RHEIIMATtSCHE pijnen kwelden KLOOSTERBALSEM IVoï wilt H lezend lX)cm§ oanm fi.een? BINNENLAND Sokken, Zelf binders, GEMENGD NIEUWS tweede bi ad heldersche courant van zaterdag 31 maart 1934 Het overlijden van Koningin Emma. Het radioverslag van de uitvaart van Koningin Emma. W ieringermeerpolder. Reizen van Nederlanders in Duitschland. De conversie eening aanvaard. Vliegveld nabij Alkmaar. Eerste Kamer. In onze keur-collecties maakt U zeker keus. Hoeden,O verhemden, n Algem.Coöp. Koningstr. Eerste Kamer over Indische begrooting. LUCHTVAART Luchtverbinding België-Kongo. De nieuwe Duitsche Zeppelin. OUDEN HEES VAX 60 JAAR De Postvluchten van en naar Indië. Verdronken. De brandstichting te Wormerveer. De honderd-en'Vijfjarige te Groningen. IX* aanbieding van de adressen van rouwbeklag der Staten-Ge- neraal. Donderdagmiddag 5 uur heeft ten Pa- leize Noordeinde de aanbieding aan de Koningin plaats gehad van het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer, in ver band met het overlijden van de Koningin- Moeder, door een commissie, bestaande uit den voorzitter dier Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, en de leden van der Hoeven, Hermans, van Citters, de Jong en Foek. Vervolgens heeft om zes uur, eveneens ten Paleize Noordeinde, een commissie uit de Tweede Kamer het adres van rouw beklag dezer Kamer aan H.M. aangebo den. Deze commissie bestond" uit den voorzitter der Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck; de leden van de commissie van redactie, de heeren Aal- berse, de Geer, Schouten, Bierema en Joekes, en de toegevoegde leden, de hee ren Vliegen en Albarda en mej. A. Meyer. Het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer luidt als volgt: Mevrouw! De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft met diepe ontroering kennis geno men van het overlijden van Hare Majes teit de Koningin-Moeder. Van ganscher harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majesteit en Haar Huis vervult. De Kamer bidt Uwer Majesteit in deze beproeving Godes heiligen bijstand toe. Het antwoord van de Koningin hierop luidt: Mijne Heeren, Ik dank de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor haar adres van rouwbe klag. De deelneming aan Mij en Mijn Huis door haar betoond bij gelegenheid van het overlijden Mijner beminde Moeder, oud- liegentes van het Koninkrijk, wordt door Mij op hoogen prijs gesteld. Het antwoord van de Koningin op het adres van rouwbeklag der Tweede Kamer luidt als volgt: Ik heb met groote erkentelijkheid ken nis genomen van de gevoelens der Tweede Kamer der Staten-Generaal neergelegd in haar adres van rouwbeklag en tevens van de dankbaarheid van het Nederland- sche Volk voor hetgeen de Overledene voor hetzelve in Haar lang en zegenrijk P-ven als Gade van mijn onvergetelijken Vader, als Regentes en als Moeder heeft gedaan. Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijn dank over te bren gen voor dit adres van rouwbeklag. Telegram van de Koningin aan den Gouverneur-Generaal vaii Ned.-Indië. Aneta meldde Donderdag uit Buiten zorg: De Gouverneur-Generaal heeft het vol gende telegram van de Koningin ontvan gen: „De treffende bewijzen van medeleven van Ned.-Indië in deze droeve dagen zijn ons tot grooten steun. Bijzondere dank voor Uw telegram." De belangstelling voor het in terieur van de Nieuwe Kerk. Reeds lang voor negen uur, het tijd stip dat de deuren van de Nieuwe Kerk te Delft, voor belangstellenden werden geopend, had zich Donderdag evenals Woensdag een lange rjj wachtenden op gesteld. Wel een bewijs dat bij het pu bliek de indrukken van de droeve plech tigheid allerminst zijn uitgewiscn. In het portaal, door Pander gemaakt, vindt men links en rechts liggen de bloe men en kransen. Men wijst elkaar zwij gend de opschriften op de linten. Rond den nog geopenden grafkelder oi-A bloemen neergelegd. Ontroering wekt een proote tuil bloemen waarvan het lint hei opschrift draagt: „Voor mijn grootmoe der, van Juljana". Ook liggen daar de kransen met de Belgische kleuren, waarop te lezen staat: Elisabeth en een met Leonold III en Astrid als opschrift. Fet publiek vormt een kring rond den grafkelder en staart naar de onbeweeg lijk hangende gordijnen onder aan de baksteenen treden, waarachter me.n het stoffelijk overschot van de geliefde vor stinne weet. Het is een laatste stille hulde aan de hooge overledene. Erkentelijkheid van minister de Wilde. De minister van binnenlandsche zaken heeft een brief aan de vier groote omroep- vereenigiugen gezonden, waarin lui zijn erkentelijkheid uit voor de uitnemende wijze, waarop de vereenigingen gezamen lijk de radio-reportage van de plechtig heden ter gelegeilheid van de begrafenis van de Koningin-Moeder hebben doen slagen, waardoor honderdduizenden luiste raars in den lam e, die niet in de gelegen heid zijn geweest, de plechtigheden te aanschouwen, toch in staat zijn gesteld deze op den voet te volgen. AFLOSSING VAN STAATSSCHULD. De Minister van Finan. maakt bekend, dat voorzoover zy niet reeds vroeger door uitloting ter aflossing zijn aangewezen, alle schuldbekentenissen .behoorende ten de volgende Staatsleeningen op de na te noemen data worden aflosbaar gesteld. 4 pet. staatsleening 1916, per 1 Oet-obei 19154, 4J pet. staatsleening 1916, per 1 No vember 1934, 4i pet. staatsleening 191'. per l Augustus 1934, 4\ pet. staatsleening 1928, per 1 October 1934, 5 pet. tweede •taatsleening 1932, per 1 Mei 1934. Ontslag van arbeiders bij de arbeidsreserve. Het aantal arbeiders, dat in de laatste maanden regelmatig bij de Cult. Maat schappij in den Wieringermeerpolder weikzaani was, bedroeg ongeveer 750, van wie ongeveer 500 z.g. in de arbeiders reserve waren geplaatst. Het aantal te- werkgestelden in de rykswerkverschaf- 1'ngs in den Wieringermeer was geste gen tot 1300, zoodat in den polder gedu rende.den winter ruim 2000 personen werkzaam waren, een aantal vrijwel over eenkomende met het hoogtepunt van de ontginningsperiode. Teneinde ne te voor komen, dat oevr p paar jaar voor de vaste arbeiders in stille tijden geen werk meer zal overblijven, worden thans bij de ar beidersreserve geleidelijk arbeiders ont slagen, teneinde een meer normaal aantal te bereiken. De ontslagenen, zullen echter, indien zij in het vrije bedrijf geen werk kunnen vinden, zoo spoedig mogelijk in de werkverschaffing herplaatst worden. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Bergen N.-H. deelt ons mede, dat in de dezer da gen te Utrecht gehouden vergadering van secretarissen van de bij de Alge- meene Nederlandsehe Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer aangesloten vereenigingen een motie is aangenomen, waarin aan de betrokken in stanties wordt verzocht geen propaganda te maken voor reizen van Nederlanders in Duitschland, zulks in verband met het feit, dat aan Duitschers, die in Nederland reizen, wordt toegestaan een zooveel lager bedrag aan reisgeld uit hun land mee te nemen dan aan hun landgenooien, die België of Zwitserland bezoeken. ONZE VISCHUITVOER NAAR BELGIË. Men schrijft aan de N. R. Crt. o.m.: De visclihandelaren in ons land zijn ontstemd, omdat er inzake den vischuit- voer naar België, sedert dit lar.d de con- tingentesring invoerde, neg niet de ge ringste verbetering is gekomen. Herhaal delijk is, in adressen aan de Belgische regeering, aan het gezantschap te Brus sel, aan den minister van oeconomische zaken en ook mondeling uiting gegeven aan de onbillijkheid, bij de contingen- teering in België toegepast. B.v. dat geen fijnvisch beneden een maat van 40 cm mag worden ingevoerd, waardoor de in voer van fijnvisch praetisch onmogelijk is en ook van kabeljauw beneden 60 cm. Maar alles is zonder resultaat gebleven. Voor landbouw en veeteelt wordt alles gedaan, zoo zegt men, voor de visscherij te IJmuiden heeft de regeering nog niets gedaan. STICHTING BIO--VACANTIE-OORD. Actie voor de Paasch-collecte. De Nederlandsehe Bioscoopbond orga niseerde Woensdag te Bergen aan Zee op het' landgoed „Russenduin" aldaar een bijeenkomst van leden en leiders van het Nederlandseh Bioscoopbedrijf om te too- nen, wat er door de Stichting Bio Vacan- tie-oord met de verpleging van Nederland sehe bleekneusjes bereikt wordt. De genoodigden hebben zich ervan kunnen overtuigen, dat wat hier voor het zwakke kind gedaan wordt, in alle opzich ten heilzaam kan worden genoemd. Spr. legde er nog.den nadruk op, dat de uitzending van de kinderen door de Stichting geschiedt uit de gecollecteerde gelden, zonder eenigen steun van welk overheidslichaam ook. Hij eindigde met een dringende opwekking om met de ko mende Pai chcollecte harder te werken dan ooit te voren. DE KWESTIE-ZWERTBRQEK IN BE V.A.R.A. De socialistische bladen bevatten nog een verweer van het hoofdbestuur van de V.AR.A. tegen de brochure van den ont slagen secretaris Zwertbroek. Daarin worden de moeilijkheden geweten aan eigengerechtigdheden van den heer Zwertbroek, die b.v. een stuk van zuiver communistische strekking in voorberei ding nam; na het verbod van de Interna tionale bet pauze-teeken van de eerste zes tonen der Internationale weer invoer de enz. Toen hij ook nog mededeeling deed van vertrouwelijke stukken, die alleen maar leden van het bestuur der SD.A.P. hadden ontvangen, weigerde de vereenigingsraad der VA.R.A., ondanks het eenstemminge verzet van het hoofd bestuur, genade voor recht te doen gelden en ontsloeg den heer Zwertbroek met af wijzing van de nieuwe functie, die hem door het hoofdbestuur in uitzicht was gesteld. Bij deze strubbelingen in het bestuur van de V.A.R.A. speelt een groote rol, dat de s.d. omroepvereeniging door de tegenwoordige regeering harder is aan gepakt dan door de vorige. Het hoofdbe stuur van de V.A.R.A. heeft dientenge volge ingebonden, maar op dezen weg zijn secretaris als hinderpaal ontmoet. Vandaar, dat de heer Zwertbroek in De (romm,) Tribune bijval vindt rn in dat blad van een gelijkgeschakelde" VARA wordt gewaagd. Hoafdbestuursvergadering van de V.A.R.A. Het Volk bevat een communiqué, waar aan wij het volgende ontleenen: Op 28 Maart kwam het hoofdbestuur van de V.A.R.A. in zijn gewone vergade ring bijeen. Het hoofdbestuur nam ken nis van het feit, dat het uit het land van een aar.tal V.A.R.A.-afdeelingen moties bad ontvangen, waarin vertrouwen in het hoofdbestuur werd uitgesproken en van bet feit dat verscheidene afdeelingen ver gaderingen hebben uitgeschreven, waar zoodanige moties op de agenda zyn ge plaatst. Het hoofdbestuur constateerde, dat blij kens het In de bladen van de Arbeiders pers verschenen en door getuigen beves tigde bericht, de strekking van Zwert- broek's actie is, de V.A.R.A. binnen een jaar kapot te maken. Op grond van de bepalingen in de sta tuten besloot het hoofdbestuur Zwert broek als lid van de VA.R.A. te royeeren. Volgens de bepalingen der statuten staat een geroyeerde beroep open op den Ver eenigingsraad. jj Nadat Woensdag de Tweede Kamer zonder veel pourparlers het wetsontwerp inzake één- of meer geldleeningen ten laste van bet Rijk had aangenomen, werd het Donderdag in onzen Senaat uanvaard. Hier was het, (lat Minister Oud eenige toelichting gaf. Hij bracht allereerst dank voor den betrachten spoed. Hij begrijpt levendig, dat men meer voelt voor een conversie van b.v. een 5 pets.-leening dan van een leening met lager rentetype, maar het Rijk moet de verschillende mogelijkheden op de geld markt gebruiken In het verslag gaat men er van uit, dat er nu 4 pets-ieenin- gen zullen komen, maar de regeering heeft volledige vrijheid ten aanzien van den rentevoet. Het wetsontwerp laat de mogelijkheid van conversie in leeningen tegen een rente, lager dan 4 pet., open. Maar ook als de rente niet lager wordt, is conversie van 4 pcts.-Ieeningen noodig met het oog op de regeling van de af lossing. Ln het algemeen is verlenging van de afiossingstermijnen ongewenscht, maar wat wy nu doen, is onder de tegenwoor dige omstandigheden niet ongeoorloofd. Als in een particulier bedrijf de winsten niet toelaten, dat men bijzonder snel af schrijft, maar als men wel in een nor maal tempo afschrijft, voert dit particu liere bedrijf een solide politiek. Zoo is het ook met het rijk, dat op de oorlogs- leeningen snelle aflossingen heeft doen geschieden. In het verslag is o.a. gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn, de conversie te doen plaats vinden in één groote leening of althans in een complex van kleine leeningen met gelijke coupondata en ge lijke roosters van i flossing. De regeering zal dit bij de uitvoering van de wet zeer ernstig overwegen. Het Boschplan. In de Donderdagmiddag gehouden raads vergadering van Alkmaar heeft de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een gevoelvolle rede gehouden in ver band met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. B. en W. werden gemachtigd een cörm missie in te stellen, welke tot taak ziil hebben de mogelijkheid te onderzoeken van vestiging van een vliegveld in of nabij Alkmaar. Nu voor het z.g. Boschplan aan den Bergerweg geen rijkssubsidie voor werk verschaffing was verkregen, daar bet Rijk meende, dat dit werk daarvoor niet in aanmerkibg kon komen, hadden B. en'|W. dezer dagen in een bijlage voorgesteld omdat de Rijkssubsidieregeling voor werkverschaffing en steunverleening nu kleiner is geworden en daarom van min der beteekenis is het werk zonder dit subsidie te doen uitvoeren en daarvoor een post van f 350 000.— op de kapitaal- dienst te plaatsen. Na uitvoerige en dikwijls heftige debat ten werd hel voorstel van B. en W. tot het bouwrijp maken van de pl.ai. 8 ba grond aan den Bergweg aangenomen. Her: lening Inkomstenbelasting. In de Tweede Kamer werd Woensdag voorts behandeld het wetsontwerp tot technische herziening van het tarief der inkomstenbelasting. Hierbij betoogt de heer F 1 e s k e n s (r.k.dat er bij den kinderaftrek niet voldoende rekening wordt gehouden met de belangen der groote gezinnen. Spreker zal niettemin voorstemmen. De heer Van den Tempel s.d.is eveneens van oordeel, dat die aftrek on voldoende is. De Minister van Financiën ver klaart, dat het wetsontwerp alleen dient voor het wegnemen van technische on juistheden. Daarbij is de druk voor de groote gezinnen eenigszins verlicht. Bij het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Enschede en Lonneker dringt de heer Van den Heuvel (a.r.) op aanhouding aan. Eerst moet een streek plan worden afgewacht. Minister D e W i 1 d e is tegen aanhou ding. enz. - enz. 102 Het voorstelVan den Heuvel tot uit stel wordt verworpen met 6619 stem men (gemengde stemming). Het wetsontwerp wordt aangenomen met 49 tegen 20 stemmen (gemengde stemming). Aan bet Voorloopig Verslag der Eerste Kamér inzake de Indishe begrooting voor 1934 is bet volgende ontleend Vele leden verklaarden, dat zij ten volle bereid waren den Minister te steu nen in zijn streven, Ned.-Indië bij te staan in de periode van benauwende depressie, welke het thans doorleeft. Met erkentelijkheid constateerden zij, dat de Minister, trots den zorgwekkenden tóe stand, waarin dat gebiedsdeel op finan cieel en economisch gebied "erkeert, het vertrouwen in de mogelijkheid van een wederopbloei niet heeft verloren en daar op zijn beleid gericht houdt. Verschillende leden erkenden, dat ten aanzien van de uitgaven nog verscheiden jaren de thans aanvaarde basis moet worden gehandhaafd. Dezelfde leden brachten ook hulde aan het Ned.-Indische gouvernement voor de wyze, waai op dit zijn plicht, op 'slands dienst te bezuinigen, vervult. Gaarne zouden sommige leden eenige gegevens ontvangen betreffende bet le vensonderhoud van de inlandsche bevol king. de mogelijkheid daarin te voorzien, ziekte en sterfte. Zij meenden te weten, dat geldverkeer vrijwel geheel in de dorpen ontbreekt. Verscheiden leden traden in beschou wingen over de reis, weljte de Minister naar Ned.-Indië hoopt te ondernemen. Zij waren van meening, dat onder normale omstandigheden zulk een reis geen aan beveling zal verdienen. Vele andere leden opperden bezwaren tegen 's Ministers reisplan. Sommige leden hadden het juister ge oordeeld, dat de G.G. herwaarts was ge komen tot het plegen van over.eg met den Minister, indien althans een persoon lijke bespreking absoluut noodzakelijk wordt geacht. Departementen van Oorlog en van Marine. Vele leden toonden zich bezorgd over het voornemen van de regeering, tot verdere bezuiniging op de uitgaven voor leger en vloot over te gaan in verband met de voorstellen der cominissie-Iden- burg. Met 'klem waarschuwden zij tegen elk voornemen, om de kracht van het Ned.- Indische leger nog meer te verzwaUken. Andere leden konden zich met deze laatste beschouwingen niet vereenigen. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de definitieve voorstellen tot bezuiniging spoedig mogen worden verwacht. Proces aangaande de muiterij in 1933. Enkele leden laakten de uiterst ge strenge wijze, waarop Overheid en Justitie zijn opgetreden tegen de officieren en schepelingen op »De Zev. Prov.«. Zeer vele andere leden toonden zich uiterst verbaasd, dat in dezen lijd een betoog als het bovenstaande nog wordt gehouden. LUCKTSCHIPPLANNEN. Vcor de verbinding naar Noord en Zuid-Amerika. Dr. Eckener, die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft daar gisteren te kennen gegeven, dat de pogingen om een geregelden dienst met luchtschepen te or- ganiseeren naar Noord Amerika en Zuid Amerika, waarbij van nieuwe en grootere luchtschepen gebruik gemaakt zal worden onlangs hervat zijn. De organisatoren overwegen op het oogenblik in de eerste plaats een dienst van Centraal Europa naar Rio de Janeiro en van Noord Ame rika naar Nederlandsch-lndië, Tot stand gebracht. Telefonisch is, naar V.D. uit Antwerpen meldt, uit Leopoldsville gemeld, dat de heer en mevrouw Hansez, die te Antwer pen Zaterdagmorgen om 5 uur waren op gestegen met een toeristenvliegtuig, Woensdag om 17 uur 30 te Lecpoldsville zijn aangekomen. De reis heeft een vlot verloop genad. De piloot Hansez is hiermede de eerste Belgische vlieger, die de luchtpostver- binding tusschen België en de Congo tot stand heeft gebracht. Nog dit jaar gereed. Naar de Zeppelin-werf aan de D. A. Ztg. meedeelt, schiet de bouw van de nieuwe Zeppelin (L. Z. 129) zoo goed op, dat het luchtschip nog dit jaar voltooid zal zyn. De vertrekken voor de reizigers zyn anders ingedeeld dan in de „Graf Zeppe lin"; zy worden in twee groepen met wan delgangen verdeeld en zijn veel ruimer dan by de oude groepeering, wat reeds dadelijk blijkt, als men weet. dat deze vertrekken op de „Graf Zeppelin" 100 m2 beslaan en op de L. Z. 129 niet minder dan 400 m2, waarvan de helft voor slaap plaatsen en de andere helft voor verblijf over dag is ingericht. Dank zij den KLOOSUESSBALSEH is hij nu weer kras en monter ,Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit ie's, maar toen begonnen heoige rheu- maiiek-aanuallen mijn teren te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mg vertelde welke wonderbaarlijke onder- vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu Ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaaral hoop ik eerstdaags OO jaar te worden." J. Vr. te B. ORIGINEEL TER INZAGE fiBfBCEB'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wryfmiddel by Rheamatiek, spit en pynlyke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhorgd met bjjsiag voor Oxnzet-belasting Het bovendek bevat aan den eenen kant de groote eetzaal, aan den anderen een schrijf- en leeszaal. Tusschen deze in lig gen de slaapkamers. Het benedendek, dat kleiner is, bevat bet scheepsbureau, een douchebad en een rooksalon en voorts de niet voor de passa giers toegankelijke, keuken en dienstver trekken voor het personeel. Alle vertrekken hebben verwarming döor lieete lucht en ook ventilatie-inrich- ting. De verlichting is electrisch, ook in de keuken. De centrale ligt ongeveer in het midden van het schip, in een vol komen ofgesloten ruimte, waar zich twee dynamo's, gekoppeld aan Dieselmotoren, bevinden. Daar ligt eveneens de schakel ruimte. De vertrekken voor het personeel liggen aan weerskanten van den loop gang, in het voorste gedeelte van het schip. De gascellen worden, volgens een bijzonder procédé, in de speciale Zeppe lin-fabriek van de Zeppelin-Mij. te Berlijn Tempelhof vervaardigd. Zestien van deze afzonderlijke gascellen worden dan met draaggas (helium) gevuld. Het luchtschip wordt door vier Dieselmotoren, van ge zamenlijk 4400 pk, voortbewogen. De ge wichtige beslissing moet echter nog ge nomen worden, welke soort Dieselmotoren in aanmerking zullen komen. De 60.000 kg zware olie, die de drijfkracht zal ver schaffen, bevinden zich in kleine tanks, aan de kiel van het schip, die aan weers zijden van de loopgang opgehangen wor den. Deze tanks zyn op een door het ge- heele luchtschip voerende leiding aange sloten. De Snip is 30 Maart van Rome vertrok ken en denzelfden dag te Athene geland. De Kwartel is 30 Maart van Bangkok vertrokken en denzelfden dag te Singa pore geland. Binnenland Uit de Kattensingelgracht te Gouda is het lijkje opgehaald van de 8-jarige Mient je Mijderwijk, die sedert Donderdag uit de ouderlijke woning werd vermisi. Het meisje was om half twee een bood schap gaan doen bij een winkelier, op den Kleiweg te Gouda met het doel om daarna naar school te gaan. Toen het kind 's middags op den gewonen tijd niet was thuis gekomen waarschuwden de ouders de politie, die een onderzoek in stelde. dat evenwel geen resultaat had. Het kind bleek bij den bewusten winke lier niet te zijn geweest en ook had het de school verzuimd. In de avonduren heeft de politie alle slooten en vaarten in de buurt van de Crabethstraat afge- dregd en eerst om half twee 's nachts werd het lijkje bij de Kleiwegbrug ge vonden. Dezelfde straffen tegen de daders geëischt. In den nacht van 14 op 15 September 1933 werd in een stalhouderij te Wormer veer brand gesticht. Verdacht van ceze brandstichting hcLben zich voor de recht bank te Haarlem te veraiitwoorden ge had de directeur van eui nachtvcilig- heidsdienst te Wormerveer en een win kelier uit dezelfde plaats. Ze werden op 4 Januari 1934 wegens opzeil lijke brand stichting veroordeeld, resp. tot 2 jaar gevangenisstraf, verminderd met de voor- loopige hechtenis en tot 6 maanden ge vangenisstraf. De procureur-generaal by liet Au.sti r- damsclie Gerechtshof, waar de zaak Donderdag in honger beroep Werd be handeld, mr. A. baron v. Harinxma thoe Slooten, concludeert in zijn requisitor, dat de winkelier, wetende dat de direc teur van den nachtveiligheidsdieiist den brand zou slichten, dezen in dit voor nemen beeft geassisteerd. De eerste hééft echter dadeljjk bekend, de tweed" heeft aanvankelijk de schuld op anderen trachten te schuiven. Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton 1 Radio-programma 2 Van links en rechts2 De kwestie Zwertbroek in de V.A.R.A5 De muiterij op „De Zeven Pro vinciën". Vonnissen van het Hoog Militair Gerechtshof 6 De ontwapeningsconferentie op 10 April bijeen De nieuwe Duitsche Zeppelin zal nog dit jaar gereed komen 5 Verduistering van een half milli- oen francs bij de Geneefsche hypotheekbank 6 Een resolutie van afkeuring van de Engelsche arbeiderspartij over de uitwijzing van eenige Duit schers uit ons land 1 Het brandstichtingsgeval te Wor- merveer. Dezelfde straffen tegen de daders geëischt 5 Omtrek-nieuws ,11 Marktberichten 6 Marineberichten 6 Sportnieuws„12 Dagelijks „Witte Bioscoop", (7.30 uur): Dagelijks „Tivoli-Theater", (7 uur): Zaterdag 31 Maart. Concert Helders Fanfarecorps", Casino 8.15 u. Zondag 1 April. Cabaretvoorstelling fam. Hofman, Musis Sacrum, 8 u. Revue Hallo aansluiten"Casino, 8.15 u. Maandag 2 April Revue „Hallo aansluiten", Casino, 8.15 u. Cabaret- en muziekavond, R.K. Volks bond, 8 uur. Dinsdag 17 April. Concert „Christ. Mannenkoor", Casino, 8 uur. De procureur-generaal eischte beves- tiging van het vonnis der rechtbank ook wat de strafmaat betreft. Arrest 12 April. De oudste inwoonster van Nederland. De oudste inwoonster van Nederland, de wed. 'i'jadens-Postema is Donderdag 105 jaar geworden. De belangstelling van de gemeentenaren voor dit feit is zeer groot. De bewoners van de Achterstraat, een zijstraat van de St. Janstraat, hadden haar huisje van binnen versierd en aan de beide einden der straat waren eere- bogen gemaakt. De kinderen van de be waarschool in de Agrieolastraat brachten haar in den vroegen morgen een aubade die zij, staande voor haar huisje, aan hoorde. De commissaris der Koningin, dr. J. P. Fockema Andreae, liet haar een fraaie azalea brengen, vergezeld van een enve loppe met inhoud. De burgemeester, de heer H. P. J. .bo mers, kwam met zyn echtgenoote het oudje persoonlijk gelukwenschen onder aanbieding van een taart. Van verschil lende zijden werden haar geschenken aangeboden: een manufacturier schonk haar de stof voor een nieuwe mpon, een meubelmagazijn een nieuwen stoel, terwijl er vele bloemstukken bezorgd werden. De oude vrouw heeft neg een zeer goed ge heugen, wat wel blijkt uit het fe't, dat zij iemand herkende, dien zij 21 jaar geleden voor het laatst gezien had. Donderdagavond bracht het muziek corps van het Leger des Heils haar een serenade. GEVAARLIJKE VLIEGERIJ. De kantonrechter van 's-Gravenhage, mr. van Haeften, heeft Donderdag den vlieger K. K„ conform den e sch van het O. M., tot een boete van 2C0, sub. 100 dagen hechtenis, veroordeeld. Op 31 Augustus j.1. heeft K. met een door hem bestuurd reclame-vliegtuig, waarop met greote letters de naam van een sigarettenmerk stond, gevlogen boven de bebouwde kom van Den Haag, nabij de R.K. kerk aan de Van Limburg Stirum- straat, op een hoogte van minder dan 70, althans minder dan 400 meter. Verd. heeft reeds meermalen voor een soortgelijk feit terecht gestaan. INBRAKEN TE ROTTERDAM OPGEHELDERD. De Rotterdamsche politie heeft een Tsjech en een Duitsche vrouw gepakt, die een'ge groote inbraken hadden gepleegd. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 8-jarige zoontje van ds. P. Hekman te Beilen, die bezig was het fietsen te lee- ren, kwam daarbij te vallen, Juist toen een auto met aanhangwagen passeerde. Het kind werd door den auto aan het hoofd geraakt, doch de toestand leek ri t ernstig. Donderdag is het kind echter aan de gevolgen overleden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5