Stadsnieuws Gemeenteraad van Den Helder AKKER.CACHE15 rillerig *W?ot wilt 11 kzen? §oan m tieml tweede blad heldersche courant van dinsdag 20 maart 1934. 5 Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers T S S- marinesloep omgeslagen. De inzittenden gered. een nieuwe film voor uw foto-toestel. Uitvoering „Morgenrood" inschrijvingen handelsregister te alkmaar. PELIKAAN-PUZZLE. Uit het politie-rapport. Notulen. Ingekomen stukken, Het verfwerk der Handelsschool. ADWI. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen, pinsdag 20 Maart 18.39 uur Woensdag 2L 18.41 MR. A. M. JOEKES. I)e leider der Vrijzinnig-Democratische 2e Kamerfractie, Mr. A. M. Joekes, spreekt volgende week Woensdag 28 Maart, des avonds om 8 uur, in „Casino", met als onderwerp: „Om het behoud der demo cratie". AANKOMST INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" meldt, dat de speciale boottrein met passagiers eu post in aansluiting op liet s.s. „Johan de Witt" Woensdagmor gen 21 Maart om 10.20 van Genua zal ver- trekken. Aankomst Donderdagmorgen 22 Maart om 9.51 Amsterdam C.S. GRAFSTEEN WIJLEN ARIE D. v. d. WEG. Derde verantwoording ingekomen gif ten. Vorige lijst 107.35. Sted. Muziekkorps 12.70; Oranje Har- /mniekapel 2.50; Harmonie „Kunstzin" Je Julianadorp 2; de heer S. te Scli. f 2.50; de heer v. T. te H. 1; de heer C. pe J. te H. 0.50. Samen 21.20. Totaal f 128.55. Namens het voorloopig Comité, JOH. F. PALA. ABONNEMENTSVOORSTELLING VAN DONDERDAG A.S. Willen de abonné's en ook de koopers van losse kaarten er om denken vooral niet later dan half negen te komen? Nog maar al te veel veroorzaken, door hun late komst, sommige bezoekers storing voor anderen. Men bedenke, dat het aan- vangsuur juist te hunnen gerieve een half uur later is gesteld, doh dat dan ook precies om half negen moet worden begonnen om tijdig te kunnen eindigen. OPRICHTING AFD. DEN HELDER VAN DEN ALGEMEENEN TREKKERS- BOND. Vrijdagavond was op initiatief van een aantal leden der Ned. Jeugdherberg Cen trale een vergadering belegd in de Hel- dersehe Jeugdherberg, waarbii verschil lende Jeugdorganisaties hier ter plaatse waren uitgenoodigd, met het doel een af- deeling Den Helder op te richten van den A.N.T.B. Hiertoe was uitgenoodigd Wim Veer, districts-voorzitter dezer Vereeniging om aan de Heldersche Trekkers het doel der Vereeniging uiteen te zetten. Om 8 uur werd de vergadering geopend door den hr. v. d. Vlis, voorzitter van de Heldersche Jeugdherberg, die ons de permissie gaf, dat voor deze avonden, in overleg met de Herbergouders, de Jeugdherberg mocht worden gebruikt. Aan het einde van den avond werd besloten tot oprichting van een Heldersche afdeeling, wraarvoor zich reeds 14 leden opgaven. Daar er meer dan 100 leden van de Jeugdherberg in Den Helder wonen, ver onderstellen wij, dat deze gaarne meer van ons streven wenschen te weten. Het be stuur, bestaande uit: P. van Striien, 2e Goversdwarsstr. 9, voorzitter, J. Rosloot, Janzenstraat 11, secretaris, zal gaarne alle inlichtingen verschaffen, waarna zeker nog vele leden zullen toetreden. TENTOONSTELLING SPEELTUIN- VEREENIGING „DEN HELDER". Men schrijft ons: Evenals vorige jaren organiseert de speeltuinvereeniging een expositie van de werkstukken door de kinderen gedu rende het winterseizoen op de diverse clubs vervaardigd. Gezien het vele werk w'aar de afdeelingen mee voor den dag komen, belooft ook deze tentoonstelling ven succes te worden. Door het bestuur zijn een tweetal stands afgestaan aan de Vereen, voor School en Werktuinen, waarin met een inzending van miniatuur- hiintjes het werk der vereenigng zal wor den gepropageerd. De officieele opening heeft Woensdag a.s. te 2 uur plaats. Vanaf 3 uur is de toe gang voor het publiek open. Toont uwe belangstelling, komt in grooten getale, waardoor gij eveneens het werk der ver eeniging steunt. DE „ORIENTA-AVOND". Zondagavond vond de aangekondigde •Xhienta-avond" plaats, In de eivolle ..Musis Sacrum"-zaal waren honderden °pgekomen, om dezen door de „Orienta - aigarettenfabriek georganiseerden avond mede te maken. Nadat de „Orienta-Band". een viertal bekwame musici, onder leiding van den hfter v. d. Horst, een pittigen marsch, ge- V(,'gd door een fraaie potpourri, had ge speeld en de dansluistigen van Wiener walzer, foxtrots en tango's een voor- Proefje' kregen, betrad de conferencier, «e heer va'u Beek, het pófdiuM. "et doel van dezen avond werd uit eengezet en door den conferencier ecnige wilstrijden om prijzen georganiseerd. Het zou ons te ver voeren om in details 0 treden, maar het doeltreffende van de reclame bleek uit het feit, dat het 511 enkele minuten door de bezoekersfsters) werd medegezongan en hetrL H ^et betredea der zaal tallooze heeren tnomfanteiijk doosjes en kokers baalden a~S1^ar6t*en" te voorschijn rïm,e aan" ez'gen, die zonder uitzonde- w?,L toetraden tot de „Orienta-club" VOspanning 0p den eerstvol- genden feestavond. Gisterenmorgen is even buiten de ha ven van. „De Mok" een marine-motorsloep, waarin twee korporaals en een marinier zaten, door den sterken stroom gegrepen en omgeslagen. De drie inzittenden zagen m^S v" ?'-d,e1r de s!oeP vandaan te ko men. Zy hielden zich vast aan de om geslagen sloep tot er redding op kwam da gen in den vorm van een ter hulp ge snelde motorsloep van het vliegkamp, waar men het ongeluk had opgemerkt. Het drietal werd naar „De Mok" terugge bracht, terwijl de omgeslagen sloep op sleeptouw werd genomen en eveneens bin nen gebracht. Er is wat nieuws onder de zon, waar voor de dames, nu de lente en zomer In het zicht komi^Beker interesse zullen hebben. Het betreft een nieuwe film, een Engelsch product, dat sinds vorig jaar September in ons land geïmporteerd is. De film die den naam draagt van Granville-film, ls een z.g. papier-film, die bizonder gevoelig is en waarmee men zelfs bij donker weer moment-opnamen kan maken. Vertegenwoordiger voor de maatschap pij voor Den Heider en omstreken is de heer C. W. Spigt, Middenweg 181. De prijs van de film (8 plaatjes) bedraagt 30 cent, de ontwikkeling is gratis. Zaterdagavond trokken we naar Casino, waar de Gemengde Zangvereeniging Morgenrood* als gastvrouwe optrad. Vermelde het programma als aanvangs- uur 8, der Heldersche gewoonte getrouw kwam er een vrij »stief ketierke* bij, zoodat het ruim half negen werd alvorens het kinderkoor zich liet hooren.Dit koor met een uitstekende meisjesbezetting en 4 jongens (zooals de ouden zongen deed het kranig, b.v. in het Marschlied van H. J. v. d. Kraan. »'s avonds* (J. Worp) werd stemmig voorgedragen en het «Visscherslied* (G. H. Herting) be paald keurig. De Onderafdeeling had geheel geen mannelijk materiaal, zoodat directeur f. v. d. Meij uit den overvloed van dames stemmen de diepste genomen had en die traden op als de »tenoren«. De samenzang gelukte uitstekend, niettemin kon de im provisatie niet geheel goed maken wat de afwezigheid van mannen den zang te kort deed. Het beste werd het »Goeden Avond* van J. G. van Heerwaarden ge zongen, terwijl in »de Zee* (vanAlphons Vranken) de verschillende gedaanten, waarin zich dit^ooveel bezongen gedeelte van Moeder Aarde voordoen kan, goed tot uiting gebracht werden. Hierna trad »Morgenrood« zelf voor het voetlicht en deed zich eveneens in een drietal goede nummers hooren. Jam mer ook bij dit koor weer het geringe mannenmateriaal. Een compliment echter voor de weinige heeren, die het tegen de sopranen zoo succesvol opnamen. Hoe aardig was het intermezzo: »Een Doktersvisite*,uitgevoerd door het kinder koor! Wat een pittig doktertje en een ernstige zieke, niet? Na dit uitbundig beloonde nummertje kwamen weer de Onderafdeeling en Morgenrood afzonder lijk, dan de onderafdeeling en het kin derkoor gezamenlijk en ais prachtige apothéose zongen de drie afdeelingen samen den fraaien »Zomer in 't land* van J. Paardekooper. Hiermede was het hoofdstuk »zang* ten einde. Onze totaalindruk is, dat de zangvereeniging een keurig blijk van haar kunnen heeft gegeven. Waarlijk er viel veel te loven en de liefhebbers van den echten, degelijken Bollandschen zang hebben dan ook zeker genoten. Een compliment voor den directeur, een eer volle vermelding voor alle kleine en groote dames.... en een opwekking tot de zoo weinig zanglustige mannen, om de stem banden ook eens te doen trillen. Na de pauze een alleraardigst tooneel- stukje >De huwelijksadvertentie* en tot besluit het gebruikelijke bal dat een zeer geanimeerd verloop had en dus vele bed den een groot gedeelte van den nacht onbeslapen liet. Nieuwe zaken: G. A. v. d. Blom en Zn., Polderweg 33, Den Helder. Woninginrichtingen en ver huizingen. C. Biersteker, Brouwerstraat 69, Den Helder. Grossier in aardapp. en groenten. G. J. Thies, de Cöcksdorp 35, Texel. Slagerij. Wijzigingen: I. v. d. Buuse, Middenstraat 219. Den Heider. Overgegaan aan: W. van Brede- rode. G Biersteker, Brouwerstraat 69, Den Helder, Kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit. Overgegaan aan: G. Biersteker Cz. A. van Twuyver, Landbouwstr. C. 183, Schagen. Nieuwe eigenaar: H. Starreveia. Bestuurswijziging vond plaats in: Texels Eigen Stoomboot Onderneming N.V.,' Texel,"Den Burg, Sqhildeceinde 40. Opheffingen: p Kossen, Brakkeveldweg 69, Den Hel der.' Handel in kruidenierswaren. Door de Fima Vroom Dreesmann wordt de „Pelikaan Puzzle", welke ons ter beoordeeling werd toegezonden, in den handel gebracht. Met medewerking van de K.L.M. en het ..Pelikaan Comité", onder de technische leiding van den Persfotograaf Van Agt- maal te Baaru en het Reclame-Bureau Hollebrands te Hilversum werd deze puzzle, die geheel Nederlandscli Fabrikaat is, vervaardigd. De N.V. Van Dooren's Drukkerijen te Vlaardingen verzorgden het drukwerk. De puzzle is 90 X 52 cm groot en bestaat uit circa 650 stukjes. Een deel der winst wordt gestort in het Nationaal Luchtvaart Fonds „Pelikaan Comité". Een luxe exemplaar werd aan de leden van het Koninklijk Huis en aan de be manning van het Pelikaan vliegtuig aan geboden. Door het koopen van deze puzzle ver schaft men zich en zijn huisgenooten leer rijke en aangename uren en draagt men tevens bü tot het welslagen van een groot nationaal doel. De firma Vroom Dreesmann zal deze week in de étalages van haar zaken re clame maken met deze puzzle. Rijwieldiefstal. Een rijwiel, dat Zaterdagavond eenigen tijd onbeheerd in de Spoorstraat stond, werd vandaar ontvreemd. Zondagmiddag werden tegenover eenige jeugdige kinderen, die zich nabij den Duinweg bevonden, door een tot nog toe onbekenden manspersoon niet nader te noemen handelingen gepleegd. De recherche stelt een onderhoek m. Een' manspersoon, die zich Zondag nacht te omstreeks 121/* uur, in kenlijken staat van dronkenschap op den Kanaal- weg bevond, w erd door de politie naar het hoofdbureau van'politie overgebracht én ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder, op Maandag 19 Maart, des avonds 8 uur, ten raadhuize. Conform de voorstellen, reeds door ons vermeld; aan mej. van Vliet wordt met ingang van een door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag verleend. Interpellatie van het raadslid dr. P. Feenstra Kuiper over het verfwerk der Handelsschool in 1933. Dr. Feenstra Kuiper heeft hieromtrent een vijftal vragen aan het College gesteld: le. Of het juist is, dat, zooals door de firma Klaverweiden te Alphen a/dRiin be weerd is, door de firma Hoogerduyn voor het schilderen van muurvlak met „Alpha"- verf slechts de helft van de benoodigde hoeveelheid is aangekocht. 2e. Of de bewering, dat de firma H. aan deze verf chromaat of zinkgroen of eigen gemaakte waterverf heeft toegevoegd. 3e. Of het voorstel door de Cie. van Onderwijs aan de Comm. van Publ. Wer ken gedaan om in deze lcwrestie een onder zoek door deskundigen te doen instellen, in laatstgenoemde commissie is bespro ken en waarom de beslissing niet aan de Cie. van Onderwijs is medegedeeld. 4e. Om welke redenen de heer Dokter de voorwaarde van de firma Klaverweiden, om na de Kerstvaeantie nog eenmaal de muren te doen behandelen door gemeen te-personeel, heeft aanvaard. Gaf hij daar mee toe, dat hij dit standpunt deelde, zoo niet om welke redenen ontsloeg hij dan de firma Hoogerduyn van de op haar rusten de verplichting om het werk in goeden staat af te leveren. 5e. Of het College de briefwisseling wil overleggen en een overzicht geven over het verloop der zaak? Aan het zeer uitvoerig betoog door Dr. Feenstra Kuiper over deze kwestie gehouden, is het volgende ont leend: Ik wil aanvangen, met een aanhaling uit een der groote werken van den Engel- schen dichter Shakespeare, die in zijn beroemd werk Hamlet op een gegeven oogenblik de hoofdpersoon laat zeggen: There is something rotten in the state of Denmark. Dit woord zou het motto kunnen zijn voor mijn interpellatie over het verf werk aan de Kweekschool. Het is namelijk duidelijk, dat er geknoeid is tijdens dit verfwerk, het is echter evenzeer duidelijk, dat speciaal de wethouder van publieke werken in gebreke is gebleven, den Raad de voorlichting te verschaffen waarop hij recht had. »There is something rotten* zei ik. En hoe langer ik mij in deze zaak heb verdiept, hoe meer ergerlijke kanten er te voorschijn komen. Ik zal geruimen tijd gebruik moeten maken van het. ge duld van mijn mede-raadsleden om deze ingewikkelde zaak voor hen uiteen te warren. Ik hoop, dat zij dit aan het eind van mijn betoog zullen kunnen billijken. Spr. begint met een overzicht der ge schiedenis. Ia de maanden Juli en Augustus 1933 wordt de Kweekschool aan de Hoofd gracht ingericht. Het verfwerk is gegund aan de firma Hoogerduin. Begin September wordt de Kweekschool geopend met een bij eenkomst van autori teiten. De heer Dokter, directeur van gemeentewerken, daar aanwezig, zegt tegen verschillende personen, o.a. tegen ondergeteekende: »Ziet het er niet keurig uit Inderdaad was bij een oppervlakkige beschouwing door leekenoogen een fraai geheel verkregen. Dit zou echter alras onjuist blijken. Ongeveer half September komen er bij het gemeentebestuur klachten in omtrent het verfwerk. De commissie van onderwijs bezoekt de school, constateert tal van tekortkomingen en richt op 2 Oct. '33 een rapport aan de commissie van publieke werken, waarin 14 belangrijke punten worden opgenoemd en tenslotte wordt gezegd: »Zij consta teert, dat het verfwerk slecht is, geeft in overweging do laatste termijn niet uitte betalen en zou zelfs zoover willen gaan, dat, indien bedoelde aannemer niet voor een zeer goede oplevering zou zorg dragen, hem bij eventueele andere aanbestedingen in geen geval meer eenig werk zou moeten worden gegund. De heer Dokter antwoordt op 9 Oct.'33, geeft 6 punten op, die hem onvolmaakt schynen en deelt mee, dat alles in de Kerstvaeantie in orde zal worden gebracht. Zijn slotzin luidt: >-Het werk moest te vlug geschieden en nu komen, nu eenmaal alles in gebruik is genomen, kleine gebreken te voorschijn. Dit is evenwel geen uit zondering en komt bij alle werken voor.* Nu komt bij de burgemeester binnen een schrijven van den heer Boon. De heer Boon deelt mede. dat hij eenige gedeelten van het verfwerk heeft afge keurd en dit in zijn rapport vernield heeft. Tevens vermeldt hij, dat d directeur van gemeentewerken hem zijn voldoening te kennen heeft gegeven, over het werk, dat hier in korten tijd tot stand is gebracht. Verder legt de heer Boon over een schrijven van de firma Klaverweiden, bij wie hij, om de verfkwaliteit te kunnen beoordeèlen, had geïnformeerd naar de aan Hoogerduyn geleverde hoeveelheden. Uit dat schrijven blijkt, dat voor de te verven 600 M. de helft van de benoodigde hoeveelheid was betrokken. De commissie van publieke werken kreeg alleen te zien het zoo juist ge noemde rapport van de commissie van onderwijs van 2 Oct. '83, niet echter de op 30 Sept. '33 ingekomen brief van den heer Boon. De commissie van onderwijs ont ving echter, dank zij de meer openlijke houding van den wethouder van onderwijs wel inzage van dezen brief en tevens van het antwoord van den heer Dokter van 9 Oct. Zij verwijst naar het overge legde schrijven van de firma Klaverweiden en verzoekt de stukken in handen te stellen van de commissie van publieke werken. Verder meenen wij aan de hand van de hen verstrekte inlichtingen, dat het noodzakelijk is, dat een onderzoek door deskundigen wordt ingesteld. De commissie van P. W. schrij ft, dat de slechte kwaliteit van het werk voor het grootste deel is toe te schrijven aan het tijdens het werk uitgeoefend toezicht. Nog eens wil zij Hoogerduijn aanmanen het werk in orde te maken. Verwacht moet echter worden, zoo concludeert, de commissie, dat de firma zich zal beroepen op het uitgeoefende toezicht. Ik mag alvast hier even bijvoegen, dat deze conclusie voor hen die de zaak tot hier toe volgden, zeer zonderling is. Juist den heer Boon, die door zijn nadere in lichtingen de zaak aan het rollen brengt, wordt hier een onverschilligheid toege- geschreven, die niet te begrijpen is. Het schrijven van den heer Dokter aan Hoogerduijn, dal eerstgenoemde was opgedragen op 17 Oct. '33 ging 19 Dec. '38 in zee en werd eerst overgelegd aan B. en W. na de vragen van ondergetee kende, die deze interpellatie voorafgingen. Hierin worden 14 punten genoemd, die Hoogerduijn in de kerstvaeantie te ver beteren heeft. In den Raad van 20 Febr. '34 kwam ondergeteekende op de zaak terug en vernam, niet van den wethouder van pu blieke werken, die hem kalm het woord liet, maar van den wethouder van onder wijs, dat er over deze zaak nog een inte ressant dossier bestond, dat hij misschien beter eerst leerde kennen, voor de zaak verder besproken werd. Dit dossier, dat opheldering geeft inzake de houding van de firma Klaverweyden en dat dus zeker iets voor 20 Febr. in het bezit was van den wethouder van publieke werken, heeft, door de goede zorgen van wethouder van der Vaart eerst Vrijdag 16 Maart de com missie van publieke werken bereikt. De commissie van onderwijs daaren tegen kreeg het dossier reeds den daaraan- volgenden dag 21 Febr. op tafel. Het bevat een briefwisseling tusscheu den heer Dok ter en de firma Klaverweyden. Deze stellen voorde muren nog eenmaal te behandelen, echter niet door Hooger duijn, in wie zij geen vertrouwen hebben, maar door gemeentepersoneel. Zij doen dit uitdrukkelijk, om den goeden naam van hun firma en hun product te handhaven. De heer Dokter draagt hen dan dit werk op. Op 19 Febr. constateert dan de wethouder de Boer, dat de zaak in orde is en legt in een nota vast, dat hij zijn taak als wethouder van onderwijs hier mede in dezen beëindigd acht. Nu volgt dan de "beantwoording van de door mij gestelde vragen, waaruit we dit leeren. De directeur van gemeentewerken be vestigt de vraag, dat door Hoogerduijn slechts de helft van de benoodigde verf hoeveelheid is betrokken. Hij ontkent de vermenging met andere verfsoorten. Ziet hier dan, meneer de Voorzitter, een kort overzicht van de feiten, die in deze opsomming nog slechts onvolledig zijn weergegeven, maar toch hoop ik eenigen indruk vestigen van het zonder linge gebeuren. Ik ga nu over tot het tweede gedeelte van mijn beschouwingen en wil nu achtereenvolgens onder de loupe nemen de rol die de verschillende drama tis personae gespeeld hebben. Ik begin maar van onder af en neem dus allereerst den heer Boon. De heer Boon heeft als opzichter van het werk gefungeerd. Heeft hij dit goed of slecht gedaan Uit zijn dagboek is te constateeren, dat hij vele en velerlei be slommeringen beeft gehad. Uit de mede- deelingen van den heer Bouma en zijn eigen waarnemingen blijkt, dat hij steeds zijn taak met ijver en toewijding vervulde. Uit zijn brief lezen we, dat hij een com pliment van den heer Dokter kreëg. Zijn fout is misschien, dat hy tegenover Hoo gerduijn niet krachtiger is opgetreden. Maar de fouten van Hoogerduyn heeft hy geconstateerd en gerapporteerd. Men kan dus den lieer Boon in dezen slechts weinig verwijten. Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Ntderhndieh Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgen» recept van Apotheker Di/n^ont AKKERTJES" Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzetbelasting. Toen hij de fouten had gerapporteerd kreeg hij een standje. Een hem toegezegde samenspraak met burgemeester en directeur werd niet uit gevoerd. Er gebeurde zoolang hij beschik baar was niéts. Dat hij den brief aan den burgemeester buiten medeweten van den heer Dokter verzond, was niet juist. Hij had hem zeker wel moeten verzenden, maar eerst aan den heer Dokter moeten laten lezen. Want deze hïan voelde zich terecht bedreigd en vreesde als zondebok te zullen wórden gebruikt. Van den aannemer Hoogerduyn val- allereerst te zeggen, dat hij het verfwerk niet heeft gedaan zooals hem was opge dragen. En dat hij dit bewust heeft ge daan, want zelfs de heer Dokter geeft toe, dat er maar de helft van de benoot digde verfhoeveelheid is gekocht. En ver der, wanneer de firma Hoogerduijn op 19 December opdracht krijgt, in de kerstvaeantie de muren als opnieuw te behandelen met Alpha"-verfen nu vol gens voorschrift en hij doet dat dan weer zoo slecht en zonder nieuwe verf te koo pen, zoodat de firma Klaverweijden als redderin den nood moet inspringen, dan kunnen we toch zeggen, dat de lieer Hoo gerduijn iemand is, met wie het contact van gemeentewege maar verbroken moest worden. In vele gesprekken en debatten, die ik over deze zaak meemaakte, is mij opge vallen, dat rnen over het algemeen het optreden van de firma Hoogerduijn zoo erg niet vond, ja het zelfs min of meer vanzelf sprekend achtte, dat deze firma, als ze er de kans toe kreeg, zou knoeien. Ik ben door mijn maatschappelijke positie misschien een eenigszins weltfremd per soon, maar ik kan mij in zulk een men taliteit niet inleven. Mijns inziens rust op ons allen, als leden der maatschappij dezelfde zedelijke verplichting, onze taak zoo goed mogelijk en naar onze beste krachten te vervullen. En hij, die hierin opzettelijk nalatig is, verdient onze ver ontwaardiging en onze straf, wie hij ook verder moge zijn. Spr. komt dan op de firma Klaverweij den. Deze firma is alleen om haar goeden naam en dien van haar product te hand haven en om de klandizie van de gemeente Den Helder niet te verliezen, zooals ze uitdrukkelijk heeft uitgesproken, begon nen met dezen Augiasstal te reinigen. We mogen dus deze firma dankbaar zijn, dat ze ons, om welke motieven dan ook, geholpen heeft. En nu komen we bij de handelingen van den directeur van gemeentewerken. Ik moet dezen hoofdambtenaar van ver schillende ernstige tekortkomingen be schuldigen. Hiervan noemen wij Zijn houding tegenover de firma Hoo gerduijn mist elk spoor van autoriteit. Ik geef toe, lijj had, door zijn onvolledig bestek elke troef van controle uit handen gegeven, maar dat had hij slechts aan zichzelf te wijten. En hij wrist op 1 Sept. '83, dat de firma Hoogerduijn slechts de helft van de verfhoeveelheid had betrok ken, maar onderzoekt dit niet nader. Ver der gelukt het hem niet de firma Hooger duijn te dwingen tot oplevering van het geheéle behoorlijke werk. Hij aanvaardt de verzekering van Hoogerduyn, dat ten slotte 145.86 M. volgens voorschrift be handeld zijn, terwijl hij kon weten en de firma Klaverweijden het hem nog eens vertelde, dat dat niet juist kon zijn. Hij neemt-liet weinig nauw met de waarheid, ja vertelt een enkele maal be wust onjuiste dingen. Bewijzen daarvoor haalt spr. aan. De directeur onthoudt allen steun aan zijn ondergeschikten ambtenaar den heer Boon. Hij verwijt dezen (zie dagboek), als de heer Boon hem fouten rapporteert en het schrijven van de firma Klaver weijden overlegt. Hy suggereert in mondelinge bespre kingen, dat de heer Boon slecht toezicht heeft gehouden, dat deze hem niets heeft medegedeeld. Hij belemmert den heer Boon zich tegenover den wethouder van publieke werken te rechtvaardigen, door de beloofde bijeenkomst met dezen zoolang uit te stellen, tot de heer Boon met verlof moet, Spr. behandelt voorts de geste van de raadscommissies en de betrokken wet houders. Veel valt hierover niet te zeggen. Naar mate de stukken, .door de zorg van den wethouder aan ons werden voorgelegd, naar mate we ons door bezoeken aan de Kweekschool op de hoogte stelden van den treurigen gang van zaken, steeg onze verontwaardiging. Wel zelden zal door vier raadsleden van zulke verschillende beginselen, zulk een homogene samen zang zijn aangeheven. De krachtige bas van den heer den Nijs gaf een schoone achtergrond voor de sonore alt van den heer Eylders, de welluidende tenor van den heer van Loo jubelde samen met de hooge sopraan van ondergeteekende. En Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton I Radio-programma 2 Van links en rechts 2 H. M. de Koningin-Moeder is hedenmorgen, op 75-jarigen leef tijd overleden3 -en overeenkomst geteekend re gelende de handelsovereenkomst tusschen Nederland en Frankrijk 1 Een vliegveld op Ameland? 7 Een reddingboot omgeslagen. Zeven menschen verdronken 2 Overval met berooving bij Oss 1600.gestolen, de indringers ontkomen2 De commissie-ldenburg is ontbon den 2 Hevige veenbrand bij Someren 2 Zaterdag zijn drie kinderen te Grauw (Fr.) door den bliksem getroffen, waarvan een tverd ge dood 2 De Indische mail komt Donder dag in ons land5 Bij een brand in een Japansch zie kenhuis zijn 41 menschen om het leven gekomen7 De houding van Engeland in ge val van een nieuwe schending van het Belgische grondgebied u 7 Tengevolge van een groote aard verschuiving in Roemenië zijn heele straten verdwenen 7 Salarisherziening personeel zee macht in Ned.-lndië3 Omtrek-nieuws 6 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws 7 Dagelijks Witte Bioscoop", (7.30 uur): Dagelijks „Tivoli-Theater", (7 uur): Dinsdag 20 Maart. Amusements-avond M .LI .L.O .-vereeniging Casino, 8 u. Filmvoorstelling Ned. Ver. tot afschaffing van Alc. houdende dranken, Musis, 8 u, 21, 22, 23 Maart. Expositie huisvlijtartikelen Speeltuinveree niging. Musis Sacrum. Donderdag 22 Maart. Vierde abonnementsvoor stelling Marius Casino, 8.15 u. Vrijdag 23 Maart. Lezing met lichtbeelden door vogel-des kundige Jac. P. Strijbos, bovenzaal café Centraal, Kanaalweg, 8 u. het dies irae, door ons aangeheven, vond weerklank in het zorgzame hart van onzen orkestleider, wethouder de Boer, die het geheel met sierlijke tact dirigeerde. De commissie van onderwijs stuurt do commissie van publieke werken een rap port (2 Oct. '33), waarin 14 belangrijke punten van tekortkoming worden opge noemd. Er werd geen bezoek aan de school gebracht en het viel niet op, dat het afschrift niet binnen kwratn. De commissie van onderwijs stuurt een tweede rapport aan de commissie van publieke werken, waarin zij meldt, dat de tekortkomingen van ernstigen aard zijn, naar het schrijven van de firma Klaverweijden verwijst en voorstelt een commissie van onderzoek te benoemen. Vrijdag kregen ze namelijk eindelijk de correspondentie Dokter-Klaverweijden en enkele andere stukken in handen En wreven zich de oogen uit van ver bazing. En tenslotte de wethouder van publieke werken. Ik heb reeds in den aanhef dezen wet houder een ernstig tekort aan voorlich ting verweten en spr. motiveert dit. De Voorzitter, tevens wethouder van Publ. Werken, meent, dat de feiten, zooals die hierin zijn weergegeven, juist zijn, al valt uit den aard der zaak nitc al het meegedeelde te controleeren. Het was inderdaad beter geweest om het besluit van de Cie. van P. W. mede te deelen aan de Cie. van Onderwijs. Het is een verzuim dat spr. erkent, al is het niet zoo erg naar spr. meening. De correspondentie-Klaverweiden heeft spr. 20 Febr. gekregen en ze direct aan den heer de Boer doorgezonden, die zo dus bij zich had en in de vergadering, waarvan gesproken is, heeft dus de heer de Boer er op geantwoord, niet spr. De kwestie of het toezicht van den heer Boon goed was of niet, is er een van appreciatie. Slechts op 2 Sept., den dag dat de school geopend werd, is een klacht ingeschreven in zyn Dagboek, dus dat was achter de feiten aanloopen. Inderdaad laat het bestek eenige ruim te het bestek bevat eenige leemten en dientengevolge kan de firma Hoogerduyn niet in verzuim worden gesteld. De directeur kan moeilijk den heer Boon steunen, als die niets zegt. Dr. F e. enstra Kuiper: En als hy wél spreekt, krijgt hij een standjet De Voorzitter beantwoordt nog \eischillende opmerkingen. Wij vermelden er vanSpr. heeft geen bezwaar aan de Cie. van Onderwijs op haar verzoek het Dagboek van den heer Boon ter inzage te geven.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5