)e Voorzitter merkt op, dat de heer Dokter dat dan in die Cie. had moeten zeggen. De heer D e N ij s is niet tevreden over sBurgemeesters antwoord. Dr. Feenstra Kuiper heeft veel werk van deze zaak gemaakt en we hooren niets van den Voorzitter. Het was zijn plicht geweest de commissie te kennen. De Voorzitter bad in Oct. de bewijzen kunnen krijgen voor een concrete beschuldiging. Spr. heeft den indruk dat de zaak opzettelijk tegengehouden; 14 punten heeft de Cie. van onderwijs aangegeven en de burgemeester had toen moeten laten uit maken of er geknoeid was en de Cie. volledig moeten inlichten. Niet de kwestie of er geknoeid is, is voor spr. de belang rijkste, naar de gang van zaken die hier gevolgd is. Het had voorkomen kunnen worden als de burgemeester op de bres had gestaan. Spr. begrijpt niet, dat dergelijke be langrijke dingen, die zooveel schade voor fie gemeente brengen, worden getolereerd. Deze zaak moet nu eens uitgevochten worden. Men had kunnen constateeren of Hoogerduyn inderdaad geknoeid had. Het is nagelaten en nu zal een ondergeschikt ambtenaar moeten bloedenEn aan de Commissie v. Onderwijs wordt verweten, dat ze voorbarig is, maar het is toch ónze school 1 Hoe kan de wethouder van onderwijs zeggen dat de zaak af was De zaak was niet af. Men beschuldigt nu den heer Eijlders als lid van de Comm. voor Pobl- Werken, die tekort geschoten zou zijn. Daartegen protesteer ik, zegt spr. Vóór de opzichter met verlof ging, heeft hij herhaaldelijk aan den heer Dokter ge vraagd: kom toch eens kijken? De Voorzitter geeft de juistheid van dit betoog toe, maar er was geen rechtsgrond voor een beschuldiging. De heer d e N ij sJa, u geeft ieder een gelijk, maar u had een commissie moeten benoemen De Voorzitter meende aanvankelijk dat hier nu eens een feit was, waarop kon worden ingegrepen, maar dat bleek alweer niet te kunnen. De heer Eijlders is degeen die on voldoende activiteit ontwikkelde in deze zaak, zooals men zegt. De Comm. van onderzoek ging hare bevoegdheid niet te buiten, de Comm. voor Publ. Werken wist niets. Wat zij wist, wist zij tenslotte van Onderwijs. In die vergadering van Publ. W. heeft Spr. geconstateerd dat het verfwerk niet goed was. Dat Publ. W. de noodige stuk ken had, is onjuist, eerst op het laatste oogenblik kregen wjj die. Beide commis sies hebben het gevoel, dat, als over deze zaak niet was gesproken, het niet in orde ware gekomen. Er is naar Spr.s meening wel degelijk schuld bij de firma Hooger duyn. Er zijn meer dingen waaromtrent wi onkundig blijven als Commissie, zooals het zwembad, de nieuwe weg in aanleg. Spr. staat aan de zijde van de firma Kla verweiden, al heeft die tenslotte uit han delsoverwegingen toegegeven. Het schilderwerk is in orde gebracht door een werkman van de Gemeente. M7ie betaalt dien werkman? GeroepKlaverweyden De heer Eylders: Neen dat moet Hoogerduyn bekostigen Deze interpellatie heeft de lucht ge zuiverd. Den heer Ran is het duidelijk gewor den, dat een hoofdambtenaar schromelijk tekortschoot door achterhouding van stuk ken. Spr. wil daarover zijn afkeuring uit spreken. Wethouder de Boer is eenige malen als weth. van Onderwijs genoemd, aan vankelijk met lof, waarvoor Spr. dankbaar is, later minder. Van den aanvang af had de zaak Spr.s belangstelling; het betrof een herstelwerk aan gebouwen, waar twee belangrijke onderwijsinrichtingen onder dak hadden, die zelfs tijdelijk moesten verhuizen. Vandaar dat het voor Spr. van het grootste belang was, dat binnen den gestelden tijd het werk afliep. Dat is ook gebeurd en Spr. brengt daarvoor lof aan de betrokkenen. Het ware Spr. liever ge weest dat de arbeid er niet door geleden had. Toen het moment van oplevering gekomen was, heeft Spr. gezegd als wet houder v. Onderwijsmijn arbeid is thans geëindigd. De heer Biersteker: Daar gaat het niet om. De heer de Boer: Mijn naam is mede in verband gebracht met deze uit lating die ook in de Cie. daar op is ge bezigd. Als wij met deze dingen verder gaan komen wij voor allerlei veronder stellingen en hebben wij daardoor geen feiten ter beschikking. Het is dus niet verstandig naar een slachtoffer te zoeken. Wij hebben geen stevige grond onder de voeten en kunnen dus geen stevig gefundeerde conclusies trekken. We hebben er allen een les uit ge trokken. Het is goed dat voor het ver volg iets geschiedt ter voorkoming en dat voorstellen worden gedaan. Spr. thans aangenomen houding acht hij niet in strijd met het gemeentebelang en hij erkent ten deze dus geen schuld. Nu wat de Cie. v. Publieke Werken betreft. De Cie. v. Ond. gaf in handen van Publ. Werken den arbeid die moest worden verricht. Deze belangrijke dingen zijn aan die Cie. bekend geweest. Bij interruptie wordt dit ontkend, hier over ontstaat discussie. De Voorzitter erkent, dat de brief van Oct. niet in de Cie. is geweest. De heer de Boer vervolgtAls wet houder van Onderwijs was voor spr. de taak geëindigd. Het is absoluut onmoge lijk, dat men een volkomen zuiver stand punt kan innemen en alle onderdeelen van het gebeurde kent. De heer van der Vaart heeft als wd. voorzitter van de Cie. voor Publieke Werken een vergadering hiervoor bijeen geroepen met de bedoeling een rechts grond te krijgen voor de geïncrimineerde feiten. Er is niet beweerd, dat er geen schuldige was, er is alleen gezegd, dat er geen rechtsgrond voor beschuldiging was. In de beide Commissies had men den Indruk, dat de zaak in den doofpot moest. MTij zitten nu van 8 tot 11 uur er over te debatteeren en weten het nog niet! En daarvan zijn de beide Commis sies de schuldige. Dit wordt heftig door den heer d e N ij s ontkend. De heer van der Vaart: Het Col lege van B. en W. is ten slotte verant woordelijk. Spr. wil vaststellen, dat het College gedaan heeft wat te doen was; het advies is doorgezonden naar Publieke Merken en kregen daar een concreet advies van, hoewel ze nu, zooals blijkt, de stukken niet kenden. Het College kan niet in staat van beschuldiging worden gesteld. Ook spr. had een onaangenaam gevoel dat alles niet in den haak was. Spr. zal gaarne in concreto een hand wijzing ontvangen wat moet worden ge daan. De heer Feenstra Kuiper stelt wethouder De Boer drie categorische vragen 1. M at denkt de heer De Boer van het feit, dat Hoogerduijn slechts de helft van de benoodigde verf betrok 2. Is de heer D Boer het met spr. eens, dat de Commissie van ond. mede- onderteekend heeft den brief aan de co mm. v. publ. werken Wat denkt de heer De Boer vrn het t, dat de comm. v. publ. werken nooit geantwoord heeft? De heer De Boer beantwoordt deze en sluit zich overigens aan bij wethouder Van der \aart om uit de impasse te komen. dus nog slechts enkele dagen, Dr. Feenstra Kuiper is met 's voorzitters beantwoording niet tevre den. Het is niet juist om te wachten met zenden van stukken tot ze gevraagd worden. De Voorzitter: Ik kan niet alle mogelijke stukken rondzendel Dr. Feenstra Kuiper dient de volgende motie en voorstel in 1. De Raad, gehoord de interpellatie, enz. spreekt zijn ernstige afkeuring uit over het gebrek aan voorlichting, dat zijn leden in deze zaak hebben gehad van den be trokken wethouder van publieke werken. 2. besluit een commissie van onder zoek te benoemen inzake het verfwerk... om na te gaan in hoeverre de aannemer in deze in zijn verplichtingen tekort is geschoten en welke schuld de betrokken ambtenaren hebben. De Raad laat de benoeming over aan het College van B. en W. met dien ver stande, dat in deze commissie eenige raadsleden en eenige terzake knndige, onafhankelijke personen worden aange wezen. De Voorzitter vraagt om het aantal te willen noemen. Dr. Feenstra Kuiper: Dat laat ik U over! De Voorzitter weigert dit aan te geven. Immers, de heer Feenstra Kuiper heeft geen vertrouwen in spr. beleid. Dr. Feenstra Kuiper noemt het getal van 3 raadsleden en 2 ter zake kundige onafhankelijke personen. Overi gens heeft spr. in het College zelf wel vertrouwen De heer Van Loo dient een gewijzig de motie in van den volgenden inhoud De Raad, gehoord de debatten spreekt als zijn oordeel uit, dat het College er voor zorge, dat de Commissie van Bijstand alle bescheiden moet ont vangen, die noodig zijn om een behoorlijk oordeel te vormen over zaken, bij haar in behandeling; dat de gang van zaken, omtrent een voorstel om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop dat verfwerk was geschied, zeer ernstige af keuring verdient. dat als gevolg van de ongewenschte uitvoering van het verfwerk aan genoem de school, de aannemer voor 2 jaren wordt uitgesloten van de mededinging bij aanbesteding van gemeentelijk werk; dat het College van B. en W. in den vervolge steeds mededeeling moet worden gedaan voor de aflevering van elke uit voering van aanbesteed werk en op welke wijze de keuring heeft plaats gevonden, zoo ook wanneer de aflevering wordt opgeschort. De heer Biersteker geeft den voorzitter in overweging de verschillen de voorstellen en moties morgen te be handelen en ze doen te vermenigvuldigen en aan de raadsleden rondzenden. Hedenmiddag 2 uur voortzetting. NOG GOED AFGELOOPEN. Zaterdagmiddag slipte hier een van Wieringen komende autobus van de fir ma Boersen aldaar, bij het passeeren der brug over het Balgzandkanaal. Of de oor zaak hiervan gezocht moet worden in het galdde wegdek of in breuk van één der onderdeelen, wie zal het zeggen? De chauffeur beweerde niet te hebben ge remd, dus kan daarin de oorzaak niet wor den gezocht. Feit is echter, dat de wielen tegen het trottoir en de zijkant van het koetswerk tegen de ijzerconstructie van den bovenbouw werden gedrukt, waarbij de wielen van de assen werden gerukt en de zijkant over de geheele lengte open scheurde. De beide inzittenden, de chauffeur en één passagier, kwamen er wonderwel zonder letsel af. UITVOERING. „DE STEM DES VOLKS". _De uitvoering.van de zangvereeniging ,De Stem des Volks", Zatei'dagavond in de zaal van den heer C. Slikker, gegeven had slechts matige belangstelling wanneer we op het aantal bezoekers letten; de aan dacht van deze liet echter niets te wen- schen over. De vereeniging wijdde het grootste deel van haar programma aan andere dan partij- of strijdliederen. Zij werden over t geheel goed gezongen, met meer voor dracht dan bij vorige uitvoeringen meestal het geval was. Een vooruitgang dus, die plaats had, niettegenstaande het aantal heerenleden verminderde. Dit ver schijnsel merkten we trouwens bij andere vereenigingen wel meer op en is natuur lijk hierdoor verklaarbaar, dat men met de getrouwen en goeden (en dat zijn doorgaans de blijvers), tenslotte meer kan bereiken, dan met een massa, die weinig xn*eresse heeft. Dat neemt niet weg, dat om andere redenen een grooter ledental gewenscht is en daarom wekte de \oor- zitter der vereeniging voor de pauze op, de gelederen en vooral de heerenpartijen te komen versterken. In Vogelwijn", dat evenals „Het Boer- ken van Beierland" een compositie is van den directeur, den heer C. W. Rusting, zong mej. A. Pranger een goede sopraan solo. Beide nummers vormden een opbeu rend slot van den avond, waarop overi gens, door de groote plaats, die de mede werking van Martien Beversluis innam, de ernstige toon de overhand had. Alles, of nagenoeg alles, wat de heer Beversluis voordroeg, mocht niet meer voor de V.A.R.A.-microfoon gezegd wor den De dichter bracht eigen en door hem zelf vertaald werk, Duitsche en negerlie- dcren, die soms na de zegging in het Nederlandsch, met gramofoonplaten wer den weergegeven, zooals ze gezongen wa ren in de taal, waarin ze oorspronkelijk geschreven werden. UITVOERING DE TANGO. Na een kort openingswoord van den heer T. de Vries ving de mondorgelclub Zondagavond haar uitvoering in de zaal van den heer M7. Kossen aan met een drietal vlotgespeelde en in den smaak vallende nummertjes. Het gevarieerde programma vermeldde daarna het optreden van den goochelaar, jongleur en telepaath, Emiel Moi etti, wiens uitheemschen naam niet zou doen vermoeden, dat z'n wieg hier zoo dichtbij in de buurt heeft gestaan en die dan ook bij den burgerlijken stand met een in onze ooren gewoon klinkenden naam be kend is. De vingervlugheid van den be scheiden en beschaafd optredenden goo chelaar vond algemeen bewondering. Het waren inderdaad verrassende staaltjes, die hij te zien gaf en daaronder waren, naast de meer geziene, ook enkele geheel nieuwe trucs. Het gedachtenlezen ging hem ook goed af, evenals later op den ovond de telepathische experimenten. De slagwerker van het trio, dat de dansmuziek verzorgde, ook al met zoo'n mooien naam, Tonnia Ponchia, gaf en kele vroolijke en een ernstig zangnum mertje en de mondorgelclub zelf speelde nog een viertal populaire wijsjes. Door een misverstand was aan deze uitvoering te weinig bekendheid gegeven, zoodat er minder publiek kwam, dan noo dig was om de aan den avond verbon den kosten te dekken. Een verloting van eenige taarten, zoo tusschen de program ma-nummers door, moest daarom mee helpen het gat in de kas niet al te groot te doen worden. OPRICHTING BADHOTEL. Naar wq uit goede bron vernemen be staan er plannen tot oprichting van een modern naar de eischen des tijds inge richt groot badhotel. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zal in de op Dinsdag a.s. te houden raadsvergade ring aan den raad worden voorgesteld hiervoor een gunstig gelegen terrein te verkoopen. POLITIEBERICHT. Bij den heer Jn. Vries te Groote Kee- ten is een hond aan komen loopen. Kleur bruin, kleine hond. Hlppolytushoef. PAARD OP HOL. Het paard van den melkventer J. Pz. de Jong sloeg j.1. Maandagnamiddag, door dat het voor een voorbü'snorrenden auto schrok, op hol. Bij de kruising Ooster- kliefHippolytushoef geraakte het ge heele stelletje onderste boven in een greppel. De voerman kwam mede door den vreeselijken schok aan de andere zijde van den weg ook in den greppel t'recht. Spoedig toegeschoten hulp namen den man, welke bewusteloos was, op en brachten hem op een ladder thuis. Dr. de Groot constateerde een zware hersen schudding. De kar was zwaar beschadigd, doch 't paard kwam er zonder letsel af. EEN KINDERFEEST. Zaetrdagavond gaf de Vereeniging van Soc. Jeugdarbeiders een kinderfeest in de zaal van den heer M. de Haan te Hippo lytushoef. Nadat met een kort openingswoord het feest door den heer Hoekstra werd inge luid, kwamen de kinderen op het tooneel, die een aardig sprookje vertolkten. Uit het programma noemen wij: Woudzang, Klom pendans, Zomerrust en een Esperanto- üedje „Tra la montar" (Langs berg en dal). De tooneelspelende kinderen hebben uitermate hun best gedaan en oogstten een dankbaar applaus van de ouders, fa milie en verdere bezoekers. OPENBARE VERKOOP. Zaterdag 17 Maart j.1. had door de no tarissen Koomen van Wieringerwaard en Obreen alhier, ten verzoeke van mej. Elis. Halfweeg alhier, in het café van den heer C. Scheltus, de openbare verkooping plaats van: le. een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, nabij den Bierdijk, te Stroe, groot 0.09.60 H.A. en 2e. een perceeltje bouwland, groot 0.25.00 H.A., grenzend aan perceel no. 1. Beide perceelen werden in combinatie gekocht door den heer Albert Pieterzoon Wiegman, alhier, voor 1200. UITVOERING GYM.VEREENIGING. „MIERINGEN". Voor een matig bezette zaal gaf voor noemde Vereeniging j.1. Zondag een uit voering in „Concordia" van den heer S Halfweeg te Hippolytushoef. Het programma, welke een getal ver schillende nummers vermeldde, werd even als vorige week (zie ons blad van j.1. Dins dag) keurig afgewerkt, zoodat wederom medewerkenden en directeur een hartelijk applaus in ontvangst hadden te nemen. Van het bal na werd nog langen tüd een druk gebruik gemaakt. Voor het toelatingsexamen aan de Ara bachtsschool te Den Helder, afd. metaa bewerking, slaagden de jongeheeren He ter Guldemeester en Corn. Asjes bz. beiden alhier. Den Oever. De beide door de muziekvereenigmg Apollo" gehouden uitvoeringen, t.w. Za terdagavond voor ongehuwde en Zondag avond voor gehuwde leden, zijn weer tn alle opzichten geslaagd. Een onder leiding van den heer Gladbeek uitgevoerd mu ziekprogramma schonk den aanwezigen beide keeren groote voldoening. Het too- neelwerk „Graaf-loodgieter" viel met minder in den smaak en oogstte daverend succes. Beide avonden was de concertzaal van den heer Jurrie Lont nagenoeg ge heel bezet en „Apollo" kan op goed ge slaagde avonden terugzien. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Schagen. Afwezig de heer Van Nuland (r.k.) met kennisgeving en de heer Buiskool. Betreffende de reclamezuilen, bieden b. en W. den Raad een schetsje aan. De heer Schoorl vraagt of over de reclamezuilen nadere gegevens komen. Voorzitter beaamt dit. Goedkeuring Ged. Staten van: Wijzi ging heffing precariorechten, 3e supple- toire begrooting 1933; Bouwverordening; heffing van radiorechten en verdaging beslissing besluit verstrekking kasgeld aan de Middenstandsvereeniging. Dankbetuiging verhooging jaarwedde agent arbeidsbemiddeling; jaarverslag ar beidsbemiddeling over 1933. Notulen vergadering Commissie van Uitvoering Kring Barsingerhorn. Aanneming benoeming accountant J. J. de Vries tot boekhoudkundige, art. 265 der Gemeentewet. Idem van genoemde rapport tusschen- tydsche contróle Eierveilingbedrijf. Geen bijdrage voor leerlingen U.L.O., Aanneming benoeming lid plaatselijke Commissie van Toezicht op lager onder wijs van J. Groot. Bericht van bedanken voor idem van mevr. A. RoggeveenPloeger. In deze vacature wordt voorzien door benoeming van mevr. J. C. KramerKeyzer met 72 stemmen op mevr. J. Sombroekde Vries. Schrijven Ged. Staten betreffende amb tenarenreglement. De heer O r s e 1 (s.d.a.p) vraagt strek king revolutionnaire gezindheid. Voorzitter geeft een definitie. De heer v. E r p verbaast zich, dat de v.-d. wethouders hier hun stem aan kon den geven. In meerdere raadsvergaderin gen heeft spr. gemerkt, dat de v.-d. zijn stem hieraan onthield. Spreker, eveneens de heer Bakker (s.d.a.p.) kunnen niet hun stem hieraan geven. Wordt aangenomen met 63 stemmen. Schrijven bestuur der Woningbouwver- eeniging Schagen om huurprijsverlaging voor rekening der gemeente te nemen. Den heer v. Erp spijt het, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. Spre ker wil wachten op de Regeeringsmaat- regelen. Wat zullen de gevolgen zijn, als we dit toestaan, zoo straks zullen ook de andere woningbouwvereenigingen komen. De heer Schoorl doelt op het 60 millioen-plan van de Regeering. Spreker wil ook wachten op de Regeeringsvoor- stellen en deze zaak aanhouden. De heer Bakker (s.d.a.p.) kondigt aan, dat ook de wToningbouwvereeniging „Goed Wonen" zal aankloppen. Het zou zoo een beconcurreeren zijn tusschen de ren, dat het zoo straks 1 Mei zal zijn en verschillende vereenigingen. Weth. de Vries laat een geluid hoo- de bewoners thans aanstalten zullen maken om naar een andere wonng om te zien. De strop voor de Gemeente kon dan ook wel eens grooter zijn dan het nu wordt voorgesteld. Na nog een uitgebreide discussie wordt besloten met 67 stemmen goedgunstig op het verzoek te beslissen. Schrijven Directie P.E.N. betreffende tijdelijke tariefverlaging. Z.h.s. aangeno men. Verzoek Middenstandsvereeniging be treffende straatverkoop. B. en W. wijzen op art. 97 Politiever ordening. Zij doen toezegging bü het ver- leenen der vergunningen zooveel mogelijk rekening te houden met verlangens van adressanten. Aldus besloten. Verzoek van het Bestuur van de Banne en Polder Schagen om een bijdrage in de verbetering van den Menisweg. Hierom trent bestaat geen eenstemmigheid in het College van B. en W. De V o o r z i 11 e r acht het met 't oog op de financiën niet verantwoord de ge vraagde bijdrage voor rekening van de gemeente te nemen. Wethouder d e V r i e s wil als blijk van waardeering voor 't werk van het polder bestuur een bijdrage verleenen van 25 in het na aftrek der provinciale bijdrage overblijvende kostenbedrag. Wethouder Blaauboer vindt, dat de gemeenschap een taak heeft te vervullen en wil het ten volle toestaan. Na een zeer lange discussie wordt het voorstel van weth. de Vries (na verwer ping van dat van weth. Blaauboer) met o4 stemmen aangenomen. De heer Buiskool was tijdens de behan deling van het schrijven van de woning- bouwvereeniging „Schagen" ter vergade ring gekomen. oorstel tot verlaging van den prijs van mdustriegas. De heer Schoor] meent, dat liet groote vertrouwen erg beschaamd zal \v oi den. Spreker vindt het een sprong in het duister. Spreker zal zijn stem echter aan het voorstel geven. Na nog enkele kleine opmerkingen van e heeren Bakker en Stam, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Hierna gaat de raad in comité, ter be handeling van het punt Haven- en Ka naalplannen. Na ruim llA uur vindt her opening plaats. Voorzitter deelt mede, dat breedvoerige besprekingen voorgest 'n wordt enkele wijzigingen in het contr» aan te brengen, o.a. de bepaling, (iat arbeiders op 1 Maart 1934 3 maanden de gemeente moeten hebben gewoonT voor bij bedoelde werken te werk te kunnen worden. Wethouder Blaauboer kan zich ni t vereenigen. Spreker wil den termijn a maanden na 1 Maart gesteld zien. Voor stel-Blaauboer wordt verworpen met 0-4 stemmen. Rondvraag. De heer Bakker vraagt naar over dracht grond Corn. Bokstraat. Voorzitter zegt, dat dit nog niet geschied is. Zal zoo spoedig mogelijk beuren. De heer O r s e 1 vraagt of B. en W. be kend gemaakt hebben, dat, om voor de werkverschaffing in aanmerking te ko men, men 1 jaar in de gemeente woon achtig moet zijn. Waarvoor is dit «-o schied? Voorzitter licht hem in, dat het Rijk eerst 70 thans echter slechts 23— 25 bijdraagt in de kosten. Waar er menschen zich komen aanmelden, die slechts enkele dagen in de gemeente woonachtig zijn en het aantal te werk ge stelden uit onze gemeente slechts 45 be draagt, het zou kunnen voorkomen, dat eigen burgers de eventueel opengevallen plaatsen niet zouden kunnen bezetten. Mr. Buiskool vraagt inlichtingen omtrent de brandweerregeling. Het is spreker bij den laatsten brand opgevallen, dat er geen trekwagen aanwezig was om de spuit te vervoeren. De spuitgasten moesten nu den wagen zelf maar trekken. Een en ander gaf een oponthoud van een half uur. Voorzitter zegt, dat de bediener van den trekwagen niet is aangesloten op het alarmsein. De wekkers waarschuwen hem steeds. Zal onderzocht worden. Hierna sluiting. VOORDACHT HEEMRAAD. Voor de periodieke aftreding van den heer H. D. Wilken als Heemraad van den Polder Waard en Groet is de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. D. Wilken; 2. J. Vethman Jz.; 3. K. Kistemaker, allen tee Groetpolder. UITVOERING „APOLLO". Zondagavond hield de gemengde zang vereeniging „Apollo", onder leiding van den heer J. van Ham, haar jaarlijksche openbare uitvoering in de zaal van den heer H. v. d. Woude. Medewerking werd verleend door de Mandolineclub „Oefening kweekt Kunst" van Wieringen, onder lei ding van den heer P. Jongkind. Het programma werd geopend met een drietal zangnummers van „Apollo", en de indruk was al dadelijk, dat onze plaatse lijke vereeniging bij vorig jaar weer heel wat vooruitgegaan was. Na nog enkele zangnummers trad de Mandolineclub voor het voetlicht, welke een drietal muzieknummers ten gehoore bracht, o. a. Robin de Bois, Fantaisie (Con- coursno. Afd. Uitmuntendheid). Het was een goed idee van „Apollo" om genoemde Club uit te noodigen, want er is genoten; onder ademlooze stilte werden de nummers aangehoord en het applaus bewees, dat de nummers bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. Na de pauze kregen we weer het optre den van de zangver. met „Spreekwoorden- Quodlibet" en daarna „Hollands vlag" (vrouwenkoor), wat ook heel mooi klonk. Na de pauze weer zangnummers met afwisseling van muzieknummers. Als toe gift speelde „Oefening kweekt Kunst" nog het verplichte concoursnummer, dat over veertien dagen in Utrecht gespeeld wordt. We zullen hopen, dat we nog eens in de gelegenheid zullen zijn de Mandolineclub hier nog eens te hooren. Het laatste zang nummer „Zigeunerleven" van Rob. Schu- mann werd met pianobegeleiding van den heer A. Schenk gezongen. Als waardee ring voor zijn bereidwilligheid werd hem een vaas met bloemen aangeboden. De Edelachtb. heer Burgemeester Ha ringhuizen betuigde zijn dank wegens zijn benoeming als beschermheer der Vereeni ging. Voorz. Zander dankt Burgemeester voor qjjn gesproken woorden. Deze zeer geslaagde avond werd beslo ten met een gezellig bal, waarvan de uit stekende muziek verzorgd werd door „The Rhythm Kings". Het drietal, dat opgemaakt is voor de betrekking van opzichter, alsmede bedie ning electrisch gemaal, luidt als volgt: 1. Joh. P. Groot, Alkmaar; 2. K. Mast, Ter Band bü Heerenveen; 3. C. Burger, Venhuizen. O u d c s c h 11 d. AUTO TE M7ATER GEREDEN. Zaterdagavond is de auto van Dr. M7es- terhuis van De Cocksdorp op de haven in het water gereden. Mevrouw Westerhuis, die den auto bestuurd had, schijnt, toen zij den auto verliet, de rem niet goed te hebben aangezet. Tenminste, een oogen blik nadat zij den auto verlaten had, reed deze de haven in, vlak achter het Mars diep. Onmiddellijk werd de kraanwagen van den heer Rey van Den Burg ontboden. Met vereende krachten gelukte het om ruim 10 uur den auto boven water en aan den wal te krijgen. Gelukkig dat zich niemand in den auto bevond, zoodat er nu slechts materieele schade was. STIERENKEURING. De stierenkeuring van de Prov. Comm- tot bevordering van de rundveefokkerij, zal dit jaar te Texel een stierenkeuring houden op Vrijdag 23 Maart a.s.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10