Op en om het Binnenhof. MAISON GERRITS Radi Van links en rechts, i goed Uurwerk Van het burgerrecht in Duitschland vervallen verklaar^. GEMENGD NIEUWS Van een bruiloft zonder bruidspaar. Overval op wissellooper te Hillegom. ïO'programma SIEGERs, SALON DE COIFFURE SALON DE BEAUTÉ Tel. 457 Spoorstraat 104-Ï06 geeft op alle reperatie garantie. niet over uitgekeerde, maar over de ge maakte winst. Daar in een goed geleid bedrijf ne meerendeel van de winst gebruikt wordt voor verbeteringen, vernieuwingen, uit breidingen, aflossing van schulden en het maken van reserves, wordt slechts een gedeelte van de winst als dividend aan aandeelhouders uitgekeerd. De aandeel houders moeten dan echter belasting be talen alsof de geheele winst aan henuit- U wordt dus voor de inkomstenbelasting naar een veel hooger inkomen aangesla gen dan u in werkelijkheid geniet. In een jaar van groote uitbreiding van een onder neming, wanneer slechts een klein ge deelte van de winst uitgekeerd wordt, kan het zelfs gebeuren, dat u meer aan belasting moet betalen, dan u aan dividend ontvangt! t U zult niet w illeii gelooven, dat een der- gelyke wet ontworpen kan worden. Indien u kennis neemt van het ontwerp, zult u zien, dat wij niet overdrijven en dal het ontwerp bovendien nog tal van andere onbillijkheden bevat. Deze wet wordt eerstdaags in de Tweede Kamer behandeld. Het is van het grootste belang, dat u van haar inhoud en funeste gevolgen kennis neemt en in kleinen en ruimen kring hiertegen protesteert. Op deze lijst komt prof. Einstein voor. De rijksminister van binnenlandsche zaken, Kriek, heeft, in overleg met den minister van buitenlandsche zaken, 36 vroegere onderdanen van het rijk van het Duitsche staatsburgerschap vervallen verklaard, omdat zij „door een optreden, dat in strijd is met de plicht van trouw jegens rijken volk de Duitsche belangen hebben geschaad". Op deze lijst van „uitgestootenen" komen tal van eertijds in Duitschland zeer be kende personen voor: o.m. prof. <tr. Albert Einstein en de uitgeweken soc.-democra- tisclie Rijksdagafgevaardigden dr. Hertz, Toni Sender en Max Seydewitz alsmede dr. Kurt Rosenfeld. Voorts de vrouw van Max Hoelz, die zelf reeds verleden jaar van het staatsburgerschap is vervallen verklaard. Het vermogen dezer personen is in beslaggenomen. De uitbreiding van dezen maatregel tot familieleden blijft voorbehouden. ONGUNSTIGE ECONOMISCHE TOESTAND VAN KONGO. Deficit van 194 millioen fres. Bij de behandeling van de koloniale begrooting in den Belgischen Senaat heeft de minister van Koloniën op den zeer ongunstigen economischen toestand van Kongo gewezen. Het deficit op de begrooting zal in het gunstigste geval 194 millioen francs bedragen. Binnenland Bruid en bruigom waren niet aangeteekend. Wy lezen in de »Nw. Rott. Crt.«: Op een der laatste dagen van de vorige week heerschte er groote vreugde in een Rotterdamsche woning, want de oudste dochter ging dien dag in ondertrouw. Des morgens was de aanstaande echtge noot zijn meisje komen halen en stevig gearmd waren zij sarmpjes naar het raad huis gegaan am aan te teekenen, nadat zij plechtig hadden beloofd, niet voor den avond terug te komen, immers tijdens hun afwezigheid moesten vader en moe der, broers en zussen, ooms en tantes, nichten en neven, vrienden en vriendinnen, buren en enkele daartoe uitverkoren goede kennissen druk aan het werk, om het ouderlijke huis van de nieuwbakken bruid volgens aloude traditie groen te maken. Guirlandes slingerden zich om de trap leuning; boven de kamerdeuren kwamen helkleurige bordjes met «welkom, of met «hulde aan het bruidspaar.; slingers van vlaggen en lampions kwamen langs het plafond te hangen, van de deur naar de lamp, van de lamp naar den spiegel, van den spiegel naar het raam en dan weer schuin over naar de suite; alle meubel stukken moesten worden verzet, want vóór de canapé, waarop straks het bruids paar zou gaan tronen, moest een groote open ruimte komen en er achter moesten palmen en varens in potten worden op gesteld en bovendien moest de achter kamer heeleinaal worden ontruimd, want dat vertrek zou dien avond het tooneel zijn, waarop ieder van de genoodigden een voordracht, een samenspraak of wel een kluchtspel ten beste zou geven. En dan moesten er nog twee tafels hel wit worden gedekt, één voor de consumptie en óén voor de cadeaux... En toen dien avond het bruidspaar bin nentrad in de versierde woning, werd een welkomstlied gezongen, er werd geluk- gewenscht, omhelsd, gezoend, er werden neuzen gesnoten en openlijk tranen of- gedroogd. Kortom het werd een zeer ge slaagd familiefeestje. Men sprak sindsdien het jonge paar niet meer met de voornamen, maar slechts met bruid of bruidegom aan en de jonge lui namen al de hartelijke hulde aan glimlachend, gelukkig Maar Donderdag kwam er op eens een brief van het stadhuis, met het verzoek aan de jongelui, om eens even aan te komen, teneinde inlichtingen te geven. erbansd is het paartje naar het stadhuis gestapt, waar zij, toen zij den brief aan een bode hadden laten zien, in een heel ander vertrek terecht kwamen en bij een heel anderen meneer, dan toen zij de vorige week waren wezen aanteekenen. En hun verbazing w erd nog grooter, toen de meneer hun vroeg, waarom zij niet op het afgesproken uur waren komen aan teekenen. Hij, ambtenaar van den burge lijken stand had de vorige week gewacht en gewacht, vele paartjes in den onder trouw opgenomen, maar één stel had er ontbroken. Indien zij alsnog van inzicht waien veranderd dan hadden zy dat toch wel eens kunnen komen zeggen. Alle paperassen waren er voor in gereedheid gebracht en men had niets meer van het paar gehoord. Het verschrikte paartje bezwoer by Loog en laag, dat het wel degelijk op het tevoren vastgestelde uur was komen aan teekenen. De nu op zyn beurt verbaasde ambtenaar vroeg verder en weldra kwam hij tot de wel zeer verbluffende ontdekking, dat het paartje inderdaad op het bepaalde uur in het Rotterdamsche raadhuis was geweest en dat het er inderdaad zijn handteekening in een register had ge plaatst. Het was echter niet het register van ondertrouw geweest, maar het regis ter.... van rouwbeklag, dat in de vesti- bnle, toen ter teekening lag. Het paartje had menschen langs de voorzijde het stadhuis zien binnengaan, was die schare gevolgd, had van een bode een penhouder gekregen en bevend van de emotie om deze belangrijke daad, welke over hun verder leven besliste, geteekend. Het had den bruidegom wel eenigszins verwonderd, dat er zoo veel trouwlustigen waren, dat zoo weinig bruidjes bloemen hadden.dat zoo weinig bruidegoms een Zondagscta pak aan hadden en dat de ambtenaar achter de groene tafel zoo bitter weinig had gezegd Maatregelen zijn genomen, om het paartje alsnog te laten aanteekenen. Waaisctiynlijk zal er dan echter geen familiefeestje na afloop zijn Tegen den dader drie jaar gevangenis' straf geëischt. Op 19 Februari j.1. is te Hillegom op den 59-jarigen wissellooper E. v. D., in dienst bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, een overval gepleegd. Hij werd aange vallen door een man, die tevoren zijn flets tegen een muur had gezet en die daarna den wissellooper van de fiets trok en hem in het gezicht en tegen de borst stompte. De wissellooper begreep direct, dat het om zyn tasch te doen was, welke onge veer f 250 bevatte, en hield deze stevig vast. De aanvaller gaf hem echter een hevigen stomp in de zij en wist tegelijker tijd de tasch te bemachtigen. Hij verborg deze onder zijn jas, greep zijn flets en ging aan den haal. De aangevallene was niet bij machte op te staan. Een voorbijganger snelde naar de politie, die onmiddellijk den aan valler met een auto achterna ging en hem wist te arresteeren. Hij bleek een werklooze opperman uit Haarlemmermeer te zijn. Donderdagmorgen stond hij voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hy toon de veel berouw en verklaarde uit armoede te hebben gehandeld. De officier van justitie vond het feit zeer ernstig. Gelukkig was er een oog getuige, die de politie snel gewaarschuwd heeft, anders was verdachte met het geld ontkomen. Juist in dezen tijd moet voor menschen, die met belangrijke geldsommen op straat loopen, de veiligheid gewaa borgd zijn. Daarom eischte de officier 3 jaar ge vangenisstraf, mede uit een oogpunt van algemeene preventie, opdat men zal weten, dat een zware straf volgt, als men men schen op straat aanvalt en berooft. LANGEN TIJD HEVIGE SPIERPIJNEN Nu van alle pijn verlost. „Sedert langen tijd leed ik aan-spier pijnen, die in hoofdzaak veroorzaakt wer den door het zenuwgestel. Van alles had ik al geprobeerd om van die pijnen af te komen, echter zonder resultaat. Totdat ik nu een jaar geleden begonnen ben met het gebruiken van Kruschen Salts. Eigenlijk gezegd had ik er al na een half jaar zooveel baat van: de pijnen waren nagenoeg geheel weg. Toen had ik U reeds willen berichten, hoeveel succes ik met het gebruik van Kruschen Salts ge had had. Ik heb echter een vol jaar ge wacht om met te meer zekerheid de gene zing aan bovengenoemd middel toe te schrijven en het iedereen te kunnen aan bevelen. Ik geef U daarom ook het recht, van mijn schrijven gebruik te maken als aanbeveling van het voortreffelijke „Kru schen Salts". A. B. te Den H. Het dankbare schrijven van deze dame ligt in ons archief ter inzage. De verkla ring van haar geval is zeer eenvoudig. De pijnen van allerlei vormen van rheu- matiek zyn meestal een aanduiding van te trage werking der inwendige organen, een gebrek, waarvan de lijder zich zelden bewust is. Deze toestand brengt echter een ongemerkte ophooping van schade lijke stoffen, die langzamerhand het bloed onzuiver maken en de ondraaglijke pij nen veroorzaken. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts houdt Uw inwen dige organen in actieve werking, zoodat alle onzuiverheden volledig en regelma tig uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg zijn een inwendige „reinheid" en een zuivere bloedsomloop, vrij van alle schadelijke stoffen, welke verant woordelijk zijn voor menigen onverklaar- 'aren toestand van slechte gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrng- /anL »P°thekers en drogisten J 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor pe£ da8- Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buiten ver pakking de naam Rowntree ITandels Iaatschappy Amsterdam voorkomt. (Adv.) HFI OFRSCHE COURANT VAN ZATERDAf. 11 MAART 1934. Weekkroniek aangenomen 17 April. Den Haag, 29 Maart 1934. In normale omstandigheden zou ik in deze Stille Week geen gelegenheid hebben kunen vinden, een terugblik te wijden aan hetgeen de heeren op het Binnenhof heb ben behandeld. Doch als in den vóór-oor- logschen tijd kwam de Tweede Kamer j.t. Woensdag den dag na 't grootsche, ont roerende grafwaarts dragen van Koningin Emma 's morgens te elf uur bijeen, welk vergaderen niet zou hebben plaats gehad, indien de bekende treurige om standigheden niet hadden genoopt tot stil stand van werk. Want in de week vóór Paschen plegen onze Volksvertegenwoor digers een rustpoos te houden. Toch begeerde men thans zoo weinig mogelijk op de goede, oude traditie in breuk te amken en daarom werd besloten, in één dag af te doen wat nu eenmaal geen uitstel kon lijden. En: wat in zulk kort tijdsverloop toch behoorlijke aandacht zou kunnen genieten. Zoodoende moesten de winkelsluitings- nouvellen blijven liggen, hetgeen weder om een op zich zelf betreurenswaardig op onthoud beteekende van zaken, voor den middenstand van niet weinig belang. Er was een lange agenda af te doen, maar ontwerpen, die tot lange discussies aanleiding zouden kunnen geven waren er niet op geplaatst. Hetgeen echter niet zeggen wil, dat men niet soms wat lang bleef praten over een van algemeen standpunt bezien niet uitermate belang wekkende aangelegenheid. Een goed deel van den morgen werd be steed aan eindelooze stemmingen, nadat was bepaald, dat over een interpellatie- aanvrage van den heer Kupers (s.d.) over de vermindering der steunverleening aan werklooze arbeiders in Twente in de eerst volgende zitting zou worden beslist. De aanhoudende stemmingen betroffen de benoeming van een commies-griffier der Kamer de vorige le commies-grif fier, mr. Deurvorst, werd kort geleden overgeplaatst naar Econ. Zaken, zoodat zijn collega-2e commies-griffier, mr. Sche pel, zyn plaats kon innemen, en nu de functie van adjunct-commies-griffier va cant was en over een voordracht aan H M. de Koningin voor de benoeming van twee plaatsvervangende leden van de Alg. Rekenkamer. De mogelijkheid om plaats vervangende leden bij genoemd College te benoemen dateert eerst van December '33, j toen op den 9den het nieuwe instituut bij5 wetswijziging werd ingesteid. Ik zal niet lang bij het „stemmings- avontuur" stil blijven staan en mij slechts- bepalen tot de resultaten. Wel mag even worden vermeld, dat by den vreedzamen. stry'd om de bezetting van het commies- griffierschap het even sterk gespannen heeft tusschen de heeren mr. P. O. F. M. Cremers te Arnhem en mr. N. Th. Die penhorst te Den Haag, die duidelijk favo riet bleken. Doch eerstgenoemde, een ka tholiek candidaat, zegevierde tenslotte over zijn anti-revolutionnairen concurrent. Hij kreeg bü de vierde stemming, toen het slechts ging om de twee genoemden, 49 van de 77 uitgebrachte geldige stem men, de ander 28. De stemmingen over de leden van de Rekenkamer vorderden heel veel tijd. Daaruit bleek, dat men zich weinig wenschte te stoi'en aan de officieele aan beveling der Rekenkamer. Op het lijstje werd le candidaat voor de eerste plaats: D. O. Norel; tweede candidaat: Th. San ders; derde candidaat: L. C. Prey. De nominatie voor tweede plaatsvervan gend lid zag er ten slotte aldus uit: le can didaat Th. Sanders; 2e candidaat: L. C. Pry; 3e candidaat: W. A. Vries Gzn. Hierna was aan de orde een wetsont werp om aan de Regeering de bevoegd heid te geven tot conversie van de uit staande 4Vi pet. leeningen, in totaal 780 millioen. Een nieuwe rente a 4 pet. zal wede.rom een beduidende financieele ver lichting beteekenen en daarom vereenig- de de Kamer er zich zonder stemming mee. Een dag later, in de Eerste Kamer, liet minister Oud by het afdoen van deze leeningwet doorschemeren, dat de Regee ring denkt over één groote conversielee- ning en dan misschien tegen een percen tage van 314 pet. Het Lagerhuis nam voorts ook zonder stemming aan een ontwerp tot technische herziening van het tarief der Inkomsten belasting, waardoor o. a. het groote gezin in 'n iets voordeeliger positie wordt ge plaatst. Een flink gat in den middag werd ge praat over annexatie van gemeenten. Hier- by deed zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat minister De Wilde soms zelfs heftig werd aangevallen door zyn voor malige fractiegenooten, zoo erg, dat een ^an deze leden het was de heer Van den Heuvel door den Voorzitter om 'n al te fel woord tot de orde moest worden geroepen! Men uitte sterke bezwaren te gen de vereeniging van de gemeenten Oud- en Nieuw-Beyerland en van En schedé met Lonneker. Men weet, dat het anti-revolutionnaire program zich tegen annexatie van gemeenten verzet als niet de noodzaak daartoe zeer duidelijk geble ken is. En nu beweerden de politieke vrienden van den minister, dat hy dit be ginsel eigenlijk schromelijk uit het oog zou hebben verloren. Ook van katholieke zyde kwam verzet. Tot geruststelling van hen, die niet erg gesteld zyn op een minis ter van Binnenlandsche Zaken met sterke sympathieën voor het samenvoegen van kleine by en tot groote gemeenten zy hier aanstonds bijgevoegd, dat mr. De Wilde niet ontrouw bleek aan zijn beginsel, doch 111 deze voor een dringende noodzaak was gezwicht. Vooral de samenvoeging van Enschedé met het naburige Lonneker kon niemand in gemoede meer afwijzen na de overtuigende, rede van den minister. De Kamer was dan okó zoo wijs de desbetref fende ontwerpen kalmpjes aan te nemen. Een ongewoon verschijnsel: Vergadering in de „Stille week" 1 Een reeks van kleine spoedontwerpen aan de orde. „Stemmingsmorgen" Een annexatie' broedertwist. - De wijziging der Woningwet eindelijk Van een „deserteur". Tot In de avondvergadering kwam aan de orde de voortgezette behandeling van de wijziging der Woningwet, dat een „gewij zigde wijziging" was geworden! Zooals men weet, werd eenigen tyd ge leden de behandeling van het wetsontwerp dat den bouw van arbeiderswoningen wil stimuleeren geschorst door aanne ming van het amendement-Vliegen (s.d.), dat zich richtte tegen de centralisatiege dachte, waardoor de Kroon over besluiten van gemeenteraden betreffende woning bouw te zeggen zou krijgen. Minister Slotemaker de Bruine zette zich tot het slaan van een brug over de geopperde bezwaren en bii de behandeling van het gewijzigde ontwerp bleek, dat Z. Exc. daarin aardig geslaagd is, want de oppositie toonde zich tamelijk tevreden gesteld. De zaak is namelijk, dat nu be sluiten van gemeenteraden wat betreft die uitgaven in verband der Woningwet aan de goedkeuring van Ged. Staten blijven onderworpen, waardoor het oppertoezicht door de Kroon dus wordt geëlimineerd, doch wel krijgt de Woningwet-inspecteur de bevoegdheid bij Ged. Staten bezwaren in te brengen tegen een raadsbesluit, met beroep op de Kroon, als genoemd college de bezwaren niet voldoende in acht heeft genomen. Alleen de heer Vliegen en de zijnen ble ken voor de nieuwe figuur, waarin zij een zeer verzachtenden vorm van centraal toe zicht zagen, niet gewonnen. Genoemde af gevaardigde noemde het ongewoon, dat een ambtenaar wordt gesteld boven een bestuurscollege. Z. Exc. had wel betoogd, dat art. 35 der Drankwet en art. 32 van de Vleeschkeuringswet een analoog geval behelzen, doch de heer Vliegen was het daar niet mee eens. By de verdere behandeling der artike len werd hier en daar nog wat geboomd over amendementen, waarvan 'n enkele genade bij den minister vond. Zoo wat be treft het vaststellen van een tijdelijk ka rakter voor de wet, door een amendement- Smeenk (a.r.). De wetsvoordracht kwam er met 4820 stemmen. Tegen: s.d.a.p., comm. en de heer Sneevliet (rev. soc.). Met een vaartje werkte men zich ver volgens door een lange agenda heen. De heer Tilanus (e.h.) trok bij de behandeling van enkele naturalisatie-ontwerpen van leer tegen het z. i. te veelvuldig naturali- seeren van vreemdelingen en in een spe ciaal geval maakte hy groote bezwaren tegen het naturaliseeren van een man, die in 1917 uit het Duitsche leger is gedeser teerd. Daf kan nooit een goed, betrouw baar vaderlander worden, vond de afge vaardigde. Minister Van Schaik verzekerde, dat vele naturalisatie-aanvragen worden afge wezen. Doch hij wenschte hier ingebur gerde „vreemdelingen" het Nederlander schap niet te weigeren, voorzoover klem mende redenen zich niet verzetten. En wat den „deserteur" betreft, Z. Exc. zeide, dat de man in zijn land reeds amnestie verkregen heeft. Overigens noemde hij het „wreed", na 17 jaar nog te vallen over een misschien in grooten nood begane daad. „Wij weten nooit, wat wij in derge lijke omstandigheden zouden doen!", al dus de minister wel wat onvoorzichtig voor een regeerder en handhaver des rechts, maar mild-menschelijk. De Kamer keek van dat woord toch even op. En stemde een amendement-Tilanus om den „deserteur" uit het lijstje te lichten af. Het verder gevoerde debat geeft mij geen aanleiding tot napleiten. De Kamer wenschte spoed te betrachten en wist te bereiken, dat nog vóór het middernachte lijk uur het moment aanbrak, waarop de dames en heeren met 'n korte Paasch- vacantie naar huis konden gaan. Presi dent Ruys deelde mee, voornemens te zijn de Kamer weer bijeen te roepen tegen Dinsdag 17 April a.s. Alsdan zullen o. a. aan de orde worden gesteld de wetsont werpen: wijziging der Winkelsluitingswet, crediet ten bate der werkverruiming 60 millioen), crediet aan den Middenstand, wijziging van de wet op den Raad van State, instelling Verkeersfonds. Op het Binnenhof is dus decPaaschrust ingetreden. Men zal nieuwe, frissche krachten moeten verzamelen, want het wachtende werk is veelomvattend en ver- eischt ongetwijfeld een lange periode van gestadigen arbeid. Parlementariër. ZONDAG i APRIL. Hilversum, 301 M. 9.00—:o.co VARA, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Causerie S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.30 Kerkdienst uit de Doopsgez. Kerk te R'dam. Voorg.: Ds. S. H. N. Gorter. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Carillonconcert Toon van Balkorn. 1.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2 00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. J. v. d. Woude (viool) en M. Rodriguez (cello). 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Vaz Dias. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kinderkoor o.l.v. H. Duinkcr. C.00 Voetbalpraatje. Ó.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.45 Willy Derby. 7.15 Vervolg orkestconcert. 8 00 Vaz Dias. 8 15 Omroeporkest m.m.v. Helge Roswaengc (tenor). 9.00 Luisterwedstrijd, „Wat hoor ik daar?" 9.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, m.m.v. Henri Teminanka. Voor oen naar naar ewo- „Mijn liefde voor u is als een be' gen zee." „O, nu begry'p ik waarom u my alt 1,ld zeeziek maakt!" 9.55 Radio-Journaal of gramofoonpl. 10.10 Concert door H. Cals (sopraan), P. v. Egmond (orgel) en N. Klasen (oblig. fluit). 10.4012.00 Kovacs Lajos en zij tl orkest en gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7-45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. II. C. v. d. Brink m.m.v. zang en orgel. 9.30 Gramofoonpl. 10.15 Hoogmis. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Carillonbespeling. 12.30 Orkestconcert, voordracht en gramo foonpl. 3.00 KRO—PHOHI-Programma. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek door een Damesensemble o.l.v. F. Kloek. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Mijnsheerenland. Voorg.: Ds. A. J. Westra Hoekzema. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Gramofoonpl. 8.25 Schlagermuziek. 9.00 Vaz Dias. 905 Orkest- en solistenconcert en gramo foonpl. 10.35 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG a APRIL. Hilversum, 301 M. 9.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 \\\RA. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Kerkdienst uit de Groote Kerk te Leeu warden. Spr.: Ds. A. de Kat Angelino, m.tn.v. Doe Haasdijk (zang) en G. Stam (orgel). Na afloop: Orgelspel door G. Stam. i'2.oo Utr. Sted. Orkest o.l.v. E. Flipse. i.oo A. B. Kleerekooper: Het feest der be vrijding. I.20 Vervolg orkestconcert. 2.00 Paaschgebruiken in Nederland (gr.pl.). 2.45 De Notenkrakers o.l.v. D. Win». 3.30 Voor de kinderen. 4.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Declamatie W. v. Cappellen. 5.30 Klein-VARA'-ensemble o.l.v. F. Bakels. 6.15 Zang door Jo Hekkert-van Eysden. 6.30 Concert (orgel, viool, cello). 7.00 Paaschgebruiken in Nederland (gr.pl.) 7.45 Saxofoonrecital door J. Mulder. 8.00 Herhaling SOS-berichten, Vaz Dias, gra mofoonpl. 8.15 „Een familiedag bij Joh. S. Bach", spel van H. J. Moser. M.m.v. het VARA-toofleel o.l.v. W. v. Cappellen. Jo Vincent (sopraan), Suze Luger (alt), K. Smulders (tenor), H. Schouwman (tenor) en J. Lammen (bas), VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers en Th. v. d. Pas (embalo). 10.45 Vaz Dias. 10.50 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 9.3012.00 NCRV. 8.30 Kindermis. 9-30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Aalten. Spr.: Ds. W. E. Gerritsma. Hierna: Gramo foonpl. 12.30 Orgelspel J. Zwart. 2.00 De Geniemuziek o.l.v. W. v. Erp en gra mofoonpl. 3.30 Concert door het „Instrumentaal Ensem ble", m.m.v. Mara Dyxhoorn (sopraan.). 5.00 Gramofoonpl. S."5 Orgelspel M. E. Bouwmeester. 6.00 Holl. Kamermuziekvereeniging. 7.00 Gramofoonpl. 7.15 Mandoline-orkest „Estudiantia" o.l.v. J. J. v. d. Bosch. 8.15 Rott. Philh. Orkest en Mannenkoor „Apollo" o.l.v. E. Plipse m.m.v. J. v. d. Rosière-v. Emmerick (alt). 9.00 Declamatie J. Hartman. 9 30 Vervolg concert. In de pauze om 10.00 Vaz Dias. 10.4512.00 Gromofoonmuziek. DINSDAG 3 APRIL. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. .0.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 1O.30 Causerie: Mevr. I. de Leeuw-van Rees. II.00 Orgelconcert F. Hasselaar, m.m.v. A. Dokkum (zang) 12.00 Concert door de „Minstreels" en Gra mofoonpl. 1.00 Aansluiting met „Waalhaven" te Rotter- dam: Reportage v. d. AVRO-rondvluctu. I.15 Vervolg concert. 2.30 Vioolrecital door mevr. A. Closson- Webb. A. d. vleugel: Egb. Veen. 3 00 Knipcursus. 4-15 Gramofoonpl. 430 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleinere kinderen. 5-30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO. door Ds. B. J. Aris. v» 6.00 Omroeporkest o.l.v. Dr. F. Weissmann. 7-0O Luisterwedstrijd voor de kinderen. 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. S.05 AVRO's Antivervelingskuur m.m.v. Kovacs Lajos en' zijn orkest, de AVRO- Gir s, Alex de Haas, Pierre Palla, Mariette Serie, Max Tak en Han Hollander 9 40 Voordracht door Mr. A. M Kamp 10.00 Omroeporkest, o.l.v. Dr. F. Weissmann mm.v. J. Weill (piano). II.00 Vaz Dias. ci.io-i2.oo Concert uit „The House of Lords Den Haag, of Gramofoonpr. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00 9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 31 M aart. Het is warempel goed dat er buitenlandsche persagentschappen bestaan, want wie zon anders weten wat er in ons eigen land gebeurt? Zet u in een grooten kring en luistert naar de volgends sensatie, die dezer dagen in een honderd* tal Fransche, Duitsche, Italiaansche en misschien nog andere couranten te vinden is geweest: „Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft zoo juist het merkwaardige besluit genomen, alle in de geheele stad Versprei* de standbeelden van beroemde persoonlijk heden te laten verwijderen en in de plaats daarvan één enkel reusachtig moment op te richten, dat het symbool van al deze groote mannen tegelijkertijd zal zijn. Het zal den naam dragen van „Monument voor de groote daden van Verleden, Heden en Toekomst". De overheid heeft een grooten wedstrijd voor architecten uitgeschreven teneinde voor dit bouwwerk de beste op lossing te vinden. De openbare meening in Nederland over dit besluit is zeer ver deeld en een deputatie uit de burgers der hoofdstad is van plan, dezer dagen een audiëntie bij de Koningin aan te vragen, om tegen deze schending van de traditie te protesteeren". Deze primeur is ons alweer door het buitenland afgekaapt en om te voorko men, dat ook de berichten omtrent de ver dere plannen van het Gemeentebestuur ons uit den vreemde moeten bereiken, zal ik er maar meteen alles uitflappen wat ik er van weet. Want er zit aan de grootsche plannen van Amsterdam nog véél meer vast. Het Monumentenplan is slechts een on derdeel van een reusachtige poging, Am sterdam in één slag wereldberoemd te maken. De typische karaktertrekken van de hoofdstad zullen door een reeks ingrij pende maatregelen worden versterkt en geaccentueerd. Niet alleen de standbeel den zullen worden samengevoegd, maar ook de pleinen. Alle pleinen zullen worden volgebouwd, behalve de Dam, en deze laatste wordt twintigmaal zoo groot als hij nu is. Hij zal zich uitstrekken tot aan het Centraalstation. Alle huizen aan het Dam rak worden afgebroken, alsook de geheele verdere omgeving van den Dam, bijvoor beeld het Postkantoor, het Koninklijk Pa leis en de Nieuwezijds Voorburgwal met zyn vele dagbladpaleizen. Het is in zeke ren zin jammer voor deze gebouwen, maar voor zulk een grootsch plan moet men iets over hebben. De betrokkenen zieti dit ook wel in. Verder is het 't Gemeentebestuur van Amsterdam opgevallen, dat op alle bui tenlandsche schrijvers en journalisten het fietsenverkeer in de. hoofdstad een onuit- wischbaren indruk heeft gemaakt, speciaal in de spitsuren in de Leidschestraat en op het Leidscheplein. Dit is een van da grootste bezienswaardigheden van Am sterdam. Niets lag dus meer voor de hand dan de opeenhooping in deze wijk te be vorderen door voor te schrijven, dat ieder fietser zich verbinden moet, waar hij ook heengaat, zijn weg door de Leidschestraat te nemen. De fietsers zullen echter voo ■- taan ook in de Kalverstiaa' worden legp laten, om den stroom van voetgangers, waar déze straat meer sp-a iaal om bekend is. naar de trottoirs 'ringen, hetgeen d-i' indruk van overvulbng slechts kan verhoogt 11. in een ander ooz.- ht zullen d- pit toreske eigenschappen van Amsterdam worden aangedikt. In den gemeenteraad, bekend 0111 de wanordeliikheid zijner de batten, zullen geen redevoeringen meer worden toegelaten, doch uitsluitend inter rupties. Ook van de beroemdheid der typische stadsgrachten zal partij worden getrok ken. Evenals met de standbeelden heeft het gemeentebestuur zich echter afge vraagd, of de indruk niet sterker zou zijn, indien men de vele grachten, die de im pressie verbrokkelen, vereenigde tot één reuzengracht van tweehonderd meter breed; 't gemeentebestuur heeft voorts van groot raffinement blijk gegeven door aan een commissie van chemici op te dragen, de geur waaraan deze grachten voor een groot deel haar bekendheid hebben to danken, langs synthetischen weg samen te stellen, opdat de eenheidsgracht deze geur in tienvoudig versterkte mate zal kunnen verspreiden. Als dat niet helpt om Amsterdam in goeden reuk te brengen, helpt niemendal! 10.30 Hoogmis 12.15 Sextetconcert. I.00 Gramofoonpl. 2.00 Causerie. 2.30 Gewijd concert. 3-30 Modecursus. 4-15 Dito. 4-45 Zang en pianorecital en gramofoonpl. 5-45 Schlagermuziek. 6.30 Gramofoonpl. 6.40 Lezingen. 8.00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Radiolooneel. 9.05 Orkestconcert. 9-45 Accordeonmuziek. 10.05 Schlagermuziek. 10.30 Vaz. Dias. 10.35 Acordeon- en schlagermuziek. II.3012.00 Gramofonpl.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2