Schagen. Wieringerwaara. Texel. GEMENGD NIEUWS Gasvergiftiging. Kolendampvergiftiging. Door een auto overreden en gedood. Auto tegen een boom gereden'. Liefdesdrama te Wolphaertsdijk. Een geheimzinnig en noodlottig schot Inbrekers aangehouden. Drie inbraken te Rotterdam Spoorwegongeluk bij Esschen. Nog een défilé voor koning Albert. Een zweefvliegtuig met een motor. De bemanning van de Tsjeljoeskin. Een meisje als verstekeling uit Ierland. LUIT ASJES OP WIERIXGEN. l)e commt. van den „Postjager" vertelt zijn wederwaardigheden. Maandagavond hield de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer Wieringen— W'meer een buitengewoon interessante bijeenkomst in Cinema de Haan. Niet minder dan Luit. Asjes, de commandant van den „Postjager" was hiervoor uit- genoodigd om een lezing te houden voor deze nog jeugdige vereeniging over zijn befaamden tocht naar Indië met den snellen „Postjager". Toen te ruim acht uur de zaal gevuld was nam de Eere- Voorzitter der V.V.V., Burgemeester Kolff bet woord en heette den aanwezigen in een toepasselijke speech hartelijk welkom. Speciaal werden de deputaties van zuster verenigingen en de heeren officieren van het vliegkamp „De Kooy" daarbij genoemd. Nadat door alle aanwezigen eenige minuten stilte werd betracht, het geen staande geschiedde in verband met het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder, gaf de heer Kolff het woord aan den heer Asjes. Op een zeer aangenamen, vlotten trant vertelt deze nog jeugdige officier de voor bereidingen van den tocht naar Indië; van de pech, die zij gehad hebben en van de vele duizenden moeilijkheden die te overwinnen waren. De heer Asjes toont zich een goed causeur. Na de lezing, welke beloond werd met een oorverdoovend applaus, vervolgt luit. A. met de vertooning van eenige foto's, waarna nog eenige korte vlieg-films (Holland-lndië) worden ver toond, alle toegelicht door bovengenoem- den spreker. Daarna bedankt de voorzitter van V.V.V., de heer C. J. Bosker, allen, die medewerkten tot het slagen van dezen avond. Cinema de Haan wilde zich ook niet onbetuigd laten en draaide nog even een komische film van Stan Laurel enOliver Hardy. GEMEENTERAAD. Spoedeisehende vergadering van den Raad der gemeente Schagen. Afwezig de heeren Buiskool en Van Nuland. Door den Voorzitter wordt namens de gemeente Schagen een woord van rouw gesproken betreffende het droeve ver scheiden van onze geëerbiedigde Koningin- Moeder. Aan de orde is het eenige punt van de agenda, zijnde de bevestiging van het onderhoud van den Voorzitter met den Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat, betreffende de haven- en kanaal plannen. Een schrijven hieromtrent is ingekomen inhoudende enkele wijzigingen betreffend kosteloos bevaarbaar zijn van het water en het heffen van rechten betreffende loswal en meerpalen. Voorzitter stelt voor om eerst in comité te vergaderen. Aldus besloten. Na heropening wordt medegedeeld, dat het contract gesloten zal worden met inachtneming van de bepaling dat de arbeiders welke hieraan werkzaam ge steld zullen worden op 1 Maart 19B4 ten minste 3 maanden in de gemeente Schagen woonachtig moeten zijn. Rondvraag. De heer van Eijs heeft in de Schager Courant gelezen dat de afdeeling Schagen van de S.D. A.P. van het Gemeentebestuur de beschikking heeft gekregen over een kamer ten Raadhuize, voor het houden van een zittingavond, en vraagt hierover nadere iniichtingen. De heer Orsel vraagt of B. en W. het adres van den land- entuinbouwarbeiders- bond reeds hebben behandeld. Voorzitter beaamt dit. De heer Schoorl wijst op de treffende wijze waarop een droeve nationale ge beurtenis wordt herdacht. Spreker stelt voor de kinderen der openbare scholen zoomede het gemeentepersoneel vrij te geven. Besloten wordt de scholen te sluiten en het gemeentepersoneel vanaf 10 uur vrij te geven. Voorzitter deelt nog mede dat hij de .Gemeente Schagen bij de begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder zal vertegen woordigen Hierna sluiting der openbare vergade ring. VERGADERING HOOFD INGELANDEN. Vergadering van Hoofdingelonden Pol der Wieringerwaard, gehouden op Maan dag j.1., des nam. half drie. Dijkgraaf de heer C. Haringhuizen, secretaris de heer Daan Kaan. De voorzitter opent de vergadering, waarna de voorz. naar aanleiding van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder een herdenkingsrede houdt, die door de vergadering staande werd aangehoord. Daarna werd wijlen de heer Klaas Kaan Kz. herdacht. Het vorig jaar nam deze met het oog op zijn leeftijd ontslag als Hoofd ingeland. De handeling van Polder Waard en Groet, alsmede de uitgraving sloot langs den Oostdiik scherp afgekeurd. Behandeling brief van Ged. Staten, in zake wijziging Ambtenarenreglement, wordt aangenomen. Wijziging pensioengrondslag F. Stroo ker. Getracht zal worden dit op vastgeleg- den grondslag te behouden. Benoeming Opzichter-Bemalingbeambte. De door 't dag. bestuur opgemaakte voor dracht luidt: 1. Joh. P. Groot, Alkmaar; 2. L. Mast, Terband; 3. C. Burger, Ven huizen. Na voo'-af in comité vergaderd te heb ben, wordt met 13 stemmen benoemd de beer Joh. P. Groot te Alkmaar. De heer Mast verkreeg 2 stemmen. Verder wordt vastgesteld door dag. be stuur, als werkobject voor de werkloozen, het afgraven van twee perceelen dijk aan den Noorddfik. Wordt goedgevonden. Bij de rondvraag dringt de heer P. Blaauboer aan de verhuring van perceelen dijk te bespoedigen. Hierna sluiting. De heer A. van der Kuyt, alhier, vak werkman op arbeidscontract bij den Tech- nischen dienst der Telegrafie en Telefonie, is in vasten dienst overgegaan. MARKTOVERZICHT. G root was deze week vooral de nuchtere kalverenaanvoer en toch waren de prijzen daarvan maarmatig; voor een best nuchter kalf werd pl.m. f 8.- betaald, lichte beestjes gingen vanaf f 3.50. Graskalve ren waren er slechts enkele, ze deden een prijs van f 12.— tot f 18.-. De handel in zwaarder rundvee was uitstekend, al leen stond er wat jongvee dat tot hoogstens f 120 opbracht. Ter demonstratie werden door enkele slagers nog koeien aan de lijn geplaatst, eerste kwaliteit dieren zooals men ze hier op de markt bijna nooit ziet. De wolveehandel was thans weder omvangrijk, wel werden niet zulke zware gelde schapen aangevoerd als vorige week, doch thans gingen de vette ook nog voor f 22.a f 23.per stuk- Eén-jarige brachten f 14.— a f 15.— op; lichtere iets minder. Rammen werden verhandeld voor prijzen loopende tusschen f 20.— en f 25.—De varkenshandel blijft behoorlijk; voor slachtvarkens wordt op de boerderijen ongeveer 18 cent per pond betaaldschrammen (pl.m. 90 pond) deden op de markt ongeveer f 18.— per stuk. Biggen f 5.— a f 4.50. De eierprijs op de veiling stond eenigs- zitis onder invloed van de Paaschdagen: betaald werd een middenprijs (eieren van 60 K.G. gemengd) van f 2.20 per 100 stuks, is pl.m. 15 cent hooger dan vorige week. KORFBAL-FEESTAVOND. In Pea's Schouwburgzaal werd Zater dagavond een feestavond gehouden voor leden van den Texelschen Korfbalbond, Aanwezig waren ongeveer 150 personen, waarbij ook verschillende leden van „Elto" van Den Helder. De heer Stolk sprak het openingswoord en reikte aan „Verdro Nigto" een keurige kampioens- vlag uit, in verband met het behaalde kampioenschap in dit seizoen. Aan „Elto" die no. 2 staat, werd een zilveren beker overhandigd. Na opening gaf de heer Kalf, van De Cocksdorp, daartoe uitgenoodigd door het bestuur verschillende voordrach ten ten beste. Vooral de revue van het schaatsenrijden op de Rogsloot, die de heer Kalf zelf had vervaardigd, sloeg, vooral bij de aanwezige Cocksdorpers geweldig in. De avond werd besloten met een zeer gezellig bal. In de pauze werden ver schillende verlotingen gehouden tot dek king der kosten. Binnenland Gistermiddag is de klompenmaker J. L. in bewusteloozen toestand in zijn woning te Zwijndrecht aangetroffen, terwijl de gaskraan open stond- Vergeefs trachtte men met een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken. De dokter kon slechts den dood constateeren. Het onder zoek heeft nog niet uitgewezen of hier al dan niet een ongeluk in het spel is. Het schijnt intusschen vrij zeker te zijn, dat de kraan is opengezet, terwijl de man alleen thuis was. Een doode. Gistermorgen bemerkten de buren van het echtpaar Langeveld, wonende aan den Heereweg te Noordwijkerhout, dat de rolluiken veel later opengingen dan men gewoon was. Daar zij dit vreemd vonden, gingen zij eens op onderzoek uit. Zij klopten op de ramen, doch kregen geen gehoor. Daarna werden de rolluiken voor het slaapkamerraam opgeschoven en men zag, dat het echtpaar nog te bed lag. Daar de voordeur niet geopend kon worden, werd een van de ruiten inge drukt. De kamer bleek geheel gevuld te zijn met kolendamp. Een direct gewaarschuwd geneesheer paste kunstmatige ademhaling toe. Na twee uur slaagde men er in de vrouw weer bij te brengen. De man evenwel bleek overleden te zijn. De heer W. Lan geveld, die lid is van den gemeenteraad van Noordwijkerhout en penningmeester van het Roomsch-Katholiek Armbestuur St. Jozef, was 64 jaar oud. De toestand van de vrouw, die thuis verpleegd wordt, is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Voerman verongelukt. Gisterenmiddag is de 65-jarige voerman Faessen te Tegelen aangereden door een auto, bestuurd door S. uit Horst. Voerman en paard werden op slag ge dood. Het lijk en de voertuigen zijn in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Jongeman aangereden. Omstreeks half elf fietsten Zondag avond twee jongelui uit Valkenswaard over den Bordelsweg te Eindhoven. Zij werden achterop gereden door een auto van zekeren de Rooy uit Eindhoven. Eensklaps werd een der jongens, de 20- jarige A. Kremers, woonachtig te Valkens waard, aangereden. K. werd 25 meter HELDERSCHE COURANT meegesleurd. Het bleek dat de schedel van K. totaal verpletterd was. De auto zelf reed tegen een boom en wierp dezen om, waardoorde bestuurder verwondin gen aan de handen kreeg. De gemeente politie van Valkenswaard nam de ver nielde fiets van K. in beslag. Het lijk is naar het St. Carolusgesticht te Valkens waard gebracht. Eén doode en eenige ernstig gewonden. Zondagmiddag is op den weg Henge loDelden de auto van den heer Krab benbos, uit Hengelo, welke van achteren werd aangereden door een anderen auto, in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom gereden en totaal ver splinterd. K., zijn vrouw en zijn zoontje liepen ernstige verwondingen op, evenals de knecht Dekkers. De 30-jarige P. van Bremen werd ge dood. De gewonden zijn naar het alge meen ziekenhuis te Hengelo gebracht. De toestand van Dekkers baart zorg. De auto, welke de aanrijding had veroorzaakt reed na het ongeluk door. HET ONGELUK IN EEN VERF- FABRIEK TE 's-GRAVENHAGE. De 27-jarige D. S., die Zaterdag in zijn werkplaats aan den Zuid-Oost Bui tensingel te 's-Gravenhage levensgevaar lijke brandwonden opliep, is gisterenoch tend in het Gem. Ziekenhuis aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. INBRAAK TE AMERSFOORT. Te Amersfoort, is Zaterdagavond tus schen 7 en 9 uur ingebroken bij ritmees ter B. aan de Tesselschadelaan. De be woners waren afwezig. Er is 600 aan geld en voor een zeer groot bedrag aan gouden sieraden meegenomen. De fam. B. is tegen inbraak en diefstal verzekerd. Gisteravond heeft zich 1e Wolphaerts- dijlc een drama afgespeeld. Toen de laatste tramtrein om acht uur naar Goes even voorbij de halte Wolphaertsdijk was ge komen, dook eenige meters voor den wagen plotseling iemand uit den slootkant op, die zich op de rails wierp. Ondanks krachtig remmen kon de wagenbestuurder het overlijden niet meer voorkomen. Die wielen gingen over den hals van het slachtoffer, dat onmiddellijk dood wa?. Bij onderzoek werd vastgesteld, dat het slachtoffer de omstreeks 21-jarige P. Verheule uit Wolphaertsdijk was. De politie was spoedig op de plaats dejs onheils. Door het vinden van een scheer mes op het slachtoffer bleek spoedig, dat aan dit ongeluk nog meer was verbonden. Het slachtoffer had zich voor den kerk dienst, welke des avonds in verband met het overlijden van de Koningin.iMoeder is gehouden, er van overtuigd, dat zijn vroegere meisje, zekere P. v. d. Schaaf, met wie de verkeering onlangs was afge raakt, niet naar de kerk was gegaan, waarna hij zich naar haar woning begaf, ten einde haar te spreken. Toen zij weigerde naar buiten te komen, bracht hij haar met een scheermes drie diepe sneden in het gelaat toe en vluchtte daarna de spoorlijn op tot de plaats, waar hij zich voor de tram heeft geworpen. Het meisje is direct naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, waar bleek, dat haar wonden, hoewel zeer ernstig, niet direct levensgevaarlijk zijn. Zondagavond hoorde een inwoner van Vaalsin de nabijheid van denViergrenzen- weg een schot vallen. Eenige oogenblikken later zag hij, dat zekere K. uit Vaals zich waggelend naar de woning begaf en be wusteloos neerviel. De gewaarschuwde politie bracht den man naar het zieken huis te Heerlen, waar geconstateerd werd, dat K. door een schot in de borst levens gevaarlijk gewond werd. De kogel was door het lichaam gegaan en had ook den linkerarm versplinterd. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. Wie het nood lottige schot gelost heeft, is nog niet bekend. Te Zaandam is de politie erin geslaagd tien personen aan te houden, die in den laatsten tijd de Zaanstreek onveilig heb ben gemaakt, door het plegen van allerlei diefstallen en inbraken. De aangehoude nen, die alle een bekentenis hebben afge legd, worden o.m. verdacht van diefstal van een groote partij vleeschwaren van de fabriek de Unie te Koog aan de Zaan, van een half varken ten nadeele van een Zaandamsch slager, van twee schapen uit de weiden, twee ganzen, verder bedragen aan geld van f 100 en f 170 doormiddel van inbraken. Voorts worden zij verdacht van inbraken in de kiosken aan de stations te Zaandam en Wormerveer. De ver dachten, waartoe acht personen behooren, die als communisten het de politie meer malen lastig hebben gemaakt, zijn allen ter beschikking gesteld van de justitie te Haarlem. BRAND TE OSS. Gisterenmorgen is brand uitgebroken in de arbeiderswoning, bewoond door den heer L. v. Rooy aan de Ganzensteeg te Oss. Het vuur tfre^) snel om zich heen zoodal van het /huisraad niets meer kon DINSDAG 27 MAART 1934. worden gered. De brandweer kon weg:ens gebrek aan bluschwater niets uitrichten. Het huis is geheel uitgebrand; ook de heele inboedel is verloren gegaan. De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de schade. In totaal is voor meer dan f 5000 aan sieraden gestolen. Zondagavond zijn in de panden 14, 15 en 16 aan den Westersingel hier ter stede vermoedelijk door een en denzelf den persoon in ongeveer drie uur tijds drie brutale inbraken gepleegd. Het eerst heeft de dief waarschijnlijk ingebroken in pand 14, waarin de Neder- landsche RK. Volksbond is gevestigd. De dief heeft er alleen een boekje met postzegels kunnen vinden, wat hij heeft meegenomen. Van dit pand is hij echter gekomen in pand 16, waar de familie F. C. Kleyn van Willigen woont. De vrouw des huizes heeft daar om omstreeks 10 u. 15 wel op de tweede étage, waar de slaapkamers zijn, lawaai gehoord, maar daaraan geen aandacht geschonken, om dat zij meende, dat een van de huisge- nooten boven was. Later bleek, dat er een inbreker geweest was, die op alle slaap kamers de kasten, toilettafels, laden, bijouteriekistjes en juweelendoosjes had opengemaakt. In totaal is hier voor een waarde van ongeveer duizend gulden ge stolen. Het is niet onmogelijk, dat de inbreker (indien het er althans slechts één is ge weest) van pand 14 langs de waranda van pand 15 in 16 is gekomen. In dit pand woont mr. S. N. B, Hal- bertsma. Op het tijdstip van de inbraak was alleen mevrouw Halbertsma thuis. Deze hoorde om zeven minuten vóór 9 op de tweede verdieping eenig gerucht, en ging naar boven, waar zij op de slaap kamer een man vond. Mevrouw Halberts ma verkeerde in de meening tegenover den verloofde van de dienstbode te staan. Zij liet den man, na hem een standje te hebben gegeven, uit, waarbij hij eenige excuses uitte en haastig groette. Toen hij verdwenen was, kwam men tot de ontdekking, dat hij een parelcollier van een meter lengte, een diamanten, met parels bezette broche, een smalle gouden damesring met brillanten en paarlen, een platina halsketting, een ouderwetsch gou den dameshorloge, een camée-broche, twee schakelarmbanden en een automatisch pistool, alles tezamen voor een waarde van ongeveer vier duizend gulden, had gestolen. Na van den schrik bekomen te zijn, heeft mevrouw Halbertsma de politie ge waarschuwd. PAARD EN WAGEN DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Voerman gewond. Gistermorgen is het paard van den landbouwer Abbink op hol geslagen, dichtbij een onbewaakten overweg te Eibergen. Het paard, dat een wagen, ge laden met kunstmest, trok, werd door een juist aankomenden treiq gegrepen. De voerman van den kunstmestwagen werd van den wagen geslingerd. Hij is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Enschede gebracht.. Het voertuig werd geheel versplinterd. Daar de as van den wagen in de wielen van den locomotief geraakte ondervond het treinverkeer een half uur vertraging. Buitenland De Parijsche sneltrein in botsing met een personentrein. Men meldt uit Roosendaal: Zaterdagochtend om 8 uur is kort nabij het Belgisch—Nederlandsche grensstation Esschen de Parijsche nachttrein op een uitgaanden perso nentrein gereden. Het is niet te zeggen wat de oorzaak van het ongeluk is. De Parijsche trein, die ongeveer 5 minuten te laat het station Antwerpen had verlaten en in flinke vaart naar Esschen was gestoomd, had zijn vaart reeds aanmerkelijk verminderd toen hij juist op de wissels voor het sta tion een personentrein, die naar Antwer pen vertrok, schuins in de flank aanreed. Van dezen trein werd de eerste wagon, die den schok van de locomotief opving, gedeeltelijk afgerukt. De bagagewagen werd onderste boven geworpen en een volgende wagen werd eveneens ernstig beschadigd. De Parijsche trein bleef op de rails staan en bekwam alleen schade aan de locomotief. De inzittenden kwa men met den schrik vrij. Alleen een heer uit Esschen werd licht aan de knie ge wond. Toen wij Zaterdagmorgen op de plaats van het ongeluk kwamen, was daar het verkeer danig in de war. Eenige honderden meters buiten het station, voorbij den overweg in de richting Ant werpen, stond de zware Parijsche trein, terwijl de brokstukken van den personen trein, gedeeltelijk vernield, gedeeltelijk ondersteboven de rails versperden. Werk lieden waren druk bezig de ruïne op te ruimen en te trachten zoo spoedig moge lijk stagnatie in het verkeer op te heften. Van uit Roosendaal werd aanstonds een personentrein afgezonden om de reizi gers op te nemen en verder te vervoeren. De reizigers, die met treinen uit ('e rich ting Antwerpen worden aangevoerd, moe ten op de plaats van het ongeval uitstap pen en zich te voet naar het station Es schen begeven, waar voor verdere reis gelegenheid zorg gedragen. Een inzit tende uit den Parijschen trein deelde mede, dat de reizigers in het eerste oogenblik van de botsing aanvankelijk er geen vermoeden van hadden, dat er een ongeluk gebeurde. De trein hield, omdat men het station reeds naderde, haar vaart in. Plots werd er hard geremd, zoodat enkele koffers uit het bagagenet vielen, een schok.en de trein stond stil. Men maakte nog de opmerking, dat het toch ongepermitteerd was om met zooveel kracht te remmen! Toen men echter naar buiten keek zag men de ruïne en de ver schrikte gezichten van de passagiers uit den personentrein. Het signaal, dat de Parijsche trein een 25-tal meters gepas seerd was, stond op onveilig. Of de trein naar Antwerpen door het onveilige sig naal is gereden, dan wel dat dit eerst later op onveilig is getrokken, kon men niet zeggen. In ieder geval wordt naar de oorzaak van het ongeval een nader on derzoek ingesteld. De machinist van den Parij schen trein geschorst. Men meldt uit Roosendaal nog het vol gende over de treinbotsing, welke Zater dagochtend te Esschen heeft plaats ge had: Het staat nu vel vast, dat het onge luk veroorzaakt is, doordat de Parij sche trein door een onveilig signaal is gereden. Het is trein 131. Te Antwerpen had deze reeds vijf minuten vertraging en toen hij Esschen bereikte, was hij zeven minuten over tijd. Daar op dat oogenblik (8 u. 02) juist de boemeltrein uit Esschen naar Antwerpen vertrok, was het signaal op onveilig gezet. De machinist moet dit niet of te laat hebben bemerkt. Het was n.1. tamelijk mistig. Misschien ook weigerden de remmen behoorlijk te werken als ge volg van ijzelafzetting op de rails of van van een technische storing. De machinist heeft in ieder geval op het laatste oogen blik sterk geremd, wat blijkt uit het zand, dat bii het remmen automatisch op de rails wordt gespoten en dat over een af stand van 200 meter tusschen het keislag op de sporen is gevonden. Inspecteurs van de Belgische Spoor wegen hebben een onderzoek ter plaatse ingesteld en den machinist als resultaat daarvan voorloopig geschorst. Het was een groot geluk, dat de aangereden trein een boemeltrein was, .welke gewoonlijk niet veel reizigers te Esschen opneemt. Bovendien nemen deze meestal in de voorste wagons plaats en de wagon, welke door de locomotief van den Parijschen trein werd gekraakt, was toevallig de vierde van achter en daar zaten slechts vier menschen in. Twee van hen liepen enkele onbeteekenende scharmmetjes op, de twee anderen (een heer uit Tilburg en een heer uit Esschen) hadden verwondin gen aan de beenen, maar niet van ern- stigen aard. De heer uit Tilburg werd, na in een woning vlakbij de plaats van het ongeluk te zijn binnengebracht en daar door een dokter te zijn verbonden, per auto naar zijn huis vervoerd. Het treinverkeer ondervond door de versperring van een der sporen groote vertraging. Zondag 8 April te Laken. Bij de uitvaart van koning Albert werd, naar men zich herinnert, op een bepaald oogenblik, aan het défilé van de oud strijders langs de katafalk van koning Albert, op het Paleizenplein, door zekere autoriteiten, die niet langer meer met het opstellen van den lijkstoet meenden te kunnen wachten, een einde gemaakt. Als gevolg van dit, tegen den wensch van koning Leopold in getroffen besluit, moesten ongeveer 20.000 oud-strijders, die nog op de ringboulevards stonden te wachten, onverrichterzake huiswaarts keeren. Als „reparatie" wordt nu, tegen Zondag 8 April, door de „Union des Fraternelles 1914—1918" een nieuw défilé, langs de crypt te Laken, waar het stof felijk overschot van koning Albert rust, aangekondigd. Alleen de vaandels en de voorzitters der verschillende „fraternel les" zuilen in den koninklijken grafkelder- worden toegelaten. Om half elf 's ochtends zal een delegatie op het naburige slot een adres van trouw en sympathie aan de koningin-moeder overhandigen, waarna de fraternelles, in militaire formatie, voorbij de kerk, waaronder de crypt zich bevindt, zuilen defileeren. („N. Rott. Crt."). Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Breslau, dat op het Gandauer vliegveld Zondag proeven zijn genomen met een zweefvliegtuig, voorzien van een motor. Het toestel is in acht weken door jeug dige werkloozen, onder leiding van inge nieur dr. Widok, vervaardigd. De con structie is van de Zweedsche vliegtuig fabriek Edmund-Schneider-Grunau. De motor, een twee-cylinder van 16 P.K. met een gewicht van slechts 22 K.G., is door ingenieur Koeller-Wittenberge gecon strueerd. De vleugelschroef is boven het draagvlak aangebracht. De eerste vlucht duurde ongeveer tien minuten. Op 200 M. hoogte werd de motor afgezet en het vliegtuig daalde in groote S-bochten. Vervolgens werden nog meer vluchten gedaan. Daarna werd het toestel, het eerste van dien aard in Duitschland, ge demonteerd en naar Strehlen, zijn toe komstige standplaats, vervoerd. OM TWEE STUIVERS DOODGESCHOTEN. Te Puente del Arzobispo zijn twee man nen gedood, omdat zij weigerden twee stuivers te betalen. Twee broers, Damian en Baldomera Moreno, die van een boerenerf wat kalk hadden genomen, weigerden den boer de twee stuivers te betalen, welke hij van hen wilde hebben. Bij den hoogloopenden twist die volgde raakte do boer zijn bezin- 7 ning kwijt. Hij greep zijn geweer en vuurde dit op de beide mannen af, die doodelijk werden getroffen. FAMILIEDRAMA. Te Stettin zijn gisterenochtend in hun slaapkamer een echtpaar en hun 10-jarige zoon dood aangetroffen. Zij hadden door ophanging een einde aan hun leven ge maakt. Uit een nagelaten brief is geble ken dat de man en vader voor een finan- tieele ruïne stond,""waaruit hij geen uit weg meer had gezien. AANVARING. Drie dooden. Het Finsche stoomschip „Romer Sund" beeft ten gevolge van mist in de buurt yan Guernsey het Estlandsche stoomschip „Stella aangevaren en tot zinken ge bracht. 1 an de „Stella" zijn drie opvaren den om het leven gekomen. PLEIZIERBOOT OMGESLAGEN. Twee onderwijzers zijn verdronken, toen zij probeerden hun leerlingen, die bij het omslaan van een pleziervaartuig te water- raakten, te redden. Het schip, aan boord rvaarvan zich 40 scholieren bevonden, maakte een tocht op het Sjinryoe-Meer in de provincie van Hiroshima. Dertig kin deren zijn gered en twee lijken geborgen; acht opvarenden worden vermist. AARDBEVINGEN EN EEN GRONDVERSCHUIVING. Naar Reuter uit Milaan meldt, zijn in Opper-Italië en met name te Bergamo en Brescia en omliggende dalen Vrijdag drie hevige aardschokken waargenomen. De schokken duurden ieder tien secon den. Onder de bevolking, die in allerijl de huizen verliet, brak een paniek uit, daar dit in den tijd van een maand al de derde maal is, dat de aardschokken zijn gevoeld. De aardschokken die ook ditmaal slechts geringe materjeele schade ver oorzaakten, Avorden toegeschreven aan het opleven van een uitgedoofde vlukaan in de Alpen bij Brescia. Uit Pesaro wordt een grondverschui ving gemeld, waardoor eenige huisjes te Sant Agata Feltria zijn verwoest. AANVARING VAN ENGELSCHE STOOMLOGGER. Zes man verdronken. Een Engelsche stoomlogger is gister morgen bij dikken mist in het Kanaal in aanvaring geweest met het stoomschip „Carditaen gezonken. Van de 10 man der equipage konden er 4 door de bool van de „Cardita" worden opgepikt, maar de zes anderen zijn verdronken. Naar het telegraafagentschap Sowjet-Unie meldt, is de jjsbreker kras- sin Vrijdag uit Leningrad uitgeloopen om deel te nemen aan de reddingsactie voor de bemanning van de Tsjeljoeskin. Het schip neemt zijn weg over den At- lantischen Oceaan vaart door het Pana ma-kanaal door den Stillen Oceaan en ten slotte door de Beringstraat. Vijf vliegtuigen op weg. Uit Haberofsk wordt gemeld, dat in de Baai van Oloetorkoje 5 Sovjet-vliegtuigen zijn opgestegen tot redding van de door het ijs ingesloten bemanning van do Tsjeljoeskin. Van deze 5 hebben reeds 3 vliegtuigen de Anadyr bereikt, vanwaar zij recht streeks naar Kaap Vandarem vliegen. Deze plaats ligt op het Noord-Siberischo vasteland, het dichtst bij het kamp van prof. Smidt en zijn mannen, zoodat men hoopt met behulp van deze vliegtuigen de bemanning zonder moeilijkheden te kunnen redden. De tAvee andere opgestegen vliegtuigen waren door mist en sneeuwstormen ge- dAvongen bij Hayna-Pilgoeine een tus- schenlanding te maken, doch zij zullen de andere vliegtuigen zoo spoedig moge lijk volgen. In de haven van Wladiwostok zijn do beide Sowjetluchtschepen die overzee naar de Noord-Siberische kust zullen worden vervoerd, aan boord van het s.s. Sowjets geladen, om eventueel ook bij het reddingswerk behulpzaam te zijn. Aan boord van een vrachtschip, dat te Halifax is aangekomen, bleek zich een lersch meisje utt Bel fast als verstekeling te bevinden. Haar toestand was vrij slecht en zij werd terstond in het immi gratie-ziekenhuis opgenomen. Zij vertelde, aan boord te zijn gegaan, omdat zij in Ierland geen werk kon vinden. Zij had twee brooden meegenomen en deze zijn haar eenig voedsel geiveest tijdens den overtocht van elf dagen. Zij had zich verborgen gehouden in een der redding sloepen, onder het dek van zeildoek. Zij had echter bitteren honger en koude ge leden en Avas vaak geheel doorweekt van overslaande golven. Toch wilde zij niet te voorschijn komen, vreezend, dat zij dan naar Ierland zou worden teruggezonden. Haar beide voeten zijn bevroren. Pas toen het schip de haven van Halifax binnenstoomde, werd zij door de be manning opgemerkt; hoewel zij niet in doodsgevaar verkeert, is haar toestand ernstig. De immigratie-autoriteiten zijn voornemens haar herstel af te Avachten en daarna haar naar Ierland terug te zenden. Haven van Nieuwediep 26 Maart 1934- Aansekomen van Londen en vertrot naar Sneek Nederlandse..e n.vtotsci o ~t „Greta".

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7