Toen een Koningin en Moeder de oogen sloot. Extra nummer REGENJASSEN Stadsnieuws Kerkelijke herdenking van den dood van de Koningin-Moeder. *lVat wilt *U lezen ir tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 MAART 1 934. van de Held. Courant. Licht op voor alle voertuigen. Een wijze vrouw bouwt baar huis, maar een dwaze breekt het met ei yen handen af. (.Spreuken XIV). Wanneer de zon is ondergegaan en de naeht over de aarde duistert, dan twinke len en schitteren millioenen sterren aan den hemelhoog.In machtige grootheid stralen Orion enSirius als lichtspattende diamanten. Stille staat daar in het Onein dige Heelal de Poolster, de Leidster voor den zeeman op de groote, eenzame weveld- zeeën Toen de zon onderging, zagen de men- schen de sterren, maar toen het nog dag was, vol gouden blij zonlicht, zagen de mensciien deze flonkerende lichten niet, en toch waren ze er. Dag en nacht, eeuwig schijnen de sterren.... ook wanneer wij ze niet zienZe zijn er ook bij lichtende zonnestralen.... al weten alleen ingewij den dit. Wij mensehen zien alleen de sterren wanneer de nacht valt. In vele huiskamers lichten sterren, die voor de kinderen in het huis willen zijn, wat de hemellichten zijn voor den zeeman op de onbetrouwbare watervlakte, de leid-ster, die hen de goede richting aangeeft op de onbetrouwbare levenszee, die hen wil wijzen de levensrichting, waar op zij veilig kunnen koersenZoolang het nog dag is, zien de kinderen in dat huis die sterren niet, maar als de avond komt, sombere schaduwen vallen, de dood vader en moeder weggenómen heeft, dan 'pas zien ze die lichtende sterren, dan pas •beseffen ze, wie er op den nu ledigen stoel gezeten heeft.... dan pas eeren zij een lieve moeder, dien plichtsgetrouwen vader. Pan pas beseffen zij, dat de dóoden slechts het goede voor hen wilden, begrij pen zij wat er verloren ging, dan doet die leege stoel hun pijn.. dan zouden ze zoo graag die lieve moeder, met vriendelijk gelaat, waarin, als reine sterren stralende oogen twinkelden, terug willen zien, dan pas erkennen zij hun leidster en leid-sfer. Vol bewondering zien zij. als de naeht ge vallen is, naar den doode op.... In een land, waar het alles daglicht is, waar het goed gaat, zien vele landskinde ren de sterren nietvolgen niet de Leidster en Leid-ster. Nu is de avond gevallen over Nederland. Een moeder des Vaderlands sloot haar, als sterren lichtende, oogen. Een Vorstin ging hee - Koningin Emma droeg den naam Vor stin met eere. Een vorst moet zijn de ..voorste"! De voorste in liefde, in tóewijding. de voor ste in dienen.... Emma was de voorste-in toewijding voor haar onderdanen. Neen! Het woord onderdanen kwam niet voor in het woordenboek van deze zeldzaam eminente vrouw. Het woord onderdaan geeft weer slanfschheid, onderdanigheid! Deze Leid-ster, deze Vorstin in Liefde verachtte slaafschh^id, hield niet van con ventie. Zij zag nooit onderdanen, zag al leen schepselen, menschen als zij, gescha-: pen door denzelfden Schepper. Zii was daarom in waarheid de Moeder van het Nederlandsche Volk, want zü ging waar geleden werd. Zij, die zelve moeder was, kon meer dan anderen doorvoelen, wat het voor een arme moeder moet be- teekenen, wanneer een kindje worstelt met den Witten Dood, met de Tuberculose. Koningin Emma heeft zich als voorste in de rijen der tuberculose-bestrijders een eerezuil opgericht in het hart van duizen den Nederlandsche moeders. Die moeders, die kinderen, zijn nu ge komen, uit alle dorpen en steden van Ne derland.... ómdat zü willen begeleiden op haar laatsten tocht de Moeder van Ne derland, de lieve, eenvoudige oude dame, die men altijd vriendelijk zag lachen en wuiven. ele menschen hebben een lach op het gelaat, maar bij velen is die lach slechts een masker, is die lach conventioneel Maar deze oude, vriendelijke Koningin had de waarheid lief. Zij droeg geen mas ker en dwong eerbied en respect af, om dat zij leefde zooals een mensch moet leven. Het is, zooals in de Heilige Spreuken staat: Wie is waarlijk geëerd? Die zijn medemenschen eert! De avondschemering is gevallen, duis tere nacht is gevolgd, en allen, niet alleen de ingewijden, maar ook zij, die naar velen meenden, verre stonden van deze Vor stinne, komen en verklaren in verheven, édele taal, dat deze Vórstin een ster was onder Vorsten. Door dén aether klinken ontroerend de stemmen van mannen, die, naar velen meenden, zoolang het dag was, die ster niet zagen. Maar nu de nacht gevallen is, zijn ook zjj gekomen, demonstreerend de Eenheid van het groote Nationale Nederlandsche gezin. Nederland is één Goddank! Koningin Emma was niet gezeten boven het Volk Zij was eenvoudig en beminlijk van karakter. Zij was de eenvoud zelve, genoot van de reine natuur. Vorstin en Vrouw samengesmolten in edele harmonie. Over deze Majesteit, kwam de Majes teit van den dood. Bij haar leven deed Koningin-Emma veel voor het land. Bij daglicht zagen al leen ingewijden haar glans van goedheid. Nu het nacht is, komen allen, ook die verre bleven bij daglicht. Voor de Koningin-Moeder geldt zeer zeker: de dag van sterven is voornamer dan die van de geboorte. Want op den dag dat zij stierf, vereenigde Zij het heele Nederlandsche volk om haar baar. Moeders, mannen en vrouwen,'staan nu aan de baar van deze bescheiden vorstin, die leefde in vertrouwen op den Koning aller Koningen. De balans; van het leven van deze milddadige vrouw wordt opgemaakt en het saldo is, dat de dag van haar dood grooter is dan de dag van haar geboorte, want Zij was een wijze vrouw, dié Haar huis bouwde. Yvel Dlawnurg. oiiitieele herdenking in de Ned. Herv. Gemeente. i>jj de Nederl. Herv. Gemeente werd Zondagmorgen een officieele dienst ge houden, waarin het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder herdacht werd. Deze dienst, geleid door ds. van der Poel, en gehouden in de Nieuwe Kerk, werd bijgewoond door liet College van Burgemeester en Wethouders, ver tegen woord igd door don Burgemeester, de wethouders De Boer en Smits en den gemente-secretaris, den heer Kamman, alsmede door den Vice-Admiraal, Stel ling-commandant en mevrouw Brutel de la Iiivière. Veel officieren van de marine woonden den dienst bij. Ds. v. d. Poel sprak naar aanleiding van den tekst in Psalm 112 6, De recht vaardige zal in eeuwige gedachtenis zijn, en schetste in het kort het leven der vor stin In alle lagen van ons volk Is een schok van ontroering gegaan bij het ver- nepien van haar overlijden. Zij werd ge dragen door de sympathie van het volk. Woorden zijn arm om onze gevoelens uit te beelden en weer te geven hoe rijk en vruchtbaar dit leven is geweest. Maai onze droefheid wordt overstemd door een gevoel van erkentelijkheid voor het veie, dat zij in de vijftig jaren van haar ver blijf in ons land voor ons geweest is. Ai heeft mede een stuk geschiedenis ge maakt en zij heeft nieuwe richting aa» onze geschiedenis gegeven, In het kort schetst spr. ons het nnuei waaruit het jonge prinsesje, dat gemalin van Koning Willem III zou worden, is voortgekomen. Haar moeder, een vrouw van beschaving en tact, haar vader, ecu man van uitnemende ontwikkeling. Uroote figuren als Mommsen, de groote Duitsche, Oarlyle, de groote Engelsche historicus, verkeerden aan het hof; jonge prinsesje kwam uit een middelpun van cultuur. Dit verklaart ook naai groote belangstelling voor cultuur en wetenschap. Haar ontvangst als gemalin van den koning was triest: den lode Januari 1879 heerschte er, tengevolge van het overlijden van den kroonprins, rouw m Den Haag en de jonge vorstin vonu een treurende stad. Spr. gaat de feiten aan de hand van o geschiedenis na; al spoedig moest ee jeugdige vorstin zelve als regentes op treden voor haar dochtertje, en deze acnt jaren van haar regentschap zijn de glans- Periode van haar leven. Bevoegderen dan .spr. hebben dit getuigd; men leze maar wat in het Gedenkboek ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag is geschre ven. Belangrijke sociale wetten kwamen onder haar regentschap tot stand, ook be- stuurswetten voor de koloniën. Geen won der waarlijk, dat, toen het oogenblik was aangebroken, dat zij het regentsctiap aan haar dochter moest overdragen, het Ne derlandsche volk zijn dankbaarheid voor haar bewind uitte door het aanbieden van een groote som gelds. Nu kwam haar giootheid van karakter tot uiting: voor het eerst had zij gelegenheid iets naar eigen initiatief te doen, en, men weet het, het geld werd door haar bestemd voor de stichting „Oranje-Nassau's Oord". Haar hart leefde mee met allen, die leden, me nige warme handdruk bracht zij aan de zieken, menige zonnige glimlach, menig eenvoudig geschenk. Door deze dingen veroverde zij zich de harten van ons volk. Haar taak was: zichzelve overbodig te maken. Zij moest haar dochter voorberei den voor haar taak, en toen Wilhelmina geroepen werd de regeering over te ne men, heeft zij zich uit het openbare leven teruggetrokken. Maar zooveel inhoud had zij, dat zij geheel zich zelf kon geven om mede te werken aan alle takken van ons sociaal leven. Haar leven wordt rijk aan bet zichzelve geven, aan liefde tot den naaste. Zij viel op door haar eenvoud. Eenvoud is liet kenmerk van het ware. Wanneer men in zijn hart koninklijk is, behoeft men dat koninklijk niet naar buiten te demonstreeren. Was zij dus Koningin en Konings vrouw, zij was boven alles Moeüer, en met innige deelneming gaat ons hart in deze dagen, uit naar Koningin Wilhel mina Zij was een goede Moeder, maar ook was zij een goede Grootmoeder. Men leze eens het versje van atharina van Rennes, over de innige verhouding, die bestond tusschen grootmoeder en klein kind Haar grootheid was, dat zij mede menschen heeft gekend, en daardoor zoo veel heeft begrepen, i)e rechtvaardige zal in eeuwige ge dachtenis zijn". Alles gaat voorbij, maar niet bet goede. De goede gedachten blij ven leven onder het volk. In het tweede gedeelte zyner reiD zette rte Spr. uiteen, dat het geheim van dit 7on liefdevolle leven was haar geloof. De Koningin moeder is zich altijd bewust ge weest dat een leven arm is, als het niet in aanraking is gekomen met God. In Onze speciale verslaggever zal van de plechtigheden ter gelegenheid van de ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder een verslag maken/hetwelk in een extra editie van de „Heldersche Courant", die morgenmiddag verschijnt, zal worden op genomen. Ook onze abonné's buiten de stad zullen dit extra-nummer ontvangen. onzen tyd wrikt men en schudt men aan allerlei levensvormen. Hier staat een vrouw, die stil haar weg gaat, wetend, dat achter haar staat Eén, die grooter is dan zij: Christus. En spr. eindigt met de vraag: wat doen wij met ons leven? Het is niet genoeg als wij haar herdenken, wij moeten haar voorbeeld volgen. Vóör spr. zijn rede aanving, verhieven de aanwezigen zich enkele oogenblikken van hun zetels. Het Herv, Kerkkoor on der leiding van den heer de Hoog zong, zuiver en gevoelvol, een tweetal liederen: „Stil in God" van Julius Röntgen en het. bekende „So niinm denn meine Hande' van Fr. Silcher. Deze medewerking ge schiedde voor den heer de Hoogh onder droevige familie-omstandigheden; on danks het feit, dat slechts een enkele re petitie kon worden gehouden, was de- zang, die zonder begeleiding geschiedde, zeer zuiver. Behalve de gebruikelijke ko ralen, werd aan het einde van den dienst staande een tweetal coupletten gezongen van het oude Wilhelmus. In de Gereformeerde Kerk. Het kerkgebouw van de Geref. Kerk aan het Julianapark was Zondagmorgen, toen Ds. F. Tollenaar, Geref. predikant alhier, den kansel betrad voor het houden van een gedachtenis-rede in verband met het overlüden van H. M. de Koningin-Moeder door ons volk in al zijn geledingen met diene ontroering werd ontvangen. Wii gevoelen, aldus spr., in dit sterven het ingriipen van Gods Almacht in de his torie van ons volk. Daarom laten wij de stemme Gods tot onze ziel spreken bij de liikbaar dezer geliefde Vorstin. Dit heeft ons allen iets te zeggen. God heeft deze Vrouwe van hoogen adel, vast karakter en helder verstand als een rijke gave aan ons Volk geschonken en nu heeft God Haar tot zich genomen. Het tekstwoord voor deze predikatie sloot zich bii deze gedachte aan: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft ge nomen, de naam deS Heeren zii geloofd". Job 1 21b. Deze Koningin is een goddelijk en rijk geschenk geweest aan het Nederlandsche. Volk en daarom ontbloote ons Volk bij Haar lijkbaar ontrperd, maar toch ook dankbaar, het hóófd en belijde: „De Heere heeft gegeven." Maar de Heere heeft ook genomen. Spr. verhaalt van de rampen, die Job zijn over komen. Zoo moeten wij ook bezien het sterven van Koningin Emma. Veel, zeer veel is ons ontvallen, maar dit is onze troost, God ontvalt ons nooit. Job heeft»de genade, dat hij in de groot ste smarten ziin God nog kan loven. God geve deze genade aan de Konink- Ul'ke Familie, maar ook aan ons. Dan blii- ven we niet zien op dit sterven, maar dan ken we God, dat Zii de ruste is ingegaan, die overblijft voor Gods volk. Dan gedenken we dankbaar, dat we Haar 55 jaren hebben mogen bezitten, dan ziin we dankbaar, dat vele van Haar wer ken blijven; dankbaar voor het lichtend spoor, dat Zij onder ons volk heeft getee- kend en dat ons nog een reeks van jaren tot zegen kan ziin. Gods gunst over ons is rijk geweest. En nu God deze geliefde Vorstin tot zich heeft genomen, beliidt ieder Christen: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de naam des Heeren zij ge loofd". Na het beëindigen van deze plechtige samenkomst zong de Gemeente staande het tweede couplet van het „Wilhelmus": „Mijn schilt ende betrouwen", e. v. In het Evangeïisatiegebouw, Palmstraat, Ook in het Evangelisatie-lokaal Palm straat werd een géüenkdienst gehouden, die onder leiding stond van den heer G. Ch. Dun. De klokkerl, die anders luiden ter eere van de een of andere feestelijke gebeur tenis, doen nu hun rouw-gebrom hoeren over stad en land. Het volk van Nederland heeft op dezen dag behoefte, eens samen te komen als kinderen van eenzelfde volk, dat in rouw gedompeld is. Het is een goede gewoonte de gedenkdagen te vieren, zoowel bliide als droeve. Dat verinnigt, verdiept. Ook het volk van Israël werd op bijzondere dagen telkens opgeroepen. Zoo willen ook wij gehoor geven aan den oproep van onze Regeering en gedenken. Hoe willen wii gedenken? In één woord: dankbaar gedenken. Wij zeggen: God gaf, God nam, God zij geloofd. Uitvoerig gaat spr. daarna de historie van ons volk na tijdens Koningin Emina's leven. Aan de hand öer historie teekent hii ons de Overlevende als Vrouw, als Re gentes, als Moeder, als Koningin-Moeder. Haar leven was een beantwoording van de vraag, niet: Hoe w o r d ik gelukkig, maar: Hoe maak ik gelukkig? En nu wü staan voor de majesteit van den dood. Wij staan bovendien in deze dagen voor nog een andere Majesteit, die ook den dood is ingegaan. Thans staat duidelijker dan ooit voor ons: Het Kruis van Golgotha. Ook ide Gestorvene wist in Wien ze geloofde. Het verzoenend lijdei) en sterven van Christus was ook het rust punt van Haar hart. Zalig zijn de dooden, die in den Heére sterven opdat zü rusten van hun ar beid. Hun werken volgen hen. Ook dit woord geldt voor Koningin Emma en wij hebben te zwügen. doch hebben daarnaast te bidden en te danken. Spr. eindigt met Gezang 260 2 (eerste helft). Rouivdienst ln de Lutliersche Kerk. Gisteravond vond in de Lutliersche Kerk, Weezenstraat, eveneens een Rouw dienst plaats, waar ais spreker optrad Ds, A. Klinkenberg Jz. van Amsterdam. Onder de vele aanwezigen, die het kerk gebouw vulden, bevonden zich o.a. Z. Exc. Vice-Admiraal G. J. E. Brutel de la Ri- vière, vergezeld van zijn adjudant, bene vens verschillende officieren. Ds. Klinkenberg bepaalde zijn gehoor bij Openbaring 14 vers 13: „Schrijf, zalig zijn de dooden, die in den Heer sterven, van nu aan. Ja, zegt de Géést, opdat zij rusten mogen van hunnen arbeid; en hunne werken volgen met hen". Spr. me moreerde hoe het nu 43 jaar geleden was sinds de grafkelder in de historische kerk te Delft werd geopend om het stoffelijk overschot van Koning Willem III te ont vangen en na 43 jaar wordt deze thans weder geopend voor de bijzetting van H. M. de Koningin-Moeder. Wat is er in die 43 jaar voor Haar weggelegd geweest? Eerst de moeilijke taak van Regentes en toen in 1898 Haar taak was afgeloopen door de kroning van Haar Dochter, trok Zij zich als zoodanig terug en gaf verder Haar taak in dienende liefde. De oprich ting van Het Oranje Nassau-oord, het alle jaren weer verkocht wordende Emma- bloempje, zii getuigen tot heden en ook verder van wat Zü deed voor de lijdende menschheid. Spr. gaf uiting van de liefde voor Haar volk, welke overging in een uiting van liefde van het Volk voor Ko ningin Emma. Hoe heeft Zij Haar taak van Grootmoeder gevoeld en hoe ook voel de Prinses Juliana zich tot Haar Groot moeder aangetrokken. Spr. schetste dit met enkele treffende tafereeltjes. Morgen zal Zü worden bijgezet en Haar liefelijk gelaat zullen wü niet meer aanschouwen, maar dit zal steeds in onze gedachten blij ven voortleven, door te denken aan Haar werken. Zii verstond het geheim van die nen, dat is de plaats te weten, die God ons gaf. Haar laatste woorden, welke Zij tot Haar Dochter heeft gesproken, zyn ons niet bekend, maar zii zullen wel dit in hebben: „Ik sterf, maar God zal met Ulieden ziin". Haar werkeil volgen Haar. Laat het ook ons allen zoo zijn, dat ook hen die in de Opstanding gelooven kun nen zeggen: „onze woorden volgen ons". Na het gebed en gemeenschappeliiken zang werd op het orgel het Wilhelmus ten gehoore gebracht. Diep onder den indruk verlieten allen daarna het Kerkgebouw. De collecte aan het einde gehouden, was voor de helft bestemd voor het Oranje 'Nassau-oord. Herdenkingsdienst in de Hel dersche Synagoge. Een ontroerend moment beleefden de Heldersclie Israëlieten Zaterdagmorgen jongstleden bij den ochtenddienst. Volgens eeuwenoude traditie worden iederen Sabbath de deuren der H. Arke, waarachter de Wetsrollen staan, geopend. Dan verheffen de Joden zich van hun zetels en spreekt de Rabbijn onder plech tige stilte, in het Hebreeuwsch, het gebed voor het welzijn en lang en gelukkig leven voor het Koninklijk Huis uit met de woor den: „Hii zegene, hoede, steune, bescher- ftie, verheffe onze Landsvrouwe, H. M. de Koningin Wilhelmina en Haar Moeder, die tijdens de minderjarigheid der Konin gin ons land regeerde Vele jaren heeft dit gebed voor de Ko- ningiri-Moedr opgeklonken, gebed voor lang levenZaterdag j.1. gingen weer de deuren van den Hechal openwerd weer het gebed voor het Koninklijk Huis uitgesproken, maar de strophe, waarin zegen voor Koningin Emma werd gebe den, viel uitwant de Koningin-Moeder is heengegaan Diep ontroerd stonden de Heldersche Israëlieten in hun klein bedehuis.... de deuren werden geslotenDe Koningin- Moeder zou niet meer genoemd worden., doch de Rabbijn, de heer Van Buuren, hief aan een ander Hebreeuwsch gebed, hét gebed voor de zlelerust der overledene, het Horagamim. Eenvoudig, plechtig heeft Helderscli Israël de geliefde Vorstin herdacht. In de Chr. Geref. Kerk. In de Christelyke Gereformeerde kerk aan de Steengracht werd gisteren te 8.15 uur een gedachtenissamenkomst gehou den in verband mot het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder.» Na opening op de gebruikelijke wijze teekende de spreker, de voorganger der gemeente, de heer J. Rebel, het overlüden van Koningin Emma als een verlies voor ons vorstelijk huis zoowel als voor ons volk. Hij bepaalde vervolgens zijn gehoor bij Psalm 47:10: »De schilden der aarde zijn Godes«. Schilden in dit verband zijn de over heden, die door God ons zijn gegeven. Koningin Emma was in dit opzicht een schild als moeder, maar ook als Regentes, als als Beschermvrouwe van de lijdenden. De overheden zyn ons van God ge geven, daarom moeten wy niet wijzer willen zijn dan Hy en niet meegaan met bewegingen, die overheid en vaderland verachten. Ons Vorstenhuis is niet zooals som migen zeggen een ornament; neen, het is een van God gegeven geschenk. Ten slotte wyst spreker op Jezus Christus, li e t schild voor allen, die in Hem gelooven. Koningin Emma offerde veel voor de lijdende menschheid, Jezus Christus gaf alles. Falcon en andere merken vanaf I 19.50 tot f 45. P v. d. Maden, Spoorstraat 107 Telef. No. 433 - Oen Helder. i i Bij het einde der bijeenkomst werd staande het 6e couplet van het Wilhelmus, »Myn schild en myn betrouwen Zyt Gij o God, mijn Heer», gezongen. In de Oud-Katholieke kerk. Gisteren werd in de Oud-Katholieke Kerk een bidstond gehouden ter nagedach tenis van H. M. Koningin-Moeder. Deze bidstond, welke op verzoek van het epis copaat der Oud-Kath. Kerk van Nederland in aile daaraan ondërhoorige gemeenten plaats vond, werd geleid door den Zeer- eerw. Heer Th. Moleman, pastoor der plaatselijke gemeente. De bidstond bepaal de zich tot de schriftlezingen en enkele muzikale gedeelten van den gebruikelijke:! dienst voor overledenen. Vervolgens wer den de gelieden voor de overledenen ge lezen. In zyn toespraak wees Bast. Mole man er op, dat, ontdaan van alle opge schroefde lofuitingen, vleierij en valsch gevoel, waaraan velen zich in deze dagen Schuldig maken, de figuur van de over ledene toch voor ons blijft staan als een voorbeeld van hoogen geestesadel. Haar naam werd met eere en liefde genoemd. Te wenschen is, dat dit ook van een ieder gezegd moge worden. Haar leven is een les voor velen. Nadat vervolgens de „De profundis" (Ps. 130) gezongen was, werd de bidstond beëindigd met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. In de Doopsgezinde Kerk. In de Doopsgezinde Gemeente is Zon dag een korte toespraak gehouden naar aanleiding van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. In hei Leger des Heils. Zondagavond werd in alle afdeelingen van bet Leger des Heils in Nederland een herdenkingssamenkomst gehouden. Ook de afdeeling Den Helder hield zulk een samenkomst. Na de gebruikelijke opening werd door den Kapitein een toe spraak gehouden waarin hij o.m. wees op de genegenheid van de overleden vorstin tot het Leger des Heils. Dit kwam o.m. uit door haar bezoeken aan onze Tehuizen voorkinderen en tijdens de Nationale Velddag, gehouden op den 14 Augustus 1929 in het Paard en bosch te Baarn, welwillend door H. M. de Koningin-Moeder voor dit doel afgestaan. Ruim een uur sloeg Hare Majesteit, staande op het bordes van Haar paleis, het défilé van de duizenden Heilssoldaten, steeds vriendelijk groetend en wuivend en zoo nu en dan inlichtingen vragend aan Generaal Higgins en aan den Kom- mandant, die aan Haar zijde stonden, gade. Het Nederlandsche volk zal haar missen en ook onze organisatie. Met woorden van medeleven met het Vorstelijk Huis besloot hij zy'n toespraak, waarna hy de door Generaal Higgins uit Londen en Konimandant Vlas uit Amsterdam, ge zonden telegrammen voorlas, In de Herst. Apost. Gemeente. Zoowel in den morgen als in den mid- dagdienst van de Herst. Apost. gemeente is Zondag j.1. het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder herdacht en is voor gelezen onderstaand telegram, wat door den hoofdleider in Nederland, den lieer J. H. van Oosbree Sr te Amsterdam, aan H. M. de Koningin aan haar huis is ge zonden. hetgeen door de gemeente staande is aangehoord. Het telegram luidt als volgt Aan Hare Majesteit de Koningin, 's-Gravenhage. De Hersteld Apostolische Zendingge meente in de Eenheid der Apostelen in Nederland en Koloniën, omvattende circa 30.000 ieden, betuigt hare gevoelens van innig medeleven in het smartelijk verlies, dat Uwe Majesteit, Haar huis en ons Volk getroffen heeft door het plotselinge overlijden onzer geëerbiedigde Koningin- Moeder en spreekt tevens hare gevoelens van onveranderlijke trouw en aanhanke lijkheid uit jegens Uwe Majesteit en Haar Huis. Met eerbiedigen groet, De Hoofdbestuurder der Herst. Apost. Gem. in Nederland, J. H. VAN OOSBREE .Sr., Plantage Fransche Laan 36, A/dam. Den Helder, 26 Maart 1934. J. B. DE KLERK. Dinsdag 26 Maart 1850 uur Woensdag 27 18.52 Met ingang van 31 Maart is benoemd tot Chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht de Hoofdofficier van Ge zondheid 2e klasse, J. Boosman, thans Chef van het Marine-Hospitaal en'Hoofd der Dermato-Venerologisclie Afdeeling. Onze vroegere plaatsgenoote Zuster J. van Breda, slaagde te Amsterdam, in het Anna Paviljoen voor het diploma Kraamverpleging. DE BIJZETTING VAN HET STOFFE LIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN KONINGIN EMMA. Deputaties uit de gemeente. Naar wy vernemen zal ook de Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren by de plechtigheden ter gelegenheid van de bij zetting van het sioffelyk overschot van H. M. .de Koningin-Moeder vertegenwoor digd zü'n. Voorzitter van genoemden bond is, zooals bekend, de heer J. Kamman, ge meente-secretaris alhier. ,Van ons politiecorps is een deputatie van 15 man onder inspecteur Helder, welke als vertegenwoordiger van den Commissaris van Politie, den lieer Van der Hoeven, optreedt, naar de begrafenisplechtigheid vertrokken. Door. liet politiecorps was de vorige week reeds een bloemstuk gezonden. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton 1 Radio-programma2 Van links en rechts 2 Men vreest dat de ramp te Ha- kodate 1200 menschenlevens heeft geëischt 2 Een ocmplot van intellectueelen tegen de nRoemeenschen koning ontdekt8 Hr. Ms. ..K XIV" en J( XV" zijn Zaterdag te Aden aangeko men 8 Drie brutale inbraken te Rotter dam. Voor /neer dan 5000 aan sieraden gestolen 7 De Indische mail komt morgen in ons land6 Dr. Boosman is benoemd tct hoofd van den geneeskundigen dienst van de zeemacht 5 De plechtige uitvaart van het stoffelijk overschot van H. M- de Koningin-Moeder1 Een Parijsche trein is Zaterdag morgen in botsing geweest met een personentrein bij het Neder- landsch-Belgisch grensstation Es- schen7 Bij een emstigèn brand in een werkloozentehuis te Lynchburg in Virginië zijn 14 menschen gedood en 80 gewond 2 Vijf vliegtuigen ter redding Van de bemanning van de Tsjeljoes- kin uitgezonden7 Omtrek-nieuws6 Marktberichten8 Marinebecichten 8 Sportnieuws8 DE STAFMUZIEK EN DE BEGRAFENIS DER KONINGIN MOEDER. Zooals men heeft kunnen lezen, zal de Staf muziek medewerking verleen en by de plechtigheid te Delft; zij zal zich te 1 uur hedenmiddag opstellen ter zijde van de Groote Kerk op het marktplein aldaar. Bij aankomst van Hare Majesteit de Koningin en gevolg zal het Oude Wil helmus wórden gespeeld; terwijl bij aan komst van Z.K.H. Prins Hendrik ten ge hoore zal worden gebracht „Eine kleine Trauernnisik" van Franz Schubert. Dit laatste op speciaal verzoek van Hare Majesteit, en in afwijking van het be richt in de avondbladen, waarin allen ge sproken wórdt avn liet Oude Wilhelmus. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de Marinekapel het eenige militaire corps is, dat hy dit gedeelte der luchtig heid tegenwoordig is. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN PERSONEEL BIJ DEFENSIE. Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging schrijft ons: Het bestuur van de ai'd. Den Helder der Ned. Ver. van Personeel by Defensie, kon tot haar spijt niet medewerken aan liet verzenden van het telegram aan H.M. de Koningin door de organisaties der Rijkswerf, daar bovengenoemde organi satie nog niet Koninklijk goedgekeurd is. Het bestuur meent, dat zy om deze reden daartoe niet gerechtigd was. DE BLOEMEN AFSCHEIDSGROET VAN I)E NED. VROUWEN. De inzameling van kleine bijdragen voor een bloemenafscheidsgroet aan wy- len H. M. de Koningin-Moeder, namens de Nederlandsche vrouwen, door de Nuts- spaarbank, alhier heeft een bedrag van 71.35 opgebracht. EEN KRANS VAN HET HELDERSCHE POLITIECORPS. Het Heldersche politiecorps heeft aan de nagedachtenis van de Koningin- Moeder op treffende wijze hulde gebracht. De heer Helder, Inspecteur van Politie te Den Helder, is, vergezeld van den heer Raven, brigadier van het Heldersche corps, naar Den Haag gegaan, om daar een krans aan den voet der baar te leg gen. ln eindelooze ryen trokken de men schen voorbij het stoffelijk overschot van de geliefde vorstin. I)e geste van het Heldersche politie corps werd op zoo'n hoogen prijs gesteld, dat voor de twee heeren een uitzondering werd gemaakt en zij direct naar de baar werden geleid. Het was een indrukwekkend, ontroe rend moment, aldus de heer Helder. DE OPENBARE SCHOLEN IN ONZE GEMEENTE. Den geheelcn dag gesloten. Maandagmorgen is het onderstaand telegram aan Burgemeester en Weliiou- ders verzonden: College Burgemeester en Wethouders der Gemeente Den Helder, Het Bestuur van de Liberale Staats party De Vrijheidsbond, afdeeling Den Helder, heeft met leedwezen kennis geno men van Uw- besluit om de scholen mor genmiddag op de gebruikelijke wijze open te stellen en verzoekt U beleefd alsnog te willen bevorderen, dat ook des middags de scholen gesloten blijven. KLERK, voorzitter. SCHENK1US, secretaris. Naar aanleiding van dit verzoek hebben B. en W. besloten ook des namiddags de scholen te sluiten, zoodat dus heden, met uitzondering van enkele oogenblikken als wij in 0113 vorig bericht vermeld hebben, de scholen gesloten zullen ziin.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5