van IVimfüc PAG. 2 De koning van Annam huwt uit liefde. ZATERDAG 7 APRIL 1934. dat ió ikke TOB NOOIT HOEKJE De gebarsten klok. jong echtelijk geluk en politieke zcrgen. Dezer dagen is de jonge koning van Annam, het Fransche protectoraat dat het grootste gedeelte van Indo-t hma inneemt, in zijn hoofdstad Hue in het huwelijk getreden. De koning, die den naam Bao mai draagt, stamt uit een oud Annamie- tiseh koningsgeslacht. Dit is echter niet het geval met zijn jonge vrouw, die Marise Nguygen Huu Hao heet. Zij is de kleindochter van een vroegeren vorst in Cochin-China, wiens huis reeds lang geleden tot het Katholicis me overging en de Fransche zeden en cultuur aannam. Het spreekt vanzelf, dat de familie der koningin ontzettend rijk is. Ze bezit uitgestrekte landerijen in de buurt van Saigon en Cholon. De jonge koning en zijn vrouw hebben hun opvoeding voornamelijk in Frank rijk genoten. Beider sympathieën gaan uit naar Frankrijk en zijn cultuur. Tal rijke vrouwen uit het huis der brird zijn reeds met hooggeplaatste beamb ten van het Fransche Koloniale Be stuur gehuwd. In zooverre wordt het huwelijk van den koning van Annam door de Fran sche pers in het algemeen met instem ming begroet. Men ziet niet ongaarne, dat de Fransche invloed aan het An- namietische koningshof in de persoon der nieuwe koningin niet onbelangrijk toeneemt. Toch bestaat er in Parijs eenige bezorgdheid van' politieken aard wijl het huwelijk des konings met een vrouw „van vreemden stam", die bo vendien christin is, door 't Annamie- tische volk en vooral door de kaste der Mandarijnen, dus de hoogere ambte naren, met zeer verdeelde gevoelens wordt opgenomen. Naar verluidt heeft het vaticaan zijn toestemming tot dit huwelijk slechts onder deze voorwaar den gegeven, dat de jonge koningin haar Katholieken godsdienst kan blij ven uitoefenen. Wat den godsdienst der kinderen, die uit dit huwelijk ge boren worden, betreft, vernemen wij bij geruchte, zullen de jongens in den godsdienst van den vader en de meis jes in den godsdienst der moeder op gevoed worden. Maar juist dat is het, wat den onwil van den Annamietischen adel, der priesterschap, der beambten enz. op wekt. De vroegere koningen van An nam plachten hun eerste en hun bij vrouwen juist uit deze kringen te kie zen. Op deze manier verzekerden zij zich een zekeren politieken invloed. Deze invloed op den koning schijnt door zijn huwelijk met een chris tin niet onaanzienlijk ingekrom pen. Leden der Anamietische ko lonie te Parijs hebben aan pers- menschen, die hen hierover onder vroegen, meegedeeld, dat deze manier van handelen van den koning van Annam bedenkelijk veel had van een uitdaging van het land, in zooverre dit aan zijn oude gebruiken vasthield. De koning zette niets minder en niets meer dan zijn troon en zijn leven op het spel. Zulke uitlatingen worden door de Fransche pers met begrijpelijke zorg ontvangen. Men hoopt echter, dat het de bemin nelijkheid en de wijsheid der jonge vorstin gelukken mag, het nog weer barstige deel der Annamietische be volking te verzoenen. Maar toch: reeds tijdens de eerste dagen van dit ko ninklijk huwelijk, dat enkel en alleen uit liefde gesloten werd. werpen poli tieke zorgen de eerste schaduwen op het jonge geluk. Zoo, nouw zijn de paaschdagen ook al weer afgeloopen hè en ik heb een fijn sjokoladen ei gehad en die vond ik veel lekkerder als de eieren van de kippen en ik heb een mooi steenen ei gekocht voor die meneer die met m'n zussie trouwen gaat en toen die met de paaschdagen bij ons mogt blijven eten heb ik dat steenen ei in z'n eierdoppie gezet en hij vond het wel gek dat dat ding zoo ontzettend hard gekookt was. Maar hij was d'r toch niet kwaad om want ie lachte, net zoo as ie om dat berichie in de krant hep moeten lachen over die ballon die op zou stijgen op de ton maar die menschen die der naar toe zijn gegaan om te kijken zijn der toch maar lekker ingevlogen hè want ze hadden fijn vergeten dat het 1 April was. Ik heb ook nog lol gehad met 1 April. Weet u wat ik gedaan heb. Ik mogt met m'n zussie en die meneer van der op de eerste Paaschdag gaan wandelen naar de donkere Duinen en toen hep ik een papiertje op m'n zussie der rug gespeld en der op gezet: „Ik ben verliefd" en op die meneer z'n rug hep ik 'n brieffie gehangen: „Ik ben verkocht". En toen we op straat lie pen toen zei ik ineens tegen hun: „Kijk eens jullie hebben allebei een brieffie op je ruggen hangen". „Nee broer," zeg m'n zussie, „as je mij voor de gek houwen wilt dan moet je vroeger op staan, 't Is 1 April hoor," en ze hieven der lekker mee doorloopen, den heelen middag en toen ze thuis kwamen toen zagen ze het en ze wouwen mij op m'n kop geven. En ik had het nog wel eerlijk gezeg dat ze een papiertje op hun rug hadden hangen. As ze me nouw niet gelooven omdat 't 1 April is dan ken ik der toch niks aan doen hè. Zuster Vermeulen is nouw ook 25 jaar zuster en ze hep van alles mogen doen in die 25 jaar. Zieke menschen lappies om doen, kleine kindertje sehoone luijers en nouw zijn er alleen van te krijgen, telkens hetzelfde te moeten herhalen. Toen ik Del ia een en ander over bracht, schudde ze wijsgeerig het hoofd. Ze vertelde me, wat ik Jones den volgenden morgen moest zeggen en ik schrok ervan. „Dat is een onwaarheid," protesteer de ik. „Dat komt er minder op aan," be weerde Delia. „Alles is te excuseeren, wanneer je je best doet, je buurlui te ontkomen, die hun vacantie in je buurt willen doorbrengen." Ik zag het logische van die redenee ring in en zei den volgenden dag tot Jones: „Wij hebben bepaald, waar we onze vacantie zullen doorbrengen. Wij heb ben beloofd, een ouden oom van mij, in Manchester, te bezoeken. Het is ver velend, maar we kunnen er nu eenmaal niet buiten. De man woont tegenover een kerkhof en aan de achterzijde van zijn huis ligt een gevangenis. Het zal verre van prettig wezen, dat verzeker ik je. En jullie gaan naar Birmingham, nietwaar?" „Ja," zuchtte Jones, „ongelukkig ge noeg". Alles liep nu gemakkelijk. We gin gen niet naar Westsea, maar we huur den een huisje aan de Zuidkust. Een van die verrukkelijke stille plekjes, waar men slechts heel weinig men schen te zien krijgt. We legden beslag op het heele huisje. Naast ons woonde een visschers- familie en verder was er in geen vel den of wegen een huis te ontdekken. „Ik hoop, dat die familie niet te luidruchtig zal zijn," merkte mijn vrouw op. „Wees een schat, oude jon gen en tracht het een en ander omtrent ze te weten te komen." Ik was een schat en deed het. Ik on derscheidde stemmen in den tuin. Klaarblijkelijk had de familie bezoek. „Ja," hoorde ik iemand zeggen, „het ziet er hier bijzonder aardig uit, dat valt niet te ontkennen. Het heeft ons heel wat moeilijkheden veroorzaakt, dit jaar te kunnen vaststellen, waar we heen zouden gaan. U moet namelijk weten, dat wij verleden jaar toevallig naast buren van ons kwamen te wo nen en wij begrepen, dat we ze niet aan hun lot konden overlaten en wel met hen uit dienden te gaan. Ze hebben hun uiterste best gedaan, dit jaar wéér een afspraak met ons te maken, maar het is ons gelukt, ze om den tuin te leiden." Verbeeldde ik het me, of her kende ik die stem inderdaad? Ik gluur de door een gat in de schutting. Het was Jones. EINDE. ie wuruou "c, wen niet, behalve dan as ze met vis, h loopen of op de markt staan of in de raad op 't stadhuis zitten, maar dat hoort er zoo bij en de Hertog Hendrik is nouw ook weer thuis en hebben al die meheeren paascheieren kenne eten. Meneer Nieman heef ook z'n dia manten bruilof gevierd en hij heelt z'n eigen scheepje 60 jaar door het jutterleven geloodst zeg m'n vader en 'ik feliciteer meneer en mevrouw Nie man uit heel mijn klein juttershart en ik wensch u er dan voorloopig nog een hoop jaren bij. In Kasieno en in Musies Sakrum is ook van alles te doen geweest en die meheer van Twisk van de bioskoopen geeft allemaal filmvoorstellingen voor 't Krisiskommitee en das mooi he en in Kasienoo hebben ze ook zoo iets van „Wimpie" gespeeld en in Musies Sa- krum zongen ze en in 't Kegelpaleis was er een juffrouw aan 't dansen en daar hebben ze nou ook een tooneel bijgekregen omdat de groote menschen die niet dansen ook wel eens wat an ders wouwen zien. Ja 't gaat allemaal erreg vooruit in Den Helder hè, as ze nouw ook maar zorregen dat er gauw een pier komp en om 't strand te be waren gaan ze nouw die steenen pier grooter maken en dan hoopen ze dat er weer zand komp. Nouw ik ben eens benieuwd want as 't strand heelemaal zouw weggaan, dan zouden ze van 't badhotel wel eens een vischershotel- letje moeten gaan maken en dan zou het in plaats van Badpaviljoen ,,'t looze visschertje" gaan heeten, as ze der dan meteen een vischhandeltje in maken, dan zouwen de meheeren die daar gingen visschen, visch kunnen koopen en dan zouw moeder de vrouw blij zijn as de mannen met 'n fijn zootje visch thuis kwamen hè. Daaaag, LEERT U ONTSPANNEN! En ontdoet u van uw ner vositeit. „Alsof iedere zenuw gespannen is!" Ziedaar de gewaarwording waarover menig mensch zich beklaagt. Hoe frisch en flink kan iedereen zich ge voelen, die slechts de moeite wil ne men, zijn lichaam te leeren ontspan nen! Gespannen spieren veroorzaken gespannen organen, en gespannen or ganen kunnen niet behoorlijk function- neeren. De ademhaling en de spijsver tering worden belemmerd, en men ge voelt zich vermoeid en hoogst onbe haaglijk. Ontspannig te leeren is ab soluut noodig, wil men zich physiek en psychisch weer normaal gaan ge voelen. De geest en het lichaam be ïnvloeden elkaar wederzijdsch. Een uitgeput lichaam leidt niet tot opwek kende gedachten, en omgekeerd dragen neerslachtige en negatieve ge dachten niets bij tot een lichamelijk wèl-bevinden, integendeel. Zorgen en angst, tezamen met de verkeerde gewoonte, om voortdurend de spieren te spannen, kunnen een mensch ziek maken. Daarom moeten wij die hoogst nuttige gewoonte weer aanleeren, die jonge kinderen en dieren van nature eigen is, n.1. om de spieren te ont spannen. Onbewust reageeren onze spieren op de woorden, die wij denken of uitspreken. De woorden: haast, op schieten, vlug, kijk, luister, pas op, gauw wat, klaar zijn in dagelijksch gebruik. Geen van die woorden brengt ontspanning te weeg, integendeel, op de klank van deze en en nog veel andere woorden spannen wij, onbewust en automatisch, onze spieren. In den strijd om het bestaan verleeren wij de zoo belangrijke functie: ons lichaam te ontspannen. Sommige menschen ont spannen hun spieren niet eens in hun slaap, sommigen kunnen bij een eerste poging, hun spieren niet 'eens meer T JUTTFRi^p ontspannen. Een feit is het, dat «li die aan gespannen zenuwen np en hun spieren niet eens meer ontsn nen. Zij zullen verstandig doen reeks nieuwe woorden in hun 'd-o lijksche spreektaal op te nemen. Zm/ woorden als: rustig, zachtjes," /.i rust, evenwicht, stilte, sluimer'gemii''' kelijk, stil, gedempt. Allemaal Wo!r den die kalmte weergeven en de si/' ren een neiging geven, zich te om* spannen.. 1 Het feit dat kinderen en acrohatP van een dikwijls groote hoogte kun»/ vallen zonder zich ernstig te bezeer/ berust alleen hierop, dat zij bij 200.' val hun spieren ontspannen houden Volwassenen hebben de verneerd gewoonte, om juist al hun spieren spannen, zoodra zij meenen, dat hun eenig gevaar dreigt. Behalve op spier ontspanning, zullen nerveuse ni(1' schen verstandig doen, zich toe te W* gen op diep en regelmatig ademhalen" De meesten van hen zijn borstademha' Iers; zij krijgen veel te weinig ZUUt.' stof naar binnen, juist genoeg om het bovenste gedeelte van de longen te vullen. En voor een juiste wijze van ademhalen is het noodig, dat het dia fragma bewogen wordt, het gedeelte gelegen tusschen de borst-organen en de onderbuiks-organen. Diep ademhe- len, waarbij dit gebeurt en de longen geheel gevuld worden, is noodig 0m 100 gezond en flink te blijven en bovendien gaat er een zeldzaam kal- ineerende werking van uit. Probeer het maar eens. Het beste is, dat men op een divan gaat liggen, of anders echt gemakkelijk gaat zitten. De kleeding mag niet knellen. Ademt diep en hum. zaam in, houdt de adem vast, geduren de even langen tijd als het inademen geduurd heeft, en ademt daarna uit in eenzelfden tijdsduur. Het beste is, erbij te tellen. Dus: een, twee, drie, vier, vijf, zes, men heeft ingeademd; nu houdt men den adem vast: een, twee, drie, vier vijf, zes, en vervolgens ademt men uit,' tok in zes tellen. Tracht, terwijl u doorgaat met rhyth- misch ademen, uw spieren te ontspan nen. Houdt u zwaar, en tracht steeds langzamer te ademen. Wie zich hierin 2 tot 3 maal tien minuten oefent, zal vanzelf de gewoonte krijgen om diep en regelmatig adem te halen, en nim mer zonder noodzaak de spieren te spannen. En dan zal men bemerken, da het uithoudingsvermogen sterk toe neemt, en alle nervositeit verdwijnt. DR. JOS DE COCK. Zij: „Altijd als ik u zie word ik her innerd aan een groot man!" Hij: „U vleit mij! Welke groote man bedoelt u?" Zij: „Darwin!" De machinefabriek in Bloombury herbergt op liet oogenblik een vreemde gast. Midden tusschen de automobie len, carosserieën, chassis en cylinders, staat een groote, oude kerklok. Ze komt uit de kathedraal van Blythbo- rough, die tot de mooiste kerken van Zuid-Engeland behoort. De klok heeft in haar bovenstuk meerdere barsten, die ontstaan zijn doordat men vroeger buiten de klokspijs ook nog een beetje ijzer bij het gieten der klokken ge bruikt heeft. Tusschen het ijzer en het Idokkenmetaal heeft zich een kleine roestlaag gevormd, die tenslotte de klok heeft doen springen. Door ge bruik te maken van de nieuwste smelt en laschmethodes heeft men deze bar sten, die de zuivere toon der klok in gevaar brachten, weer dichtgemaakt. En spoedig zal de vreemde gast uit het het jaar 1608 weer zijn bronzen lied uit den hoogen toren over het land aan zijn voeten strooien.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14