Radi O-programma a^rSïïïïfs Van links en recht< Ontbinding van de commissie Idenburg. De hulpposten langs de wegen. Aanrander gearresteerd. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 MAART im De moord te Esschen. Ontslag bij de K.V.W. sigarenfabrieken. GEMENGD NIEUWS De voedselvergiftiging te 's-Gravenhage. De rechtszaak Onnes van Nijenrode, Door een drijfriem gegrepen en gedood. Drie kinderen door den bliksem getroffen. Overval met berooving. Hevige veenbrand. «,d?nW Kon «-"tl De zaak-Stawisky. Een reddingboot omgeslagen. Een moord opgehelderd. De doodstraf geëischt. Politiewachtmeester door inbrekers doodgeschoten» „Oorlogssouvenirs". Eg gemeenschappelijke beschikking van den minister van koloniën en van den minister van defensie is de commissie in zake bezuiniging op de militaire uitgaven en nopens de verdeeling van de vlootkos- ten over de Ryks- en de Indische begroo- tingen, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten, door de Regeeriug zeer gewaardeerdeu arbeid, ontbonden. Le A. >.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich met een adres gericht tot den minister van waterstaat, waarin zij mededeelen te hebben vernomen, dat door N.V. Alge- ineene Telefonische en Medische Hulp eens verontwaardigd v»p verdachte, dan weer omgekeerd. En zijnerzijds windt ver dachte zich vooral op, als een z.i. in den handel gebruikelijk optreden, door den president hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht. Heden voortzetting. De zeeman uit IJmuiden, die deze week aan het Eloemendaalsche strand een vrouw heeft aangerand en, hoewel onmid dellijk een nauwkeurig onderzoek ter plaatse werd ingesteld en zelfs een uitge breide klopjacht werd gehouden, erin slaagde te ontsnappen, is te Ostende ge arresteerd. De Bloemendaalsche politie is van deze arrestatie op de hoogte gesteld en zal zh'h naar België begeven om den gearresteerde een voorloopig verhoor af te nemen, waarna eventueel uitlevering verzocht zal worden. jarige heer kijken te Assen, die rechts van den weg fietste, plotseling den weg over, met het gevolg dat een aanrijding onvermijdelijk was. De heer Fgken werd op slag gedood. De dader gearresteerd. dienst in Nederland te 's-üravenhage een D t. icc~Pz>n \/rarhl medische en telefonische hulpdienst langs DOtSing tUSSClieil vrdd 11' de wegen in Nederland zal worden ge- mAtnrfiotc organiseerd inden vorm van de inrichting 3.UtO SPI mOtOrnSlS» van ongeveer 2500 hulpposten, en dat het in de bedoeling zou liggen, dat de kosten, welke een zoodanige organisatie mede brengt, o.a. zullen worden bestreden uit de plaatsing van reclames op deze posten. Genoemde Vereenigingen zijn n.1. an meening, dat afgescheiden van de vraag of het juist moet worden geacht, dat een dienst van openbaar belang op een der gelijke wijze moet worden tot stand ge bracht en de goede verzorging daarvan afhankelijk moet worden gemaakt van re clames, het hun van groot belang wil voorkomen, dat: lo. bij de vaststelling van de plaatsen van deze hulpposten uitsluitend de over weging zal gelden dat deze daar uit een oogpunt van verkeersveiligheid noodzake lijk zijn en dat niet de geschiktheid van de plaats uit een oogpunt van reclame daarbij van invloed zal zijn; 2o. ter bescherming van het landelijk gebied deze posten zooveel mogelijk daar zullen worden opgest-'M, tn de reclame cp deze hulpposten zoodanig zal worden uit gevoerd, dat zij zoo min mogelijk storen in l.et landschap; 3o. de plaats zoodanig wordt gekozen, dat daardoor het gezicht op bestaande wegwijzers, plaatsnaam-, waarschuw ings- en richtingsborden niet wordt benomen. Ook de Gedeputeerde Staten van alle provincies hebben de A.N.W.B., en de K.N.A.C. een adres van soortgelijke strek- king gericht, waarin wordt verzocht bij het verleenen van vergunningen voor het opstellen van bovengenoemde hulpposten met genoemde overwegingen rekening te willen doen houden. Zaterdagmorgen is aan ca. 200 sigaren makers bij de k.v.w.-sigarenfabrieken ontslag aangezegd over 8 dagen. Het grootste deel daarvan treft de fabriek te Nispen aan de grens, die wordt stilgelegd. Ruim 150 arbeiders, nagenoeg allen Bel gen, komen hierdoor werkloos. Op de fa briek te Roosendaal treft het ontslag ca. 25 sigarenmakers en te Wernhout ca. 15. Er zijn naar wij vernemen, vijf machi nes, z.g. bosjesmachines, geplaatst met een capaciteit van 8000 bosjes per dag. Het laat zich aanzien, dat na verloop van tijd nog meer ontslagen zullen volgen. Een aantal meisjes is daarentegen aan genomen. Binnenland De Directeuren van den Keuringsdienst van Waren en van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst in Den Haag meiden ons, in verband met de voedselvergiftiging op eenige scholen, dat in de resten van twee maaltijden, welke achterhaald konden worden, geen ondeug delijke bestanddeelen konden worden aan getoond, welke de ziekteverschijnselen van de kinderen kunnen verklaren. De meeste kinderen zijn reeds hersteld de rest is herstellende. Zaterdag, op den vijftienden zittings dag van het proces-Onnes, komt een ver rassing: Mr. W. Loeb, de verdediger van Witbraat, zal den heer Onnes als getuige a décharge dagvaarden in de zaak-Wit- braad. Daarmee zal dan tz.t. bereikt wor den, dat alle verdachten in dit proces ook alien de rol van getuige hebben vervuld, en het zal zeker gecompliceerd worden, wanneer de burchtheer, die zoo dikwijls heeft aangeboden ziju verklaringen onder eede te herhalen, daartoe de gelegenheid zal krijgen en de Rechtbank dan een weg zal hebben te zoeken uit een aantal be- eedigde tegenstrijdige verklaringen van Onnes en Koning. Met klein verzoekt mr. Muller Massis de zaak-W ithraad zoo spoedig mogelijk weer aan de orde te stellen, opdat zijn cliënt in staat zal zijn onder eede zijn verklaringen af te leggen. Na dit verzoek gaat de Rechtbank ver der met het getuigenverhoor; voor van daag zijn opgeroepen Biesing, Witbraad en Koning, die allen reeds zijn gehoord, en thans op enkele punten nader zullen worden ondervraagd. Ook komt weer ter sprake de schilde- ryenbeleenigng en de daarover gevoerde correspondentie tusschen Onnes en Ko ling. De debatten worden op steeds scherper toon gevoerd, de Officier is nu Motorrijder verongelukt. Zaterdagmorgen is de semi-arts, jhr. Roëll, uit Soest, op zijn motorfiets op den Amersfoortschenweg onder Zeist op een stilstaanden vrachtauto gereden met het gevolg, dat liij een schedelfractuur opliep en onmiddellijk dood was. Jhr. Roëll was 25 jaar en ongehuwd. Op een fabriek aan den Grasweg 47 te Amsterdam, is Vrijdagmiddag bij het overleggen van een drijfriem de 82-jarige werkman J. te Pas, door een riem gegre pen. Hij werd eenige malen rondgeslin gerd; zwaar verminkt bleef hij bewuste loos liggen. Hij werd naar het Binnen Gasthuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Een kind gedood. V. D. verneemt uit Sneek: Op een veld bij Grauw zijn Zaterdag middag, tijdens een onweer, drie kinderen door den bliksem getroffen. Een kind werd gedood. Twee andere jongens geraakten bewus teloos. Zij zijn thans herstellende. f 1600 gestolen. De indringers ontkomen. Men meldt uit Oss: Vrijdagavond is te Mariaheide in de woning van den secretaris der eierver- eeniging van den Noord-Brab. Chr. Boe renbond, den heer M. Schepers een bru tale overval met roof gepleegd. Zes man nen overvielen den secretaris en onder be dreiging moest hij alle kasten en laden openen. Intusschen werden ook een inwo nende onderwijzer en twee volwassen dochters door de mannen in bedwang ge houden. Een bedrag van 1600 werd ge stolen. Oo kzou nog geld van den heer Schepers persoonlijk zijn gestolen. De mannen wisten te ontkomen. Bij Someren. Aan de hand van aanwijzingen, welke aan de politie te Roosendaal en de gen darmerie te Esschen zijn verstrekt, is het gehikt licht te brengen in een drama te Esschen van vorigen Zondag, waarbij de Roosendaler C. Willenie op straat door een onbekende is vermoord. De commissaris van politie te Roosen daal had enkele dagen geleden inlichtin gen verzocht omtrent een persoon, die op den dag van den moord te Esschen was opgemerkt, gekleed in lichte jas en met licht gespikkelde pet diep over de oogen gedrukt. Inderdaad konden meerdere per sonen aan de hand van dit signalement aanwijzingen geven en deze leidden Vrij dagavond tot arrestatie van den 38-jarigen ongehuwden C. A. W. te Wouw bij Roo sendaal. Voorgeleid voor den comissaris van po litie te Roomsendaal ontkende deze aan vankelijk iets met den moord te maken te hebben, maar na herhaald verhoor beken de hij tenslotte volledig. Hij was op den bewusten avond met een groepje perso nen tusschen de vechtenden geraakt en had daarbij van den verslagene een klap in het gezicht gekregen. Hij was toen weg- geloopen, maar keerde spoedig terug om revanche te nemen. Het gevecht was toen nog steeds aan den gang. Hij heeft toen zijn mes getrokken en Willeme onver wacht de noodlottigen steek toegebracht. W. is daarop gevlucht en heeft zich onder een groepje personen weten te mengen. Hij zag kans liet mes ongemerkt in de zak van zekeren S. uit Roosendaal te spelen. Toen deze het later vond en van den moord hoorde, heeft hij het mes in een weiland te Esschen geworpen, bevreesd dat men hem voor den dader zou aanzien. Op zijn aanw ijzing is het thans daar ge vonden en in beslag genomen. De dader wordt momenteel nog te Roo sendaal in arrest gehouden om met ver schillende personen te worden geconfron teerd. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit misdrijf vernam da „Nw. Rott. Crt." nog de volgende bijzonder heden: De 60-jarige heer Schepens, die met zijn 57-jarige echtgenoote en twee nichtjes een huis naast het pakhuis van den N. C. B. aan den Provincialen weg VeghelUden, onder het gehucht Mariaheide bewoont, werd in den nacht van Vrijdag op Zater dag omstreeks 2 uur door gerucht gewekt. De beide echtelieden schonken hieraan geen aandacht, daar het stormachtig weer was. Een half uur later meende het weer gestommel te hooren. De echtgenoote van S. knipte het licht aan. Op het zelfde oogenblik bemerkte het echtpaar, dat in de slaapkamer vier mannen waren, dei hun gelaat door zwarte maskers onher kenbaar hadden gemaakt. Drie der indrin gers wierpen zich op het echtpaar, terwijl de vierde de electrische lamp uit de fitting rukte, zoodat het slaapvertrek in duister nis was gehuld. Zoowel de heer S. als zijn echtgenoote trachtten nog om hulp te roe pen, docli de booswichten beletten hun dit, Als 't uw gezond heid betreft waag dan niets! Eisch de echte Aspirin en kruis, den oranje let op het Bayer- band en op een ongeschonden verpakking. Dan is U zekervan een, sinds vele jaren, in alle opzichten deugdelijk geble ken geneesmiddel. Uilslutlend vëirhrijgbaarjjn d«. oraiflèbapd-buisje^yaiy >0 fabr'r 70 ets/ Vrr orinjeiakjes van 2 tabf lO 'jts door hen den mond dicht te drukken. Zy dreigden hun slachtoffers met den dood wanneer zii eenig geluid zouden geven. Terwijl twee van de mannen de vrouw op onzachte wijze in bedwang hielden, sleur den de anderen den bejaarden S. uit het bed en dwongen zii hem den sleutel van de brandkast is geven. Daarna pakten zg den heer S beet en sleurden hem naar het woonvertrek, waar zich een brandkast A an groot formaat bevindt. Het weerlooze slachtoffer werd geprest de brankast te openen. Daarin bevond zich een bedrag van 1600 aan contanten, waarvan 11 (Ml aan den N.C.K. toebehoorend en 500 privé eigendom van den heer S. De roo vers maakten zich meester van dit geld en brachten S. weer naar het slaapvertrek terug. Intusschen waren nog twee gemaskerde mannen op het tooneel verschenen, die, terwijl het viertal het echtpaar stevig in bedw ang hield, het geheele huis begonnen te doorzoeken. Alle kasten en laden wer den overhoop gehaald. Er werd een ver schrikkelijke chaos aangericht. Daaruit wisten de roovers nog de portemonnaies met inhoud van de beide echtelieden te ontvreemden. Toen de hevig ontdane vrouw nog eens om hulp wilde schreeuwen, beletten de booswichten haar dit door haar een kus sen op het hoofd te duwen. De inbrekers vroegen hun slachtoffers, waar hun kost ganger, de onderwijzer Van Loon, sliep. Toen de echtgenoote van S. hun de kamer had aangeduid, hebben twee der bandieten de kamerdeur met stevige tou wen afgesloten, teneinde te beletten dat de onderwijzer te hulp zou komen. Ofschoon de mannen zeer voorzichtig te werk zijn gegaan, hebben de inwonende nichten, de dames Van der Aa, die op de bovenverdie ping sliepen, verdachte geluiden gehoord. Een der meisjes, de 18-jarige C. v. d. Aa, bevond zich reeds halverwege op de trap om zich naar beneden te begeven toen zij twee gemaskerde mannen in het beneden vertrek bemerkte. Hevig ontdaan snelde het meisje naar boven, waar zü uit angst uit het raam wilde springen. Haar zuster wist het overspannen meisje nog op het laatste oogenblik terug te trekken. Inmid dels hadden de onverlaten hun speurtocht door de woning beëindigd. Nadat zij S. nog hadden toegeroepen, dat hij er het leven bij zou inschieten, wanneer hij zich voordat de morgen aan brak, naar buiten zou begeven, verlieten de nachtelijke bezoekers het perceel door de voordeur. Deze laatste bedreiging was hun inderdaad ernst, daar zij ongeveer een half uur later wederom terugkeerden om zich ervan te vergewissen, of de heer des huizes hun bevel had opgevolgd en geen alarm had gemaakt De mannen ram- Vrijdagavond om zes uur is in een groote veenderij, welke ligt onder de ge meenten Someren, Nederweert en Asten en welke zich over duizenden ha uitstrekt, door onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur strekt zich uit over een front van 2 3 km lengte en een halve km breedte en breidt zich, aangewakkerd door den sterken wind, met groote snelheid uit. Aangezien aan blusschen niet te denken valt, zijn de brandweren niet uitgerukt. Woonhuizen bevinden zich in het bran dende gebied niet Men vreest, dat de turf, die klaar voor verzending gereed ligt, door het vuur zal worden aangetast De vlammen vinden gretig voedsel in den drogen heidegrond en gestadig brandt het vuur voort. Indien de wind niet gaat lig gen is het zeer wel mogelijk dat de ge heele veenderij verloren gaat. De brandende veenmassa levert een fantastische aanblik. De lucht boven het gebied is geheel rood gekleurd. Politie en marechaussee bewaken het terrein van den brand. Gebluscht. Mede tengevolge van de in den Zater dagnacht gevallen neerslag, is de veen brand, die, in de groote veendery, liggen de onder de gemeenten Someren, Neder weert en Asten, w as ontstaan, grooten- deels gebluscht. Op sommige plaatsen smeult het veen nog. Het is niet uitgesloten dat de brand, indien de wind toeneemt, zich weer zal uitbreiden. Honderden hectaren veen zijn ver brand. Er is geen afgegraven turf ver loren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. aarschjjnlyk moet zijn ontstaan te wij ten zgn aan onvoorzichtigheid. IMX)R EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag reed te Assen in de J>eilerstraat bij <ien Haarweg de lieer H Uit Veendam met zgn auto uit de richting Beilen. By den Haarweg stak de 76- DONDERDAG 22 MAART. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofonpl. 10.00 Morgenwijding. 10 15 Gramofonpl. 10.30 Orgelspel Jan Nieland. M.m.v. J. v. d. Rosère-v. Emmerick (alt). 1100 Kniples Kinderkleeding. 11 30 Vervolg concert. .•2.00 Omroeporkest o.l.v. N Treep en Gra- mofoonpl. I.45 Zang door Rita Oger (mezzo-sopraan). Aan den vleugel: E. Veen. c.oo Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Rita Oger (mezzo-sopraan). 3.00 Kniples. 4.00 Voor zieken en ouden-vaa-dagen. 4.30 Gramofoonpl. S.00 Radiotooneel voor de kinderen. S.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7 30 Eng. les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Carl Schu- rickt m.m.v. Ilona Durigo (alt) en Martin Oehmann (tenor). 10.30 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. ii-io12.00 Concert uit „Central", Den Haag, door orkest o.l.v. Primas Sylva en Hans Lennaitz. Hulzen, 30/ M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.0011.30 NCRV. 8-009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. D. F. v. Vliet. 10.45 Gramofoonpl. 11.50 Godsd. halfuur. 32.15—1.45 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00" Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing door Ds. C. J. Laarman m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). f> 30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie door W. Schipper. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7-iS Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Cyclus Beroepskeuze door Prof. Dr. H. B. Borgelo. S.30 Johannes-Passion van J. S. Bach, m.m.v. solisten en het Bachkoor en -orkest van de Bethlehemkerk te Den Haag, o.l.v. A. Schel- levis. Om 9.10 Vaz Dias. i.'.oo11.30 Gramofoonpl. WOENSDAG ar MAART. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9-30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. io.is Voor Arb. in de Continubedr.: „De No tenkrakers o.l.v. D. Wins, R. Numan (de clamatie) en gramofoonpl. •2.00 Gramofoonpl. 12.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, 12.45 Gramofoonpl. I.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels en Gramofoonpl. 2.15 VARA-Knipcursus. 3.00 Voor de kinderren. 5.30 Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels. 6.30 RVU. Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta: De corporatieve staatgedachte in Nederland en in het buitenland. 7.00 H. Keizer spreekt over het Wereldkam pioenschap biljarten 1934. 7.15 V ARA-orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v J. Vincent (sopraan) en G. Wertheim (cem balo). 8,00 SOS-berichten, Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, de Flie refluiters o.l.v. J. v. d. Horst en A. de Booy (zang). 9.15 Declamatie W. v. Cappellen. 9.45 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 H. Wiggelaar (viool) en J. Jong (orgel), xi.001*2.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. NCRV-uitzer.ding. g.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. to 30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. N. Kruyswijk. II.00 Zang door mevr. A. de Zeeuw-Slieren- drecht (sopraan). Aan den vleugel: mej. R. v. Hessen. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.00 Orgelconcert R. Parker. 3.00 Chr. lectuur. 5-30 3-50 A. J. da Costa: Kinderbescherming, 4.00 Viool-recital E. v. Hessen. Aan den vleu gel: B. v. Hessen. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouvhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Friesche declamatie door mej. F. Meinema 8.00—10.30 „Der Messias", oratorium van Handel. Kon. Chr. Oratorium-Vereen., solis ten en het Concertgebouw-orkest o.l.v. Hu- bert Cuypers. In de pauze om 9.00 Prof. Dr. K. Schilder: Zesde Lijdensoverweging voor de zeven lijdensweken. io.30 Vaz Dias. 10.40:*2.oo Gramofoonmuziek. en wierpen de ren. waren. hefTeb^urde"^aangifte gedaan IW de£ ninkliike marechaussee te eghel. stelde onmiddellijk een uitgebreid ondeij zoek in, waarbij zy gebruik maakte ian steld, dat een der mannen zKli door in klimming door een raam aai. de ^a» van het huis toegang tot de woningheelt verschaft. Daarna heeft hy de vooideur ontgrendeld en de mededaders hierdoor binnengelaten. Aanvankelyk hebben de indringers getracht de brandkast met laschapparaat te openen. Dit is hun echtei niet gelukt. Wel hebben zy in de achter zijde een gat gebrand, doch de opening was te klein 0111 hierdoor de buit te be machtigen. Voorts kwam aan bet licht, dat de ban dieten nog eerder de slaapkamer van bet echtpaar S. zijn binnengedrongen. Zij heb ben daar de kleerkast geheel overhoop gehaald, waarschijnlijk met de bedoeling om den sleutel van de brandkast te be machtigen. Toen de sleutel niet gevonden werd, zijn zy tot den overval overgegaan. Vrijwel zeker kan men aannemen, dat de bandieten met den toestand ter plaatse zeer goed bekend zijn gewreest. Zii hebben althans geweten, dat S. als secretaris van de eiervereengiing steeds des Vrijdags 0111 de veertien dagen een vrij aanzienlijk bedrag in huis had 0111 de boeren voor de door hen geleverde eieren uit te betalen. Vir weken geleden en ook voor 14 da gen heeft de familie Vrijdagsavonds on raad op het erf bemerkt; men had echter niet het geringste vermoeden, dat een in braak werd voorbereid. Voorts is uit het politie-onderzoek komen vast te staan, dat de roovers in de richting Vorstenbosch zijn verdwenen. Het politie-onderzoek wordt met kracht voortgezet. S. klaagde over inwendige pij nen, welke veroorzaakt waren door hard handig optreden der individuen. Hii moest den gelieelen Zaterdag het bed houden. Buitenland Een brief van Léon Daudet. (Ingezonden). 20 Maart. Mijnheer de Redact* Wij nemen de vrijheid, U te verzoek om eenige plaatsruimte, teneinde de h langen te bepleiten vaii een mededier ,)I zich in ernstig gevaar bevindt. In het dorpje Eaglesfield in Cumber land (in Groot-Brittannië, dat onder nu' poezen Lloyd Doorgeland heet, ter eei. van den gewezen premier, die 0m zijn prachaigen poezenkop door ons to tkater honoris eausa is gepromoveerd) hoeft eVil ■en erfenis gekregen. Dat gebeur! te weinig, maar intusschen toont dit geval reeds aan, welke enorme moei! kat een erfenis gekregen. Hat ^"beurl veeJ L - •••-'«"'* inh.r,ft«U céne gcvai iccuis Mvir.c rnurnie moei* lijkheden aan zulk een erflating zijn ver' bonden en hoe dringend-noodig 'het ij dat er een regeling wordt getroffen orri dierlijke erfgenamen in bescherming tegen den mensch te nemen. De kwestie is deze: Een gepensionneerde onderwijzer^ door aar De Action Frangaise, het royalistische orgaan, dat de schandalen, welke er de laatste maanden in Frankrijk aan de or de zijn, aangrijpt om fel tegen het repu- blikeinsche regiem te keer te gaan, bevat in haar nummer van Vrijdagochtend een brief van Léon Daudet aan Chéran, den minister van justitie. Hij zegt daarin, dat het fiasco in de nasporingen inzake den moord op Prince veroorzaakt wordt door het feit, dat deze nasporingen geleid wor den door den inspecteur van politie Bony. Bony, zegt Daudet tot Chéron, is een spe ciale politie-ambtenaar van Chautemps, die Sarraut u op den hals heeft geschoven teneinde, zoo niet de gewezen procureur Pressard, die voortaan een verloren man is, dan toch zijn zwager Chautemps te red den. Ik spreek tot u, vervolgt Daudet, als een getuige voor de rechtbank, zonder haat en zonder vrees en ik meen, dat ik, door duidelijk tot u te spreken, aan u een grooten dienst bewijs evenals aan uw pre sident Doumerque. Want zoo de beulen van Albert Prince, onder deze vervalsch- te omstandigheden, ongestraft zouden blij ven, dan zou het land, ik waarschuw u, in heftige beroering komen. Bewijzen daar van geworden mij van alle kanten. Zeven zeelieden van een Belgisch schip verdronken. Reuter meldt uit Dublin: Ter hoogte van Queenstown ontdekte de bemanning van een Engelsche tankboot Vrijdagavond een reddingboot op de gol ven, waarin zich twaalf leden der beman ning van een gezonken Belgische stoom boot bevonden. Toen het tankschip bij draaide en lynen liet zakken, gingen alle schipbreukelingen aan één zijde van de boot staan, waardoor deze omsloeg. Tengevolge van de heerschende duister nis en de buitengewoon onstuimige zee, slaagde men er slechts in vijf van de schipbreukelingen te redden. De zeven anderen kwamen in de gol ven 0111 het leven. Onder de omgekomenen bevindt zich ook de kapitein van het vergane Belgische schip. Uit ondervraging van de geredde schip breukelingen bleek, dat zjj al negen uur op de golven hadden rondgedreven, voor dat zij door de tankboot werden opge merkt. Het gezonken schip was de Oscar Edu, de tankboot de Inverarder. In het begin van November van liet vorige jaar verdween uit Jodgallen, in de buurt van Memel, een vrouw, die naar een buurvrouw was gegaan, om naar de radio te luisteren, zonder dat het sinds dien gehikt was, een spoor van haar te ontdekken. Tot nu dezer dagen arbeiders een zak vonden drijven, waarin zich het lijk van een vrouw bevond, dat van de be- wuste vrouw bleek te zijn. Zii is dus klaar- blykelyk vermoord en in den zak in het water geworpen. De politie stelt ijverige pogingen in liet werk, om de daders op te sporen. Weer een poging tct zelfmoord. Blanchard, de gewezen chef de cabinet van liet ministerie van landbouw, die eenige dagen geleden van zijn functie ontheven is, omdat bleek, dat hy by de zaak-Stawisky betrokken was, heeft een poging tot zelfmoord gedaan. Hij werd wier leven eens gered werd poes, die haar bij een brand wekte dooi? op haar bed te springen, heeft haar ka pitaal van 1200 pond vermaakt aan eert dominee als trustee, 0111 té voorzien in liet levensonderhoud van bovenbedoelde vier- jarige kat. 1200 pond is een heeleboel geld. Het is 9000 gulden in uw valuta eii 1000 pond (lever) in de onze! Geen won der, dat er kapers op de kust zijn. Er zijn 15 verre neefjes en nichtjes, die nooit het leven van de gepensionneerde onder wijzeres gered hebben, maar met het egoïsme, bet menschel ijk ras eigen U vergeve ons deze bittere woorden, Mynheer de Redacteur het niettemin op haar kapitaaltje voorzien hebben. Nu vreezen wij niet de uitspraak van den Engelschen rechter, want deze staat hekend als humaan; sterker, als animaal. Wij vreezen erger; de menschelijke mis dadigheid. Zoodra onze soortgenoot het lijdelijke met het eeuwige zal hebben ver wisseld zoo is in het testament be paald zal het kapitaaltje ana de verre neefjes en nichtjes in den schoot vallen en het zou blijkbaar te veel van menschen gevergd zijn, van hen te verwachten dat zij onze medekat een lang leven toewen- schen. Er doen reeds misleidende verhalen de ronde over den gemiddelden ouderdom van katten, welke veertien jaar heet te zijn. Mijnheer de Redacteur, de eerste onderteekenaar van dit stuk is 18, de tweede 26. Caveant Consules! De toeleg is duidelijk. Hier is een kat- lenleven in gevaar. Indien onze roem rijke soortgenoot, drager van de Red dingsmedaille 1ste klasse, niet ten spoe digste in Schutzhaft wordt opgenomen, is zij morgen ten offer gevallen aan katten- nippers of nog erger. Mijnheer de Redacteur, laat onze stem niet zijn die eens miauwenden in den tuin. Redt de poes van Eaglesfield voor de hebzucht van het menschdom! Met dank voor de plaatsing. De Liga voor de Rechten van den Kat, Hiepje Felis, opzitter. Pim Felis, krabbelaar. op het schietterrein te Fontaineblau ge vonden met een wonde aan den hals, die hy met een mes had toegebracht. Waar schijnlijk zal hij in leven kunnen worden gehouden. Hij had een brief achterge laten. waarin hij van zjjn voornemen me- óedeeling deed. Het gerechtelijk onderzoek. Het parket van Bayonne is Zaterdag iffieieel ontheven van het onderzoek in de zaak-Stawisky, dat in handen gelegd is van het parket te Parijs. Steeds meer schandaal. Tribout, de directeur van een speelge- legenheid te Parijs, is aangehouden op het vermoeden van medeplichtigheid aan oplichting en heling. t Tegen twee moordenaars. In het proces te Leipzig wegens den moord op den Stahlhelmer Müller op 30 Mei 1931, heeft de officier van justitie Zaterdagochtend tegen beide beklaagden Hahn en Heyda de doodstraf geëischt en verlies van eererechten gedurende hun leven. Vrijdagnacht tegen 5 uur is te Aken een politiewachtmeester door inbrekers doodgeschoten. Volgens het ingestelde onderzoek moet de wachtmeester de in brekers hebben betrapt, toen zij zich met eenige tasschen met flesschen wijn en levensmiddelen uit een perceel wilden verwijderen. DE MOORD OP DEN STAHLHELMER MÜLLER. Van de beklaagden van den moord op den Stahlhelmer Müller heeft de recht bank te Breslau Hahn ter dood en Heida wegens medeplichtigheid tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. I11 een der ziekenhuizen te Berljjn is een soldaat, als gevolg van een in 1914 opgeloopen verwonding geopereerd. Bij de operatie werden in zyn dijbeen „oorlogs souvenirs" gevonden, bestaande uit gra< naatsplinters en stukjes uniforms tof. O® man had in 1914 een groote wond aan het dijbeen opgeloopen, doch deze was geheeld en eerst de laatste weken begon de man over py'11 te klagen. Toen de piin steeds heviger werd, achtte de dokter operatief ingrijpen noodzakelijk.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2