Na den dood vsn Koningin Emma. Het défilé. wilt 11 Uzcnl Arbeidsgeschillen Morg ens vroeg BUITENLAND Versterkte treinenloop. DRUKKERIJ DE BOER Verzoek der S D.AP. om zich te Parijs te mogen vestigen. Britsche maritieme geheimen onthuld in het buitenland. Frankrijk tegen Duitsche herbewapening. De Amerikaansche vloot. in Amerika. Was de bomaanslag een uiting van antisemitisme? De geestelijken in Spanje worden weer bezoldigd. Stakingsrelletjes te New York. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 MAART 1934. 13 B. en W. van 's-Gravenhage aan het hoofd. Vrijdagochtend om 9 u. is het défilé langs het opgebaarde s offelijk overschot van 11. M. de Koningin-Moeder begonnen. Zeer vroeg in den ochtend had de politie den geheelcn omtrek van hét Paleis in het Voorhout voor alle rij- en voetgangers verkeer afgesloten; Alleen degenen, die aan het défilé wensohten deel te nemen, werden over hetsclielpenpad tegenover het Paleis toegelaten. Daar kwam men tus schen aan palen bevestigde touwen, die, 0m ruimte te winnen, do deelnemers nood zaakten een langen omweg te maken. Om acht uur hadden zich een vijftigtal per sonen links ter zijde van het Paleis opge steld, als begin van den stoet, die lang en langer zou worden en zooals bleek in deh loop van den gcheelen dag niet meer zou ophouden. Om acht uur werden de deuren van de vestibule van het paleis geopend. Overeenkomstig hetgeen van te voren is meegedeeld, was daarachter het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder in de gesloten kist op de baar geplaatst, de kist bedekt met het bloemenkleed en een groote gouden kroon. Ter zijde van de baar namen kamerheeren in groot tenue en met steek plaats, die in deze dagen om beurten de «erewacht bij de baar vervullen. In afwachting van het begin van het défilé werd voor de deuren een kamer scherm geplaatst, zoodat de baar voors hands nog aan het oog onttrokken bleef. Toen was de rij van deelnemers voor het défilé tot een lange slang aangegroeid, die honderden en honderden omvatte. Boven de baar brandt een electrische lantaarn en aan het hoofd en het voeten einde vati de kist zijn luchters met elec trische kaarsen (brandend) geplaatst. Om 9 uur werd het défilé geopend door het college van burgemeester en wet houders van 's-Gravenhage. Op de officieele vertegenwoordiging van 's-Gravenhage volgde het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring en de Haagsehe Journalisten-vereeniging, alsmede een deputatie van de Buitenland- sclie Pers. Afzonderlijke persenen en de putaties. Vervolgens begon het défilé van de afzonderlijke personen en deputaties, die zich. hiervoor hadden aangemeld. Velep droegen bloemen. In langzamen tred, het hoofd ontbloot schreed men aan de baar voorbij. Oud en jong bracht op deze wijze zijn hulde aan de nagedachtenis van de Koningin-Moeder. Stil wachtte men zijn beurt af en op het gelaat van vele der defileerenden was duidelijk de ontroering te bespeuren, menigeen ook verborg zijn tranen niet. Zooeven zien wij een oud vrouwtje, dat door twee personen onder steund, voorbij de baar schrijdt. Zij was blijkbaar te zwak om alleen te gaan, maar heeft toch dezen laatsten groet niet willen verzuimen. De menschen hebben voor het défilé blijkbaar hun werkzaamheden in den steek gelaten, men ziet er in werk- kleeding met tasschen en koffers. Vereenigingen met omfloerste vaandels, schoo'klassen onder leiding van hun onderwijzers. Katholieken maken bij het passeeren voor de baar een kruis. Ver pleegsters in groep brengen een groot bloemstuk aan, de Scheveningsche vrou wen hebben hun traditioneele rouwklee- ding met zwarten schoudermantel en zwart schort aangetrokken. Honderdvijftig man politie onder negen inspecteurs en een hoofdinspecteur geven leiding bij de opstelling van de deel nemers aan het défilé. Voor de baar ligt een tuiltje viooltjes, door Prinses Juliana persoonlijk geplukt, van de Koningin zijn er orchideeën. Een kleuterklas trekt voorbij de baar. De kinderen kijken ernstig, maar zij zijn zich van den ernst van hetgeen zij doen toch blijkbaar maar nauwelijks bewust. Weldra lachen zij weer en trippelen snappend weg. Zooeven hoeft de Roode Kruisdienst een ouden Scheven in gschen visscher opge nomen en weggebracht, die voor het pa leis in elkaar gezakt en bewusteloos ge- Worden was. Hoewel het tempo van het défilé uit den aard der zaak langzaam is, trekken er toch in korten tijd honderden aan de baar voorby. De menigte, die zich voor deelneming aan het défilé heeft opge steld is echter zéé groot, dat het uren kan duren eer men aan de beurt komt. Er is iets zeer ontroerends in de devote afwaohting, die men zich getroost om slechts gedurende een oogwenk den blik te kunnen laten rusten op de kist, waarin de Koningin-Moeder rust. Een donkere lucht hangt boven do stad. Af en toe valt er regen. Ook de natuur suggereert de ernstige, droevige stemming, die deze eenvoudige, treffende volkshulde kenmerkt. „Anoo Om twee uur waren er ongeveer ^U.OOU personen gepasseerd. Vijftigduizend menschen langs de baar gedefileerd. Om half zeven moest de politie de gele genheid tot defileeren sluiten. Er waren toen nog duizenden, die gereed stonden, maar de menschelijke kracht heen haar einde, het personeel van de politie en het paleis was zóó vermoeid, dat er aan voortzetting, die nog wel een paar uur 'u beslag had kunnen nemen, niet ge dacht kon worden. Met machtiging van H.M. de Koningin is echter besloten, dat er ook Zaterdag van negen uur af nog gedurende enkele uren gelegenheid zou bestaan langs de baar met het stoffelijk overschot te defileeren. Men schat, dat er heden een vijftig duizend personen langs de oaar ge trokken zyn. De schat van bloemen op het bordes opgestapeld, was gaandeweg zoo aange- groeid, dat- op het laatst de kamerdienaren en de militaire posten te midden van de bloemen stonden. Al deze bloemen zijn, toen na half zeven de kist weder binnen in het paleis was teruggebracht, verza meld en bij de bloemstukken in de kleine balzaal neergelegd. Het bloemenkleed voor de baar van de Koningin-Moeder. De nijvere handen, die Donderdagmid dag te drie uur, nadat de toestemming van de Koningin was verleend om als laatste daad van piëteit der Nederland- sche vrouwen jegens de overleden vorstin gedurende het défilé over haar baar een kleed van paarse seringen en orchideeën te spreiden, konden beginnen aan de vervaardiging van dit kleed, hebben den ganschen nacht doorgearbeid, tot gister morgen vroeg het werk volbracht was. De Koningin niet in den rouw stoet. Naar ons ter oore komt, zal H. M. de Koningin zich a.s. Dinsdag met in den stoet naar Delft bevinden. Hare Majesteit zal het vertrek uit het paleis aan het Lange Voorhout bijwonen en zal zich met de dames van de hofhou ding per auto naar Delft begeven, waar zij aanwezig zal zijn, voordat de rouw stoet bij de Nieuwe Kerk zal aankomen. Voorts vernamen wij nog, dat de bloe men in drie rijtuigen in den rouwstoet meegevoerd zullen worden. De ministers en de Tweede Kamer bij de Uitvaart De ministers zullen bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van de Ko ningin-Moeder niet in den stoet mede rijden, maar zich rechtstreeks naar de Nieuwe Kerk te Delft begeven. Ook een deputatie uit de Tweede Kamer zal zich rechtstreeks daarheen begeven. Het militair eerbetoon bij de teraardebestelling. De gouverneur der Residentie heeft bepaald, dat aan het militair eerbetoon bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder zullen deelnemen Eerewacht Paleis Voorhout. Voor een eerewacht bij het Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout., welke om half tien zal staan opgesteld, een detachement van de brigade grenadiers jagers, waarbij het vaandel (omfloerst) met een vaandelwacht van de jagers en het muziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder commando van een kapitein. Afzetting Lange Voorhout. Voor het afzetten van het Lange Voor hout, eventueel den Kneuterdijk: een (zoo sterk als dit door het 3e half regi ment huzaren kan worden geformeerd) detachement onbereden huzaren onder commando van een ritmeester, bewapend met de karabijn met bajonet, zonder sabel, detachementen ter sterkte van: 1 luite nant, 1 sergeant of wachtmeester en 12 korporaals of soldaten van de luchtvaart- afdeelingende schoolcompagnie van den motordienst; de compagnie Intendance troepen; het regiment wielrijders; het 1, 3, 4, 5, 7 en 9e reg. veldartillerie; het regiment motorartillerie; het korps rij dende artillerie; het regiment kustartil- lerie; het korps luchtdoelartillerie; het regiment genietroepen; het korps pon tonniers en torpedisten; de compagnieën hospitaalsoldaten (ais één korps gerekend) en de school voor dienstplichtige onder officieren-administrateur. Deze afzetting zal om half tien uur zijn geschied. In den stoet. Het militaire gedeelte van den stoet zal in volgorde bestaan uit: Een detachement Kon. marechaussee te paard ter sterkte van de ruiters met standaard (omfloerst) en standaardwacht, onder commando van een officier der Kon. marechaussee. De algemeene troepen-commandant, generaal-majoor van Andel, als bevel hebber in de le militaire afdeeling, met zijn staf. De Koninklijke Militaire Kapel. De door den commandant der brigade grenadiers en jagers aan te wijzen luite nant-kolonel te paard, commandant van een der regimenten grenadiers en jagers, als commandant van liet voorste militaire gedeelte van den stoet, met een bereden luitenant-adjudant. Een bataljon infanterie h 4 compagnieën, waarbij het vaandel (omfloerst) met een vaandelwacht van het regiment grenadiers, onder commando van een majoor te paard, waarbij de compagnieën worden gevormd resp. uit de 2e, 3e, 4e en 5e infanterie brigade. Een eskadron bereden huzaren, te vormen uit door den inspecteui der cavalerie aan te wijzen personeel met paarden van het. 3e half reg. huzaren, waarbij de standaard (omfloerst) van het 3e half regiment (zonder mitrailleurs). De rouwstoet van het Kouinklyk Huis. Een luitenant-kolonel te paard, com mandant van het achterste gedeelte van den stoet, met een bereden luitenant- adjudant. Een bataljon marinetroepen, onder commando van een hoofdofficier van de koninklijk© marine, bestaande uit: tam boers en pypers, een compagnie mariniers, waarbij het vaandel (omfloerst) van het korps mariniers, twee compagnieën ma trozen. Het muziekkorps van het 6e reg. infan terie. Een bataljon infanterie 3 compag nieën, waarbij het vaandel (omfloerst) met een vaandelwacht van het 6e reg. infan terie. onder commando van een majoor van dat regiment te paard, waarbij de compagnieën worden gevormd resp. uit de 6e, 7e en 8e infanterie-brigade. twee batterijen veld-artillerie, elke bat terij bestaande uit 4 vuurmonden van 7 veld met caisons, gevormd uit 1 artillerie- brigade, onder commando van een hoofd officier van het 2e reg. veld-artillerie te paard, met bereden luitenant-adjudant; een detachement Kon. maréchaussee te paard van 12 ruiters, onder commando van een officier der Kon. maréchaussee. (De troepen, ingedeeld in den stoet, zullen te 10.30 voor den afmarsch gereed staan). Te Delft. Voor het militair betoon te Delft zijn aangewezen: als algem. commandant van de te Delft optredende troepen luitenant- kolonel van den generalen staf J. J. van Santen, die 27 Maart als waarnemend garnizoenscommandant optreedt. Een eerewacht mariniers ter sterkte van 80 man, waarbij de marinekapel, bij de Nieuwe Kerk. In de Nieuwe Kerk. Een eerewacht in de Nieuwe Kerk bij den ingang van den grafkelder, bestaande uit: 10 adelborsten met het vaandel (om floerst) van het Kon. Instituut voor de Marine, onder commando van een officier van de Koninklijke Marine en 10 cadetten met het vaandel (omfloerst) van de K. M.A., onder commando van een officier van de K. M. A. Opstelling van corporaties langs den weg van den stoet. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland maakt bekend, dat corporaties, die plaatsing verzoeken langs den weg, waarlangs de stoet zich Dinsdag begeven zal. worden uitgenoodigd, zich daartoe rechtstreeks te wenden tot de burgemees ters der drie gemeenten, welke op den voet van aangenomen richtlijnen naar om standigheden zullen kunnen handelen. Regeling voor de werkloozen. Met het oog op verzoeken, welke hem van verschillende zijden bereikten, om leden van werkloozenkassen, die uitkee- ring uit hun kas ontvangen, gesteunden en te werkgestelden bij de werkverschaf fing, op Dinsdag a.s. in de gelegenheid te stellen, zoo zij dit wenschen, aan eenige plechtigheid op dien dag deel te nemen, deelt de minister van sociale zaxen mede, dat er zijnerzijds geen bezwaar bestaar, dat op 27 Maart a.s. aan de bedoelde per sonen vrijstelling van stempelen wordt gegeven en dat op de werkverschaffingen dien dag niet wordt gewerkt. Zoo de werkverschaffingen worfien stop gezet, kan het gewone loon voor dien dag worden doorbetaald en kan dit aan (iet Rijk op de gewone wijze voor subsidie in rekening worden gebracht. In Velband met den korten tijd, welke, nog rest vóór a.s. Dinsdag zuilen door den Minister geen nadere mededeelingen meer aan de gemeentebesturen worden verstrekt. - t v- Een zilveren krans van de Weermacht. Maandag 26 Maart om 12 uur zullen vol gens aanwijzingen van den minister van defensie een deputatie, bestaande uit luik- generaal H. A. Seyffardt, chef van dea generalen staf, oudste officier der Neder- landsche weermacht, vice-admiraal C. J. E. Brutel de ia Rivière, commandant der marine in Nederland, oudste officier van de Koninklijke Marine, de adjudanten van genoemde opper- en vlagofficieren, een onderofficier en een matroos van de Ko ninklijke Marine, zoomede een onder officier en een soldat van de Koninklijke landmacht, namens de geheele Nederland- sche weermacht, een groote zilveren krans leggen aan de baar van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder. De krans, die vervaardigd wordt door de Haagsehe juweliers H. B. Lohman en Zoon, wordt opgemaakt uit orchideeën en zal op zilveren lint de inscriptie dragen: Van de Koninklijke Nederlandsche weer macht aan H.M. de Koningin-Moeder, 20 Maart 1934. Massa-vervoer uit de groote centra verwacht. De groote drukte, die de spoorwegen Dinsdag verwachten, heeft aanleiding gegeven tot het nemen van talrijke extra maatregelen. In de hoofdstad zullen tal van electrische treinen in reserve worden gehouden, zoodat steeds aan onverwacht massavervoer tegemoet kan worden ge komen. Reeds nu staat evenwel vast dat het transport Dinsdag op een zware proef zal worden gesteld, want uit de groote centra Amsterdam en Rotterdam worden enorme menschen massa's verwacht. Kwartierdienst Amsterdam- Rotterdam. Tusschen de hoofdstad en Rotterdam zullen daarom Dinsdag om het kwartier treinen rijden, terwijl men voor de ver binding RotterdamDen Haag een 7j- minutendienst heeft ingesteld. Daar ook het vervoer uit het Oosten niet gering zal zijn, loopen Dinsdagmorgen ca. 5 extra treinen van Arnhem naar Den Haag. Alle tusschen 8 en 10 uur, die 's avonds weer teruggaan. Bovendien zullen de treinen van Utrecht naar Den Haag ver sterkt worden, een uitbreiding die zich speciaal in Gouda zal voltrekken. Ook het militair vervoer vraagt extra maat regelen. Groote transporten uit Kampen, Amersfoort, Breda en Leiden zijn aan gekondigd. HMM| trekt de boer naar het veld om zijn dagtaak aan te vangen. Zijn dagtaak, die uit grof werk bestaat. Hij kijkt niet op een korreltje graan of een liter melk Welk een tegenstelling met een drukker! Een drukker, die gewend is fijn werk te verrichten Die geen milimeter verwaarloost en juist op die kleinigheden let, die drukwerk, tot fijn drukwerk maken! Want hij weet het: juist dat fij ne van het drukwerk mag niet verloren gaan Vertrouw het daarom toe aan Bezwaren van den Franschen Ministerraad. Naar de Parijsche bladen melden, heeft Doumergue in den gisteren gehouden kabinetsraad een brief voorgelezen van den socialistischen leider Léon Blum, waarin de vroegere Duitsche Sociaal- Democratische partij, waarvan het be stuur zich thans te Praag bevindt den wensch te kennen geeft zich in Parijs te mogen vestigen. Het bestuur der partij beklaagt zich, dat sedert de bloedige gebeurtenissen in Oostenrijk moeilijkheden ondervonden worden in de middelen van verkeer en inlichtingen en het verzoekt derhalve Léon Blum aan de Fransche regeering voor te stellen, den zetel van Praag naar Parijs te mogen verplaatsen. Volgens de »Echo de Paris® staan de meeste ministers afwijzend tegenover het voorstel. De „Daily Telegraph" meldt, dat een metbuitengewone zorg bewaakt maritiem geheim onthuld is door een Duitschblad, dat beschouwd wordt als het officieele orgaan van de Berlijnsche admiraliteit. Het geheim betreft een nieuw afweer- kanon tegen vliegtuigen, welks bestaan tot dusverre geheim werd gehouden en waarover gesproken werd onder de aan duiding „multiple pompon". Dit geschut zou in staat zijn 1000 schoten per minuut te lossen. Een Italiaansch dienstblad geeft ook vertrouwelijke bijzonderheden over de laatste bewapening van de z.g. poloss. Havas publiceert een officieel resumé van het Fransche antwoord van 17 Maart op het Britsche ontwapeningsmemoran dum van 29 Januari. Frankrijk kan noch begrijpen, noch toe geven. dat de overdreven aanspraken op herbewapening, welke door Duitschland zijn geformuleerd, bovendien nog gepaard moeten gaan met het verzoek aan andere landen om bver te gaan tot een bewa peningsvermindering, welke hun veiligheid zou schaden. Tegen een dergelijk ontwa peningsplan heeft het de ernstigste be zwaren. Indien Duitschland wil bijdragen tot het evenwichtsherstel in de wereld, kan het niet beter doen dan terugkeeren tot de gemeenschap der naties, den Vol kenbond. Dit is de strekking van het ge publiceerde Fransche memorandum. De aanvaarding van zulk een herbe wapening zou leiden tot een verlooche ning en vernietiging van de ontwape- ningsbeginseln, die zijn neergelegd in het Volkenbondsverdrag en die den grond slag hebben gevormd van de ontwape ningsconferentie. Een beslissing van dien aard zou onvermijdelijk ook gevolgen hebben op vloot-gebied. Alleen de alge meene commissie der ontwapeningscon ferentie zou, met deelneming van alle be langhebbende staten, kunnen zeggen, of deze beginselen moeten worden prijsge geven. Bij de spoorwegen en de automobiel industrie. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben thans het wetsontwerp inzake den bouw van nieuwe oorlogs schepen aangenomen. De wet behoeft nu nog slechts door president Roosevelt onderteekeud te worden. De machine in Amerika loopt met hevig horten en stooten, en dreigt ieder oogen- blik tot stilstand te komen. Dat is een ge volg van geforceerd op gang brengen. Wij zeggen dit niet bij wijze van critiek, want wij kunnen niet weten hoe dat precies had behooren te geschieden; wij constateeren slechts. Dat president Roosevelt met harde hand te werk is gegaan, zal niemand ont kennen. Er dreigt een groote staking in de auto mobielnijverheid. Het aantal personen, dat daarbij betrokken is, zou in de honderd duizenden loopen. Dit getal drukt de be- teekenis van het dreigende conflict echter nog lang niet ten volle uit. De automobiel nijverheid heeft, in ieder geval tijdelijk, al leen onder alle andere takken van in dustrie, iets teruggevonden dat op haar ouden bloei lijkt. De fabrieken zijn over stelpt met bestellingen; velen kunnen het werk zelfs niet heelemaal meer aan. Dat heeft men sedert 1929 niet meer beleefd. Het is voor het heele oeconomische leven bemoedigend, dit aan te zien. Het zou wel heel erg zijn als dit alles nu op eens, door een groote staking, tot stilstand zou komen. Ook andere takken van bedrijf zouden er gevoelig door getroffen worden. De zegen, die neerstroomt op de automo bielfabrieken, valt uiteraard in dikke drup pels mede op de staalfabricage. Dat daar in weer opleving is, komt hoofdzakelijk door de bestellingen van de autonijverheid Zoo hangt allerlei aan elkaar. Er dreigt verder een staking op de spoorwegen. Het personeel vraagt intrek king van een korting van 10 pet. en nog 10 pet. verhooging daarboven op. Roose velt heeft een bemiddelaar aangewezen in dit conflict, die door de spoorwegdirecties is aanvaard. Uit Noord Ohio komen be richten over kleine stakingen. Heel ernstig lijkt het bericht, dat de textielarbeiders, in het Zuiden zich geëxploiteerd voelen door de fabrikanten en in staking zouden willen gaan. Dat beteekent heel wat voor dat ge deelte van het land, dat in vele opzichten nog patriarchaal is, patriarchaal met de aangename en onaangename kanten er van. Moeilijkheden met de arbeiders kunnen daar verstrekkende beteekenis hebben. Het geschil bij de spoorwegen lijkt het minst moeilijk; dat is een eenvou dig loonconflict. Het is met loven en bieden uit de wereld te helpen. Beide partijen kunnen hun belang bij een schik king becijferen, en op grond daarvan een compromis sluiten. Principieele kwesties komen er niet bij te pas. Van kop tot teen principieel is echter het geschil in de automobielindustrie. Daar komt het oude, in zijn socialen op bouw bij het Westen achterlijke Ameri ka, in verzet tegen de modernisatie, die Roosevelt het, als een nieuw kleed, heeft opgedrongen. Het conflict is bijzonder in gewikkeld, omdat het niet alleen een strijd is tusschen autoritaire fabrikanten en naar onafhankelijke organisatie stre vende arbeiders, maar ook omdat beide groepen op zich zelf, en vooral de arbei dersgroep, het in engen kring nog vol strekt niet er over eens zijn wat zij pre cies willen. (Nw, Rott. Crt.), DE NIEUWE GRONDWET IN OOSTENRIJK. De naam „republiek" afge schaft. De officieele Wiener Zeituing doet in haar editie van Donderdag, aldus meldt D.N.B., de opzienbarende mededeeling, dat de naam „republiek" niet meer in de nieuwe Grondwet van Oostenrijk voor komt. Oostenrijk wordt voortaan een bondsstaat genoemd, die bestaat uit de bondsstad Weenen en de bondslanden. VLOOTBOUW IN ITALIË. De Kamer heeft een wetsontwerp be treffende den bouw van marineschepen tot een bedrag van 90 millioen peseta goedgekeurd. Er zullen twee mynleggers, twee duikbooten en een vaartuig voor hydrografische waarnemingen op stapel worden gezet. Buitenlandsch Overzicht pag. Feuilleton4 Radio-programma 2 Van links en rechts 2 Met 1 April zal te De Kooij een telegraaf- en telefoonstation wor den gevestigd9 Zal de ..Postjager" toch deel nemen aan den vliegwedstrijd LondenMelbourne14 Een belangrijke getuigenis van het Kamerlid Henriot in verband met de zaak Stawiskg2 Een Belgische treiler door brand vergaan. De bemanning door een Ned. Stoomschip opgevischt - 2 Tengevolge van een botsing van een motorfiets tegen een auto is een jongen gedood en een zwaar gewond14 Een pakket diamanten ter waarde van 105 duizend gulden verdwe nen ..14 De geweldige brand te Hakodate heeft 660 menschenlevns geëischt 14 Ernstige stakingsrelletjes te New- York. Verschillende straten lijken op slagvelden..13 Wijzigingen in het Radio-pro gramma 10 Inbraak in het kantoor van de Alkmaar Pacvket te Amsterdam. Twee jongens gearresteerd 14 Omtrek-nieuws 11 Marktberichten12 Marineberichten 12 Sportnieuws12 BEDREIGDE DUITSCHE BLADEN. De Vossisclie Zeiiung gaat ver dwijnen. De Vossische Zeitung, welke sedert eenige maanden alleen nog maar als ochtendblad uitkwam, zal nu binnenkort ophouden te verschijnen. Ook het bestaan van het Berliner Tageblatt geldt reeds geruimen tijd als bedreigd. Omtrent den bomaanslag op den hoek van „Unter den Linden" geeft de Ber lijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" bijzonderheden, welke naar een oplossing en een andere richting wijzen. In de particuliere auto, welke werd geraakt, zat de Joodsche eigenaar van een aantal Berlijnsche bioscopen, de Oos tenrijker Oliver. Ook de bioscoop, waarin de film Catharina de Groote ging, welke door de regeering onlangs is verboden, behoort aan hem. In een van zijn andere bioscopen gaat op het oogenblik een film, die in anti semitische kringen ook verzet heeft ge wekt; en wei omdat daarin een sympa thieke rol aan Max Baer, den Ameri- kaanschen bokser-kampioen is toebedeeld. Baer is een Jood, en heeft bovendien niet zoo lang geleden den Duitschen kampioen Schmeling verslagen. De auto, waarin de bioscoopeigenaar Oliver zat, werd volgens mededeeling van dezen in de Wilhemstrasse een tijdlang door een andere auto gevolgd. Bij den hoek van Unter den Linden reden de wagens naast eikaar. Vlak daarop werd de bom geworpen. De Kamer heeft met groote meerder heid besloten om aan de lagere geeste lijkheid in Spanje, die door de scheiding van kerk en staat financieel sterk is ge troffen, een jaarlijksche ondersteuning te verleenen tot een bedrag van 16i miil. pesetas. Dit bedrag staat ongeveer gelijk met tweederde deel van het salaris, dat de hiervoor in aanmerking komende priesters vóór den val van de monarchie ontvangen hebben. Een voorwaarde is, dat de geestelijken, die deze ondersteuning ontvangen, op den Men April 1931 een bediening uit oefenden, en dat hun jaarlijksch inkomen niet hooger is dan 7000 pesetas. Dank zij den steun van de katholieke rechterzijde is dit regeeringsvoorstel aan genomen. Straten lijken op slagvelden. Uit New York wordt gemeld, dat het gisteren in de stad opnieuw tot heftige botsingen is gekomen. Ongeveer 500 stakers hielden een optocht, die zich over de Broadway naar de City Hall begaf. Politieagenten, die den stoet wilden ont binden, werden aangevallen en terugge dreven. De stakers verwoestten ongeveer 50 taxi's, welker chauffeurs zich niet bij de staking hadden aangesloten. Ook wer den er wagens in brand gestoken. De werkwillige chauffeurs werden zoo mis handeld, dat zij bloedend en bewusteloos bleven liggen. Het verkeer op de Broad way ligt bijna geheel stil. Andero groepen stakers trokken naar de Times Square en de centrale stations om in de schouwburgwijk het na het einde der voorstellingen druk wordende verkeer slop te zetten. De straten, waar de stakers doorheen trokken, ljjken op slagvelden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13