GEWELDIGE VERMINDERING Ingezonden Schagen. Wieringen. Vereenigde Brandstollenhandel N.V. Julianadorp. De Postvluchten van en naar Indië. Wat voor weer vandaag? Visscherijberichten De toestanden in Duitsche concentratiekampen. Door der loco mijn-prijzen, zijn wij in staal om onze diverse kolensoorten a v. te verlagen. Ie soort Hollandsche Anthraciet III - van f 2.50 tot f 1.75 2e 1.50 2.20 1.80 1.50 1.40 1. I 5 2e TURENNE ANTHRACIET EIERKOLEN. Kleine TURENNE Anthraciet (ook wel genoemd Industri^nootjes 1VJ Spoorgracht no. 15 - Telefoon no. 485 Stoomvaartberichten De kustvisscherij en de visscherij in het meer Flevo. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 APRIL 1934. li© winkeldieveggen naar Alkmaar. De beide vrouwen, die zich alhier aan verschillende winkeldiefstallen hebben schuldig gemaakt, zijn heden voor den Officier van Justitie te Alkmaar geleid en in het Huis van Bewaring ingesloten. Rijwieldiefstal. Door een ingezetene dezer gemeente werd aangifte gedaan van vermissing yan zijn rijwiel. Een onderzoek wordt in gesteld. Een ongelukkig toeval. Donderdagavond geraakte in de Jon kerstraat een chauffeur bekneld tusschen twee vrachtauto's. Hij bekwam inwendige kneuzingen en werd per ziekenauto naar het Marinehospitaal vervoerd. Het onge luk is veroorzaakt doordat de motor van den vrachtauto, welke de chauffeur wilde aanslaan, in de versnelling stond. De auto schoot plotseling vooruit en daar op on geveer 4 meter afstand een andere auto stond, geraakte de chauffeur er tusschen. PREDIKBEURTEN'. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7.30 u., Eerw. Heer R. Frank Zendingsgebouw „Do Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer H. J. Kraak van Den Helder. SCHAGER MARKT. De aanvoer van vette koeien was Don derdag belangrijk. De handel was goed te noemen. Op de gelde- en kalfkoeien- markt was het heel druk; een mooie aan voer en nogal vraag. De handel in gelde- koeien had iets beter kunnen zijn. Naar melkkoeien was veel vraag en duur; de handel was merkbaar vlugger- Met de pinken had het weer beter kunnen zijn; de handel leeft nog niet hard op. Naar nuchtere kalveren was veel vraag, vlugge handel; slachtkalveren tot f 18. Er werd nog een dikbil verkocht, oud 14 dagen, voor den prijs van f 36. Handel in oude slachtschapen was iets minder tot f 33 de duursten;overhouders voor den slacht werden niet gekocht; voor de weide, goede tot f 18; handel kalm. In paarden was wel handel. De handel in vette varkens was vrij goed, hoogste noteering 19 et. De biggen en schrammen waren iets duurder, de handel is iets vooruitgaand. Kippen, konijnen enz. kunnen zeker wel meer aangevoerd worden Vooral de konijnen hadden best verkocht kunnen worden. Verkocht werden 90 stuks Regeerings- koeien, opgekomen maar 45 stuks. Over 't geheel genomen was het een gunstige markt. VISSCHERIJ. Konden we in het begin dezer week gunstige resultaten omtrent de haringvis- scherij melden, thans schijnen de bordjes te zijn verhangen. De vangsten der laatste dagen zijn zeer onbevredigend te noemen. Waar het aan ligt, we kunnen het niet zeggen. De een geeft de schuld aan den afsluitdijk, den ander zegt, dat er geen haring is. Hoe het is weten we niet. doch het is bedroevend wat sommige vis- schers gedurende het haringseizoen ver diend hebben. Vergeleken met verleden jaar is het verschil ook ontzettend groot. Ook de prijzen zijn niet bepaald schitte rend te noemen. Ze beliepen ongeveer met uitzondering van een enkelen dag, een gulden per kist. We zullen maar hopen dat de komende weken nog wat opleving geven, daar het er anders voor een groot deel der kamervisschers donker begint uit te zien. Heenreis. De Snip vertrok 6 April van Bangkok en landde denzelfden dag te Singapore. De Ijsvogel vertrok 6 April van Bagdad en landde denzelfden dag te Caleutta. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 April. Verwachting: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen In het Oosten, in het Westen waarschijn lijk eenige regen, zelfde temperatuur. S April Aangebracht door haringvisschers* 150.3 tal ha rins p. tal 0.60—0.32 Door korders: io kg tong p. kg 98 kisten schol n kict 18 kisten schar Aangebracht door haringvisschers: P5o tal haring p. tal 0.60—0.30 Door korders: ao kisten schol p. kist kisten schar 0.96—0.70 3.00i.8o 1.30—0.75 2.70—t.75 1.20—0.80 De ervaringen van een naar Denemarken uitgeweken Duitsch burger. Het Deensche blad „Hjemdal" van Woensdag 28 Maart bevat een artikel ei de ervaringen die een Duitsch vluchte ling uit concentratiekampen heeft opge daan. We laten ze hier I eenigszins ver kort volgen: De' vischrooker Thomas 1 etersen uit Aabenraa is kort geleden aldaar terug gekeerd. nadat hij een half jaar in con centratiekampen in Duitschland had ge zeten. Hij, die Duitsch burger is, is uit Duitschland gevlucht. Hij schildert zijn lotgevallen aldusIk had gedurende eeni- gen tijd verblijf bjj mijn zwager in Angel, toen ik in den nacht van 23 Juni werd gearresteerd. Mijn zuster heeft mij ge wekt en vertelde mij ontdaan dat het huis door S. A. mannen was omsingeld. Toen ik vroeg om welke reden ik weg moest, gaf een S. A. man mij vier vuistslagen in het gezicht. Ik ben geen lid van eenige partij geweest en bij de huiszoeking is niets gevonden, wat mij kon compromit- teeren. Alles wat ik mij bewust ben is, dat ik bij eenige bijeenkomsten tusschen de bewoners van de streek gewezen had op de heel wat vrijere en vreedzame toe standen in Denemarken in tegenstelling tot het nazistische Duitschland en dat ik in enkele gevallen iets geagiteerd had voor de Deensche school in Sleeswijk. Om drie uur in den nacht kwamen wij te Sleeswijk aan en werden met zijn 90 in het arrestlokaal gebracht, waar er voor 50 plaats was. Ik probeerde tevergeefs voor een rechter te worden geplaatst, men heeft mij geen antwoord gegeven. Hier bleef ik tot 29 September, toen wij naar een concentratiekamp zijn vervoerd. Vreeselijk was het de vrouwen en kin deren te zien, die gekomen waren om van de hunnen afscheid te nemen en botweg werden afgewezen. Wij kwamen in het kamp Kuhlen dicht bij Neumünster, waar wij werden ont vangen door den kampcommandant, die nazi-jeugdleider in Oostenrijk was ge weest, maar naar Duitschland was ge vlucht. Hij heeft ons bij aankomst op slagen van een liondezweep onthaald. Zonder iets te eten te hebben gekregen zijn wij naar bed gestuurd en den vol genden ochtend om 5 uur begonnen de «oefeningen*, mishandelingen waarbij ge balde vuisten en slagen van een leeren zweep werden gebruikt. Gedurende de rest van den dag moesten wij graafwerk verrichten. Was de kampcommandant een avond uit fuiven geweest, en dat gebeurde een paar keer in de week, dan werden wij bij zijn thuiskomst uit de bedden ge jaagd en moesten op de openluchtpiaats (exercitieveld) in ons hemd rondloopen. De oudere gevangenen, die niet hard ge noeg loopen konden, zijn met leeren zweepen bewerkt. Van het kantoor van den commandant uit, dat onder ons de gruwelkamer heette, hoorden wij vaak wild geschreeuw, wanneer de comman dant zijn gevangenen mishandelde. Tel kens zag ik mijn kameraden bloedend daarvandaan komen. Velen zijn naar het hospitaal verhuisd. Van Kuhlen zijn wij later naar het kamp van Papenburg, dicht bij de Neder- landsche grens gevoerd. Op onzen 35 km langen marsch van het station zijn wij weer met leeren zweepen bewerkt Ik probeerde een kameraad te helpen, maar werd zoo afgeranseld, dat ik de eerste week daarna niet op mijn rug kon liggen. De mishandelingen, waarvan in het bijzonder de joden slachtoffers waren, werden voornamelijk door*de S.S.-mannen uitgeoefend, het ergst, als zy, wat vaak gebeurde, dronken waren. In den herfst gebeurde het, dat zij hun loon op een dag niet kregen. Dit had spektakelscènes ten gevolge, die open muiterij naderden. De politie werd geroepen en 300 agenten ontwapenden de 180 S.S.-mannen en voer den hen onder geleide weg. In het geheel waren er in Papenburg vijf kampen met 5000 gevangenen. Onder de gevangenen in Papenburg was ook de vroegere president van politie in Altona, Eggerstedt. lederen avond werd hij ge- geeseld. Mijn kameraad heeft hem de broek uitgetrokken en moest de mis handeling gadeslaan. Een eerste poging om Eggerstedt dood te schieten, mislukte, daar een S.S.-weigerde, het bevel uit te voeren. Toen de commandant het te weten kwam, is hij woedend geworden en dien zelfden avond is Eggerstedt van achteren neergeschoten, toen hij met twee andere kameraden samen aan een boomstam trok, die zy hadden geveld. De eene van deze kameraden heeft een zenuw schok gekregen van die gebeurtenis. Deze moord is op 14 October begaan en ik kon andere noemen. Bij de groote „Gnaden-Erlass" ben ik met andere samen vrijgelaten. Een plaats vervanger van Goering hield een rede voor ons omtrent het nieuwe grossartige Duitschland, dat opgegroeid was, terwijl wij gevangen hadden gezeten en voorde draaiende filmfotografen werden wij ge- komrnandeerd, den Hitlergroet te doen, ten teeken, dat wij waren bekeerd! Ik was gelukkig, maar niet rustig, voor dat ik over de grens naar Denemarken was gekomen en weer vrij ademen kon. Indien de Duitschers hier in Noord- feleeswyk slechts wisten, hoe goed zy het hebbenDe waarheid is, dat er in Duitsch land nooit zoo veel nood en zoo veel d\3 ang is geweest als thans. De eenigen die proflteeren, zijn de nazi-partijgenooten wel te verstaan, de oude leden van de beweging. Alles is er op gemunt oud gedienden partijgenooten de beste haan- Los te geven. Er is nooit zooveel ontevre denheid in de lagere kringen geweest als 5U" l"1' 1S alleen niemand, die het hardop durft te zeggen. Verder vertelt Thomas Petersen, dat na zyn terugkeer in Aabenraa nazisten lem op instigatie van over de grens hebben bewerkt met lokkende aanbiedin gen, om hem te bewegen er van af te zien, zyn herinneringen te laten drukken. Ook heeft men van dien kant tevergeefs getracht, uit te visschen, hoe hy over de grens was gekomen. le II 2 35 \'Z2 2e III 2 30 II per H.L. f O.VU Daar het stookseizoen zich ten einde spoedt, en U voor direct wellicht niet veel brandstof meer zal noodig hebben, raden imj diegenen, die nog geen kennis gemaakt hebben met onze prima Anthraciet-soorten. thans eens 1 H.L. of '/j H.L. van onze eersje kwaliteit Hollandsche Anthraciet te bestellen a f 1.75 per H.L. Wij twijfelen niet, of deze kennismaking zal er toe leiden, dat u deze komende Zomer Uw bergplaats door ons zal laten vullen. fa. I'. BANDSMA, Zwaanstraat 2-4. fa. P. DE GROOT, v. Hogendorpstraat no. 57. Telefoon no. 124 en 462. fa. W. DE RUVTER, Jonkerstraat no. 3. (Buiten verant3voordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) MINDER BELASTING BETALEN. Geachte Redactie. In Uw Blad van 24 Maart j.1. schrijft „Navorscher" een artikel waarin wordt aangetoond dat de Heldersche Winke liers hun omzet zien verminderen doordat zéér veel goederen buiten Den Helder gekocht worden. Gewezen wordt op het feit, dat dit ten gevolge heeft dat er minder winst wordt gemaakt en ergo als gevolg minder „batig saldo" is te boeken en aldus minder belasting behoeft te worden betaald, hetgeen wederom ten gevolge heeft minder inkomsten voor de gemeente-huishouding, waardoor het Col lege van B. en W. moet zoeken om de schaal in evenwicht te kunnen houden en dus per aangeslagene méér belasting moet worden betaald, het gas of elec- trisch licht duurder gaat kosten en er verdere maatregelen worden genomen die de lasten der ingezetenen verhoogen. Dit zou niet noodig zijn als in zaken ge kocht werd waarvan de eigenaar in Den Helder woonachtig was. De dames (de koopsters) hebben alzoo ook een beetje schuld aan de hoogere lasten en duur dere electriciteit. Geachte Redactie, we zullen de groote lijnen in het artikel van „Navorscher" volgen en onderschrijven dus het betoog. Ook komt het ons voor, dat van de vele ingezetenen, gezien de «slechts anderhalf millioen* die reeds boven water zijn ge komen, zij het ook zijn, die het ons Col lege van B. en W. moeilijk maken de begrootingen sluitend te maken. Ook bij het voldoen van de z.g. „achterstallige verplichtingen" zouden waarschijnlijk, zacht uitgedrukt, geen verhoogde lasten op onze ingezetenen gelegd behoeven te worden. Geachte Redactie, wij zijn het dus met „Navorscher" eens, maarzouden het artikel even willen aanvullen en rich ten dan ons oog ook op de Heldersche Winkeliers, waarbij wij alleen sommigen van hen in het oog hebben, diedenlaat- sten tijd hun zaken gebouwd of vèrbouwd hebben. We beginnen dan wederom den cirkelgang, vérkoop omzet winst saldo belasting enz. enz. Ook de Heldersche bouwarbeiders verkoopen hun arbeidskracht. Helaas blijven velen met hun „waar" zitten, in Januari 1934 on geveer 300 in Den Helder. De voort brenger van die arbeidskracht moet ech ter, ook al verkoopt hij niet, leven en ook veelal zijn gezin. Hij „stempelt" dus, krijgt werkloozenuitkeering van ge meente of Maatschappelijk Hulpbetoon steun aanvullende steun, geneeskun dige bijstand, gevolg: geraamd Begroo ting 1934 M. H. rond f 354.000, en alweer dientengevolge verhooging der lasten van iedere ingezetene. De bouwarbeider maakt, als hij „stempelt" geen winst, verliest en kost integendeel aan de gemeenschap, betaalt ergo geen belasting, wederom een factor verhooging der lasten voor iedere ingezetene, ook al betalen een deel van hen geen belastingen. Bovengenoemde winkeliers betalen dan echter waarschijnlijk des te meer, het geen ook niet in hun belang is. Ook zij hebben wel een beetje schuld aan de hoogere lasten (zie boven van de dames). Waarmede wij alleen maar willen aan- toonen, geachte Redactie, dat wy het ook niet in het belang der gemeenschap Den Helder vinden, dat vooral in 1933 eiken morgen vrachtauto's met bouwarbeiders van buiten Den Helder de zaken van meergenoemde winkeliers gaan bouwen of verbouwen, waardoor geen cent ar beidsloon uitgegeven door die winkeliers in Den Helder zelf wordt besteed, laat staan dat hiervan belasting in onze stad wordt betaald. Ook de bouwarbeiders willen dus verkoopen, niet uitverkoo- p e n en we hopen dan ook dat in den vervolge alle Heldersche ingezetenen hiermede ernstig rekening zullen houden, ook in het belang van hun eigen aanslag in de belastingen. Den Helder heeft werk- loozen te over. XI Redactie dankend. Namens Bestuur afd. Den Helder Alg. Ned. Bouwarbeiders Bond, W. KRAAK. Stoomvaart Mij. Nederland. Tajandoen, t., 6 April te Marseille. Poelau Bras, u., 5 April te Antwerpen. Marnix van St. Aldegonde, t., 5 April te Suez. Tawali, u., 5 April v. Djeddah. Rotterdamsche Lloyd. De'mpo, u., 5 April te Marseille. Kota Pinang, t., pass. 4 April Point de Galle. Slamat, 5 April te Batavia. Palembang, t., pass. 4 April Perim. Baloeran, t., 6 April v. Singapore. Kon. Roll. Lloyc Salland, wordt 8 April te IJmuiden verwacht. Pernambuco, u., pass. 3 April Madeira. Zeelandia, u., 5 April v. Boulogne.^ Kon. Paketv. Maatschappij. Van Spilbergen, 4 April v. Lorenzo Marqués. N. Holland, 5 April te Sydney. CRISIS-INKOMSTENBELASTING. Een adres van de Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, ge vestigd te Alkmaar, heeft in een adres aan de Tweede Kamer hare bezwaren naar vo ren gebracht, die bij haar ten aanzien van het Wetsontwerp tot heffing van een Cri sisinkomstenbelasting zijn gerezen. Alhoewel zij de heffing van iedere be lasting, waardoor nieuwe lasten op de burgerij worden gelegd, betreurt, zou zij tegen het Wetsontwerp tot heffing van heen Crisisinkomstenbelasting geen on overkomelijke bezwaren hebben, indien 'daardoor uitsluitend die inkomens zouden 'worden getroffen, die direct of indirect vermeerderd zijn door den crisistoestand, tot' tengevolge van de door onze Regeering getroffen crisismaatregelen. Uit het onderhavige Ontwerp blijkt ech ter helaas overduidelijk, dat het in de be doeling ligt iedere inkomstenvermeerde ring zy het met enkele uitzonderingen te treffen, waardoor vele onbillijke hef fingen niet zullen kunnen worden voor- komen.Zoo zullen personen onder de Wet gaan vallen, wier inkomen vermeerderd, of stationnair gebleven is, door omstan digheden, die met de huidige crisis totaal geen verband houden. Het Wetsontwerp belast in wezen vrij wel iedere inkomstenvermeerdering, ook wanneer van een vermeerdernig van draagkracht of van een „bijzondere" draagkracht in feite niet kan worden ge sproken. Met het heffen van een belasting, ge grond op deze principes, afwijkende van een zuiver belasten van inkomstenver meerdering tengevolge van de crisismaat regelen, kan onze Kamer zich niet ver eenigen, en het is daarom, dat zij Uwe Vergadering wet klem verzoekt het Ont werp in zijn huidigen vorm geheel te wil len afwijzen. Mocht de Tweede Kamer onverhoopt toch een ander besluit nemen, dan worden door de K. v. K. eenige wijzigingen en aanvullingen in overweging gegeven, waardoor aan hare hoofdbezwaren eenigs zins kan worden tegemoetgekomen. Het ware dan wenscheliik, in de Wet een bepaling op te nemen, waarbij de be lasting niet geheven zal worden wanneer kan worden aangetoond, dat geen werke lijke vermeerdering van draagkracht aan wezig is. Ook wijst de Kamer o. a. op de onbillijk heden, die kunnen ontstaan by het laten gelden van slechts één vergelijkingsjaar. Voorgesteld wordt het aannemen van een gemiddelde van drie vergelykings.ja- ren, b.v. over de belastingjaren 1930/31, 1931/32 en 1932/33. KANTONRECHTER. TE ALKMAAR. NACHTRAVEN IN DE „MORREBOK". In den Oudejaarsnacht j.l„ bevond het echtpaar Berghuis, wonende in de Moer beek. gemeente N. Niedorp. zich in diepe rust, die echter plots wreed werd gestoord door een helsch spectakel, gerammel van een verbrijzelde ruit en heftig gebrul: we zullen jullie koud maken! Het leek wel of alle „gangsters uit het donkere polder land waren saamgerot. De ontstelde ech telieden liepen naar beneden en ontwaar den een bende van 7 personen, die hen weer in huis terugdreven, alwaar zij in hun angst in den stal een schuilplaats zochten. Onder de aanvallers hadden zij ook ontdekt zekeren Cornelis Z. en deze mooie meneer stond dan nu terecht om tot 15.boete of 15 dagen te worden ver oordeeld. Feitelijk veel te kort, doch de wet laat geen zwaardere straf toe. Schagen. Een verdwaalde brakwater-kapitein. De schipper Klaas Br., uit Schagen. had het stuur van zijn fregat verwisseld voor het rad van een auto en kon op 28 Feb te Barsinqerhorn desgevraagd, geen gel dig rijbewijs toonen. Wat deed ie 00 - 1 d£Zij>n winst- en verliesrekening sloot heden met een nadeelig saldo van J i- boete of 3 dagen. Den Helder. AI'te goed is buurmansgek. De autobus-chauffeur Piet R„ uit Den Helder, had het gewaagd eenige passa giers boven het wettige aantal op te nemen, wat door een Alkmaarschen ver keersagent werd gesnapt. Zijn slapheid werd de man noodlottig, niet alleen moest hij uit eigen beurs het reisgeld van het overschot passagiers bijpassen, maar werd hij thans ook nog veroordeeld tot 3. boete of 3 dagen. In Februari. De afdeeliug visscherjjeu van het depar tement van oeconomische zaken deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het meer Flevo, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op Februari 1933. De weersgesteldheid was voor de uit oefening der kustvisscherij en de visscherij in het meer Flevo over het algemeen niet ongunstig. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid- hollandsche stroomen en zeegaten waren beter, in de Lauwerzee en den Dollarten het meer Flevo daarentegen slechter dan in Februari van het vorig jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aan gevoerde visch bedroeg nl. volgens voor- loopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 977 (50.775) kg. en f 33 (f 541), in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee 2.819.722 (2.195.547) kg. en f 115.382 (f 110094), in het meer Flevo 318.627 (322.588) kg. en f 55.573 (f 64.305). In het meer Flevo verliep de bof- visscherij met staande netten over het algemeen nog gunstig. De kwaliieit van de bot was zeer goed, zulks in tegenstelling met de tijden toen de Zuiderzee nog niet was afgesloten en de aldaar in de winter maanden gevangen bot doorgaans mager en van slechte kwaliteit was. De spiering- visscherij met sleepnetten leverde zeer goede vangsten op. De visscherij met staande spieringnetten verliep niet zoo gunstig. Voorts wei'd nog door eenige Harderwijker visschers de visscherij met den dwarskuil ui!geoefend, waarmede nog al veel spiering werd gevangen, welke echter voor een deel te klein was voor de consumptie en als eendenvoer werd gelost. De garrialenvisscberij in het Marsdiep was van geen beteekenis. Van de mossel- perceelen werden ongeveer 2500 balen mosselen afgevischt- voor de markt te Rotterdam en voor Zeeland. Nieuwe sensaties. De drie-en-twintigste zitting van dit proces brengt weer nieuwe sensaties. Eerst wordt gehoord de rijksveldwachter, die mededeelingen zal doen omtrent het op de vorige zitting door den Utrecht- schen rechercheur Van Cooten ter sprake gebrachte contact, dat zou hebben bestaan tusschen Johanknegt en zyn gewezen secretaresse, mejuffrouw Nöggerath. Deze veldwachter weet echter van niets; alleen weet hij, dat de twee in het kabinet van den rechter-commissaris contact met el kander hebben gehad. Dat Johanknegt flauw zou zyn gevallen, weet getuige niet, evenmin dat de rechercheur Van Cooten hem op die omhelzing gewezen heeft, waarop hij zou hebben geantwoord, dat zulke dingen wel meer voorkomen. Een tweede veldwachter, als getuige gedag vaard, herinnert zich wel iets van dien aard, maar die opmerking sloeg op de uit lating van een der rechercheurs: „We zyn hier als getuigen opgeroepen, maar het lijkt wel of we verdachten zijn!", waar op toen zou zyn geantwoord, dat zulke dingen herhaaldelijk voorkomen. Vervolging wegens meineed? Getuige Van Cooten, hierna gehoord, is wederom zeer opgewonden en spreekt op luiden toon. Hij blijft bij zijn vorige ver klaringen; de president voegt hem toe, dat hy een anderen toon heeft aan te slaan en dat zyn optreden een schandaal is. Getuige stelt voor, dat men zyn supe rieuren uit Utrecht hoort; daar heeft hij nog denzelfden avond medegedeeld, wat ei- bij den rechter-commissaris was voorge vallen. Bij de verdere discussie zegt de officier, mr. Van Dullemen, dat hij acte vraagt van de verklaringen van Van Cooten en ik zal hem vervolgen wegens meineed. Verdachte: En waarom Koning niet? President: Houd uw mond. Getuige: Als ik wegens meineed ver- volgd word, zal ik hier verder niets zeg- Mr. Muller Massis brengt den getuige by, dat die houding minder juist is, stelt dan nog verschillende Vragen, ten ant woord waarop getuige nog eens een lezing geeft van het voorgevallene by den rech ter-commissaris, welke lezing dan op ver schillende punten niet overeenstemt met die van veldwachter Elzinga. De laatste wordt opnieuw voorgeroepen en blijft er by, dat hij niet gezien heeft, dat de detective en zyn secretaresse bij den rechter-commissaris contact hebben gehad. De officier herhaalt, dat hy deze zaak zal onderzoeken. Maar dan ook tegen Koning; Mr. Muller Massis: Dan mag van den officier worden verwacht: „gelijke monni ken, gelijke kappen". Stelt de officier te gen dezen getuige een vervolging in we- gc ns meineed, dan herinner ik er aan, dat er hier een getuige is geweest, die door twee getuigen pertinent is tegengespro ken. De vervolging wegens meineed van Koning zal dan in één moeite kunnen doorgaan! De officier: Ik heb tocli gezegd, dat ik dat zou overwegen. Mr. Muller Massis: Ik zal ze hier niet uitspreken, maar er beginnen de zonder lingste geruchten te loopen De president lacht. Mr. Muller Massis: ....Lacht u niet, president, er moet toch rekening worden gehouden met de openbare meening. Officier: Wat voor geruchten dan? Verdediger: Dat Koning om bepaalde redenen de hand boven het hoofd wordt gehouden. Ik weet wel, dat de rechterlijke macht hooger staat.... Verdachte: President, mag ik wat zeg gen.. President: U hebt uw mond te houden. Verdachte: Dat wordt toch te gek U dan kunt u mij de zaal wel uitzetten mijn leven wordt hier verwoest, ik zou niets mogen zeggenis er dan geen rechtvaardigheid meer? Mr. Kappeync: President, maar ten aanzien van Koning. President: De zaak Koning is afgeloo- pcn. Verdedigers: Afgelooper, Verdachte: Nee maar.... President: Ik bedoel natuurlijk de de batten van vervolging van Koning w-gens meineed. Dat moet de officier wet, Er is de laatste oogenbiixkon een onbe schrijflijke verwarring ontstaan. Alle par tijen spreken opgewonden door elkaar, di antwoorden en opmerkingen worden lui der stemme en in vinnig karak+er gelan ceerd. Het vinden van de buit. Als ten slotte het verhoor weer in nor male banen is gekomen, vervolgt Van Cooten zyn relaas met betrekking tot zijn onderzoekingen in deze zaak. We krijgen dan het, ongetwijfeld inte ressante, verhaal van het „vinden" der miniaturen nabij de Hollandsche Rading. Deze rechercheur is met Johanknegt daar heen gereisd, de detective heeft zorgvul dig de telegraafpalen geteld en tusschen paal 16 en 17 moest iets te vinden zijn. Men zag voetsporen, die naar een grep pel .leidden en na eenig zoeken vond men een pakket, dat geen enkel spoor droeg er lang te hebben gelegen. Getuige kreeg dus den indruk, dat het pak er 's morgens of 's avonds tevoren moest zyn neergelegd. Bij den burgemeester van Bi-cnkelen heeft Johanknegt toen dingen verteld, waarover hy ie voren nooit gesproken had. Hij deed dat, ornaat de rechercheur hem niet onduidelijk te verstaan had ge geven, dat hij hem niet al te y-r ver trouwde. De rechercheur stuift v.cer op. Ten aanzien van deze mededeelingen ontstaat weer even een heftige scène, als de president een vraag stel! over het vin den van den buit. President: Was van te voren afgespro ken, op welk gebied de buit moest worden gevonden? Getuige (luidkeels, slaat de vuist op het hekje): President, dat is een strikvraag. President: Uw houding is ongepast. Getuige: Van u is het ongepast, dat u dergelijke vragen doet. Verwoed gaat men tegen elkaar te keer, en als mr. Muller Massis wil bemiddelen en zeggen, dat geinige de strekking van de vraag wellicht verkeerd begrepen heeft, krijgt de verdediger van den president ten antwoord: „Geen praatjes!" intus- schen maakt verdachte een gebaar van wanhoop tegen zijn verdedigers. De president zet den getuige uiteen, dat het geen strikvraag was, maar een ge wone, directe vraagden informeert dan: President: Dus u hebt het goed by de Hollandsche Rading niet zien neerleg gen? Getuige schijnt een nieuwe woede-aan val te onderdrukken en antwoordt dan: Pertinent nee! De president begint nu een ondervra ging, geheel aan de hand van Johan- knegt's verklaringen en getuige spreekt verschillende feiten lijnrecht tegen. Nog geruimen tijd gaat het verhoor voort; ook verdachte stelt den getuige en kele vragen, ten antwoord waarop Van Cooten zegt, dat Johanknegt's lezing van de Hollandsche Rading-ontdekking on waar is. Met een felle uitbarsting sluit de och tendzitting, als men voorstelt getuige's vrouw als getuige op te roepen. Getuige: Ik acht mijn vrouw te hoog om hier te komen, niet om het college, maar om dat gajus (geboefte) Een getuige, die alle beheerscliing dreigt te verliezen, vloekt er over, dat rechtsin gang tegen hem is verleend geweest. Officier: Een vraag. Waarom hebt u de schilderijlijsten niet in beslag genomen? Getuige (kort): Een nalatigheid! President: Gaat u nu maar heen, ik vu u niet meer zien. Getuige: Als ik hier anders ben opge treden dan ik als politieman had moeten doen, dan hebt u, mijnheer de president, en u, mijnheer de officier, mij daartoe ge noodzaakt. Dank u! Hij krijgt hulp van een collega- De tweede rechercheur, als getuige ge dagvaard, bevestigt de mededeelingen van zijn collega, ook waar deze afwijken van de uiteenzettingen van Johanknegt. OoK

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10