Het Menu De voeding in Japan. >T JUTTERTJE Hoofdvoeding is rijst. Hoojsche manieren aan tafel. Wat weten wij Westerlingen toch eigenlijk weinig af van het leven in Japan en in het bijzonder van de taak der Japansche huisvrouwen. Welke eischen worden aan haar ge steld? Welke plichten heeft zij te vervul len en waaruit bestaat haar werk? Hoofdzaken, waarvan men in de ver schillende lagen van de bevolking leeft zijn rijst en thee, bovendien van zure ingelegde groenten en vruchten. Men kan gemiddeld rekenen, dat de Japanner bij iederen maaltijd drie kom men rjjst met bovengenoemde conser ven gebruikt en daarbij tevens sterke thee. De conserven bestaan veelal uit augurken, meloenen en een groote soort radijs. Als kruiderij wordt de sajoboon ge bruikt, waarvan het sterke, exotische aroma voor alle Japansche gerechten karakteristiek is. De middenstand weet echter meer afwisseling in haar menu te brenger. Hoewel rijst en pickels niet vergeten worden, worden daarbij veel versche groenten en visch opgediend. Gevo gelte is zeer billijk in prijs en wordt derhalve veel gegeten, evenals rund- vleescli. Men heeft een rijke keuze aan groenten, waaronder wij in het bijzon der mogen rangschikken de verschil lende koolsoorten, spinazie, selderij, artisjok, lotuswortelen en knollen, ver der alle soorten boonen. Gewoonte is in vrijwel ieder gezin cm aan het ontbijt te beginnen met een bijzonder smakelijke soep van boonen gemaakt. Bij de veel voorkomende feestelijke gelegenheden heeft men speciale ge rechten, welke evenveel burgerrecht verkregen hebben als de traditioneele kerstgans, de paascheieren en met Pinksteren kalfsvleeschgerechten bij ons te lande. Tot het Nieuwjaarsontbijt in Japan behoort de z.g. „Ozonsoep", welke bereid wordt uit een soort zachte rijst. De feesten gewijd aan de nieuwe maan worden gevierd door het pre senteeren van een bijzonder soort ge bak, terwijl bij het Kerstfeest wijn ge serveerd wordt. Het oogstfeest geeft een overvloed van versche rijst en Jo- hannesdag, het feest der zonnewende, heeft weer andere delicatessen. De f:jnste gerechten worden bij de grootste feesten opgediend. Onder deze laatste rekent men Nieuwjaar, de gedenkdag der dooden (in Juli), het kersenfeest en de nacht, waarin de nieuwe maan haar hoogtepunt zal be reiken. De Japanners houden veel van ge bak en zoetigheden en daarom worden beide bij feestelijke gelegenheden rij kelijk rondgediend, evenals vleesch- soorten en de z.g. „beeldensoep". Hier onder verstaat men een klare, door zichtige soep. Bij feestmaaltijden wor den veelal op den bodem der borden landschappen gearrangeerd. Een plak hardgekook ei stelt b.v. de volle maan voor, een zeker soort pad destoel een stroo bedekte boerenhut en takjes selderij of blaadjes spinazie 6'even de zoom van een bosch weer. Deze naar onze meening kinderlijke voorstellingen zijn veelal bijzonder Kunstig samengesteld, zóó zelfs, dat en het jammer vindt de soep met den ePeI in beroering te brengen. P>e middenstand eet gewoonlijk drie- naai per daj^ Het ontbijt bestaat uit °ep, het middagmaal wordt om 12 uur 'nikt en het avondeten heeft plaats togen zes uur. H J'1 tusschentjjden wordt thee ge- wpI niet een ZOe' S001't gebak, en zp°dra er een gast komt of men ze|f trek hierin heeft De Japanneezen drinken hun hèl- groene thee evenals wij b.v. wanneer wij dorst hebben en water drinken. Vroeger aten de mannelijke gezins leden vooraf, de huisvrouw en hare dochters bedienden zich daarna en aten wat er overbleef. Bij de maaltijden wordt niet gespro ken, men concentreerde alle aandacht op het eten. De Europeesche invloed heeft zich ook hier doen gelden en in den regel eten de mannen en vrouwen thans samen, ook spreken zij nu met elkander. De ondergeschikten bedienen aan tafel, doch eten evenals in de Wester sche landen, apart. De maaltijden worden op lage tafels opgediend, terwijl de gezins leden zich op kussen gezeten, hier omheen scharen. Tafellakens worden niet gebruikt, doch het eetgerei dat in den regel van mooi porcelein is, wordt op kleine blaadjes of kleedjes op de fraai be werkte tafels geplaatst. Het behoort tot een belangrijk deel der huishoudelijk opvoeding van de jonge meisjes, dat zij de tafel keurig leeren dekken en de schotels kunstig rangschikken. Men begint eerst met eten, nadat de huisvrouw dit eenige malen aan hare dischgenooten verzocht heeft, daarna maakt men een hoffelijke buiging en dankt haar voor den maaltijd vóór men begint. Geeft men den rijstschotel aan de huisvrouw om deze door haar te laten vullen, dan reikt men deze haar met beide handen over. Biedt men een gast een schaal gebak aan, dan maakt men zijn verontschuldiging, dat men eerst genomen heeft, terwijl men zich na af loop van den maaltijd wederom met een buiging naar de huisvrouw wendt en haar bedankt „voor den buitenge woon goeden maaltijd". Vroeger bestond er zelfs in de groote steden geen gelegenheid om de maal tijden aan huis te laten bezorgen. Zelfs bij groote feestelijkheden werden de gerechten in huis klaar gemaakt. Ook hier doet de Westersche invloed zich thans gelden en men kan niet alleen in groote warenhuizen en res taurants de maaltijden gebruiken, doch tevens aan huis laten bezorgen, wanneer men onverwachte gasten krijgt. Een feit is het dat men een gevoel van spijt krijgt, als men de buitenge woon kunstig en artistiek opgemaakte schotels, waaraan zooveel kunstgevoel zorgen en tijd besteed zijn, ziet aan spreken. Een gevoel, dat echter alleen voor ons Westerlingen komt, aange zien men in Japan van zijn jeugd af niet anders gekend heeft, dan kunstig opgediende gerechten, althans in de betere standen. DE VERZORGING VAN ONZE HANDEN. Een zeer belangrijk punt van onze handen is het politoeren van onze nagels. Moet men dit nu heelemaal achterwege laten, of moet men daar voor het nagelsteentje gebruiken, oi vloeibare vernis of lak, dat men in verschillende kleuren in den handel heeft verkrijgbaar gesteld, n.1. wit, zacht rose en fel-rood? Dit is moeilijk te beantwoorden. Want er komt na tuurlijk veel persoonlijke smaak bij Iemand met blanke handen, ziet er het verzorgst uit door alleen de nagels te onderhouden met het steentje en deze niet al teveel te laten glanzen, zoodat ze er meer als parelmoeren schelpjes uitzien. Een opvallende verschijning, die haar gezicht met felle kleuren op maakt, kan gerust roodgelakte nagels dragen, terwijl witgelakte nagels zeer geschikt zijn voor typisten, enz. Al leen moet er nauwkeurig op gelet wor den, dat het lak niet afbrokkelt en de schade dadelijk hersteld, want men kan beter alleen schoone nagels hebben dan gelakte nagels, waar hier en daar onze nagel uit te voorschijn komt. Men heeft in den laatsten tijd ook dof lak, dat dient dus meer als be scherming van den nagel, dan wel om er glinsterend mee uit te zien. Doch voor alles is reinheid een éérste ver- eischte, de afwerking is een kwestie, die zich zelf regelt en die weer voor iedere vrouw anart anders is. van deze week. Zondag: Tomatensoep. Blinde vinken. Bloemkool. Aardappelen. Gevulde sinaasappelen. Maandag: Tomatensoep ipet groenten. Kalfsbiefstuk. Asperges (blik) met roomsaus. Aardappelen. Eiercrème. Dinsdag: Versche gebakken ham. Tuinboonen. Aardappelen. Bessenvla met rozijntjes. Woensdag: Eieren met kerry-saus. Rijstrand. Groene kool. Giresmeel met abrikozen. Donderdag: Varkensschijf. Knolraap. Aardappelen. Citroenrijst. Vrijdag: Gebakken bokking. Kropsla. Aardappelsla. Watergruwel. Zaterdag: Varkensvleesch met aardappelrand. Appelmoes. Havermout. Gevulde sinaasappelen. 6 sinaasappelen, 2 citroenen, 150 gram lichte basterdsuiker, 2 eetlepels likeur of 1 eetlepel rum, 5 blaadjes roode gelatine, 3 blaadjes witte gela tine. We snijden de sinaasappelen in twee gelijke helften en persen ze voor zichtig uit, zóó dat de schil niet be schadigd wordt. De bakjes maken we voorzichtig schoon, zoodat alle vezels en velletjes verwijderd worden en wij een mooie gave schil overhouden. De gelatine wordt in ruim water on geveer 15 minuten geweekt. De sinaasappel- en citroensap wordt nu verwarmd en hierin eerst de sui ker, daarna de goed uitgeknepen gela tine in opgelost, waarna de vloeistof gezeefd wordt door een fijne zeef of „Heeft u het nummer opgenomen?" „Neen, maar het nummer was zoowat het eenige deel van den wagen, waar mee ik niet in aanraking ben ge weest!" door een flanellen lapje en de likeur of rum erbij gevoegd. We roeren van tijd tot tijd in de vloeistof, om te voor komen, dat de gelatine zakt en zien we, dat ze iets dikker begint te worden, den, dan worden de bakjes gevuld en op een koele plaats weggezet om ge heel en al stijf te worden. We kunnen de sinaasappel-helften in hun geheel opdienen en dan gar- neeren met slagroom, die we er in kleine dotjes op spuiten. Veelal wor den ook de helften met een zeer scherp mes doorgesneden en in partjes opge diend. We kunnen er lichte wafeltjes bij presenteeren. Eier-erème. 5 eieren, 125 gram fijne witte suiker, 1 citroen, ruim 1 dl melk, 100 gram co- lombijn biscuits of plakjes cake, 1 a 2 eetlepels marasquin, 1 dl slagroom, ge- conf. kersjes. We leggen onder in een glazen vla- schaal een laagje biscuits of cake, dat bedruppeld wordt met de marasquin. De eierdooiers worden met de fijne witte (of lichte basterd) suiker schui mig geklopt, daarna voegen wij er de geraspte citroenschil en de gezeefde sap bij en de melk. De massa moet nu aan de kook gebracht worden, doch met het oog op het schiften der eieren, moeten we dit zeer voorzichtig doen en op het gasstel liefst met een asbest plaatje zetten. Onder het koken blijven wij steeds met de garde kloppen en is het kookpunt bereikt, dan nemen wij de pan van het vuur en mengen er luchtig het stijve eiwit doorheen. Wij blijven alsnog steeds kloppen, totdat de vla afgekoeld en dik is, daarna op de biscuitlaag gieten en volkomen koud laten worden. Garneeren met geklopte room en ge- confijte kersjes. Tuinboonen met ham. 1 blik tuinboontjes, 500 gram ver sche ham, 100 gram delf rite, peper, zout, boonenkruid, melk, stukje boter, wat bloem. We wasschen de rijst goed, zóó, dat we met peper en zout bestrooien. De boter of delfrite wordt in de braadpan warm gemaakt en hierin worden de plakken ham aan beide zijden gebak ken op een niet te fel vuur, doch zoo, dat ze niet te lichtbruin, maar toch gaar worden. We stapelen de plakken ham op een verwarmden schotel en gieten de jus er overheen. Terwijl het vleesch braadt, hebben we het blik tuinboo nen opengemaakt en het overtolige water afgegoten. In een pannetje smel ten we een stukje boter en roeren hier door een lepel bloem en twee kopjes melk, zoodat we een niet te dik sausje verkrijgen, dat we op smaak met wat zout afmaken. Het gedroogde boonen kruid wordt zeer fijn gesneden en door de saus geroerd, waarin tenslotte de tuinboontjes door en door warm wor den, zoodat we alles nog een minuut of vijf laten doorkoken. Citroen rijst. 200 gram rijst (is 2 kopjes), 2 citroe nen, 150 gram bastaardsuiker, 7 dl water. We wasschenderijst goed, zóó, dat het water geheel helder is en brengen ze in zeven kopjes water met een snufje zout en citroenschilletje aan de kook, strooien de rijst erin en laten ze langzaam gaar koken. We gebruiken ditmaal iets meer water, omdat in dit geval het geheel wel wat vochtiger mag zijn. Is de rijst bijna gaar, dan wordt de suiker en de citroensap er voorzich tig doorgeroerd. De citroenrijst wordt opgediend in een glazen schaal. Gevulde eieren. Lunch- of voorschotel. De eieren zijn thans zoo goedkook, dat wij ze in allerlei vormen op tafel brengen. We hebben noodig 1 kropsla, 8 eieren, 65 gram boter, 2 eetlepels ge hakte peterselie, 2 eetlepels zeer fijn gehakte ham, peper en zout. De sla maken we goed schoon, was schen ze onder de kraan en laten ze in een vergiet uitlekken, zoodat het over tollige water kan wegdruppelen. De eieren moeten hard zijn en daarom laten we ze in water gedurende 8 a 10

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 15