Amsterdamsche Brieven. Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 31 MAART 1934 'T JUTTERT.li: De „ijzerslikster". Een zonderling experiment minuten koken, pellen ze daarna en snijden ze met een mes, dat eveni met slaolie vet gemaakt is doormidden, nemen de dooiers eruit en maken deze 8°In een' steelpannetje smelten we de boter, voegen de gehakte ham, peper, zout, peterselie, alsmede de eierdooiers erbij en verwarmen alles met elkander, terwijl wij zorgen, dat alle ingrediën ten goed vermengd zijn. We vullen nu de eiwitbakjes met net mengsel, nadat we aan den onderkant een stukje af gesneden hebben om ze beter te laten staan. Een schotel wordt belegd met slablaadjes en hierop plaat sen wfl de eieren; bij dezen lunch- kunnen wij ook aardappelpurée pre senteeren. Varkensvleesch met «jarüappeletirand. 400 gram koud varkensvleesch, b.v. rollade, 3 uien, 100 gram boter, 2 goud- reinetten, 2 flinke theelepels kerry, 4 dl. water, waarin 2 bouillon blokjes op gelost zijn, 2 theelepels citroensap, aardappelpurée, bloem. We snijden de resten van de var kensrollade in kleine stukjes, maken de uien schoon en snipperen ze fijn, terwijl de appels geschild worden en in dunne plakken worden gesneden. We smelten de boter en fruiten de uien hierin gelijkmatig lichtbruin, voe gen daarna de aan plakjes gesneden appels erbij en Tatën dit alles dan goed gaar smoren. We scheppen de uien en appels voor zichtig uit de braadpan en bakken in de resteerende boter de blokjes vleesch, ook lichtbruin, daarna uitscheppen, dan doen wij bij de heete boter een lepel bloem en de kerry en langzamerhand de bouillon. In dit sausje doen wij het vleesch de uien en appelen en laten alles nog een minuut of twintig zachtjes doorstoven. De aardappelpurée maken we inmid dels klaar en vormen hiervan een rand op een langwerpige schotel, waarna de opening gevuld wordt met het vleesch en de saus, waarbij vóór het opdoen de citroensap is gevoegd. Het bestellèn van patronen. -Be prijs-1 onzer patronen' is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende) pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. MODEGRILLEN. Waar komt het op aan? De voorjaars- en zomermode van dit .jaar kenmerkt zich door enkele bijzon derheden, die inderdaad interessant zijn te noemen. Japonnen van het vorig jaar kunnen hierdoor gemoderniseerd worden, waardoor het geheel aan elegance wint. Voor gekleede avondjaponnen moet de nadruk gelegd worden op de rug- garneering. Deze laatste vindt men in den vorm van capuchon, strikken of drapiné's, terwijl de rokken aan de achterzijde veelal waaiervormige plooien hebben, die in een ruime sleep eindigen. Voor blouses en middagjaponnen ziet men veelal smalle pli3Sé's aange bracht. De eenvoudige modellen zijn hóóg gesloten aan den hals, hetgeen minder flatteus is, en lang niet iedereen staat hoog, opstaande boordjes ziet men eveneens, hetgeen met warm weer wei nig practisch te noemen is. Knoopgar- neering is aan de orde van den dag, terwijl de mouwen kort, half lang, en driekwart gedragen worden. Clips van metaal en strass zijn modern. Meisjescape. (112027). Bijgaand ziet u een teekening van een aardige meisjescape van water dichte gabardine gemaakt. Het model is er ingebracht door wat smokwerk even onder den schouder, terwijl de halsopening afgewerkt is met een klein rond kraagje. In de voorpanden zijn twee splitten aangebracht, waardoor de handjes ge- stoken worden, zoodat de cape zelf dicht kan blijven. De sluiting wordt ge vonden door een blinde sluiting met knoopen en knoopsgaten. Patroon hier van verkrijgbaar voor den leeftijd van 57 jaar en kost 0.48. Voorjaarsmantel, 3761. Hier ziet u een aardige schoolmantel afgebeeld welke gemaakt is van soepele, warme voorjaarsstof in eei. donkergroene kleur. De rug is gene»., recht, de voorpanden sluiten ver over elkaar heen. Als men een binnenslm- ting aanbrengt, blijft het linker voor pand beter op zijn plaats zitten. De mantel wordt verder gesloten met twee knoopen, terwijl twee andere als gat neering dienen. Breede kraag, kleine reveys. De mouw is recht, en heeft een tamelijk breede manchet, Een smalle ceintuur voltooit het geheel. Patroui. verkrijgbaar voor den leeftijd van 9 12 jaar en kost 0.58. Aardige middagjapen. (2037. Voor de a.s warme voorjaarsdagen laten wij u hier een japon zien van echte voorjaarsstof. De rug van het lijfje is glad, terwijl het voorpand nogal wijd valt. De hals wordt verder afge werkt met een kraagje en een japot, terwijl het vest óp dé geworischte hoog te 'gebracht Tan worden. Dé rok be staat uit 2 achterbanen eii '2 voorbanen, die om de heup heel glad vallen en wordt verder naar onderen toe iéts wijder geknipt. De mouw sluit aan. Om het middel wordt een smalle ceintuur gedragen. Patroon hiervan verkrijg baar in de maten 4250 en kost slechts 0.58. Een jengedamesjapon. (2025). De op de teekening afgebeelde japon is zeer modern met de vierkante schou ders en de vlak tegen den hals geslo ten kraag. Het rugpand is geheel glad, terwijl het linkervoorpand kleiner is dan het rechtervoorpand, dat geheel links sluit met een aantal aardige fan- tasieknoopen. De mouw komt juist over den elleboog en wordt daar afgewerkt Een japon voor gezette figuren. (3760). De hierboven afgebeelde japon heeft vooral een heupstuk, dat opvalt. Het heupstuk wordt niet gevormd door af zonderlijk geknipte stukken, doch door rolnaden. De banen vallen verder klok kend uiteen, de rok is lang. Het lijfje is op den rug geheel glad, de beide voorpanden worden samengehouden door een diep ingesneden vest van witte crêpe de chine, terwijl langs de halsopening een kleinere kraag is ge zet. De mouw valt tamelijk wijd en ge makkelijk. Op het vestje zijn een aantal sier- knoopjes aangebracht. Patroon ver krijgbaar in de maten 44—50 k 0.58. De doktoren van New York hadden onlangs een heel wonderlijke patiente Zij hadden niet meer dan 1203 ijzeren spijkers, stalen veeren, naalden, spel. den en dergelijke kleine ijzeren voor' werpen ingeslikt. Ook ijzerdraad, schroeven en zelfs stukken glas b?. vatte de collectie, die in de maag van deze dame rustte, totdat ze eindelijk zulke hevige pijnen kreeg, dat de art- sen haar moesten opereeren. „De ijzerslikster" heeft den chirur. gen bekend, dat zij de gehcele verza- meling ongeveer in een tijd van 5 jaar had ingeslikt. Slechts af en toe had zij pijn gehad, maar pas in den allerlaat- sten tijd was dat zoo erg geworden, dat ze geröntgend moest worden. Bij de zuivering van de maag kwamen, be- halve de genoemde voorwerpen, ook nog een kleine kleerhaak en portret- haken te voorschyn. Na de operatie verheugt dit wonderkind 'zich weder in een uitstekende gezondheid en zij ver blijdt zich over het feit, dat zij het experiment opnieuw kan herhalen. De elegante, Amerikaansche vrou wen hebben een gril, nj. het rooken .van pijpen, niet het geheele model dat de heeren der schepping in den regel gebruiken, doch een, waarvan de steel zeer lang is, en het pijpje zelf zóó klein, dat er slechts een snuifje tabak in gaat, liefst geparfumeerd. Hier is dus weer het bewijs, dat er niets nieuws onder de zon is, want toen Walter Raleigh in de zestiende eeuw de tabak in Euiopa invoerde, was het héél gewoon, dat de dames deze rookten en in latere jaren werden aan de verschillende hoven zelfs bijzonde re leeraren aangesteld, die de dames der hofhouding leerden, hoe zij sierlijk moesten rooken! met een manchet, die rondom een strookje heeft. Ditzelfde strookje vin den'wy tevens terug bij de armsgaten en de sluiting. De rok heeft eenige in springende plooien, terwijl om de tail le een ceintuur de japon afmaakt. Prijs hiervan bedraagt 0.58, in de 1 maten 4248- Stille week. 'Bit is inderdaad wel een stille week geweest Het stille herdenken van he.t heengaaii van de Koningin-Mo der, den Goeden Vrijdag, de voorbereidin gen voor de Paaschdagen in den huise- iyken kring, die de aandacht binnens huis gebonden hield en min of meer van de openbare zaak weg-trok. Daar bij dan nog een dag geen bioscoop, geen schouwburg, en enkele avonden geen muziek in de café's Schot in de hangende groote hoofdstedelijke affaires van den dag kwam er deze week ook nietDe zittingen van de Onnes van Nij enrode-affaire gingen wel onverdroten door, aan de hoe veelste is men nu al niet?, maar het bleef bij steeds maar weer herhaalde verhooren van verdachte getuigen en getuigende verdachten, die het publiek weinig meer interesseeren. En ook dè kwestie-Abrahams en die van de zesde kwam niet veel verder, al vernam men dan dat de Raadscommissie tot onder zoek van de eerste achter de schermen „groote spoed" betracht en dat, voor wat de tweede betreft, mr. Romme reeds gepolst is over zijn eventueele bereidheid het zesde gestoelte der ge meentelijke eere in te nemen, maar dat over een benoeming verder niet onder handeld zal worden alyorens de Raad wederom voltallig is, hetwelk pas over een dag of tien het geval zal zijn als de opvolger van dr. Abrahams als- Raadslid goed en wel zal zijn toege laten en geïnstalleerd De eenige twee openbare zaken, die de laatste dagen dan nog wel iet of wat in het publieke oog sprongen waren de zaak van het Concertgebouw en die van de schoolsport. Die Concert gebouwzaak houdt eigenlijk al gerui- men tijd de gemoederen bezig, maar deze gemoederen werden dan toch den allerlaatsten tijd weer extra onrustig door toedoen van de plotselinge en ge heel onverwachte onslagname van Pierre Monteux als tweede dirigent, als hoedanig hij zich in de tien jaar, dat hij deze functie bekleed heeft, onder een groot deel van muziek-minnend Amsterdam een groote populariteit verworven had. De verwekte „onrust", waarbij inbegrepen een twijfel aan een juist beleid van het Concert-gebouw- -bestuur, kwam eenigen tijd geleden reeds tot uitdrukking door de vragen, die het Raadslid Gulden bij B. en W. indiende en die o.a. inhielden of het college niet van oordeel was, dat door bovengenoemde ontslagname, gevo°gd bij de langdurige afwezigheid van dr. Mengelberg,, het dirigenten vraag; tuk voor het Concertgebouw tot een uiterst urgent" was gemaakt. Zouden B. en-W., vroeg hij vérder, niet'met het betreffende bestuur in overleg tre den over deze aangeleg nheid teneinde een afdoende en snelle voorziening te bevorderen? Onlangs hebben B. èn W, daarop nu geantwoord, dat zulk een overleg heeft plaats gehad, en dat zij, na wat het bestuur hun mededeelde, overtuigd zijn dat er „alles gedaan wordt wat in de bestaande omstandig heden mogelijk is". Een weinig zeg gend en weinig positief antwoord Misschien zijn B. en W. overigens vel in afwachting en vertrouwen zij min ot' meer op de gunstige resultaten van de pogingen, die Minister Marchant in het werk stelt om het Concertgebouw- instituut weer uit de financieele sloot te helpen, waarin het reeds met een been is weggezakt Reeds liet hij door een ambtenaar van zijn Departe ment een onderzoek bij de administra tie instellen en. naar men weet, heelt hij ook reeds, gebruik makentf van het enthousiasme dat na de 9-3 overwin ning op de Belgen in voetbal-kringen bestond, in dat milieu een appeltje op geworpen over de mogelijkheid, dat de bloeiende, ook financieel bloeiende sport van haar overdaad iets zou wil len afstaan om de kunst, en spe ciaal dan de muzikale kunst in de hoofdstad, op peil te houden, op hetzelfde peil, waarop stad en land genoot zoovele jaren terecht trotsch i» geweest Schoolsport-strubbelingen. De tweede zaak, die van de school sport, kwam extra op den voorgron door toedoen van de houding, die de vereeniging van directeuren onze middelbare scholen dit jaar meenden te moeten aannemen tegenover de ree'Q zoovele jaren uiterst populaire wedstrijden die de Amsterdamsen Voetbalbond steeds tegen Paschen pleegt te organiseeren. De directeur in kwestie wenschten het deelneine van hun leerlingen aan deze wedstrij den niet meer te bevorderen en ging? zulk een deelnemen veeleer op alle mo gelijke wijze tegen. In het kort gezeg is deze houding eigenlijk het geV0 van het feit, dat zij het beoefenen sport door hun discipelen liever ond hun eigen vleugelen en onder den rco van hun eigen scholen zien plaats h® ben dan onder de hoede van een, n11

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16