Radi Van GEMENGD NIEUWS De rechtszaak Onnes van Nijenrode. Poging tot overval met berooving. Ongeluk in een verfFabriek Familietwist. De zaak-Stawisky. De ramp te Hakodate. De aanslag op Goering. Ernstige brand in een werkloozentehuis De bruid van een Ethiopischen prins. lo-programma Ontploffing in Texas. Groote juweelen smokkelarij ontdekt. De aanleg van wegen in Palestina. Periodieke examens voor onderwijzers. Insull. dtir^ldpitrs ,s 41 De verschijningsepidemie in Zuid-Vlaanderen. HELDERSCHE kerk verlaten en zich rechtstreeks naar Den Haag begeven, vervolgens verlaat H.M. de Koningin de kerk en pas daarna zullen degenen, die in de kerk \erzame.d zijn kunnen vertrekken. DE VORSTELIJKE PERSOVEN DIE IX DEN' ROUWSTOET ZULLEN' VOLGEN'. De volgende vorstelijke personen zul len in den rouwstoet het stoffelijk over schot van Koningin Emma van het paleis aan het Lange Voorhout naar Delft bege leiden: De prinses van Erbach-Sehonberg, de prinses van Waldeck en Pyrmont, de her togin van Saksen-Coburg en Gotha, de prinses van W ied, Lady May Abel Sniitn, de erfgroothertogin van Oldenburg, prin ses Yiktoria van Bentheim-Steinfurt, de erfprinses van Waldeck en Pyrmont, prinses Maximiliaan van Waldeck-Pyr- mont, prinses Georg Wilhelm van M al- deck-Pyrmont, dour. freifratt baronesse von Doernberg. geb. prinses van Erbach- Schönberg; de prins der Nederlanden, de prins \an Waldeck en Pyrmont. prins Eugen van Zweden, hertog van Néricië, prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, pi nis Félix van Luxemburg, de erfgroothertog van Oldenburg, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, de erfprins van Vt al- deck en Pyrmont, de prins van Bentheim en Rteinfiirt, de prins van Wied, prins Maximiliaan van Waldeck en Pyrniont, prins (leorg Wilhelm van W aldeck-P\ r- mont. nrins Hubertus van Saksen-Oobuig en Gotha, de erfprins van Erbach-Schön- herg. De deelneming in Indië. Aneta meldt uit Batavia: De bewijzen van deelneming bij het overlijden van de Koningin-Moeder blijven van alle zijden uit Ned.-ïndië toestroomen uit alle krin gen van de bevolking. Op 27 dezer zal er in den geheelen ar chipel niet groote plechtigheid de uit vaart worden herdacht. Noch Nederland- ache dagbladen noch bladen in de Malei- sche taal zullen verschijnen. Aangezien op 26 dezer de Garebeg Besar valt verschijnen de Maleische bla den dus drie dagen lang niet. Binnenland De achttiende zitting van het proces- Onnes. Voor deze zitting, die Zaterdag plaats had, zijn opgeroepen de koopman, die onlangs „brand-onthullingen" over d n getuige Koning is komen doen. Enkele mannen, die volgens den getuige in die brandstichting de hand zouden hebben g'hod, o. a. Witbraad en Koning, die elke zitting bijwoont, zullen waarschijnlijk van daag nog eens nadere vragen worden ge steld met betrekking tot de correspon dentie OnnesKoning over schilderijen- beleening, van welke correspondentie de burchtheer zegt, dat ze reëel was, en Ko ning, dat ze als camouflage voor afspra ken voor ontmoetingen diende. Men herinnert zich, dat onlangs een ge tuige zich heeft aangemeld, de koopman Dekker, die opzienbarende mededeelingen deed omtrent een brand, die eens in op dracht van Koning in de oorlogsjaren is gesticht in een entrepot in Amsterdam- West. Dekker deed toen nauwkeurig me- dedeeling, door wie en hoe de brand is ge sticht, dat hij op den uitkijk heeft gestaan en daarvoor duizend gulden heeft ont vangen. Naar de mededeelingen van dezen Dek ker is tusschentijds een onderzoek inge steld, dat, naar het schijnt, geenszins be vestiging van 's mans verklaringen heeft opgeleverd. Voorgeroepen wordt een der door Dek ker genoemde mannen, die thans in de gevangenis te Haarlem een straf uitzit. Deze getuige weet niets meer. Hierna wordt de door Dekker genoemde caféhouder gehoord, die ontkent ooit iets uit te staan te hebben gehad met een po ging tot brandstichting. Te half vier wordt de zitting hervat en wordt de correspondentie over de schilde- fijenbeleening tusschen Onnes en Koning ter sprake gebracht. Het verhoor van den getuige Koning gaat nog geruimen tijd voort. Hedenmorgen voortzetting. Mislukt. Zaterdag is gepoogd een overval te ple gen op den handelaar in tweedehandscne goederen, te Haarlem. Omstreeks ze ven uur vervoegde zich in zijn winkel, welke met ingang van dezen dag van de Gedempte Oude Gracht naar de Zijlstraat overgeplaatst is, een man, die naar den handelaar vroeg. Deze was op dat oogen blik achter in het huis en kwam in den winkel. I)e man wilde een divan koopen, maar de handelaar had er geen in zijn huis. el bevond zich er een in een pak huis, dat in de Nobelstraat is gevestigd. Besloten werd naar het pakhuis te gaan. I m het pakhuis te bereiken moet men door een klein zijstraatje, dat niet ver licht is. 1 oen men daar was, werd den handelaar de mond dichtgehouden en kort daarop verschenen nog twee andere mannen. Een handdoek was meegenomen welke over het hoofd werd gedaan. Juist op dat oogenblik verscheen een knecht, die zim patroon iets wilde vragen. De mannen staakten hun pogingen en twee van hen sloegen op de vlucht. De knecht wist nog niet precies wat er gebeurd was en liep een eindje met een van de man nen mee. Deze vertelde hem in het kort het geval en voegde er zelfs aan toe. dat lm nog getracht had zijn baas te helpen De ge- Daarna is de 'u de drukte verdwe nen. De politie is van het geval in kennis gesteld, die naar de mannen zoekt. 1 handelaar was licht aan het gezicht wond. Twee personen gewond. Zaterdag is een ernstig ongeluk gebeurd in de werkplaats van de verf fabriek van D. SI., aan den Zuidoost-Buitensingel 58, in Den Haag. <0 De 27-jarige D. SI. en zpn 18-jarige broeder F. SI. waren daar bezig met het aanmaken van siccatief. Een van beiden heeft daarop terpentijn aan de siccatief toegevoegd, teneinde deze iets te verdun nen. Daardoor werden evenwel terpentijn- gassen ontwikkeld, welke op een gege\ en oogenblik in vlam geraakten, zoodat ook de kleeren van de beide broeders vlam vatten. Geen kans ziende om op andere wijze hun brandende kleeding te dooven, ijlden zii naar buiten en sprongen te water, waaruit zij door voorbijgangers weder op het droge werden gebracht. Hun verwondingen waren evenwel van dien aard, dat beiden naar het gemeente lijk ziekenhuis moesten worden overge bracht. F. SI. kon daarna, na verbonden te zijn, het ziekenhuis weder verlaten; de brandwonden, welke zijn 27-jarige broe der had opgeloopen, bleken evenwel van zéér ernstigen aard te zijn, zoodat zijn toe stand niet zonder levensgevaar wordt ge acht. De brand in de werkplaats werd met twee stralen door de brandweer gebluscht; de waterschade is vrij groot; de mate- rieele brandschade gering. SMOKKELARIJ. De marechaussee uit Budel hebben Vrijdagnacht aan den overweg bij het sta tion te Maarheeze een troep Eindhoven- sche smokkelaars ontmoet. Vijf fietsen en 38 doozen Belgische boter werden in be slag genomen. Tegen een persoon werd proces-verbaal opgemaakt; de anderen wisten te ontkomen. De betrekkingen tusschen A. E., lossen arbeider te Zwolle, en zijn aangetrouwde familie waren niet van de beste. De vrouw koos daarbij de zijde van haar echtgenoot en demonstreerde dit o.m. twee weken geleden door haar vader, J. E., met een nijptang een gat in het hoofd te slaan. Zaterdagavond waren E. sr. en jr. reeds om half acht in een dusdanige stemming, dat zij naar de woning van B. trokken om de zaak uit te maken. B. deed open, maar bewaarde tegenover het schel den van de twee mannen een volkomen stilzwijgen. Dit wond dezen zoo op, dat zij hun messen trokken en B. hiermee te lijf gingen. Deze vluchtte in huis en daar werd de srtiid voortgezet. Het gevolg was, dat B. en zijn vrouw per auto naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. B. had tal van messteken, waarbij hem o.m. een pees was doorgesneden van den lin kerarm. Ook de vrouw had tal van kwet suren aan gezicht en rechterarm voor namelijk. De toestand van E. sr. was zoo, dat op het politiebureau zijn geheele hoofd in het verband gezet moest worden. In de woning van de familie B. was het één ruïne. Buitenland Onthullingen van mevrouw Stawisky. Mevrouw Stawisky heeft den rechter van instructie er van in kennis gesteld, dat zij haar verzoek om in vrijheidstel ling introk in verband met verklaringen, die er zijn afgelegd voor de commissie van onderzoek in de zaak-Stawisky, opdat zij zoo spoedig mogelijk gelegenheid zal krijgen verklaringen af te leggen tegen over de justitie met betrekking tot de door haar gespeelde rol. Zij heeft aange kondigd onthullingen te zullen doen. Immuniteit van zekere afge vaardigden opgeheven? De parlementaire commissie van on derzoek in de zaak-Stawisky overweegt thans de Kamer en den Senaat Woens dag of Donderdag bijeen te roepen, ten einde de immuniteit van zekere afgevaar digden op te heffen. De juweelen te Londen in be slag genomen. De Fransche Sureté Générale deelt Zaterdag mede, dat de commissaris Peu- de piece te Londen de juweelen in beslag genomen heeft, die Stawisky en zijn medeplichtigen aan de Bank van Leening te Bayonne onttrokken hadden. De juwee len vertegenwoordigen een waarde van 10 muhoen francs. Zij werden gevonden m een bank van leening te Sutton. Nadre wordt gemeld, dat de juweelen in totaal oor 8000 pond sterling beleend varen. Zij waren geleidelijk door gevol machtigden van Stawisky's bende uit Pa rijs overgebracht. De eerste stukken wer den 25 September 1933 beleend, de voor laatste op December 1933, de laatste 8 I ebruari 1934, welke laatste datum dus na den dood van Stawisky was. De gevonden schat bestaat voor het giootste deel uit diamanten sieraden, waarby eenige zeer fraaie steenen, ter waarde van eenige duizenden ponden voorkomen. De bank van leening had ze tot nu toe niet ten verkoop aangeboden. De Sureté heeft nader medegedeeld, dat het op het oogenblik wettelijk niet mo gelijk is de juweelen in beslag te nemen. Er zal vooreerst een procedure ter iden tificatie ingesteld worden. Daarna zul- Koop geen Aspirin onder den prijs f Denk eraan, dat de prijs waarschijnlijk niet het eenige is, waarmee geknoeid werd. Stel met het oog op een gering prijsverschil uw gezondheid niet in de waagschaalEisch de echte Aspirin met het Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking I C U":ijiuiituü rkrijgbaat de oranjftbana-buisjes-var. 20tafel/O cG. en orao^igakjés van.igtafc^^Otcfs COURANT van DINSDAG 27 MAART 1934. gekomen na een voetreis van Nederland door Duitschland, Zwitserland en Itahe. \lleen voor het passeeren van den Snn- plon hebben zij den trein genomen. De beide Nederlanders blijven te Rome tot het sluiten van de Heilig. D.«. zijn van plan dan over Frankrijk en Bel gië terug te wandelen. Naar men vreest meer dan 1200 dooden. len langs diplomatieken weg onderhan delingen van de teruggaaf geopend wor- den. Naar verluidt, zijn de juweelen te Lon den beleend door een vriendin van Ro- magnino, den secretaris van Stawisky, een vroegere artiste van het Theatre Em pire, bekend onder den naam mademoi- selle Nono. De tweede schouwing van Sta wisky's stoffelijk overschot. De kist met het lijk van Stawisky is Za terdag op het kerkhof te Chamonix opge graven en naar het lijkenhuisje overge bracht. In tegenwoordigheid van de dok ters, die hij de eerste lijking aanwezig zijn geweest, werd de kist geopend. De dokters toonden de gerechtelijke autoriteiten, dat de borst van den doode geen wond vertoonde. Daarop is de kist gesloten. Zij wordt in een bagage-wagen naar Parijs overgebracht, waar dezer dagen de officieele tweede lijkschouwing zal plaats hebben. Een generaal ontslagen. Het departement van oorlog maakt be kend, dat de naam van den brigade-gene raal Bardi de Fourtou uit de officierslijst geschrapt is. Dit is geschied in verhand met de veroordeeling van den generaal in verband met de affaire-Stawisky. De belooning tot 30.000 mk. verhoogd. Tot nu toe zijn ongeveer 800 lijken on der de puinhoopen van Hakodate ge\ - den, waarvan 70 in een lagere schooi en een zestigtal werd gevonden op eenigen afstand van de ruïnes, omgekomen van Tien vreest, dat het aantal dooden meer dan 1200 zal bedragen. 9 schepen met 230 man vermist. Volgens nadere berichten uit Hakodate worden 9 Japansche stoomschepen ver- mist die tijdens den typhoon in de haven lagen en die naar zee vertrokken, toen de brand uitbrak. Daar men geen bericht van de schepen heeft ontvangen, wordt gevreesd, dat. zij met hun bemanningen un totaal 230 koppen) vergaan zijn. 14 dooden; 80 gewonden. De politie-president van Berlijn heeft Zaïerdagomorgen bekend gemaakt, dat de oorspronkelijk op 5000 mk. vastgestel de belooning voor de ontdekking van de daders van den bomaanslag op 21 Maart in de straat Unter den Linden, tot 30,000 mark verhoogd is. Dit bedrag zal even tueel voor verdeeling ponspondsgewyze in aanmerking komen. EEN LANGE VOETREIS. Twee Nederlandsche jonge mannen/ wier namen worden opgegeven als Cor- nelis Molet en Anton van Beek, zijn Za terdag, naar Reuter meldt, te Rome aan haar uit Lynchburg in Virginië ge meld wordt, heeft daar een ernstige brand gewoed in een werkloozentehuis, waarbij 14 menschen zijn omgekomen en 80 ge wond. n Het tehuis brandde in minder dan 10 minuten volkomen af; een deel van de be woners, dat sliep, kon zich slechts red den door uit de ramen te springen. De oorzaak van het ongeluk zou zijn, dat een pan met vet, die op een kachel stond, overgekookt is. Ongelukkigerwijs was er juist tijdens den brand een defect aan het licht in het ziekenhuis der stad, zoodat de geneeskundige hulp aan de slachtoffers vertraging ondervond. t Een romantisch huwelijk. Mejuffrouw Masako Koeroda, de uit verkoren bruid van Prins Lidj Ara/e Ababe, neef van den keizer van Ethio pië, is vast besloten, dat niets haar hu welijk in den weg zal staan. Ik ga naar Ethiopië, zoo verklaarde zij, oók al keurt het Japansche hof ons hu welijk niet goed. Mej. Koeroda, dochter van burggraaf Hiroshi Koeroda is uit honderden foto's, die naar den prins waren gestuurd, als zijn bruid uitverkoren. Zij heeft thans haar toekomstigen echt genoot nog niet gezien. Zij gelooft, dat haar huwelijk den weg zal effenen naar WOENSDAG 28 MAART. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 6-30 „Onze keuken", door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 1015 Voor Arb. in de Continub :dr.: De Noten krakers o.l.v. D. Wins. 11.00 RVU. Causerie mevr. F. J. van Wave- ren-Resink. 11 30 Zang bij de luit door G. Dumont. 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. I.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 Gramofoonpl. 2.I'S Knipcursus. 300 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonpl. 6.30 RVU. Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta: De corporatieve staatsgedachte in Nederland en in het buitenland. 700 Sportuitzending. 7.20 Gramofoonpl. 7-30 F. Oharmon (bariton) en C. Steyn (orgel, piano). 7 50 Gramofoonpl. 8.00 Herh. SOS-berichten. Vaz Dlas en VARA-Varia. 8.15 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 8.45 „De jacht in den nacht" van F. van Duin. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v, W. v. Cap- pellen. 9-30 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. M.m.v. Louise Wijngaarden (viool), 10.30 Vaz Dias, Gramofoonpl. 10.45 J. Jong (orgel), J. Hagenar (xylophoon) en R. Bennik (slagwerk), li 00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. ïi-301*2.00 Gramofoonpl, Huizen, 30 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8 159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.lv. Ds. H. v. d. Elskamp. II.00 Pianorecital mej.. T. Thiel. 12.1*5 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v P. v. d. Hurk. t.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d Hurk. 1.15 Gramofoonpl. 1-45 Vervolg concert. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 300 Zangvoordracht door Joh. de Geus (so praan). Aan den vleugel: R. Beute. 4.00 Orgelconcert S. P. Visser. 5.00 Kinderuur 6.00 Land bouw half uur. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7-15 Gramofoonpl. 7 30 Literaire causerie. 8.00830 Ouderuurtje. 8.30 Uitvoering van de „Johannes-Passion" van J. S. Bach, door het Bach-koor en -orkest van de Bcthlehemkerk te Den Haag, m.m.v. solisten o.l.v. Alex Schellevis. Om ca. 910 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 29 MAART. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzen ding. 8.00 Gramofoonpl. io.oo Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 1.00 Gramofoonpl. I.45 Pianorecital door mevr. Tr. Stein. 2.15 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 400 Voor zieken en ouden van dagen. 4-30 Gramofoonpl. 5.00 Radiotooneel voor de kinderen, 5.30 Ivovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Uit de Engelsche Kerk te Amsterdam! De Schola Cantorum o.l.v. H. Cuypers, Mathheus-Passie van Jac. Obrecht. 8.45 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, m.m.v, Theo v. d. Pas (piano). 9.30 Moderne zangdeclamatie door Mariette Serlé. 9 50 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonpl. II.00 Vaz Dias. I'ï.io12.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.0011.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J v. d. Woude. 10.40 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 1*2 15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003-30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Drs. L. D. Poot. M.mv. bariton en tenor. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang door A. Reclaire (alt). Aan den vleugel W. L. Doortmont. 6.15 Gramofoonpl. 6.45 Esperantokwartiertje. -15 1 oespraak door Dr. Stanley Jones (gr.pl.) 8.00 Concert door mevr. G. Stotijn-Molenaar (sopraan), Ch. v. Isterdael (cello), H. Stotijn (hobo) en A. Engels (orgel). 8.30 Prof. Dr. K. Schilder: Zevende lijdens overweging voor de zeven lijdensweken. 9-15 Vervolg concert. 10.15 Vaz Dias. 10.25n.30 Gramofoonpl. in ge- 130 ij» de be- fa- hechtere banden van vriendschap tus schen Ethiopië en japa». Koninklijke Haar moeder zegt, da cie huwe. familie van Etluopie ins iyk no| niet heeft mtgeMen 1 zou in Mei na"F»Mden Sd uitgesteld %Se'ho,Kn™" n Japanschen ket»r is nog niet bekend. Acht dooden en twaalf gewonden. Door een lievige ontploffmg ^p^F'in werden Vrijdag, naar uit Eagle-Pass Texas gemeld werd, acht T' dood en twaalf gewond, die meter onder den grondgelegcnkoe»»»1 werkten. De geheele stad wenl d^r briek voor producten van steenkole HOTELDIEFSTAL TE HAMBURG. In een hotel in de binnenstad van Ham burg zijn uit de kamer van een gast ge stolen 0000 lire, 900 Argentgnsche pesos en 9000 postzegels ter waarde van 50.1KR mark. Op liet station Beuthen hebben de Pool- sche douane-autoriteiten een groote ju- weelensmolckelarij ontdekt. Voor het ver trek van den trein BerlijnBoekarest, viel den beambten het verdachte gedrag van een man op. Na onderzoek van zijn bagage werd hij aan den lijve gefouil leerd, waarbij men 1.178 brill anten van verschillende grootte ontdekte, die voor een deel zelfs in zijn schoenzolen verbor gen waren. De smokkelaar, die afkomstig is uit Antwerpen, verklaarde dat hij de juwee len niet naar Polen doch naar Tsjechoslo- wakije had willen brengen. Zijn reisbiljet was echter genomen voor een Poolsch sta tion. De man werd gearresteerd en de brillanten in beslag genomen. DE STRATOSFEERREIZIGER IR. COSIJXS VEROORDEELD. Door de rechtbank te Brussel is Zater dag uitspraak gedaan in de zaak ten laste van de stratosfeerreizigers ir. Cosijns en ir. Lhoir, beiden vervolgd in verband met de ontploffing op 11 Augustus 1933 van de gondel van den stratosfeerballon F.N.R.S. Bij deze ontploffing werd, naar men weet, een arbeider gedood en een andere arbeider gewond. De rechtbank achtte de schuld van onvoorzichtigheid bewezen, maar aanvaardde voor beide be klaagden verzachtende omstandigheden. Ir. Cosijns en ir. Lhoir werden dan ook slechts veroordeeld tot het betalen van een geldboete van frs. 350 met uitstel ge durende drie jaar. De Compagnie Beige d'Alluminium te Angleur bij Luik, die de gondel had gebouwd, werd civiel verant woordelijk verklaard. De gewonde arbei der kreeg frs. 10.000 schadevergoeding. Het Engelsche vijfjaren-plan voor de verbetering van oude en aanleg van nieuwe wegen in Palestina is thans ten uitvoer gebracht. In dit tijdperk is een bedrag van 956,000 besteed aan den aanleg en ver betering van wegen en 809.000 aan ma chinerieën en vervoer van materiaal. Talrijke dorpen zijn thans aangesloten op de groote verkeerswegen, het aantal motorvoertuigen is toegenomen van 400 tot 6126. Uit Santiago wordt gemeld, dat alle onderwijzers 111 Chili een examen zullen moeten afleggen 0111 te bewijzen, dat zij nog steeds geschikt zijn aan de rijksscho len onderwijs te geven. Als oorzaak voor dezen maatregel wordt opgegeven, dat talrijke onderwij zers, nadat zij hun acte gehaald hebben, het geleerde niet bijhouden, zoodat zii geleidelijk de bekwaamheid verliezen om de jeugd te_ onderrichten. Daarom is besloten de onderwijzers voortaan „up-to-date" te houden door periodieke examens. Indien deze examens zonder goed ge volg worden afgelegd, zullen de onder wijzers tijdelijk geschorst worden en in het ergste geval ontslagen worden. Zooals te verwachten was, is van de zijde der onderwijzers veel bezwaar ge- zwaar gemaakt tegen dezen maatregel doch de minister van onderwijs heeft voet bij stuk gehouden en eenvoudig ver- dat onderwijzers, die zich niet vrijwillig voor dit onderzoekings-examen aanmelden, als „opstandelingen" zullen worden beschouwd en behandeld. De Meotis bij Alexand rie. schip AttikF'flaf3 v T Grieksche stoom- radiogrammen bppft 1 '1!J zStiSópWai5oUit Tikt' «WP bevindt en daar wScht op'to,t'andrië de juridische adviseurs van wfFIn Griekenland Te Port «D;,i 1 1 1,1 in omloop, dat de Meotis gerucht de haven van Port Sairi 7.1 1 tidagavond Mevrouwinsulfleno,tpblA1Fenlo°Pen' toeft, heeft 'veUs' een Pransch -fsF haar pas verkrpt/pn dnsc» visum op ZuidstovischaangMen'VeeTT nu ee" heen wil gaan, dochmenTermoed?8. ZÜ loonden. vermoedt naar 27 Maart. een H. C. Anderst voor de bekroning Toen de naam van de sckl jaar met den prijs ging sti bus kwam mej. Andrea Ai,f®K bleek de gelukkige winnares eeli: - haagsche dienstbode te ziiu. Andu^,,, een medaille en 500 kronen en oh$H men niet voetstoots kan aannemen, daTz zooals de kranten willen doen gelooven' dank zii deze 170 gulden in staat zal zij,.' zich geheel aan letterkundig werk te wij den", kan men zich voorstellen, dat An drea met dit succes dolgelukkig is. Er zijn echter menschen geweest, dj9 over haar litteraire neigingen minder ge sticht bleken en dat waren haar diverse werkgeefsters. Eén mevrouw heeft haar om die redenen ontslagen e 1 andere dames gingen wel niet zóó ver, maar vonden liet toch wel een raar geval. Als Andrea een al te goed waarneem ster was, kan het 1111 en dan ook wel wat lastig ziin geweest.... Stel u voor, dat een dienstbode na het huiselijke stof op de gebruikelijke wijze per stofzuiger te hebben verzameld, de stof voor haar ro mans gaat zoeken in de dwaze hebbelijk- heden en karakterfouten van haar succes sieve werkgevers en hoe groot is die verleiding niet voor een dienstmeisje, dat haar meneeren en mevrouwen altijd „en p a n 10 u f 1 e s" ziet? En indien ze zoo dichterlijk was, als een schrijfster behóórt te zijn, kan het bepaald hinderlijk zijn geweest! Andrea, wil je de ramen sluiten? Mevrouw, de merels kwelen hun zoetste lentelied. De musschen tjilpen van vreugde van de daken over de wederge boorte van het zoele jaargetij. Bloemen en planten bersten open en hun zoete geuren vermengen zich met de kruidige aroma van de vochtige aarde. Waarom dit lentefestiin buiten te sluiten uit uw duffe, dompige woonkamer? Andrea, sluit de ramen. Hoort gii niet den doffen, melancho- lieken roep van den koekoek, het verliefde gekir van de donzen-duiven? Hoe kunt gij voor zooveel lenteweelde ongevoelig zijn? Goed, laat dan maar open. En zet even de tulpen in den lioogen groenen pul, hè? Karmijnroode tulpen in een groenen pul? Zii zouden er in verkwijnen! Men zegt, dat lentebloemen uiterst gevoelig zijn voor kleurenharmonie! Zet ze in uw blauwen pul, of in uw zwarte vaas, het zal een lust ziin voor de oogen. Roode tulpen in een groene vaas, het schokt de diepste vezelen van mijn gevoel, al wat er in mijn ziel leeft aan liefde voor de heerlijke natuur, komt er tegen in verzet. Bloemen ziin de vreugde en de poëzie des levens, zii verdienen de liefde en de zorg voor een zuigeling, zij verzoenen ons met de hardheden van het lot. Allright, ga je gang. En denk je om de biefstuk? Een kamer zonder bloemen is als een wereld zonder zon, een maaltijd zonder specerijen, een leven zonder liefde.... Denk je 0111 de biefstuk? Als een gezin zonder kinderstem men, een huis zonder muziek, een hemel zonder sterren Denk je om de biefstuk!!?? De biefstuk? Ja, de biefstuk.... En toch, ook een zacht-beige vaas, heel zacht, héél teer beige, zou voor dit rood, juist voor dit felle karmijnrood.,., dat is als een hartekreet, eene schrééuw van intens levensgeluk, ik bedoel Ik bedoel de biefstuk. Geef toe dat het te veel kan worden! DUIKKPROEVEN OP DE SURCOUF. De grootste duikboot ter wereld. Te Brest heeft de 3800 ton nietende duikboot Surcouf, de grootste duikboot ter wereld, haar duikproeven geëindigd en is met goed succes gedoken tot op een diepte van 80 meter. De Surcouf is vrijdag naar Cherbourg vertrokken om toebereidselen voor een tocht om de we reld te treffen. Zoo goed als geheel verdwenen. De correspondent van de N.R.Ct. t» Brussel meldt: Behalve dan te Onkerzele,bij Geeraards- bergen, waar nog eenige belangstelling zichtbaar is voor de plaats waar zich, enkele maanden geleden, schier dagelijks, wonderbare verschijningen zouden heb ben voorgedaan, is de visioenepidemie, die honderdduizenden lichtgeloovigen en nieuwsgierigen op de been bracht, elders in Zuid-Vlaanderen, nu weer geheel ver dwenen. Een redacteur van Het Laatste Nieuws, die dezer dagen een bezoek bracht aan het dorp Etikhove, niet ver van Oudenaarde, heeft het aldaar, door den »ziener« Eeneman gebouwde houten kapelletje, waar de heilige Maagd zich herhaaldelijk aan hem zou hebben ver toond, geheel verlaten gevonden. Sedert o0 October j.1. zijn aldaar geen verschij ningen meer voorgekomen. Eeneman, die huisschilder en winkelier is, wordt, in de streek, niet meer »au sérieux» geno men. Men heeft zelfs verscheidene hekel- lederen op hem gedicht, iets waaraan hij zich niet veel blijkt te storen, even min trouwens als aan de kwajongensbe- toogingen voor zijne woning, op Drie koningenavond en bij andere tot de lolklore behoorende gelegenheden. De tijd toen de volksmassa door de gen darmerie moest worden bedwongen is weer lang voorbij. Alleen Eeneman en ziin vrouw gaan nog iederen avond om uur even bidden bij het kapelletje waar zij slechts zelden, door een of meer per sonen, worden gevolgd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2