ht wilt lezen? *\Xacvt gaan we hen? Vaderlandsche Lenteboden. De luiste fiifid Uit de Gemeente huishouding. BINNENLAND tweede blad Verflucht. De laatste hulde van de weermacht a^n Koningin Emma. De uitzending van de rede van de Koningin. Wateler-vredesprijs van f 25.000. Verdrijf dien Heest Hoest- Cr iep - Bronchitis A sthma Een rede van oud-minister De Geer. Regeeringsbevoegdheden voor toepassing van invoerrechten. „En ze dronken een gl;is, En ze lieten de zaak zooals ze was." Bijna twee volle zittingen heeft de Ge- meenteraad zich bezig gehouden met de verf af faire van de Handelsschool. Uit de interpellatie van den heer Dr. Feenstra Kuiper zijn «le feiten overbekend, zoodat we die niet behoeven te releveeren. Alge meen was de indruk, dat na de duidelijke uiteenzetting van den interpellant deze zaak maar niet, zonder meer, in den be kenden doofpot mocht worden gestopt. Helaas, we moeten tot de uitspraak ko men, dat men kans gezien heeft door zon derlinge manipulatiën, niet het minst van de bestuurstafel, toch den domper erop te zetten en de zaak te laten zooals die was, gehuld in 'n waas van vermoede knoeierij! We aarzelen geen oogenblik uit te spre ken, dat niemand bevredigd is, ja zelfs dat iedereen ontevreden is over dé geval len beslissing. Beter nog mogen we zeg gen, dat de gehouden stemmingen over de conclusiën der interpellatie dé zaak meer hebben vertroebeld, zoodat we nu in een stadium zijn gekomen, waarbij op bepaal de personen een odium van onbetrouw baarheid rust, dat wellicht niet is ver diend. Schijnbaar, de ingewijden kunnen het weten, treft thans een blaam hen, die in tegendeel lof verdienden. Moreel en finan cieel zijn nu getroffen zü, die recht heb ben op rehabilitatie. Dit recht is hen ten eenenmale onthouden. Dit nu mag ernstig worden betreurd. Vooral in dezen tijd, waarin allerlei corruptiegevallen aan het licht komen, is klaarheid in duistere zaken gewenscht. Heeft eenerzijds de overheid ten taak alles wat tot corruptie kan leiden, ernstig tegen te gaan en zoo mogelijk uit te roeien, anderzijds rust op de bestuurders de naarstige plicht de onkreukbare eer lijkheid zijner dienaren niet te laten in het omhulsel van verdachtmakingen. De overheidsdienaren hebben het volste recht te eischen, dat eer en naam niet ten on rechte worden besmeurd. Alleen al deze overweging moet aanleiding zijn, om de toch al vaak teere snaar van onkreukbaar heid, in het volle licht te plaatsen. Ver geten mag niet worden, dat juist de over heidsdienaar een voor smetten bevattelijk kleed draagt. Het is daarom, dat we door den Raad genomen beslissing, om niets te doen en dus de zaken te laten zooals ze zijn, ern stig betreuren. Dit achten we bedenkelijk, ten eerste voor het prestige onzer ambte- naren, ten tweede omdat de mogelijkheid voor om het leelijke woord geknoei maar niet te gebruiken het niet al te nauw nemen bij het uitvoeren van ge- meentewerk hierdoor wordt in de hand gewerkt. Vooral bedenkelijk achten we de beslis- sing, omdat van de bestuurstafel, d. i. van de zijde van het College van B. en W., geen vaste lijn is gevolgd. We komen hier nader op terug, omdat hierbij groote be langen zijn betrokken. Allereerst een opmerking over het ver loop van de interpellatie. Met prijzens waardige nauwkeurigheid heeft de inter- pellant de feiten in een juist licht gesteld en daarbij de beantwoording van de be- stuurstafel afgewacht, alvorens zijn con- clusie te trekken. Dit getuigt van de voor zichtige taktiek van den bekwamen scha ker, die zijn stukken slechts plaatst 11a nauwkeurige overweging. De belichaming zijner conclusies in een motie over het beleid van den wetlioudr van publieke werken en in een voorstel om alsnog een commissie van onderzoek in te stellen, getuigen van een niet over haaste veroordeeling, doch van een objec tieve behandeling, waarbij aan het rechts gevoel volle vrijheid werd gelaten, opdat iedereen in de gelegenheid zou zijn zich te kunnen verdedigen. Als bekend mogen we veronderstellen, dat naast de door den interpellant voorge stelde motie en voorstel, de heer Van Loo het noodig heeft geoordeeld om te komen met een motie, waarbij naast eenige alge- meene opmerkingen, het voorstel werd ge daan „0111 den aannemer van het verfwerk aan de handelsschool voor 2 jaren uit te sluiten van mededinging bii aanbesteding van gemeentelijk werk". Hierbij werd dus «Ik onderzoek uitgesloten en volgde ter stond al een veroordeeling, met terzijde- steling van de mogelijkheid voor alle an dere ter sprake gebrachte onjuistheden, alsdan niet ten rechte of ten onrechte ge signaleerd, in een nader licht te plaatsen. Men ging hierbij dus uit van den impul- sieven indruk, dat alleen dien aannemer het volle pond behoorde te treffen. De uitslag der stemmingen, releveeren V'e tot goed inzicht nog even. Het voorstel van den interpellant werd verworpen door het tegenstemmen der 7 sociaal-democra ten, 3 vrijzinig-democraten, benevens de heeren Smits en Schoeffelenberger. De motie-Van Loo werd verworpen door het tegenstemmen der voorstanders van het voorstel-Dr. Feenstra Kuiper, benevens de wethouders Van der Vaart en Smits. Met lofwaardige openhartigheid heeft de Voorzitter erkend, dat in deze zijn hou- jhiig tot kritiek aanleiding gaf, doch dat het nimmer in zijn bedoeling heeft gele ken de commissie van bijstand inlichtingen te onthouden. Deze houding gaf den inter pellant aanleiding om zijn motie van af keuring in te trekken. Gelukkig mag ge constateerd worden, dat hierdoor de on derlinge verhouding is gezuiverd en bleet dus alleen over het zakelijk element „om te onderzoeken in hoeverre de aannemei h' zijne verplichtingen is te kort gescho ten <>n welke schuld de betrokken ambte haren hebben". Interpellant's standpunt, dat zonder onderzoek en zonder in de ge legenheid te zijn gesteld zich te verdedi- fen geen veroordeeling van den aannemer moest worden uitgesproken, werd bluKei) "e uitlating van den Voorzitter, dat er keen rechtsgrond voor beschuldiging was, door dezen gedeeld. Daarvoor mag dus aan 8 Raads Voorzitter den lof voor juist in zicht niet worden onthouden. Te meer va daarom te betreuren, dat de 8 wot.ioi - ders, blijkens hun stemming tegen nei Voorstel van den interpellant, dit inzie 1 7 APRIL 1934. 'le'l Voorzitter niet deelden. Voorna- i (]^0r hun stemmen is de geheele nioh ^f deven m de sfeer van geheimzin- rngneid. Aan het, stemmen van wethouder en ^et voorstel van den inter- 1 eenige consequentie niet wor- l1'thouden, omdat hij althans stemde ■/ptrA au Loo. Dit kan niet ge- u.hi,,.?1 va" ''et stemmen door de wc houders v. d. Vaart er, Smits. Eerst- fe vprt) verdedigde zijn houding door mk.aren._dat zijn poging om vóór het der interpellatie (tot goed begrip m-PHnv'"61-' .(llt ;i dagen tevoren plaats mi J, L feeK .onderzoek in te stellen, was mislukt. Drie dagen tevoren achtte hij stéhen noodig een onderzoek in té zonderlinger was de houding van wethouder Smits. Deze stemde .-eist zorF éi™ w!lVeen'n^ teecn 5let voorstel van en interpellant om een commissie van onderzoek in te stellen. Voordat de stem ming over de niotie-Vau Loo werd gehou- •fnor m i'6?' Smite met de verkla- ^T 0 daar tegen zou stemmen, omdat, hu niet iemand wil veroordeelen, "iet eerst de gelegenheid heeft gehad zich te verdedigen. Dat juist dit de inner- 'V waarde van het voorstel van.Dr b eenstra Kuiper was, was blijkbaar tot (lezen wethouder niet doorgedrongen. Door de twijfelachtige houding der hei de wethouders is de zaak voornamelijk cloodgeloopen, met de betreurenswaardige gevolgen daaraan verbonden. We willen het standpunt van de tegen stemmers der motie-Van Loo nog wat na der bezien. Oppervlakkig beschouwd zou men allicht nog neiging gevoelen om uit te spreken, dat 11a het verwerpen van het voorstel van den interpellant om een na der onderzoek in te stellen, men toch een' positief resultaat had kunnen bereiken door de motie-Van Loo te aanvaarden. Dit is echter meer schijn dan werkelijkheid, /eer terecht is 0. i. daartegen opgemerkt, dat: ten eerste men niet niet iernaiid mag veroordeelen zonder hem eerst de gelegen heid te bieden zich te kunnen verdedigen. Teil tweede: onbesproken bleef de mo gelijkheid, dat ambtenaren schuld zou treffen.. Ten derde: uitgesloten werd de moge lijkheid om de firma Klaverweide even tueel te zuiveren van blaam en het dra gen der finantieele schade. We twijfelen geen oogenblik aan den goeden trouw der voorstanders der motie- Van Loo; zelfs nemen we aan, dat zij in gemoede overtuigd zyn van het te kort schieten in het nakomen zijner verplich tingen door den aannemer Hoogerduin. Evenwel geeft zelfs deze overtuiging nog niet liet recht tot veroordeeling, omdat dit indruischt tegen ons rechtsgevoel en onze rechtsbegrippen. Immers zelfs de op hee- terdaad betrapte misdadiger wordt niet veroordeeld, zonder in de gelegenheid te worden gesteld zich te kunnen verdedigen. Dit is en behoort te blijven ten allen tijde het hoogste recht van iedereen, grondbe grip van alle recht. Het mag daarom worden betreurd, dat èn de voorstellers èn de voorstemmers der motie-Van Loo door hun impulsieve hou ding zich hebben laten verleiden, instede van rekening te houden met de groote be langen hierbij betrokken. Van meer be- teekenis nog, dan de vraag of een aanne mer verkeerde dingen heeft gedaan, moet worden geacht of de reputatie onzer amb tenaren ongerept is. Ongeacht het poovére resultaat van de interpellatie, het in den doofpot stoppen van gesignaleerde tekort komingen, hopen we niettemin dat alsnog een ernstig onderzoek zal worden inge steld naar de houding der ambtenaren. Zooals we hierboven rëeds uiteenzetten, is dit plicht, ook ten aanzien der ambte naren zelf. Anderzijds hebben de gemeentenaren recht te weten, dat de belastingpenningen goed worden besteed. We stellen ons niet achter hen, die tuk zijn op relletjes en op alle uitgesproken vermoedens den vinger willen leggen, doch in dezen bewogen tijd is het evenzeer dure plicht alle corruptiegevallen, zoo die er zijn, ernstig te onderzoeken en even- tueele schuld niet te verdoezelen. In de publieke zaak past geen doofpottaktiek. Hopen we, dat ook ons gemeentebe stuur, zoowel het College van B. en W. als de Raad onze gemeentehuishouding zuiver zullen weten te houden. B. Wanneer de bloembollen' velden zich gaan kleuren, weet Holland, dat het Lente wordt. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, meldt: De eerste schuchtere voorboden van het komende voorjaar zijn we al bijna weer vergeten: dat waren de sneeuw klokjes, de katjes en enkele andere kleine bloempjes. Hun komst beteekende nog lieelemaal niet het afscheid van den win ter, daarvoor herinneren we ons de stren ge vorst uit vorige jaren nog veel te goed. De later bloeiende erocusjes zijn in dit opzicht betrouwbaarder, de kalender wyst dan trouwens ook „lentemaand aan. Maar wanneer de bloembollenvelden zich gaan kleuren, dan weet heel Holland, dat het definitief gedaan is met den winter. Dan is de nieuwe tiid aangebroken, dan krijgen we visioenen van nachtegalen, van zomerkleeren en van zeebaden. De tijden liggen achter ons, aldus schriift ons de a.n.w.b.-Toeristenbond voor'Nederland, dat ons land het mono polie van den bollenteelt had, thans wor den in talrijke andere staten met meer of minder succes tulpen, hyacinthen en nar cissen gekweekt. De vanouds beroemde geestgronden achter de duinenry hebben echter ook in eigen land concurremüe ge kregen maar desondanks blijft de stieek tusschen Wassenaar en Alkmaar m ons land bekend als het „echte bo lendomein Haarlem vormt een natuurlijke grens 111 dit gebied, ten noorden van deze bloemen stad vindt men in liet algemeen kleinere velden, het landschap is er boschrijkei, ■liet geheel maakt een rustiger indruk. Ton zuiden van Haarlem is zeer duidelijk le zien, dat de bloembollen een handels object vormen: men vihdt er geweldig groote 'bollenschuren, veilingsgebouwen en in aansluiting hieraan prachtige villa's, die bewijzen, dat de bloembollenteelt (al thans in het verleden) een zeer winst gevende cultuur is. 11c eigenlijke bollenstreek blijft ioor ons dat gebied ten zuiden van Haarlem. Zeer ten ongerieve van de tien duizenden toeristen, die telken jare komen genieten van de overweldigende kleureu- pracht; zij.11 de kweekers er in de laatste jaren toe overgegaan tusschen de velden afscheidingen, van zeildoek te maken, in plaats vair de veel schilderachtiger hagen te blijven aanplanten. Dit liaiïgt weer ten, nauwste samen met de wetenschappelijke teeltmethoden, welke uitgewerkt worden <Jé- r bet Laboratorium voor Bloembollen- on rzoek te Lisse, dat. grootendeels door de kweekers zélf.in stand gehouden wordt. Geregelde berichten. De weersgesteldheid is natuurlijk van grooten invloed op den bloeitiid, feitelijk behoort de Tweede Paasehdag de traditio- neele „Bollenzondag" te zijn, maar vooral wanneer, zooals dit jaar, Paschen zoo vroeg in het voorjaar valt (1 en 2 April) ontbreekt daar nogal het een en ander aan. De gele crocussen bloeien reeds in het begin van Maart, de paarse en bonte soorten volgen spoedig daarna, maar het aantal crocusvelden is toch nog te gering om er een tocht voor te maken. De vroege narcissen komen eind Maart uit, begin April volgen de eerste hgacinthen. Wan neer deze sterk geurende bloemen door het koude weer wat laat zijn, kan het ge béuren, dat hun bloeitijd samenvalt met die van de kortstelige fulpen,- liet is ech ter ook heel goed mogelijk, dat de hyacin ten al uitgebloeid zijn, terwijl op de tulpenvelden nog de groene^kleur van blad en knoppen overheerscht. Een der gelijk „groen interval" stelt dan onweten de toeristen erg teleur. De bloeitijd. Teneinde de bloemenliefhebbers zoo goed mogelijk op de hoogte te houden, zullen wii tégen het éindé van elke week bekend maken, hoe het staat met de ont wikkeling van de bolgewassen. Deze be richten worden ons verstrekt door den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, die tijdens den bloembollenbloei in de voornaamste centra controleurs station- neert om regelmatig de velden te inspec- teeren en rapporten uit te brengen, waar op de bovengenoemde berichten geba seerd zjin. Binnenkort zullen wij eenige mooie tochten publiceeren, welke zooveel mogelijk door rustige deelen van de Dol- lenstreek getraceerd zijn en waarlangs men het meeste natuurschoon ziet. Wie in korten tijd de boller.sireek in zijn geheel wil overzien en genieten van het wondere panorama over de bloeiende velden uit de lucht, kan gebruik maken van een der K.L.M,-vliegtuigen, welke ook dit jaar regelmatig vluchten maken boven den bloementuin langs Hollands duinvoet. Een oproep aan de reserve-cfficieren. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, chef van den generalen staf, verzoekt den volgenden oproep aan alle reserve-oifi- cieren van de Koninklijke landmacht te publiceeren: Op 26 Maart 1934 heeft een deputatie, namens de Koninklijke Nederlandsche weermacht, een zilveren lauwerkrans ge légd aan de baar van het stoffelijk over schot van de Koning.n-Moeder. Het is mijn overtuiging, dat allen die deel uitmaken van de Koninklijke land macht er niet alleen prijs op stellen, maar het zich een eer rekenen te mogen bij dragen aan de kosten, welke zijn verbon den aan deze laatste hulde, onzer Konin gin-Moeder bewezen, zulks in overeen stemming met de diepe beteekenis van de op het lint der krans gegraveerde in scriptie. Evenzeer ben ik er van overtuigd, dat de reserve-officieren zich ook in dit op zicht beschouwd wensehen te zien als deel uitmakende van onze weermacht; de laatste hulde door hen op 27 Maart j.1. aan wijlen Koningin Emma gebracht, legt daarvan op treffende wijze getuigenis af. Het is in die overtuiging, dat ik mij thans langs dezen weg, als oudste opper- officier der weermacht, tot u, reserve-offi cieren der Koninklijke landmacht, richt en u uitnoodig ook uwe bijdrage (mini mum 0.10) onder vermelding van naam, adres en doel der geldzending, te willen storten op girorekening No. 65724 van den kapitein der artillerie b.d. H. .1. Derks te 's-Gravenhage. Ik moge hierbij nog aanteekenen, dat het in- mijn voornemen ligt, een eventueel overschot ter beschikking te stellen va/ de stichting Oranje Nassau-oord te Ren- kum, een stichting, waaraan wijlen fle Koningin-Moeder zoozeer haar hart had verpand. Een grove fout gemaakt. te moeten wenden. Na het orgelspel, in aansluiting op de rede van de Koningin, deelde een omroeper mede, dat de uitzen ding hiermede beëindigd was. Dadelijk I daarop hoorden de luisteraars spontaan de Zegenbede inzetten door de in het kerkgebouw aanwezigen. Wanneer ooit Vórstin en Volk één waren, dan was het 9jp dit oogenblik. Wij protesteeren er dan ook tégen nameas vele luisteraars, dat op dit diep-ontroerend oogenblik op zoo'11 van weinig tact getuigende wijze de plechtigheid werd afgebroken. Deze daad heeft in breeden kring pijnlijk aange daan. In verhand met vele uiteenloopende ge dichten verzoekt het comité den minister ten slotte te willen doen onderzoeken, wie voor deze grove fout verantwoordelijk ge steld moet worden en' opdracht te wijlen geveii, dat in dë toekomst belangrijke uit zendingen worden verzorgd door meer ter zake kundigen, die doordrongen zijn van liet gewicht van hun taak. Voor de afd. Nederland van den wereldbond voor in'ernationale .vriendschap door de kerken. Het Landelyk Comité Belangen Luiste raars heeft heden den volgenden brief ge zonden aan den minister van binnenland- sche zaken: Nog diep onder den indruk van het door H.M. de Koningin tot Haar volk ge sproken woord, doet het ons leedwezen, ons met een woord van afkeuring tot u De Garnegie-stichting te 's Gravenhage heeft den Wateier-vredesprijs voor 1934, tén bedrage v.an f 25.000, toegekend aan de al'deeling Nederland van den wereld bond voor internationale vriendschap door de kerken op grond vau haar ver diensten om door inniger contact der kerken het vredeswerk te bevorderen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. C. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau Hypotheek bank te 's Gravenhage, die bij zijn over lijden zyn vermogen heeft vermaakt aan de .Carnegiestkrhting, onder beding, dat uit bet revenu jaarlijks een vredesprijs zqu worden toegekend aan dengene, die op eenigerlei wijze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend of die zou liebben bijgedragen tot het vinden van middelen ter bestrijding van den oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. REIZEN VAN DUITSCHERS NAAR NEDERLAND. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende motie, door de V.V.V. te Ber gen, ingediend en met algemeene stem men aldaar aangenomen: De vergadering van Secretarissen der bij de A.N.V.V. aangesloten vereenigin- gen van Vreemdelingenverkeer op Zater dag 17 Maart in het Jaarbeursgebouw te Utrecht bijeen: kennis genomen hebbende van het feit, dat het aan naar Nederland reizende Duitschers nog steeds niet geoorloofd is om eer dan 200 R.M. per maand mede te j nemen, welk bedrag voor Frankrijk en België R.M. 700 en voor Zwitserland 800 R.M. bedraagt; gezien het feit, dat reizende Nederlan ders in Duitschland ruim acht maal zoo veel uitgeven als reizende Duitschers in Nederland! ij besluit met den meesten nadruk er bij de regeering op aan te dringen om de meest energieke stappen te doen, teneinde aan deze onrechtvaardige behandeling van ons land een einde te maken; besluit tevens tot de directies en hoofd redacties van de Nederlandsche Dagblad en belangrijke Weekbladpers het verzoek te richten om in het economisch belang van land en volk, hun journalisten niet te laten deelnemen aan door Duitschers georganiseerde z.g. persreizen, welke geen ander doel hebben dan den Holiand- schen gulden naar Duitschland te trekken. VERHOOGING VAN DE PERSONEELE BELASTING TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van burgemeester en wethou ders tot verhooging van de opcenten op de personeele belasting Donderdagavond aangenomen met 2517 stemmen. NEDERLAND EN ENGELAND. Naar bericht wordt, zullen de onder- handelingen over de Nederlandsch- Britsche handelsbetrekkingen eind dezer maand beginnen. GEEN KIPPENEIEREN MEER IN BROEDMACHINES. Na 3 Mei a.s. De „Staatscrt" van gisteravond bevat een beschikking van den minister van Economische zaken, waarbij wordt be paald, .dat na 3 Mei 1934 geen kippen eieren meer in broedmachines aanwezig mogen zijn. Gelijk bekend, heeft reeds vroeger de minister van economische zaken een be schikking genomen, waarbij de eindter- mijn ten aanzien van eendeneieren werd bepaald op 19 April 1934. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. De centrale leiding van het Nationaal Oranje Verbond heeft besloten het zelf standig bestaan van dit verbond te be- ëndigen en door individueelen overgang de leden op te lossen in het Verbond voor Nationaal Herstel. De uitgave van het Weekblad „Natio naal Nederland", zal worden gestaakt, aangezien de taak van genoemd blad door het Orgaan van het Verbond voor Natio naal Herstel in den vervolge kan worden vervuld. UITBETALING „AARDAPPEL- KWARTJE". De Ned. Aardappeleentrale zal in de tweede helft van April overgaan tot uitbe taling van de tot dusver ingehouden 25 van den minimum-prijs. Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akkers Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, dotGijhiereen hulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich hoor kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen sloop en binnen 24 uurzijt Gij dan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij AKKER Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting Gebrek aan vertrouwen is de oorzaak van al het kwaad. Zijn standpunt jegens de N.S.B. De Christelijk Historische Unie heeft in „Tivoli" te Utrecht haar algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer. Spreker verheugde er zich over, dat het nog mogelijk is in vrijheid de zaken des iands te bespreken. Jhr. De Geer bezag de tijden van thans, waarin een nieuwe gemeenschapszin ontwaakt. Die is noodig, evenals een onderling vertrou wen, niet slechts in de Unie, maar ook in ons volk en in alle volken. Gemis aan vertrouwen was feitelijk de oorzaak van den wereldoorlog en van alle ellende daarna. Het is ditzelfde gemis aan vertrouwen, dat in onze eigen binnenlandsche politiek zooveel kwaad aanrichtte. Thans weder gaat, van andere zijde, een golf van wantrouwen over ons poli tieke leven. Maar wat ook nu weer de volksziel dreigt te vergiftigen, is het wantrouwen dat gezaaid wordt in de bedoeling van hen, die ons door de moeilijkheden willen heen helpen. Het is deze stemming van argwaan en mistrouwen, die wij in dezen tijd minder dan ooit kunnen gebruiken en waartegen niet ernstig genoeg kan worden gewaar schuwd. Het is zoo ontzaglijk gemakkelijk om, wanneer men geenerlei verantwoordelijk- beid draagt, links en rechts beloften te strooien en de verwachting te wekken, dat alles beter zou gaan, indien eigen partij, of beweging, het voor het zeggen had. Duizenden, die in groote moeilijkheden verkeeren, uit iederen maatschappelijken kring, ioopen thans gevaar aan dit spel ten offer te vallen. Geestelijk dreigt hun daaruit schade en stoffelijk straks teleur stelling. De verleiding, waaraan zij bloot staan, is hun beginsel te verkoopen voor een schotel denkbeeldige linzenmoes. Wat is het staatkundig doel van de beweging, die op deze wijze scharen volks zoekt aan te trekken? Dit doel is al even bedenkelijk als de gebezigde middelen. Het is een import van buitenlandsche experimenten, te eenenmale in strijd met onze geschiedenis en onzen volksaard, met al wat bij uitstek „nationaal" onder ons is en, ondanks alle gedeeldheid, het vaste fundament enden rijken inhoud vormt van onze nationale eenheid. Do spr. wilde niet ontkennen, dat in het nationaal-socialisme ook wel iets goeds zit. Er is nagenoeg geen enkele dwaalleer, die niet iets goeds bevat. Het goede in de nationaal-socialistische beweging is de steun dien zy biedt aan de regenereerende krachten, die in ons maatschappelijk bestel werkzaam zijn. Dat zy zich beijvert, de vernieuwing, waarvan wij getuige zijn, te bevorderen, mag haar als een goede noot worden aangerekend. Noodig hebben wij haar daarbij echter niet, zelfs zou de vernieuwing gaver, consequenter en duurzamer zijn, als zij was tot stand gekomen op den grondslag van juiste beginselen, dan wanneer zij opbloeit als een gelegenheidsplantje. Spr. vatte dit deel van zijn betoog als volgt samen: le. dat het parlementaire stelsel ouder geen voorwaarde kan worden gemist: 2e. dat juist de reden, waarom het niet gemist kan worden, tevens de reden is waarom de-ontaarding van het parlement moet worden weerstaan. Samenhangend met het voorafgaande is de eisch van het C. H. beginselhoog te houden de nationale eenheid. Die nationale eenheid is ons niet een propagandamiddel, maar een heilig pand. Wij hanteeren haar niet als wapen tegen anderen, maar als bindmiddel met anderen. Indien b.v. de S.D.A.P. haar aandeel mocht krijgen in het réveil van dezen tijd en zich ontwikkelen in den geest van haar Engelsche geestverwanten, indien zij zich mocht verheffen tot een construc tieve, loyale, zien van haar verantwoor delijkheid bewuste party, die ook bij het 1 najagen van eigen idealen, zich op natio naal standpunt stelt, dan zullen wij ons daarover onvoorwaardelijk verheugen. Spr. behandelde daarna de herleefde Buitenlandsch Overzicht pag, 1 Feuilleton1 Radio-programma2 Van links en rechts2 Zware straffen voor mishandeling van gevangenen in Duitschland 6 Bankier te Soest gearresteerd wegens verduistering van effec- ten6 Vijf woonhuizen, twee schoen fabrieken en vier schuren te Waalwijk door brand vernield 6 Noodlanding van een vliegtuig van „De Koog bij Voorburg. Geen persoonlijke ongelukken 9 Er dreigt een nieuw ernstig con flict tusschen China en Japan H 6 Japan heeft de uitnoodiging aan genomen voor de handelsbespre kingen met Nederland 6 Het vonnis in het proces wegens den moord op Duca 6 Drie menschen gewond bij een brand te Groningen2 Predikant te Driehuis-Wester- veld door trein overreden en ge dood Een oproep aan de reserve-offi cieren in verband met de laatste hulde van de weermacht aan Koningin Emma5 De oorzaken van het ongeluk met den Japanschen torpedojager 2 Een hoofdartikel in de „Morning Post" over het besluit van de S.D.A.P. inzake ontwapening K De overstrooming in Oklohoma. Dertig gezinnen omgekomen 6 Omtrek-nieuws 10 Marktberichten„11 Marineberichten 11 Sportnieuws „11 Dagelijks Witte Bioscoop", (7.30 uwji Dagelijks Tivoli-Theater(7 uur): Zaterdag 7 April. Demonstratie Gapt. Mortado „De levende wonderfontein". Casino, van 214 uur en van 711 uur. Zondag 8 April. Soicée Speeltuinvereeniging Den Heldert Musis, 8 uur. Propaganda-f eestavond, Maria-Vereent* ging, R.K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 10 April. Concert Helders Mannenkoor"Casinot 8 uur. Woensdag 11 April. Bazar van de Geref. Kerk, Chr. Militair. Tehuis, Kanaalweg. Filmvoorstelling PamirWind en water. Musis, 8 uur. Bazar „Dorcas", gebouw U.S.O., Kanaal weg, 2.30 uur. Donderdag 12 April. Feestavond Ned. Herv. Kerkkoor, geb. U.S.O., 8 uur. Groene Kruisfilm, Vereeniging „Witte Kruis", Mttsis, 8 uur. behoefte aan een krachtig gezag, dat echter niet mag worden vereenzelvigd met macht. Spr. wijdde daarna een nadere beschou wing aan den groeienden gemeenschaps zin, welke het verlangen heeft opgewekt naar corporatieve" organen, zooals de Bedryfsradenwet noemt. Met een opwekking trouw te blyven aan onze nationale historische tradities,, beloot jhr. de Geer. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Verschenen is het verslag van de vaste commissie' uit de Tweede Kamer voor overleg met de regeering omtrent vraag stukken én maatregelen, betrekking heb bende op aangelegenlmden van handels- politieken aard, in wier handen is ge steld het wetsontwerp tot liet verleenen van bevoegdheden aan de regeering met betrekking tot instelling, afschaffing, ver hooging of verlaging van invoerrecht op korten termijn. De commissie acht dit wetsontwerp van zeer verre strekking. Bij aanvaarding daarvan verkrijgt de regeering, naast de vele bevoegdheden, welke haar in den laatsten tijrl zijn ver leend, ook op tariefgebied buitengewoon groote macht. De commissie verliestech- ter niet uit het oog, dat daarbij scherp moet worden onderscheiden tusschen de bevoegdheden, welke bij aanneming van het wetsontwerp zullen worden gegeven door artikel 1, en die, welke zullen voort vloeien uit artikel 2.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5