Stadsnieuws Gemeenteraad van Den Helder GRATIS. Laat S f E O E S? S uw reparateur zijn HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 MAART 1934. ,tf zii> zich van R heden af, voor min nummers c. VAN LOO. Rouwdiensten in de kerken. De O.L. scho en Dinsdag morgen gesloten. Na een kort herdenkingswoord. de begrafenis van koningin emma. teleg raaf-telefoonstation te de kooi (den helder). de uitgestelde vermakelijkheden. de jantjes. drie filmsterren van „de jantjes" in casino. HEYT/'RECLAME •VERHOOCT UW OMZET. Visscherij. Vergadering van Vrijdagmiddag. Predikbeurten Zondag 25 Maart 1934. stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen tje tot 1 APRIL verschijnende ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. Maan jHaart o]t:ond.: 2 25 11.59 3.56 M 26 13.13 4.15 D 27 14.217 4.31 W 28 16.41 4.44 J) 29 16.56 4.56 V 30 18.14 5 07 1 31 19.33 5:i9 Zon op: ond: 5.51 18.19 5.49 18.20 5.46 18.22 5.44 18.23 5.42 18.25 5.40 18.27 5.38 18.29 Hoogwater sm. nam. 3.48 4.35 5.18 6.29 7.23 8.03 8.35 9.03 5.55 7.01 7.54 8 20 8.48 9.17 Licht op voor alle voertuigen. 24 9K Zaterdag Zondag 20 Maandag 26 Maart 18.47 18.49 18.50 Geslaagd te Batavia voor 2e stuurman Groote vaart, onze vroegere plaatsgenoot de neer M. J. de Lange. De tweede prijs van de 16e Groote politieloterij viel bij Lagerveld's Geluks- kantoor, op 110. 35539. Door de organisaties van het personeel der Rijkswerf werd het volgende telegram aan H.M. de Koningin gezonden: Door den Minister van Defensie per dagorder in kennis gesteld met het ver scheiden van H.M. de Koningin-Moeder, verzoeken de organisaties van het perso neel van de Rijkswerf te Willemsoord eerbiedig Uwe Majesteit wel te willen aanvaarden de betuiging van innige deel neming in het onherstelbaar verlies, dat Uwe Majesteit en de Koninklijke Familie heeft getroffen. De Voorzitters, C. v. d. BRUGGE. J. KRAMER Ke. C. RAN. K. L. OTSEN. G. J. v. RIJN. B. J. DOEKES. LAATSTE BLOEMENHULDE AAN WIJLEN I)E KONINGIN-MOEDER NAMENS DE NEDERLANDSCHE VROUWEN Op initiatief van ut- uumes r-ouise C. A. van Eghen te Doorn, mr. C. Frida Katz te Amsterdam, Anni Meijer te Rot terdam, W. Wijnaendts FranckenDyse- rinck en Adeléne L. J. Zuyderhoff, beiden in Den Haag, is een uitnoodiging. gericht aan alle vrouwen van Nederland om als uiting van hare gemeenschappelijke droef heid een bloemenafscheidsgroet aan de Koningin-Moeder te brengen. De Directie van de Nutsspaarbank hier ter plaatse, heeft op verzoek van het natio naal vrouwencomité, dat zich heeft ge vormd om kleine bijdragen te verzamelen voor een bloemenafscheidsgroet aan wijlen H. M, de Koningin-Moeder namens de Nederlandsche vrouwen, bij den ingang van de Nutsspaarbank een busje geplaatst waarin giften kunnen worden gedeponeerd voor de bloemenhulde. Het ligt in de bedoeling van het ge noemde dames-comité, waarvan mevrouw A. L. J. Zuyderhoff als penningmeesteres optreedt, het eventueele overschot in den geest van de Emmabloemcollecte ter be schikking te stellen van Oranje-Nassau's Oord, het lievelingswerk van Koningin Emma. De herdenkingsdienst H. M. Koningin- Moeder wordt gehouden Zondag 25 Maart des voormiddags half elf, in de Nieuwe Kerk (tegenover de Werfpoort) en niet in de Westerkerk, gelijk abusievelijk in het Predikbeurtenblad vermeld Is. Het Kerkkoor zal bij die gelegenheid eenige liederen zingen. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk besloot in zijn vergadering van Dinsdag hi. dat op den eerstvolgenden Zondag, dus 25 Maart een rouwdienst zal worden^ ge houden, in verband met het overlijden van FI. M. de Koningin-Moeder. 's Morgens 10 uur in de kerk Juliana- park en om half 6 in het Militaire Tehuis. In verband met het overlijden van H.M. ('e Koningin-Moeder zal a.s. Maandag avond 8 uur in de Luthersche Kerk, Wee- zenstraat een rouwdienst worden gehou den I)s. A. Klinkenberg Jz., de bekende secretaris van de Oranjevereenigingen te Amsterdam. Deze rouwdienst is vooi iedereen toegankelijk. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. "an Maandag 26 Maart tot 2 Aprxi wordt avond- en Zondagsdienst waarge nomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. vi ^jr9emcesler en Wethouders van Den ridder hebben een schrijven gericht aan a e openbare scholen en andere onder- w ijs-inrichtingen in deze gemeente, waar bij wordt bepaald, dat op Dinsdag 27 ex.er den dag van de begrafenis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, de scholen des morgens even 'geopend zullen zijn teneinde het onderwijzend personeel de gelegenheid te geven aan de school jeugd eenige mededeelingen te doen be treffende het leven van wijlen de Konin gin-Moeder. De scholen zullen daarna den gcnschen morgen gesloten zijn. Aan de b «sturen van de bizondere scholen zal van dit besluit mededeeling worden gedaan. Des namiddags zullen de scholen gewoon geopend zijn. De Burgemeester zal persoonlijk de be grafenisplechtigheid te Delft bijwonen. In een advertentie in dit nummer deelt de firma Gebr. v. Koningsbruggen mede, dat deelnemers aan de reis naar Den Haag, op Dinsdag a.s. zich desgewenscht een gereserveerde plaats kunnen verze keren, aan den Rijswijkschen weg, a 3 per persoon. Men zie de advertentie. WIJDINGSAVOND. Wij herinneren nog eens aan den wij dingsavond, welke morgen om 7 uur in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat gehou den zal worden en waar voorgangers van verschillende kerkgenootschappen 't woord zullen voeren. Voor nadere gegevens ver wijzen wij naar ons bericht in het nummer van laatstleden Donderdag en naar de ad vertentie in dit nummer. Op het desbetreffend verzoek mocht de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heden het navolgend antwoord van het Hoofdbe stuur der P.T.T. ontvangen: „In antwoord op bovenvermelde brie- „ven is het mij aangenaam u te kunnen „mededeelen, dat met medewerking van „de Directie der ZuiderzeewerKen met „ingang van 1 April a.s. in de woning „van den sluiswachter nabij de Kooi een „telegraaf-telefoonstation zal worden ge vestigd." Ten gerieve van de velen, die reeds in het bezit zijn van toegangsbewijzen voor de vermakelijkheden, welke ten gevolge van het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder, zijn uitgesteld, laten wij hier een overzicht volgen met de veranderde data. De filmvoorstelling voor de Drankbe strijding, „Fakkelgang", welke aanvanke lijk zou plaats hebben op 20 Maart, wordt gegeven 28 Maart, in „Musis Sacrum". De huisvlijt-expositie yan de Speeltuin- vereeniging, die was vastgesteld op 21, 22 en 23 Maart, is verdaagd tot 4, 5 en 6 April, „Musis Sacrum". De vierde abonnements-voorstelling, „Marius", door het gezelschap Jan Musch, is van 22 Maart verdaagd tot 28 Maart, „Casino". De crisis-filmvoorstelling in „Tivoli blijft gehandhaafd op 29 Maart. De lezing van mr. Joekes voor den Vrijz. Dem. Bond is van 28 Maart ver daagd tot nader aankondiging. De feestavonden van het Vrijz. Herv. Kerkkoor zijn bepaald op 12 en 13 April. De feest-avond der H.B.S.-vereeniging op 12 April. De feestavond der Marine Sportvere niging van hedenavond is tot nader aan kondiging verdaagd. Het Marine-concert was 21 Maart eveneens. De bijeenkomst van „Nationaal Her stel" van 27 Maart eveneens. Verder worde hier nog medegedeeld, dat de alg. ledenvergadering der leeszaal, die aanvankelijk was vastgesteld op 26 Maart, verdaagd werd tot 28 dezer, thans wegens de dan plaats hebbende abonne mentsvoorstelling nogmaals uitgesteld wordt. De Tivoli-directie verzoekt ons mede te deelen, dat de film „De Jantjes", waarvan de vertooning deze week door het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder moest worden afgebroken, Vrijdag 30 Maart zal worden voortgezet. Fientje de la Mar, Joh. Kaart Jr., en Jan vaii Ees, respectievelijk als „Jans „De Schele" en „De Blauwe" treden mor gen persoonlijk op in Casino. Het gezelschap waarbij o.a. nog mede werken de Jazz-pianbst Han Beuker en Ada Dassi, bijgenaamd de Hollandsche Raie da Costa, zullen één-acters, populaire liedjes, schetsen enz., ten gehoore bren- Voor de prijzen voor deze voorstelling en de plaatsbespreking zie men de adver tentie. Nadat de wind ongeveer drie weken achtereen uit Zuidelijke richtingen heeft gewaaid, is er thans eindelijk gelukkig verandering gekomen en is de wind Noordelijk geworden. We zeggen geluk kig, gelukkig voor de belanghebbenden, maar.inzonderheid voor de haringtrek kers,want juist de aanhoudende Zuidelijke wind was oorzaak dat door hen haast niet kon worden geyisehL Nu met de wind in een anderen hoek is dat anders geworden en krijgen ook zij een kansje; kostelijke weken zijn in- tusschen voor hen verloren gegaan, want de beste tijd, de tijd dat er flinke prijs voor de haring gegeven wordt, gaat al lengs voorbij Want al wordt er door onze trekkers geen haring gevangen, op andere plaat sen gaat de visscherij door, aangevoerd wordt er evengoed, en langzamerhand zakt de markt; want het is als regel zoo, dat de eerste haring het meeste geld opbrengt om dan langzaam al naar vraag en aanbod te zakken. Daarbij vallen de beste prijzen gewoon lijk voor Paschen. Maar intusschen is, zooals we boven al opmerkten, de wind veranderd en daarmede de kans verbe terd, wat zich al aanstonds kenmerkte door belangrijk ruimere vangst. Want ondanks dé pessimistische klanken, welke in betrekking tot de haring in verband mét den afsluitdijk herhaaldelijk geuit zijn, is er volgens de vaklui haring in overvloed, als de wind maar gunstig is En voor het heden hebben zij stellig ge lijk. Als de prijs niettegenstaande het gebrek aan uitvoer nu nog maar wat stand houdt, kan de teelt ook voor hen misschien nog terecht komen, d.w.z. als de wind in dezen hoek, dus noordelijk blijft. De garnalenvisscherij werd vrijwel on» onderbroken voortgezet. De garnalen schijnen langzamerhand weer terug te keeren, althans de vangsten zijn wat ruimer dan eenige weken terug, terwijl de kwaliteit veel verbeterd is. Ook was er weer wat aanvoer van schar, schol en hot, waarvoor de prijzen evenals voor de garnalen bevredigend waren. DE BIOSCOOP-VOORSTELLING TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITE. Wij hebben tot nu toe in enkele berich ten melding gemaakt van de filmvoorstel ling, welke de heer Van Twisk aan het plaatselijke crisis-comité heeft aangeboden, en die zal worden gegeven op Donderdag 29 dezer in de Tivoli-bioscoop. In het Ad vertentieblad heeft men kunnen lezen, dat bereids meer dan 400 kaarten zijn ver kocht voor deze voorstelling, en dat de heer Van Twisk het aardige en origineele denkbeeld heeft gehad, door een aantal jonge meisjes, die zich daarvoor zullen aanmelden, de kaarten huis aan huis te doen aanbieden. Deze meisjes krijgen dan bij wijze van belooning een gratis toe gangsbewijs gedurende een maand in bei de bioscopen. Wij zouden zoo zeggen: het moet aanbiedingen stroomen; wie wil niet gaarne op deze wijze en voor zoo'n sym pathiek doel gratis een maand lang een (of liever twee) bioscoopjes? Dus. meis jes, kent uw plicht! Wij hebben ook reeds een en ander vermeld omtrent de film, die wordt aange boden. Hieronder volgen nog eenige bi- zonderheden, die zullen doen zien, dat men inderdaad iets bizonders krijgt te zien. En het bijprogramma daarvoor kennen wij den heer Van Twisk te goed is na venant, zoodat ook dit er een zal zijn, dat in aller smaak zal vallen. Omtrent de film „Victor und Victoria" schrijft de „Nw. Rott, Crt." o.a.: .Vooral geen problemen, niets zwaarwichtigs in den inhoud en niets ex- tra-vagants in den vorm. En zoo is het ook met „Victor en Victoria". Maar daar moet dan meteen aan toegevoegd worden, dat men eigenlijk in ieder opzicht geluk kig met deze film is geweest. In de eerste plaats al met het scenario. Het was een vondst, om Victor (Her- mann Thimig), tooneelspeler zonder enga gement, zijn brood te laten verdienen, door in kleine variété's op te treden als Victo ria. Een vondst, om hem zichzelf door een heusche vrouw, de eveneens tevergeefs naar werk zoekende zangeres Suzanne Lohr (Renate Müller), te laten vervan gen, als hij van heeschheid zijn stem kwijt is". De „Avondpost" laat zich als volgt uit: „Zelden zal een uitverkocht huis zich zóó geamuseerd hebben als bij de pre mière van deze film. De Ufa heeft met „Victor und Victoria" een operettefilm voorgezet van het allerbeste soort. Een film, waarin het tintelt en bruischt van geest, muziek en humor, met Renate Mül ler in een spel, beter dan zij ons ooit heeft laten zien. Hermann Thimig wandelt op zoo'n komische "wijze deze geheele film heen, dat hij hiermede al zijn vorige records slaat. Hetgeen trouwens voor de geheele film geldt, waarin de muziek al even geestig als vlot is". Natuurlijk, dat spreken we alvast af, vriend lezer, wordt het hier oók een uitverkocht huis als waarvan „De Avond post" spreekt. Want, nietwaar, het betreft hier een eerezaak voor Den Helder: als de heer Van Twisk deze film aanbiedt voor de kas voor het plaatselijk crisis-comité, dan zorgt u natuurlijk, dat die kas flink wordt gespekt. Wij hebben het bij een vroegeie gelegenheid al eens gezegd: wat hier voor het Crisis-Comité binnenkomt, wordt ook besteed aan de inwoners van onze stad. En u weet, uit onze feuilletons van eenigen tijd geleden, op welk een voortreffelijke wijze dat geschiedt. Voor heden zullen we het hierbij laten: a.s. Dinsdag zullen we u nog wel een kleine herinnering doen toekomen, als die dan nog noodig is. NIEUWE WINKEL. Hedenmiddag 0111 twee uur opent de firma Moree.een nieuwen winkel op den hoek RuijghwegSluisdijkstraat. Deze vroeger doode hoek heeft de laatste week een geheel ander aanzien gekyegen en vooral des avonds zal hier voortaan een levendig stadsbeeld ont staan. De gemeente Den Helder is door dezen winkel weer een sprong vooruit ge gaan, want dit belangrijke punt had be hoefte aan een flinke zaak. En vooral 1111 bij den Ruijghweg de woningen met snel heid in aantal toenemen is een rijwielzaak daar wel op de rechte plaats. De heer Moree, die reeds 32 jaar het rijwielherstellen tot zijn vak heeft, dreef reeds jaren in de Vosstraat een zaak in nieuwe rijwielen en alle onderdeelen. Wegens de steeds grooter wordende voor raad moest naar een grootere en beter ingerichte ruimte worden uitgezien. Als bijvoorbeeld een driewieler van een nieuwen band moest worden voorzien dan moest dit op de straat voor het huis ge beuren. Dit laat de tegenwoordige tijd niet meer toe. „Naar de eischen des tijds" luidt de term, die men in dit verband meestal gebruikt, E11 thans is dan het lang gekoesterde Ideaal verwezenlijkt. In het door de fir ma Modder Couperus goed verbouwde on practisch Ingerichte winkelhuis kan een groote voorraad geborgen worden, zoowel rijwielen als onderdeelen. De win kel maakt een frisschen en prettige in druk. De avondverlichting is goed ver deeld aangebracht. Hiervoor zorgde de jongste zoon van den heer Moree. Het verfwerk, dat keurig werd uitge voerd, geschiedde door den heer Zijp uit dé Vroonstraat. Aan den Ruijghweg, terzijde van den winkel is een geheel nieuwe, groote werk plaats gebouwd, waarboven een ruime voorraadzolder en bergplaats. Alle onderdeelen zijn voorhanden, zoo dat reparatie vlug kunnen geschieden. Ook menschen, die geen gelegenheid heb ben hun fietsen des winters op te ber gen, kunnen bij de firma Moree terecht. De zaak wordt in het vervolg door de beide zoons voortgezet en doordat zij van jongs af de kunst van hun vader afge keken hebben en van hem vakkundig onderricht gehad hebben, kan men ver zekerd zijn van goede reparaties en leve ringen. De firma Moree is vertegenwoordiger van de Tesor, Turner, Karei I en Neder landsche Kroon rijwielen, welke alle van Nederlandsch Fabrikaat zijn. Behalve rijwielen kunt u er allerlei eleetrische huishoudelijke artikelen beko men. Wij gelooven niet, dat de firma Moree over gebrek aan belangstelling te klagen zal hebben. Hiertegen is ook de reeds ge vestigde naam van den heer Moree een waarborg. TWEE UITZETTINGEN. Onder belangstelling van tal van om wonenden heeft gisteren aan de Djjk- straat en Middenstraat een uitzetting plaats gehad wegens huurschuld. De straatjongens hadden daarbij natuurlijk de noodige op- en aanmerkingen, de ouderen toonden vooral hun medelijden met het gezin aan de Djjkstraat, waar ook een aan tal kinderen op straat kwam te staan. Aanwezig alle leden. Aan de orde is Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid). Belooningen en gratificatiën. Art. 92 80.0U.—. De heer Biersteker stelt voor de zen post te verlagen met de voor de over uren uitgetrokken gelden. De Voorzitter antwoordt, dat dit door een voorstel uit den Raad moet ge beuren. Spr. voelt er niets voor om dit aan het corps te vragen. De Raad moet dan de overuren afschaffen en den 8-urigen werkdag veranderen in 9-uur. Het is hun recht hiervoor een belooning te ontvan gen, men ontneme hen dat récht dan door een raadsbesluit. De heer Biersteker wil liet verzoek doen met een beroep op de saanihoorig- lieid. De Voorzitter: Waarom dan juist voor de politie? Heeft de heer Biersteker zich rekenschap gegeven van het geringe voordeel ervan voor de begrooting en de geringe bezetting van het corps? Juist door die geringe sterkte zijn de vele over- werkuren noodig. Zutfen en Amersfoort b.v. met kleinere bewakingssfeer hebben een veel grooter corps. Voor Reiniging en andere werklieden wordt wèl overwerk betaald. De heer E ii 1 d e r s zegt, dat deze ver gelijking niet opgaat; voor dezen wordt een uurloon berekend. De Voorzitter antwoordt, dat men de agenten moet vergelijken met arbei ders, ook al rekent men hier niet met uren. De heer Biersteker trekt ziin voor stel in als B. en W. dan aan de politie organisatie het verzoek willen voorleggen. De heer Boogaard wiist op de amb tenaars-bepaling, die we hebben. Men zal toch iemands vrijen tiid moeten betalen, bovendien is het bedrag niet zoo hoog. De Voorzitter vindt het voor de politie dubbel gemotiveerd, het te hand haven, ze worden soms op allerlei oogen- blikken uit hun vrijen tijd gehaald. De heer Smits: Wij hebben niet de bevoegdheid buiten het Georg. Overleg om te beslissen. De heer Biersteker trekt ziin voor stel in. No. 99. Bureaubehoeften f 745. De heer F e e n s t r a K u i p er be spreekt de aanschaffing van schrijfma chines voor de politie. Waren ze noodig of was het maar een goedkoope aanbieding, waarvan men profiteerde? De Voorzitter geeft inlichtingen hierover. De heer Feenstra Kuiper criti- seert het, dat ze in 1933 aangeschaft zijn en in 1934 op de begrooting komen. Hierover ontstaat nadere discussie; de heer Feenstra Kuiper legt zich bij de uit eenzetting van den Voorzitter neer. No. 123. Verlichting f 65MO. De heer Biersteker stelt voor dezen post met 15.000 te verlagen. Bij doelma tige ontsteking kan worden bezuinigd. Verder stelt spr. vpor bij volle maan geen lantaarns te ontsteken. De Voorzitter.volet er niets voor, maar zal het in stemming brengen. De heer M e ij e r maakt een opmerking over het gebruik van goedkoop gas voor straatverlichting. De heer Van der Vaart geeft na dere inlichtingen over de ontsteking van lantaarns. Spr. heeft eens de proef geno men op de voorgestelde wijze, maar ge bleken is, dat de verlichting stabiel moet zjin en niet moet afhangen van de maan. Goedkoop gas voor straatverlichting. Voor de gemeentebegrooting maakt het weinig uit en spr. ontraadt het. Men verlage den post niet; we hebben 110" na de samenstelling der begrooting een aanmerkelijke stadsuitbreiding gekre gen, waarmee we ook rekening moeten houden. De heeren Terra en Tiessen stel len vragen over de verlichting; laatstge noemde vraagt of de verlichting is geba seerd op de volledige verlichting. De V 0 0 r z i 11 e r Ja, op de volledige! De heer Tiessen: Wanneer gaat die dan in? De heer V ander Vaart wijst er op, dat de post is uitgetrokken op de normale verlichting en op grond der praktijk. Met dezen post kunnen we de normale ver lichting bekostigen, maar spr. wil liever wachten hiermee tot de zaak van de ver lichting is uitgepuzzeld en zoolang de halve verlichting handhaven. Op deze wijze kunnen wij de verlichting van de uitbreiding tevens zonder verdere kosten regelen. De heer Biersteker zal géén stem ming vragen, maar wil met dr. Feenstra Kuiper geacht worden te hebben tegenge stemd. 126. Waarschuwingsborden. Niets voor uitgetrokken). De heer Terra bepleit het geregeld plaatsen van borden bij zijstraten voor parkeering. De Voorzitter heeft bezwaar we gens de kosten van dien maatregel. 185. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volks huisvesting f 33.207. De heer Biersteker vraagt om nog maals bij de regeering aan te dringen op 's ministers tusschenkomst teneinde ver laging van liet rentetype van de Rijksver zekeringsbank te verkrijgen en ook voor de annuïteitsleening van Volkshuisves ting. Dit wordt toegezegd door het College. 197. Marktgelden f 5000. Hiervoor wordt 10.000 uitgetrokken wegens de kermis. 200. Belasting bebouwde eigendommen f 105.000. De heer Van L o o heeft de vraag ge steld n het Alg. Rapport over invoering te Huisduinen van wegenbelasting, maar is niet tevreden over het antwoord. Villa bewoners in Huisduinen kunnen toch wel wegenbelasting betalen? De straten heb ben kapitalen gekost. Spr. komt t. z t. met een voorstel 213. Kosten begraafplaats 6589. Dr. Feenstra Kuiper: De in het rapport gestelde vraag is niet goed over gebracht. Spr. heeft gevraagd: Waarom is eeii nieuw begraaftoestel noodig? De Voorzitter: Het bestaande toe stel moet vernieuwd worden. t52a. Subsidie Centr. Ver. voor Schooi en Werktuinen 10. Dr. Feenstra Kuiper: Waarvoor is die post opgebracht? De Voorzitter: De post is alleen opgebracht om mogelijk te maken een provinciaal subsidie te verkrijgen. De heer D e N ij s stelt een vraag over de school voor B.L.O. Wethouder De Boer: We zijn allang bezig om een nieuwe school B.L.O. te krij gen, maar het is de vraag of de regeexnig die onder de huidige omstandigheden toe staat. 507. Subsidiën aan schouwburgen en muziekcorpsen f 2050. Dr. Feenstra Kuiper meent, dat de door het College ontworpen regeling niet goed is. Beter acht spr. een uniforme verlaging b.v. van 10 De heer R a n heeft gesproken over de ongelijkheid der subsidies. Zit het alleen in het praedicaat „Stedelijk", dat dit corps zooveel meer krijgt? De Voorzitter: Dit is historisch ontstaan. Wij meenden dat deze regeling aan de hand van de diverse ontvangsten en uitgaven een billijke was. Het is na tuurlijk geen wet van Meden en Perzen. Het blijft altijd een schatting. Hierover ontstaat nadere discussie. De heer Van L 0 0 Ook wij zijn voor een algemeene verlaging van 10%. Met het Marine-comité is overleg gepleegd. Voorgesteld is nu „Toonkunst" met 50% te verlagen, de laatste twee jaar is deze vereeniging op den goeden weg en wor den klassieke werken uitgevoerd. 50 verlaging zou zeer onbillijk zijn. Datzelfde geldt ook voor het Sted. Muziekcorps. In dertijd is deze regeling door den Raad aldus opgemaakt, o. a. omdat voor het Sted. Muziekcorps niet gold, dat men tot een bepaalde groep moest behooren. Overwegende bezwaren zijn er voor de 10 verlaging niet; de thans voorgestelde hap is veel te groot voor sommige corpsen. De heer R a 11 protesteert tegen de woorden van den heer Van Loo. Ook voor andere corpsen heeft spr. op de bres ge staan. Alle-dag-kerk. lederen Dinsdag, Woensdag, Donder dag, 'savonds van 7-8u. in de Doopsgez. Kerk. Ncd. Herv. Gem. (Nw. Kerk. WeststraatJ (niet Westerkerk) 's Morgens 10.30 uur, Ds. f. W. J. v. d. Poel. Zang van het Kerkkoor. Herdenking overlijden H. M. de Koningin-Moeder. 's Avonds 7 u., Oecumenische Dienst Paaschwijding. - Vijf verschillende sprekers. Ncd. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein} Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. f. Tollenaar Rouwdienst ter nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meijnen Kerkdienst (Cbr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. f. Tollenaar Rouwdienst ter nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens .10 u. en 's avonds 5.30 a. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Gereï. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Ds. H. C. Bi nee, van Zaandam. Des morgens bediening van het H. Avondmaal. Maandag 26 Maart, des avonds te 8 u. 15, Gedachtenissamenkomst in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Spreker: de eerw. heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. J. C. Schörder van Amsterdam. Maandagavond 8 uur, Ds. A. Klinkenberg Jz., van A'-dam, Rouwdienst in verband met het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder, Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Doop. Geen Zondagsschool Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 en 's avonds half zes Ds. H. E. Beker, van Haarlem. Maandagavond 8 uur, Herdenkings dienst H. M de Koningin-Moeder» de Heer C. G. Dun. Oud-Katholfcka Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Maandag 26 Maart, 's avonds half 8, Bidstond naar aanleiding van het overlijden H.M. de Koningin-Moeder,, Donderdag 29 Maart. Kerkdienst om half tien. Evangelisatiegebouw, V ijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils, 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst Plantsoen. 8 uur njn. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat, 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. v. Wichea De heer Smits meent, dat er een vaste basis moet zijn. Spr. vindt het niet erg als een muziekcorps met het praedicaat „Ste delijk" wat meer krijgt, al zullen de on kosten van de andere corpsen wel even hoog zijn. Maar spr. is tegen een al gemeene verlaging van 10%. Voor het Stedelijk is een verlaging van 22 op het subsidie van thans niet zoo zwaar als een van 10 voor de andere corpsen. Tusschen wethouder Smits en den heer Van Loo ontstaat een discussie hierover. De heer Biersteker: Het systeem van den wethouder treft ook de volkscon certen. Dr. Feenstra Kuiper: Het is thans niet het oogenblik om de intrinsieke waarde der corpsen te beoordeelen. Laten we thans deze basis aannemen en 10 over de geheele linie geven. De heer Van der Vaart: Twee ge dachten hebben voorgezeten bij de samen stelling van het lijstje. Het systeem is ge volgd dat instellingen die subsidie krijgen van de gemeente ook onder gemeentelijke controle staan. Wü hebben toen ook aan die vereenigingen gevraagd wat zij voor het volgend jaar van plau waren. De begrootingen, die ingezonden wer den, gaven den verificateur aanleiding tot zijn rapport, waaruit bleek, dat het „Ste delijk" sluiten kon met een bepaald be drag. Wü wilden de corpsen niet gelijk schakelen en hebben dus de kwestie van de behoefte niet laten gelden. Bij de volks concerten gold weer een ander element. Met de thans gedane voorstellen heeft elke vereeniging haar behoefte vervuld. Tegen 10 over de geheele linie heeft spr. overi gens geen overwegend bezwaar. In stemming komt het voorstel-Feenstra Kuiper c.s. voor 10 verlaging over de heele linie. Het wordt verworpen; tegen de heeren Bot, Van Zwijndrecht, Van der Veer, Eijlders, Ran, Terra, Van der Vaart, Smits, Boogaard, De Nijs, Minnes, Speur, Kraak en Van der Mast. De heer Biersteker stelt nu voor de subsidies onveranderd te laten. De heer Ran meent, dat amusements- vereenigingen voor verlaging allereerst iu aanmerking komen,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9