Buitenlandsch Overzicht. Na den dood van Koningin Emma. Maar wat IS „Tempo*' HONSG'S VERMICELLISOEP 6 borden voor 15 ets. De Tweelingzusters NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 'n Revolverschot!!! Iets nieuws voor Den Helder No. 7409 EERSTE BLAD ZATERDAG 24 MAART 1934 62ste JAARGANG De weg, dien de rouwstoet zal nemen. 3) Patricia Wentworth LDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50' voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2. Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse ros. 4ct.;fr.p.p Gct. Zondagsblad resp 1' 0.50 f 0.70. f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, 11.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v,'h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 cL per regel (gajjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Alweer het ontwapeningsvraagstuk. - Het Duitschland van nu Bestaat de mogelijkheid dat Rusland toetreedt tot den Volkenbond. Op gevaar af verve lend te worden, moe ten we vandaag weer de aandacht vragen van onze lezers voor het vraagstuk der ontwapening en wel in de eerste plaats naar aanleiding van een toespraak van den Lord-grootzegelbewaardër van En geland. Eden, waarin hij o.m. zeide: „Wat wij scheppen willen is grooter internatio naal vertrouwen. Ik heb geen spijt over de pogingen die de Engëlsèhe regeering heeft ondernomen en nog onderneemt, dm het. succes van de ontwapeningsconfe rentie te verzekeren. Grootzegelbewaarder ANTHONY EDEN, bizonder vertegenwoordiger der Engel- selie regeering in Vólkenhonds- en ontwapeningskwesties. Voor Engeland staat met het pro bleem van den wereldvrede meer op het spel, dan voor eenig ander land, omdat wij een handeldrijvende natie zijn en gunstige voorwaarden noodig hebben, opdat onze industrie kan ex porteeren en onze handel kan bloeien. Als de ontwapeningsconferentie mis lukt, dan beteek ent dit een slag voor het geheele consultatieve systeem en voor den Volkenbond zelf. De Volkenbond is een belangrijk deel van de veiligheid der we reld en deze veiligheid beteekent onze veiligheid. Als de conferentie mislukt, zullen alle naties den stand van hun be wapening aan een nieuw onderzoek moe ten onderwerpen. Wij zullen dat onge twijfeld moaten doen, zooveel te meer, omdat wij reeds aanzienlijke verminde ringen hebben aangebracht. Maar zelfs asl dit hte geval is, mogen wij ons, aldus Eden, niet overgeven aan valsche voor spiegelingen voor den toestand. Herbewapening op zichzelf, hoe ver ook doorgevoerd, kan een 'and nooit vol komen veiligheid geven. Een bewape- Kousen, Sokken, Truien enz. draagt, dan zal U op aangename wijze voelen, wat dat is. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Ie klas reparatie inr. Voor Texel Wed. BU1JSMAN ningswedloop zou een treurige vervan ging van den Volkenbond zijn. Derhalve poogt de regeering ook thans nog de ontwapeningsconferentie eenig succes te a ei zekeren en, indien zij dat op eeniger- lei wijze kan bewerkstelligen, den leden- kiing tan den Volkenbond weer te her stellen. Het Engelsche kabinet heeft zich D011- ueidag wederom met de ontwapenings kwestie bezig gehouden. Het Lagerhuis wenscht algemeen nóg vóór het Paaseh- reces van het parlement een 'regeerings- verklaripg over het Fransehe antwoord. De Belgische minister-president, de liroquevijre, die zich een paar weken ge leden in een ophefmakende verklaring heeft uitgelaten over het ontwapen ings- vzaagstuk, Waarya 11 wij toen melding maakten", heeft een aanvullende verkla- 1 ing gegeven, waarin hij de internatio nale toestand schetste even ernstig als in 1913. De Broqueville heeft verder aan de hand van vertrouwelijke gegevens be toogd, dat het op het oogenblik onmoge lijk zou zijn op Duitschland de door sommigen verlangde wapeningscontrole toe te passen. Weliswaar zeide hij is Duitschland nog niet sterk genoeg be- Avapend om eA'entueel tot een offensie\'en oorlog tegen Frankrijk, Engeland en België over te gaan, maar het zou tpch zeer zeker hij machte zijn een preven tieve militaire actie van de geallieerden met het doel de Duitsche herbewapening ie beletten, met succes af te slaan. CHARLES DE BROCQUEV1LLE, Eerste Minister van België, die op verzoek van Koning Leopoïd III met zijn ministerie aanblijft als de regeering van het land. Het Duitschland van heden Het leven onzer Duitsche buren is fleurig geworden zoo schreef de Nw. Rott. Crt. dezer da gen maar in onze oogen ook vermoeiend. Het is een leven van voortdurende opzweeping en bepra ting door redevoeringen. Vermoeiend zooAvel voor degenen, die ze uitspreken als voor de toehoorders, moeten ook de vele redevoeringen zijn. Van nationaal-socialistische zijde kan men vele schimpscheuten vernemen op de breedsprakingheid van het parlement, leder onzer heeft daartegen zijn bezAva- ren. Maar het is een troost, dat de man nen, die bij ons het regeeringswerk moe ten verrichten, niet in zoo hooge mate daarin Avorden gestoord als. de Duitsche regeerders van hun taak worden afge houden door de eischen, die aan hun eigen bespraaktheid worden gesteld. Als ZAvaluwen flitsen zij zigzag over het land, alleiAvege gedenkdagen vierende, verga deringen van tienzuizenden toehoorders toesprekende, gelegenheidsredevoeringeii houdende. Duitschland lijkt steeds in viaggentooi, in feestvreugde, in partij- geestdrift. Extratreinen rollen door het land, om de menigte bijeen te brengen. Waar komt het geld en de nationale tijd vandaan voor al deze betoogingen, her denkingen, huldigingen, die merkwaar dig gelijken op hetgeen in Rusland in de eerste- jaren der revolutie is geschied en daar ook nu nog in eere Avordt gehouden Me.n kan er toch niet enkel AAcrklooze voor recruteëren? Deze dagen zijn wel bizonder rijk aan welsprekendheid, en Avel juist van de hoofdpersonen. Nu zal de groote slag van den arbeid beginnen, het' algemeen offensief tegen de Averk- loosheid. Voor den echten revojiitionnair is het nu iederen dag feest in Duitschland; En zijn vreugde heeft nog niet eens zijn toppunt bereikt. Men voelt trilling Aan geestdrift voor het nog komende Averk in de woorden die Himmler, het hoofd van de politieke politie-buiten Pruisen, vol gens het verslag in de Times, gesproken heeft op de feestelijke vergadering, Avaar- op Hitier zelf Maandag het Avoord heeft gevoerd. Hij beklaagde zich, „dat de re- volutie ongelukkigerwijze te vreedzaam en met te veel burgerlijke achtenswaar digheid had plaats gevonden. Wij zullen behoorlijk en bescheiden soldaten blijven, maar eens, als de Leider het toestaat, zullen wij losbreken. Geen Avond er dat de ontboezeming stormachtige toejuichingen uitlokte! Pertinax gelooft, dat de Fransehe regeering dergelijke voorstellen be gunstigen zal, aangezien zij geschikt zijn den afstand tusschen Rusland en Duitschland nog te vergrooten en bovendien de ItaliaanscKe \'oorstel- len tot hervorming van den Volken bond teniet doen. Partinax wil dergelijke argumenten la ten gelden, doch waarschuwt tevens, dat Frankrijk zich niet door de Sovjets, die niet in staat zijn zichzelf of anderen te helpen, in toekomstige avonturen te laten meesleepen, Avaarmede het noch moreel, noch materieel iets te maken heeft. De radio'uitzending van de uitvaartplechtigheid. Rusland en de Volkenbond Dezer dagen is de mogelijkheid bespro ken van het toetreden van de Sovjet-Unie tot den Volkenbond. De Petit Parisien veiuvachtte, dat dit in September a,s. zou plaats hebben. Volgens het blad beeft de Sovjet-Unie te Genève en in enkele hoofdsteden, o.a. Parijs, gepolst, hoe men over dit toetre den dacht. Zij heeft den indruk ge kregen, dat dit niet alleen met sympa thie wordt gezien, doch zelfs een zetel in den volkenbondsraad zou ontvangen. Pertinax Avijst in de Echo de Paris op een aantal vooiwvaarden, Avelke niet zon der moeilijkheden kunnen worden ver vuld en langdurige onderhandelingen eischen. De Russen trachtten de moeilijkheden uit den weg te ruimen door voor te stel len de bevoegdheden van den Volken bond te vergrooten en garantie-pacten tegen een eventueelen aanvaller af te sluiten Rusland verlangt evenwel, dat de diplo matieke betrekkingen met en de officieele erkenning van de Sovjet-unie door de sta ten, welke te Genève zijn vertegenwoor digd en tot nu toe geen betrekkingen met Rusland ondrhielden, zooals Nederland, eerst zal plaats hebben-. De overlijdensacte. Donderdagochtend 0111 kAvart over 10 Uuy heeft op het stadhuis te's-Graven- bage de officieele aangifte van het over lijden van de Koningin-Moeder plaats gehad. De minister-presiderft, dr. H. Colyn, en de minister van justitie, Mr. van Sehaik, kAyamen op het bovenvermelde iiu'r op bet stadhuis, waar in de kamer van den .burgemeester en in diens tegenwoordig heid de plechtigheid plaats had. Ais ambtenaar van den burgerlijken stand fungeerde oud-Avethouder, dr. W.1 W. v. d. Meulen. Nadat de aangifte Avas geschied, Averd de acte voorgelezen en dooi- de ministers en dr. v. d. Meulen ge teek end. De overlijdensacte luidt als volgt: „Heden den tAvee en twintigsten Maart negentien honderd vier én dertig ver schenen voor mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 's Gra- venhage: Zijne Excellentie Meester Josephüs Robertus Hendricus van Sehaik, oud tAvee en vijftig jaren, Minister van Justitie, en Zijne Excellentie Doctor Hendrikus' Go- lijn, oud vier en zestig jaren, Minister van Staat, Minister van Koloniën, Voor zitter van den Raad van Ministers, bei den wonende te 's-Gravenhage, die ver klaarden, daartoe gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat op den twiritigstén Maart negentien honderd vier en dertig, des morgens ten zeven uren en vijf en veertig minuten te 's-Gravenhage is overleden: Hare Majesteit Adelheid Emma Wiï- j hehnina Theresia Prinses van Waldeck en Pyrmont, in den ouderdom van vijf en zeventig jaren, Avonende te 's-Graven- bage, geboren te Arolsen, Aveduwe van - Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk Koning der Nederlan den, dochter van Zijne Doorluchtige Hoogheid Georg Victor van Waldeck en Pyrniont en Hare Doorluchtige Hoog heid Helene Wilhelmine Henriette Pau- line Marianne Prinses van Naussau, bei dén overleden. Hiervan is deze akte opgemaakt, die overeenkomstig de Wet is voorgelezen. (Get). J. R, H. van Sehaik. (Get.) H. Co lyn. (Get.) v. d. Meulen." De kist gesloten. Donderdagochtend is. in tegemvoordig- heid van mr. R. J. H. van Sehaik, den i minister van justitie, de kist met het stoffelijk overschot van de Koningin- Moeder gesloten. De Koninklijke familie heeft gisterenavond afscheid genomen. Hét stoffelijk overschot is niet gebal semd. De stoet. De lijkstoet zal worden geopend door generaal van Andel, gevolgd door een detachement marechaussee, de Konink lijke Militaire Kapel, een bataljon infan terie ter sterkte van 400 man, een esca- dron cavalerie ter sterkte van 120 man, daarna de lijkkoets met het stoffelijk overschot van de Vorstin, getrokken door acht paarden, geflankeerd door opperoffieieren van land- en zeemacht, Koninklijke familie en verwanten, gezan ten, hofdfgnitarissen, enz., een bataljon infanterie, tAvee batterijen veldartillerie ter stérkte van vier stukken en besloten door een detachement marechausse. De Aveg van den rouwstoet. Naar thans nader Avordt medegedeeld, zal de rouwstoet Dinsdag den volgenden weg nemetu Vertrek van liet Paleis.in Jiet Voorhout, daarna oveir Tiet niidden- (sclielpen)pad van het Lange Voorhout, den Kneuterdijk, den Hofweg, het Spui, de Pletterijkade, het Rijswijksche Plein, den Rijswijksche Aveg, den HaagAveg, de Hoornbrug, den nieuwen rijksAveg naar Delft, over de niéuwe provinciale brug, door het Kalverboseh, over het Noord einde, het Oude Delft, de Westzijde, de Niéuwstraat, de Oameretten, achter het stajdhuis om, naar de markt en over de markt in de richting van de Oudemari- huissteeg, waar de stoet naar de Nieuwe Kerk zal omzwenken. Regeling te Delft. De regeling te Delft is als volgt: ter weerszijden van den hoofdingang van de •Nieuwe Kerk wordt de eerewaeht der mariniers opgesteld, met een muziek korps. Aan de Noordzijde voor het stad huis komt een detachement der koloniale reserve. Van de kerk af Avordt een dub bele rij gevormd door cadetten, adel borsten en leerlingen van de scholen voor verlofsofficieren ter sterkte van te zamen ongeveer 800 man, tot aan de Nieuwstraat komt een enkele rij. Het verkeer over den niemven Rijks weg en over den ouden Haagweg wordt na tien uur geheel stopgezet. Zij, die dus 11a tien vuil' naai; Den Haag Avillen zullen TEMPO"!! den Aveg moeten nemen over Zoetenneer of door liet Westland. Het publiek, dat per trein komt, zal na tien uur de bin nenstad niet meer kunnen passeereh, doch Avel buiten om de stad zich be geven naar den Nieuwen Rijksweg. Geen verlofsperscneel onder dé Avapenen. in verband met de vele verzoeken, Avelke den minister van defensie bereiken van officieren, onder-officieren, korpo raals en soldaten, beüoorende tot het verlofspersoneel van de Nederlandsehe weermacht, om in de gelegenheid te wör- den gesteld, gedurende enkele dagen vrij willig onder de Avapenen te mogen kó men, teneinde op die Avijze uiting te ge ven aan hun gevoelens van deelneming by het overlijden van de Koningin- Moeder en te mogen worden ingedeeld hij de troepen, aangewezen voor liet verrich ten van liet militair eerbetoon op den dag der begrafenis, deelt de minister van de fensie mede, dat deze verzoeken, hoezeer zij overigens ook Avorden gewaardeerd, niet kunnen worden ingewilligd, aange zien voor het verrichten van het militair eerbetoon het thans bij de Aveermaeht in Averkelijken dienst zijnde personeel in de eerste plaats in aanmerking moet word én gebracht en daarmede volledig in hét vastgestelde eerbetoon kan \vorden vooi- zien. Blijken van deelneming. De toevloed Aan personen, die de eoa- doleantie-registers wenschen te teekenen, hield voor de paleizen in het Voorhout en het Noordeinde, uit den aard der zaak vooral het paleis -in het Vooriiout, ook Donderdag aan. Reeds duizenden hebben -de lijsten geteekend en er is nog niets te bemerken van verminderende belang stelling. Ook worden er nog voortdurend groote en kleine bloemstukken en Kran sen aan het sterfhuis bezorgd. Deze Avor den neergelegd in de groote zaal aan de achterzijde van de vestibule van het pa leis, welk vertrek reeds geheel met bloe men is gevuld. Buitenlandsche vertegenAvoor- diging bij de bijzetting. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft H.M. de Koningin tegenover de buitenlandsche regeeringen, in verhand met het eenvou dig karakter van tle bijzettingsplechtig heden, den wensch te kennen gegeven, dat er geen bijzondere missies zullen Avor den gezonden 0111 de bijzetting bij te wo nen. Dientengevolge kan men er op reke nen, dat er geen vorstelijke personen als vertegenAvoordigers van buitenlandsche staatshoofden of regeerende personen uit het buitenland bij de bezetting tegenwoor dig zullen zijn, tenzij die welke aan de Nederlandsehe Koninklijke familie direct verwant zijn. Hieruit volgt, dat geruchten omtrent overkomst van een lid van de Belgische Koninklijke familie en van den Öosten- rijkschen Bondskanselier, dr. Dolfuss Ongegrond zijn. Feuilleton Uit het Engelsch van f ,'adruk verboden. 2) „Neen, het is niet erg als iemand, om wien niemand treurt, sneuvelt," hield ze koppig vol. „Mijn broers, dat zou heel wat anders zijnZe knikte zoo heftig ter wijl ze dit zei, dat haar lange krullen om haai- hoofd dansten. Het was .een aardig meisje, een echt meisje, van het standpunt "van zijn drie- en twintig jaar beschouwd. Wel komisch ook met haar ernstige «ogen, die vlekken op haar gezicht en haar heilige overtuiging dat sneuvelen ■voor iemand zonder familie niet zoo heel erg Avas. „Hat is alles goed én wel," verklaarde {Hi opgewekt, „maar familie of geen fami lie, niemand vindt het pleizierig zyn ®aehje erbij in te schieten." „Heb je werkel' niemand?" Hij schudde het hoofd. 'Zft had de handen 0111 de knieën gevou wen lange, smalle handen, erg bruin en ze gaven een idee van kracht. Op een hand zat een eigenaardige kleine moeder vlek tusschen duinr en wijsvinger, ze, had den vorm van een hart. John Mauri- ee's blik was erop gevestigd, terwijl hij antAvoordde: „Geen sterveling. Die achterneef, of wat hij is, zal eerder blij zijn als bedroefd, als ik van het tooneel verdwijn." Het aardige, ernstige meisjesgezicht kreeg een nog ernstiger uitdrukking en even staarde ze nadenkend voor zich uit. „Ik zou het, geloof ik, toch Avel jammer vindenbegon ze aarzelend. Ze kon den zin niet afmaken, want op dat oogen blik klonk uit de verte een langgerekt „koekoek" dat echode door de vallei. „Dat is voor mij," deelde ze mede. Ze stond op en begon omlaag te klauteren. De laatste paar meter sprong ze, toen be gon ze hard te loopen en zich plotseling omkeerend naar John Maurice, riep ze: „Ik beloof je, dat ik het een beetje jam mer zal vinden I. De auto hield stil in deii stroomenden regen en een jongeman sprong eruit. Hij stapte over de schildpad, die op de stoep van den dorpswinkel lag te slapen en liep naar de toonbank. Links hingen sauspan nen en broeken, rechts een paar zijden doorregen spek en twee enorme bloem- koolén," daarboven een ham en vele klu wens touw, een pak vliegenvangers en een riik-eevarieerde collectie leeren riemen. De jongeman klopte op de toonbank en floot Mr" Margleton kwam te voorschijn, een kwiek oud heertje met borstelige grijze wenkbrauwen en groenachtige «oireii vol levenslust. Ik moet naar Waveney Hall en u zou niè buitengewoon verplichten als u me wilde uitleggen, hoe ik daar komen kan." Uit de stem van Mr. Margleton sprak duidelijk teleurstelling. „Den heuAel op en dan den tweeden weg links. Er woont daar niemand," voeg de hij aan zijn inlichting toe. „Er is rnjj gezegd dat er een huisbe waarster was." Mr. Margleton keek ontstemd naar de rolletjes vliegenpapier. „Er Avoont een zekere juffrouw Mossi- ter," gaf hij toe, „en haar dochter en de baby van haar dochter om precies te zijn." Hij snoof en nu kAvam de geest der dorpsche spraakzaamheid over hem vaar dig. „Het is hoog tijd dat er weer iemand op het landgoed komt wonen. Sir Anthony is 1111 al een jaar dood en de bezitting gaat met den dag achteruit, nu er niemand naar omkijkt. Ik wou dat ik Sir John Waveney eens tegenkwam; dan zou ik het hem ongezouten zeggen. Kent u hem, als ik vragen riiag?" De groene oogen keken hem onderzoe kend aan. John Maurice Waveney gaf hierop geen antwoord. Hij wenschte geen vertoon te maken als de erfgenaam, die bezit komt nemen van zijn nieuw-verworven eigen dom hij Avilde alleen maar het landgoed zien en een besluit nemen of hij het zou gaan bewonen of niet. Daarom verliet hij de toonbank, stapte weer over de sluime rende schildpad en herhaalde: „Den twee den weg links op dén heuvel? Ja? Vrien delijk bedankt, hoor." De tweede weg op den heuvel bleek een smalle laan, die zich niet enkele bochten omhoog wond en dan recht naar beneden liep. Aan het eind bevonden zich een paar groote steenen pilaren met een hoog ijze ren hek ertusschen. De pilaren waren met mos overdekt; het hek was gesloten. John stapte uit en duwde het open liet knarste en piepte in zijn scharnieren. Toen zette hij zich weer in den auto en reed langzaam de oprijlaan in. Oud inge reden en ingetrapt grint, overal onkruid, ongesnoeide hoornen vol doode takken, verwilderd struikgeAvas en weer onkruid, onkruid en nog eens onkruid. En daar boven een grauwe hemel, waaruit de regen zonder ophouden néergutste. „Een vroolijke thuiskomst!" spotte Sir John Waveney in zichzelf. De wagen reed voort onder de druipen de hoornen en Waveney lag voor hem; grijs in den somber naargeestigen dag. Toch gaf de aanblik van zijn voorvader lijk kasteel hem even mysterieuze, roman tische ontroering. Het oudste gedeelte van het geboiiAv kon hij niet zien van het punt waar hij zich thans bevond. Wat zich aan zijn blik opdeed was een Queen Anne ge vel met een terras ervoor. Alle blinden waren gesloten een onherbergzaam verblijf leek het zoo een huis met doode oogen. John trok hard aan de bel. Het geluid weerklonk spookachtig door de verlaten ruimten der groote behuizing en stierf toen weg als in eindelooze verten. Maar binnen roerde zich.niets. Hij haalde een opgevouwen stuk papier uit zijn zak en belde nogmaals. Weer hoorde hij het ge luid zich verliezen als in holle gewelven. Driemaal had hij moeten betten, eer de deur openging. Een forscligebouwde vrouw met een somlier gezicht keek langs hem heen 111 den regen. „Ik heb een vergunning 0111 het huis te zien," deelde John mede. Hij vouwde het papier open en bood het haar aan. Juffrouw Mossiter, de huisbe waarster, keek er vijandig naar. „Wat is dat?" vroeg ze norsch. „Een vergunning 0111 het huis te zien, geteekend door de advocaten van Sir John Waveney. Het is in orde, hoor." „Het huis is niet te huur," protesteerde juffrouw Mossiter. „Ik weet tenminste nergens van." „Maar hét is toch heusch in orde. U bent juffrouw Mossiter, de huisbeAA aarster, nietwaar?" „Ik heb er niets van gehoord, dat het huis te huur is," hield ze koppig vol en er klonk minachting en onverzettelijkheid in haar zware stem. „Neen, het is ook niet te huur. Misschien dat het onder bepaalde omstandigheden nog eens te huur komt, maar dat is een kwestie van later. Maar in ieder geval heb ik een schriftelijk beAvijs, dat ik het be zichtigen mag." John sprak vriendelijk, maar er was toch 'n tikje ongeduld in zijn stem. Heel langzaam, met zichtbaren tegenzin, deed juffrouw Mossiter een paar stappen achteruit en maakte ruim haan voor hem, zoodat hij de hall kon binnengaan. Ze deed hem denken aan een buldog, die hem jaren geleden, ergens in Zuid-Afrika ge beten had de grimmige blik in haar oogen, haar langzame bewegingen, haar air van meerderheid. „De eetzaal," lichtte .juffrouw Mossiter in, terwijl zy een deur aan haar linkerhand opendeed. John staarde in de duisternis en zijn begeleid ster, die begreep, dat hij zoo niet veel zien kon, liep met groote, dreunende stappen naar het< raam en opende een blind op een kier, zoodat het pikdonker plaats maakte voor grauwe schemering. De laatste bewoner, Sir Anthony, was een minnaar van kostbare tapijten geAveest en zelfs in het spaarzame licht, dat in het vertrek naar binnen viel, kon John zien, dat de Avandbekleeding en vloerbedekking van zeldzame schoonheid Avaren. Ook het prachtige snijwerk van de eiken lambri- zeering trof hem onmiddellijk. Met een slag sloot juffrouw Mossiter het blind, hem zoo dAvingend naar de hall terug te keeren. „De salons", kondigde juffromv' Mossiter bij een volgende deur aan. Ook hier eerst inktzAvarte duisternis en toen er een straaltje licht kAvam, kreeg John Waveny een indruk van melancho lieke verlatenheid, die hem even deed huiveren. Alle stoelen Avaren met witte hoezen overdekt en de kroon in het mid den der kamer hing in een grooten Avit- linnen zak; het had iets van een ge slachte koe, opgehangen in een slagerij. Over het karpet lag een kleed uitgespreid. Hij liep langs juffrouw Mossiter heen en deed nog een blind open. Het regende nog steeds, lage ZAvare donkere wolkenmassa's kAvamen aandrij ven en hy trachtte zijn gedruktheid te verdrijven door zich voor te stellen, hoe yroolijk deze in lichte kleuren geschil derde kamer zou zyn, als de zon door de hooge ramen naar binnen viel en het meu- Jiilair van zijn sinister-witte omhulsels ontdaan Avas. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1